Een prachtig Juliana-muntenalbum voor nieuwe Amro spaarders. Verontrusting over mogelijk uitstel Oosterscheldedam 5 Unie Waterschapsbonden Omgekomen bij brand Man wurgt echtgenote Gedood door trein Dode door ruzie om wisselgeld Fietsen en motorvoertuigen in Peking Stagnatie in ketelbouw Rumoer in woningbouw vereniging Aanpassing scholenplanning wacht op onderwijsbeleid Sparen nu extra aantrekkelijk. Voor nieuwe Amro spaarders Voor Amro spaarders slechts Voor niet Amro spaarders Amro Bank De bank waar je wat aan hebt. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 10 november 1981 Nr. 23012 UTRECHT, 9-11. De Unie van Waterschappen is tegen een mogelijk uitstel van de voltooiïng van de Deltawer ken. In een telegram aan de ministerraad heelt de unie maandag laten weten, ernstig verontrust te zijn over berichten dat de Oosterscheldewerken wegens financieringsproblemen wellicht vertraagd zullen worden uitgevoerd. WARSCHAU. De PVAP, de (com munistische) Verenigde Arbeiders partij van Polen, die officieel de „Gids" is van het socialistische Polen, is in de loop der maanden de partij geworden van het verloren vertrouwen. Een ken tering ten goede lijkt niet in zicht Franse ministers PARIJS, 9-11. De leden van de Franse regering zijn niet „zeer rijk", maar velen van hen bezitten wel een tweede woning. Het is zeker dat ver scheidene bewindslieden val len onder de nieuwe vermo gensbelasting die van vermo gens van drie miljoen frank (ruim f 1,2 miljoen) en meer zal worden geheven. De huidige regeerders zijn echter, over het algemeen ge nomen, minder vermogend dan hun voorgangers onder het bewind van president Valery Giscard d'Estaing. Tot deze konklusie is de pers gekomen na uitvoerige onderzoeken naar het vermogen van de le den van het nieuwe regime. ROTTERDAM, 9-11. Een uitslaan de brand in een huis aan de Nicolaas Zasstraat in Rotterdam heeft de 80- jarige bewoner J. van Eijk het leven gekost Twee gealarmeerde politie agenten waren aanvankelijk met brandblusapparaten de brandende woning ingegaan, maar zij konden nie mand vinden. Brandweerlieden von den later het verkoolde lichaam van de man. De politie vermoedt dat een olie kachel de brand heeft veroorzaakt AMSTERDAM, 9-11. Bij een brand in een woning aan de Karimatastraat in Amsterdam heeft de brandweer dit weekeinde het lijk van de 18-jarige vrouw Th. M. aangetroffen. Haar echtgenoot de 26-jarige F. H. A. heeft inmiddels tegenover de poli tie bekend de vrouw gewurgd te heb ben, waarna hij de kamer in brand stak. Maandag is op het stoffelijk overschot sektie verricht VIERLINGSBEEK, 9-11. De 31-ja- rige H. Ewalts uit Venray is op een door automatische knipperlichten be veiligde spoorwegovergang in het Bra bantse Vierlingsbeek door een botsing met de trein Roermond-Eindhoven om het leven gekomen. Het treinverkeer op dit enkelsporige baanvak werd ge stremd. Bussen onderhielden de ver- binding tussen Vierlingsbeek en Ven ray. Omstreeks half twee kon het trein verkeer weer normaal rijden. JOHANNESBURG, 9-11. Een ruzie om wisselgeld heeft in het Zuidafri- kaanse Boksburg geleid tot een rel, waarbij één dode en drie gewonden zijn gevallen. Dit heeft de Zuidafri- kaanse politie maandag meegedeeld. Enkele honderden zwarte betogers staken zondagavond een winkel en twee auto's in brand, na een ruzie om wisselgeld. De winkelier schoot één zwarte arbeider dood en verwondde drie anderen. De politie maakte met traangas een eind aan de onlust. ,,De beveiliging tegen overstro mingsgevaar duldt geen uitstel", al dus de Unie van Waterschappen. In het telegram dringt de unie er bij de ministerraad op aan, de Delta planwerken volgens het vastgestelde plan uit te laten voeren. Vorige week werd bekend dat de tekorten bij de Oosterscheldewerken mogelijk zul len oplopen tot meer dan één miljard