Veel mankementen gekonstateerd bij aktie „Zicht op licht" LACOSTE Vijf Bruse winkels sloten hun deuren 3 In Haamstede en Zierikzee STREEKNIEUWS „Prins Willem Alexander" voor de laatste keer in Zierikzee Ouderavond Openbare Lagere School Zonnemaire Lange mouw polo weer op voorraad ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 6 november 1981 Nr. 23010 Welfare-verkoop in Borrendamme De jaarlijkse Verkoop Vrijwillige Welfare in het bejaardencentrum Borrendamme" wordt dinsdag 10 november gehouden. Er is weer een grote sortering bijeengebracht, als speelgoederen en vele mooie hand werken, waarbij aardige sinterklaas- kado'tjes zullen zijn. Voorts kunnen die dat loten wor den gekocht voor een pop in Schouw- se dracht en voor het winnen van leu ke handwerkjes. De dames van de afdeling Zierik zee van het Rode Kruis hopen op een goede verkoop, zodat er weer nieuw materiaal voor de Welfare Vrijwil ligsters kan worden aangeschaft. ZIERIKZEE. Tijdens het bezoek van het ms ..Prins Willem Alexander" aan WfitorSCtlSp Zierikzee, verzorgde het ..Smalstadkoor" o.l.v. de heer L. M. Gebben twee vo- SchouwetvDulveland kale bijdragen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Op dinsdag 24 november wordt in ZIERIKZEE. De ..Beuze" biedt nog altijd een te waarderen ontsnappingskans aan de grillen van hei klimaatkoel in de zomer en uit de wind en regen, als het weer omslaat. Ontmoetings- en rustplaats derhalve voor ouderen, die willen kontakten en even gezellig en kalm aan willen doen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) 's Landskamer een algemene verga dering gehouden van het Waterschap Schouwen-Duiveland Ladder ontvreemd I HAAMSTEDE /ZIERIKZEE. Nog tot vanavond half acht is er zowel in Haamstede als in Zierikzee gelegenheid tot het gratis laten kontroleren van auto- en motor verlichting door een team van de A.N.W.B. Op de foto de „techmobil" in Haamstede. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) HAAMSTEDE/ZIERIKZEE, 5-11. Gisteren en van daag (vrijdag) werd zowel in Zierikzee als in Haamstede een verlichtingskontrole gehouden door de A.N.W.B. In Haamstede was de technische apparatuur daarvoor op gesteld op het parkeerterrein bij de AMRO-bank. Encyclopedie van Zeeland Aan het einde van dit jaar zal het eerste deel verschijnen van de Ency clopedie van Zeeland. Deze uitgave van het Koninklijk Zeeuwsch Ge nootschap der Wetenschappen zal een schat aan gegevens bevatten over Zeeland: de geografie (eilanden, wa teren,--polders, steden, dorpen enz.) de geschiedenis (algemene overzich ten, kerkgeschiedenis, letterkunde, bouwkunst, kunstgeschiedenis) bij dragen over personen (van belang voor de wetenschap, kunst, letter kunde of op bestuurlijk gebied) volkskunde, dialekt, natuur en mi lieu (planten, dieren, vegetaties enz.). In totaal zal de Encyclopedie uit drie delen bestaan van ca. 600 pagi na's waarvan ca. 20 zwart-wit il lustraties en 32 kleurplaten per deel. Het plan was eerst om het parkeer terrein bij de ABN-bank te gebrui ken, maar de grote oplegger, waarin alle materiaal gehuisvest en opgesla gen was, kon daar niet terecht van wege de grote afmetingen. Het liep in Haamstede vrij vlot en velen profi teerden van de mogelijkheid de ver lichting van hun auto's gratis te laten nazien. Er werden in Haamstede nogal wat mankementen gekonstateerd. Lam pen waren stuk, of stonden te hoog, en richtingaangevers weigerden ook nog al eens. Totaalbeeld Een team van drie technici van de ANWB kontroleerde de installaties en zette zijn bevindingen op papier, waardoor later een totaalbeeld van deze tweedaagse kontrole kan wor den verkregen. In Zierikzee had een „techmobiel" In 1981 ZIERIKZEE, 6-11. De 35e (en tevens laatste) weekboottocht