en Alle „knelpunten probleempjes van het dorp op een rij Woninggaranties gooien roet in gemeentebegroting Bewogen vergadering Hervormde vrouwen Schouwen-Duiveland Beetje slap in fabriek en scheepswerf te Bruinisse Brandweerkorpsen Brouwershaven en Dreischor kregen „piepers" Hoorzitting Ouwerkerk ZentRa Omdat de tijd nooit stilstaat.. TROMP Begroting Duiveland STREEKNIEUWS In verenigingsgebouw Bruinisse Wel order uit Polen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 12 november 1981 Nr. 23013 OUWERKERK, 11-11. Burgemeester J. van Bommel van de gemeente Duiveland leidde de hoorzitting in het Dorpshuis op dinsdagavond jl. voor de inwoners van de kern Ouwerkerk. Omdat het „plan-Achterweg" door G.S. is afgekeurd zal er nu z.g. „sociale woningbouw" kunnen plaatsvinden aan Den Domp, de Burgemeester Ro- meijnstraat, de Noorsestraat een aan de Ring. De brandput heeft geen funktie meer en kan vervallen. In het plan zijn ongeveer 25 woningen reëel aan wezig. Ouwerkerk kan hiermee een reeks van jaren vooruit. De bedoe ling is, met de bouw te gaan beginnen aan Den Domp. Er zijn op het ogen blik 8 woningzoekenden. Op een vraag antwoordde de burgemeester: „wij zijn zuinig op de Ring en zullen de woningen aldaar zoveel mogelijk aanpassen". Een jeugdsoos direkt tegen de wo ningen in de bebouwing aan schept altijd problemen: het Dorpshuis blijft hiervoor de aangewezen plaats. Zuidstraat De gaten in de Zuidstraat zijneven- eens voor woningbouw bestemd, dit zat al in het vorige plan. De bespre kingen over het bestemmingsplan worden tenslotte afgerond met een uitlegging van de diverse types wo ningen. Het snoeiplan (rooien en uitdunnen Advertentie Dam10,Zierikzee. Tel. 01110-2443. van bomen enz.) is in handen van de gemeente, alleen in bijzondere geval len zal aan verzoeken worden vol daan. Het gemeentebestuur tracht een soepel beleid te voeren wat be treft de afstand van boven en heggen. Vervolgens zei mevrouw Cool, coördinator van de Culturele Vereni ging, dat de dorpskern levenlozer ge worden is nu de oude school is ver dwenen en men vraagt zich af, hoe de Ring er zal gaan uitzien. Mevrouw Cool biedt de burgemeester een aan tal ingekomen voorstellen, af komstig van de bewoners, aan ter overdenking. Een hiertoe uitgeschre ven wedstrijd leverde een 25-tal sug gesties op, waarbij aan de hand van tekeningen van de Ring de ideeën en wensen naar voren kwamen. De bur gemeester heeft lof voor het vele werk, dat hieraan is verricht en de inzendingen zullen zeer zeker de aan dacht hebben, die ze toekomen. Rond muziektent De heer Kuyper, voorzitter van de muziekvereniging bracht de situatie rond de muziektent ter sprake. Deze neemt bij oudere mensen een speciale plaats in. Nu de school weg is bete kent dit voor de tent een verslechte ring. Spreker verklaart zich gaarne bereid, mee te werken aan een goed alternatief. De vraag is alleen: Wat? „Wij zien wel mogelijkheden". De burgemeester wees er op, dat er een raadsbesluit is, dat de tent ge restaureerd moet worden, maar er is van alles en nog wat mogelijk, omdat de tent er niet mooier dan voorheen bijstaat. De heer Schuilingh,direkteur ge meentewerken, had een tekening meegenomen, die één dezer mogelijk heden toonde. De burgemeester: „het oordeel van de gebruikers weegt zwaar". De aanwezigen verschilden van mening over de vraag, wat pret-r tig^r,is^tussen.de mensen tempelen of het beluisterenbaktand. Tenslotte zei de burgemééster, dat hij geen toe zegging kon doen. Het kollege gaat zich beraden en komt vervolgens met een plan op tafel. De plaats van het kermisgebeuren vond de burgemeester vrij redelijk (in het' centrum). Er zijn evenwel klachten over geluidsoverlast. Na bespreking van verschillende proble- NIEUWERKERK, 11-11. Gemeentelijke huishoudin gen hebben in beginsel onbegrensde behoeften; alleen de realisering daarvan wordt