IKratPils Vijftig jarige Vrijzinnig Hervormde Vrouwenverei „Er wordt gepoogd wig te drijven tussen akkerbouw en veeteelt" Minister Van der Stoel praatte met Weinberger nu DE ZIERIKZEESCHE COURANT Pittige jubileumviering Z.L.M. „boos" op EEG-kommissie Veel Vietnamezen naar Sowjet-Unie WA> ffi* PE 8IET V é|iï ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij Wh Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 32,30, per jaar 122,60. Losse nummers 65 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 5,20. Vraagt onze contractprijzenI De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. Donderdag 5 november 1981 138ste jaargang Nr. 23009 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) In dit nummer: Landinrichting c.a. aan de orde Noordwelle ZIERIKZEE, 3-11. De Vrijzinnig Hervormde Vrouwen vereniging Zierikzee heeft een goud randje gekregen. Dinsdag werd met een zeer geanimeerd feest in het Her vormd Verenigingsgebouw het vijftig jarig jubileum ge vierd. En nu op naar de volgende vijftig jaar? Huidige presidente, mevrouw J. M. Assendorp-Van der Linden kijkt wat bedenkelijk op die vraag. Zeker op de jubi leumdag wil ze de zaak positief benaderen, maar tra ditionele vrouwenverenigingen hebben tegenwoordig vrijwel geen aanwas van jonge leden meer en dat is toch een teken aan de wand. Zierikzee, Middelburg en Tholen hebben nog een Vrijzinnig Hervorm de Vrouwenvereniging; drie in de he le provincie Zeeland, vijftien jaar ge leden toen de provinciale Federatie werd opgericht waren er nog tien af delingen. Voor Zierikzee ziet het er overigens nog niet zo somber uit: de vereniging telt 32 enthousiaste leden, van wie een zeer grote groep de twee wekelijkse bijeenkomsten bezoekt. Een gouden jubileum geeft aanlei ding tot een terugblik. Mevrouw As sendorp vertelt, dat de vereniging in 1931 werd opgericht door de dames Pijnacker Hordijk en Barnouw. Vij fenzeventig vrijzinnig hervormde vrouwen kwamen om de twee weken in verenigingsverband bijeen om te handwerken, een boek te horen voor lezen, een stuk uit de bijbel te behan delen e.d. Uit de beginperiode is niet zo veel meer terug te vinden, lange tijd werd gedraaid zonder officieel bestuur en zonder notulen. De lei- ding was gedurende die eerste twin tig jaar in handen van de initiatief neemster mevrouw Pijnacker Hor dijk. Vijftig jaar lid De vrouwenvereniging telt thans nog vier leden, die van het begin af lid zijn geweest, te weten de dames B. v. d. Berge-De Vos, P. v. d. Have- Priemus, S. Kaashoek-Van Dijk en N. Tromper-Van Wijk. Dinsdagmid dag, tijdens de jubileumviering werd hun verenigingstrouw gehonoreerd met een warm toespraakje en een fraaie attentie: een zilveren bonbon- schaal. Het werd usance, dat de echtgenote van de vrijzinnig hervormde predi kant het presidentschap op zich nam. Na de inmiddels genoemde eerste presidente kwam echter een man aan „het bewind", ds. C. J. van Royen, want zijn echtgenote voelde niet veel voor deze funktie. Na het vertrek van ds. Van Royen bleef de plaats van de vrijzinnig her vormde predikant een jaar vakant; de voorzittershamer werd in dat jaar gehanteerd door mevrouw M. Krakeel-Wijsman. Zij werd tenslotte in 1959 opgevolgd door de huidige presidente mevrouw Assendorp. De vrijzinnig hervormde vrouwen vereniging komt nog steeds elke veertien dagen bijeen. Eenmaal per maand wordt de avond gewijd aan bespreking van verenigingsaktivi- teiten en/of een boekbehandeling, de tweede bijeenkomst wordt gevuld met een dia-voorstelling, een lezing of demonstratie. Zo kregen de leden de afgelopen maanden zaken voorge schoteld als de Stichting Jeugd