„Uit in toch gered FORSE VERHOGING LEGES HINDERWETVERGUNNINGEN I éU3a(i Zeeland heeft moeite met verder uitstel voltooiing 6 DE ZIERIKZEESCHE COURANT Raadsvergadering Middenschouwen Israël en Camp David ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 9 november 1981 138ste jaargang Nr. 23011 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 32,30, per jaar f 122,60. Losse nummers 65 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. (1797 - 1889) In dit nummer: Een gymnastieklokaal voor Zonnemaire SCHARENDIJKE, 5-11. Op voorstel van burgemeester en wethouders werd tijdens de raadsvergadering Mid denschouwen besloten de vergoedingen voor de brand weer ingaande 1 januari 1981 aan te passen. Zonder hoofdelijke stemming werden wijzigingen vastgesteld van de volgende rechtspositieregelingen: Algemeen Ambtenarenreglement, Uitkeringsverordening, Uitke ringsverordening vervroegd uittreden en Wachtgeldver ordening. Vervolgens kwam aan de orde de vaststelling van de le wijziging van de Le gesverordening. Volgens deze wijziging worden de leges voor Hinderwetver gunningen aanzienlijk verhoogd. Gemiddeld zullen de kosten van behandeling van een aanvraag op fifty-fifty basis worden verdeeld tus sen gemeente en aanvrager. De voor zitter burgemeester W. den Boer lichtte toe, dat tengevolge van de nieuwe wetgeving de kosten van be handeling sterk gestegen zijn. Verschillen De heer Hart wees er aan de hand van de bijgevoegde rekenvoorbeel den op, dat in het ene geval de aan vrager 78,7 van de kosten betaalt en in een ander geval slechts 26,8 De voorzitter deelde mede, dat de fifty-fiftybases alleen als „uitgangs punt" is genomen. Bepaalde gevallen kunnen hiervan afwijken. De heer L. den Boer (C.D.A.) slaak te de zucht, dat het „al te veel" is. De voorzitter antwoordde, dat de gemeente nu eenmaal tot uitvoering van de milieuwetten gehouden is. Deze uitvoering brengt kosten mee. De raad besloot zonder hoofdelijke stemming tot vaststelling van de le wijziging van de Leges verordening. Liever niet Ten aanzien van het voorstel tot vaststelling van de 2e wijziging van de Legesverordening (verhoging met het toegestane percentage van 4), zei de heer L. C. Hart (V.V.D.), dat hij in principe tegen elke belastingverho ging is. Hij vond, dat er vlak voor de aanbieding van de gemeentebegro- DEN HAAG. De bejaardenaftrek ken en de arbeidsongeschiktheidsaf trekken in de loon- en inkomstenbe lasting worden verlaag en in de ver mogensbelasting afgeschaft. Dat staat in een wetsontwerp van mi nister Van der Steen en staatssekre- taris Kombrink van financiën, dat bij de Tweede Kamer is ingediend. ting voor het komend jaar geen in zicht bestaat of verhoging nodig is. Wanneer nl. een verhoging van tarie ven niet nodig is, moet hiervan wor den afgezien. De voorzitter verklaarde, dat het vrij algemeen gebruikelijk is dat ver hoging van dit soort tarieven buiten de begroting aan de orde komen. Al leen al wegens geldontwaarding is deze verhoging gewenst. Zonder hoofdelijke stemming werd de wijziging van de Legesverorde ning vastgesteld. Eveneens met 4 werden verhoogd de tarieven voor graf- en begraafrechten, voor ont smetten van veewagens, voor de hon denbelasting en van de scheepvaart rechten. Houtversnipperaar Burgemeester en wethouders had den de' raad voorgesteld een krediet van 19.000,— beschikbaar te stellen voor aanschaffing van een houtver snipperaar. De heer W. C. Renden (P.v.d.A.) zei, dat aanschaffing zeker nodig zal zijn. Hij stelde evenwel de vraag of het mogelijk is met een naburige ge meente samen te werken wat ge bruik van een houtversnipperaar. Wethouder I. C. Padmos lichtte toe, dat een houtversnipperaar slechts ge durende een korte periode per jaar kan worden gebruikt. Daarbij moet nog rekening gehouden worden met onwerkbare dagen. Gezamenlijk ge bruik is praktisch onmogelijk. De raad verklaarde zich akkoord met de aanschaffing. Erfpacht Op voorstel, van burgemeester en wethouders nam de raad een nieuw besluit tot uitgifte in erfpacht voor een termijn van 30 jaar van een per ceel gemeentegrond aan de Kerkweg te Kerkwerve aan de heer J. Rent meester voor een