beperkt door de beschikbare middelen. Bovendien scheppen gerealiseerde voorzie ningen vaak nieuwe behoeften, aldus het kollege van b. en w. van Duiveland, in de aanbiedingsbrief begroting 1982. Bij dit alles komt één grote onzekerheid, dat als een zwaard van Damocles boven het hoofd hangt: de financiële gevolgen voor de gemeente van de in de afgelopen jaren verstrekte garanties voor geldleningen ten behoeve van wo ningbouw en/of aankoop door partikulieren. Tot op heden heeft dat de gemeente Duiveland 87.000,— gekost, een be drag dat zeker in de komende weken aanmerkelijk zal oplopen, als gevolg van de stijgende rente waardoor steeds meer mensen in de financiële problemen komen te zitten. Hoe een en ander zich verder zal ontwikkelen is niet te voorzien, maar vervult het kollege met grote zorg. Begroting De begroting voor 1982 sluit met een post onvoorzien ad 73.402,36. Voor rente en afschrijving is een be drag van 100.000,— gereserveerd, evenals in 1981. Voor nog te nemen salarismaatregelen (plus uitvoering van de „Ubbinknormen") staat 87.875,98 genoteerd. Al met al geen ongunstig beeld volgens het kollege. Alleen de al genoemde verplichte verkoop van woningen met een ge meentegarantie kan hier roet in het eten gooien en de positieve financiële positie van Duiveland omzetten in een negatieve. Zelfs zo, dat er tekor ten kunnen ontstaan in de begroting. Uiteraard heeft het kollege zich be raden over deze situatie en kwam tot de volgende konklusie. De gemeente garanties zijn verleend, in voorgaan de jaren, toen er behoorlijke reke-, ningssaldi waren. Deze saldi werden (voorzover niet gebruikt voor extra kapitaalsafschrijvingen) toegevoegd aan de saldi-reserve. Deze post is nu 370.000,— groot. Het lijkt het kolle ge redelijk om in voorkomende ge vallen het verlies van de woningga ranties bij gedwongen verkoop, te dekken uit deze saldireserve, wan neer het niet mogelijk blijkt de ver liezen bij de gewone dienst onder te brengen. Algemeen beheer De post algemeen beheer geeft een voordelig verschil te zien ten opzich te van 1981 ad 31.893,48, als gevolg van personeelswisseling en een be drag van 14.000,— wegens vergoe ding administratiekosten onderwijs. De huidige office-computer zal in 1982 geheel worden afgeschreven, een nieuwe komt pas in 1983 aan de orde. Een nadelig verschil met 1982 heeft het hoofdstuk Openbare veilig heid: 38.868,41. Dit verschil komt voornamelijk voor rekening van de brandweer, we gens aanschaf gaspakken, mobilo foons en portofoons. Maar ook de kosten van openbare verlichting ste gen. Ook wordt met nadruk de aan dacht gevestigd op de noodzakelijke vervanging van de manschappenauto voor de brandweer. De huidige is 23 jaar oud. Een nieuwe kost ongeveer 100.000,—, met een afschrij vingstermijn van 15 jaar zal een be drag van 16.000,— op de begroting drukken. men dienaangaande is de algemene indruk, dat de kermis op deze plaats blijven moet en niet bijvoorbeeld op het parkeerterrein bij het sportveld, zoals door enkelen gesuggereerd. „Troep" Het is een „troep" bij de container, er is besloten deze te verplaatsen. De Reinigingsdienst gaat meer aandacht schenken aan het misbruik. Dit moet voorkomen worden. De heer Schui lingh legde uit, wat de juiste funktie is: een extra dienstverlening in nood gevallen en voor zomerwoningen. De burgemeester deelde nog mede, dat de verlichting van het laantje, dat toegang geeft tot de nieuwe school, inmiddels is opgedragen. De heer P. M. van den Oever konstateerde hoge snelheden over de Ring N.Z. Het gemeentebestuur is echter tegenstander van verkeers drempels. Tenslotte informeerde de heer Kuyper nog naar de mogelijk heid van opschriften op tegels: „Op deze stoep geen hondepoep De burgemeester zei met zeer veel plezier deze (behoorlijk bezochte) bij eenkomst voorgezeten te hebben en hij dankte de aanwezigen voor