for your eyes only Nederland heeft - na recente breuk - weer een regering De nieuwe James Bond Minister* -9 ,W ashington heeft meer begrip voor Nederland" AGENDA TWEE KOMPONENTEN-LIJM Gevaarlijke misdadiger ontsnapt „Lijmpoging" gelukt Twee verkeersdoden Treinbotsing Rust - na rumoer - in Vaassen Man dood door trein Stichting Het Theater vertoont in de Concertzaal in Zierikzee A.s. vrijdag 20.00 uur Ir. D. Luteijn kontra Brusselse landbouwplannen Kind onder trein Den Uyl: werknemers 2,1 procent WW, werkgevers 1,4 procent Jeugdsozen in het weekeinde (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Mekaore 2 Een uitermate merkwaardige poli- tiek-ekonomische ontwikkeling blijkt zich in Europa voor te doen, in die zin, dat het ene land precies het te genovergestelde doet als het andere. Frankrijk en Engeland zijn duidelijke voorbeelden. Parijs is druk doende op grond van de recente verkiezingsover winning van de socialisten, met het naasten" door de overheid van aller lei prominente bedrijven. In de prak tijk betekent het feitelijk dat de over heid tot een soort super-ondernemer wordt, gelet op de belangen, die in het geding zijn. In de jongste Engelse Troonrede, gebracht door de koningin Elisabeth van Engeland wordt juist het tegendeel aangekondigd; de-natio nalisering van de bedrijven derhalve. Hierin blijkt de botsing tussen twee visies op het - verre van rooskleurige - ekonomische gebeuren. De ene op teert voor grotere overheidsbemoeie nis; de ander ziet, zoal niet uitslui tend, dan toch veel heil in het vrije on dernemersschap. De regering Reagan in de V.S. is ook - stringenter nog dan voorheen - die weg opgegaan en alles toegesneden op de Nederlandse situa tie, is in feite een soortgelijke botsing van meningen, de oorzaak dat het zo moeizaam gaat (of ging, want woens dag was er nieuwe hoop) met de kabi netsformatie. De patiënt „ekonomie" is behoor lijk ziek, maar de medicijnmeesters zijn het mogelijk wel eens over de di agnose, maar niet over de therapie en daar werd veel om touw getrokken. Het heeft er alle schijn van dat in de praktijk wellicht een mengvorm nog de beste oplossing zal blijken te zijn. Aan de ene kant een overheid, die zich wel met talrijke zaken (financieel) in laat, maar toch gedoseerd en op een zekere afstand en zeker doelgericht en na grondige analysering van de situa tie. Aan de andere kant een bedrijfsle ven dat voldoende ruimte krijgt om zich te ontwikkelen en niet tot in het absurde wordt gestoord door winstaf romingen en een ongunstig belasting tarief. Het zal dus gaan om het zoeken van een zeker evenwicht en dat vereist wel een grote mate van wederzijds vertrouwen en een kabinetssa menstelling van mensen, die van ge ven en nemen weten. Als de één zijn eigen theorie alleen zaligmakend vindt en die wil opdringen aan ande ren, dan zal zo'n evenwichtig beleid er niet komen. Het zal in de politiek dus duidelijk moeten gaap om het ,,har- moniemodel" en de tijd voor onder linge, politieke twisten is wel duide lijk voorbij. Het is van harte te hopen, dat bij een hersteld kabinet, gebruik is gemaakt van twee-komponenten- lijm, want „there is work to do" („er moet heel wat gedaan worden"). Intussen is er een (gelijmd) kabinet en „dus" maar hopen, dat de scher ven van kortgeleden het, nu samen gevoegd, zullen houden. t ARNHEM, 4-11. In de nacht van dinsdag op woensdag is uit de Koepel in Arnhem de 25-jarige voor moord tot t.b.r. veroordeelde G. I. uit De venter ontsnapt. Volgens direkteur Saaltink van de gevangenis duwde I. een Walther P-5 politie-pistool in de rug van een bewaarder en dwong hij deze om de deuren van de poort open te maken. Buiten stond een vluchtau to met handlangers gereed. De ont snapping gebeurde onder de ogen van andere bewaarders, die echter uit vrees voor het leven van hun kol- lega