Ruimteveer „Columbia" begonnen aan zijn tweede proefvlucht deunloo b.u. Egypte zit met Israël volstrekt op één lijn met Camp David Vier grote steden zitten financieel in de knoei AGENDA installatiebedrijf 2 OPVOEDING Suksesvolle lancering Toch nog pest De regerings verklaring Neergeschoten producer overleden Overvaller gepakt Ondanks Fahd's plan WEEKEINDE- ARTSENDIEN ST DIERENARTS APOTHEEK Jeugdsozen in het weekeinde Begrotingen Steun bij de opvoeding; een zaak, die deze week aan de orde kwam bij de fusie van een tweetal stichtingen, die zich met het onderwerpelijk gege ven bezig houden. Hoe worden kin deren opgevangen c.q. opgevoed bui tenshuis, d.w.z. door allen, die bij dit werk betrokken zijn: onderwijzers, klub- en buurtleiders (voor zover aanwezig uiteraard), kinderver zorgsters, wijkverpleegsters „en an deren". Problemen te over ten aan zien van dit onderwerp, vooral op het punt van toegenomen agressiviteit, wat wel wordt toegeschreven aan een „opvoedingsvakuüm", een gedachte waarvoor argumenten zijn aan te voeren. Vele ouders, maar ook anderen, hebben mogelijk wel meer tijd dan vroeger, maar die tijd wordt lang niet altijd besteed om pedagogisch orde op zaken te stellen. Vele jonge ren groeien op in grote zelfstandig heid en dat kan wel positief zijn, maar in bepaalde perioden is een steunende hand van een oudere, geen overbodige luxe. Bij gelegenheid van genoemde fu sie, werd ook een taak gezien voor de media. Groepsgesprekken op radio en televisie kunnen karakteristieke opvoedingsvraagstukken aan de or de stellen en daar kan - in geval van standpuntvergelijking - best wat uit komen. Ook oudergesprekgroepen worden aanbevolen. Als te doen ge bruikelijk staat kerkelijk opvoe dingswerk niet in het rijtje en dat verbaast nog al, gezien velerlei jeugdaktiviteiten onder de paraplu van kerken. Artsen, peuterspeelzaalleidsters, kleuterleidsters en kruisvereniging, mentale trainers kunnen ook veel doen, want iedereen heeft iedereen nodig en met meer mensen kan men meer dan alleen. Een noodzakelijk accent evenwel zal bij al de mooie plannen toch moe ten blijven vallen op de gezinnen, niet meer binnen een antieke machtsstruktuur, waarin het kind al leen maar slaafs moet gehoorzamen, maar in een open sfeer bij vele din gen, waarbij het kind wordt betrok ken. Die opvoedingstaak is zo ele mentair als de beslissing dat ouders de verantwoordelijkheid op zich ne men om kinderen te hebben. Het hele proces intussen moet al vroeg begin nen. Er zijn elementaire dingen, als: zindelijk worden, „bord leeg eten", mogelijk verblijf in een ziekenhuis, een feestje vieren, kontakt met ande re kinderen en bezit („dat is mijn speelgoed daar moet je afblijven"). Opvoedkundige begeleiding van allerlei soort, aard en intensiteit, meer dan ooit nodig in een verwarde tijd, die zelfs vele volwassenen het spoor doet bijster worden. Daardoor wordt het er voor kinderen en wat ouderen niet gemakkelijker op. DENVER, 12-11. De Zwarte dood" behoort nog niet tot het verleden: de beruchte pest, die in de middeleeuwen hele stre ken en steden uitroeide, komt nog steeds voor in de Verenig de Staten. Volgens de Ameri kaanse gezondheidsdienst zijn tussen 1965 en 1980 147 geval len van pest gekonstateerd in 14 staten. In 23 gevallen had de ziekte een dodelijke afloop. In deze vijftien jaar bleek de ziekte weer meer voor te ko men dan in de voorgaande pe riode. De ziekte wordt het meest gesignaleerd in Nieuw Mexico, maar de pest komt voor in alle staten tussen Texas en Calif ornië. De zwarte dood wordt niet meer, zoals in de middeleeuwen, overge bracht door ratten. Het virus wordt