gulden. Indien het ministerie van verkeer en waterstaat onvoldoende Flitsen uit het buitenland BELGRADO. Het officiële Joe goslavische persbureau Tanjug heeft de uitlatingen van de sekretaris van de Albanese kommunistische partij, Envers Hoxha „onaanvaardbaar" genoemd. BRUSSEL. De Belgische autoritei ten hebben drie Belgische vissersche pen (uit Oostende, Zeebrugge en Nieuwpoort) aangewezen om samen met de marine en de Belgische zee vaartpolitie kontrole uit te oefenen op illegale visvangst. TEL AVIV. Het Israëlische mi nisterie van defensie geeft twee ver bannen burgemeesters van steden op de westelijke oever van de Jordaan geen toestemming daarheen terug te keren. Dit heeft hun advocate gezegd voor de Israëlische radio. WASHINGTON. President Reagan is „gevoelig voor de zorg van de Westeuropeanen" met betrekking tot de gevaren van een kernoorlog. Dit heeft het hoofd van de staf van het Witte Huis, James Baker, verklaard in een televisievraaggesprek. LUSAKA, Zambia. President Ken neth Kaunda van Zambia heeft op de plaats bij de stad Ndola in het noor den van het land waar twintig jaar geleden nog Hammarskjoeld, sekre- taris-generaal van de Verenigde Na ties, verongelukte, een Dag- Hammarksjoeld-museum geopend. FRANKFORT. In een hotel in Frankfort is een bom ontploft. Onbe kende betogers hadden de brandbom in een winkel in de hal van het hotel gegooid. Er werd voor 70.000 mark schade aangericht. NEW YORK. Funktionarissen van de regering-Reagan hebben Engeland en andere Westeuropese landen ertoe bewogen dat zij een voorgenomen verklaring over de voorgenomen vre desmacht voor de Sinaï uitstellen en de kwestie nog eens bezien, omdat Is raël daardoor zou worden gekrenkt. NEW DELHI. Duizenden Indiërs en buitenlanders hebben in New Delhi gedemonstreerd voor de vredej en zich tegen oorlog in welke vorm dan ook uitgesproken. BUENOS AIRES. In Argentinië zijn 24 politieke gevangenen die voor een deel sinds vijf jaar zonder for meel in staat van beschuldiging te zijn gesteld vastzaten, in vrijheid gesteld. Ü^ASSEL. Een vijftigtal reser visten van het Westduitse leger heb ben in Kassei hun soldatenpasj es in het openbaar verbrand, nadat zij hadden besloten, dienstplicht met wapens af te wijzen. VATICAANSTAD. Paus Johannes Paulus II heeft een uitnodiging aan genomen om in augustus van het vol gend jaar opnieuw een bezoek te brengen aan Polen, zijn geboorte land. BEIROET. De Britse ambassadeur in Libanon, David Roberts, heeft in een interview met het Engelstalige „Magazine Monday Morning" over het vredesproces van Camp David gezegd dat het „min of meer ter ziele" is. STUTTGART. Bijna 70.000 men sen, meest vakbondsleden, hebben in het Baden-Württembergische Stutt gart gedemonstreerd tegen de jongste bezuinigingsmaatregelen van de regering. Deze kritiek heeft de VBS (Ver enigde Bijzondere Scholen voor on derwijs op algemene grondslag) geuit in een reaktie op de diskussienota „minder leerlingen en tochvan het ministerie van onderwijs en weten schappen. Hierin wordt voor het voort gezet onderwijs een drastisch gewij zigd scholenplan voorgesteld De on derwijsorganisaties die bij de planning zijn betrokken, hadden eerder een knelpuntennota gepresenteerd, waar op de staatssekretaris nog niet heeft gereageerd geld beschikbaar krijgt om dat finan cieringstekort op te vangen, zullen de werkzaamheden vertraagd moe ten worden uitgevoerd. LUANDA. Het Angolese ministe rie van defensie heeft bekend ge maakt dat een Angolees militair vliegtuig boven Angolees grondge bied is neergeschoten door twee zuid- af rikaanse Mirage-3 straaljagers. WEST-BERLIJN. Heinz Galinski, de voorzitter van de Joodse gemeen schap in West-Berlijn, heeft een hard oordeel geveld over „de golf van ter reurdaden die uiterst rechtse organi saties de afgelopen twee jaar in ver