lid ERIC DE NOORMAN 7 KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG OVERDENKING Weer naar huis INGEZONDEN STEKKEN Rektifikatie van buurtbewoners Reaktie C.J.V.-bestuur Geen kernwapens in Nederland? Hoezo nadenken, meester Keuning Dierenhulp in de vorstperiode 1981 Het recht der lange lansen Drukkerij L 0 familiedrukwerk? ALBERT'S AUTOWASSERETTE Nederlandse Hervormde Kerk Zierikzee: Gasthuiskerk: 9.30 uur ds. J. P. van Roon. 11.00 uur ds. J. B. As sendorp. 19.00 uur ds. J. P. van Roon, jeugddienst. Herv. Verenigings- bouw: 19.00 uur ds. J. B. Assendorp. Kerkwerve: 11.00 uur ds. J. B. Duk. Serooskerke: 10,00 uur ds. B. Baks, dankstond voor het gewas. Burgh: 10.00 uur ds. Baas. Haamstede: 10.00 uur ds. J. G. Barnhoorn, Kapelle; 19.00 uur ds. B. Baks, Serooskerke. Renesse: 9.30 uur ds. T. S. Fahner. Noordwelle: 11.00 uur ds. T. S. Fah ner. Scharendijke: 9.30 uur kand. J. Wegerif, Spijkenisse. Brouwersha ven: 11.00 uur de heer M. J. Geuze, 's- Heer Arendskerke. Zonnemaire: 9.30 uur de heer M. J. Geuze, 's-Heer Arendskerke. Noordgouwe: 11.00 uur ds. Geers. Dreischor: 9.30 uur ds. Geers. Ouwerkerk: 10.00 uur pastor Rouw. Nieuwerkerk: 9.30 uur ds. Duk, Scharendijke. Oosterland: 10.00 uur eerw. heer De Weerd, Bre da; 18.00 uur ds. C. D. Otte, Rilland- Bath. Sirjansland: 10.00 en 18.30 uur ds. Van der Valk, H.A. en dankzeg ging H.A. Bruinisse: 10.00 en 17.00 uur ds. Teekens, leerdienst. Lutherse Kerk Zierikzee: 10.00 uur de heer S. v. d. Meulen, Dordrecht. Pas geleden vertelde een goede be kende van me, dat ze in het zieken huis, waarin ze lag, mensen had ho ren zeggen, dat ze er tegenop zagen het ziekenhuis te moeten verlaten. Ze zagen tegen het leven op? Was het om de zorgen en de narig heid thuis? Want niet elk thuis is een écht thuis. En in het ziekenhuis wa ren die zorgen en die narigheid in elk geval een eind uit de buurt. Zelf heb ik een herstelde zieke, op het punt weer naar huis te mogen, eens horen zeggen: „Ik was net zo lief doodgegaan". Voor hem betekende ontslag uit het ziekenhuis: terug naar véél zorgen en véél narigheid. Niet voor iedereen is het leven een vreug de De méésten zien echter de dag-van- weer-naar-huis-terug-te-kunnen met verlangen tegemoet. Ook met ver wachting. Een kort verblijf in het ziekenhuis voor een niet ernstige ziekte of een „kleine" operatie betekent veelal niet meer dan heel even een onder breking van het dagelijkse leven. Maar bij een langdurige ziekte of een zeer ingrijpende operatie ligt dat anders. Dan zit er de mogelijkheid in van nóóit meer naar huis. Of, bij beter schap, de mogelijkheid je vertrek uit het ziekenhuis en je thuiskomst te ondergaan, niet als een onderbrékihg van het dagelijkse leven, maar als een nieuw begin. Niet gemakkelijk zal ik vergeten, wat een belevenis het voor mij was weer op mijn studeerkamer te kun nen zitten: mijn buro, mijn boeken - het was, alsof ze een nieuwe glans ge kregen hadden. Na de steriliteit van de te cleane ziekenhuiskamer ervoer ik de huis kamer als een wonder. En in de tuin was het, alsof God de bomen, de bloe men en het gras pas op die dag van thuiskomst geschapen had. Het is een belevenis, die ik al een paar keer heb mogen hebben. In we zen