Kollege b. en w. stipuleert voornemens in Begroting 1982 A.N.W.B. wandelaars „deden" een week-einde Zierikzee DE ZIERIKZEESCHE COURANT Gemeente Bruinisse Werkgevers verontrust over voorstellen informateurs De staking bij Leyland De ontwikkeling in Polen Boom-de Keizer AFWEZIG De eenmalige uitkering voor alleenstaanden Koffie iets goedkoper Interessante konfrontatie Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 3 november 1981 138ste jaargang Nr. 23008 WAARIN OPGENOMEN 2M REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij Wh Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. (1797 - 1889) ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 32,30, per jaar f 122,60. Losse nummers 65 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. In dit nummer: Schoolprojektplan Noordwelle-Serooskerke BRUINISSE, 2-11. De gemeente Bruinisse pleegt over leg met de direktie van Aquadelta over de bouw van een grote tennishal, aldus de begroting voor 1982 van de gemeente. Aquadelta zal de grond beschikbaar stellen en de bouw verzorgen. De gemeente zal alle mogelijke me dewerking verlenen op het gebied van vergunningen en helpen bij de exploitatie. De totale kosten van het plan bedragen naar verwachting iy2 miljoen gulden. Het gemeentebestuur zegt in de begrotingsbrief, dat gezien de interesse van de regio Goeree-Overflakkee en Schouwen-Duiveland voor het stichten van een tennishal, de exploitatie zeker sluitend te krijgen is. Bovendien zitten verschillende verenigingen om grotere akkommodaties verlegen. WERKEILAND „NEELTJE JANS". Voor een vlot vervoer van een vergadering in Den Haag naar een perskonferentie op „Neeltje Jans" over de Oosterscheldewerken werd voor een gezelschap journalisten door het Nationaal Bureau voor Toerisme een helikopter ingezet. Op de foto zet men voet aan de grond op de weg tussen Neeltje Jans" en Noordland (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) DEN HAAG, 2-11. De raad van Nederlandse werkgeversverbonden is ern stig verontrust over de berichten in de media dat de informateurs Halberstadt en De Galan in hun voorstel een financieringstekort van de overheid van meer dan 6,5 procent van het nationaal inkomen aanvaarden. Onder het kopje Kuituur meldt het kollege de opening van de gebouwen van de Kulturee Stichting Bruinisse. De voor het visserijmuseum bestemde ruimte zal zeker in 1982 worden inge richt De Stichting Festiviteiten Brui nisse heeft dit jaar helaas weinig suk- ses gehad met de aktiviteiten. Het is welllicht zinvol, aldus het kollege, de gebeurtenissen van het afgelopen jaar te evalueren, alvorens plannen te ma ken voor 1982. Milieubeleid Wat het milieubeleid voor 1982 be treft merkt b en w op vast te houden aan de uitspraak, dat wij de aarde niet van onze voorvaderen hebben geërfd, maar geleend van onze kinderen. Afgezien van de juistheid van deze uitspraak is dit een van de uitgangs punten van het milieubeleid van de gemeente Bruinisse. In de aanbiedingsbrief van 1981 heeft het kollege er reeds op gewezen, dat naar de mening van b en w samen werking op dit terrein de enige mo gelijkheid is om de toegekende verant woordelijkheden te kunnen waarma ken. Rekreatie De ekonomische situatie maakt het niet mogelijk om in 1982 tot uitvoering over te gaan van de tweede en derde fase van het rekreatieplan. Voor het LONDEN, 2-11. Volgens vakbonds kringen is maandag massaal gehoor gegeven aan de stakingsoproep bij het autoconcern British Leyland. Dezelf de zegslieden menen dat een meerder heid van de arbeiders het loonverschil zal verwerpen. Het nieuwe voorstel komt neer op ongeveer 5,1 procent loonsverhoging, terwijl de direktie aanvankelijk niet verder had willen gaan dan 3,8 procent Dinsdag wordtin de Leyland-bedrij- ven gestemd over het nieuwe voorsteL Volgens de direktie van Leyland zijn de 12.000 leden van het hoger en mid delbaar personeel maandag gewoon aan het werk gegaan. De bonden zeg gen dat de staking onder de 58.000 arbeiders vrijwel totaal was. De elf betrokken bonden zijn onderling ver deeld over de vraag of de nieuwe voor stellen al dan niet aanvaardbaar