niet durfden in te grijpen. De ontsnapte gedetineerde wordt door de gevangenisdirektie en door de po litie als levensgevaarlijk omschre ven. De Arnhemse politie heeft on middellijk na de ontsnapping een klopjacht ingezet, maar zonder suc ces. Recht voor aborgines ALICE SPRINGS, 4-11. De Australische deelstaat Zuid- Australië heeft woensdag offi ciéél een groot stuk land over gedragen aan een Aborigine- stam na eerder tot een unieke historische overeenkomst te zijn gekomen met deze oor spronkelijke bewoners van het gebied. Bij een officiële plechtigheid overhandigde premier David Tonkin van de deelstaat een certifikaat aan de leiders van de Pitjantjatjara-stam dat de ze het onvervreembare recht toekent op een gebied van 103.000 vierkante km, een tien de deel van het oppervlak van de deelstaat. Premier Tonkin tekende hierbij wel aan dat dit de enige gebiedsoverdracht van Zuid-Australië aan de Aborigines zou zijn. Deze laatsten hadden de wens te kennen gegeven nog andere ge bieden in de deelstaat terug te krijgen, maar Tonkin zei dat dit onmogelijk was. DEN HAAG, 4-11. De z.g.n. „lijmpoging" van de infor mateurs De Galan en Halberstadt is gelukt. Nederland heeft weer een regering; een voortzetting van het tweede kabinet Van Agt. De bewindslieden zijn het eens geworden over een voorstel voor financie- rinsbeleid en werkgelegenheidsbeleid dat de informateurs vrijdag op tafel hebben gebracht. Volgens Den Uyl zijn er tijdens de onderhandelingen nog wat kleine wijzigingen in gekomen, maar in hoofdlijnen is het een goed stuk gebleven. „Ik ben redelijk tevreden", aldus de minister van sociale zaken en werkgelegenheid Advertentie De informateurs Halberstadt en De Galan vertrokken woensdagavond naar de koningin nadat premier Van Agt de informateurs had meegedeeld dat het gehele kabinet akkoord kon gaan met hun voorstellen. Eindverslag Pas donderdagmorgen zal bekend worden wat de precieze inhoud is van het voorstel van Halberstadt en De Galan dat heeft geleid tot het herstel van de eenheid in het kabinet. Dan namelijk zal het eindverslag van de informateurs, waarin hun voorstel len zijn vervate, worden gepubli ceerd. Den Uyl noemde het eindresultaat een reel kompromis, tot stand geko men door wat geven en nemen. Hij voorspelde dat premier Van Agt de regeringsverklaring over tien dagen zal kunnen voorlezen in de tweede kamer, dus op maandag 16 novem ber. Korter werken, minder geld DEN HAAG, 4-11. Korter werken met inleveren van een gedeelte van het inkomen is in Nederland weinig populair. De Belgen en Duitsers spreekt dit idee meer aan, België 25 procent en Duitsland 25 procent. Ne derland sluit de rij met negen pro cent. Dit staat in de literatuurstudie „Gedeelde arbeid, gedeelde vreugd een onderzoek dat door het instituut voor sociaal wetenschappelijk onder zoek (IVA) in Tilburg is verricht in opdracht van het ministerie van soci ale zaken en werkgelegenheid. De kabinetskrisis ontstond in de nacht van 15 op 16 oktober bij het opstellen van de regeringsverkla ring. Twee en een halve week De informateurs hebben ongeveer twee en een halve week nodig gehad om de breuk in het kabinet te lijmen die ontstaan was in de nacht van don derdag 15 op vrijdag 16 oktober. UTRECHT. De ongeveer zeshon derd gemeentelijke parkeerkontro- leurs zijn niet van plan om zich door middel van een zwart-wit geblokte band rond de uniformpet als parkeer politie herkenbaar te maken. DEN HAAG. Een Nederlandse par lementaire delegatie gaat begin de cember naar Moskou om te praten over kwesties van wapenbeheersing en veiligheid. Dit heeft een voorlich ter van de Tweede Kamer donderdag bevestigd. WANROIJ, 4-11. De 73-jarige J. H. van H. en zijn twee jaar oudere echt genote W. G. van H.