ZLM-diskussie spitst zich toe op graanvervangende produkten Een kleinigheid vergeten De situatie in de akkerbouw ELEKTRO LIEVENSE in Italië V.N.G. wil overleg in woningbouw minimaliseren Bevolking van Amsterdam Kritiek op crematorium Hoe met radio- aktief afval Geen straling kerncentrales ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 6 november 1981 Nr. 23010 GOES, 2-11. Op de jongste hoofdbestuursvergadering van de Z.L.M. spitste - bij de bespreking van de situatie in de akkerbouw - de diskussie zich toe op de problema tiek bij de graanvervangende produkten. Mede beïnvloed door de gepubliceerde voornemens van de E.G.-kommissie voor een nieuwe landbouwbeleid, waarbij de kommissie de graanprijzen ge leidelijk gelijk wil maken aan die van de graanproducenten in de Verenigde Staten, hetgeen een verlaging betekent van ca. 20 was de diskussie in de Ledenraad zeer levendig. Door de voorzitter van de Akkerbouwkommissie werden onderstaande voorstellen gedaan en verdedigd. 1. Het E.G.-besluit om met ingang van 1982 over te gaan tot medefinan ciering van het marktbeheer door de Europese graanproducenten een hef fing op te leggen, dient te worden te ruggedraaid. Advertentie Aanleg Elektr.- en waterinstallaties Verkoop en reparaties Elektrische apparaten Radio-apparatuur Televisie - Video - enz. 01114 -1368 01119 -1634 2. De jaarlijkse Brusselse prijs aanpassingen voor granen dienen ,,in de pas" te blijven met de verhogin- gen van de producenten-garan tieprijzen van de andere marktorde- ningsprodukten. Het tot nu toe ge- voerde marktbeleid dient verstrekt DvIlUUl te worden door bevordering van de export naar derde wereldlanden en doorlopende interventiemogelijkhe den met een minimum van 2 a 3 maanden in het afzetseizoen, waaronder het voorjaar. Mocht uit de komende Brusselse besluitvorming niet aan voornoemde punten worden voldaan, dan dient een aantal andere zaken te worden bepleit. De Ledenraad kon zich verder vin den in het standpunt dat het kon- traktenstelsel voor de suikerbieten teelt moet worden gehandhaafd. De fiscale verlangens zullen blijvend bij de betreffende instanties onder de aandacht moeten worden gebracht. Om de belangen van de aardappel- en uienteelt voor de toekomst te be schermen, dient het verplicht stellen van uitbetaling naar kwaliteit en een effektieve kwaliteitskontrole in het volgende projekt te worden bepleit. Verdere totstandkoming van opti male samenwerkingsvormen in be drijf sekonomische zin dient door de Z.L.M. te worden bevorderd. Flitsen uit het buitenland CAPE CANAVERAL, Florida. De tweede lancering van het Ameri kaanse ruimteveer Columbia is voor ongeveer een week verschoven om olievervuiling op te ruimen die ver antwoordelijk was voor het tegen houden van de lancering 31 seconden voor tijd. PARIJS. De gezondheidstoestand van de bevolking in het noorden van Tsjaad is alarmerend, zo heeft de Bel gische arts Philippe Laurent donder dag gezegd bij zijn terugkeer uit Tsjaad. PEKING. De Chinese leiders heb ben de vredesbewegingen in Europa opgeroepen hun protesten vooral te richten tegen de Sowjet-Unie. WASHINGTON. De Verenigde Sta ten hebben hun aanbod ingetrokken om Arabische landen en de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO) te hel pen bij het bouwen van een kommuni- catiesatelliet Dit heeft de Amerikaan se minister van buitenlandse zaken, Alexander Haig, bekend gemaakt ROME. Het Italiaanse staatsauto- mobielconcern Alfa Romeo zal 13.000 werknemers voor enkele weken naar huis sturen om de reusachtige voor raad onverkochte auto's te verkleinen. 