was er natuurlijk niets veran derd. Het hangt er maar van af, hóe je de dingen ziet en beleeft. Je bént er nog, en je bent er wéér. Er zit iets in van wat God in het laatste bijbel boek zegt: „Zie, ik maak alle dingen nieuw!" Haast zou ik met^Spurgeon, be kend Engels evangelist, zeggen: „Het smaakt naar genade". Romantiek? Waarachtig niet! Maar al te goed weet je, dat, als het dagelijkse leven je weer opeist, de glans van de verwondering óók maar al te gemakkelijk verdwijnt. Alles wordt weer gewoon en vanzelfspre kend. Er is gevaar voor sleur. Ik hoop echter, dat iedereen, die na een lang of een kort verblijf in een ziekenhuis weer naar huis mag ko men, de belevenis van een nieuw be gin zal hebben. Niet als een ding, waarover je beschikken kunt, maar als een gebeuren, dat óver je komt. Zoiets, als wat de dichter Jan Wit be doelde met „Leve het leven, het wordt je gegeven!" Het is een rijke ervaring: je thuis komst ontvangen als een gave, een gave van God, je er over verwonde-' ren, en dan even je leven als iets heel nieuws zien. Zierikzee J. B. Assendorp Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10.00 uur ds. G. Leene; 18.30 uur de heer J. Verheul, Spijke nisse. Haamstede: 10.00 en 19.00 uur ds. Eikelboom. Scharendijke: 9.30 en 19.00 uur kand. C. H. B. Weis, Kam pen. Brouwershaven: 10.00 uur kand. A. Jobsen, Heinkenszand; 15.00 uur ds. W. Blok, Baarland. Nieuwerkerk: 10.00 uur ds. H. Willems, Baren- drecht; 17.00 uur de heer A. v. d. Schee, Spijkenisse. Bruinisse: 10.00 uur de heer A. van der Schee, Spijke nisse; 17.00 uur ds. K. Baas, Oolt- gensplaat. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Brouwershaven: 9.30 uur ds. Urban; 18.30 uur ds. Meijer. Christelijke Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10.00 uur leesdienst; 18.00 uur ds. J. Groenleer. Kerkwerve: 10.00 en 18.00 uur ds. M. van der Sluys. Haamstede: 10.00 en 17.00 uur ds. A. v. d. Veer. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10.00 uur leesdienst; 19.00 uur ds. M. J. van Gelder. Nieu werkerk: 9.30 en 15.30 uur ds. M. J. van Gelder. Oosterland: 10.00, 14.30 en 18.30 uur leesdienst. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10.00 en 18.00 uur lees dienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 15.00 uur leesdienst. Bruinisse: 10.00 en 17.00 uur leesdienst. Oud-Gereformeerde Kerken Oosterland: 9.30, 14.30 en 18.30 uur ds. A. v. d. Meer, Rijssen. Bruinisse: 10.00 en 17.00 uur leesdienst. Remonstrants Ger. Gemeente Sommelsdijk: 10.00 uur mevr. ds. T. Elders-Mayer (themadienst). Leger des Heils Zierikzee: 10.00 uur samenkomst. Rooms-Katholieke Kerk Zierikzee: za. 19.00 uur, zo. 9.30 uur. Haamstede: zo. 11.30 uur. Pinkstergemeente Zierikzee: De diensten zijn op zonda gen om 10.00 uur en op de woensdag avonden om 20.00 uur. Jehova's Getuigen Zuidwellestraat 37, Zierikzee: Zondag: 10.00 uur openba re lezing, 11.00 uur Wachttorenstu die. Donderdag: 19.30 uur Theokrati- sche school; 20.30 uur dienstvergade- ring. Rode Kruis Ziekenhuis 18.15 uur ds. M. J. van Gelder. KERKNIEUWS Gereformeerde Gemeente OOSTERLAND. Op de vergade ring van de Gereformeerde Gemeen te aan de Sint Joostdijk, werd beslo ten om uit een tweetal predikanten, t.w. ds. M. Mondria uit Waardenburg en ds. Chr. van der Poel uit Yerseke bij meerderheid van stemmen te be roepen als predikant der gemeente Oosterland, ds. M. Mondria uit Waar denburg. Zulks in de vakature die ontstond wegens het vertrek van ds. W. Hage naar Rotterdam. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Oudemirdum: J. L. Ra- vesloot, Heemse; te Midwolda en Nieuwolda (toez.): C. Koopmans, kand., Hijken; te Raamsdonk; R. ten napel, Giessen-Oudekerk; door de Generale synode tot predikant voor buitengewone werkzaamheden (sta flid stuurgroep maatschappelijke diskussie energiebeleid t.b.v. de post ethiek en het onderhouden van kon takten met de kerken): drs. H. J. ter Bals, predikant voor buitengewone werkzaamheden (voormalig dir. dienst industriële samenwerking vanwege de kerken) (disk) te Amster dam. Bedankt voor Dokkum: J. H. D. Louwerse, Ermelo. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Hoogeveen: H. J. Be- gemann, Bunschoten; te Emmeloord: J. de Gelder, Damwoude-Driesum; te Vlissingen: G. J. Bruijn, kand., Kam pen. Gereformeerde Gemeenten Bedankt voor Brakel; H. Ligten- berg, Middelharnis. EPE. In het bosgebied van de ge meente Epe is donderdagmiddag een bungalow tot de grond toe afgebrand. Afgezien van de handhaving van de bezwaren van buurtbewoners t.a.v. de situering van het C.J.V.- klubhuis (jeugdhonk) op de Oude Ha ven, bleek tijdens het gesprek met het C.J.V.-bestuur op vrijdagavond 6 november jl. dat ten onrechte in de betreffende bezwaarschriften de in- durk is gewekt, als zouden tijdens klubavonden alkoholische dranken worden geschonken. Het bestuur kon de aanwezige buurtbewoners over tuigen, dat dit niet het geval is. De aanwezige buurtbewoners had den zeer veel waardering voor het ve le werk, dat in het C. J.V. door de vele vrijwilligers wordt verzet en spra ken de hoop uit, dat het C.J.V. spoe dig een passende behuizing voor het jongerenwerk zal vinden. Namens de aanwezige buurtbewo ners J. H. de Wilde Het C.J.V. bestuur is verheugd met de rektifikatie van enkele buurtbe woners, maar betreurt het, dat het overgrote deel van de buurtbewoners niet de moed heeft kunnen opbren gen met het bestuur van het C.J.V. Zierikzee in gesprek te gaan. Dan hadden we wellicht nog meer mensen kunnen overtuigen, dat er tijdens de klubavonden geen alkohol wordt ge bruikt. Wij betreuren het dan ook, dat een aantal buurtbewoners op de ze oneigenlijke motieven probeert het recht te zoeken. Namens het C.J.V.-bestuur R. Kok. Met grote instemming heb ik j.l. donderdag de ingezonden brief van de heer K. Keuning gelezen. Hij at tendeert er terecht op, dat in het ge hele atoomwapenprotest zuiver een zijdige protesten worden gehoord. Tegenstanders van plaatsing van kernraketten vergeten bij hun ak- ties, dat Nederland's positie nu een maal binnen het Europes kader moet worden bekeken en dat ziet er m.i. als volgt uit: 1. In Europa grenzen twee syste men aan elkaar, die fundamenteel zijn tegengesteld: kapitalisme en so cialisme. Het socialisme, dat na de WO II met geweld is doorgevoerd in Oost-Europa, stelt, dat de wereld op den duur automatisch socialistisch zal worden. Met andere woorden: de loop der geschiedenis is wetmatig be paald. Men baseert zich hiermee op Marx. De Sowjet-Unie is de eerste so cialistische staat en voert deze wet matigheid hoog in het vaandel. Hier uit volgt: 2. dat iedere oorlog, die de USSR voert, een gerechtvaardigde oorlog is, immers: zij is een socialistisch staat, die „aan de kant van de ge schiedenis staat". Dit betekent, dat óók een aanvalsoorlog principieel valt goed te keuren! 