Een kleinigheid vergeten Afd. Duiveland P.V.-bond vierde het 35-jarig bestaan |s Feest te Nieuwerkerk Patiëntenschip „Prins Willem- Alexander" weer naar Zierikzee Problemen Hoofdpoortstraat op komende raadsvergadering STREEKNIEUWS Woltf n|ode Vrouwen voor vrede „Crescendo" behaalde eerste prijs op najaarskonkours Wat biedt de BEELDBUIS? 4 NIEUWERKERK, 30-10. In „Ons Dorpshuis" te Nieu werkerk werd feestelijk herdacht dat de afdeling Duive land van de Bond van Plattelandsvrouwen 35 jaar ge leden van start ging. Onder de ruim honderdtwintig aanwezigen waren de burgemeester van Duiveland de heer J. van Bommel, mevrouw Van Bommel, leden van het gemeentebestuur met echtgenotes, bestuursleden van het eerste uur en afvaardigingen van het provinciaal bestuur en andere afdelingen. Op velerlei manieren deed men het verleden herleven. voor inspande, zoals huishoudelijke voorlichting, kursussen en exkursies, heden ten dage nog onderdeel uitma ken van het plattelandswerk. Vroeger werd iedere bijeenkomst begonnen met het bondslied. Die avond bleek dat velen het zingen hiervan nog niet wa ren verleerd Huldiging Drie oprichtsters van de afdeling konden er die avond bij zijn, te weten de dames C. Koopman-Klompe, A. Verschoog-Jonker en S. Vis-v. d. Burg. Bloemen, het opspelden van een zil veren korenaar - het vroegere symbool van de bond - en woorden van oprechte dank waren natuurlijk op zijn plaats. De burgemeester vond in zijn toe spraak dat hij en de andere manne lijke gasten in dit gezelschap een uit zonderlijke positie innamen. De be ginnende bond noemde hij min of meer een voorloper van het huidige vrouwencafé. Voor het werk had hij veel bewon dering en hij steunde dit door de pre sidente namens het gemeentebestuur een geldelijke gift te overhandigen. Andere felicitaties kwamen bij monde van mevrouw C. Elenbaas-Kik, lid van het provinciaal bestuur Zeeland en mevrouw M. de Wilde-v. d. Spek na- In haar openingswoord belichtte de voorzitster mevrouw R. Schoof-Klaas- sen vooral het jaar van de oprichting. Kon het toenmalige bestuur begin 1946 22 leden welkom heten, eind 1946 waren het er al 74. Op dit moment telt de afdeling 136 leden. Uit haar inleiding werd ook duidelijk dat zaken waar men zich toentertijd Op 5 november ZIERIKZEE, 2-11. Vandaag (maandag) begint het m.s. Prins Willem Alexan der aan de 35e en tevens laatste weekboottocht van dit jaar. Ditmaal zijn de gasten aan boord ca. 60 mider-validen onder verzorging van het Belgische Ro de Kruis, Afdeling Antwerpen Stad. De stad waar het hospitaalschip zo vaak gastvrijheid geniet en het Roc^e Kruis de gasten aan boord de nodige ontspan^ ning schenkt. - lUn' De laatste overnachtingshaven van 1981 is Zierikzee en op donderdag 5 november zal het Rode Kruis de Bel gische gasten ontvangen. In de. avonduren zal er een vokaal optreden zijn door het Smalstadkoor uit Brouwershaven onder leiding van de heer L. M. Gebben, de beken de band De Nova's uit Bruinisse zul len voor het muzikale gedeelte zorg dragen waarvoor de heren Wim Kik (accordeon), Piet Degenaar (drums, slagwerk, zang) en Ad van Loenhout (gitaar, zang) garant willen staan. Attentie Een attentie zal worden aangebo den door leerlingen van de Prinses Julianaschool voor LHNO en MHNO onder leiding van mevr. E. v. d. Stadt. Nadat