Rugdekking Kees Verkerk geen winstgarantie voor Simon Blom ERIC DE NOORMAN Mosselloop Giften van de Suiker Unie 8 Kees Verkerk (Delta Sportvoert de groep aan, die Simon Blom achterop komt. Links van Verkerk loopt de latere winnaar Johan Breel. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) WESTENSCHOUWEN, 14-11. In 1979 zorgden Kees Verkerk en Simon Blom er gezamenlijk voor, dat de zege in de 12e Mosselloop bij een van beiden - Simon Blom - terechtkwam. Het vorige jaar was er van samenwerking weinig of geen sprake, omdat Verkerk zich toen min of meer in een favorietenrol had gemanoevreerd, maar af gelopen zaterdag besloten beiden om de revolte van 1979 nog eens dunnetjes over te doen. Blom ging vanaf de start aan de haal, terwijl Verkerk zijn ploeggenoot rug dekking verschafte. Het plan slaagde nu echter niet, omdat Blom de kracht miste om de aanval van Breel én Reynierse"afdoende te pareren. Een derde plaats was uiteindelijk een puike beloning voor het gedurfde lopen. Simon Blom veroverde in de eerste kilometer een voorsprong van bijna honderd meter en ongetwijfeld moet de Haamsteedse atleet toen gedacht hebben aan een herhaling van twee ja^r geleden. ,,Ik heb alles gepro- vorm.miaar ik denk', dat het beetje wat ik uiteindelijk tekort kwam voorkpmen had kunnen worden als ik donderdagavond niet in Ahoy had gelopen. Dat sfeervolle gebeuren wil ik-;eVenwel niet missen". Afhouden Achter Blom probeerde met name John Vermeule om dichterbij de Del ta Sport-atleet te komen, maar hij werd deskundig hiervan afgehouden omdat Kees Verkerk hem op de smal le paadjes de weg versperde. Verkerk stelde Blom daarmee in de gelegenheid om meer voorsprong te nemen. Ook Johan Breel liep op dat moment nog op een fikse achter stand, maar de Marathon-atleet maakte zich op dat moment nog al lerminst zorgen over een goede af loop. ,,Ik ben rustig mee blijven lopen om mijn eigen moment te kiezen dat ik kon aanvallen", vertelde Breel na afloop. Overigens was Breel ook vo rig jaar winnaar van de dertiende editie van de Mos'selloop. „Toen ik eenmaal een gaatje had om Kees Ver kerk te passeren was het vrij snel ge beurd met Simon Blom en wat het niet al te moeilijk meer om winnen over de meet te komen". Overigens had Breel geluk, dat Kim Reynierse, die in zijn spoor was meegegaan, niet bemerkte, dat hij zich lelijk verstapte op een uitste kende boomstronk, anders had deze zege wel eens bij de Dynamo '70- atleet terecht kunnen komen. „Een beetje geluk hoort er ook bij", oor deelde Breel echter tevreden la chend. Deltacross Simon Blom leidde het 130-koppige peloton tot rond de vijfde kilometer (van de zeven). Toen gingen Breel en Reynierse hem voorbij. „Het is jammer dat het plannetje niet gelukt is, maar in januari komt er nog een kans", meende Blom na afloop. „Ik ga me nu helemaal voor bereiden op de Deltacross om dan re- vance te kunnen nemen. Voor die tijd loop ik geen ene wedstrijd meer. Als het dan niet lukt, dan is het jammer, maar dan kunnen ze in ieder geval niet zeggen, dat ik er niets voor ge daan heb". In het verleden toonde Blom voor namelijk zijn kracht in de afdelingen van de heuvels, waarvan hij iedere centimeter kent als zijn broekzak. Nu echter moest hij in de beklimmin gen zoveel toegeven, dat de afdalin gen hem niet voldoende respijt ga ven. De atleet uit Haamstede moest zich uiteindelijk tevreden stellen met een voortreffelijke