zijn. WARSCHAU, 2-11. Lech Walesa heeft maandag een eerste sukses ge boekt tegen de wilde stakingen die al enige weken in Polen onrust veroor zaken. De leider van de onafhankelijke vakbeweging Solidariteit wist de on geveer 100.000 stakers in het zuidelij ke distrikt Tarnobrzeg te bewegen tot opschorting van hun op 23 okto ber begonnen aktie. Hij gaf toe dat de eisen gerechtvaardigd waren, maar deed „uit naam van de arbei- derssolidariteit" een beroep op hen' het werk te hervatten ten einde gunstige voorwaarden te scheppen voor de opening van onderhandelin gen met de regering. Hij legde er de nadruk op dat er nieuwe „vormen en methoden voor de strijd" moeten worden toegepast. Daarnaast wees hij erop dat de staking kan worden hervat ingeval de onderhandelingen met de regering zouden mislukken. stichten van de tweede jachthaven is een werkgroep geformeerd; het kol lege heeft besloten dat de ontwikke ling van deze haven toch door moet gaan. De aanleg van een strand voorzie ning aan de noordwest-zijde van Aquadelta acht het kollege zonder meer gewenst Subsidieverzoeken dienaangaande zijn reeds doorgezonden aan de mi- Advertentie De praktijk van tandarts woensdag 4 november Westernban 14 - Haamstede Telefoon 01115-3103 We nemen-aan dat de A.N.W.B. wel meer (in andere steden) dergelijke toeristische oriënterende wandelin- nister van crm die hierover een beslis sing moet nemen. Het rottend zeegras in de Grevelin- gen veroorzaakt vrijwel hetgehele jaar een stankoverlast voor Bruinisse. Het kollege acht het een goede zaak, dat de R.IJ.P. een rapport heeft uitgebracht over de ontwikkeling van zeegras in het Grevelingenmeer in relatie tot en de inrichting van rekreatievoorzienin- gen. Bij dit rapport worden aanbeve lingen gedaan om de stankoverlast te rug te dringea Belastingen Voor een groot deel staan de tarie ven van de belastingen en tertributies voor 1982 reeds vast Op moment van aanbieding van de begrotingsbrief res teren nog de O.R.-belasting en de ho- recabelasting. Het kollege stelt vast, dat indien de raad met de resterende voorstellen akkoord gaat, dat met in gang van 1 januari 1982 de tarieven op een verantwoord nivo liggen. Speciale aandacht Andere punten die in 1982 speciale aandacht krijgen zijn: de vervaardi ging en verzending van belastingaan slagen zal zo vroeg mogelijk in het jaar plaatsvinden. De jurisprudentie en nieuwe wetgeving op het gebied van de ver schillende belastingen zal nauwlettend in het oog worden gehou den. Zo is onder meer in 1982 een wijziging van de gemeentewet te ver wachten op het punt O.R.-belasting. Deze wijziging zal betekenen, dat diverse semi-publiekrechtelijke ob- jekten, zoals viadukten, sluizen e.-.fc* wederom zonder problemen onder de heffing O.P.-belasting vallen. De wijziging zal waarschijnlijk met terugwerkende kracht per 1 januari 1981 in werking treden. gen organiseert, maar ditmaal was „dus" Zierikzee aan de beurt. Eigen initiatief en zelfstandig optreden werden gevraagd, want niemand had natuurlijk een kompleet historisch draaiboek van Zierikzee op zak. Hoe ook, de poortgebouwen, de oude re gentenhuizen en de „pittoreske" straatjes kregen de belangstelling. Er was ook gelegenheid voor een habbekrats, de St. Lievensmonster- toren te beklimmen en ook het Bur gerweeshuis was betreedbaar. Wandelaars (en fietsers) kwamen gemakkelijk te Zierikzee, dank zij een regeling met de N.S. voor de eerste- en belangrijkste aanrijroute. De heenreis moest betaald; de teru greis was gratis. Een met al een inte ressant initiatief, om „hors saison" toch weer talrijken te konfronteren, „met wat wij hier hebben". Ook is de raad, waarin de werkge verscentrales VNO en NCW samen werken, tegen de financiering van een werkgelegenheidsplan door ver hoging van de loon- en inkomstenbe lasting. De werkgevers zeggen dit in een te legram dat zij maandag hebben gestuurd aan premier Van Agt en de ministers Van der Stee en Terlouw, CDA-fraktieleider Lubbers en zijn D'66-kollega Brinkhorst. Het tele gram is niet gericht aan de betrokken PvdA-politici, omdat zij volgens de media al te kennen hebben