c iqiti Sint-Nicolaas kwam met m.s. „De Kokhaan" in Zierikzee aan Jehova's Getuigen betrekken nieuwe zaal in Zuidwellestraat PAAUWE PAAUWE B.V. DE ZIERIKZEESCHE COURANT Vluchtelingen Verhoging brandstofheffingen Uitbundig welkom Geld voor India Moskou is tegen De niet georganiseerden Voor de derde keer verhuisd 1 'i f ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 16 november 1981 138ste jaargang Nr. 23015 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 32,30, per jaar f 122,60. Losse nummers 65 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. (1797 - 1889) in dit nummer: Jubileum Plattelandsvrouwenbond Noordwelle Dé oplossing meende men gevon den te hebben in het bekende pand aan het Kerkhof z.z., vroeger woning van het hoofd van de toenmalige school A. Ook dit pand onderging destijds een in grijpende restauratie, maar een blijvertje werd het niet. De burgerlijke gemeente wilde beschik ken over dit pand, dat onderdak bood aan de bejaardensoos, in het ka der van het UW-werk. Aan de over kant (Kerkhof n.z.) stond nog een ou de schuur, die tijdelijk voor gebruik door de Getuigen werd ingericht,, maar er moest natuurlijk iets veel in grijpenders gebeuren. Dat vond zijn realisering door aankoop van het pand Zuidwellestraat 37. Organisatie De Zierikzeese gemeente telt een 85-tal leden en vijf en vijftig „ver- koftdigers", zoals hun titulatuur luidt. Zij belasten zich vooral met het huis-aan-buis-werk. De meeste ver kondigers zijn „import", maar ook mensen uit de regio behoren daartoe, o.m. uit Zonnemaire en Dreischor. De gemeente wordt direktelijk bestuurd door een drietal ouderlin gen en P.O. (presiderend opziener), die de leiding in handen heeft. Voorgangers in de gemeente wor den degenen, die zich daartoe geroe pen en bekwaam voelen, met name Advertentie Laat woninginrichter van uw huis een paleisje maken Wij komen op verzoek gratis en geheel vrijblijvend op elk uur van de dag met stalen bij u aan huis. Zuidweg 20a - Zonnemaire Telef. 01112-1318, b.g.g. 1469 STOCKHOLM. De Zweedse mi nister van buitenlandse zaken, Ola Ullsten, verklaarde in een interview, dat de wijze waarop de Sowjet-Unie de Zweedse protestnota heeft afge wezen een ernstige slag betekent voor de geloofwaardigheid van Mos kou op het punt van kemontwape- ning. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. GENEVE, 14-11. Eind vorige maand waren er 240.457 Zuidoostazi- atische vluchtelingen die nog steeds op een permanent verblijf in een gastland wachten. Dit heeft het Hoge Kommissariaat voor de Vluchtelin gen in Genève bekendgemaakt. Er zijn 46.145 bootvluchtelingen uit Vietnam. DEN HAAG. 14-11. Het kabinet heeft ingestemd met een voorstel van mevrouw Lambers-Hacquebard, staaissekretaris voor milieuzaken, om de heffingen op brandstoffen in het kader van de bestrijding van de milieuvervuiling te verhogen. In totaal zal de verhoging van de heffingen per jaar vijftig miljoen gulden moeten opbrengen. Het geld zal worden bestemd voor subsidie aan het bedrijfsleven ten behoeve van ontwikkeling en toepassing van milieuvriendelijke technologie en schadevergoeding voor extra hoge in vesteringskosten ter bestrijding van luchtverontreiniging. De nieuwe tarieven die sinds 1974 niet meer zijn gewijzigd, luiden, met tussen haakjes de oude tarieven ben zine (lichte olie) 1,02 cent per liter (0,59); petroleum (halfzware olie) 0,17 cent per liter (0,10); gasolie en lichte stookolie 0,17 cent per liter (0,10); zware stookolie 187 cent (per duizend kg) (108); gas (aardgas, hoogovengas, ovengas) 1,46 cent per gigajoule (0,84); steenkool 137 cent per 1000 kg (79). Verwachting tot dinsdagavond: Enige tijd regen Veel bewolking en enige tijd regen; minimumtemperatuur ongeveer 3 graden; middagtemperatuur onge veer 7 graden matige tot krachtige wind uit zuid tot zuidwest. WEERSVOORUITZICHTEN Weersvooruitzichten over Neder land: de cijfers zijn een globale aan duiding: het interval rond deze cij fers moet ruimer genomen worden naarmate de dag waarvoor de ver wachting geldt verder in de toekomst ligt. Verwachting t/m vrijdag 20 nov.: Woensdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 80%. Min.temp.: 6 gr. Middagtemp.: 10 gr. Windkracht: zuidwest 5 Donderdag: Kans op neerslag: 80% Min.temp.: 7 gr. Middagtemp.: 10 gr. Windkracht: zuidwest 6 Vrijdag: Kans op neerslag: 80%. Min.temp.: 7 gr. Middagtemp.: 10 gr. Windkracht: west 5 ZON- EN MAANSTANDEN 17 nov. Zon op 8.04, onder 