é\G\é Kritiek op beheer natuur gebieden Staatsbosbeheer Vraagtekens bij tijdstip realisering streekarchief VNO: laatste poging om meer te matigen Ziektekosten voor partikulieren veel hoger DE ZIERIKZEESCHE COURANT Inspraakavond Groene Nota's" Financieel probleem f ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 12 november 1981 138ste jaargang Nr. 23013 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 32,30, per jaar 122,60. Losse nummers 65 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. (1797 - 1889) in m nummer.„Probleempjes" op hoorzitting Ouwerkerk NOORDWELLE, 9-11. „Moet Staatsbosbeheer door gaan met de aankoop van 5000 ha natuurgebied per jaar, als die gebieden niet adequaat beheerd kunnen worden?". Deze vraag stelde de heer J. Huisman in een voorlopige reaktie van het Landbouwschap op de drie struktuurschema's Landinrichting, Openluchtrekreatie en Natuur- en Landschapsbehoud. Hij deed dat maandagavond in het dorpshuis te Noordwelle tijdens een inspraakavond met rijksvertegenwoordigers van C.R.M. en Staatsbosbeheer. De heer W. H. v. d. Hoofd, konsu- lent landschapsbouw Staatsbosbe heer, vond het geen goed argument aankoop van natuurgebied na te la ten, omdat het beheer niet optimaal uitgevoerd zou kunnen worden. ,,Doór aankoop wordt ook een bij drage aan de natuurbescherming ge leverd". Eerder op de avond deed de heer J. van Iwaarden, juridisch bestuurlijk medewerker Staatsbosbeheer dienst Natuurbescherming, over dit punt de mededeling, dat onderhoud van na tuurgebieden door tijd en geld gefa seerd dient te geschieden. In de reaktie van het Landbouw schap op de drie bovengenoemde „groene nota's" werd verder aan dacht gevraagd voor een zoete Greve- lingen, die van zeer groot belang zou zijn voor de agrarische sektor. „Niet ontevreden" Het Zeeuws Koördinatie Orgaan, liet bij monde van drs. C. J. Kalden weten in grote lijnen „niet ontevre den" te zijn over de drie struktuur schema's, maar op sommige onderde len nog wei wat kritiek te hebben. Zo schort het volgens het Koördinatie Orgaan aan de onderlinge afstem ming tussen de nota's Openluchtre kreatie en Natuur- en Landschapsbe houd. Een betere toetsing tussen bei de beleidsvisies werd bepleit. Het standpunt dagrekreatieve voorzieningen te treffen daar waar de vraag zich voordoet - aan de gren zen van de randstad - werd „van har te" onderschreven, hoewel het Koör dinatie Orgaan twijfelt of in de prak tijk veel terecht kan komen van der gelijke plannen. Verder was men van mening, dat het Provinciaal beleid óp gebied van natuurbescherming de goede kant op gaat. Drs. Kalden pleitte wel voor omzetting in enkele bestem mingsplannen van zomerwoningen in rekreatieterreinen. .Waterwonderland Het struktuurschema Openluchtre kreatie denkt aan Zeeland, geen ver dere uitbreiding van voorzieningen voor dagrekreatie tóe. Het Zeeuws Koördinatie Orgaan beoordeelt in dit kadereen „Waterwonderland" op Neeltje Jans strijdig met het beleid voor de Oosterschelde. Wethouder P. M. v. d. Aarsen speel de daarop in met de vraag of niet el ke nederlander de gelegenheid moet hebben van die unieke Oosterschelde te genieten. Drs Kalden was van me ning, dat Neerlands waterstaatstech- nisch kunnen al op enkele andere plaatsen werd geëtaleerd en volhard de in de mening: „Geen grootscheeps waterwonderland op Neeltje Jans". Wethouder Van den Aarsen sprak over „een groot onrecht" als dit de Nederlanders, die al zoveel aan die Oosterschelde hebben moeten bijdra gen, zou worden ontzegd. De heer A. A. Drayer, konsulent openluchtrekreatie C.R.M.liet in zijn daarop volgende uitleg weinig ruimte voor illussies op dit punt. „C.'~t.M. kiest voor bepaalde geldstroo'mgebieden wat betreft voorzieningen voor dagrekreatie. Omdat de financiële middelen in Den Haag onder steeds zwaardere druk komen te staan, zul je een zwaardere prioriteitenstelling te maken krij gen. Over vele miljoenen naar de niet-geldstroomgebieden zul je dan niet kunnen praten". Recron Zeeland De heer J. v. d. Weel gaf namens Recron Zeeland een voorlopige reak tie op de drie struktuurschema's, De Recron vond, dat onvoldoende reke ning werd gehouden met de positieve effekten van rekreatie, „één van de belangrijkste pijlers, waar nog groei inzit". Men sprak over een „enge gedach te" om het beleid tot 1995 vast te leg gen. Verwezen werd verder naar het grote aantal mensen, dat werk heeft door die rekreatie. De heer Van der Weel vroeg zich af of in de struktuur schema's rekening was gehouden met zaken