nu gedragen door vlie gen, die de mensen hetzij rechtstreeks, hetzij via wilde dieren of huisdieren besmet ten. Als de ziekte tijdig wordt gekonstateerd kan de pestlij der eenvoudig met antibiotica worden behandeld. Maar het probleem is juist dat veel art sen de symptomen niet onder kennen. KAAP CANAVERAL, 12-11. De ruimtevaarders Joe Engle en Richard Truly zijn donderdagmiddag met hun ruimteveer Columbia aan de tweede proefvlucht begon nen van het ruimteschip dat een tijdperk van routine- vluchten met eenzelfde toestel moet openen. Het ruimteveer werd meer dan twee en een half uur na het voorgenomen tijdstip gelanceerd onder praktisch heldere hemel. Het is het eerste ruimte schip dat opnieuw een tocht onderneemt na al eens eerder rond de aarde te hebben gedraaid. De Columbia verhief zich om 10.10 uur plaatselijke tijd (16.10 uur onze tijd) van dezelfde lanceerplaats op Kaap Canaveral waarvan het in april aan zijn eerste vlucht was begonnen. Korte tijd later bereikte het de voor- lopige baan om de aarde tussen 100 en 220 km hoogte. In de definitieve baan gaat de Columbia 83 maal rond de aarde draaien. Daarin blijft het vijf dagen, preciezer 124 uren en 10 minu ten. De eerste vlucht had nog geen 55 uren geduurd UTRECHT. Het begeleiden van een bevalling is in de eerste plaats voorbe houden aan de vroedvrouw en niet aan de huisarts. Dat is het standpunt van de beroepsvereniging van de ongeveer duizend in Nederland werkende ver loskundigen, de Nederlandse Organi satie van Verloskundigen (NOV). UTRECHT. Voorzitter Bram Buys waarschuwt de regering voor een „kei harde konfrontatie" met de vakbewe ging wanneer wordt ingegerepen in het inkomen van mensen die ziek zijn en als de prijskompensatie verder zou worden „opgeschoond". Daarna wordt opnieuw in zweef vlucht geland op de luchtmachtbasis Edwards in de Mojavewoestijn in Cali fornia „Luchtwaardigheid" Het voornaamste doel van de nieu we vlucht is het beproeven van de „luchtwaardigheid" van het ruimte veer. In tegenstelling tot de eerste vlucht is het laadruimte nu niet leeg, er is elf ton aan instrumenten, waaronder de „grijparm" aan boord. Wanneer het ruimteveer eenmaal in vol bedrijf is moet het bijna 30 ton de ruimte in kunnen brengen. Tijdens de vlucht zal nu ook wor- den bekenen of het ruimteveer ge schikt is voor het waarnemen van de aarde. Omdat de instrumenten daar toe op aarde gericht moeten zijn zal het bijna de gehele tijd „onderste boven" in de baan liggen. Het derde belangrijke punt is het proberen van de „grijparm", een soort kraan waarmee kunstmanen in een baan rond de aarde kunnen worden uitgezet en weer binnengehaald. DEN HAAG, 12-11. Het verdient aanbeveling een fonds in te stellen voor de volkshuisvesting en ruimtelijke ordening (V.R.O.) en van financiën vullen met de huidige posten woningwetleningen en rente en aflossing. De wethouders stadsvernieuwing van Amsterdam, Rotterdam, Den, Haag en Utrecht hebben minister' Van Dam (V.R.O.) donderdag in Den Haag een gezamenlijke verkflaring aangeboden, waarin deze aanbeve ling staat, over het te voeren beleid inzake stadsvernieuwing en volks huisvesting. De vier wethouders vinden dat de nieuwe regering zo snel mogelijk spijkers met koppen moet slaan op het terrein van de volkshuisvesting, die volgens hen één van de belang rijkste taken van het kabinet moet worden. Daarom willen zij naast de vorming van een speciaal fonds dat grote beleggers, zoals verzeke ringsmaatschappijen en pensioen fondsen, zonodig worden verplicht geld te stoppen in woningbouw en stadsvernieuwing. Woning-isolatie In de verklaring zeggen zij verder dat de regering