Sint Nicolaas komt met twaalf Zwarte Pieten naar Zierikzee PZEM wil voorbereidings krediet voor bouw kolenketel nieuwbouw te Sirjansland Zeeland krijgt kontakt- centrum onderwijs-arbeid Z.O.C.-aktie weer van start Burgemeester Axel voor STREEKNIEUWS Om tv in de cel Man doodgestoken Huurders bespraken Heroïnedode Grote heroïne- vondst Verlies voor PZEM Tsjechische u mime-groep 4 mmttttrri&fu ntHrtcvype&vtzxw,mpgrouwwuuwvw ,'.m«wyigma IMWWN'Eats&uuv Km&WK trt- ZIERIKZEE, 11-11. Sint-Nicolaas mag dan zaterdag 14 november op grootse wijze zijn intocht doen in Hinde- loopen, enkele uren eerder, 's ochtends om half elf, zal hij reeds voet op Zierikzeese bodem zetten. Op uitnodi ging van de Zierikzeesche Ondernemers Centrale (Z.O.C.) komt hij zaterdagochtend met het m.s. „De Kok haan" aan 't Luitje aan. De Sint wordt vergezeld door twaalf Zwarte Pieten, die hem uite raard ook zullen begeleiden tijdens zijn tocht op zijn paard van de Nieu we Haven naar het Havenplein. Mu zikale medewerking tijdens die ron drit verleent „Rust Roest", terwijl de Kon. Harmonie „Kunst en Eer" de Sint een muzikaal welkom zal bezor gen tijdens het binnenvaren van de Nieuwe Haven. VEERE, 11-11. Burgemeester A. Hack (58) van Veere is per 1 december 1981 benoemd tot burgemeester van Axel (Zeeuws Vlaanderen). De heer Hack is lid van het CDA en hij komt voort uit de CHU. Hij is gehuwd en heeft twee kinderen. Burgemeester Hack is van 16 oktober 1960 tot 16 juni 1974 burgemeester van Arnemuiden geweest Daarna werd hij benoemd tot burgemeester van Veere. Burgemees ter Hack bekleedt diverse bestuurs- funkties in Zeeland. HAAMSTEDE Vergadering advieskommissie welzijnsbeleid De advieskommissie voor het wel zijnsbeleid van de gemeente Wester- schouwen meldt, dat na afloop van de op dinsdag 17 november te houden hoorzitting m.b.t. het konsept-voor- ontwerpvierjarenplan welzijn, een openbare vergadering van de kom missie zal worden gehouden. Op deze vergadering komt onder meer ge noemd vierjarenplan aan de orde. DRE1SCHOR Ver. „Het Groene Kruis" Schouwen-Duiveland Op vrijdag 27 november wordt in het Dorpshuis te Dreischor een ver gadering gehouden van tie Vereni ging „Het Groene Kruis Schouwen- Duiveland". Op deze vergadering ko men de jaarstukken aan de orde en wordt afscheid genomen van de vice- voorzitter de heer J. L. Braber, arts. OUWERKERK Verkoop Welfare-artikelen Aanstaande zaterdag 14 november vindt in het dorpshuis te Ouwerkerk een verkoping van Welfare-artikelen van het Rode Kruis plaats. Iedereen is hier hartelijk welkom. Vele surpri ses voor de decembermaand zijn aan wezig. Voor tijd: zie agenda. NIEUWERKERK Sint-winkelweek De aktieve middenstandsvereni ging gaat evenals vorige jaren, weer een Sinterklaas-aktie voeren. Vanaf woensdag 18 november tot en 5 de cember zal een winkelweek gehou den worden met velerlei attrakties. Ook zal men weer zegels verstrekken bij de aankopen, die eventueel recht geven op prijzen. Gezien de sukses- sen van andere jaren zal deze aktie best aanslaan bij het publiek. Jaarvergadering „De Gruttepikkers" Maandagavond 16 november zal de jaarvergadering worden gehouden van de Stichting Peuterspeelzaal „De Gruttepikkers", in de speelzaal aan de Weststraat. (Voor tijd: zie agenda). De leidsters zullen verslag uitbrengen van het werk, waarna bestuursverkiezing aan de orde komt. Spreker op deze avond is de heer Lindhout uit Zierikzee, die voorlich ting zal geven over speelgoed voor de kleintjes. SIRJANSLAND Opbrengst Kinderpostzegelaktie In het kader van de Kinderpostze gelaktie werd door de leerlingen van de Openbare lagere school te Sirjans- land het bedrag van 750,— bijeen gebracht. OOSTERLAND Auto tegen tractor Maandagmiddag tegen zessen is au tomobilist D. H. uit Ellemeet op de noordelijke parallelweg van Rijks weg 18 tegen een tractor gebotst, die werd bestuurd door J. C. de B. uit Zierikzee. De auto liep meer schade op dan de tractor. Aanrijding Op het verbindingswegje tussen