op 6 november het m.s. Prins Willem Alexander onder aan voering van kapitein W. K. Schouten de Belgische gasten in Antwerpen zal hebben thuis gebracht, gaat het schip tèrug naar de thuishaven Harder wijk. In ruim drie wintermaanden zullen de nodige voorzieningen worden ge troffen voor het nieuwe vaarseizoen 1982. Er staat o.m. op het programma een gehele vernieuwing van het hoofddek, terwijl de rekreatiezaal zal worden voorzien van grotere ra men met zonwerend glas. Raad Zierikzee f ZIERIKZEE, 30-10. Maandag 9 november vergadert de raad van Zierikzee.,' Onder voorzitterschap van burgemeester Th. H. de Meester komen aan de or de: 21 ingekomen stukken waaronder een klachtbrief over de verkeersproblei1 men Hoofdpoortstraat. Wat het onderwijs betreft, daar voor dient te worden vastgesteld: de bedragen voor het openbaar kleuter onderwijs voor 1980 (voorlopig) en de bedragen van het openbaar lager on derwijs over 1980. Een ontwerp-besluit en een voorbe- reidingsbesluit zijn nodig ter wijzi ging van het bestemmingsplan „Buitengebied", ten behoeve van de bouw van een pluimveestal op per ceel Straalweg 6 van de heer S. den Boer. Voorts diverse financiële zaken: de rekening 1980 van de Stichting Ge meenschappen j ke Bibliotheekvoor ziening Schouwen-Duiveland, wijzi gingen van de lopende gemeentebe groting, machtiging voor het opne men van kasgeldleningen voor 1982, krediet in rekening-courant 1982 met de N.V. Bank voor Nederlandse Ge meenten, de vaststelling grondprij zen voor het bestemmingsplan „Haringvlietplein" en het aangaan van vaste geldleningen voor het be grotingsjaar 1982. Riolering Verder komt aan de orde de lo zingsverordening rioleringen en de aanleg van riolering in de Julia- nastraat. Het kollege stelt de raadsleden voor in te stemmen met de aankoop van grond van mevrouw A. de Smet-Braet, t.b.v. de aanleg fietspad langs de Heuvelsweg. mens alle afdelingen in de regio. Van het hoofdbestuur werd een brief voor- gelzen. Na de pauze droeg mevrouw N. v. d. Bruinhorst, met stijl, verschillende, toepasselijke gedichten voor. „Terug in de tijd" „Terug in de tijd" werd op voortref felijke wijze gebracht door mevrouw J. Zeyler-de Vin. In geestige bewoordin gen, helemaal op rijm, trok het wel van de afdeling - me. ;en tikje wee- aan allen voorbij. De stemming werd nog feestelijker toen iedereen werd uitgenodigd deel te nemen aan een goed verzorgde - Chinese - fondue. Halverwege werd dit onderbroken door het zingen van een feestlied; een bekende melodie op knappe wijze voorzien van tekst door mevrouw N. Mijwaard. Muzikaal werd een en an der ondersteund door Rianda Dale bout, die ook voor pianobegeleiding zorgde toen er werd besloten met het zingen van het Schouws volkslied. ZIERIKZEE Ouderavond „De Woelwaters" De jaarlijkse ouderavond van de kleuterschool „De Woelwaters" werd gehouden. Voor de pauze werd het huishoude lijke gedeelte afgewerkt. Omdat de dames M. Hanse-Cashoek en E. van Zwieten-Bus aftredend en niet her kiesbaar waren moesten twee nieu we kommissieleden gekozen worden. De dames Bakker en Kooman stel den zich kandidaat en werden ver volgens gekozen. Vragen Bij de rondvraag kwamen er enke le vragen naar voor t.a.v. de bericht geving in de krant over de inbraak die had plaatsgevonden in de her fstvakantie. Ondermeer