Schouwen-Duiveland, het Water schap, drugverslaving, ouder wor den, een causerie van de dierenarts, een uitleg van de notaris betreffende erfrecht en een demonstratie potten bakken van kunstenares Tessa Braat. Elk jaar wordt een reisje gemaakt. „Echt voor de ontspanning", zegt mevrouw Assendorp en ze vult aan, dat in het najaar derhalve een wat leerzamer trip wordt gemaakt in de vorm van een exkursie. Dit seizoen werd eer bezoek gebracht aan een suikerfabriek en een zijdefabriek. Zowel reisdoel als onderwerpen voor de normale bijeenkomsten worden door het bestuur aangedragen en met de leden besproken. De dames van de Vrijzinnig Her vormde Vrouwenvereniging verzor gen verder de zogenaamde Kerstlijst voor de zondagsschool en om de twee jaar een verloting voor het Pastorie fonds. Band De gemiddelde leeftijd van de le den ligt rond de zestig jaar, oudere le den blijken zeer trouw, maar, zoals gezegd, aanwas van jongere leden is er vrijwel niet. ,,Er zijn slechts een stuk of vier leden van onder de veer tig jaar", aldus de presidente. Hoe komt het toch, dat je - niet al leen in Zeeland, maar ook elders in den lande - veel traditionele vrou wenverenigingen ziet verdwijnen? Mevrouw Assendorp konstateert: „Dit soort vrouwenverenigingen leeft niet meer zo bij jpnge vrouwen, ze hebben er geen behoefte aan". Zelf betreurt ze dat. „Juist in de vrijzin nig hervormde groepering, waar het frequent kerkbezoek soms ontbreekt en dus geen band kan vormen, kun nen de ontmoetingen binnen de vrou wenverenigingen die onderlinge band wel smeden". Er is - voc^Bvoor vrouwen - uiter aard nogal veranderd sinds 1931. Hebben de emancipatiegolf en daar mee samenhangende vormen van nieuw vrouwenwerk nou invloed op die traditionele vrouwenverenigin gen? Mevrouw Assendorp overweegt haar antwoord: „Van het landelijk hoofdbestuur uit wordt er wel op aangedrongen zaken als emancipatie binnen de eigen vereniging te bespre ken, maar in de praktijk blijkt, dat een groot deel van de leden daar beslist geen interesse voor heeft." Toch is de invloed van de vrouwenbe weging terug te vinden in de vrijzin nig hervormde vrouwenvereniging in Zierikzee. Er werd een diskussie- praatgroep geformeerd, waar onge veer twaalf vrouwen belangstelling voor bleken te hebben. Heel veel onderwerpen komen in deze groep ter sprake. De presidente verwijst naar zaken, zoals die in het N.C.R.V.-programma „Plein Pu bliek" aan de orde komen. Verder worden problemen van leden elders, gepubliceerd in het landelijk blad „Klokkeklank" nader besproken. De naam van de presidente prijkte ook op het lijstje medewerksters aan de totstandkoming van de konsept- nota „Hoe denken vrouwen op Schouwen-Duiveland over emanci patie?" Mevrouw Assendorp laat dan ook weten het belangrijk te vinden, dat de kloof tussen het traditionele en nieuwe vrouwenwerk wordt over brugd. Dat zoiets heel moeilijk is, moge alleen al blijken uit het feit, dat zelfs het bestuur van haar „eigen" vereniging niet volledig en thousiast is over een dergelijke sa menwerking. Feest Terug naar het jubileum: De vrij zinnig hervormde vrouwenvereni ging besloot dit op uitgebreide wijze te vieren. De inmiddels genoemde verloting voor het Pastoriefonds werd vorig jaar voor eenmaal gere serveerd voor het gouden jubileum feest en verder werd een eenmalige gemeentesubsidie ontvangen. „Er komt heel wat voor kijken zo'n feest op touw te zetten", aldus de presi dente. De inspanningen werden beloond: het bestuur, naast mevrouw Assen dorp bestaande uit de dames A. de Jonge-Regoort, N. v. d. Zande-Van Vervolg pag. 4 Een gouden jubileum voor de Vrijzinnig Hervormde Vrouwenvereniging en een gouden jubileum voor deze vier da mes, die de vereniging vijftig jaar trouw bleven. Ze poseerden met de fraaie en smakelijke Abraham, een attentie van de kerkeraad. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) WASHINGTON, 4-11. De Ameri kaanse regering heeft het voornemen van de huidige - demissionaire - rege ringscoalitie, in december niet in te stemmen met het plaatsen van 48 WASHINGTON. De Amerikaanse president Reagan en koning Hoes sein van Jordanië hebben hun twee daagse besprekingen afgerond en overeenstemming bereikt over de noodzaak om de defensie van Jorda nië te versterken. AMMAN. Kroonprins Hassan van Jordanië heeft verklaard dat zijn land akkooord gaat met het stichten van een Palestijnse staat op de westelijke oever van de Jordaan en in de strook van Gaza. GOES, 2-11. „De Europese Commissie probeert duidelijk een wig te drijven tussen de akkerbouw en de veehouderij wanneer ze verklaart dat door de door haar beoogde lagere graanprijzen de produktiekosten voor de veehoude rij verminderen en de problemen van de graansubstituten (graanvervangers) het meest efficient opgelost kunnen worden. ZIERIKZEE. Een begin is gemaakt met afbraak van de Betonmortelcentra- le aan de Scheepstimmersdxjk. De centrale - hoe nuttig verder ook - gaf in het verleden de nodige overlast en verplaatsing naar het industrieterrein was het begeren van buurtbewoners en ook de gemeente Zierikzee. De nieuwe centra le is vrijwel voltooidzodat het oude gevaarte kan worden afgebroken. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Een verdeeld Nederlands stand punt zou de Commissie en enige lidstaten wel behoorlijk in de kaart spelen maar gezien onze bijzondere positie in de EG als exporterend land zullen we dat kost wat kost moeten voorkomen". Dit waarschuwend geluid liet de voorzitter van de Zuidelijke Land bouw Maatschappij (de Z.L.M.), de heer A. J. G. Doeleman, horen tijdens de ledenraadsvergadering van de Z.L.M. in de „Prins van Oranje" te Goes toen hij inging op de récent door de Europese Commissie voor- BANGKOK, 4-11. Vietnam zendt momenteel tienduizenden gastarbei ders naar landen in het Sowjet-blok om de stijgende lasten te verminde ren van zijn buitenlandse schulden. 50.000 Vietnamezen zijn reeds werk zaam in fabrieken in de Sowjet-Unie, Bulgarije en Oost-Duitsland. Het huidige Vietnamese vijfjarenplan voorziet in het sturen van ruim 100.000 Vietnamese arbeiders naar Oost-Europa. Dit hebben westerse diplomaten in de Thailandse hoofd stad Bangkok woensdag meege deeld. gestelde wijzigingen in het EG-land- bouwbeleid. „Laten we daarbij wel bedenken, zo voegde hij er aantoe, dat de redenering van Europese Com missie niet opgaat als zij zegt dat bij een prijsverlaging van de granen de inkomens van de kleinere graanpro ducenten daardoor minder zouden worden beïnvloed dan die van de gro te bedrijven. Immers in ons land wordt het graan niet als veevoer op het eigen bedrijf gebruikt". Andere produkten De Europese Commissie wil overi gens niet alleen de prijs en produktie van graan maar ook die van andere agrarische produkten beperken door middel van zogenaamde produktie- doelstellingen, daarbij rekening hou dende met de vooruitzichten voor de komende vijf jaar. Het Brusselse marktbeleid zal daardoor goedkoper worden en met de vrijkomende gel den wil men dan o.m. in ontwikke ling achtergebleven gebieden in met name het zuiden van de EG sociaal- ekonomisch op een hoger plan bren gen. De heer Doeleman zei het zeer te betreuren dat de landbouw die met zijn tijd is meegegaan (vooral die in Nederland) met de recente plannen