de wijze, waarop aan de diskussie is deelgenomen. Deze waren levendig en „hij zal het huiswerk allemaal meenemen naar huis". Zeeuws Instituut Kunstzinnige Vorming Het Zeeuws Instituut voor Kunst zinnige Vorming houdt op vrijdag 11 november informatiedag, die gehou den wordt in „de villa" aan de Spie gelstraat (4) te Goes, één van de afde lingen van het instituut (10.00 uur). Staten van Zeeland Vrijdag 13 november wordt in de Statenzaal te Middelburg, een verga dering gehouden van de Staten van Zeeland (10.00 uur). SCHOUWEN-DUIVELAND Bietensiijk s.v.p. verwijderen De Rijkspolitiegroep Schouwen- Duiveland richt een verzoek aan de landbouwers om het bietensiijk (met name op de binnenwegen) te verwij-' deren. Het slijk kan voor het verkeeF gevaar óplevéren. ZIERIKZEE Feestavond brandweer De Vrijwillige Brandweer van Zie- rikzee houdt vrijdag 13 november een feestavond in de kazerne, waarop diploma's en onderscheidin gen voor 12 Vfe-jarige jubilea worden uitgereikt. Tevens worden drie nieu we leden officieel ingehuldigd. (Voor tijd: zie agenda.) Horloge gestolen Uit de sporttas van F. is, in Spor thal Onderdak, een horloge ter waar de van 100,— ontvreemd. De jonge man ontdekte de diefstal na het spor ten en deed woensdag aangifte bij de politie. NCVB bejaardenmiddag Op woensdag 18 november organi seert de NCVB-afdeling weer een be jaardenmiddag in het Hervormd Ver enigingsgebouw. Een film zal wor den vertoond van de inhuldiging van koningin Beatrix. Optreden Kikki Amity afgelast Het optreden van de zangeres Kik ki Amity, dat voor vrijdag 13 novem ber in bar/discotheek De Steeg te Zierikzee was geplan vindt geen doorgang. BURGH Vergadering De Krabbe De algemene ledenvergadering van de HSV De Krabbe is vastgesteld op vrijdag 20 november in café bar De Westhoek te Burgh. Op een volle agenda vinden we o.a. de uitreiking van de klubprijzen 1981, een klubwedstrijd-verloting, kontributieverhoging, een kabel jauw wedstrijd en het benoemen van kommissie voor het konkours 1982 en voor de wedstrijden in 1982. Voor tijd: zie agenda. BURGH-HAAMSTEDE Aankomst Sinterklaas De aankomst van Sinterklaas in de haven van Burghsluis is een half uur opgeschoven en is vastgesteld op 13.30 uur. Een kwartier daarvoor ontvangen de aanwezige kinderen een verrassing op het Havenplateau. De ontvangst door de burge meester vólgt te 14.45 uur op de stoep van het oude Raadhuis te Haamste de. De bewoners van het Rusthuis „Duinoor" worden door Sinterklaas om 15.00 uur bezocht, waarna hij om 16.00 uur terug keert in hotel Bom. Zoals bekend zal de Kon. Muziekver. Witte van Haemstede muzikale me dewerking verlenen aan de intocht. Aankomst Sinterklaas Zaterdagmiddag 14 november komt Sinterklaas aan in de Haven van Burghsluis (13.30 uur). Een kwartiertje tevoren wordt aan de wachtende kinderen een verrassing uitgedeeld. Omstreeks kwart voor drie arri veert de hoge gast voor het oude raadhuis in Haamstede, waar hij met zijn gevolg zal worden ontvangen door burgemeester J. L. Niemants- verdriet-Leenheer van Westerschou- wen. (Zie ook agenda.) KERKWERVE Oud papier Zaterdag 14 november haalt de s.v. WIK oud papier op in Kerkwerve, Noordgouwe en Schuddebeurs. Wilt u het s.v.p. gebundeld aan de weg zet ten. Restauratie kerk Op dinsdag 17 november is er een bijeenkomst in de konsistorie van de Ned. Herv. Kerk te Kerkwerve, waar gesproken zal worden over de restau ratie van het interieur van de kerk. De mogelijkheid bestaat dat er in grijpende veranderingen gaan plaatsvinden, maar iedereen kan dan mee beslissen. Ook zal een nieuwe 'restauratie- kommissie in het leven worden ge roepen om akties te gaan onderne men, zodat er weer geld in de restau- ratiekas komt. Men hoopt op veel belangstelling voor deze avond. Voor tijd: zie agenda. DREISCHOR Oesters rapen Vijf personen uit België zijn woensdag bekeurd wegens het