Vlotte algemene vergadering met erg weinig hoogtepunten Ze mogen niet gaan zeggen daar komt die ouwe weer Overheid pakt te snel naar de sport bij bezuinigingen KNVB afdeling Zeeland Sal Simonse: M. K. BLTH SUCCESJES Jan Schaalje: ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 2 november 1981 Nr. 23007 7 KAPELLE, 31-10. De najaarsvergadering van de afde ling Zeeland van de KNVB, die zaterdagochtend in De Vroone in Kapelle werd gehouden kende erg weinig hoogtepunten. Voor enig spektakel zorgde Piet de Blaaij van de voetbalvereniging Hoek. Hij legde zijn bezwaren aangaande de ledenadministratie voor aan de vergade ring en kreeg daarbij opmerkelijk veel bijval. Aangaan de de verkiezingen in de diverse vakatures viel er nau welijks iets opvallends te noteren. De diverse jaarverslagen - van de grote KNVB en van de afdeling Zee land - werden zonder op- of aanmer kingen goedgekeurd, evenals de verlies- en winstrekening en de ba lans. Bij de bestuursverkizeing werd San de Koeyer van de voetbalvereni ging Apollo '69 uit 's-Gravenpolder bij enkele kandidaatstelling opvol ger van Jan Schaalje, terwijl de va- kature Piet Janssen - die koos voor de tuchtkommissie - werd aangehou den tot de komende voorjaarsverga dering. De nieuwe kommissie van be roep zal worden gevormd door de he ren Simonse (voorzitter), Lander, Haverhoek en Van Tongeren. De tuchtkommissie krijgt de heren Klein (voorzitter), Janssen, Groot- jans, Theunissen, Kamp en Roelandt als leden en de heren Rosendaal en Platteeuw blijven deel uitmaken van de financiële kommissie. Alle leden werden gekozen bij enkele kandi daatstelling. Jo Korstanje In de vakature Sal Simonse als af gevaardigde algemene vergadering amateurvoetbal waren aanvankelijk twee kandidaten. Na de drie regio- vergaderingen trok Keez de Keizer echter zijn kandidatuur in, zodat Jo Korstanje alsnog bij enkele kandi daatstelling werd gekozen. In alle drie de regio-vergaderingen was een duidelijke voorkeur voor de Soubur ger gebleken. Bij de verkiezingen voor regio-ge machtigden bleek de Rillander Mei jer de voorkeur te genieten boven zijn plaatsgenoot Bastiaanse, die daardoor niet terugkomt. Nico Tim merman van W Zierikzee neemt de plaats in van Gerrit Bakkenes, ter wijl Arie Folmer en jac Luteijn him terugtreden zo laat bekend maakten, dat voor hen geen vervangers gevon den konden worden. Voor de aan staande voorjaarsvergadering moet dit nu alsnog gebeuren. Bij de behandelingen van de agen da's voor de algemene vergadering amateurvoetbal en de bondsvergade ring, alsmede de financiën waren er nauwelijks vragen en/of opmerkin gen. Alleen bij de bespreking van het jeugdplan Nederland miste de verga dering de verbreding van het voet bal. Bij de statutenwijzigingen zette het bestuur een oninteressante kant tekening. Ledenadministratie ,,In augustus en september stoppen veel spelers met voetballen, omdat ze het na een verdiende vakantie eigen lijk niet meer zo zien zitten", stelde Hoek-afgevaardigde Piet de Blaaij in een diskussiestuk. ,,Dat is nog niet zo erg, maar ze be talen ook niet meer. De KNVB en de afdeling Zeeland tellen die echter wel mee. Het kost de vereniging dus geld. Mijn stelling is nu: stel de vere nigingen in de gelegenheid om leden af te voeren tot 1 oktober of 1 novem ber in plaats van tot 20 juli. Dan kun nen ook de plotseling gestopte spe lers worden verwerkt en hoeft er niet nutteloos te worden betaald". Het afdelingsbestuur bespark het diskussiestuk van De Blaaij en was van mening, dat het