derde plaats, maar ondanks dat hing er toch een geurtje van teleurstelling, omdat een uitgekiend plan niet slaagde. Johan Breel boekte zijn tweede opeenvolgende zege in de Mossel loop, op anderhalve sekonden werd hij gevolgd door Kim Reynierse. De achterstand van Delta Sporter Si mon Blom bedroeg aan de meet ze ventién sekonden. Kees Verkerk, die een goede Mosselloop liep, eindigde op een elfde plaats op bijna een mi nuut achterstand op winnaar Breel. Adrie Hollaar en Martien Móennopd klass.eejdem «gjch voor Delta '"Sj&ótt nog.biiide eerste veêrap^^ Dames Bij de dames ging de zege naar Trij- nie Smeenge van Dynamo'70. De in middels ook landelijk hooggewaar deerde Middelburgse bleef haar ploeggenote Jacqueline Vermeule ruimschoots voor. Simon Blom, die als derde eindigde. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Irene Pos van Marathon deed ook weer eens een keer van zich spreken met een derde plaats. Voor Delta Sport kwam Cora den Boer met een negende plaats het suksesvolst uit de bus. Uitslagen Mosselloop in Westen- schouwen: heren en herenveteranen over 7000 meter: 1. Johan Breel, Ma rathon 21.53,6; 2. Kim Reynierse, Dy namo '70 21.55,1; 3. Simon Blom, Del ta Sport 22.10,4; 4. John Vermeule,. Dynamo '70 22.19,4; 5. Jan Zijder laan, Avantie 22.20,1 (vet.); 6. Huib Dalebout, AV'56 22.24,3; 7. André Stroo, Marathon 22.42,4; 8. Frank Kooman, Dynamo'70 22.43,1; 9. Frans Krijnsen, AV'56 22.44,1 (vet.); 10. Henk Cysouw, AVR 22.45,6; 11. Kees Verkerk, Delta Sport 22.48,9; 27. Adrie Hollaar, Delta Sport 23.52; 37. Martien Moermond, Delta Sport 24.30; 43. Herman Padmos, DS 24.44; 49. Kees Groen, DS 25.03; 67. Kees Reijnhoud, DS 25.52; 73. Johan van de Hoek DS 26.08; 75. Hans van Elze- lingen DS 26.13; 87. Krijn de Oude Ds 27.05 (vet.); 90. Kees Jonker, DS 27.15; 95. Ad Coolbergen DS 27.31; 102. John de Rek, DS 27.58; 106. Jo han van de Maas, DS 28.22; 110. Jo han Kloet, DS 30.09. Damest 2000 meter: 1. Trijnie Smeenge, Dynamo '70 5.32,4; 2. Jac queline Vermeule, Dynamo '70 5.44,2; 3. Irene Pos, Marathon 6.01,2; 4. Brigitte Avezaat, Dynamo '70 6.02,1; 5. Thea Pols, Spark 6.03,1; 9. Cora den Boer, Delta Sport 6.29,4. Prestatieloop Na de wedstrijd voor heren senio ren volgde nog de prestatieloop voor de trimmers. Deze legden het zelfde parkoers af als de heren wedstrijdlo pers, dus 7000 meter. Aan deze' loop namen ongeveer 200 trimmers deel. Bij de finish ontvingen de trimmers een herinneringsmedailla en een pot je mosselen, beschikbaar gesteld door Zeelands Roem. Ook de overige deelnemers ontvingen een medaille. Voor de dames- en de heren was er naast de medaille een prijs in natura. Iedere wedstrijdloper/loopster kon naar huis terugkeren met een grote of kleine prijs. Deze prijzen waren beschikbaar gesteld door het Zierik- zeese bedrijfsleven ofdoor Delta;; Sportleden, Flitsen uit het buitenland BONN. De Sowjet-Unie heeft de Westduitse autoriteiten gevraagd de betogingen te verbieden die gehou den zullen worden tijdens het bezoek van president Brezjnjev aan Bonn, later deze maand. NAPELS. De Italiaanse politie heeft de volgens haar belangrijkste schuilplaats van de Rode Brigades in Napels ontdekt. Zij vermoedt dat daar de Napolitaanse politicus Ciro Cirillo 88 dagen vast is gehouden. WARSCHAU. Het Pools hoogge rechtshof heeft de beslissing van een lagere rechtbank vernietigd drie lei ders van de dissidentengroepering „Confederatie