rapen van oesters. Een passerend scheepje signaleerde op de Grevelingen vijf personen in duikpak en waarschuw de de RP 5 (Rijkspolitie te water). Ook de Rijkspolitiegroep Schouwen- Duiveland werd ingeschakeld. Er werden 663 oesters in beslag geno men terwaarden van 1.000,-. Het betrof hier zogenaamde wilde oesters, die niet van een k'weekper- ceel komen. Alleen mogen in het be treffende gebied geen oesters worden geraapt. ROTTERDAM. Bij Shell in Pernis zullen de komende vijfjaar ongeveer achthonderd arbeidsplaatsen moe ten verdwijnen. BRUINISSE, 11-11. „De mens overdenkt zijn weg, maar de Here bestiert onze gangen", met deze woorden opende mevr. B. de Waal-Jumelet de ringdag 1981 van de gezamenlijke Hervormde Vrouwen Groepen Schouwen- Duiveland dinsdagmorgen in het Ned. Herv. Verenigings gebouw. Het theam van deze dag was uit Lucas 11:33 „Niemand steekt een lamp aan en zet die in de kelder of onder de korenmaat, maar op de standaard, opdat wie binnentreden het licht zien". Aangrijpend en recht tot het hart van de vele aanwezigen waren de woorden die drs. J. Kattenberg sprak met als thema: „gehandicapt, mindermans, maar óók minder mens?" Drs. Katten berg, die geestelijk verzorger van Her- nesseroord is, toonde enige schroom om over zijn werk te vertellen, omdat het eigenlijk een aanklacht is tegen de gezonde mens. Verstoppen? „Vooral de reklame hamert het erin: Alles moet mooi zijn. Je telt pas mee in het Westen als je op werk- of sportge bied iets presteert of produceert, in schrille tegenstelling tot de gehandi capten die we verstoppen in een mooi bos, dat is goed voor ze, maar eigenlijk bedoelen we: weg uit ons gezichtsveld, je staat ons romantische gaafheids- ideaal in de weg". Hartstochtelijk be toogde drs. Kattenberg toch vooral niet meelijwekkend, maar gelijkwaardig onze gehandicapte medemens tege moet te treden, al weten we met onze gevoelens vaak geen raad „Alleen in oprechte vriendschap, genegenheid en, ja, zelfs liefde komt men in kóntakt met een gehandicapt mens, wat vaak echte gevoels-men- sen zijn met een besnaarde zieL Dan telt toch die bochel of die verkramte handen, al stoten ze ons eigenlijk af, niet meer mee, dan heeft men kon- takt met een mens". BRUINISSE, 12-11. De gebruikelijke drukte bij de machinefabriken te Bruinisse, van de firma's Maaskant en Zonen en Padmos b.v., waar de laatste jaren de ene Noordzeekotter na de andere bedrijfsklaar werd gemaakt is thans de eerste maanden wat afgezwakt. Ook de scheepswerf deelt in de ma laise, nu de mosselkwekers bedrij ven geplaagd door lage prijzen voor hun prima produkt, niet direkt nood zakelijke reparaties en vernieuwin gen nog wat uitstellen en de Noord- zeekottervloot voor het grootste deel de vernieuwing achter de rug heeft. Lieren Maaskant Bruinisse kreeg een or der van 12 Maaskant ankerlieren uit Polen nadat enige tijd geleden ook zal zes ankerlieren waren afgeleverd. Men hoopt uit Polen, waar men in de drukke tijd vorig jaar enkele cas co's liet bouwen, nu als kompensatie diverse orders te krijgen. Voor de af- bouwkade te Stellendam ligt nog de GO 8, maar als dat schip bedrijfs klaar is, is het ook daar voorlopig met het inrichten van kotters afgelo pen. Hopenlijk dat de tentoonstelling in de RAI te Amsterdam van 10 tot 14 november gehouden de nodige orders oplevert. Na zijn aangrijpend verhaal, dat de toehoorders tot in het diepste van hun hart beroerde, werden er vragen ge steld. Vooroordelen Op een vraag n.a.v. reakties van om wonenden bij plaatsing in een tehuis haalde drs. Kattenberg fel uit naar de vooroordelen die hieromtrent bestaan: „We weten niet hoe grof we zijn, om ouders te veroordelen die hun kind in een inrichting platsen. We weten niets van die moeilijkheden en de slapeloze nachten die de ouders hebben doorge bracht, voor deze beslissing viel". Uit de vele vragen bleek wel