Schip weggesleept en Russische kommandant verhoord Begin verwerpt voorstellen EEG en Saoedi-Arabië KERKELIJKE SOLIDARITEIT Zeeuws vervoer en de Westerscheldeveren 2 De duikboot-affaire Brezjnjev naar Bonn Zeeuwse arbeidsonrust Deel personeel „De Schelde" legde werk uur neer De recessie in de Y.S. Meisje omgekomen bij brand .AGENDA LAATSTE NIEUWS Zweden niet tevreden na ondervraging kapitein ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE SPEL Het is een begrijpelijke zaak dat de staat Israël veel moeite heeft mbt de z.g.n. Awacs-toestellen, die Amerika gaat leveren aan Saoedi-Arabië. Een dergelijke militaire leverantie is po litiek gekleurd en het bevestigt dat Israël zo al niet in een isolement wordt gedrongen, toch op veel pro blematischer wijze wordt benaderd, dan in het verleden. Aan de toch al niet ruim toegeme ten „vanzelfsprekendheden" wordt getornd en het laat zich verstaan, dat Joodse mensen, ook buiten Israël, zich wel zorgen maken. Hun woordvoerder in Nederland is rabbijn A. Soetendorp, bij de herden king van hét 50-jarig bestaan van het Verbond van Liberaal Religieuze Jo den in Nederland. De rabbijn betrok in zijn beschouwing uiteraard ook de aanslagen op synagogen en verwijt op een bepaalde wijze, dat met name de kerken, niet hevig - of niet heviger - hebben gewaarschuwd en gepro testeerd. Hij pleit bij herhaling voor- meer solidariteit van de kerken met het Joodse volk en verwondert zich- trouwens ook over het feit, dat poli-; tiek links niet te hoop is gelopen, om te getuigen tegen de anti-Israël- symptomen. Vooral voor de kerken zou hier een taak liggen, want duidelijke regel matige kontakten tussen Joden en kerken bestaan feitelijk niet. De staat Israël wordt als een politiek probleem ervaren, dat het Midden- Oosten domineert en er zou te weinig besef zijn van het feit, dat er in de on derstroom van geloofsovertuigingen, een gemeenschappeljkheid bestaat, die niet valt te loochenen. Overigens - zo blijkt - zijn de Jood se kontakten, voor zover die er zijn, met de kerken niet slecht, maar orga nisatorisch zou er meer te doen zijn. De rabbijn pleit bij voorbeeld voor een „Raad van Kerken en Synago gen", hetgeen een veel markanter be trokkenheid van het Joodse volks deel bij het gebeuren, zou inhouden. Samengevat kom het pleidooi neer op meer wederzijds vertrouwen en samenwerking waar dit mogelijk is. Na alle verschrikkelijks in Werel doorlog II, mogen ten aanzien van Joodse mensen, ook in hun relatie tot Israël, uiteraard niet opnieuw fouten worden gemaakt of nalatigheid ge- konstateerd. Dit klemt temeer, om dat een generatie inmiddels volwas sen is geworden, die slechts bij over levering iets - doorgaans te weinig - weet van het onmenselijke lot, dat ook de Nederlandse Joden trof in de oorlog. Bezinning en het trekken van logische konklusies zou in dit opzicht wederzijds heilzaam kunnen wer ken. Flitsen uit het buitenland JOHANNESBURG. Een gebouw van het Zuidafrikaanse leger in Jeppes-Reef is zaterdagavond ver nield bij een aanslag. Dit heeft een woordvoerder van het Zuidafrikaan se ministerie van defensie maandag meegedeeld. JAKARTA. In een afgelegen deel van de Sumatra zijn verleden week rellen uitgebroken tussen moslems en leden van de Chinese zakenwereld in Banda Ache, in de provincie Aceh op Sumatra. Dit heeft een ooggetuige maandag gemeld. Er is een aantal ar restaties verricht. SALISBURY. Diplomaten van de landen die de westersterse kontakt- groep voor Namibië vormen (Enge- landa, Canada, West-Duitsland, Frankrijke en de Verenigde Staten) hebben maandag in Salisbury besprekingen gevoerd met premier Mugabe van Zimbabwe. PARI JS/BELGRADO/YAOE- NDE. President Goukouni Queddeie van Tsjaad is er van overtuigd dat de Libiërs uit Tsjaad zullen vertrekken. Hij zie dit maandag bij aankomst in Parijs, waar hij de Frans-Afrikaanse top, die dinsdag begint, zal bijwo- LONDEN. Premier Margaret That cher van Engeland en premier Garret Fitzgerald van Ierland houden aan staande vrijdag een topkonferentie over de Noordierse kwestie. Bezorgde schillenboer ARNHEM, 2-11. De Arnhem- se schillenboer Stephan Triest heeft honderdduizend kilo af val opgehaald, maar vandaag (dinsdag) moet hij wegens geldgebrek zijn Zeeuwse trek paard Bianca verkopen. Triest is bang dat de vierjarige mer rie haar leven in het slachthuis zal eindigen. De schillenboer geeft de schuld aan de gemeen te Arnhem, die weigert zesen- vijftig gulden subsidie te ge ven voor elke ton afval die hij ophaalt. ,,Als ik nu mijn paard en wa gen niet verkoop, dan wordt gas en licht afgesloten. Eigen lijk had ik nu feest moeten vie ren, omdat ik mijn eerste hon derdduizend kilo had binnen gehaald", zo zei Triest maanr dag. KARLSKRONA/STOCKHOLM, 2-11. De Zweedse marine heeft de Sowjet-onderzeeër bij Karlskrona maandag- tegen het eind van de middag vlotgetrokken, maar dit stond, zo werd officiëel benadrukt, los van het verhoor dat zijn kommandant intussen onderging. Nadat deze na lang touwtrekken tussen Stockholm en Moskou uitein delijk van boord was gegaan voor het door Zweden geëiste onderzoek naar de toedracht begon de gestrande Rus noodsignalen uit te zenden op de open radiofrequenties. De rest van de bemanning was aan boord geble ven. Daar de wind was aangewak- UTRECHT. Enka gaat volgende week met de vakbonden en de Centra le Ondernemingsraad praten over een nieuwe ontwikkeling in Breda. BONN, 2-11. Het bezoek dat de Russische president en partijleider Leonid Brezjnjev, op 23 en 24 novem ber aan West-Duitsland brengt, zal mogelijk met twee dagen worden verlengd. Dit meldt „Vorwaerts", het weekblad van de Westduitse soci alisten maandag. Het blad baseert zich op informatie uit diplomatieke kringen. kerd besloot de marinekommandant Zuid-Zweden, uit vrees voor het schip, toen de Rus met SOS-seinen begon, de onderzeeër vlot te trekken om hem naar een veiliger plaats te brengen. Hij werd ongeveer een kilometer verder gesleept van de rots, waarop de boot sinds vorige week dinsdag vastzat. Daar ging hij voor anker, maar vol gens deskundigen van de Zweedse defensiestaf zou het schip naar de dichtbij gelegen Zweedse marineba sis Karlskrona kunnen worden gesleept. Eisen De vier eisen waarmee Moskou vol gens de Zweedse minister van defen sie instemde zijn: Het schip wordt door Zweeds per soneel geborgen. De kosten borden gedragen door de Sowjet-Unie. De oorzaak van de schending van Zweeds territorium en van de averij zullen worden onderzocht en ten be hoeve van het onderzoek zal het ver hoor van de kommandant op Zweeds grondgebied plaatsvinden. VLISSINGEN, 2-11. De beroepsgoederenvervoersorganisaties in Zeeland, de Nationale Organisatie voor het Beroepsgoederenvervoer (NOB) en de Ei gen Vervoers- Verladersorganisaties (EVO), hebben bij de Staten van Zeeland fel geprotesteerd tegen de voorgenomen tariefsverhoging van de Westerschel- deveren. Op 2 januari 1982 worden alle veertarieven voor de Westerscheldeve- ren verhoogd. Voor het vrachtvervoer zelfs met vijftien procent. Volgens de Zeeuwse vervoerders wordt het Zeeuws vrachtvervoer hierdoor op onevenredige wijze be- MADRID. Ruim 2500 Spaanse ge vangenen hebben maandag gewei gerd të eten, net'als zondag. Officiële"; bronnen zeiden, dat ze wel voedsel-0- paketten van hun familieleden aan namen. NANTES. Duikers van de Franse marine hebben maandag een bom on schadelijk gemaakt die aan de romp van het onderzoekingsvaartuig „He cate" van de Britse marine was be vestigd. WASHINGTON. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft maandag bevestigd dat Ameri kaanse burgers „onderhoud hebben gepleegd aan toestellen van de Libi sche luchtmacht en dienst hebben ge daan als bemanningsleden aan boord van Libische militaire vliegtuigen". nadeeld. Ook al omdat de algemene ekonomische situatie z'n negatieve weerslag op het goederen vervoer heeft gehad. Volgens direkteur W. Flohr van het NOB, heeft het be roepsgoederenvervoer in Zeeland niet alleen met de toch al hoge veer tarieven te kampen maar de provin cie houdt ook geen rekening met de laiige wachttijden die de vrachtauto's dikwijls moeten door brengen op deweerterreinen voor' ze kunnen worden overgezet. Door deze kosten die op tachtig a negentig gul den per uur per vrachtwagen komen, wordt het Zeeuwse vrachtvervoer ten opzichte van de overige vracht vervoerders in Nederland wel heel erg benadeeld, vinden de vervoersor ganisaties. NIJMEGEN. Ruim drieduizend mensen hebben in Nijmegen gede monstreerd tegen de inmenging van de Verenigde Staten in Centraal- Amerika. VLISSINGEN, 2-11. Maandagmiddag hebben ruim driehonderd perso neelsleden van de afdeling machinebouw van de Koninklijke Maatschappij De Schelde (KMS) in Vlissingen, een werkonderbreking gehouden van een uur. Dit uit protest tegen de reorganisa tieplannen voor de afdeling machine bouw bij De Schelde, waardoor hon derd van de rond tweehonderd vijf tig arbeidsplaatsen komen te vervallen. Deze reorganisatieplannen werden eerder aangekondigd in een intern rapport. Volgens de voorzitter van de ondernemingsraad van de KMS, Da vid de Leeuw, is het personeel nog steeds niet door de direktie over de nieuwe plannen ingelicht terwijl di verse maatregelen die in het rapport worden aangekondigd, al wel wer den doorgevoerd, zoals een vakatu- restop en overplaatsing van perso neelsleden. Direktie De werknemers die maandagmid dag door de voorzitter van de onder nemingsraad werden ingelicht over de plannen eisen ook uitleg van de di rektie. Aangezien deze niet aanwezig was hebben de werknemers de direk tie nog enkele dagen de tijd gegeven om met hun uitleg te komen. Is deze uitleg niet voldoende, dan zal het personeel van de KMS tot harde ak- ties overgaan, zo werd maandagmid dag tijdens de werkonderbreking af gesproken. De Sowjet-Unie zal zich veront schuldigen voor de grove schending van de Zweedse territoriale wateren en doordringen in verboden militair gebied. Dit laatste deed de Sowjet-Unie al in het weekeinde, „zo snel", zo zei minister Ullsten, „dat het een aange name verrassing voor mij was". Zwe den vindt dit echter niet voldoende en eist ook een volledig onderzoek. TOULOUSE/HAMBURG. De Li banese luchtvaartmaatschappij Middle East Airlinese (MEA) heeft vijf vliegtuigen van het type Airbus. A-310 besteld en heeft een optie geno men op nog eens veertien van deze vliegtuigen, zo is maandag bekend gemaakt. WASHINGTON, 2-11. De recessie in de Verenigde Staten zal niet al te diep zijn. Er komt beslist een eind aan en als dat gebeurt, gebeurt het heel