als „meer vakantiegan gers in eigen land". De Recron kantte zich tegen een konsoliderend beleid in kust- en oevergebieden. Verwezen werd naar de benodigde ruimte voor kwaliteitsverbetering, ruimte die in een konsoliderend beleid zou ontbre ken. „Alleen in Westerschouwen zou al 100 ha nodig zijn voor kwaliteits verbetering", aldus de heer Van der Weel. Het kreëren van zogenaamde over loopterreinen in het Zeeuwse achter land werd door de Recron verwor pen; gepleit werd voor overloopter reinen bij de bestaande kampeerter reinen, evenals voor een uitbouw van de informatieposten aan de grenzen van Zeeland om het wildkamperen tegen te gaan. De Recron voorziet^ juist een toename van dat wiidkam' peren bij het door c.r.m. voorgestelde konsoliderend beleid. ZIERIKZEE, 11-11. Traditiegetrouw kocht burgemeester Th. H. de Meester de eerste kinderzegels in het postkantoor. Verkoopsters waren leden van de Zie- rikzeese U.V.V., die de eerste klant maar al te graag zijn bestelling afleverde. Zoals wellicht bekend zijn naast kinderzegels ook wenskaarten voor het goe de doel te koop. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) DEN HAAG, 11-11. Het Verbond van Nederlandse Ondernemingen (VNO) gaat in het komend overleg met de regering en de vakcentrales over het loon- en arbeids voorwaardenbeleid 1982 een „laatste poging" doen om duidelijk te maken dat er volgend jaar meer zal moeten worden bezuinigd dan in de jongste versie van het regeer akkoord is aangegeven. VNO-voorzitter Mr. Chr. van Veen zei dat woensdag op een perskonferentie in Den Haag. Het moet toch mogelijk zijn het kabinet te overtuigen van de noodzaak van verdere ombuigingen, aldus Van Veen. ZIERIKZEE, 10-11. Tijdens de vergadering van het streekarchivariaat Schouwen-Duiveland en St. Philips- land kwamen twee problemen naar voren: waar komt al het geld vandaan en wanneer zal het streekarchief einde lijk zijn gerealiseerd? Het totaalplan ligt wel gereed in een ontwerp, „uitstekend en zeer efficiënt" overigens, volgens archivaris W. H. Keikes, maar daar blijft het dan voorlopig bij. ZIERIKZEE. Leerlingen van de Beatrix-school zijn druk bezig met een projekt, onder de titel: „Voeding". Teneinde theorie en praktijk te kombineren, bezochten de jongelui de broodbakkerij van de fa. Verwijs te Zierikzee. Daar viel het nodige te zien. Niet meer de bakker, die het deeg ,,met de handjeskneedt, maar heel wat machines, die een effi ciënte verwerking van het materiaal bespoedigen. De leerlingen kregen uiteraard deskundige uitleg. Op 16 november zo vertelde de onderwijzeres - mevrouw R. v. d. Riet-Tieleman - mondt het allemaal uit in de gereedkoming van het projekt: „Voeding". (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) De totale kosten van het herstel van de met de geplande kluizen ver band houdende gebouwenstruktuur en de direkte kluiskosten bedragen 866.566,-, kosten die door het stree karchief betaald zullen moeten wor den. Het streekarchief komt - zoals waarschijnlijk bekend zal zijn - in de pakhuizen aan de Meelstraat, tegeno ver het stadhuis. Bij het streekarchi variaat zijn de zes gemeenten op Schouwen-Duiveland, het water schap Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland aangesloten. Laatstge noemde gemeente wil 45 strekkende meter hebben in het toekomstige ar chief, Middenschouwen 120, het wa terschap 125, Duiveland 120 en Brou wershaven 125 strekkende meter. Uit de gegeven informatie was het de aanwezigen niet helemaal duide lijk wie wat betaalt en daarom kwam het voorstel het bedrag te spe cificeren per gemeente. „Afhaken" Het lag in de bedoeling dat het streekarchief een gezamenlijke op bergplaats zou worden voor alle ge meenten op Schouwen-Duiveland, maar Bruinisse en Westerschouwen gaven te kennen dat zij meer dan ge noeg archiefruimte hebben. Volgens de burgemeester uit de Westhoek, mevr. J. L. Niemantsver- driet-Leenheer zelfs voor wel vijftig jaar. De voorzitter, de heer Th. H. de Meester, burgemeester van Zierik zee, zei dat als een of twee gemeenten afhaken de opzet van een centraal ar chief verloren gaat. Burgemeester T. C. Hekman van Bruinisse merkte op dat het niet zo zwaar moest worden opgevat en dat niet direkt van „afha ken" moest worden gesproken. Dijkgraaf A. M. Geluk vond de cen tralisatie juist een goed initiatief en dacht dat deze taak onder andere bij de gemeente en de rijksoverheid lag. Ook de heer C. H. A. M. van Es, me dewerker van de archiefinspektie was niet over een eventueel afhaken van