meer geld moet vrij maken voor subsidiëring van woning-isolatie. Ook willen de grote ROTTERDAM. De goedereno verslag in de Rotterdamse haven heeft in het derde kwartaal van 1981 een gunstiger beeld opgeleverd dan in de eerste zes maanden. Toch wer den er nog 5,3 miljoen ton goederen minder overgeslagen dan in dezelfde periode van 1980. vier dat elk huishouden een bepaalde hoeveelheid energie (voor verwar ming en koken) tegen een laag tarief krijgt. Als dit niet kan, moet de over heid een deel van de bijkomende woonlasten in de individuele huur-, subsidie vergoeden, aldus de verkla ring. Een andere maatregel om de woon lasten eerlijker te verdelen zien de grote steden in een belasting op het naar verhouding te goedkoop wonen. DEN HAAG, 12-11. Het voltallige kabinet zal na donderdagmiddag waarschijnlijk niet meer bijeenko men om te vergaderen over de tekst van de regeringsverklaring. Een woordvoerder van de Rijksvoorlich tingsdienst heeft donderdag meege deeld dat de ministers alle zaken hebben doorgesproken en dat pre mier Van Agt en zijn vice-premiers, Den Uyl en Terlouw, vrijdag de resterende zaken zullen afhandelen. In kringen van de regeringsfrak- ties D'66 en PvdA wordt aangeno men dat dit inhoudt dat de zaken voorspoedig zijn verlopen. In hoever re over wezenlijke geschilpunten overeenstemming is bereikt werd niet duidelijk. De tweede lancering van de Colum bia onder de codenaam STS-2 was en kele malen uitgesteld. Eerst zou het op 30 september en toen op 9 oktober gebeuren. Acht dagen geleden moest de start 31 seconden voor het ontbran den van de motoren worden afgelast Pech Er kwam steeds pech: de brandstof liep over en beschadigde het hitte schild, de olie was niet ververst en verstopte filters in het hydraulische systeem en ook nu weer kwam er bijna drie uur vertraging doordat een boord computer moest worden vervangen. De laatste vertraging van acht da gen kostte de NASA, die door bezui nigingsmaatregelen van de regering in het lopende begrotingsjaar al met 367 miljoen dollar minder moet zien uit te komen, tussen de anderhalf en twee miljoen dollar. Wanneer de techniek in het ruimte veer echter eenmaal feilloos loopt wordt de ruimtevaart goedkoper door herhaaldelijk gebruik van hetzelfde toestel. HILVERSUM, 12-11. De 36-jarige producer Bart van der Laar, die dins dag in zijn woning in Hilversum werd neergeschoten en met een kogel in de hersenen in het Akademisch Ziekenhuis in Utrecht werd opgeno men, is daar in de nacht van donder dag op vrijdag overleden. Van der Laar, die in het begin van dit jaar nationale bekendheid had verworden als een van de makers van het liedjes „het is een wonder", waarmee de zangeres Linda Williams ons land op het Eurovisie-song festival vertegenwoordigde, werd badend in zijn bloed in de keuken van zijn woning aan de Graaf Floris- laan door een thuiskomenden huisge note aangetroffen. Aanvankelijk werd aan een ongeluk gedacht, maar in het RK Ziekenhuis in Hilversum ontdekten de artsen dat Van der Laar met twee kogels was neergeschoten. RENKUM, 12-11. De politie in Schiedam heeft donderdag de 28- jarige P. J. S. aangehouden, die er van wordt verdacht tien dagen gele den een gewapende overval te heb ben gepleegd op een gezin in het Gel derse Renkum. Naar dienst mededa der wordt nog gezocht. Het betrokken gezin werd in de slaapkamer opgesloten en met hand boeien aan de verwarming vastge maakt. Beide overvallers verdwenen met 7.000 gulden in een auto, die de zer dagen werd gesignaleerd in Rot terdam. Vrijdag 13 november Zierikzee „Huis van Nassau". Alg. ledenverga dering modelvliegklub. 