van de Europese Commissie op moet draaien voor andere EG-gebieden die de bakens niet tijdig hebben verzet. Een en ander blijkt immers uit het feit dat men in Brussel niet bereid is extra gelden boven de 1 btw af- Dit nummer bestaat uit 12 pagina 's. cruise raketten op Nederlands grond gebied „niet met vreugde begroet". Dit heeft minister Van der Stoel dinsdag in Washington verklaard na een wat hij noemde „zeer openhartig" gesprek met de Ameri kaanse minister van defensie, Casper Weinberger. Over het verloop van dit gesprek was hij „redelijk tevreden": het had zich „met inachtneming" van de Nederlands-Amerikaanse menings verschillen, „in een positieve sfeer ontwikkeld". In diplomatiek jargon betekent „zeer openhartig" doorgaans dat men elkaar duidelijk zegt waar het op staat, en „een ontwikkeling in po sitieve sfeer" zou kunnen betekenen dat men in de loop van het gesprek beter op de hoogte raakt van eikaars standpunten en mogelijk daar enige begrip voor gaat opbrengen. Wie protesteert als hij gepre zen wordt, wil twee keer ge prezen worden. K- dracht beschikbaar te stellen voor deze in ontwikkeling achtergebleven gebieden. Doelman: „Het is voor ons onbegrijpelijk, ergerlijk en vooral onaanvaardbaar dat de Europese Commissie door wat men noemt „Be zinning op het Landbouwbeleid" met zulke onzinnige en onrealistische voorstellen komt. Overigens", zo merkte hij in dit verband nog op „los je daarmee het probleem niet op maar verplaats je het alleen maar. Achtergebleven gebieden Daarbij komt ook nog", meende de Z.L.M.-voorzitter „dat het onmoge lijk is alleen met een landbouwstruk- tuurbeleid in achtergebleven gebie den de ontwikkeling op gang te bren gen. Daar is een veel bredere aanpak voor nodig en daarvoor zullen ook fi nanciële middelen uit andere bron nen aangewend moeten worden". Advertentie Verwachting tot vrijdagavond: Koude nacht Droog weer en perioden met zon; mi nimumtemperatuur om het vriespunt; middagtemperatuur onge veer negen graden; zwakke tot mati ge noordwestenwind. WEERSVOORUITZICHTEN Weersvooruitzichten over Neder land: de cijfers zijn een globale aan duiding: het interval rond deze cij fers moet ruimer genomen worden naarmate de dag waarvoor de ver wachting geldt verder in de toekomst ligt. Verwachting t/m maandag 9 nov.: Zaterdag: Zonnige perioden Kans op neerslag: 30%. Min.temp.: 0 gr. Middagtemp.: 8 gr. Windkracht: noord 3 Zondag: Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 0 gr. Middagtemp.: 7 gr. Windkracht: noord 3 Maandag: Kans op neerslag: 20%. Min.temp.: 0 gr. Middagtemp.: 7 gr. Windkracht: noordwest 2 ZON- EN MAANSTANDEN 6 nov. Zon op 7.44, onder 17.02 Maan op 15.12, onder 0.03 Volle Maan: 11 nov. (23.26) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 6 nov. 9.26 22.16 3.01 15.45 Doodtij: 7 november HET WEEROVERZICHT DE BILT, 5-11. Het K.N.M.I. deelt mede: Een depressie die over Scandi navië naar Rusland trekt, brengt een grote hoeveelheid koude lucht naar Europa vooral in Scandinavië, midden-Europa en op de Balkan gaat de temperatuur flink omlaag. Een hogedrukgebied boven Enge land heeft een gunstige invloed op het weer in west-Europa. Het zorgt voor vrij rustig weer. 's Nachts wordt het in het binnenland vrijwel windstil. Bij heldere hemel zal de temperatuur dan ook flink dalen en moet met nachtvorst rekening wor den gehouden. Overdag loopt de tem peratuur op tot ongeveer negen gra den. Het ziet er naar uit, dat het ho gedrukgebied de komende dagen in de buurt blijft, zodat de veranderin gen in het heersende weertype niet groot zullen zijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1