de Omstreeks elf uur zal Sint- Nicolaas plaats nemen op zijn fraaie zetel op het Havenplein. Burge meester Th. H. de Meester zal hem daar officiéél welkom toespreken. Om de dag nog een extra feestelijk tintje te geven, zullen onder auspi ciën van de Z.O.C. zaterdagmiddag in de Concertzaal twee kinder voorstellingen plaatsvinden. Van 14.00 tot 15.15 uur zijn de kinderen van drie tot en met vijf jaar aan de beurt en van 15.30 tot 16.45 uur wordt een voorstelling gegeven voor kinde ren van zes tot twaalf jaar. Entertainer Het programma zal worden ver zorgd door entertainer Henk Out uit Beverwijk. Van hem zijn onder meer vele goocheltrucs en de organisatie van een kindersongfestival te ver wachten. De toegangskaarten voor deze voorstellingen werden door de Z.O.C. via de scholen reeds ver spreid. i Andere aktiviteiten van de Zieriik- zeesche Ondernemers Centrale is de traditionele Sint-Nicolaasaktie, die heden (donderdag) weer van start is gegaan. Aan de inmiddels bekende opzet van deze winkelaktie werden wat nieuwe elementen toegevoegd. Naast de normale drie wekelijkse trekkingen van prijswinnaars, zul len dertien dagprijzen beschikbaar worden gesteld. De winnaar van die dagprijs ontvangt een kadobon van 100,—. Het winnend lotnummer wordt 's ochtends door notaris mr. D. van Eek bekendgemaakt en in de Zie rikzeesche Nieuwsbode van diezelfde dag gepubliceerd. Zegels en kaarten De konsumenten ontvangen bij de zeventig deelnemende winkeliers per 5,besteding een zegel. Die zegels moeten op de aktiekaart worden ge plakt en een volle kaart (ter waarde van 100,—) vormt een lot en een. kans op één van de talloze prijzend Der. 1 volgeplakte kaarten dienen ingele verd te worden in.de.specmLe.bus, die staat opgesteld bij de firma De Vries aan het Havenplein. De ingeleverde kaarten blijven geldig bij de drie trekkingen en uiteraard bij de trek king van de dagprijzen. V. d. Abeelestraat en de V. d. Ha- vestraat gebeurde dinsdagmiddag te gen vier uur een aanrijding tussen de auto's van de dames N. D. en A. M. K.- Z., beiden uit Oosterland. Beide au to's liepen daarbij schade op. BRUINISSE Bollenaktie geslaagd De amaryllisbollenaktie die me vrouw Wiebrens-Capelle onlangs hield is uiterst suksesvol verlopen. De 100 bollen waren in een mum van tijd verkocht. De opbrengst komt ten goede aan de gezamenlijke hulp ge- handikapten. Aanleg tennisbanen Met uiterst moderne apparatuur, zoals b.v. een laserstraalmeettoestel, is aannemersbedrijf v. d. Velde uit Bruinisse begonnen met de aanleg van de twee nieuwe banen van de tennisvereniging Bru-ten, achter het nieuwe soosgebouw van „De Pul" aan het Stenenpad. Het m.s. „Rammekens" bracht 1400 ton speciaal grof zand dat een 30 cm dikke onderlaag vormt. Eerst was de grond geëgaliseerd en gedrai neerd. Over het zand komt een 10 cm dikke laag lavasintels waarover dan uiteindelijk het gravel gebracht wordt. Deze gravel is een gemalen ro de baksteen en wordt 4 cm dik opge bracht. Met walsen wordt dit geperst tot 2 cm. De uitbreiding tot vier ten nisbanen was vanwege de kompeti ties, toernooien én vanwege het feit dat er méér dan 100 jeugdleden aktief tennissen, een noodzaak geworden. De kosten van grond en aanleg van de banen draagt de vereniging zelf. Indien het werk niet stagneert (vorst of regen) verwacht men over twee weken de oplevering. Start winkelweek Morgen, vrijdag 13 november, start traditiegetrouw weer de winkelweek van de Bruse middenstand, waarvan de deelnemers herkenbaar zijn aan een raambiljet. Dit jaar wordt niet gewerkt met een prijzenpakket maar met waardebonnen, te besteden bij de deelnemende winkeliers. Elke dag worden dagprijzen getrokken om 19.30 uur bij Chr. Bolijn, Korte Ring 33. Ook worden twee prijzen verloot in de vorm van een fruitmand, le vensmiddelenpakket, zuivelmand of wijnpakket. De slotavond is op dins dag 8 december om 19.30 uur in het Durps'uus met medewerking van de band de Gruttepikkers. Voor de jeugd zijn er leuke attrakties