voor een onafhanke lijke Polen (KPN) in voorlopige vrij heid te stellen. BRUSSEL. Westduitse boeren heb ben in de periode van 1977.tot maart van dit jaar ten onrechte ruim een miljard gulden „verdiend" voor het. afslachten van ruim 600.000 koeien. BRUSSEL. De Milieukommissie van het Europese Parlement wil dat zo spoedig mogelijk een invoerstop van zeehondenhuiden binnen de ge meenschap van kracht wordt. DAMASCUS. Syrië is van mening dat „er op dit moment geen levens vatbaar initiatief bestaat om een al lesomvattende vrede" te bewerkstel ligen in het Midden-Oosten. Dit heeft De Syrische minister van informatie, Achmed Iskandar, verklaard. PRETORIA. In een elektriciteits centrale bij Pretoria hebben zich vrijdag vijf explosies voorgedaan, zo heeft de Zuidafrikaanse politie be kendgemaakt. Zij vermoedt dat het hier een sabotagedaad betreft. HAMBURG. De werkgroep van de ekonomische instituten in West- Duitsland verwacht dat de vraag en de produktie in West-Europa na de jaarwisseling zullen toenemerj. BIENNE. De Zwitserse horloge in dustrie is nog lang niet uit de zorgen. Dit blijkt uit het zeer somber gestel de jaarverslag van de Allgemeine Schweizerische Uhrenindustrie AG (Asuag). GENÈVE. De Ethiopische militaire regering heeft het hoofdgebouw van de Lutherse Kerk van Ethiopië in Addis Abeba onteigend. Dit heeft de Lutherse wereldfederatie vrijdag be kendgemaakt. LONDEN. Moeilijkheden bij de voedselvoorziening hebben in Roe menië tot hevige onlusten geleid. On der meer is met stenen gegooid naar de helikopter van presdient Nicolae Ceaucescu. Dit heeft de Britse krant „Daily Telegraph" vrijdag gemeld. LONDEN. Bondskanselier Hel mut Schmidt van Wesi^Duitsland is voorstander van een ontmoeting tus sen president Reagan van de Ver- enigdde Staten en partijleider Brezj njev van de Sowjet-Unie. BRUINISSE, 16-11. De Suiker Unie, de op Coöperatieve grondslag stoelende suikergigant, die de groot ste helf van de Nederlandse bietsui ker produceert, heeft niet alleen in Groningen een uiterst moderne reu sachtige suikerfabriek waar jaar lijks 1 miljoen ton bieten worden verwerkt, maar nu ook een sterk ver grote en gemoderniseerde admi nistratieve en chemische vestiging, die op 21 oktober officieel door kom- missaris H. J. L. Vonhoff en burge meester H. G. Buter officieel werd geopend. Bij de cheques die bij die gelegen heid door Suiker Unie werden uitge schreven was er ook één voor het Noordelijk Scheepvaartmuseum te Groningen dat daarvoor een oude Appingedammer Brons motor uit 1924 zal aankopen. Het natuurmuseum en de Martini toren (inrichting halteplaats) voor to- renbeklimmers (op een luizolder) deelden in de geldelijke douceurtjes. MARKTBERICHTEN Veemarkt Leiden LEIDEN, 16-11. Aanvoer totaal 1540, waarvan: slachtrunderen 1206,. schapen en lammeren 334. Prijzen per kg: Stieren le 8,60 - 9,10, 2e 8,00 - 8,50; vaarzen le 7,25 - 8,20, 2e 6,50 - 7,20; koeien le 7,25 - 8,25, 2e 6,60 - 7,20, 3e 6,20 - 6,50; worstkoeien 5,35 -ƒ 6,35; dikbillen extra kwaliteit 9,25 - 13,75. Prijzen per stuk: Schapen 190 - 250; lammeren 210 - 280. Overzicht: slachtrunderen: aan voer redelijk, handel vlot, en prijzen hoger; schapen en lammeren: aan voer matig, handel rustig, en prijzen stabiel, lammeren iets lager. INGEZONDEN STUKKEN Antwoord aan een demonstratie tegenstander Mocht een tegenstander van de anti-atoom beweging zijn mening ge fundeerd aan uw blad