3. Dit socialisme is in de USSR ver meng met een (Groot-) Russische chauvinisme (gestimuleerd door de overheid aldaar), dat aan het Russi- che volk een speciale plaats toekent in de geschiedenis. Dit houdt in, dat de Russen zeer eenzijdig worden op gevoed. (Zo heeft de meerderheid van het Russische volk ook de inval in Tsjecho-Slowakije geaksepteerd). 4. Het Russische systeem is totali tair, d.w.z. alle facetten'van het le ven aldaar worden door de Staat overschaduwd. Men kan de bevol king praktisch alles wijs maken, om dat de mensen niet naar andere (bijv. westerse) landen mogen. Juist het slecht geïnformeerde zijn kan tot grote gevaren leiden. Omdat de Sowjet-Unie een dikta- tuur is, is de machthebbers aldaar er alles aan gelegen, in het zadel te blij ven. Het zijn keiharde lieden, die tij dens de Stalin-periode carrière heb ben gemaakt. Het plaatsen van kernwapens in Nederland en andere Westeuropese landen berooft Brezjnjew c.s. van een nucleair overwicht, de SS-20 raket; vandaar hun ,,vredes"oproepen. Ech ter, op die terreinen, waar de USSR niets heeft te vrezen (Afghanistan, Zweden) gedraagt zij zich imperia listisch (wanneer zal het IKV pro testeren tegen de aanwezigheid van een Sowjet-duikboot met atoomwa pens in Zweedse wateren??). Nederland ligt niet op de maan, en daarom kunnen wij ons niet losma ken van de Europese- en wereldpoli tiek. Dit is in de jaren '20 en '30 wel gebeurd en in 1940 hadden wij niets om mee te vechten, (zouden IKV en CPN ook voor ontwapening pleiten, wanneer er in Duitsland weer een Hitier opstond en de SS de macht had?!). Daarom: het is onzin, te denken, dat wij de wereld met éénzijdige pro testen beter zullen maken. Wij die nen onze tegenstander op zijn waarde te beoordelen en als wij dat doen, moeten wij de gevolgen aanvaarden en de raketten plaatsen onder het motto: „liever vrij dan rood"! FEIKO POSTMA Zierikzee P.S., „Ten einde Ruslands „antipa thie" tegen gebiedsvergrotingen te illustreren, deel ik de volgende gege vens mee over het grote aantal vero veringen, die Rusland sedert Peter de Grote heeft gemaakt: De Russische grenzen zijn opge schoven: In de richting van Berlijn, Dresden en Wenen ongeveer 700 mijl; In de richting van Konstantinopél ongeveer 500 mijl; In de richting van Stockholm onge veer 630 mijl; In de richting van Teheran ongeveer 1000 mijl". Uit: Marx-Engels, Verzamelde wer ken, deel 9 p. 115-116. In de Zierikzeesche Nieuwsbode van donderdag 12 november ver scheen een ingezonden stuk van de heer Keuning, waarin hij toonde diep te hebben nagedacht over het vredes vraagstuk. Als kop droeg het schrij ven van de heer Keuning dan ook toe passelijk: wel eerst nadenken alvo rens naar Amsterdam te gaan. Wel, mijnheer Keuning, ik heb even nagedacht en hieronder leest u het