20.00 uur. Bioscoop de Concertzaal. Stichting Theater. Film „Christiane F.", (12 jaar), 20.00 uur. Brandweerkazerne. Feestavond Brandweer. 20.00 uur. Poststraat 37. Wereldwinkel. 9.30 -15.00 uur. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND UTRECHT. Bij de invoering van de nieuwe c.a.o. voor het bankbedrijf in 1982 zal tegelijk een nieuw funktie- waarderingssysteem in werking tre den. DEN HAAG. Italiaanse douanebe ambten bij de Itaaliaans/Oostenrijkse grensovergang Tarvisio zijn donder dag begonnen meteen stiptheidsaktie, die zij tot zondag willen laten voort duren. UTRECHT. De Landelijke Specia listen Vereniging heeft donderdag met „enige verbazing" gereageerd op het bericht, dat de premies van de parti- kuliere ziektekostenverzekeraars vol gend jaar met minimaal 8,3 procent omhoog gaan. DEN HAAG. De Nederlandse pa pier- en kartonindustrie kan per jaar 80 miljoen kubieke meter aardgas of wel 15 procent van het totale verbruik besparea Dat blijkt uit een onderzoek dat in de periode 1977-1981 is uitge voerd. CAIRO, 12-11. Het voornaamste resultaat van het woensdag hervatte overleg over Palestijnse autonomie is voorlopig dat Israël Egypte pal achter de akkoorden van Camp David heeft weten te krijgen. Dit ondanks het vredesplan van kroonprins Fahd van Saoedi-Arabië, dat in de afgelopen tijd internationaal steeds duidelijker boven de markt was ko men te hangen. President Moebarak van Egypte verklaarde donderdag echter letterlijk: „Camp David is de essentie voor ons en Israël. Ik heb niets te ma ken met het plan van Fahd. De vrede van Egypte met Israël is strategisch en niet taktisch". Israël verwerpt het plan van Fahd, dat uit acht punten bestaat en, in het kort, Israëlische terugtrekking uit de bezette gebieden en een onafhanke lijke Palestijnse staat op de westoe ver van de Jordaan en in de Gaza- strook met Oost-Jeruzalem als hoofdstad inhoudt. Niet zinvol Egypte ziet in het Saoedische plan wel goede elementen, maar acht het weinig zinvol het na te streven zo lang Israël het niet heeft aanvaard als basis voor onderhandelingen. Dat het in de afgelopen tijd internatio naal steeds meer in de belangstelling kwam had twee voorname redenen. Ten eerste werd het algemeen ge zien als de eerse impliciete erkenning door de Saoediërs van Israël's bestaansrecht. Bovendien had het door de akkoorden van Camp David op gang gekomen proces in de rich ting van een verdere regeling van het konflikt in het Midden-Oosten na de bereikte vrede tussen Israël en Egyp te veel van zijn vaart verloren. Dit kwam door het niet vlotten van het overleg over Palestijnse autono mie dat ook in deze akkoorden tus sen V.S., Israël en Egypte werd voor zien. Twee en een half jaar Dit overleg sleept al 2 Vi jaar zonder dat een fundamentele doorbraak door een der partijen wordt voor speld. De leider van de Israëlische delegatie, minister van binnenlandse zaken Josef Burg, in het woensdag hervatte overleg zei donderdag wel dat de sfeer tot dan toe uitstekend was en konstruktief. Hij zei ook, dat Moebarak van oordeel is dat Camp David de enige basis is voor vrede in het gebied. Struikelblok Een van de voornaamste struikel blokken in het overleg over het voor ziene Palestijnse zelfbestuur bleek ook donderdag weer de mate van be voegdheden en de samenstelling van een raad, die het dagelijkse bestuur zou moeten gaan voeren van de Pa- lestijnen op de door Israël bezette westelijke Jordaanoever en in de strook van Gaza. Egypte wil een gro te raad met wetgevende bevoegdhe den, Israël een kleine die weinig te zeggen heeft. Op dit vraagstuk spitste het overleg zich donderdag weer toe. Het zou pas 