o.a. een soort prijsvraag voor ideeën voor de volgende winkelweek en puzzelop drachten. De winkel,,week" eindigd op 5 december. De hoofdprijzen bestaan dit jaar uit kadobonnen ter waarde van f 1.000-, 750,- en 500,-, te besteden bij de deelnemende onder nemers. Verder zijn zeer gevariëerde andere prijzen te winnen. De volledige prijzenpot staat ter bezichtiging opgesteld in de etalage van het pand Poststraat 6 (de voor malige huisvesting van Magazijn Electra). Verder worden 600 botersta- ven als troostprijs beschikbaar gesteld. De prijzen worden bij de winnaars thuis bezorgd. Winnaars van de troostprijzen ontvangen een kaartje met de mededeling bij welke bakker de boterstaaf kan worden af gehaald. De deelnemende winkeliers zijn te herkennen aan de bekende Z.O.C.- vlag en een rood/wit raambiljet. VEENHUIZEN, 11-11. Gedetineer den in de gevangenis Norgerhaven in Veenhuizen hebben een kort geding aangespannen tegen de Staat der Ne-, derlanden. Het geding dienst 25 no vember voor de rechtbank te Assen. Dit heeft een van de gedetineerden woensdag laten weten. De aangekon digde stakingsaktie zal niet door gaan. Ook bij dit kort geding zal de inzet zyn het wel of niet mogen heb ben van een tv-toestel in de cel. ZIERIKZEE, 12-11. De zeezeiler Pleun van der Lugt is bij Kaapstad. Ondanks een windstilte van een week, is hij elf dagen eerder dan gepland bij deze stad in het zuiden van Afrika aangekomen, waar hij de heer M. Breekweg, direkteur van „de Zeeuwse Stromen" ontmoet heeft, die hem sterkte en sukses kwam wensen. Door deze tijdwinst heeft de solo zeiler (alleen zijn kat „Poes-Poes" geeft hem gezelschap) een goede kans om zijn poging (binnen de driehonderd dagen weer terug in Zierikzee) te volbrengen. Pleun, die kort geleden dertig werd ontving een cassetteband met muziek, brie ven, wijn en bier. Ook werd er tweehonderd liter brandstof ingeslagen, omdat het zenden per radio de oude voorraad nogal aantastte. Pleun van der Lugt gaat op naar Nieuw-Zeeland en hoopt in de zomermaanden van 1982 in Zierikzee terug te keren. Op de foto: Pleun op zijn jacht voor de kust van Kaapstad. APELDOORN, 12-11. In een bar in Apeldoorn is in de nacht van woens dag op donderdag de 41-jarige D. A. Citler uit^ Apeldoorn door messteken om het leven gebracht. De dader is volgens de politie ver moedelijk de 34-jarige M. A., even eens uit Apeldoorn. De aanleiding tot de steekpartij was donderdag niet bekend. 1 SIRJANSLAND, 9-11. Maandagavond werd in het verenigingsgebouw te Sirjansland op initiatief van comité „Sirjansland Vooruit" gesproken met de huurders van de nieuw te bouwen woningen te „Sir". Geen sneeuwballen AOSTA, ITALIË, 11-11. De kinderen in de Alpenstad Aosta in het noorden van Italië mogen van de winter niet met sneeuwballen gooien of glij baantjes maken met de schoe nen of met de slee. Burgemeester Edoardo Bich stelde de 35.000 inwoners'van Aosta woensdag van de nieu we politieverordening door middel van aanplakbiljetten op de hoogte. De maatregel is genomen omdat elk jaar gemiddeld 400 burgers van Aosta door sneeuwballen gewond worden en glijbanen op straat de voet ganger bedreigen. Daartoe werd een aantal typen wo ningen getoond en toegelicht door de heer Lassche, lid van „Sirjansland Vooruit" en als zodanig vertegenwoor diger in de projektgroep, die in samen- Flitsen uit het buitenland WENEN. ^Familieleden van acht Tsjechoslowaakse dissidenten die sinds mei van dit jaar op beschuldi ging van ondermijnende aktiyitèiten gevangeji fitten, hebben in e$p open brief'ahhpresideht Gustav Husak gé- pleit'voor hun vrijlating. BANGKOK. Een bijzonder onder- zoekskommissie van de Verenigde Naties heeft „onweerlegbaar bewijs" gevonden dat Vietnamese en door Vietnam gesteunde strijdkrach ten dodelijke biologische wapens hebben gebruikt in Indochina. Dit heeft een westerse diplomaat in Bangkok verklaard. GOES, 11-11. De provincie Zeeland krijgt per 1 januari 1982L een voorbereidingsprojekt voor een