aanbieden dan zou ik mogelijk niet eens reageren. Standpunten - ook dat van de anti atoom beweging ontstaan na afwe gen van voors en tegens. Elke diskus- sie bijdrage is ons inziens welkom. Mr. Keuning, ex-kamerlid voor DS'70, probeert de diskussie over de kernbewapening op een zijspoor te manoeuvreren. Zijn betoog stoelt op 3 poten. Ten eerste: verdachtmaking. In de wetenschap dat er bij een bepaald soort kritiek wel een kluit zal blijven kleven, lepelt hij nog eens de ver- achtmakingen op die in de landelijke pers al lang zijn weerlegd. Waar de BVD geen vlekje op het blazoen van het IKV kan vinden, heeft de „eigen inlichtingendienst" van K. A. Keu ning wel voldoende bewijzen verza meld. Bovendien ging deze privé KGB CIA de gangen na van N. Schou ten. Gelukkig weten de meeste „wel denkende mensen" dat het ongefun deerd beschimpen van personen en instellingen één van de ondemokrati- sche taktieken van een, in wezen, anonieme en volstrekt anti democratische atoomlobby is. Ten tweede: onwaarheden. Keu ning beweert dat„het uiten en/of voeren van leuzen, die ook te gen kernwapens van de Sovjet-Unie gericht zijn, niet getolereerd zullen worden". Gelukkig (we leven niet in Rus land) maken we dat zelf uit en er zijn tot nu toe in alle vergelijkbare de monstraties dergelijke leuzen geuit en/of gevoerd. Keuning beweert dat, „het IKV zich meermalen bij monde van zijn kernen (atoomkernen?) te gen de Navo uitspreekt en tegen de U.S.A., maar nimmer zich uit laat te gen de mensonterende schending van de mensenrechten in de Sowjet-Unie, laat staan een woord wijdt aan de dissidenten als b.v. Solzjenitzin, Al- marik, Martsjenko, Kopelew of Schacharow". Nog even kort het IKV standpunt. Het IKV wil, dat Neder land éénzijdig de kernwapens van zijn grondgebied verwijdert als dui delijke stap om de bewapeningsspi raal te doorbreken. Daarna verwacht het IKV een duidelijke stap van de andere partij (het Warschaupakt) en met die „stap" wordt geen danspasje bedoeld. Ik vraag mij ver der af of de door u genoemde dissi denten blij zouden zijn als ze wisten op welke wijze u hier hun namen ge bruikt. Ten derde: Het verdraaien van de doelstelling van de demonstratie van 21 november in Amsterdam. Die doelstelling is nl. luid en duidelijk het afwijzen van nieuwe kernwapens in Europa. Alle organisaties die, die leus onderschrijven mogen meedoen. Dat verder ieder „weldenkend mens" voor afschaffing van kernwa pens aan „beide zijden" is dat weten we wel. Een demonstratie waarin ook WD, DS'70, Boerenpartij, Cen trumpartij en Glimmerveen zijn ver tegenwoordigd heeft dan ook niet veel zin. Het verschil tussen de „wel denkende mensen" die op 21 novem ber naar Amsterdam gaan en de „weldenkende mensen" die niet mee „mogen" doen zit hem in het feit dat de eerste groep niet alleen de prach tigste intensies heeft maar daar ook daden aan wil verbinden. De mensen die op 21 november naar Amsterdam komen hoeven beslist niet bang te zijn dat „zijn (haar) naam of aanwezigheid ge bruikt wordt voor doeleinden die de zijne of de hare niet zijn." Ze zullen daar 100.000 of misschien wen 200.000 vrienden en vriendinnen aantreffen met allen hetzelfde doel een stap zetten naar ontwapening een stap naar de vrede. „Schouwen-Duiveland Atoom Vrie" W. van der Post Joke de Vrieze Rieni de Rijke Neeltje Meermens Martijn P. Mulder De Z.O.C. en Sint Zaterdag was het weer zbver: Sint en Piet arriveerden bij 't Luitje. De kindertjes raakte weer opgewonden, Pieten deelden links en recht snoep uit met wat pepemote ertussen. Waarom toffees naast pepemoten? Op 't Havenpark sprak Sint de mensen toe en ook daar leek dat de Sint de Pieten goede instrukties had gegeven er was eindelijk echt aan dacht voor de kleintjes. Dus vol goe de moed gingen we 's middags naar de Z.O.C.