3. Inkrimping van de E.G.-import van graanvervangende produkten door middel van het instellen van (hogere) importheffingen of andere, geëigende effektieve maatregelen. 4. Aan voorgaand punt dient zoda nig uitvoering gegeven te worden dat de veehouderij via een heffingenstel sel een evenredige bijdrage levert aan de extra lasten waarmee de graantelers door de medefinancie ring worden gekonfronteerd. Veehouderij Aan de kant van de veehouderij wordt benadrukt dat een verslechte ring van het E.G.-markt- en prijsbe leid voor de akkerbouw niet accepta bel is. Een verzwaring van lasten is voor bepaalde takken in de veehou derij evenwel niet op te brengen. De vergadering is van mening dat voor komen moet worden dat deze proble matiek als een splijtzwam in de agra rische solidariteit gaat werken en dat akkerbouw en veehouderij tegen over elkaar komen te staan. Uit de diskussie blijkt dat dit probleem wordt onderkend en dat de bereid heid om tot een eensluidend stand punt te komen, duidelijk aanwezig NEW STGÏIX In de verkiezing van een nieuwe sekretaris-generaal van de Verenigde Naties is de Veiligheidsraad er wederom niet in geslaagd de impas se te doorbreken. WARSCHAU. Van plaatselijke vak bondszijde in Gdansk is vernomen dat de landelijke kommissie van de vrije vakcentrale Solidariteit met 57 tegen 3 stemmen een motie heeft aangenomen waarin wordt opgeroepen tot opschor ting van alle protestakties voor de duur van drie maanden, tot eind januari 1982. KARLSRONA. De Zweedse marine beproefde een nieuwe torpedo tegen onderzeeers op de dag dat de Russi sche onderzeeer vorige week dinsdag vastliep op zijn kust BERGEN OP ZOOM, 5-11. De kosten voor overleg en onderzoek in de sociale woningbouw bedragen tegenwoordig al 20 tot 25 procent van de stichtings- kosten van een doorsnee-woningwetwoning. Zij moeten dan ook tot een minimum worden teruggebracht Dit zei donderdag in Bergen op Zoom de direkteur van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG), drs P. Ph. Dordregter, bij de opening van een nieuwe vestiging van een ingenieursbureau uit Deventer. Ook moet volgens Dordregter wor den bezuinigd op de voorzieningen in woningen. De overheid zou alleen nog maar subsidie moeten geven op basis voorzieningen. Extraatjes in wonin gen zouden de bewoners zelf moeten betalen, aldus Dordregter. Openbaar groen De VNG-direkteur zei verder dat de aanleg van openbaar groen in de toe komst moet worden beperkt tot een minimum. Dan blijft er meer grond over voor woningen, die op kleinere oppervlaktes moeten worden ge bouwd dan tot nu toe. Deze vorm van bezuinigingen ver dient prioriteit boven besparingen op het gemeentebudget, omdat daarvan al 60 tot 80 procent wordt opgeslokt door personeelskosten, aldus drs Dordreg ter. Bovendien zadelt het Rijk de ge meenten op met steeds meer nieuwe taken, waarvoor volgens Dordregter geen extra geld ter beschikking wordt gesteld. AMSTERDAM, 5-11. De nieuwe la gere school in Muro Lucano, een dorp in Zuid-Italië, wordt zaterdag plechtig geopend. Een nederlands comité, waarin- kulturele en wetenschappe lijke instellingen deelnemen, heeft de school gebouw,d in samenwerking met het gewest Emilia-Romagna Muro Lucano werd vorig jaar getroffen door een zware aardbeving. BRUSSEL. België heeft zich er bij de Sowjet-Unie en de Verenigde Sta ten voor ingezet dat zij hun eind no-' vember beginnende overleg in Geneve over beperking van de kernwapens in Europa met sukses bekronen. BRUSSEL. Het internationaal ver- bond van vrije vakverenigingen te Brussel heeft aan de Sowjet-Unie ge vraagd haar SS-20-raketten die op West-Europa gericht staan weg te ha len en aan de Verenigde Staten af te zien van plaatsing van kruis- en Pers- hing-II-raketten in West-Europa. JERUZALEM. De Verenigde Staten hebben Israël ervan verzekerd dat zij de akkoorden van Camp David vol ledig blijven onderschrijven als mid denmoot van hun Midderr-Oosten-po litiek, aldus Amerikaanse diplomatie ke kringen in Jeruzalem. WASHINGTON. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Alexander Haig heeft gezegd dat er op het ogenblik teveel spanning is in de betrekkingen tussen de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten om een ont moeting tussen de presidenten Rea gan eiv-Brezjnjev opportuun te doen zijn. PARIJS. De deelnemers aan de achtste Frans-Amerikaanse top van Parijs zijn woensdag uit elkaar gegaan met twee oproepen aan de buitenwe reld om Tsjaad en de grondstoffen landen te helpen. WASHINGTON. De Amerikaanse minister van defensie, Caspar Wein berger, heeft Europa de verzekering gegeven dat de Verenigde Staten via de komende onderhandelingen met de Sowjet-Unie tot het laagst mogelijke niveau van kernwapens voor de mid dellange afstand in Europa willen ko- PARLJS. De kommandant van de Libische troepen in Tsjaad heeft ver klaard, dat al zijn manschappen bin nen de volgende zeven dagen Tsjaad zouden verlaten. Kolonel Radouane Salah verklaarde dit tegenover het Franse tweede tv-net FRANKFORT. Rond tienduizend mensen hebben volgens de politie be toogd rond het lokale tv-station Hes sen bij Frankfort om uitzending van een speciaal programma te eisen over hun afwijzende visie inzake de aanleg van een nieuwe baan van een vliegveld van de stad. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. De regering zal in het arbeidsvoorwaardenoverleg de totstandkoming in kollektieve ar beidsovereenkomsten bevorderen van investeringsloonregelen die pas sen in het besluit bedrijfsspaarrege- lingen. HAARLEM. Albert Heijn te Zaan stad mag geen boeken meer via België naar Nederland importeren om ze dan te verkopen of ter verkoop aan te bie den tegen een andere dan de vastge stelde verkoopsprijs. UTRECHT. De FNV heeft positief gereageerd op de werkgelegenheids plannen, maar heeft wel zorgen over de verdeling van de financiële lasten en de gevolgen voor de sociale zeker heid. UTRECHT. In tegenstelling tot de FNV wijst het CNV een solidariteits- heffing op alle inkomens af, zo blijkt uit een eerste reaktie van het CNV op het eindverslag van de informateurs. AMSTERDAM, 5-11. Per 1 januari 1981 woonden in Amsterdam 117.837 buitenlanders. Dat is ongeveer 16,5 procent van de totale bevolking van de hoofdstad, die op die datum bestond uit 712.356 personen. Dit blijkt uit de statistische gegevens, die burgemees ter en wethouders van Amsterdam donderdag hebben gepubliceerd on der de titel: „Amsterdammers in zeven bevolkingscategorieën". Vijf van deze categorieën worden gerekend tot de etnisch-kulturele min derheden: Surinamers (39.242), Antil- lianen (4351), Turken (14.499), Noord- Afrikanen, die in Amsterdam voor 99 procent bestaan uit Marokkanen (19.792) en Noord-Mediterranen (Spanjaarden, Italianen, Joegoslaven, Grieken: 12.496). De andere twee groepen zijn de overige buitenlanders (27.457) en de Nederlanders (594.52% Tot de buitenlanders zijn ook gere kend in Nederland geboren kinderen van deze groepen, evenals kinderen uit gemengde huwelijken, omdat hun problemen niet verschillen van „echte" buitenlanders. DEN HAAG, 5-11. Het WD-ka- merlid Nijpels heeft in schriftelijke vragen aan minister Van Thijn (bin nenlandse zaken) donderdag