plotseling, zo heeft de Amerikaanse minister van financiën, Donald Regan, het afgelopen weekeinde verklaard te genover de bankkommissie van de se naat. Aan het einde van het eerste of het begin van het tweede kwartaal zal er sprake zijn van een opleving van de ekonomie, aldus Regan. ULFT, 3-11. Door een brand in haar woning in het Gelderse Ulft is in de nacht van maandag op dinsdag een 10-jarig meisje om het leven geko men. Haar vader, die haar vergeefs heeft trachten te redden is met derde graads brandwonden in het zieken huis opgenomen. De moeder van het meisje is eveneens met zware brand wonden in het ziekenhuis opgeno men.' De brand, die kort na één uur be gon, verwoestte binnen korte tijd het woonhuis van het gezin. Toen het vuur gedoofd was trof de brandweer het verkoolde lijkje van het kind Iedere maandag Bruinisse Dorpshuis. Speel- en strip-O-theek. 18.30 - 20.00 uur. Dorpshuis. Meer Bewegen voor Ou deren. 16.00 - 16.45 uur. Iedere woensdag Zierikzee Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities Herv. Chr. gemengd koor. 19.30 - 21.30 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Op gave leden kinderen i.o, 19.00 - 19.30 uur. Noordgouwe V erenigingsgebou wt j e1400-1600 uur, kinderklub. Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou; wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur. Noordgouwe Schuddebeurs Noordgouwe, verenigingsgebouw. Kaartenavond. 20.00 uur. Nieu werker k „Rehoboth", Ooststraat 18. Algeme ne Leesbibliotheek. 18.30 -19.15 uur. Iedere vrijdag Burgh Café-restaurant „Het Grote Zwijn". Klaverjassen. 20.00 uur. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. JERUZALEM, 2-11. De Israëlische premier Begin heeft maandag tijdens de openingszitting van de Knes- seth in scherpe bewoordingen de Saoedische en Europese plannen voor de vrede in het Midden-Oosten verworpen en herhaald dat de akkoorden van Camp David de enige weg naar vrede zijn. Begin riep de Israëlische oppositie op samen een vertegenwoordiging van alle partijen uit de Knesseth te sturen naar de Verenigde Staten en Europese landen om Israels zaak en standpunt uit te leggen. Sjimon Peres, leider van de Israëli sche Arbeiderspartij, zei daarop dat hij dit voorstel in overweging zal ne men. De Israëlische premier begon zijn toespraak met te stellen dat het vredesverdrag tussen Egypte en Is raël nog steeds van kracht is. Maar hij waarschuwde dat als een kant de voorwaarden ervan schendt de ande re zijde het recht heeft dat ook te doen. Begin uitte zijn hoop dat Egyp te, de Verenigde Staten en Israël voor het eind van dit jaar over eenstemming bereiken over zelf bestuur voor de Palestijnen in de be zette gebieden. Begin bewaarde het meest van zijn oratorische vuurwerk voor de Saoe dische en Europese vredesvoorstel len. „Een aantal landen hebben een plan opgesteld dat het „Europese ini tiatief" is gaan heten", zei hij. „Wij verklaren de besluiten van Venetië van 1980 hierbij als onaanvaardbaar voor ons. Wij verwerpen ze absoluut". Begin uitte in sarkasti- sche woorden zijn kritiek op de Brit se minister van buitenlandse zaken. Lord Carrington, die daarvan een der belangrijkste voorstanders is. „Hij mag dan heen en weer reizen tussen de Arabische landen, wij hebben aan dit plan geen boodschap. Lord Car rington kan zijn energie beter aan een rechtvaardiger zaak besteden". KARLSRUHE. De openbare aan klager in Karlsruhe in de deelstaat Baden-Wuerttemberg heeft maandag tegen twee Westduitsers bevelen tot