van de „Prins Willem Alexander" werd donderdagavond afgesloten met een programma voor de gasten. Aan boord bevond zich tussen de zestig minder valide gasten van het Belgische Rode Kruis, ook burgemeester Th. H. de Meester met zijn echtgenote. De burgemeester sprak een wel komstwoord tot de Belgen en ging daarbij nader in op de historische ban den tussen Antwerpen en Zierikzee. Het„Smalstadskoor" uit Brouwersha ven onder leiding van de heer L. M. Gebben, zong enige klassieke werken, maar ook het Schouwse volkslied Appelflappen INAS-leerlingen van de Prinses Ju- lianaschool verraste de schepelingen met een zelfgebakken appelflap, waar na weer een optreden van het koor. Na de pauze traden op: Wim Kik uit Brui- nisse, Piet Degenaar uit Brouwersha ven en Ad van Loenhout uit Zierikzee, met een gevarieerd licht programma. Zoals gezegd: het was de laatste keer dit jaar dat de Willem Alexan der Zierikzee aandeed: na de Bel gische gasten afgeleverd te hebben zoekt het schip de thuishaven Har derwijk op. Hier zal het benodigde herstelwerk worden verricht Maart 1982 komt het schip weer in de vaart Niet op het programma, maar (bijna) gebruikelijk was het aanbieden van corsages door het echtpaar Hage-Speelman. Uiter aard viel ook dit onderdeel bijzopder in de smaak. zich geïnstalleerd aan de Balie, waar men - evenals in Haamstede - nog tot vanavond half acht terecht kan voor deze aktie „Zicht op licht. De ANWB beoogt met de landelijke akties de autmobilisten en ook mo torrijders te overtuigen van het grote belang van een goede verlichting, zo wel voor hun eigen veiligheid als voor die van anderen. Kettingbotsingen Vooral tijdens slechte weer somstandigheden in de herfst en win ter is het extra belangrijk goed te kunnen zien en duidelijk gezien te worden. Gebleken is dat veel aanrij dingen en met name kettingbotsin gen te wijten zijn aan gebreken aan of onjuist gebruik yan de verlichting. Bestuurlijke organisatie Waterkwaliteitsbeheer De provincie liet een nota het licht zien: „Bestuurlijke Organisatie Wa terkwaliteitsbeheer", waarin een drietal belangrijke onderwerpen aan de orde worden gesteld t.w.: de bestuurlijke organisatie, de tijdelij ke versterking van de positie Tech nologische Dienst van de Zeeuwse Waterschappen en de reakties op het advies van de werkgroep bestuurlij ke organisatie waterkwaliteitsbe heer (met kommentaar). De Sakor-kollekte Sakor, organisator van de Nationa le Kollekte Kinderbescherming heeft tijdens de kollekteweek van 30 maart tot en met 5 april dit jaar ruim 1,5 miljoen gulden ingezameld, de Opbrengst van de kollekte steeg van 1.429.807,- in 1980 met 5 procent tot 1.510.047,- in 1981, terwijl uit een aantal plaatsen nog opbrengsten worden verwacht. Zeeland was goed voor 57.857,24, wat neerkomt op 16,5 cent per inwoner. ZIERIKZEE Geslaagd De heer A. G. J. v. d. Eynde - eige naar van „De Rookende Moor" - slaagde deze week in Rotterdam voor het examen Reflexologie, Voedings- en Vitamineleer. De heer Van den Eynde volgde deze opleiding om op verantwoorde wijze zijn klanten voor te kunnen lichten over gebruik en werking van geneeskrachtige kruiden. Reflexologie betreft de the rapie op de voetzolen. De heer Van den Eynde brengt zijn kennis op het gebied van kruiden en homeopatie ook in praktijk met het doceren van de Z.V.U.