u^C Groen licht voor bestemmingsplan „Harmgvlietplein" Schouwen-Duiveland zou arm gebied zijn zonder rekreatie my f DE ZIERIKZEESCHE COURANT Gemeenteraad Zierikzee „Hirosjima- Geld voor India bom" aan boord Starfighter neergestort Vakbonden vechten voor de rechten van het personeel Inspraak „Groene Nota's" VJA> pa BILT bUSjZL\ ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 10 november 1981 138ste jaargang Nr. 23012 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. (1797 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 32,30, per jaar f 122,60. Losse nummers 65 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. in au nummer: „Beter Wonen" heeft oog op Corneliastichting drijven van planologie, niet bij de tijd kan zijn, aangezien de procedu res lang zijn. Als de rente te laag zou blijken, kan die bijgesteld. De raad ging hierna akkoord met het betref fende voorstel. ZIERIKZEE, 9-11. Voordat het grote begrotingsdebat losbarst (twee vergaderingen (ook) in november), legde de gemeenteraad, maandag nog een programmatisch mo- zaiekje op tafel, zulks onder voorzitterschap van burge- Riic [iJlfl meester Th. H. de Meester. Een meevaller was ditmaal dat de lijst van „ingekomen stukken" vrij snel werd af gewerkt. Interessant agendapunt was de vaststelling van het bestemmingsplan Ha ring vlietplein", bestrijkend een gebiedje tussen de Laan van St. Hilaire, de Haringvlietstraat, het verlengde van de Grevelingenstraat en de Boerenweg. In dit plan wordt ruimte geschapen voor de vestiging van ambachtelijke en dienstverlenende bedrijven ten dienste van kulturele, maatschappe lijke- sociaal-medische en onderwijs doeleinden. Er kan dus nogal wat ge varieerds gebouwd worden, zij het onder bepaalde voorwaarden. Groenstrook De heer Van Velthoven (CDA) was ingenomen met (weer eens) een bestemmingsplan, maar had wel een aantekening over een in het plan ge dachte groenstrook van 30 meter. Sprake is verder van een fietspad: Haringvlietstraat-Koolweg en hij in formeerde of dit pad niet in het plan moet worden opgenomen, temeer daar wel een wandelpad is uitgezet. Hij meende dat door de groenstrook te verkleinen, er meer ruimte zal ont staan om te bouwen. SINGAPORE. In de nacht van zon dag op maandag is de „Akuna" met 101 Vietnamese vluchtelingen in Sin gapore aangekomen. Twintig van hen, die door het hoge kommissari- aat van de Verenigde Naties werden aanvaard, zijn naar het vluchtelin genkamp van Singapore overge bracht. WASHINGTON, 9-11. Het Interna tionale Monetaire Fonds (IMF) heeft zijn goedkeuring gehecht aan een recordlening van 5,8 miljard dollar (ongeveer 14,5 miljard gulden) aan India. Maar bij de stemming, maan dagavond in de uitvoerende raad van het fonds in Washington hebben de Verenigde Staten de ongebruiklijke stap genomen zich van stemming te onthouden. De heer Groen (PvdA) vond het een juist plan, gezien de krappe ruimte in de binnenstad. De grondprijs vond hij niet onredelijk. De heer v. d. Wek ken vroeg of er reeds bouwgegadig- den zijn. De heer Geleijnse (WD) vond ook, dat er nogal wat groen en water in het plan is opgenomen. Alle maal mooi, maar het prijskaartje hangt er aan: f 96,42 exkl. b.t.w. Hij vreesde dat het wel wat duren zal voor het plan is volgebouwd. Hij ver wachtte renteverlies en vond de ren tevoet (lOVz aan de lage kant; zo doende verwachtte hij nog wel extra lasten. Kommissiewerk De voorzitter had toch wat meer enthousiasme verwacht t.a.v. dit plan. Bovendien vond hij dergelijke detailvragen typisch thuis horen in een kommissievergadering en niet in de raad. De feitelijke zaken zijn al door gepraat ia de Kommissie Ruim te! ii'^^rdening. De heer v. d. Ouden (CDA) vond, dat in feite toch vragen gesteld moeten kunnen worden. De voorzitter stipuleerde nog dat de gemeente met dit plan in de „groe ne zone" zit, zodat het groen wel een accent moet krijgen. Met een fietspad ligt het wat moei lijk, want bezwaren van omwonen den vallen te verwachten. Een gega digde voor bouw heeft zich reeds ge meld, t.w. „Beter Wonen". Wethou der Van Gastel voelde niet zo voor het terugdringen van het groen, want men hoeft tenslotte aan een bestem mingsplan niet te verdienen. De aan gegeven groenstrook is trouwens al ingekrompen. Rentepeil Wat betreft het rentepeil van IOV2 blijft het mogelijk de prijs te