allemaal niet zo'n vaart zou lopen. ,,Het gaat niet om tientallen leden en het kost slechts 12,70 per seniorlid, dus geen doodsteek", stelde Jan Schaalje. „Het gaat ook niet om tientallen le den en om 12,70, maar om honder den en ongeveer 18/', voegde De Blaaij eraan toe. „De vereniging betaalt voor leden, waar niets tegenover staat en dat is jammer. Voor ons is het niet zo erg, want we verkopen maar weer een speler aan België en het is weer opge lost, maar er zijn ook veel verenigin gen waar het anders ligt". „Ik snap niet waar je je eigenlijk druk over maakt", meende Schaalje daarop nog. „De afdeling Zeeland brengt toch ook geen leden in reke ning die zich in mei en juni aanmel den en daar vangt de vereniging wel kontributie van. Bovendien is het technisch niet uitvoerbaar vanwege de geautomatiseerde ledenadmi nistratie. Het kost meer om het alle maal via de computer te verwerken dan dat het nu kost". Dig Vleugel van W Bruse Boys: „Het moet geen kwestie, zijn van „computer", maar van „rechtvaar digheid". We hoeven toch niet te be talen voorleden die we niet hebben". Uiteindelijk bleek de overgrote meerderheid te voelen voor de sug gestie van De Blaaij, waardoor hij tijdens de voorjaarsvergadering voorgaande als voorstel zal indienen, „maar", zo stelde Jan Schaalje nog, „het is zonde van je moeite, want als wij er mee naar Zeist moeten, wordt het toch direkt getorpedeerd". Rondvraag Tijdens de rondvraag stelde Cees Jumelet van de regio Schouwen-Dui- veland van het zomeravondvoetbal, dat het bondsbureau uitermate laks was geweest met het konstateren van ongerechtige spelers. „Je moet daar niet te zwaar aan til len", stelde Jan Schaalje. „We moe ten op het bondsbureau wel steeksproefs kontroleren, anders ko men we in tijdgebrek. Als we het heel erg precies zouden doen, wordt er gemekkerd over de vele boetes die er worden gegeven". Kritiek was er ook op de uitbeta ling van de kleine prijzen in de lotto/toto door de verenigingen zelf. „Zou het afdelingsbestuur er niet op kunnen aandringen, dat dit weer gaat gebeuren zoals het voorheen was", meende Jan Mondeel van de W Middelburg, „de verenigingen hebben toch al erg veel aan hun hoofd". „Een landelijke enquête heeft uitgewezen, dat 95 van alle verenigingen deze nieuwe manier po sitief benaderen", antwoordde Jan Schaalje. „Het is raar, dat het juist in Zeeland ander zou zijn. Dat lijkt niet logisch. Misschien is het wel erg plaatselijk of persoonlijk". Behalve van Sal Simonse werd er nog van een aantal mensen op de een of andere manier afscheid genomen. Zo stapte Piet Janssen uit het afde lingsbestuur om zich te gaan wijden aan de strafkommissie. De 76-jarige Johan Borrie vond het na bijna dertig jaar tijd worden te stoppen als lid van de kommissie van beroep. Voor zijn verdiensten kreeg de heer Borrie de zilveren KNVB- speld uitgereikt door Voorzitter Jan Schaalje. Afscheid werd er ook geno men van een aantal regio-gemachtig den en verder werd Pol van de Pluym in de bloemetjes gezet voor 25 jaar lotto en totowerk. Hij is vanaf de eerste dag in de lotto en toto betrok ken, hetgeen hem de sinds kort bestaande Lotto/Toto-onderschei- ding opleverde. Ook hierbij kweet Jan Schaalje zich van zijn voorzit- terstaak. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Zeven Joegoslavische zigeunerfamilies (36 personen), die de afgelopen drie maanden met hun caravans hebben gestaan op een ter rein van Rijkswaterstaat buiten het „Haagse Bos" in Den Haag, zijn tij delijk overgeplaatst naar het kam peerterrein Solleveld op ge grens van Den Haag en Monster. BEEGDEN. De rijkspolitie heeft drie mannen^aangehouden in Beeg- den (L.), die ervan worden verdacht gedurende een periode van een half jaar een serie gewapende overvallen te hebben gepleegd op winkels en su permarkten in Linburg en Brabant. DEN HAAG. De immigratie is in Nederland de eerste negen maanden van dit jaar minder geworden in ver gelijking met dezelfde periode vorig jaar. Dat komt vooral doordat er minder Surinamers en Turken naar ons land kwamen. Dit blijkt uit cij fers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. SCHIPHOL. Drie Eerste- Kamerleden, De Vries (CDA), Nagel (PvdA) en ds. Abma (SGP) willen dat de minister van defensie de per 1 ok tober ingevoerde verlaging van de toelagen voor Unifilmilitairen onge daan maakt. DEN HELDER. Het Nautisch Kol lege Noorderhaaks in Den Helder kan volgend jaar de eerste HBO-op- leiding beginnen in algemene opera tionele technologie, gericht op funk- ties voor de exploratie en produktie van gas en olie op de Noordzee. ALMERE. De regering streeft naar een tarief voor stadsverwarming dat aansluit bij de gangbaarste verge lijkbare situatie, die individuele cen trale verwarmingsketel op aardgas. Van belang is dat bij stadsvernieu wing het feitelijk gebruik per indivi duele gebruiker kan worden geme ten. DEN HAAG. De Pedagogische Aca demies voor het Basisonderwijs (PA- BO's) en het Middelbaar Diensten-, Gezondheids- en Nijverheidsonder wijs (MDGNO) worden een jaar later ingevoerd dan de bedoeling was. Op bestuurlijk terrein komt men niet tij dig gereed met fusies en alles wat er bij komt kijken om de opleidingen al per augustus '83 te kunnen starten. EINDHOVEN. Daf Trucs BV in Eindhoven mag van het Gewestelijk Arbeidsbureau slechts 92 werkne mers van 57,5 jaar en ouder ontslaan. Het bedrijf had een aanvraag inge diend voor 150 ouderen. Daf geeft een aanvulling op de WW- en WWV- uitkering van de betrokken werkne mers. Koffiezetten moest OTTAWA, 31-10. Eert 24- jarige sekretaresse in de Cana dese oliestad Calgary is op staande voet ontslagen, omdat zij geen koffie wilde zetten voor de andere personeelsle den. Zij heeft haar werkgever, een oliemaatschappij, aange klaagd nadat zij geen steun had ondervonden van een kommissie voor mensenrech ten. Naar de „Globe and Mail" berichtte protesteerde het slachtoffer tegen diskrimina- tie. Zij zei dat een van de ande re vrouwelijke personeelsle den geen koffie hoefde te zet ten omdat zij de „funktie van een manvervulde. Een kollege elders in Canada had meer sukses. Daar bepaal de een arbeids-scheidsgerecht dat koffiezetten niet tot haar taak behoorde. Flitsen uit het buitenland CHARTOEM. De Soedanese presi dent, Gaafar El Nimeiry, heeft Libië er van beschuldigd een aanval op zijn land voor te bereiden na de „machts greep die het in Tsjaad heeft ge pleegd". PRISTINA. Bijna zeven maanden na de bloedige ongeregeldheden in de Joegoslavische provincie Kosova zijn in de provincie hoofdstad Prista- na weer verscheidene leden van de regionale regering weggezuiverd. LONDEN. In Groot-Brittannië is zondag opnieuw de naam bekend ge worden van een man die in de oorlog de Russen militaire geheimen in han den heeft gespeeld. KAPELLE, 31-10. Absoluut hoogtepunt van een erg matte najaarsvergadering van de afdeling Zeeland van de KNVB was het afscheid van Sal Simonse. Zelf stond de goedlachse Middelburger liever niet op deze manier in de belangstelling, maar toch „is het vandaag een prachti ge dag