hoe diep de kern van de lezing bij de mensen was binnengedrongen. Middagprogramma Het middagprogramma stond ge heel in het teken van het werk van de bekende dichteres Nel Benschop. Na het zingen van het H.V.G. lied hette mevr. Boogert de dichteres hartelijk welkom. Sprekend over haar werk ont hulde ze dat de liefde Gods, waar je het hele leven mee kan doen, veel in haar gedichten terugkomt Maak iets moois van het leven: Uit vlas goud spinnen, zoals een van haar bundels heet Op het waarom van haar dichten, vertelde ze veel verdriet en strijd in haar leven te hebben gehad. In haar gedichten wil zy troost en sterkte geven aan hen die in een dal leven. Zij zelf zoekt dan troost in Rom. 8 waar ze ook weer een gedicht over maakte. Vervolgens declameerde ze een ge dicht over vergeving waarna gezamen lijk gezongen werd „Een vaste Rots van mijn behoud". Veel van haar ge dichten zijn ontstaan door ziekte of dood in haar omgeving of familie. Eens maakte ze een gedicht voor iemend, dié zich zo getroost voelde, dat die vrouw ze allemaal uittikte en naar een uitgever ging. Zo zijn de gedichten van Nel Benschop in de handel gekomen, Gefascineerd hadden de aanwezigoj> geluisterd naar al het mooie wat deze dag tot hen gekomen was. Fragment Hier volgt een fragment uit een van de vele gedichten die Nel Benschop declameerde: „Meer dan een moedertroost" „Stil maar, mijn kind ik weet van je verdriet, Huil nu maar uit, je hoeft niet flink te wezen. Het zal wel duren, voor je wonden zijn genezen. Ik weet het wel, droeg Ik al de smart der wereld niet" Mevr. De Blejjker sloot deze uiterst bewogen dag met dankgebed. Nel Benschop en de organiste mevr. In 't Veer kregen bloemen aangeboden. Per 1 december stil alarm BROUWERSHAVEN, 11-9. Woensdagavond zijn in het Tonnenmagazijn in Brouwershaven officiëel de alarm ontvangers („piepers") uitgereikt aan de brandweer korpsen van Brouwershaven en Dreischor. Het ligt in de bedoeling, dat de brandweermeldingen in de gehele ge meente Brouwershaven per 1 december overgaan op de alarmcentrale in Vlissingen. De bevolking van Brouwershaven, Dreischor, Noordgouwe en Schudde beurs wordt hiervan eind november door middel van een huis-aan-huis schrij ven op de hoogte gesteld. Burgemeester C. Slabbekoorn (r.) overhandigt een alarmontvanger aan kom- mandant J. de Jonge van Dreischor. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Op de bijeenkomst in het Tonne- magazijn was aanwezig de heer Vis ser van Koning en Hartman Elektro Techniek BV, die de alarmontvan gers afleverde en overdroeg aan bur gemeester C. Slabbekoorn. Deze gaf de piepers op zijn beurt weer door: aan kommandant J. de Jonge van het korps Dreischor en kommandant P. Smalheer van het korps Brouwershaven. „Het angstaanjagende geluid van de brandweersirenes zal hierdoor tot het verleden gaan behoren", aldus de burgemeester, „slechts éénmaal per maand zal het proefalarm over Brou wershaven klinken. In stilte Als groot voordeel van de „piepers" noemde hij het feit, dat het uitrukken van de brandweer nu voortaan in stilte zal gebeuren, zodat de manschappen geen overlast onder vinden van samengestroomde kij kers bij brand e.d. Dat laaste was af gelopen vrijdag in Dreischor nog het geval geweest. Hoewel er met deze investering een groot bedrag is gemoeid, is het een verantwoorde besteding, aldus bur gemeester Slabbekoorn. Hij wenste beide brandweerkorp sen veel sukses met deze alarm-ont vangers en sprak de hoop uit, dat ze toch maar weinig nodig zullen zijn, omdat er zich door en na een brand weeralarm veel narigheid voordoet. De regionaal kommandant van de Regionale Brandweerkring Midden- en Noord-Zeeland, ir. Beenhakker, feliciteerde het gemeentebestuur van Brouwershaven en de manschappen van de vrijwillige brandweer met de nieuwe aanwinst.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 3