-kursus „Geneeskrachtige Kruiden" op dins dagavond in het schoolgebouw Man huisstraat. Verder zal hij binnenkort in Tilburg en Utrecht twee lezingen verzorgen. Ten nadele van J. W. uit Zonnemai- re, die schilderswerkzaamheden aan Auberge Maritime te Zierikzee ver richtte, is een uitschuifbare allumini- um ladder ontvreemgd. Hij had de ladder tegen de zijkant van het restaurant neergezet. Inbraak in school Uit de noodlokalen van de Christe lijke Scholgemeenschap aan De Huy- bertstraat zijn twee bandrecorders, een cassettedeck en versterkers ont vreemd. De inbraak is woensdag ge pleegd, toen er wegens dankdag geen school was. BROUWERSHAVEN Oud papier De a.s.v. Brouwershaven haalt za terdag 7 november oud papier op. Vanaf de Markt wordt gestart. Gaar ne de papieren gebundeld gereedzet- ten. Voor tijd: zie agenda. Vergadering gemeenteraad Op maandag 16 november wordt ten stadhuize, een vergadering ge houden van de gemeenteraad van Brouwershaven DREISCHOR Vernielingen aan kleuterschool Woensdag, toen er geen school was wegens dankdag, zijn vernielingen aangericht aan de kleuterschool „De Klimop" te Dreischor. Er werd voor 2000 gulden schade aangericht door het bekrassen van deuren, het af krabben van verf, door ruiten kapot te gooien en door schroeiplekken. NIEUWERKERK Vergadering Studiever. S.G.P. Op vrijdagavon 13 novemb er zal een ledenvergadering worden gehou den van de Staatkundige Gerefor meerde. Studievereniging „Schou wen-Duiveland". Deze bijeenkomst wordt gehouden in de zaal van het kerkgebouw, aan de Stationstraat 9. Spreker op deze vergadering is de heer B. Boot uit Burgh-Haamstede. Deze zal inleiding het onderwerp: „Komt het einde van de demokratie in ons land in zich?"' Donderdagavond 29 oktober werd de jaarlijkse ouderavond van de o.l.s. Zonnemaire gehouden. De voorzitter, de heer M. van Leersum opende de vergadering met een hartelijk woord van welkom tot de aanwezige ouders. In het bijzonder heette hij welkom mevrouw S. J. B. Loschacoff-de Kan ter, wethouder van onderwijs in de gemeente Brouwershaven. Het huishoudelijk gedeelte van de vergadering werd in een vlot tempo afgewerkt Drie leden van de ouder kommissie waren aftredend en hei> kiesbaar. Na stemming bleken mevr. Gramberg-v. d. Laan, mevr. Duinhou wer-van Ham en de heer M. A. van Leersum herkozen. Dankwoorden Daarna sprak het hoofd der school, de heer K Mandemaker zijn erkente lijkheid uit jegens het gemeentebe stuur van Brouwershaven met het ge reedkomen van de nieuwe gymzaal Een grote wens is vervuld Verder som de hij een aantal wensen op, die urgent zijn, o.a. een fotocopieermachine en een nieuwe leesmethode, waarvoor in tussen krediet is gevraagd bij de ge meente. Ook een algehele renovatie van de school ën omgeving is hard nodig. Tenslotte dankte de heer Man demaker iedereen die zijn 25-jarig ju bileum tot zo'n onvergetelijke dag ge maakt heeft Voor de pauze kreeg ook de wethou der van onderwijs het woord Zij ging uitvoerig in op de verlangens van het hoofd der school en zei toe alles zo positief mogelijk te benaderen. De re novatie van de school zal naar zij hoop te in 1982 uitgevoerd worden. Met betrekking tot het projekt der kleine scholen, deelde de wethouder mee, dat ze hiervoor grote bewonde ring heeft omdat er zoveel werk aan vast zit Het projekt met als hoofdonderwerp „wereldoriëntatie", sprak haar zeer aan. Mevrouw Loschacoff zei dat in dit verband wat verder moet gekeken dan de eigen omgeving. Om haar gedachten Na de pauze zal er een diskussie volgen over dit onderwerp. Belangstellenden en medelevende broeders zijn welkom! Voor tijd: zie agenda. Het pand Nieuwstraat 1 staat al vijf jaar te koop. Toen is de heer Kik gestopt met zijn kapperspraktijk, omdat twee barbiers in het dorp te veel bleken. Ook de baby-, kleren- en speelgoedwinkel van Littooy sloot z'n (Bruse) deuren, en staat te koop. Delfgaauw in de Nieuwstraat stootte zijn drogisterij af begin dit jaar maar houdt de dameskapsalon nog open tot 1 januari '82, daarna fini. Ook de juwelier-horlogezaak van de heer Smit, Korte Ring 9 staat te koop, ter wijl bij een ieder nog verst in het ge heugen