resultaat daarvan. Uw hetze tegen andersdenkenden speelt zich, zoals meestal trouwens, af tegen het voor mij niet meer rele vante decor oost-west. Ik denk mon diaal en daarom ben ik tegenstander van het gebruik, plaatsing en aan maak van wat voor kejnwapen dan ook en gemaakt, gebruikt en ge plaatst door wie dan ook. Een Amerikaanse bom is voor mij even angstaanjagend als een Sowjet- bom of een Nederlandse bom. Het maakt mij niets uit welke de lading dekt, het gaat mij om de lading, me neer Keuning, die deugt niet,. Daar om protesteer ik op 21 november in. Amsterdam en met mij nog zo'n hon derdduizend mensen, die allemaal hebben nagedacht alvorens naar Amsterdam te gaan. Met dank voor de plaatsing, KEES BIJ DE VAATE Zierikzee Het zal duidelijk zijn dat dieren een kostbaar ekonomisch bezit bete- kenen. Wat zouden wij in ons land zijn zonder dieren. Dieren zijn een geestelijk bezit, al le geboren dierlijk leven heeft recht op eerbied. De mens mag zich niet het recht aanmatigen om dieren uit te roeien, op onmenselijke wijze uit te buiten en te misbruiken. Het is zijn plicht kennis in dienst te stellen voor het welzijn van het dier. Alle dieren hebben recht op aandacht, de zorg en bescherming van de mens. Geen en kel dier mag slecht of wreed worden behandeld. Daarom doe ik ook nu weer een be roep op ieder mens. Daar de winter weer voor de deur staat met z'n sneeuw en vorst is mijn vraag als die renvriend om daadwerkelijke maat regelen uit te voeren als dat nodig is wat voedingsnood betreft voor alle dieren. Ernstiger wordt het echter wanneer het dagen achtereen streng gaat vriezen, terwijl een sneeuwdek de aardbodem ontoegankelijk maakt, of een afsluitende ijzei kan in zo'n gevla de vogels snel in een kri tieke situatie brengen. Wie is er zo goed en behulpzaam voor het dier in nood om de helpende hand te bieden. Wees tegen dieren even trouw als te gen u medemens. Mochten er ouders en/of kinderen zijn die willen helpen en bent u be reid om ook iets tedoen voor het noodlijdende dier, U bent van harte welkom. Ook met eventuele klachten kunt u zich bij mij melden, dan proberen wij dit op een eerlijk en rechtvaardige manier op te lossen. Ik dacht u hier mee het goede voorbeeld te geven. U kunt mij ook bellen. Hulpinspekteur Ned. Ver. tot be scherming van dieren afd. Noord en Midden-Zeeland, H. J. Dorre- man, Varremarkt 4, Zierikzee; tel. (01110) 3433. J. C. Struyk, Ho- gemolenstraat 47, Zierikzee; tel. (01110) 5391. 24. Geruisloos en op hun hoede trekken Eric en Mildred langs kleine wildpaadjes door de dichte wouden in de richting van de kust. Het gevaar Pieten te ontmoeten is hier gelukkig niet zo groot. De Pictenpaardjes kunnen hier in het diepst van het woud niet komen en Eric twijfelt zelfs of er ooit een mens voor hen een voet in deze bijna ondoordringbare bossen ge zet heeft. Het meisje blijkt meer uithoudingsvermo gen te hebben dan Eric gedacht had en de eerste dag schieten ze snel op. Maar dan wor den bossen minder dicht met grote open vlak ten doorsneden, en opletten is nu geboden. „Kijk, daar", fluistert Mildred opeens „al die raven Fronsend staart Eric naar de grote vogels, die op een plaats dicht boven de vlakte cirkelen. „Mogelijk