voor mij. Ik ben blij, dat ik geen enkele funktie meer heb", stelde de inmiddels 65-jarige afgevaardigde algemene vergadering (landelijk) amateurvoetbal. „Al enkele jaren geleden heb ik ge zegd van het toneel te zullen verdwij nen als ik 65 jaar zou zijn. Welnu, het is zover en ik ben er blij mee. Echt waar. Bijna vijftig jaar ben ik op een of andere manier bestuurlijk bezig geweest binnen de KNVB. Het is mooi geweest. Het mag niet zo zijn, dat ze zeggen, dat komt die ouwe weer als ik in Zeist binnenloop. Het wordt tijd dat er jongeren komen die mijn taak overnemen. Met de verkie zing van Jo Korstanje heeft de afde ling een goede opvolger gevonden. Jo laat zich ook niet platwalsen en dat moet ook niet, want Zeeland hoort er ook bij", vertelde Simonse. Eerzuchtig „Ik ben vreselijk eerzuchtig", stel de Sal Simonse tijdens zijn afscheids woord in De Vroone in Kapelle. „Dat moet ook. Een bestuurder moet een bepaalde eerzucht hebben, wanneer hij werkelijk wat wil bereiken. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) En ik vind, dat je daar je best voor Jo Korstanje voor moeilijke taak als opvolger van Sal Simonse. moet doen. Als je als vrijwilliger een taak op je neemt, dan ben je min of meer moreel verplicht om die taak ook met de volle inzet te doen, anders moet je je niet beschikbaar stellen en het op laten knappen door een ander. Dat was vroeger zo, maar tegenwoor dig ook nog, al denkt men daar wel eens anders over. Ik ben altijd recht voor zijn raap geweestc Ik heb me nooit laten. weg: - drukken eii fcèrt hioeth mijn opvolger ook niet doen. Ik was altijd enorm impulsief: wat ik dacht, dat flapte ik eruit. Van tijd tot tijd heb ik daar wel eens spijt van gehad, maar na deel heeft het me nooit berokkend, want men wist precies wat men aan me had. Al met al kan ik gerust zeg gen, dat ik een prachttijd heb gehad, maar het is nu welletjes. Maar ik blijf alles wel goed volgen. Het ga u allen goed", besloot Sal Simonse zijn toespraak. Dichterbij De huidige Middelburg-voorzitter Jan Mondeel voerde namens de vere nigingen het woord. „Sal Simonse heeft Zeeland een stukje dichter bij Zeist gebracht" meende Mondeel. „Zijn opvolger Jo Korstanje zal het uitermate moeilijk hebben om in zijn voetsporen te treden, maar we we ten, dat hij ten allen tijde bij Simon se mag aanbellen voor raad en dat is toch ook voor de Zeeuwse voetbal- klubs een geruststellende gedachte". DIERENARTS Wegens nascholing afwezig 3 t/m 6 nov. Waarneming dierenarts Sj. Bergsma, Varremarkt 7, Zierikzee, 01110-2180 Te koop: Opel Kadett Speciaal 1973; laskar (lichtnet); laskar (kracht); 1 boorstandaard; 1 boormachine; diverse lange muurboren; 1 lange water pas; 1 autoradio; 1 radiocas sette; 2 caravanspiegels; 1 branderset meter en slang. Tel. 01114-2399. Hubo-Karweishop, Renesse voor hang- en legkasten te- gen de laagste prijzen. Wij maken ook kasten op maat. Snel en voordelig. Is één van uw kinderen jarig? Kom dan met uw kindervisi te naar „De Vierbannen". El ke woensdagmiddag hebben wij pannekoeken, flensjes en poffertjes. Bar-restaurant paviljoen „De Vierbannen", Weg van de Buitenlandse Pers 3, Ouwerkerk, tel. 01114-1575. SCHEEPVAART Acmaea, 30-10. Te Callao Antiila Cape, 29-30. Rede Suez Atlantic Star, 29-30. Van Baltimore naar New York Maasbree, 30-10. Te Ras Tanura Nedlloyd Dejima, 29-10. Van Le Ha vre naar Fos Zafra, 28-10. Te Aukfield. Mondeel herinnerde in zijn dan kwoordje aan de scheidende funktio- naris aan het magische getal „21", dat als een rode