-van B. uit Land- horst (gem. Wanroij) zijn woensdaga vond om het leven gekomen door een verkeersongeval op de Middenpeel- weg in Wanroij. Volgens de politie was de man met zijn personenauto de Middenpeelweg opgereden zonder voorrang te verlenen aan een vracht auto. Beide slachtoffers overleden ter plaatse aan hun verwondingen. Minister Weinberger toonde kenne lijk minder begrip dan Haig en diens plaatsvervanger Eagleburger, die tevens de zgn Special Consultati ve Group van de NAVO leiddt waarin de Amerikaans-Russische on derhandelingen over beperking van de taktische kernwapens voor mid dellange afstand worden voorbereid en begeleid. De waarheid Minister Van der Stoel omschreef zijn gesprek met Weinberger name lijk als „zeer openhartig", diploma tiek jargon voor het elkaar duidelijk de waarheid zeggen, en verklaarde in antwoord op een vraag of hij EDE, 4-11. Bij Ede zijn woensdag twee treinen met elkaar in botsing gekomen, omdat één der treinen doorgleed als gevolg van de natte en met bladeren bedekte rails. De treinen boorden zich in elkaar. Zes mensen werden gewond; twee van hen liggen nog in een ziekenhuis. Het ging om een kop-staartbotsing, waarbij de bestuurderskabine van één der treinen geheel werd vernield. VAASSEN, 4-11. Slopers zijn woensdagochtend ongestoord verder gegaan met hun werk in het verlaten barakkenkamp in Vaassen waar het dinsdagavond tot schermutselingen kwam tussen Molukse jongeren en mobiele eenheid. De gemeente Ede deelde woensdag middag mee dat gemeentewerken de rommel op het terrein inmiddels heeft opgeruimd. De schade blijkt uiteindelijk te bestaan uit tegels uit de bestrating. De uitgebrande autowrakken zijn eveneens verwijderd. Bij nader in zien is het gerucht dat alle persone nauto's langs de Woestijnweg bij het kamp zouden zijn beschadigd onge grond gebleken. De schade bedraagt naar een schatting van de gemeente niet meer dan zo'n 5000 gulden. A.s. zaterdag 19.00 uur en 21.30 uur A.s. zondagmiddag 15 uur A.s. zondag 20.00 uur Alle leeftijden Geen plaatsbespreking DEN HAAG, 4-11. Als de voorstellen van de Europese Kommissie (het dage lijks bestuur) voor het te voeren landbouwbeleid worden geaccepteerd, zullen niet alleen de rijke noordelijke lidstaten, maar zeker ook de zuidelijke landen van de Europese Gemeenschap hun agrarische sektor zwakker zien worden. WASHINGTON, 4-11. Minister Van der Stoel gelooft dat de besprekingen die hij de afgelopen twee dagen in Washington heeft gevoerd met zijn Ameri kaanse kollega Alxander Haig en de Amerikaanse minister van defensie Caspar Weinberger, hebben geleid tot meer begrip voor het Nederlandse standpunt dat in december geen besluit zal worden genomen over de plaatsing van 48 kruisraketten op Nederlands grondgebied. Dit neemt niet weg, dat de Amerikaanse regering geenszins enthousiast is over de Nederlandse opvattin gen. meende dat de Verenigde Staten se rieus met de Sowjetunie willen gaan onderhandelen, een zeer positieve in druk te hebben gekregen van de be nadering die Haig en Eagleburger voorstaan. BELFAST. In de Noordierse hoofd stad Belfast is woensdag een leider van de protestantse organisatie „Ulster Defence Association" (UDA) vermoord door verscheidene gewa pende mannen. UTRECHT, 4-11. Ten noorden van Amersfoort op de lijn naar Barne- veld, is een 7-jarig Turkse jongen door een trein gegrepen en gedood. BEST, 4-11. Een ongeveer 50-jarige man, over wiens identiteit niets be kend is, is woensdagmiddag in Best door de trein Heerlen-Zandvoort aangereden en gedood. Het ongeluk gebeurde op een met automatische halve bomen beveiligde overweg. Volgens de politie is de man tussen de gesloten bomen doorgelopen toen de trein passeerde. Het treinverkeer had drie kwartier vertraging. Deze konklusie trok de voorzitter van het Landbouwschap, ir. D. Lu teijn, woensdag in Den Haag nadat verschillende afgevaardigden van land- en tuinbouworganisaties in het schap hun mening hadden gegeven over de inmiddels al omstreden gG- voorstellen. In hoofdlijnen komen ,ds voorstel- len erop neer dat moderne, kleine landbouwondernemingen met hef fingen en produktiebeperkingen worden „gestraft" voor hun doelma tige bedrijfsvoering. De demissionai- Iedere maandag Bruinisse Dorpshuis. Speel- en strip-O-theek. 