canon van 910,— per jaar. Tegen een eerder besluit met een berekende canon van 220, bestond bezwaar bij gedeputeerde staten. De raad besloot tot vaststel ling van de 29e t/m 32 wijziging van de gemeentebegroting voor 1981. Begroting '82 Door burgemeester en wethouders werd aan de raad ter vaststelling aangeboden de gemeentebegroting voor 1982. In de begroting is beschikbaar voor onvoorziene uitgaven 30.682,81 en voor lasten van nieuwe investerin gen 100.000,—. Een kommissie uit de raad zal de begroting op 19 november a.s. onder zoeken. Tijdens de rondvraag informeerde de heer A. B. Koster (C.D.A.) of al op dracht gegeven is voor een afzuigin stallatie in het gymnastieklokaal te Scharendijke. De voorzitter ant woordde, dat het wachten nog is op een prijsopgaaf. Leerlingenvervoer De heer Koster vroeg verder of door de gemeente bijgedragen wordt in de kosten van vervoer met busjes van leerlingen van Scharendijke naar de openbare school in Ellemeet. De voorzitter lichtte toe, dat er busjes rijden voor kleutervervoer. Op de heenreis naar Ellemeet wor den leerlingen van de openbare school meegenomen. Er is een bespre king geweest met de ouderkommis sie uit Ellemeet. Regeling van het vervoer wordt door de kommissie urgent geacht in verband met de onveilige route. In afwachting van een beslissing door de raad laat de Ouderkommissie voor haar rekening een busje naar El lemeet rijden. Burgemeester en wethouders zul len zich beraden over een bepaald voorstel aan de raad. Abri's De heer Renden vroeg tijdens de rondvraag of aan de Elkerzeeseweg nabij de splitsing met de Klooster- weg, een abri geplaatst zou kunnen worden volgens het model, dat in El lemeet en Scharendijke staat. Ge meend werd, dat dit model niet zo gauw beschadigd kan worden. De voorzitter moest tot zijn te leurstelling mededelen, dat de nieu we abri in Ellemeet weer al voor een deel vernield is. BRUINISSE. De brandweer van Bruinisse kreeg vrijdagavond om acht uur via Vlissingen een oproep door de „pieper": „Auto in brand aan 't Zijpe.Toen de vrijwilligers van het plaatselijk korps daar na slechts vier minuten ar riveerden, bleken burgemeester T. C. Hekman en de rijkspolitie daar reeds aanwezig te zijn, een teken dat het om een oefening ging. Het blussen, onder leiding van de onderkommandant M. Jumelet, verliep gesmeerd. Met behulp van een zogenaamde poederwagen werd het vuur gedoofd en vijf over half negen konden de dertien brandweerlieden al weer inrukken. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) De Oosterscheldewerken Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. MIDDELBURG, 7-11. In Zeeland is in bestuurlijke kringen nogal wat ir ritatie ontstaan over de nu bekend geworden hogere kosten van de Del tawerken. Men is van mening dat de 700 mil joen die nu bekend zijn zullen uitlo pen tot een miljard en dat één en an der zal leiden tot onverantwoorde be zuinigingen en meer nog tot een ver dere temporisering van de Ooster- schelde afsluiting. GRONINGEN. Het werk in de chi rurgische kliniek van het Acade misch ziekenhuis in Groningen, die zaterdag door brand werd geteisterd, zal vanaf maandagochtend weer vrij wel normaal verlopen. Dit noemde gedeputeerde A. L. van Geesbergen volstrekt onaanvaard baar. Het kollege van ged. staten van Zeeland zal hierover zo spoedig mo gelijk een onderhoud aanvragen met minister Zeevalking. Veiligheid Ook dijkgraaf G. J. de Jager van het Waterschap Noord- en Zuid-Beve land was zeer beslist in zijn afwijzing van verdere vertraging of uitstel van de afsluiting. We hebben nu al zo di kwijls bakzeil moeten halen, eerst in 1978, daarna 1985 nu 1986. Verder uit stel kan niet. De veiligheid van de Zeeuwse bevolking staat op het spel en het belang daarvan is veel groter dan alle financiële perikelen bij el kaar, aldus de heer De Jafeer. WA> W* PE BILT MIDDELBURG, 6-11. Zeeland zal geen kultuurarme provincie worden. De Stichting Cultuurspreiding, in de wandeling „Uit in Zeeland" genoemd, die alle podium evenementen in deze provincie organiseert zal blijven voortbestaan. Vrijdagmiddag heeft het grootste deel van de Zeeuwse gemeenten ingestemd met het reddingsplan