ernstige kritiek geuit op de gang van zaken bij het Amsterdamse crematorium Westgaarde. Nijpels vindt het getui gen van een groot gebrek aan piëteit dat de as van de overledenen massaal en mechanis wordt verstrooid. Volgens Nijpels worden op West- gaarde telkens 200 tot 250 asbussen in een machine geleegd, die de as ver volgens verstrooit over een grasveld van ongeveer één hektare, Naar de mening van Hijpels is dit bovendien in strijd met het crematiebesluit. Hij heeft Van Thijn gevraagd hier een einde aan te maken. BORSELE, 5-11. Het kollege van b. en w. van Borsele wil persoonlijk van minister TYerlouw van ekono- mische zaken horen hoe hij denkt over de opslag van radio-aktief af val. Op 8 december moet de gemeen teraad van Borsele zich uitspreken over de vergunningaanvraag van de PZEM voor de bouw van een opsla gruimte voor radio-aktief afval van de kerncentrale daar. Eerder had het kollege deze vergunning geweigerd omdat zij vindt dat dit een zaak voor de rijksoverheid is. De PZEM is te gen deze beslissing in beroep gegaan bij de gemeenteraad. ARNHEM, 5-11. In de omgeving van de twee Nederlandse kerncentra les te Dodewaard en Borssele is geen sprake van verhoging van het stra lingsniveau van het natuurlijk ni veau. Dit heeft een uitgebreid meet programma van de afdeling milieu onderzoek van de Kema aangetoond. De uitkomst daarvan heeft de Kema donderdag naar buiten gebracht. Het betreft hier een permanente kontrole waarmee begonnen is één a twee jaar voor de ingebruikname van de cen trales. In jeugdsoos Big S treedt zaterdagavond de Schouwse formatie Absession op. Deze groep, bestaande uit Fred, Inge, Steve en Mous, speelt bekende num mers van o.a. ACDC en Rainbouw. In het voorprogramma verzorgt de Scha- rendijkse groep Dodge voornamelijk wat zachtere muziek. Wat biedt de BEELDBUIS? ZONDAG 8 NOVEMBER NED. I: In ,Zal ik wei.zal ik niet" wordt onder leiding van Johanna For tuingesproken over de verantwoordelijk heid in de opvoeding. In Alle mensen gaan Sipke van der Land en Jaap van den Hurk op reis naar het Verre Oosten. De Philippijnen worden aangedaan, waar sinds 1898 het protestantisme zich wist uit te breiden, dank zij de inzet vanuit Amerika van de Presbyterianen, Methodisten, Anglicanen en Baptisten, die zich sinds 1948 verenigden in de United Church of Christ in the Phillip- pines. Aan „U zij de glorie" vanuit de Mauritshal te Hoogeveen, wordt mede werking verleend door o.a. het gerefor meerde evangelisatiekoor, het hervormd gemengd koor Soli Deo Gloria, het chris telijk meisjekoor Magnificat en het Hoo- geveens christelijk mannenkoor. NED. II: De KRO heeft tijdens de zondagmiddagtelevisie drie kwartier uit getrokken voor het ballet Carmen op de muziek van Georges Bizet. Solisten zijn Zizi Jean Marie en Michael Marishni- kov. Het verhaal draait om een fabrieks meisje uit Sevilla, dat er genoegen in schept zoveel mogelijk mannen het hoofd op hol te brengen. Kunst op het spoor is een nieuwe serie over de artistieke om zwervingen van Kees Schilperoort, dit keer met als titel: Van abstraktie naar realisme". Tv bij proces PARIJS, 5-11. Onder zeer grote belangstelling is in Parijs het proces begonnen tegen vier mannen die verantwoordelijk worden gesteld voor de moord op de politicus en zakenman prins Jean de Broglie. Fotografen en zelfs cameramensen van de tele visie werden tot de rechtszaal toegelaten. Dit was in Frankrijk niet meer toegestaan sinds het beroemde proces tegen Gaston Dominici die in 1954 terecht stond wegens moord op de Britse geleerde Drummond en diens vrouw en