18.30 - 20.00 uur. Renesse Dorpshuis. Meer Bewegen voor Ou deren. 16.00 - 16.45 uur. Iedere woensdag Zierikzee Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities Herv. Chr. gemengd koor. 19.30 - 21.30 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Op gave leden kinderen i.o, 19.00 - 19.30 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, uur, kinderklub. Oosterland „Open lessen". Bejaardengym- nastiek. 9.15 -10.15 (v.m.). Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37; Wereldwinkel Schou- wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur. Noordgouwe/Schuddebeurs Noordgouwe, verenigingsgebouw. Kaartenavond. 20.00 uur. Nieuwerkerk „Rehoboth", Ooststraat 18. Algeme ne Leesbibliotheek. 18.30 -19.15 uur. Iedere vrijdag Burgh Café-restaurant „Het Grote Zwijn". Klaverjassen. 20.00 uur. 14.00-16.00 Haamstede DEN HAAG, 4-11. Minister Den Uyl van sociale zaken en werkgele genheid is van plan werknemers vol gend jaar 2,1 procent WW-premie te laten betalen en werkgevers 1,4 pro cent. Het ministerie heeft dat dinsdag bevestigd. Op de WW-premie komt nog een wachtgeldpremie, die vol gend jaar volgens een woordvoerder van de sociale verzekeringsraad 0,9* procent zal bedragen. De wachtgeld- premie wordt vastgesteld door be drijfsverenigingen en gelijk verdeeld over werkgevers en werknemers. De WW-premie wordt vastgesteld door de minister op advies van het Algemeen Werkloosheidsfonds. De meerderheid van dit fonds heeft on langs een premie geadviseerd van 3,5 procent. Op het ogenblik komt van de WW- en Wachtgeldpremie samen 1,775 procent voor rekening van de werknemer en 0,775 procent voor dié van de werkgever. Café Bommenede. Open dans- en bingo-avond Bond van Opzichzelf- staanden. 20.00 uur. Oosterland Sportgebouw Schutterstraat. Uit voering gym. sportvereniging „Dul- veland". Aanvang: 19.30 uur. Zaterdag 7 november Zierikzee Concertzaal. Film: „For your eyes only", James Bond, 19.00 en 21.30 uur. Westenschouwen Rotonde. Verzamelen strand- en duinwandeling Jeugd Natuur- en Vo gelwacht. 10.00 uur. Zonnemaire Verenigingsgebouw. Dans- en bingo avond „De Benekluvers". 20.00 uur. Bruinisse Ruitersportcentrum „De Korenzol der". Ledenvergadering Paarden- en Ponyklub Schouwen-Duiveland. 20.00 uur. Big „S" (Burgh-Haamstede) Zaterdag 7 november, optreden Schouwse formaties „Absession" en Dodge". 20.00 uur. Openingstijden: vrijdag van 20.00-23.00 uur; zaterdag van 20.00- 24.00 uur. Zondag van 14.30-18.00 uur. De Pul (Bruinisse) 6 november gesloten. Openingstijden: vrijdag van 19.30-23.00 uur; zaterdag van 19.30- 24.00 uur; zondag gesloten. Brogum (Zierikzee) Vrijdag 6 november optreden „Veul- poepers bv" (folk, rock, reggae, pop). 21.30 uur. Openingstijden: vrijdag 20.00-24.00 uur; zaterdag 20.00-1.00 uur; zondag 15.00-18.00 uur. Trace (Scharendijke) Openingstijden: vrijdag 20.00-24.00 uur; zaterdag 20.00-24.00 uur; zondag 14.30-18.00 uur. re bewindslieden Van der Stoel (bui tenlandse zaken) en De Koning (land bouw) hebben recent hun afkeer be tuigd van de „Brusselse plannen". Brouwershaven Gemeenschapsruimte. Nutsbiblio- theek. 19.30 - 20.30 uur. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Elke eerste en derde donderdag van de maand Zierikzee Havenplein 24. Rechtswinkel. 19.00 - 20.00 uur Elke tweede en vierde woensdag van de maand Zierikzee Vrouwencafé de Gekroonde Suiker biet. 20.30 uur. Donderdag 5 november Zierikzee „Marktzicht". Fraktievergadering P.v.d.A. 20.00 uur. Balie. ANWB verlichtingstest. 