schillende Europese landen hebben begaan". TEHERAN. In Dezfoel (Zuidwest- Iran) zijn maandag 35 personen omge komen toen de bus waarin ze zaten, werd getroffen door een Iraakse gra naat Dit heeft de Iraanse radio omge roepen. PARIJS. Maandagochtend hebben zich in de hoofdstad Tripoli en andere Libische steden betogingen van dui zenden Libiërs voorgedaan tegen de „Amerikaanse terroristische oefenin gen". MADRID. In Ormaestegui, in de Baskische provincie Guipuzcoa, is een bomaanslag gepleegd op een kracht centrale. Een transformator liep scha de op en de stroomvoorziening van verscheidene dorpen viel uit PEKING. China heeft maandag la ten weten, dat het zich het recht voor behoudt „met alle middelen die het nodig acht" te streven naar hereniging met Taiwan. Daarnaast waarschuwde het de Verenigde Staten, dat het de banden met Washington zal laten ver slappen als Amerika moderne straal jagers aan Taiwan verkoopt PARIJS. De staatsbedrijven voor vliegtuigbouw in Frankrijk en Italië, Aerospatiale en Aeritalia, hebben besloten samen een vliegtuig voor korte afstanden te gaan bouwen dat over een jaar of vier op de markt moet komen. JERUZALEM. Op de westelijke Jordaanoever wordt al acht dagen achtereen gedemonstreerd tegen de instelling van een Israëlisch burger bewind in de door Israël bezette ge bieden. HAMBURG. De voorzitter van de Joodse gemeenschap in West-Berlijn, heinz Galinski, heeft de Westduitse politici verweten dat zij het rechtse extremisme in de Bondsrepubliek van het begin af aan verkeerd heb ben beoordeeld. PEKING, 9-11. In Peking rijden drie miljoen fietsen rond maar slechts 180.000 motorvoertuigen. Dat betekent volgens het persbu reau Nieuw-China op zaterdag 1 rij wiel per 3 inwoners van de hoofdstad en maar 1 motorrijtuig per 50 inwo ners. Nieuw-China deelde mee dat het gemeentebestuur van Peking het ge bruik van de claxon heeft verboden tussen tien uur 's avonds en vijf uur 's morgens. De claxon werd wat veel gebruikt uit, aldus Nieuw-China, macht der gewoonte en vanwege de drie miljoen fietsers. Sylvia Basington-ffrench en Roger uit de spannende serie Waarom hebben ze het Evans niet gevraagd" van Agatha Christie, Donderdag 12 november). UTRECHT, 9-11. Er zijn de komen de tijd akties te verwachten bij de twee grote ketelbouwbedrijfen Stork in Hengelo en De Schelde in Vlissingen om er de aandacht op te vestigen dat het werk bij deze bedrij ven in gevaar komt als de overheid niet gauw maatregelen neemt. Kans op vrijwilligerswerk UTRECHT, 9-11. Er moet meer ruim te komen voor mensen die vrijwilligers werk willen doen. Dit mag er niet toe leiden dat er betaalde banen in gevaar komen, maar gezien de bezuinigingen in de kollektieve sektor lijkt het toch ge wenst om het vrijwilligerswerk er meer bij te betrekken. Vrijwilligers zullen in bepaalde gevallen onkostenvergoedin gen moeten kunnen krijgen om hun on betaalde werk, te kunnen berrichten en l2 bovendien móeten zij verzekerd worden. Ook werkloze mensen met een WAO- uitkering moeten van dergelijke regelin gen gebruik kunnen maken met behoud van hun uitkering. Dit zei FNV-medewerkster M. Jansen maandag in Utrecht op de themadag Vrijwilligerswerk" van de sektie Geeste lijke Gezondheidszorg van de Nationale Ziekenhuisraad (NZR). BREDA, 9-11. Medewerkers van de woningbouwvereniging St. Lauren- tius in Breda eisen een diepgaand justitieel onderzoek naar de gang van zaken bij de vereniging, zowel die bij het voltallig algemeen bestuur als die bij bepaalde mede werkers. Daarnaast eisen zij het aftreden,, van hë^ voltallig algemeen bestuur. Om hun eisen kracht bij te zetten hebben 19 van de 25 medewerkers sinds zondagmiddag het algemeen bestuur de toegang van het kantoor in Breda ontzegd en dit kantoor be zet. De Nationale woningraad is ge vraagd de verantwoordelijkheid