herzien. De heer Geleijnse stond wel achter het plan, maar bleef moeite houden met de m2-prijs. De voorzit ter merkte nog, dat men bij het be- HAMBURG, 9-11. De Zweedse mi nister van buitenlandse zaken, Ola Ullsten heeft bevestigd, dat zeker een van de achttien torpedo's aan boord van de kortelings op de Zweed se kust gestrande Russische onder zeeër een kernkop droeg met een kracht gelijk aan die van de bom die indertijd Hirosjima in Japan ver woestte. Hij deed dit in een inter view dat verschijnt in de volgende uitgave van de in Hamburg verschij nende „Stern". Het voorval heeft aangetoond, zo zie hij, dat het on derscheid tussen konventionele en kernwapens niet precies is. SINT ANTHONIS, 9-ii. Een Star fighter van de Koninklijke Lucht macht is maandagmiddag omstreeks kwart voor drie tijdens het uitvoeren van een oef en vlucht verongelukt. De vlieger, de 24-jarige luitenant R. I. H. van Zoelen uit Uden, wist zich met behulp van zijn schietstoel in veilig heid te brengen. Het toestel kwam tercht aan de bosrand tussen de plaatsen Sint Anthonis en Elsen- dorp. Het toestel was afkomstig van de vliegbasis Volkel. De oorzaak van het ongeval is nog niet bekend, aldus een woordvoerder van de luchtmacht voorlichting. BROUWERSHAVEN. Bieten ontsnapt aan de natte moesson, werden even zichtbaar te Brouwershaven. Aan de loswal in de Smalstad werden de bieten ingeladen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Afgelopen met Ford-Amsterdam AMSTERDAM, 9-11. De vakbonden en de ondernemingsraad van de Ford fabriek in Amsterdam zullen zo snel mogelijk onderhandelingen beginnen met de direktie om de rechten van de werknemers te beschermen. In een personeelsvergadering heb ben bonden en o.r. maandag meege deeld dat zij de gebeurtenissen niet langer kunnen afwachten, omdat de direktie officieel heeft bevestigd op 17 november surseillance van beta ling aan te zullen vragen. De direktie wil de produktieafdeling van de fa briek uiterlijk 24 november sluiten, waardoor 1200 mensen werkloos zou den worden. Behalve de dreiging van een failis- sement is ook het feit, dat de Onder nemingskamer van het gerechtshof in Amsterdam heeft meegedeeld dat de uitspraak van het onderzoek nog wel even op zich zal laten wachten, reden voor bonden en o.r. tot aktie over te gaan. Zij zullen met de direk tie gaan onderhandelen over een soci aal plan, waarin de bescherming van de werknemers maximaal gegaran deerd wordt. 99 NOORDWELLE, 9-11. „Als er hier geen rekreatie was, zou Schouwen-Duiveland één van de armste gebieden in het land zijn. Laten de opstellers van deze rapporten ook eens nadenken over dat aspekt", aldus de reaktie van burgemeester J. L. Niemantsverdriet-Leenheer spre kend in haar funktie als voorzitter van de Streek V.V.V. Zij maakte de opmerking maandagavond in het dorps huis te Noordwelle tijdens een inspraakavond met enke le rijksvertegenwoordigers betreffende de zogenaamde „Drie Groene Nota's". De inspraak over deze „groene nota's", oftewel de struktuurschema's Land inrichting, Openluchtrekreatie en Natuur- en Landschapsbehoud kwam enke le weken geleden in deze regio van start met twee inspraakgroepen, te weten in Zierikzee en Westerschouwen. Inmiddels werden vragen, opmerkingen, meningen en kritiek geformeerd en maandagavond kon dit „pakket" worden voorgelegd aan drie rijksvertegenwoordigers: A. A. Drayer, konsulent opén- luchtrekreatie C.R.M.; W. H. v. d. Hoofd, konsulent landschapsbouw Staats bosbeheer en J. van Iwaarden, juridisch bestuurlijk medewerker van Staats bosbeheer dienst natuurbescherming. ZIERIKZEE. Wie op zoek is naar aparte stadshoekjes (voer voor fotografen) heeft dikwijls een gelukje als hij/zij positie kiest in één der brandgangen, zo als hier aan de Dam. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Zoals verwacht kon worden ston den de meningen van natuurbescher mers, boeren en horeca-ondernemers weer lijnrecht tegenover elkaar. Een en ander kwam duidelijk naar voren bij de vragen en diskussies. Burge meester Niemantsverdriet betreurde het, dat een rijksvertegenwoordiger van ekonomische zaken ontbrak tij dens deze bijeenkomst. Eerder op de avond was ook al de vraag gesteld hoe het toeristisch beleid van ekono mische zaken en dat van C.R.M., zo als vastgelegd in het struktuursche- ma Openluchtrekreatie, op elkaar af gestemd kunnen worden. Studie per provincie De heer Drayer ging er nader op in: De Nota Toeristisch Beleid zag eer der het daglicht dan bovengenoemd struktuurschema. Voor het opstellen van dit struktuurschema vond wel uitgebreid overleg plaats met ekono mische zaken. Verder kondigde hij in dit verband een voornemen van eko nomische zaken aan per provincie een studie t.b.v. de rekreatie te ma ken. Voor Zeeland zou in dit kader gedacht kunnen worden aan een ex perimenteerfase, waarbij E.Z. en C.R.M. nauw met elkaar zouden sa menwerken. Brandende vraag bij één van de twee inspraakgroepen was welke ar gumenten golden voor het in aanmer king laten komen van de Kop van Schouwen voor een landinrich- tingsprojekt, zoals in het betreffende struktuurschema staat aangegeven. De heer W. H. v. d. Hoofd lichtte toe, dat de disharmonie tussen het landschap en de funkties, die het zou Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. yV\A#WW\A#%AAAAAAAAAAAA/S moeten vervullen als belangrijkste motivatie kan worden aangemerkt. De nieuwe landinrichtingswet biedt veel ruimere mogelijkheden dan de verouderde ruilverkavelingswet die zich uitsluitend richtte op de belan gen van de agrarischer sektor. Met de nieuwe landinrichtingswet kunnen ook de belangen van andere sektoren (rekreatie, landschapsaanzien e.d.) worden gediend. Ondanks deze uit leg van de heer Van der Hoofd bleef bij het Landbouwschap, vertegen woordigd door de heer Huisman de konkrete vraag leven: „Waarom werd de Kop van Schouwen als mo gelijk gebied voor landinrichting in kaart gebracht?" Een vrijwel gelij kluidende toelichting was daarop het antwoord. Beslissing Beslissingsbevoegdheid over ruil verkaveling ligt bij de direkt betrok kenen, besluiten over landinrichting worden genomen door het Provinci aal Bestuur, uiteraard wel na overleg met betrokkenen. De heer Van der Hoofd wees er ver der op, dat de Natuurbeschermings wet (omschreven als „een wat onaar dige wet") niet alle problemen in een gebied als de Kop van Schouwen kan oplossen. Voorzieningen op gebied van waterbeheersing, verblijfsre- kreatie e.d. zouden getroffen kunnen worden aan de hand van de Landin richtingswet. Belangen op ekonomisch, maar vooral ook op landschappelijk ge bied zullen bij besluiten over herin richting afgewogen dienen te wor den. De Rijksvertegenwoordiger achtte het reëel, dat Provinciaal bestuur in dezen een beter overzicht heeft van het uitgebreide scala zaken, dat speelt, dan de mensen, „die er met de neus bovenop zitten". Dit laatste Vervolg pag. 4 Verwachting tot woensdagavond: Enige tijd regen Veel bewolking en enige tijd regen, maar in het oosten mogelijk eerst sneeuw of ijzel. Minimumtempera tuur van min 1 in het oosten tot 6 gra den aan zee. Middagtemperatuur on geveer 8 graden; vrij krachtige zuid westenwind. WEERSVOORUITZICHTEN Weersvooruitzichten over Neder land: de cijfers zijn een globale aan duiding: het interval rond deze cij fers moet ruimer genomen worden naarmate de dag waarvoor de ver wachting geldt verder in de toekomst ligt. Verwachting t/m zaterdag 14 nov.: Donderdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 50%. Min.temp.: 4 gr. Middagtemp.: 8 gr. Windkracht: west 5 Vrijdag: Kans op neerslag: 70%. Min.temp.: 5 gr. Middagtemp.: 8 gr. Windkracht: west 6 Zaterdag: Kans op neerslag: 70%. Min.temp.: 2 gr. Middagtemp.: 6 gr. Windkracht: noordwest 6 ZON- EN MAANSTANDEN 11 nov. Zon op 7.54, onder 16.54 Maan op 17.14, onder 6.41 12 nov. Zon op 7.55, onder 16.52 Maan op 17.46, onder 8.07 Volle Maan: 11 nov. (23.26) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 11 nov. 2.39 14.27 7.59 20.24 12 nov. 3.09 15.13 Springtij: 14 november. 8.40 20.55 PRETORIA. Zuidafrikaanse vlieg tuigen hebben een Angolees ge vechtsvliegtuig van het type Mig 21 neergeschoten en een ander gedwon gen te vlucten in een luchtgevecht bij de Namibische-Angolese grens, zo heeft een Zuidafrikaanse defensie- woordvoerder meegedeeld. MOSKOU. De Sowjet-Unie heeft gezegd dat de Verenigde Staten hun handen van Cuba af moeten houden. Het kommunistisch-partijblad Prawda schreeft dat „Cuba's vrien den en bondgenoten resoluut eisen dat Washington onmiddellijk zijn spelen met vuur dat de vrede in ge vaar brengt, beëindigt".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1