vroeg men of het werkelijk waar was, dat de school niet was afgesloten en dat er een krat bier was weggenomen. Me vrouw Kotvis deelde mede, dat de re cherche had ontdekt, dat een deur achter de poppenkast geforceerd was. Omdat deze deur niet direkt zichtbaar was, duurde het enige tijd voordat men daar achter was. T.a.v. het kratje bier stelde zij, dat het een krat was met nog enkele flesjes bier, die waren overgebleven van een vori ge avond. o Hierna gr.f wethouder C. Bij de Vaate enige toelichting over de stand van zaken m.b.t. de bouw van de nieuwe school. Herfstprodukten Na de pauze werd onder leiding van de dames J. Verton-Linders en J. E. van der Have-Holm allerlei her fstprodukten in klein gemaakt, dit alles onder> genot van een glaasje „fris" of „wijn". Het was een leerzame en gezellige avond. Auto in de sloot Ter hoogte van het opslagterrein van rijkswaterstaat op de rijksweg Haamstede Zierikzee werd hede nochtend een auto in de sloot aange troffen, zonder inzittenden. Autopa pieren maakte duidelijk, dat het de wagen van R. uit Burg-Haamstede was. Gevaarlijke verkeerssituaties Met ingang van vandaag (maan dag) zijn er zeer gevaarlijke ver keerssituaties ontstaan op de aanvoerwegen/kruispunten bij het nieuwe R.S.G.-gebouw. De geweldi ge stroom leerlingen op de kruispun ten noopte de politie een extra oogje in het zeil te houden, en dit voorlopig driemaal per dag. HAAMSTEDE „Atoomvrie" Tot slot zal de raad zich buigen over de vaststelling bestem mingsplan „Haringvlietplein", de brief van de Steungroep Schouwen- Duiveland Atoomvrie, inzake atoom- vrije zones, en de twaalfde wijziging van de bouwverordening en derde wijziging van de bouwverordening logiesgebouwen. Voor tijd: zie agen da. Advertentie Alcantara is superlicht, koel en ademend. Het heeft allure en draagt heerlijk. Wij hebben een heel persoonlijke keuze in korte jasjes, pakjes, blazers en mantels. Dam 19 Zierikzee Tel. 01110-2816 Nu ook voor hoeden en shawls. J Noordgouwe door een windstoot ge grepen en kwam in de sloot terecht. De auto werd totaal vernield en moest door J. de Jonge worden weg- getakeld. BROUWERSHAVEN Auto geslipt De auto van R. F. uit Druten, ge raakte op de Poortdijkstraat in een slip en reed tegen de garage van H. Auto en garagemuur werden bescha digd. NIEUWERKERK Vechtpartij In cafetaria „De Fijnproever" ont stond zaterdagavond een vechtpartij tussen een viertal jongelui. Eigenaar D. kreeg hierbij een klap op zijn hoofd en moest zich onder doktersbe handeling stellen. Het viertal: P. S., M. S., R. M. en H. v. d. S. richtte voor 400,— schade aan. BRUINISSE Auto in de berm Door nog onbekende oorzaak raak te zaterdagavond '23.30 uur een auto bestuurd door A. S. uit Roosendaal van de weg af en in de berm. De auto werd zwaar beschadigd en moest door Ista worden weggesleept. Auto uit de bocht L. v. d. K. uit Nieuwerkerk, ko mend vanaf Zijpe richting Rijksweg 18, vloog in de nacht van zaterdag op zondag (omstreeks 1.00 uur) uit de bocht met zijn auto. V. d. K. liep daarbij verwondingen op en is naar het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis in Zierikzee overgebracht. De auto werd door Ista weggesleept. ZIERIKZEE. De Noordhavenpoort, ingang Scheepstimmerdijk op een plaatje rond 1910. Fraai, rustig en evenwichtig plaatje uit een periode, die in meer dan één opzicht „éénmalig" is geweest. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND GRONINGEN. Werkgevers in de ,.bouw- en houtsektor nemen de cao niet allemaal even nauw. Slechts 60 procent van de werknemers krijgt op tijd een loomstrookje en van de wee- kloners krijgt maar 35 procent de va kantiebonnen bij het loon. Dat is de konklusie van de Bouw- en Hout bond FNV na een onderzoek bij onge veer 2400 werknemers in deze sektor in Groningen en Drenthe. BREDA. De drie jeugdige Breda- naars, die op 13 oktober zijn aange houden omdat zij ervan werden ver dacht op twee dagen eerder gescho ten te hebben op twee treinen op het baanvak Breda-Tilburg, blijken nog veel meer op hun kerfstok te hebben. Samen met nog twee minderjarigen uit Breda hebben zij tachtig misdrij ven toegegeven. SCHIPHOL. Verontwaardigd over de opstelling van het kollege van burgemeester en wethouders van de gemeente Haarlemmermeer, hebben de omwonenden van Schiphol het overleg met de gemeente en het Rijk over de maatregelen in het kader van de komende saneringswetgeving op geschort. DEN HAAG, 31-10. Leden van de kontaktgroep Den Haag van de Vere niging „Vrouwen voor vrede" heb ben aan de ambassades van de Vere nigde Staten en de Sowjet-Unie een aantal brieven aangeboden. De brie ven zijn in ontvangst genomen. In de brieven doen de vrouwen een beroep op de presidenten van beide groot machten om „de vrede en gerechtig heid in deze wereld te bewerkstelli gen. In Middelburg DREISCHOR, 2-11. Het is een tra ditie geworden, dat op de laatste za terdag van oktober het najaarskon kours wordt gehouden van de Zeeuw se Bond K.N.F. Afgelppen zaterdag morgen en -middag werd weer om de hoogste eer gestreden in de koncert- en gehoorzaal te Middelburg. Voor deze muziakel gebeurtenis, waarvoor het maximum aantal van 14 landelijke korpsen na inschrijving werd toegelaten, bestond grote be langstelling. Onder de deelnemende verenigingen bevond zich ook de fan fare „Crescendo" uit Dreischor. De muzikanten o.l.v. hun dirigent de heer A. L. van Wallenburg en uitko mend in de 2e afdeling fanfare trad als vijfde korps voor het voetlicht met het verplicht werk: „Theme Va- rié" van W. Hautvast. Met dit stuk behaalde men 146 pun ten. Het keuzenummer „Boismortier Suite" van A. den Arend kreeg een honorering van 147V* punten, zodat het gezelschap een potentieel behaal de van 294Va punten, ruimschoots voldoende voor een le prijs. Daar men verleden jaar eveneens een le prijs in de wacht sleepte, bete kent deze uitslag automatisch pro motie en is men bij een volgend con cours gerechtigd uit te komen in de le afdeling fanfare. Sukses Met dit mooie sukses aanvaardde men de thuisreis vanuit de Zeeuwse hoofdstad. Op dit konkours werden vijf eerste en negen tweede prijzen toegekend, verdeeld over de derde afdeling t/m de vaandelafdeling. De jurering was in handen van de heren Meindert Boekei, Jean Claessens en Rocus van Yperen. DINSDAG 3 NOVEMBER NED. 1: Speciale aandacht tijdens deze televisie-avond vraagt het muzi kale muziekprogramma „Inter ludium", waarin klavecinist Henk Zonneveld een uitvoering geeft van het Preludio con fuga van Bach. In de negende aflevering van de serie „De nieuwe mens" gaat het erom of men zich nu bevrijd voelt van de autori taire