voor de werkzaamheden door de me dewerkers met onmiddellijke ingang te willen overnemen. Wat biedt de BEELDBUIS? WOENSDAG 11 NOVEMBER NED. I: In het jeugdprogramma van de NCRV gaat in de serie „De grote klok", Door op zoek naar andere woon ruimte. In de Familie Knots heeft de alternatieve soep van Oma een vreemd luchtje. Van Gewest tot gewest heeft een film over de toekomst van Eems-Dollard- gebied, het Noordzuidhollands Koffie huis in Amsterdam weer terug van weg geweest) en een portret van de Brabantse fotograaf Martin Koppers. Om acht uur de registratie van het toneelstuk Nest- warmte. De Centrales voor Pleeggezin nen hebben in het begin van de zeven tiger jaren dit tv-spel laten schrijven om de onmacht van de ouders, pleegouders, hulpverleners en de kinderen zelf te laten zien in de hoop dat vele gezinnen zich zouden willen opgeven voor het opnemen van een pleegkind, ondanks de vele moei lijkheden. Voor het journaal speelt Isaac Stern het Concert voor drie violen van Vivaldi, met Itzhak Perlmen en Pinchas Zukerman. Charles en Diana LONDEN, 9-11. Volgens de Britse huwelijksadviseuse Wendy Savage zijn prins Charles en prinses Diana van Wales wat gauw aan het stichten van een gezin begonnen. Jonge men sen moeten elkaar volgens haar eerst beter leren kennen alvorens aan kin deren te beginnen. De sprookjessfeer rond de konin klijke romance, aldus Miss Savage, zal andere jongelui, vooral meisjes, aansporen het paar na te doen. Maar veel jonge paren die vlak na hun huwelijk kinderen kregen, aldus de-Lectrix verloskunde aan deMedi-■ cabSchool van het London Hospital, gingen uit^elkaar* en bezorgden' él- kaar en hun kinderenweel ellende: De waarschuwing van de Aartsbis schop van Canterbury, dr. Robert Runcy, die Charles' en Diana's huwe lijk inzegende, dat het huwelijk niet alleen een romance maar ook hard werken is, was verstandig, verklaar de Wendy Savage, dat het prinselijk paar een voorbeeld had moeten stel len door te wachten. Advertentie Onderwijsperikelen DEN HAAG, 9-11. Eerst moet duidelijk zijn welk onderwijsbeleid wordt gevoerd, voordat de scholenplanning kan worden aangepast. Een advieskom missie moet de mogelijkheden onderzoeken voor het verwezenlijken van de verlangens en wensen van het voortgezet onderwijs als het een flexibeler aanpak van de planning betreft Intussen wordt gewerkt aan een voorbereidingswet geïntregeerd voort gezet onderwijs. Over enkele jaren spreekt het parlement zich uit over de toekomstige struktuur van het voort gezet onderwijs. Het systeem van scholenplanning kan pas worden ge wijzigd als duidelijkheid bestaat over het onderwijsbeleid. In afwachting hiervan lijkt de knelpuntennota het meest voor de hand liggend uitgangs punt om met de planning voort te gaan, aldus de VBS. Niet alléén vanwege de hoge rente (liefst 12 op alle Vaste Looptijd Rekeningen), maar ook vanwege deze prachtig uitge voerde cassette en ringband in donkerblauw met zilveren opdruk Om zo'n 170 munten uit de Juliana-regeringsperiode (1948-1980) fraai en overzichtelijk in op te bergen. slechts f 15,- na inleg van ten minste f 50,-. Ontvangt u liever een spaarpremie i.p.v dit album te kopen, dan doen wij f 7,50 extra Het formaat van het muntenalbum is 28 cm bij 32 cm. bij uw inleg. Zowel inleg als premie zijn ge durende 2 maanden niet opvraagbaar. f 15,- na inleg van ten minste f 50,- of als u automatisch gaat sparen f 30,-. De actie loopt tot en met 4 december 1981 of zolang de voorraad strekt. Zorg dus dat u er snel bij bent. NED. II: In Pubertijd (IKON) worden de verschillende kanten van het alleen willen of moeten zijn bekeken. Veronica brengt in Nederland Muziekland o.a. de volgende artiesten voor het voetlicht Sandy Coast, Albert West, Rob de Nijs, Alexander Curly, Lee Towers, Bolland en Bolland, Patricia Paay en