kontaktcen- trum onderwijs-arbeid, voornaamste taak van zo'n cen trum is het verbeteren van de kommunikatie tussen on derlijs en georganiseerd bedrijfsleven. Het projekt is een proef die drie jaar duurt. werking met het „Kleine Kernen Ex periment" zowel in Ellemeet als Sir jansland poogt om woningbouw van de grond te krijgen. Huurprijs Al vrij spoedig werd duidelijk, dat de nieuwe huurders meer belangstelling hadden voor de huurprijs dan de inde ling van het huis. Een huurprijs die varieërde van f 420,- tot f 480,- werd door velen aan de hoge kant bevonden. Gevraagd werd of er geen andere goed kopere plannen ontwikkeld konden worden, te meer daar hoge huren jonge gezinnen met kinderen af zouden schrikken. De heer-Lassche zegde toe de wensen van de huurders opnieuw in de projektgroep aan de orde te zullen stellen. MANILLA. De konferentie van het Rode Kruis in de Filippijnse hoofd stad Manilla heeft woensdag een ver zoek tot alle groeperingen gericht om af te zien van oorlogsmethoden waar bij geen onderscheid wordt gemaakt tussen burgers en militairen. Hier onder valt ook het inzetten van kern wapens. AMSTERDAM, 10-11. In een wo ning in de Tweede van Swinden- straat in Amsterdam is in de nacht van dinsdag op woensdag het lijk van een 28-jarige Amsterdammer aangetroffen. De politie vermoedt dat de man na gebruik van een te gro te dosis heroïne is overleden. Plaatsvervangen direkteur-gene- raal voor het voortgezet onderwijs A. Koeling van het minister van onder wijs en wetenschappen heeft dit woensdag in Goes aangekondigd. Hij kondigde het projekt aan namens „zijn" bewindsman en staatssekreta- ris mevr. Dales van sociale zaken en werkgelegenheid Definitieve opzet Het isde bedoeling dat de proef uit mondt in een definitieve opzet. Het kontaktcentrum zal een belangrijke brugfunktie vervullen tussen onder wijs, arbeid en beroep, aldus Koe link. Hierbij moet gedacht worden aan een betere overgang van school naar werk en bij het bedrijfsleven aan meer kennis van en inzicht in het onderwij. Het centrum kan scholen informeren over opleidingswensen en beroepen alsmede het bedrijfsle- ven inlichten over aantal en genoten opleiding van de schoolverlaters. MIDDELBURG, 11-11. De PZEM wil een nieuwe ko lenketel gaan bouwen in Borssele ter vervanging van de twee olie/gasgestookte ketels van elk 190 megawatt. De nieuwe ketel zou een vermogen moeten krijgen van 400 megawatt. Met de bouw zou een bedrag van 718 miljoen gulden gemoeid zijn. Dit blijkt uit de vraag van de PZEM aan het provinciaal bestuur om een voorbereidingskrediet van acht miljoen gulden. Het krediet zal onder meer gebruikt worden om na te gaan of het ombouwen van bestaande ketels goedkoper is dan het bouwen van nieuwe centrales. Bindend mandaat Gedeputeerde staten van Zeeland hebben provinciale staten voor gesteld in te stemmen met het ver strekken van het voorbereidingskre diet en de statenleden die als aan deelhouders vertegenwoordigd zijn bindend mandaat te verstrekken zo dat ze op 18 december in de aandeel houdersvergadering van de PZEM hun fiat kunnen geven aan de plan nen van het bedrijf. Volgens PZEM-direkteur ir. M. Da lebout zitten er aan het onder zoeksplan drie risjko's vast: de ont wikkeling van de kolenprijs, de prijsstelling van de energie en het verplicht uitvoeren van het projekt wanneer de aan de studies meewer kende SEP (Samenwerkende Elek triciteitsproducenten) het haalbaar acht. MAASTRICHT, 11-11. De gemeen tepolitie van Maastricht heeft woens dag negen kilo zuivere heroïne in beslag genomen met een waarde van naar schatting één miljoen gulden. De heroïne werd gevonden bij huis zoeking in enkele woningen. In één van de woningen trof de politie ook een pistool aan. Drie personen zijn aangehouden, zo heeft de politie mee gedeeld. De PZEM zegt verder van mening te zijn dat de konsument moet mee betalen aan de hogere investerings kosten van de kolenketel. Provincia le staten beslissen op 11 december over de