strukturen in de maatschappij. Na het journaal start de NOS met de nieuwe serie „De schok van het nieu we". Het is een achtdelige serie over de sociale en politieke ontwikkelin gen in de twintigste eeuw en hun sa menhang met de visuele kunst van die tijd. In de eerste aflevering wordt het mechanische paradijs bekeken, dat pas goed op gang kwam van 1870 tot en met 1914. NED. 2: In het spelprogramma Babbeloniënemen Elles Berger, Dick Passchier en Eddy Becker het op tegen de vage en cryptische uitleg van woorden door Lous Haasdijk, Willem Duys en Jos Brink. Na het journaal volgt het programma van Mies die weer bekende Nederlanders ontvangt. Televizier Magazine besteed in deze uitzending aandacht aan het vluchtelingenprobleem in de wereld, waarvoor nog maar weinig gedaan wordt en waarvoor nog zo veel geld nodig is. In „Honderd be roemde schilderijen" komt het schil derij van Magritte „Het rijk der lich ten" aan bod. DINSDAG 3 NOVEMBER NED. 1:10.00 Schooltelevisie; 13.00 Nieuws voor doven; 14.30 Schooltele visie; 18.20 Nieuws voor doven; 18.58 Nieuws; 19.00 E O-Kinderkrant; 19.30 The Waltons; 20.20 Tijdsein; 20.50 In terludium; 21.00 De nieuwe mens; 21.37 Journaal; 21.45 Den Haag van daag; 22.10 De schok van het nieuwe; 23.05 Nieuws; 23.10 Nieuws voor do ven. NED. 2: 18.25 Paspoort; 18.35 Se samstraat; 18.50 Jeugdjournaal; 18.59 Toppop; 19.25 Babbelonië; 20.00 Journaal; 20.27 Mies; 21.30 Dallas; 22.20 Televizier magazine; 23.00 De toestand in de wereld; 23.05 Honderd beroemde schilderijen; 23.20 Nieuws. LEGO-wedstrijd De etalages van de fa. W. J. Goud zwaard werden de afgelopen week volledig beheerst door werkstukken, vervaardigd uit LEGO-bouwdozen. Niet minder dan 115 deelnemers had den hun pronkjuweel ingeleverd en opgesteld in twee kategorieën, nl. van 3-7 jaar en van 8-12 jaar. Vrijdag middag beoordeelde een ter zake kundige jury deze bouwwerken; een moeilijke taak. Toch is het vierman schap, bestaande uit de dames Van Toledo-Frankhuizen, Van Baarle- Goos en de heren J. M. de Bruine en W. J. Goudzwaard, er uit gekomen en kon de volgende rangorde worden vastgesteld: Van 3-7 jaar: 1. Joanneke Dorr, 2. Pau de Bruine, 3. Michel de Glopper, 4. Martijn Kuzee, 5. Silvie Prince al len uit Haamstede en Peter Hogen- boom, Noordwelle. Kategorie 8-12 jaar: 1. Wilm Fli- kweer, Ouddorp; 2. Jan van Zuid- land, Zierikzee; 3. Giso Verschoor, Bruinisse; 4. Jeff Evertse; 5. Peter van Oeveren; 6. Manon van Moezel en Gerben Haije. De laatste vier ko men uit Haamstede. De prijzen bestaan uit LEGO-arti- kelen en worden a.s. zaterdag te 15.00 uur uitgereikt. Alle inzenders ont vangen een troostprijs. KERKWERVE Door windstoot in de sloot Vrijdagavond om 23.30 uur werd de over de Heuvelsweg (ter hoogte van de Taaiersweg) rijdende A. K. uit 17 De man lacht „Ben zo klaar. Ik heb een nieuwtje." „Ik ben gek op nieuwtjes; laat-es horen." „Ik heb eergisteren een auto gekocht Ik was van plan hem morgen een beetje te gaan uitproberen. Zin om mee te gaan? Ik bedoel: een hele dag?" Hij weet nu al, dat ze zal toestem men, maar blijkbaar denkt ze na Of durft ze toch niet? Hij kijkt met span ning naar haar gezicht Tenslotte vraagt ze: „hoe laat wil je wegrijden en waarheen?" „De tijd laat ik aan jou over. Ik zou zeggen: niet te laat dan kunnen we de dag