gegeven met de voorstellen van de informa teurs in te stemmen, aldus de VNO- woordvoerder. Volgens de raad lijdt het geen twij fel dat zowel een te groot financie ringstekort als een verzwaring van de loon- en inkomstenbelasting extra werkloosheid in de marktsektor tot gevolg heeft. DEN HAAG, 3-11. Vanaf 11 novem ber start de tweede fase van het aan vragen van de eenmalige uitkering voor mensen met een minimuminko men. Dit heeft het ministerie van sociale zaken dinsdag aangekondigd. De ter mijn waarin gezinnen die van één mi nimuminkomen moeten leven een ex tra eenmalige uitkering, variërend van 250 tot 450 gulden schoon, kon den aanvragen is verstreken op 31 oktober. De alleenstaanden kunnen op de postkantoren, waar vanaf 11 novem ber aanvraagformulieren met toe lichting kunrten worden afgehaald, terecht tot 31 december. De uitkering voor een alleenstaande bedraagt 150 gulden. Overigens raakt de tweede fase van de uitkeringsoperatie niet alleen alleenstaanden. Ook degenen die na 1 januari 1981 getrouwd zijn, mensen die samenwonen, een-ouder gezinnen en mensen wier gezin in het buitenland woont kunnen in de ko mende periode de uitkering aanvra gen. Voorlichting Het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid heeft een voorlich tingscampagne aangekondigd in dag- en huis aan huisbladen en via ra dio en televisie. Buitenlanders kun nen terecht bij de stichtingen welzijn buitenlanders. Wie niet in staat is naar een postkantoor te gaan kan de klantenservice van de PTT (0017) bel len, aldus sociale zaken. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. K De ware vreugde is een emsti- j 5 ge zaak. ff Seneca i WA> ffih PÊ Biir Verwachting tot woensdagavond: Veel bewolking- Veel bewolking en morgen enige tijd regen; temperaturen omstreeks 13 graden; vrij krachtige, langs de kust harde zuidwestenwind. ZON- EN MAANSTANDEN 4 nov. Zon op 7.40, onder 17.06 Maan op 14.10, onder 22.54 5 nov. Zon op 7.42, onder 17.04 Maan op 14.44, onder Eerste Kwartier: 5 nov. (2.09) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 4 nov. 6.58 19.52 0.55 13.30 5 nov. 8.04 21.01 1.50 14.32 Doodtij: 7 november HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 3-11. Het K.N.M.I. deelt mede: De afgelopen dagen was het met temperaturen van twaalf tot vijftien graden vrij zacht. In een zuidwestelijke stroming werd lucht uit het zeegebied bij de Azoren naar onze omgeving getransporteerd. Inmiddels is boven het zeegebied ten zuiden van IJsland een aktieve depressie aangekomen, het lucht drukminimum was dinsdagochtend 960 Mbar. Deze depressie zal woens dag boven Scandinavië aankomen. Aan de achterzijde ervan stroomt koude lucht naar het zuiden. Het front, dat de voorste begren zing van deze lucht vormt, zal woens dag over ons land naar het zuiden trekken. De komende dagen zal de aangevoerde lucht steeds van noor delijke breedten afkomstig zijn. De temperatuur zal na woensdag minder hoog zijn. Vooral in de nacht wordt het kouder. AMSTERDAM, 2-11. Koffie wordt woensdag f 0,07 per pak van 250 gram goedkoper. Deze prijsverlaging is voornamelijk het gevolg van de doorwerking van lagere dollarkoer sen en de revaluatie van de gulden, zo heeft de Vereniging van Neder landse Koffiebranders en Theepak kers bekendgemaakt. Op 23 september werd de koffie prijs met f 0,08 tot f 0,14 per 250 gram verhoogd als gevolg van de toen sterk gestegen dollarkoers. Vaak werden de papieren geraadpleegd voor het antwoord op de vragen: „toaar zijn we", „wat doen we"? (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE, 1-11. Met het weekeinde organiseerde de A.N.W.B. een stadswandeling door Zierikzee. Het resul taat was dat talrijke belangstellenden wandelaars(ters) „gewapend met papieren" slenterend door de stad trok ken, om - dat was de bedoeling - veel oudstede schoon te ontdekken. Ook voor de wandelende fotografen was het een kennelijk boeiend week einde, want veel lenzen werden gericht op oud-Zierikzee, om straks een herin nering te hebben en „die van thuis" te laten zien, hoe het was. I:

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1