dochtertje. HILVERSUM. Volgens Ir. S. J. N. Nootebbom, technisch adviseur van het dagelijks bestuur van de NOS, kan de overheid tegen het opvangen van beelden van de Russische satel liet „Gorizont" niet veel doen. ROTTERDAM. De Rotterdamse ge meenteraad heeft donderdagmiddag unaniem zijn verontrusting uitgespro ken over het gevaar van een nieuwe kernbewapeningsronde. ZONDAG 8 NOVEMBER NED. I: 11.00 Eucharistieviering; 13.00Nieuws voordoven; 15.45 Teleac; 17.00 Zal ik wel17.35 Wilde gan zen; 18.20 Nieuws voor doven; 18.28 Teleac; 19.00 Nieuws; 19.05 Bolke de Beer; 19.15 Alle mensen; 19.40 U zij de glorie; 20.20 Ja, natuurlijk; 21.50 Ander nieuws; 22.30 Nieuws; 22.35 Nieuws voor doven. NED. II: 12.00 Het Capitool; 12.45 Schaken; 13.07 Nieuws voor doven; 14.45 Open schooltijd; 15.30 Nieuws; 15.35 Tweetie; 15.40 Carmen; 16.25 Heden kijkdag; 17.05 Studio Sport; 17.35 Sprekershoek; 17.50 Kunst op het spoor; 18.15 Opzicht; 18.45 Sesamstraat19.00 Studio Sport; 19.55 Trekking Lotto; 20.00 Nieuws; 20.10 Panoramiek; 20.40 Vijf minuten bedenktijd; 20.45 De let teren; 21.30 Succes; 22.30 BGTV; 23.00 Nieuws; 23.05 Nieuws voor doven. MAANDAG 9 NOVEMBER NED. I: Speciale aandacht deze avond vraagt het televisiestuk van Kees Holier- hoek Verdachte omstandigheden. In dit thrillerachtige stuk wordt de hoofdrol vertolkt door Onno Molenkamp als Fran Brussel, die via de dood van zijn dochter door een verkeersongeval in een spio- nage-story verwikkeld raakt. De opna men zijn voornamelijk in het Gooi ge maakt, met medewerking van de Rijks politie. Muzikaal plezier kan men be leven in de uitvoering van Romeo en Julia, van de Russische komponist Pjotr Tschjaikovski uitgevoerd door het Los Angeles Philharmonic Orchestra onder leiding van de vermaarde dirigent uit India Zubin Mehta. NED. II: Voor de jeugd zendt de VARA maandagavond een spannende aflevering uit van de serie Het donkere bos. Harold geeft zich in deze aflevering uit voor de zoon van de plaatselijke jonker, om in het dorp aan munitie te komen. De politie krijgt daar echter lucht van. In de tweede aflevering van de Engelse dramaserie Madame Bovary vertrekt het echtpaar Bovary voor de gezondheid van Emma naar het plaatsje op het platteland: Yonville. Emma knap zienderogen op na een ontmoeting met een zekere Leon Dupuis. MAANDAG 9 NOVEMBER NED. I: 10.00 Schooltelevisie; 14.00 Schooltelevisie; 18.20 Nieuws voor do ven; 18.28 Teleac; 18.58 Nieuws; 19.00 Bolke de Beer; 19.10 Gods mensenboek; 19.35 De Woord-in-beeld kwis; 20.00 Verdachte omstandigheden; 21.10 Ro meo en Julia; 21.37 Journaal; 21.55 Minivoetbalshow' 22.45 Tot besluit; 23.00 Nieuws. NED. II: 18.35 Sesamstraat; 18.50 Jeugdjournaal; 18.59 ScoobyDoo; 19.20 Het donkere bos; 20.00 Journaal; 20.27 Achter het nieuws; 21.10 Madame Bo vary; 22.05 Ombudsman; 22.35 Sonja op maandag23.40 Nieuws; 23.45 Nieuws voor doven. ZIERIKZEE. Beeld van het Havenpark in de dertiger jaren. Duidelijk is het dominerende groen in het stadscentrum in die periode. 20 Die avond rijdt Joop er heen en maakt kennis met een statige dame. Ze blijkt de weduwe te zijn van een be roepsofficier. Joop weet binnen enkele minuten: hier wordt stand op gehou den, maar er heerst in werkelijkheid stille armoede. Hij krijgt de kamer te zien, die hem bestemd is. Nee, geen huiselijk verkeer. Meneer krijgt ont bijt, lunch en diner op zijn kamer. Maar dat wil niet zeggen, dat meneer 's avonds niet beneden mag komen voor een kopje koffie of om naar de televisie te kijken. Dat kan altijd, want mevrouw gaat maar zelden uit De prijs van de kamer all in valt hem tegen; Heel