kredietaanvraag. MIDDELBURG, 11-11. De NV PZEM verwacht over het jaar 1982 een verlies van 2.370.000 gulden. Dit blijkt uit de zojuist uitgebrachte be groting 1982 van dit bedrijf. In 1980 werd nog een winst gemaakt van ruim 25 miljoen gulden, een positief resultaat dat bijna volledig voor re kening kwam van de zeer gunstig draaiende kerncentrale Borssele. De winst over 1981 liep met de helft terug en in 1982 houdt de PZEM reke ning met een fors verlies. DEN HAAG. De senaat zal zich waarschijnlijk in meerderheid opstellen achter het initiatief-wejts- ontwerp van de PvdA-tweede kamer leden Roethof en mevr. Haas-Berge: Zij willen de hulpverlener niet lin ger strafbaar stellen, als die een va huis weggelopen minderjarig ver bergt in het kader van een zorgvul<p ge hulpverlening. VLISSINGEN. De direktie van i Koninklijke maatschappij De Schèl- de in Vlissingen heeft de ongeveer 350 werknemers van de afdeling ma chinebouw en de vertegenwoordigejrs van de gezamenlijke bonden woensdagochtend toegezegd dat pr geen gedwongen ontslagen zullen vallen in de afdeling machinebouw in Vlissingen. Z.V.Ü. Gags; dat zijn „dus" grappen, dié vooral opgang deden in het juist aan het embryonale stadium ontsnapte nieuwe medium film. De mannen die de grappen verzonnen, waren „gag men" en omdat ze onder druk ston den van de nog prille, vaak met een snelle ondergang bedreigde film maatschappijen, kozen ze snel voor het lach-of-ik-schiet-genre, waarin ze weldra meesters werden. Aan de „gag-men" en de spelers èn speelsters, die karrière wilden ma ken via malle badpakken, smijt- roomtaarten en andere ongemakken, danken we honderden stomme films, die in raffeltempo de bedachte grap pen visiuliseren, maar daarnaast ook nog goed zijn voor wat dokumenta- tie: kostuums, landschappen, old timers. Met verwijzing naar één der groot meesters van de slapstick - Buster Keaton - noemde een Tsjechische groep van twee uitstekende akteurs en één aktrice, een wervelend - aan die „stomme tijd" - gerelateerd mi- mep rogramma: „Een stille Busteres- que". Dit programma ging woensdag - onder auspiciën van de Z.V.U. - in de Concertzaal. De voortreffelijk gespeelde mime-scenes werden gelar deerd, met geprojekteerde filmfrag menten „uit die tijd" en die gaven aan de hele mise en scène een frappe rend element van authenticiteit, al moet er bij verteld, dat de oer-gags soms de grens van het zouteloze beangstigend dicht naderden. Vele grootouders (en ouders) van de huidi ge jonge generatie hebben zich ér slap om gelachen, maar dat houdt geen waardeoordeel in. Film had nog de verbijsterende werking van hét nieuwe; het bewoog en hoe. Het eerét wat men grijpen kon was letterlijk het voor de hand liggende: de oer- frappe van een mens, die de ogen met taartroom worden dichtgesmeerd, de dame die haar jurk uit wil trekken, maar net niet durft, de schietdiender, die de misdadiger achterna zit, een heet strijkijzer aan het oor, in plaats van de telefoon. Dat soort zaken, nu allemaal behoorlijk gedateerd, zij het (nog) goed voor een lichte verte dering, vooral door de oude muziek, met een mysterieuze sound, die is weggespeeld door de pop. Bij alles intussen zat er lijn in de gags door de tijd heen. Er is ooit aan rubricering gedaan: de „explosie- periode", de „slagroomtaarten-peri ode", „de dame-in bad-periode", etc. In de mimische vertolking „life" ziet men op het toneel een gag- schrijver aan het werk en de „boss" en het mooie meisje, dat op voorhand droomt van Hollywood-roem, alle maal totdat de schrijver (soms) is leeggeschreven en de filmmaatschap pij failliet gaat. Bij elkaar een won derlijk gegeven, met grote affiniteit tot het onderwerp gespeeld, met tal rijke specima van mimische virtuosi teit. De vrouw: Magdalene Cechova en de mannen: Boris Hybner en Ota- kar Jirak; een drietal dat het best zwaar had in een niet zo volle zaal, maar werkelijk de onderste steen bo ven speelde. B.d.V.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 4