-voorstelling in de Concert zaal, die geschikt zou moeten zijn voor 3 t/m 5 jarigen. Maar wat een aanfluiting! Al het positieve van de ochtend werd hier negatief! De kaartjes wer den bij binnenkomst niet gekontro- leerd, zodat er ook 6-, 7-, 8-, 9 en 10- jarigen in de zaal zaten. Elk jaar op nieuw hopen we dat de Sint meer aandacht schenkt aan deze leeftijds groep 3-5 jarigen, want zij zijn de ech te „gelovigen". Maar nee hoor! Na een algemeen praatje verdween het gezelschap weer even vlug als het was opgeko men, zodat de teleurgestelde kleuters een „run" naar het toneel moesten ondernemen, om dat met zoveel aan dacht gemaakte tekeningen de Sint na te brengen, die inmiddels door de gordijnen was verdwenen, zodat ze ontgoocheld achterbleven. Voor het vertrek van de Sint werd het publiek nog even onder vuur ge nomen (daar komen de schutters). Het snoepgoed suisde langs je oren, terwijl je dekking zocht tussen de klapstoelen. Goed, na die eerste 10 minuten komt er een „show" (2 x 80 watt - doofmakerij). Een man verkleed als zangeres komplee't met kunstarmen, die steeds hoger naar de hemel rei ken (zeer eng gezicht voor peuters kleuters) zingt een lied over een ted dybeer die is doodgegaan - in 't graf ligt en later naar onze lieve Heer gaat. Nou, een blunder kan gemaakt worden, denk je dan nog maar ho pend op iets beters, blijkt de kwali teit niet beter te worden. Kinderen en ook nog een moeder worden op het toneel voor gek gezet. Wat een leedvermaak! Ook met het gefrustreerde sexle- ven van ome Henk worden onze kin deren gekonfronteerd (of dit alles in de belevingswereld van de kleuters ligt zou de Z.O.C. zich eens moeten vragen). Dan krijgen we een quiz. Als je ja zegt heb je al een prijs, maar de vra gen zijn dan ook moeilijk voor 3- tot 5-jarigen, vooral die uit de rubriek. Aktualiteiten, stripverhalen. De prijs voor de winnaar was nog groter dan de hoofdprijs van de Berend Boudewijn quiz (troostprijs: vaan- deltje, poster, bellen blaasset. Hoofdprijs: dit alles een trans istorradiootje). Het enige wat dan nog wel ging was het nabootsen van Swiebertje, maar ja wat heb je er aan om zo over juffrouw Saartje, Bromsnor, enz. uit te wijden als een 3-, 4-, 5-jarige nog nooit iets van Swiebertje heeft ge zien of gehoord, want voor hun ge boorte was de laatste Swiebertje's show op de t.v. Met grote opluchting ruik je de frisse buitenlucht weer: gelukkig het is afgelopen. Je verder ergeren hoeft niet meer. De 6-12 jarigen gaan daarna naar binnen om hetzelfde programma te mogen zien. 