wat meer dan Bram hem berekend, maar hij hoeft nu niet meer op een paar honderdjes in de week te kijken. Hij heeft op een en twintig banken in Duitsland geld staan; bij elkaar honderd zeven en vijftig dui zend gulden. Omgerekend in Duitse Marken is dat een heel eind heen hon derd en vijftig duizend Voorlopig heeft hij brood op de plank. Dus accep teert hij de kamer, voorwaarden en de in zijn ogen te hoge prijs. Best mogelijk dat het voor tijdelijk is, want zoals de zaken er voorstaan, gaat de mogelijk heid groeien, dat zijn baas in de naaste toekomst tevens schoonvader wordt En als hij er over nadenkt voelt Joop Steeman wel wat voor een huwelijk met de blonde, temperamentvolle Ger- da. Nog diezelfde week pak Joop zijn boeltje bij Bram en Grada en en betaalt nog een volle maand extra. „Jullie mo gen er geen schade door lijden, want Bram was dadelijk bereid mij onder dak en eten en drinken te geven. Ter wijl je helemaal niet wist of ik geld had." „Dat heb je natuurlijk," antwoordt Bram op kalme toon. „Jij hebt die re chercheurs een mooi verhaaltje op de mouw gespeld. Ze zullen er wel inge tuind zijn, he?" Joop loopt rood aan. Zonder te ant woorden loopt hij naar buiten, waar zijn wagen staat en haalt het huurkoop- kontrakt uit het dashboardkastje. Komt ermee terug in het hotel, waar hij het papier onder Brams neus drukt „Hier, lees zelf: vijfduizend betaalt de rest op afbetaling. Het was de waar heid. Ik ga alleen weg, omdat het voor mijn baas gemakkelijker is, als ik dich ter in de buurt zit Nou, ik ga de wereld niet uit dus ik wip nog wel eens aan." Bram knikt enkele malen, maar zwijgt verder. Hij denkt er het zijne van. Dat dichter bij zijn baas wonen, is natuurlijk flauwekul Met die wagen van hem is hij binnen tien minuten bij Van Vuren in de PieterBreughelstraat Misschien woont hij morgen drie mi nuten rijden van z(jn baas; wat maken die zeven minuten dan uit? Ze nemen met een hartelijke hand druk afscheid. Grada houdt zich met moeite in en kust hem op beide wan gen. Alleen Joop blijft nuchter en zegt op onbewogen toon: „Jasses, mensen, hou' er mee op, anders ga ik grienen. Ik ben toch al zo teergevoeligEn dan Door HENK VAN HEESWIJK lachen ze allemaal. Mevrouw van Materen neemt neer buigend het geld in ontvangst „U weet de weg naar uw kamer? Als u uitgepakt bent verwacht ik u graag beneden voor een kopje koffie." Nu Joop bezig is zijn kleren op te hangen en andere eigendommen een plaats te geven, heeft hij gelegenheid zijn kamer wat beter te bekijken. De meubels zijn niet bepaald nieuw, maar degelijk en goed onderhouden. Hij doet het raam een beetje open, want het vertrek is misschien in lange tijd niet gelucht In het hele huis is centrale verwarming, wat behaaglijk aandoet Het ijzeren ledikant is blijkbaar pas opnieuw geschilderd, want het glanst Hij is tevreden, al denkt hij met enige weemoed terug aan de gezellige een voud bij Bram en Grada. Maar in zijn toekomstplannen is er voor dit echt paar en hun hotel evenwel geen plaats meer. Evenmin voor Ilse. Daarom ook is hij vertrokken. Bram heeft zo langs zijn neus weg Joops nieuwe adres ge vraagd. „Voor geval ik je post moet doorzendea" Maar Joop heeft er op geantwoord, dat hij immers af en toe eens langs loopt! Nee, zijn nieuwe domi cilie moet geheim blijven. Ze is de springplank voor zijn definitieve plaats in de maatschappij: een eigen huis voor hem em Gerda. Ergens waar het mooi is. Waaroedereen, die bij de politie of recherche is, hem met rust laat Waar niemand zijn verleden kent (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 9