's avonds laat eindigen. Zaterdag 14 en zondag 15 november Dokter Lodiers,Noordgouwe, tel. (01112) 1480, neemt waar voor dokter Bontkes, dokter Van Geer en dokter Visser. Dokter Van Beek-Verbeek, Burghse- weg 54, Haamstede. Tel. (01115) 1861 neemt waar voor dokter Bruel, dokter Flach en dokter Stenger. De weekenddienst loopt van vrijdag middag 18.00 uur tot maandagmor gen 08.00 uur. Voor spoedgevallen is er spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur, zowel op zater dag, en zondag. Buiten spreek uurtijden alleen dringende gevallen. Dokter H. Speelman, Oosterland, Molenweg 61. Telelefoon (01114) 1280, neemt waar voor dokter Van den Berg en dokter Buytendijk. Tandarts mevr. Boon-Keizer, Wester- Banweg 14 Burgh-Haamstede, neemt waar voor geheel Schou- wen-Duiveland. De weekenddienst bestaat uit twee spreekuren voor spoedgevallen na melijk van zaterdag- en zondag middag van 17.00-17.30 uur. Zuster L. Giljam, Stelbergstraat 15, Bruinisse. Tel. (01113) 1652, neemt waar voor Zierikzee, Bruinisse en Duiveland. Zr. W. C. Steutel, Bughseweg 41, Haamstede, telef.(01115) 1226, neemt waar voor geheel Schou wen. Dierenarts M. K. Buth, Hogezoom 9, Haamstede (tel. 01115-2254) heeft dienst voor Schouwen- Duiveland. Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18 is op zaterdag geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondag van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Bel voor noodgevallen alarmcen trum Noord- en Midden-Zeeland, tel. (01100)14444. Renesse DorpshuisJubileumtentoonstelling vogelvereniging „De Schouwse Zan ger". 19.00 - 22.00 uur. Brouwershaven Jeugdgebouw. Bijeenkomst „Teke nen van Hoop". 20.00 uur. Nieuwer kerk Ons Dorpshuis. Ouderavond „School met de Bijbel". 19.30 uur. Kerkgebouw Stationsstraat. Verga dering Studievereniging S.G.P. Aan vang: 19.30 uur. Oosterland Dorpshuis. Vogeltentoonstelling. 19.00 - 21.00 uur. Cafetaria „Neffen d'Eule". Bingo avond organisatie vrijwillige brand weer. 18.00 uur. Zaterdag 14 november Zierikzee Opening zaal Jehova's Getuigen. Be zichtiging vanaf 10.00 uur v.m. Bioscoop de Concertzaal. Stichting Theater. Film „Christaine F.", (12 jaar), 19.00 uur. Film „For your eyes only", (a.l.), 21.30 uur. Poststraat 37. Wereldwinkel. 9.30 - 15.00 uur. Kerkwerve Konsistorie Ned. Hervormde Kerk. Verkoopmiddag t.b.v. kerkrestaura tie. 14.00 - 17.00 uur. Westenschouwen Café-restaurant Zeelust. Mosselloop Delta Sport. Inschrijven vanaf 13.00 uur. Start prestatieloop jeugd tot en met 12 jaar 14.00 uur; dames en A-ju niorenmeisjes 14.15 uur; heren en ve teranen heren (wedstrijdloop) 14.30 uur; prestatieloop senioren 15.15 uur. Burgh-Haamstede Haven Burghsluis. Aankomst Sinter klaas, 13.30 uur; Oude raadhuis Haamstede, ontvangst door burge meester, 14.45 uur. Renesse Dorpshuis. Jubileumtentoonstelling vogelvereniging „De Schouwse Zan ger". 14.00 - 22.00 uur. Ouwerkerk Dorpshuis. Verkoop Welfare-ar tikelen. 14.00 - 16.00 uur. Dorpshuis. Vogeltentoonstelling. 10.00 - 21.00 uur. Advertentie weekend servicedienst tel. (01110) 6255 Zondag 15 november Zierikzee Bar Mirabelle. Max Collie Rhythm Aces. 14.00 uur. Bioscoop de Concertzaal. Stichting Theater. Film: „For your eyes only", (a.l.), 15.00 uur. Film „Christiane F.", (12 jaar), 20.00 uur. Maandag 16 november Zierikzee „Huis van Nassau". Afd. Philatelica. 20.00 uur. Raadzaal Stadhuis. Vergadering ge meenteraad, algemene beschouwin gen. Aanvang: 19.30 uur. Haamstede Gemeentehuis. Gemeenteraad Westerschouwen. 