is daar een mens in nood", mom pelt hij en hij staat op het punt erop af te gaan, als Mildred hem angstig terughoudt. „Blijf bij mij," fluistert ze. „Als u wat over komt, wat dan? Waag u niet op de vlakte, zo dicht bij de burcht van Grimtan". Schouderop halend geeft Eric toe. „Het zal wel een dood beest zijn". Maar op de plek waar de raven cirkelen, ligt wel degelijk een mensBewusteloos. Zwaar gebonden. Met een prop in de mond, tussen de rotsen. Daarvan heeft Eric geen flauw vermoeden. En nog veel minder, dat de ze stakker, de man is, waarnaar ze op zoek zijn. Axe Met grote blijdschap en dankbaarheid maken wij u de geboorte bekend van onze dochters: CATHARINA MAATJE MARTINA KLAZINA ADRIAN A TABITHA RINUS en NINI FONDSE 5 november 1981 Phoenixstraat 19 4305 AL Ouwerkerk Tamara en Tabitha verblij ven nog in het ziekenhuis „De Bevelanden Noord", Reigerstraat 5, Goes. Huwelijks- kaarten Komt u onze uitgebreide sortering eens inzien! Wij drukken ze graag voor u! Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. (01110) 2255 LOUIS DE WILDE JANNEKE VAN LOON zijn blij u te kunnen meedelen, dat zij gaan trouwen op vrij dag 20 november 1981 om 14.45 uur in het stadhuis van Zie rikzee. Ons huwelijk wordt kerkelijk bevestigd en ingezegend in de gasthuiskerk te Zierikzee door ds. C. L. de Rooij. Deze dienst begint om 15.30 uur. U bent van harte welkom op onze receptie van 18.00 tot 19.30 uur in het „Duyvelants Koffyhuys'", Kraanplein 12, Zierik zee. Ons toekomstig adres is: Minderbroederstraat 60, 4301 EX Zierikzee. ARIAN BAKKER MARJA HOMMERSEN gaan trouwen op 20 november 1981 om 13.15 uur in het stad huis van Zierikzee. De kerkelijke inzegening zal plaatsvinden om 14.30 uur in de Ned. Herv. Kerk te Serooskerke. Wij vinden het leuk u te zien tijdens onze receptie, die wij ge ven van 19.00 tot 20.30 uur in boerderij restaurant „De Hof stede", Daleboutsweg 4, Burgh-Haamstede. Ons adres blijft: Oude Zandweg 3, 4327 SH Serooskerke (S-D). JAAP CONSTANDSE GERDA TIERIE laten u, mede namens wederzijdse ouders weten, dat zij op vrijdag 20 november 1981 om 15.00 uur in het huwelijk zullen, treden in het gemeentehuis te Nieuwerkerk. Gelegenheid tot feliciteren van zeven uur tot half negen in het „Tonnenmagazijn" te Brouwershaven. Brouwershaven, Spuislop 10 Nieuwerkerk, Deltastraat 6 Toekomstig adres: Spuislop 6, 4318 AX Brouwershaven. MICHEL VAN EWIJK INA GROENENDIJK delen u hierbij mede dat zij gaan trouwen op vrijdag 4 de cember in het stadhuis te Zierikzee om 14.45 uur. Wij houden de receptie van 19.00 uur tot 20.30 uur in het Ver enigingsgebouw te Zierikzee, 't Vrije 2. Ons adres is: Kreeftstraat 12, 4301 DZ Zierikzee. Bij ons heeft u een ruime keuze uit de meest originele HUWELIJKSKAARTEN DRUKKERIJ LAKENMAN OCHTMAN JANNEWEKKEN 11 TEL. 01110-2255 ZIERIKZEE v/d Abeelestraat 6 - Oosterland Tevens uw uitlaatcentrum (eventueel ook 's avonds) Erkend antiroest Mercasol ML station (Geef uw auto voor de winter nog een antiroest behandeling) Gratis roestcontrole. Ook uw auto's worden gecleand en gepoetst. MAAK TIJDIG UW AFSPRAAK. Telefoon (01114) 2200, b.g.g. (01114) 2775 Tot ziens op ons adres!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 7