16.45 Maan op 22.36, onder 13.33 Laatste Kwartier: 18 november (15.54) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 17 nov. 6.27 19.22 0.12 12.46 Doodtij: 20 november HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 16-11. Het K.N.M.I. deelt mede: In de nacht van zondag op maandag daalde de temperatuur in ons land tot 1 2 graden onder nul. Met winden tussen zuidoost en zuid werd vrij koude lucht uit België en Frankrijk aangevoerd. Boven de Britse eilanden en de Noordzee be vindt zich een gebied met veel bewol king, waaruit ook hier en daar regen valt. Het ziet ernaar uit, dat in de loop van maandag deze bewolking via ons land naar midden-Europa zal trekken. Voor dinsdag moet op vrij veel be wolking worden gerekend met hier en daar wat regen. Zowel de tempe ratuur overdag als in de nacht zullen enkele graden hoger worden dan de afgelopen dagen. ZIERIKZEE. Interieur van de nieuwe, in gebruik genomen zaal van de Jehova's Getuigen te Zierikzee. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE, 14-11. Sint Nicolaas is weer in ons land. Zaterdagochtend deed hij zijn officiële intocht in het ou de Hindeloopen, maar enkele uren eerder werd hij wel kom geheten in het historische Zierikzee. Met een extra snelle boot, niet zijn eigen stoomboot, maar het m.s. „De Kokhaan" voer Sint Nicolaas zaterdagochtend de Nieu we Haven binnen. Hij werd vergezeld door twaalf dartele en zeer vrijgevige Zwarte Pieten. Zierikzee bereidde de Goed heilig man een uitbundig welkom, terwijl het stralende november zonnetje nog wat extra vrolijkheid verschafte. De Koninklijke Harmonie „Kunst en Eer" zorgde voor een muzikaal welkom, terwijl Drumband en Majo rettes van „Rust Roest" de Sint bege leidden op zijn tocht; door Zierikzee naar het Havenplein. Sint Nicolaas bracht, evenals voor gaande jaren, op uitnodiging van de Zierikzeesche Ondernemers Centrale (Z.O.C.) een bezoek aan deze stad. BRUSSEL. De Europese kommis sie in Brussel is ermee akkoord dat het Britse staalbedrijf British Steel Corporation voor 360 miljoen pond sterling aan staatshulp ontvangt. hetgeen vooral door de jeugdige in woners zeer op prijs werd gesteld. Veel vreugde Op het Havenplein stond de zetel voor de Sint opgesteld. Daar werd hem een officieel welkomstwoord toegesproken door burgemeester Th. H. de Meester. De burgemeester deed dat namens het gemeentebestuur en de gehele bevolking, maar in het bij zonder namens de jeugd. „De kinde ren hebben al vol verwachting op uw komst gewacht. Ook in deze sombere tijden zult u ongetwijfeld veel vreug de kunnen brengen", aldus de heer De Meester. Hij wenste de Sint tot slot een hèel goed verblijf in ons land toe. Voor Sint Nicolaas zelf aan wat of ficiële woorden toekwam, zongen de kinderen „Zie ginds komt de stoom boot Dit lied werd gedirigeerd door drie enthousiaste Zwarte Pie ten. Vervolgens vertelde Sint-Nicolaas een zware bootreis met veel storm en regen te hebben doorstaan om in Zie- rikzp" r.e komen. Hij toonde zich-ver heugd na een jaar weer in deze mooie stad te zijn. Verder sprak hij een waarderend woord aan het adres van het gemeentebestuur voor de belang rijke zaken, die dit afgelopen jaar tot stand kwamen, zoals de bouw van de nieuwe Rijksscholengemeenschap en het begin van de bouw van een nieu we Technische School. Ook toonde de Sint zich voorstander van het toe risme, want hij achtte het een goede zaak, dat de mogelijke aanleg en/of uitbreiding van de jachthaven in stu die zou worden genomen. „Ja, tuurlijk" Sint Nicolaas nam ook nog wat kleintjes op schoot en kreeg als ant woord op zijn vraag of ze wel hun best deden op school, te horen: „Ja, tuurlijk". Hiema klonken „Zie de maan schijnt door de bomen" en „Sinterklaasje kom maar binnen met je knecht" over het Havenplein. Tot slot dankte Sint Nicolaas het Z.O.C.-bestuur en burgemeester De Meester voor deze ontvangst. Hij bood de eerste burger een smakelijke boterletter aan en vond, dat de bur gemeester best een komplimentje verdiende voor alle goede dingen, die hij voor zijn stad doet. Het jeugdig publiek had geen alge mene beschouwing nodig om aan die oproep van de Sint gehoor te geven en vol enthousiasme klonk een drie werf „Hoera". De feestelijke intocht van Sint Ni colaas werd 's middags afgerond met twee kindervoorstellingen in de Con certzaal, eveneens onder auspiciën van de Z.O.C. ZIERIKZEE. Zaterdagochtend kwam Sint Nicolaas op 't Luitje aan. Hij werd welkom geheten door burgemeester Th. H. de Meester en leden van Z.O.C.