Benny Nijman. In Info een special over Kern energie in Nederland, waarover een dis- kussie volgt. In de aflevering Van Mag num moet een schrijver worden be schermd, wiens laatste boek verschil lende lieden niet willen zien uitgeven. WOENSDAG 11 NOVEMBER NED. I: 10.00 Schooltelevisie; 13.00 Nieuws voor doven14.45 Open school tijd; 15.30 Bolke de Beer; 15.40 De giraf; 15.45 De fluit en de Bombardon; 15.55 De grote klok; 16.40 Mijn oplossing 16.42 De familie Knots; 17.05 Meneer Rossi; 18.20 Nieuws voor doven; 18.28 Teleac; 18.58 Nieuws; 19.00 Van ge west tot gewest; 19.50 Politieke partijen; 20.00 Nestwarmte; 21.16 Isaac Stern speelt Vivaldi21.37 Journaal; 21.55 Den Haag vandaag; 22.10 Studio Sport; 22.40 Nieuws; 22.45 Nieuws voordoven. NED. II: 18.30 Staatsloterij; 18.35 Sesamstraat18.50 Jeugdjournaal; 18.59 Pubertijd; 19.25 Kenmerk20.00 Journaal20.27 Stichting Socutera; 20.32 Nederland muziekland; 21.35 In fo special; 22.15 Magnum P.I.; 23.02 Teleac; 23.37 Nieuws. DONDERDAG 12 NOVEMBER NED. I: De Engelse sprookjesfilm Het mysterie van de verdwenen schoolmeis jes gaat over echte prinsessen, die door een tovenaar van hunpartikuliere school worden weggetoverd. Kijk haar besteedt aandacht aan hulpverlening aan ver krachte vrouwen en heeft een gesprek met de Amerikaanse kinderarts, die ver- telt over de gevaren van kernenergie en atoomFómmèh voor 'vrouwen eri kinde- reiï'. Artsenij'behandelt de ziéktë van Meniere, die vooral~voorkomt bij oudere mensen en bij hen oorsuizingen en dui zeligheid te weeg brengt Tevens een interview met een bekende Amerikaanse hartchirurg, aandacht voor kontaktlen- zen en voor de eeuwigdurende strijd tussen'oogartsen en opticiens over het opmeten van brillenglazen. NED. II: In de Engelse jeugdserie Smokkelaar (KRO) komen twee voor malige zeelieden Jack even „betalen" voor zijn betrokkenheid in de oorlog tegen de Franseri. Spanning in de Aga- tha Christie'-rserie Waarom hebben ze het Evans niet gevraagd. Moira schijnt in gevaar te zijn en is verdwenen, Roger blijft de grote verdachte voor de moord op Marchbolt. In De Sullivans wordt doorgepraat over het vreemde gedrag uan Kitty en wordt Anna eindelijk be taald voor haar hulp in de winkel van Hans en Lotte. Een gefilmd portret van de priester beeldhouwer en dichter Omar Guillet, de 56-jarige pastoor van Bres- kens heeft als titel Opstanding der Bo men, dezelfde naam als zijn gedichten bundel, waaruit Henk van Ulsen zal voorlezen. DONDERDAG 12 NOVEMBER NED. 1:10.30 Frysk; 11.00 Schoolte levisie; 13.00 en 18.20 Nieuws voor doven; 18.28 Teleac; 18.58 Nieuws; 19.00 Het mysterie van de verdwenen school meisjes; 20.10 Twee voor twaalf; 20.50 Kijk haar; 21.37 Journaal; 21.55 Den Haag vandaag; 22.10 Artsenij; 22.45 Nieuws; 22.50 Nieuws voor doven. NED. II: 18.25 Paspoort; 18.35 Se samstraat; 18.50 Jeugdjournaal; 18.59 Er was eens; 19.25 Smokkelaar; 20.00 Journaal; 20.27 Waarom hebben ze het Evans niet gevraagd?; 21.20 Brandpunt; 21.55 De Sullivans; 22.20 Opstanding der bomen; 23.10 Nieuws. Wasdom, in potplanten NAALDWIJK, 9-11. De bloe menveiling Wesland CCWS te Honselersdijk bij Naaldwijk zal dinsdagmorgen een pot- plantenomzet van honderd miljoen gulden bereiken, van het begin van dit jaar af gere kend. Aan dit feit zal enige feestelijke aandacht worden gewijd. Over het hele vorige jaar haalde deze veiling een pot- plantenomzet van 87,4 miljoen gulden, op een totalebloemen en plantenomzet van 682,5 mil joen. In de afgelopen vijf jaar is haar potplantenomzet ver viervoudigd. Die geweldige omzetgroei was mogelijk, aldus de veiling, doordat planten in de jaren ze ventig steeds populairder zijn geworden. Ze zijn een belang rijk onderdeel gaan uitmaken van de woninginrichting, kan toortuinen kwamen in zwang.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 5