inhechtenisneming uitgevaardigd om dat zij ervan worden verdacht voor de Russische inlichtingendienst te heb ben gewerkt KARLSKRONA, 3-11. Zweden is „niet tevreden" na de ondervraging van de kapitein van de Sowjet- onderzeeër die vorige week dinsdag bij de marinebasis Karlskrona aan de grond liep. Dit heeft een woord voerder van de marine dinsdagmor gen verklaard. Hij heeft gezegd te verwachten dat de zaak zich waar schijnlijk nog wel enige tijd zal voor tslepen. Kapiteint Pjotr Goes j in werd maandag met toestemming van Mos kou en in het bijzijn van twee Sowjet-diplomaten gedurende zeven uur ondervraagd. Het lijkt er niet op dat de ondervraging voltooid is, zo zei de woordvoerder, en zeer vermoe delijk zal de kapitein opnieuw aan de tand worden gevoeld. Dinsdag 3 november Zierikzee RSG. ZVU-kursus burgerschapskun de. 19.00 - 20.00 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Jubileum Vrijz. Hervormde Vrouwenvereni ging. 16.00 uur (avondprogramma: 19.45 uur). „Huis van Nassau". Vereniging van Oud-leerlingen. 20.00 uur. Woensdag 4 november Zierikzee Poppentheater „Alteklein", voor stelling „De dochter van de Draken- koning". 14.30 uur. Donderdag 5 november Zierikzee .MarktzichtFraktievergadering P.v.d.A. 20.00 uur. Balie. ANWB verlichtingstest. 10.00 - 19.30 uur. Haamstede Parkeerterrein"ABN-bank, Noord- straat. Verlichtingstest ANWB. 10.00 tot 19.30 uur. Scharendijke Raadhuis. Gemeenteraadsvergade ring. 19.30 uur. Brouwershaven „De Blokkendoos". Ouderavond Stichting Peuterspeelzaal. 20.00 uur. Vrijdag 6 november Zierikzee Ger. kerk. Aaltens Mannenkoor. 20.00 uur. Balie. ANWB verlichtingstest. 10.00 - 19.30 uur. Concertzaal, film: „For your eyes on ly", James Bond, 20.00 uur. Foyer Concertzaal. Ziejook „L'Ingor- go". 20.00 uur. Haamstede Parkeerterrein ABN-bank, Noord straat. Verlichtingstest ANWB. 10.00 tot 19.30 uur. Renesse Kantine Sportpark Laone. Jaarver gadering S.V. Renesse. 19.30 uur. Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis". Zendingsavond Ger. Gem. 19.00 uur. Zonnemaire Café Bommenede. Klaverjaswed- strijden. 20.00 uur. Café Bommenede. Open dans- en bingo-avond Bond van Opzich- zelfstaanden. 20.00 uur. Zaterdag 7 november Zierikzee Concertzaal. Film: „For your eyes only", James Bond, 19.00 en 21.30 uur. Zonnemaire Verenigingsgebouw. Dans- en bingo- avond „De Benekluvers". 20.00 uur. Zondag 8 november Zierikzee Concertzaal, film: „For your eyes on ly". James Bond. 20.00 uur. Maandag 9 november Zierikzee Bovenzaal „Mondragon". Gez. leden vergadering ZOC/VW. 20.00 uur. Stadhuis. Raadsvergadering. Aan vang: 19.30 uur. Dinsdag 10 november Zierikzee Stadhuis. Streekarchiefkommissie. 15.00 uur. „Huis van Nassau". Algemene leden vergadering Zwemvereniging „On derdak". 19.00 uur. Bejaardencentrum Borrendamme. Verkoop Welfare Ned. Rode Kruis, afdeling Zierikzee. 13.30 uur. Kerkwerve Ver. gebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. Haamstede Beatrixschool, bloedafname-avond. Gereformeerde Kerk. Afd. Ned. Ver eniging van Huisvrouwen. 19.30 uur. Renesse Kantine Sportpark Laone. Jaarver gadering S.V. Renesse. 19.30 uur. Wapen van Zeeland. Vergadering IJs vereniging Renesse. 20.00 uur. 'O u werker k Dorpshuis. Hoorzitting bestem mingsplan Ouwerkerk. 20.00 uur. Vrijdag 13 november Nieuwerkerk Ons Dorpshuis. Ouderavond „School met de bijbel". 19.30 uur. Zaterdag 14 november Zierikzee Opening zaal Jehova's Getuigen. Be zichtiging vanaf, 10.00 uur v.m. Zondag 15 november Zierikzee Bar Mirabelle. Max Collie Rhythm Aces. 14.00 uur. Dinsdag 17 november Renesse Rest. Le Rabot. Algemene ledenver gadering VW Renesse. 