10.00 - 19.30 uur. HUISAANSLUrnNGEf' Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur: (01110) 5396, (01110) 3539 Advertenties (01119) 1660 Bezorging (01119) 1660 na 18.30 uur Parkeerterrein ABN-bank, Noord- straat. Verlichtingstest ANWB. 10.00 tot 19.30 uur. Scharendijke Raadhuis. Gemeenteraadsvergade ring. 19.30 uur. Brouwershaven „De Blokkendoos". Ouderavond Stichting Peuterspeelzaal. 20.00 uur. Vrijdag 6 november Zierikzee Ger. kerk. Aaltens Mannenkoor. 20.00 uur. Balie. ANWB verlichtingstest. 10.00 - 19.30 uur. Concertzaal, film: „For your eyes on ly", James Bond, 20.00 uur. Foyer Concertzaal. Ziejook „L'Ingor- go". 20.00 uur. Vierschaar (stadhuis). Koncert. 20.00 uur. Haamstede Parkeerterrein ABN-bank, Noord- straat. Verlichtingstest ANWB. 10.00 tot 19.30 uur. Renesse Kantine Sportpark Laone. Jaarver gadering S.V. Renesse. 19.30 uur. Brouwershaven Gemeenschapsruimte. Nutsbiblio- theek. 19.30 - 20.30 uur. Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis". Zendingsavond Ger. Gem. 19.00 uur. Zonnemaire Café Bommenede. strijden. 20.00 uur. Klaverjaswed- Da's noe makkelijk; 'k kieke nooit- wae ze vandaen fcomme, md wa ze binne. Of 't noe Russen binne of Amerikanen, bluuf 't zaalfde. Allêên die fetuten van die onderzéér- kommedant in Zweden da's niks. Die komt dae glad öórendol un bitje on der waeter anzette, in gloaf md, dat was om te kieken. „E j' ulder 't ao- mae gezie" vroeg'n an z'n maansen, dan gae me ons padje nü opkorte, md dat gieng mooi nie dd, want ie zat mi z'n schuute vast op de basalt, zeji md. Toe noe toch, die zocht dae gin\spie- kers op laeg waeter, wdnêênt, 't was om te loeren. Dat wee'k wê zeker. Af ijn de Zweedse meriene maansen ei utje bie mutje gedae, in ze gienge ao- mae mi boaten vö dat duukkchip laage, in ja op den duur most de fcom- medant wê uut z'n kot komm md vee babbels at 'n nie, êk geleze 't Is bie mekaore toch un ussouwev van Jan Stêên mi dat gegluur. Wd'k zaage wil, 't weer gae ök ver- andere; 't wor - zei md - f ie ritjes buute, in dan aol dat waeter; je zou d'r un uusmosse van worre, md pnes- schien gaet strakjes wê vriezeAda's goed tegen 'tfenien. Allêên as 'Vglad wordt, vind ik ieselijk. 'k Zaagê d'r md niks mi van, want precies ipete doe je 't nie, md oe de boeren d'n\oest vaader in motte aele van aerpels in juun, dd wee'k nie. 't Zd jachten ööre als droag bluuft. Vroeger waere zop deze tied volop an 't peeën mennen, md noe zïe'k niks't Is 6k md miezerig weertje in mtt de peebenne kü je op 't land nie vee mi uutvoere. Da's gewist, 't 1$ in bluuf un pienetensie, as aol je spul len buute laage. Dae wor vee te wei nig dn gedocht. As 't fmae wt bezig is, kunne ze d' aolder wê vergete. 't Wor waarke 's aevens mi du lampe dr bie, mö je md dienke. 'k nog un ouwe kruuwaegen tuus in k'ê gevroge kan 'k nog wd vó jul- der doe, md 't most nie, dus aruit ivf md. 'k Bin noe toch zö blie, dat 't Zeeuws Tiedschrift ök un bitje an di- alekt doet. Meneer Geuze, vroeger van de Z.L.M., ei vréét mooie uut- drukkingen opgeschreve, zo as: vin- ters in wuuven mi agosie, een kasjes- vint, de vraegkaarke in un klepper vó't gerijtje, makkedamwegen in schuurslaepers, noampje in moeie; 't is uut de tael verdwene. Toe'k jor^k was oorde je 't nog. Md glokkig, im piezeltje - in wê meer-is d'r toch nog van overgebleve, in nog even wat de nattigheid betreft zei vroeger Piet van Kees van Mina aoltied: „de na tuur regelt t wê", dus dae zummen 't md op ouwe. Kiek op m'n orlozie, tn werempel den tied vlieg d wt md. 'k Outve d'r dus u>ê un bitje ööpstöóps mee op, ma veruit, m'n blaedje is a wt vol 6k. Noe, tot de volgende keer dan md wi want oet 'ok is, mê me kaore nog, waer of nie, in da's vee toaerd.' SCHIEREILA NDMA N i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 2