19.30 uur. Brouwershaven Stadhuis. Vergadering gemeente raad. 19.30 uur. Big „S" (Burgh-Haamstede) Openingstijden: vrijdag van 20.00-23.00 uur; zaterdag van 20.00- 24.00 uur. Zondag van 14.30-18.00 uur. De Pul (Bruinisse) Openingstijden: vrijdag gesloten; za terdag van 19.30-24.00 uur; zondag gesloten. Brogum (Zierikzee) Vrijdag 13 november ledenvergade ring, 20.00 uur. Zondag 15 november film „The Amsterdam Kill", toegang gratis voor leden. Openingstijden: vrijdag 20.00-24.00 uur; zaterdag 20.00-1.00 uur; zondag 15.00 - 18.00 uur. Trace (Scharendijke) Openingstijden: vrijdag 20.00-24.00 uur; zaterdag 20.00-24.00 uur; zondag 14.30-17.30 uur. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE HUISAANSLUITINGE<-- Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur: (01110)5396,(01110) 3539 Advertenties (01119) 1660 Bezorging (01119) 1660 na 18.30 uur 't Rommelt overal en maak je borst maar nat, want de vroede vaderen zetten zich schrap voor de begro tingsbehandelingen. Ooit is er een (heel) wijs kollege van G.S. geweest, dat het helemaal niet erg vond, als die begrotingen door de raden wer den behandeld in januari van het nieuwe jaar, maar dgt was zo wijs, dat het natuurlijk geen stand kon houden. Januari alsLouwmaand", wil-na alle feestdrukte - echt wel eens een beetje lauw zijn en dan kwam wat politiek vuurwerk goed van pas. Die goede tijden zijn voorbij; 't moet (de begrotingen) allemaal in november of december en dan weet een mens toch al zijn oosten en zijn westen niet. Het hele huishouden van de ge meenten wordt opgerakeld in dikke boeken, waar het oeuvre van Simon Vestdijk nog bij verbleekt. Eén zo'n boek per gemeente? Welnee, soms wel twee plus een M.v.T. (Memorie van Toelichting). Daar staat letterlijk alles in; hoe veel dweilen de werkdames verslij ten en hoeveel bussen schuurpoeder „men" in huis heeft (grapje). De hele ratteplan en - als 't kwaad wil - komt het allemaal in diskussie. Gemeen ten doen ook aan futorologie (toe- komstkunde), want meerjarenplan nen vallen als manna uit de hemel, 't Gaat soms wel tot 1985. In zo'n plan staat alles wat men van plan is, maar dikwijls zal het allemaal niet kun nen, want er zitten ministers aan de geldkraantjes en soms komt er geen druppel uit. 't Lijkt misschien eigenaardig, maar 't is net of de gezichten van de raadsleden strenger staan als de be grotingsbehandeling begint, dan nor maal. Je moet dan vanaf de tribuhe geen grapjes uithalen, want die val len fout. Ook de kollegeleden kijken peinzend voor zich uit, want vroeger - ja vroeger - was het allemaal maar een centenkwestie, maar t gaat nu om miljoenen. Meer geld, meer men sen; dat begon al in de oorlog. In We reldoorlog I hadden twee mensen de hele levensmiddelendistributie in handen te Zierikzee; in Wereldoorlog II: 64. Dat scheelt dus alles. Dan is er nog de benauwing, van de algemene beschouwing. In de resi dentie doet men dat niet meer, maar hier wel hoor. 't Is ook zo'n fraaie kans het onderste uit de kan te halen. Er zijn altijd wel puntjes en ditjes en datjes en allemaal op een rij gezet, wordt het een hele seelAls 't alle maal voorbij is, komen de zachte paardevoetfes". Buiten wordt het alsmaar donkerder en dan gaan de lichtjes aan en schuifelen we naar de klappen rond twaalf uur. Als 't een maal zover is kan 't gewone leven zijn rechten hernemen, want het slot van het jaar is vaak overladen en de ouwe man 1981 wordt al lelijk zwak in de knietjes en de kalender is zo dun als een haar. Maar eerst nog even de tanden in de papieren, want de politiek moet doorgaan en besturen staat nooit stil en wie bestuurt moet verder kijken dan zijn neus lang is. Zo simpel - of moeilijk - is dat! SCHIEREILANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 2