20.00 uur. Donderdag 19 november Brouwershaven Tonnenmagazijn. Vijfentwintig jarig jubileum bejaardensociëteit Brou wershaven. 14.00 uur (receptie: 19.00- 20.00 uur). Vrijdag 20 november Zierikzee „Mondragon". „Gheselscap goet en- de fyn". 19.00 uur. (01110) 2255 HUISAANSLUITINGEf' Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur: (01110) 5396, (01110) 3539 Advertenties (01119) 1660 Bezorging (01119) 1660 na 18.30 uur Het wonderlijke jeugdspel „boorh- pje verwisselen" is verdwenen uit het scala van mogelijkheden, evenals het hoepelen, hetgeen ik zeer be treur. Deze droefheid zal niet fnks- saal worden gedeeld, maar dat hojeft ook niet. Het woord - of liever I de woorden - zegt (zeggen) het al; jeugdi gen die zich met het spel bezig hiel den, posteerden zich bij een bopm. Met gefrons van wenkbrauwen, tnet ving er aanwijzing en en andere mimi sche gebaren, gaf de ene jeugdige de andere te kennenzich meester te willen maken van zijn of haar bóom. Even verder op stond een (vrije)Ivan- ger, die - als hij goed oplette - ook een boom kon pikken, in de korte (lloop) tijd, dat anderen van boom verwis selden. Wie uitviel werd (tijdelijk) vanger en dan begon het spél op nieuw. I Dit ogenschijnlijk maffe spél gaf aanleiding tot grote spnning en ont spanning. Vooral op zomeravonden waren er velen mee in de weer. Eens op een keer ging het mis met Üe ver wisselingsprocedure. Een aanvallig wicht stond geposteerd voor ,,haar" boom, maar de met grote vaart en kr achtig aanrennende verwisselaar stootte het lieve kind van haar plaats, waarna zij - zoals dat heette -„kopje onder" in een vrij diepe, modderige sloot verdween. Aangezien het dorpse leven voor de oorlog geen enkele ^sensatie kende, was hier nu toch iets aan de hand, dat enorme belangstelling trok en een reeks aktiviteiten op gang bracht, die mij nog helder voor de geest staan. Het eerst nodige was uiter aard het wicht uit de modder trekken en weer op de veilige wallekant te plaatsen. Onder het toestromen van talrijke volwassenen, waren de deel nemers aan het spel daar net op tijd in geslaagd. Het resultaat was een zwarte mod- derpop, die bibberend en klagend in de berm stond en daarna gezwind naar huis Tende, begeleid dooT een schare enthousiastelingen, die - mysterieus genoeg - in koor het woord „paling" riepen. Jeugd im mers was „hard" en wat willen we ook; ze was toch gered? Trouwens het in moddersloten tuimelen behoorde zo duidelijk tot het gedragspatroon van polderkinderen, dat het althans voor de jongeren, geen reden was tot geweeklaag. Wel dergelijke uitingen van ontzet ting thuis natuurlijk, want de moe ders moesten het weer opknappen en wasmachines waren er nog niet of wel, maar dan zo primitief, dat zij (nog) geen belangrijke bijdrage le verden aan het wasproces. Goede ou de tijd?'t Is hoe je het bekijkt. Even los van het incident immers, had het verwisselspel alles in zich van de arcadische ontboezemingen, waar dichters en prozaïsten zich de eeuwen door mee hebben bezig gehouden. Ze beschreven idyllische landschappen, lieten de zon in serene kleuren onder gaan, vermeldden het getik van de tinnen bekers in de dorpsherberg en lieten het Angelusklokje klepelen. Ja, in zo'n (soort) sfeer ongeveer werd boompje verwisseld, lang voor dat het lederen monster heel wat spe len terzijde schoof. SCHIEREILANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 2