dat het pro vinciaal bestuur aan de gemeentebesturen heeft voorge legd. ZIERIKZEE. De volkstuinen aan de Sandströmweg en de Zandweg in Zierikzee lagen er dit jaar weer beter bij dan verleden jaar, aldus heeft de Stichting Nutstuingronden tevreden gekonstateerd. Een taxatiekommissie, bestaande uit de heren J. F. R. Berman, F. C. Hanse en H. J. v. d. Zande, liet de deskundige blikken dit jaar weer twee d drie maal over de tuinen gaan en maakte het keuringsrapport op voor de aanmoedingsprijzen. Vrijdagavond werden die in de hal van de Nutsspaarbank uitgereikt door notaris D. Kartsten (links op de foto). De volgende huurders kwamen als ars 1981 uit de bus: 1. C. L. v. d. Hoek, 2. L. C. v. d. Hoek, 3. W. Snijders, 4. J. Snijders, 5 t/m 7 B. N. Ravia, prijswinnaars A. R. Ravia en J. Berrevoets. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Tot op heden betaalde de provincie alle kosten van dit apparaat, maar de provincie moet bezuinigen. Van de gemeenten werd verwacht dat zij ook hun deel, namelijk de helft van de kosten, voor hun rekening zouden ne men, zoals in andere provincies al het geval is. De gemeenten weigerden, dit en „Uit in Zeeland" kwam op losse schroeven te staan. Instemming gemeenten De meeste grote gemeenten en di verse plattelandsgemeenten hebben nu ingestemd met het reddingsplan van de provincie. Anderen zullen de zaken nog eens nader overwegen. Volgens wethouder G. Schoenma kers van Middelburg, voorzitter van de gemeentelijke afgevaardigden in deze kwestie, zal de stichting haar werk voor de „podiumkunsten" blij ven voortzetten, zij het dan dat de kontrole op „Uit in Zeeland" van de zijde van de gemeenten groter zal worden. Op het reddingsplan zijn di verse amandementen ingediend, die nog in het plan verwerkt moeten worden. Maar hoofdzaak is, aldus Schoen makers dat het apparaat dat nu al twintig jaar de podiumkunsten naar alle delen van Zeeland brengt, zijn werk kan blijven doen. JERUZALEM, 8-11. De Israëlische minister van buitenlandse zaken Yitzhak Shamir, heeft „het westen" gewaarschuwd dat zijn land zich an ders ten opzichte van het vredesak- koor van Camp Davin kan gaan opstellen. Het niet waarderen van Is raels koncessies in het kader van dat akkoord en de westerse houding te genover Arabische olieproducenten zijn daar dan de oorzaak van, zo zei hij zondag in een rede tot een groep Amerikaanse Joden. Verwachting tot dinsdagavond: Minder koud Veel bewolking en morgen overdag enige tijd regen; middagtemperatuur rond 8 graden; minimumtempera tuur omstreeks 3 graden; wind toene^, mend tot vrij krachtig-uit-het"zuï(L westen. WEERSVOORUITZICHTEN -""Weersvooruitzichten over Neder land: de cijfers zijn een globale aan duiding: het interval rond deze cij fers moet ruimer genomen worden naarmate de dag waarvoor de ver wachting geldt verder in de toekomst ligt. Verwachting t/m vrijdag 13 nov.: Woensdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 80%. Min.temp.: 6 gr. Middagtemp.: 10 gr. Windkracht: west 7 Donderdag: Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 4 gr. Middagtemp.: 8 gr. Windkracht: west 6 Vrijdag: Kans op neerslag: 60%. Min.temp.: 5 gr. Middagtemp.: 8 gr. Windkracht; west 5 ZON- EN MAANSTANDEN 10 nov. Zon op 7.52, onder 16.55 Maan op 16.47, onder 5.16 Volle Maan: 11 november (23.26) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 10 nov. 1.51 13.40 7.20 19.51 Springtij: 14 november HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 9-11. Het K.N.M.I. deelt mede: Dinsdag wordt het minder koud dan de afgelopen dagen het ge val is geweest. In de nacht van zon dag op maandag vroor het op diverse plaatsen vijf graden. Alleen langs de kust bleef de temperatuur boven nul. Het hogedrukgebied boven west-Eu ropa trekt naar het zuiden weg. Daardoor kunnen oceaandepressies weer tot onze omgeving doordringen. Daarmee komt tevens een einde aan het rustige, koude herfstweer van de afgelopen dagen. Dinsdag wordt met zuidwesten winden zachte lucht van de oceaan naar ons land gevoerd. In deze lucht komt veel bewolking voor en ook zal het enige tijd regenen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1