twee gemeenten te spréken. „Het is niet de sfeer van de opzet", zei hij. ,,In het verleden is door de gemeen te Westerschouwen naar voren ge bracht dat zij voldoende ruimte had. Wij hebben gekozen om mee te doen in het totaal, zonder er zelf behoefte aan te hebben" bracht de heer J. W. de Jonge, sekretaris van Wester schouwen, naar voren. Het aftakelingsproces van de bedrij ven moet in 1982 worden afgestopt Als we zowel bij de regering als bij het parlement geen gehoor vinden dan zul len we geen medeverantwoordelijk heid voor het beleid dragen en in een konkurrentie verhouding tegenover de overheid zelf de schade zoveel moge lijk beperken, zo dreigde de VNO- voorzitter. Dan zullen we zorgen dat onze le den zo weinig mogelijk last hebben van de overheid en alleen naar ons eigen belang kijken. Maar een geluk kige situatie vind ik dat niet Wat het VNO wel wil in het overleg met de overheid en de vakorganisaties afspreken dat overheid en bedrijfsle ven tegelijk matigen. Matiging Dat wil onder meer zeggen: een kor ting op de prijskompensatie. Verder willen de werkgevers maatregelen om het ziekteverzuim terug te dringen en vergaande bezuinigingen in de sociale uitkeringen. Van Veen zei absoluut geen centrale afspraken te willen ma ken over investeringsloon. Dat moeten de bedrijven zelf maar regelen tijdens de CAÖ-onderhandelingen, meende hij. We hebben namelijk in de meeste gevallen te maken met werkgevers die toch al niet weten hoe zij 1982 door moeten komen en met werknemers die al een aantal tegenvallers als ho gere sociale premies, hogere huur en hogere aardgasprijzen op hun bord krijgen, aldus de VNO-voorzitter. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's. Verricht iedere daad, alsof het Uw laatste is. ffiï P BILT Verwachting tot vrijdagavond: Wisselend bewolkt Wisselend bewolkt en een enkele bui; minimumtemperatuur omstreeks 5 graden; middagtemperatuur onge veer 9 graden; vrij krachtige, aan de kust nu en dan harde noordwestelij ke wind. WEERSVOORUITZICHTEN Weersvooruitzichten over Neder land: de cijfers zijn een globale aan duiding: het interval rond deze cij fers moet ruimer genomen worden naarmate de dag waarvoor de ver wachting geldt verder in de toekomst ligt. Verwachting t/m maandag 16 nov.: Zaterdag: Wisselend bewolkt Kans op neerslag: 60%. Min.temp.: 3 gr. Middagtemp.: 7 gr. Windkracht: noordwest 6 Zondag: Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 2 gr. Middagtemp.: 7 gr. Windkracht: zuidwest 3 Maandag: Kans op neerslag: 40%. Min.temp.: 2 gr. Middagtemp.: 8 gr. Windkracht: zuidwest 4 ZON- EN MAANSTANDEN 13 nov. Zon op 7.57, onder 16.51 Maan op 18.25, onder 9.32 Laatse Kwartier: 18 nov. (15.54) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 13 nov. 3.38 15.58 9.27 21.33 Springtij: 14 november HET WEEROVERZICHT DE BILT, 12-11. Het K.N.M.I. deelt mede: In de nacht van woensdag op donderdag passeerde een oceaansto ring met regen ons land. Hierbij viel 1 tot 4 mm, terwijl de temperatuur gelijdelijk opliep tot waarden tussen 8 en 11 graden. De overwegend mati ge wind draaide van zuidwest naar noordwest. In de loop van donderdag nadert een volgend regengebied via de Britse eilanden ons land en dit zal waarschijnlijk in de loop van de avond en nacht over ons land trek ken. Advertentie DEN HAAG, 11-1. De premies van individuele parti- kuliere ziektekostenverzekeringen gaan volgend jaar met 8,3 procent omhoog. Het ministerie van ekonomische zaken heeft daarvoor woensdag zijn toestemming gepubliceerd. De verhoging geldt voor verzekeringen zonder ei gen risiko. Voor individuële verzekeringen met een eigen risiko gelden twee ver schillende toeslagregelingen. Als de omvang van het eigen risiko in 1982 ongewijzigd blijft mogen de premies omhoog met een toeslag die varieert van 9,5 procent bij een eigen risiko van 250 gulden tot 12,9 procent bij een eigen risiko van 2000 gulden. Bij wijziging van de omvang van het ei gen risiko mogen zowel de premies als de eigen-risiko-bedragen met maximaal 8,3 procent worden ver hoogd. Leeftijd Premies die mede afhankelijk zijn van de leeftijd van de verzekerde mo gen eveneens omhoog met 8,3 pro cent, evenals de eigen-risiko- bedragen. Voor kollektieve partiku- liere ziektekosten mag ook gemid deld 8,3 procent meer worden gere kend, als de schade-ontwikkeling daar aanleiding toe geeft. Premies van verzekeringen die de kosten van huisartsenhulp dekken mogen maar met vier procent stijgen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1