'Ook al zullen ze de „grappen" beter hebben begrepen, opvoedend, ontspannend was het ze ker niet. De Z.O.C. had er wel iets an ders van kunnen maken, zeker als je denkt aan de altijd leuke poppen kastvoorstellingen in de zomer. Het hoéft geen 1 xh uur te duren, ze ker niet voor de kleinsten. Beter een half uurtje iets goeds, dan bijna IVfe uur dit soort shows. Misschien dat de Z.O.C. eerst een kontakt met het kleuter- en basison derwijs kan opnemen, dan het zo- madr uit te besteden aan een of ander theaterbureau. Ouders moeten zich afvragen of ze hun kinderen wel naar dit soort shows moeten sturen. WIM EN MARIJKE BOONE Volkerakstraat 59 MARIAN POS-VERSTRAATE Rodedorp 54 Aktie voor juristen Nederlandse juristen zijn een aktie begonnen voor vrijlating van buiten landse kollèga's die in strijd met de rechten van de mens gevangen zitten. Daarbij gaat het vooral om advoka- ten die politieke gevangenen hadden verdedigd en daarom zelf in de ge vangenis zijn beland. De Nederlandse juristen, verenigd in een zgn. „beroepsgroep" van Am nesty International, hebben voor hun aktie inmiddels de steun gekregen van o.m. verschillende rechters, de Nederlandse Orde van Advokaten en het Nederlandse Juristen Comité voor de Mensenrechten (NJCM). De aktie richt zich o.m. op vrijla ting van Rowley Arenstein (Zuid- Afrika) die sinds 1970 onder een „banning order" staat, vanwege zijn optreden als verdediger in vele poli tieke strafzaken en Ösip Loksjin (USSR) die op 30 mei 1981 werd gear-; resteerd tijdens het houden v&n een demonstratie voor de plaatstelijke synagoge. Het vermoeden bestaat dat Loksjin zich in een gevangenies in de stad Kisjinev in voorarrest be vindt, aldus Amnesty International. HANS DE KEG Amsterdam AD SLAGER Haamstede Voor 40 jaar RENESSE. Op een paar plaatsen in deze gemeente zijn vorige week eenige konijnen ontvreemd. Op een andere plaats leed men schipbreuk, omdat het konijn zijn belagers te vlug af was. SIRJANSLAND. Maandagmiddag verloren tusschen Sirjansland en Zierik- zee, binnendoor, een Acktentasch met inhoud. Tegen belooning terug te bezor gen bij L. C. Boer. ZIERIKZEE. Gedurende de maan den November en December zal gelegen heid worden gegeven een winterprovisie aardappelen op te doen op de bonnum mers 05 t/m 14 op de V-kaart. THOLEN. De verzending van mos selen uit Tholen, meest voor den export, bedroeg vorige week ruim 7800 ton van 100 kg. RENESSE. Op een plaats in deze ge meente is vorige week weer eenig pluim gedierte ontvreemd. Hopenlijk loopt de dader een evolgende keer tegen den lamp. SLOGAN: Spaart uw kolen, neemt een aschzeef! Het recht der lange lansen 25. Geheel onkundig van het feit, dat hij de man, die hij zoekt, op heel korte afstand voor bijgaat, zet Eric met het meisje de vermoeien de tocht voort. Inmiddels heeft de Noorman gelegenheid over alles na te denken. Het is op zijn minst ge zegd, vreemd, dat een Britse prins en prinses ongehinderd op de burcht van hun doodsvij and, de vorst der Pieten, kunnen verblijven, terwijl deze onder hun ogen een veldtocht te gen de Britten voorbereidde. Want prins Wig- berth zal wel enorm argeloos moeten zijn, als hij van deze oorlogsvoorbereiding niets ge merkt had. „Wat deed uw broeder eigenlijk bij de Pie ten", vraagt Eric het meisje, als ze even onder een beschaduwd plekje uitrusten. Zij haalt de schouder op. „Ik denk, dat hij spioneerde Voor Vorti- gem", mompelt ze. Het klinkt niet erg over tuigend. „Als dat zo is, bevindt uw broeder zich ook in gevaar", zegt Eric. „Ongetwijfeld zullen de Pieten als ze u niet vinden, spoorslags naar uw broeder rijden, want ze moeten toch begrepen hebben, dat u naar hem toewilde". Ze knikt zwijgend. Na een korte rust zetten ze de tocht voort. Maar voor ze een uur onderweg zijn, staat Eric met een ruk stil en wijst. Sppren. Verse sporen van Pictenruiters

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 8