benutten. Het is toch al zo vroeg donker. En waarheenik had het als een verrassing willen houden, maar als jij een idee hebt, houd ik me aan bevolen." „De hele dag dus," herhaalt ze na denkend. „Brood en koffie meene men?" „Dóe niet zo gekwe eten na tuurlijk ergens." „Goed. Maar niet vóór negen uur; ik ben geen ochtendmens." Hij knipoogt „We maken er een fijne dag van, Grada." Die avond in het hotel, terwijl hij in de kamer van Bram en Grada met hen eet, komt onverwacht de politie bin nen. Ze zijn met z'n beiden: één in uniform, één in burger. Bram komt nijdig overeind. „Betekent dat?" vraagt hij. „Kunnen jullie niet eerst behoor^ lijk kloppen?" „Bij ons is het altijd binnen zonder kloppen. En als jij dat onbehoorlijk vindt mag dat Zo zijn wij", zegt de man in burger. „Komen jullie doen?" „Babbeltje maken met zware Joop." De rechercheur kijkt naar de man, die zit te eten. „Mooie wagen heb je ineens, Joop. Zeker op een bazar gewonnen?" Joop Steeman is helemaal niet geïn timideerd. „Gaat het je wat aan?" De rechercheur trekt een stoel bij en gaat ongegeneerd zitten. „Pure belang stelling. We leven intens met je wel en wee mee. Mag dat? We hebben respekt voor je gekregen, omdat je zo braaf aan het werk bent gegaan. Bij Van Vuren, he? Och ja, we hadden een zwak voor je, dus hebben we een poos toegeke ken, of je je kon redden." De ander proeft het sarcasme in de stem van de politieman en besluit op eenzelfde toon antwoord te geven. „Viel aardig mee, he? Een geluk, dat ik in m'n jonge jaren timmeren heb ge leerd. En wat metselen." „Zo zie je maar weer, dat het spreek woord bewaarheid wordt Jong geleerd, oud gedaan. Je had mooi nieuw gereed schap, Joop. Ik schat de waarde al gauw op zes, zeven rooien." „Dat is voor mij een weet en voor jou een vraag. Maar je bent er niet ver af." „Zeker met Sinterklaas gekregen?" „Toen ik vorig jaar vrij kwam, was het nog lang geen Sinterklaas, vrijer, dat is één. Ik hoef helemaal niet aan jul lie neus te hangen, hoe ik er aan kom. Door HENK VAN HEESWUK dat is twee. Maar ik wil best weten, dat ik het geld ervoor van de-bijstand heb gekregen en ik wil je ook nog wel naam en adres van de gereedschapszaak noemen, als je die intussen bent verge ten, want jullie zaten die dagen dag en nacht op m'n lip, dus eigenlijk vraag naar de bekende weg. Enfin, in die zaak kocht ik het Overigens heb ik die vijfhonderd bij stukjes en beetjes aan de bijstand terugbetaald. Nog meer weten?" „Die mooie wagen. We hebben het nagekeken in de catalogus. Dik vijftien duizend. Je werkt nu een kleine tien maanden. We weten zo ongeveer, wat je schone maandloon is en dat zal niet ver over de düizend zijn. Je moet eten en drinken, want Bram en Grada zijn ook geen filantropen, al zullen ze je het vel vast niet over de neus halen. Mag ik zo brutaal zijn te vragen hoe Joop Stee man, voormalig inbreker, die de ronde som van honderd vier en zestig dui zend pietermannen heeft zoek ge maakt, aan die vijftienduizend pegu- lanten kwam?" Joop Steeman schuift zijn stoel een eindje achteruit en haalt een sigaartje uit een doosje, die hij aansteekt Hij blaast de rook in het gezicht van de rechercheur, die nu een valse trek over zijn gezicht heeft gekregen. Rustig be gint Joop te praten. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 4