draad door de bestuurdersloopbaan van Simonse lo&pt. „Sal Simonse was 21 jaar voor zitter van Middelburg, na 21 jaar neemt hij afscheid als lid van de alge mene vergadering amateurvoetbal en ook is hij 21 jaar lid van de bonds vergaderingen. Bovendien neemt hij op 21 november officiéél afscheid, dus dat getal komt nogal eens een keer terug". Mondeel overhandigde Simons na mens alle verenigingen een minia- tuur-Mercedes. ,(In de wandelgangen werd gezegd, dat je bij je afscheid een Mercedes wilde. Later werd ook het merk Jaguar nog wel eens ge fluisterd, maar we hebben het toch maar op een Mercedes gehouden", onderschreef Mondeel zijn gift. Inleveren „Dat zal ik even uitleggen", voeg de Simonse eraan toe. „Toen mijn af scheid ter sprake kwam vroegen en kelen me, of ik nu niet enorm finan cieel moest inleveren. Ik heb toen ge zegd welnee, ik vraag'dan gewoon een Mercedes. Maar even tussen haakjes: Het is altijd vrijwilligers werk geweest en dat kost over het al gemeen geld". Voor de vele verdiensten, die Sal Simonse voor de afdeling Zeeland heeft gehad overhandigde afdelings voorzitter Jan Schaalje hem de speld van verdienste en een oorkonde. „Het lijkt misschien een doublure, maar we konden hier toch niet met lege handen staan", stelde Schaalje. Schaalje was zijn persoonlijke woordje begonnen met: „Sal Simon se huldigen, hoe doe je dat? Die man heeft zoveel betekend, daar schieten woorden te kort". Overigens ver dwijnt Simonse nog niet helemaal van het toneel, want hij wordt lid van de kommissie van beroep. KAPELLE, 31-10. „Op alle fronten moet er bezuinigd worden", stelde Jan Schaalje, voorzitter vab de afdeling Zeeland van de Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond, tijdens zijn openingswoord van de najaarsvergadering van de Zeeuwse KNVB-afdeling in De Vroone in Kapelle. „Begrijpelijk, maar wordt hiervoor niet wat al te gemakkelijk teruggegrepen naar de sport Het lijkt er veel op, dat de gemakkelijkste manier om ontstane tekorten weg te werken het verhogen van huurtarieven is, of het dichtdraaien van de subsidiekraan ten behoeve van de sport". Vanuit de verenigingen werd her haaldelijk aan het afdelingsbestuur ge vraagd, wat de KNVB hieraan dacht te gaan doea Ook werd gevraagd in hoe verre de KNVB de verenigingen dacht te gaan begeleiden en/of steunen bij eventuele ontstane problemen met ge meentelijke instanties. „Wij hebben onderzocht op welke manier we hierop kunnnen ingaaa Wellicht is er een mogelijkheid om dit via de Zeeuwse Sportraad te doen", stelde Schaalje. Verontrusting De afdelingsvoorzitter herinnerde aan de demonstratieve, massaal be zochte buitengewone algemene ver gadering amateurvotbal op 20 juni 1981, waarin de amafceurvotbalsport zijn verontrusting en verontwaardi ging tot uitdrukking bracht over de verschillende genomen en voorgeno men overheidsmaatregelen. „Via een motoie is aan de overheid meegedeeld, dat verlangd werd, dat de overheid voor 1 november 1981 haar goede wil zou tonen. Zo niet, dat zou den akties volgen. Ongetwijfeld zal men ook in Zeeland willen weten, wat hier tot nu toe is uitgekomen, ondanks het feit, dat de afdeling Zeeland tijdens deze vergadering schitterde door af wezigheid", meende Jan Schaalje. „Welnu, de totale georganiseerde sport is achter deze motie gaan staan. Het NSF-bestuur heeft in goede sa menwerking met het bestuur amateur voetbal schriftelijk en mondeling ge probeerd om tot onderhandelingen te komen. Vanwege de langdurige for matieproblemen is hier tot de dag