- bestuur. - - (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) MOSKOU, 14-11. De Sowjet-Unie is het er niet mee eens dat India van het Internationaal Monetaire Fonds (IMF) ongeveer zes miljard dollar (circa 14,5 miljard gulden) leent. Het Sowjetrussische partijblad Prawda heeft de Indiase regering vrij daag in- direkt gewaarschuwd voor het ge vaar dat het aannemen van deze ont wikkelingshulp de soevereiniteit van India aantast. Het IMF heeft een reeks voorwaar den verbonden aan het verstrekken van de lening. Na enige tijd wordt ge keken of aan deze voorwaarden is voldaan en India voor verdere uitbe taling van het geld in aanmerking komt. UTRECHT, 14-11. Serieuze overwe ging verdient om niet in een vakorga nisatie georganiseerden een financië le bijdrage te vragen, bijvoorbeeld in te houden op het loon. Deze mensen profiteren immers da gelijks van de inspanningen van de vakorganisaties. De voorzitter van de Nederlandse Centrale van Hoger Personeel (NCHP) zei dat zaterdag op algemene ledenvergadering van zijn organisatie in Utrecht. hen die vorderingen hebben gemaakt in de Theokratische School, een opleidingskursus, met regelmatige bijeenkomsten. De Jehova's Getuigen staan de vol- wassendoop voor, die wordt geprak tiseerd tijdens de z.g.n. Kringverga deringen. Zierikzee e.o. ressorteert onder Kring 6 Zeeland en Vlaande ren) en de dopingen worden verricht te Borne (bij Antwerpen). Opening De opening van de zaal zaterdag is een blijmoedige „happening" gewor den, die grote belangstelling trok. Uit vele plaatsen waren J.G. naar Zierikzee gekomen, zelfs uit Oosten rijk en de Bondsrepubliek. Voor het gemiddeld gebruik is het aantal zit plaatsen voldoende, maar nu moesten nog een 75-tal stoelen wor den bijgezet. Uit de buurtgemeenten Goes en Middelhamis waren ook ge tuigen tegenwoordig. Na een gebed van de heer P. C. van der Schoor, werden de aanwezigen verwelkomd door de heer G. Scherpenisse. De niet zo simpele bouwgeschiedenis ver woord door de heren P. J. van der Schoor en F. Hagen, waarna een ver- tegnwoordiger van het Wachttoren Genootschap - een inwij dingstoespraak hield, waarin zowel de materiële verworvenheid werd aangestipt, als de geestelijke achter grond van het belijden der Jehovah's Getuigen in de aktuele kontext van de dag werd geplaatst. Oogvanger in de zaal is een - met het jaar wisselen de - spreuk, ditmaal: „Uw loyalen zullen U zegenen". ZIERIKZEE, 14-11. Opnieuw kwamen de stedelijke Je hova's Getuigen - zoals al vaker is gebeurd - in de be langstelling door een opmerkelijke verhuizing, die im pliciet het officieel betrekken inhield van een nieuwe zaal, koninkrijkszaal, zoals de Getuigen zelf de zetel van hun gemeente noemen. Zaterdag was het zover, dat de nieuwe zaal, gevestigd aan de Zuidwel lestraat (3,7,) in gebruik werd genomen, zulks met een dienst in de avonduren, nadat overdag „open huis" was gehouden, waarvoor veel belangstelling bestond. Zoals ieder pand te Zierikzee, heeft ook de Zuidwellestraat 37 zijn histo rie. Ooit stond hier een (zwarte) typi sche stadsschuur, die verdween en werd opgevolgd door een bedrijfsge bouw van de aannemer Chr. L Schouls. Mede onder auspiciën van Monumentenzorg, maakte de aanne mer - zeker voor een funktioneel ge bouw - er iets moois van, o.m. door toepassing van antieke stenen. De Jehova's Getuigen kochten een jaar geleden het pand en toen had men wel een ruimte, „waar iets mee te dien viel", maar voor eredienst achtige samenkomsten was die uite raard niet geschikt. Daarin kwam op opmerkelijke wij ze verandering, door een enorme zelf werkzaamheid van de gemeentele den, die het geheel omtoverden in een bijzonder fraaie zaal, inklusief een liturgisch centrum, een gardero be en een „keukenkamer" met bar, waarin kan worden vergaderd c.q. iets genuttigd. Twintig jaar Hoewel niet officiéél als zodanig benadrukt, herdenken de Jehova's Getuigen te Zierikzee het vierde lustrum, want ongeveer twintig jaar geleden werd begonnen in het pand aan de Patemosterstraat. „Het was", zoals woordvoerder H. L. Jubitana ons vertelde, „de eerste nederzetting, klein in omvang en ge tal. Tot 1971 vonden de Getuigen daar na onderdak in een ruimte van de R.T.M.-hotel, die werd gehuurd. Het was een oplossing en geen oplossing, want het lag wat excentrisch en de omgeving was erg rumoerig. Aan Kerkhof

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1