ligt de tabaks tijdschriften fotowinkel van de begin dit jaar overleden wethouder Jumelet. Redenen als mobilere mens, wijzi ging leefpatroon, prijsdrukkers in het weiland dit is het rekreatief win kelen, ook in andere dorpen steden, de postorderbedrijven maar ook de branchevervaging (b.v. sokken ko pen bij de melkboer) zijn een kracht bij te zetten overhandigde zij de heer Mandemaker een Novibkalender met als tekst „Gast aan tafel". In de pauze was er voor de ouders gelegenheid om foto's te bekijken van het 3-daags schoolkamp in de Koebel jL april Na de pauze was het woord aan drs. J. J. A. van Strien, psycholoog, die sprak over opvoedingsmoeilijkheden die zich voordoen bij het grootbrengen van kinderen. Spreker somde een aan tal problemen op, waarna eerst wat aarzelend, enige diskussie ontstond. Tot slot dankte de voorzitter de aanwe zigen voor hun komst en sloot de ver gadering. Advertentie BRUINISSE, 6-11. De dienstenbonden F.N.V. vrezelikaï'ër volgend jaar in de detailhandel tenminste 10.000 banen verloren gaan. De dalende winkelom- zetten als gevolg van de zwakkere koopkracht en de oprukkende automatise ring zijn hierbij de grote boosdoeners. In hoeverre deze faktoren meespelen in Bruinisse is niet precies te becijferen maar feit is wel dat de laatste jaren vijf winkels hun deuren sloten en er vier winkelpanden te koop staan aangebo den, en als deze tendens zich voortzet, aan het Bruse ondernemersschap zullen ontvallen. doodsteek voor de gemiddelde dorp sondernemer. Niet in het minste door de verklei ning van de winstmarges. Het Ko ninklijk Nederlands Ondernemers Verbond afd. Bruinisse kwam in besloten vergadering bijeen en filo sofeerde met het gemeentebestuur over de leefbaarheid van het dorp en het D.P.O. onderzoek. De openbare diskussie hierover moet nog op gang komen. Aquadelta De uitspraak: „als Aquadelta er niet was stonden er nog meer panden leeg" bewijst dat de Bruse onderne mers hier toch hun graantje van mee pikken. Toch een schril kontrast met de vele gezellige winkeltjes die me vrouw Wiebrens-Beekmans be schrijft in haar gedichtenbundel. Opbrengst kollekte Blindenzorg Voor de Blindenvereniging ,,de Fakkels bijeen" is opgehaald 349,06 in Nieuwerkerk. De kollektanten waren: Leo Fli- kweert, Leendert de Jonge, Dyanne de Valk, Karin de Bruine, Marleen Geluk, Esther Heyboer, Jack v. d. Male, Gert Jan Flikweert, Margriet Flikweert, Ineke Flikweert, Rien Stoutjesdijk, Michel Tanis, Frans van Bloois, Netty van Klinken, An- net Flikweert. Dank aan gevers en kollektanten. OOSTERLAND Verkoping zendingskr^rts „Oorkas" Op diiis'dag KTnoVember a'.s'. hoopt de zendingskrariS,>'„Dorkas", presi dente mevrouw E. Bakker-de Brui ne, van de Oud Gereformeerde Ge meente weer haar jaarlijkse verko ping te houden van alles wat men in het afgelopen jaar weer gemaakt heeft. Er is weer veel te koop, als naar ge woonte. Veel zelfgemaakte kle dingstukken, haak-, brei- en bor duurwerk. Verder speelgoed, en er is ook weer een boekenstand waar al lerlei boekwerken te verkrijèen zijn. Vervolgens bloemen in vele varia ties, en dan komt er ook een stand van „Woord en Daad". De zaal is ge opend op dinsdag a.s. van 's middags half drie tot 's avonds negen uur. Het bestuur hoopt weer op een grote be langstelling. Jaarvergadering V.O.O. Op donderdag 12 november zal de Vereniging voor Openbaar Onder wijs haar jaarlijkse ledenvergade ring houden in de vergaderzaal van cafétaria „Neffen "Eule". Naast de gebruikelijke agendapunten zal er een bestuurswisseling plaatsvinden. Mevr. Goudzwaard-Janse is aftreden en niet herkiesbaar. Het bestuur heeft mevr. Goossens-Zegers bereid gevonden haar plaats in te nemen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 3