van vandaag nog niets van gekomen. Tijdens de algemene ledenverga dering amateurvoetal van 21 novem ber aanstaande zal dan ook moeten worden bekeken of er nog wat gedaan moet worden aan de ultimatieve datum van 1 november. Zeker nu bekend is geworden dat de demissionaire minis ter van erm Van der Louw dezer dagen de onderhandelingen op gang heeft gebracht lijkt het zinvol de datum van 1 november naar een redelijker ter mijn te verschuiven", voegde de afde lingsvoorzitter er aan toe. Zaalvoetbal Een belangrijk punt in de toespraak van Jan Schaalje was de problema tiek waarvoor het zaalvoetbal binnen niet al te lange tijd kopit te verkeren. „Met het realiseren van de integratie zaalvoetbal per 1 juli 1981 zin de problemen niet opgelost Het zaalvoetbal zelf gaf tijdens de laatste vergadering amateurvoetbal al aan, dat integratie niet alles is", stelde Schaalje vast Vooral de angst om onmondig ge maakt te worden als kleine groep bin nen de KNVB bleef bestaan. Een zaal voetbalplatvorm moest de oplossing brengen. „Ook binnen onze afdeling gaan er steeds meer stemmen van on vrede op", wist Schaalje. „Moeten wij als verenigingen nog wel door gaan en de reglementen gaan voor ons, kleine verenigingen, veel te ver eb dergelijke stellingen zijn bijna aan de orde van de dag". In Brabant leidden identieke proble men al tot een breuk in twee zaalvoet balkompetities, waarbij de ene niet onder KNVB-vlag vaart, een soort „wild" zaalvoetbal dus. „Als wij niet in dezelfde situatie willen komen, dan zullen wij als bestuur deze vragen niet af kunnen doen met de kreet regle ment is reglement Mijns inziens zul len we naar een bevredigende oplos sing moeten zoeken. Het amateurbe- stuur heeft voor de Brabantse proble men een oplossing aangedragen, die gelijk is aan onze Zavio, Huzavo en dergelijke. Ik vraag me af, of er naast de normale kompetities geen ruimte is voor een rekreatie-kompetitie. Regiovergaderingen Schaalje vroeg zich in zijn toe spraak ook af, of de huidige vergader- struktuur in de afdeling Zeeland wel voldoet „We weten allen nog wel waarom we de regiovergaderingen hebben ingevoerd. Hoofdmotief was: het afdelingsbestuur dichterbij de verenigingen brengen. Tot op heden hebben wij reeds drie maal een vergadering als deze gehou den. Het leek mij dan ook nuttig eens na te gaam, wat dit systeem ond ge bracht heeft Was de opkomst ook wer- kelijk beter?". Gekonkludeerd kan worden dat er voor zowel het veld- als het zaalvoetbal sprake is van een verbetering. Klubs komen sneller naar de regiovergade ringen. Voordeel is ook, dat de regiobe trokkenheid en het elkaar kennen tot gevolg hèeft dat meer mensen het woord gaan voeren, terwijl ook speci fieke problemen meer aan de orde komea „We moeten dus doorgaan met de regiovergaderingen. De inbreng kan nog groter, er is nog sparke van gewenning, kortom, het moet nog groeien", meende de afdelingsvoorzit ter. „Maar", zo stelde hij ook, „er is nog een probleem. Uit de toegezonden stukken blijkt dat de bereidheid tot leveren van regiogemachtigden moei- lijkhedeb oplevert Het lijkt moeilijk om goede en kapabele mensen te vin den, die het vertrouwen hebben van de verenigingen in de regio. Van de 40 gekozen gemachtigden hebben er reeds tien af moeten haken. Het ver loop is te groot Laten we trachten samen ook dot probleem op te lossen en dat het niet voor kan komen, dat we met een inkomplete vergadering aitten als vandaag". Afdelings-voorzitter Jan Schaalje. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 7