Hartelijke woorden bij vertrek van voorlichter Appèl op leden tijdens CNV- vergadering te Bruinisse Mevr. M. K. Beije verlaat - na 30 jaar - de Chr. Kleuterschool Afscheid ing. J. H. Zwart Opvolging nog niet geregeld Goud voor trouw lid STREEKNIEUWS Geslaagd Gemeenteraad Bruinisse Afscheid te Oosterland i ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 2 november 1981 Nr. 230G7 fni rrénTcra«r ii r WHMW BROUWERSHAVEN. De heerJ. H. Zwart ontvangt hieruit handen van ir. L. Th. M. de Wit het officiële ontslagbewijs behorend bij de V. U. T.-regeling. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) BROUWERSHAVEN, 30-10. In het „Tonnenmagazijn" nam tijdens een buitengewone vergadering van het Con sulentschap voor de Akkerbouw en Rundveehouderij, de heer J. H. Zwart afscheid van de dienst. De heer Zwart had mede gelet op zijn gezondheid, de wens te kennen ge geven gebruik te willen maken van de V.U.T.-regeling en derhalve zijn funktie als bedrijfsvoorlichter akker bouw vervroegd te beëindigen. Ir. L. Th. J. M. de Wit, de direkte chef van de heer Zwart (merkwaardige zwart-wit verhouding) opende de bijzondere vergadering, die bijzonder was; omdat er slechts één agendapunt'was:, er ook dan&S iit het gezelschap warén (gebeurt zelden) eri omdat'!de familie Zwart deze ^middag centraal stond.' Bij de al genoemde zwart-wit ver houding kwam nog een kleur toen ing. Zwart in 1963 akkerbouwvoor- lichter werd, was in zuid-Zeeland een De Wit, midden-Zeeland een De Bruin en kwam in Noord-Zeeland een Zwart. „Hoe meer je naar het noorden ging, hoe donkerder het er uit zag", aldus De Wit. Blinde Fries Uiteraard werd aan de persoon Zwart de nodige aandacht besteed. Ir. De Wit schetste hem als èen blon de Fries met blauwe ogen met dé voor Friezen kenmerkende stijfkop pigheid (omgezet in vasthoudend heid) een man, die zijn naam eer aan deed: een „zwartkijker", die de toe komst donker inziet. Ook een man met een (zwart) verleden, vanwege zijn indiensttreding op 45-jarige leef tijd. Voorts werd Zwart afgetekend als een stipt man, zéér betrokken bij zijn werk (altijd sprekend over „mijn boeren"), een man met grote erva ring die bij de boeren een enorm ver trouwen heeft weten te winnen. Teruggaande in de 'tijd van in- diensttreden (1963) gaf de heer De Wit een beeld van de land- en tuin bouw toen, en de grote veranderin gen nu. Schaalvergroting Zo waren er in die tijd.650 melkbe- drijven, tegen nu slechts 150. Toen 2600 koeien, nu 2400, dat aangeeft in welke mate de schaalvergroting BRUINISSE, 30-10. Op de vrijdag gehouden familiea vond van het C.N.V. in het Dorpshuis van Bruinisse kwamen eerst de ernstige dingen aan bod en later het vermaak. Afdelingsvoorzitter W. v. Gilst deed een dringend beroep op de aanwezigen om het afbrokkelend vakverbond, juist in deze neergaande tijd, een warm hart te blijven toedragen. C.N.V.-distriktsbestuurdèr L; Phernabucq merkte op dat het C.N.V. in Zeeland bijzonder teleur gesteld was óver de weigering van het kollege van gedeputeerde staten om een sociaal vestigingsstatuut in 1974. „Het woonhuis van Zwart in Zierikzee werd herschapen in een krisiscentrum, „en als een kapitein wist hij de militairen ondergeschikt te maken. Wij boeren zijn hem daar voor veel dank verschuldigd. We ho pen alleen dat we dit jaar niet op her haling hoeven". Kritische woorden had Van Gastel ook: een direkter kontakt tussen boe ren en bedrijfvoorlichter is wense lijk. „Wij boeren willen de voorlich ter in het veld. Ook zijn we ongedul dig: we hadden vandaag graag willen kennismaken met de opvolger, die er niet is." Tot slot van zijn betoog bood Van Gastel een enorme mand met land- en tuinbouwprodukten aan en bracht het ploegen van de boer in relatie tot het afscheid van de heer Zwart: ploe gen is het afscheid van het jaar en het begin van het volgend jaar, zoals Zwart staat aan het begin van een volgend jaar, zoals Zwart staat aan het begin van een volgende periode in zijn leven. Als klap op de vuurpijl offreerde Van Gastel de scheidende voorlichter een dia-projektor met scherm, waarmee zijn slotwoorden in beeld waren gebracht. Ook de heer heer D. Mooijaart (na mens Cebeco Zuid-West) had louter lovende woorden voor de akker- bouwvoorlichter. Hij sprak namens het bedrijfsleven de wens uit op een goede gezondheid in de komende ja ren en bood een kado onder couvert aan. Basta! „Hier heb ik geen woorden voor", begon de heer Zwart zijn slotwoord. „Ik heb niet anders gedaan dan m'n werk, deed dat graag en werd er nog goed voor betaald ook. En daarmee basta". Met deze woorden werden al le loftuigingen weggewuifd. De heer Zwart bekende dat hij er tegenop had gezien dat zijn doopcel gelicht werd, maar dat het erg was meegevallen. Ook: „dat het pijn doet om af scheid van het werk te nemen, als je dat met zoveel plezier gedaan hebt". Voortw werd ieder dank gezegd voor de sympathie die uit de woorden sprak en de vele geschenken. „Ik kon mijn werk alleen maar doen, omdat u allen mij daartoe de gelegenheid heeft gegeven. Ik ben u daar dank baar voor", aldus Zwart, die sloot met een goede raad: „Ik zou de be kende slogan „niet méér, maar beter", willen veranderen in „sèmen beter". Denk daar maar eens over in het weekeinde, het is toch te nat bui ten wat te doen!" zo besloot hij. alle drie buitenlanders: H. B., E. M. en B. F. De auto is van B. d. V. uit Zierikzee. SCHARENDIJKE Auto dijk af Vrijdagavond (22.15 uur) raakte de auto van het echtpaar K. uit Kerk- werve van de dijk af. Het echtpaar reed op de Rampweg ter hoogte van de Elkerzeeseweg, en vervolgde lo pend de weg naar huis. ZIERIKZEE Opening Kapsalon Dinsdag 3 november openen Nel en Govert van Dam hun nieuwe kapsa lon „New Wave" in de Visstraat. He den (maandag)avond wordt een toast uitgebracht op dit nieuwe bedrijf. Aanrijding Een geparkeerd staande auto werd mevrouw W. V. uit Zierikzee rijden de Kerkhof NZ-Varremarkt noodlot tig, want toen ze deze voorbij reed, zou ze geen voorrang hebben ver leend aan T. B. uit Zierikzee. Beide voertuigen liepen schade op. Verkoop vrijwillige Welfare De jaarlijkse verkoop van Welfare artikelen in het bejaardencentrum Borrendamme, zal worden gehouden op dinsdag 10 november. Diverse mooie handwerken en speelgoedarti kelen zijn hier weer verkrijgbaar. Tevens kan een lootje worden ge kocht voor een pop in Schouwse kle derdracht. Voor tijd: zie agenda. Trio ingesloten Zondagochtend 4.35 uur ontdekte een patrouille van de politie in de Nieuwe Boogerdstraat drie mannen, die „bezig" waren met een auto. Eén zat al in de auto en was bezig de dra den door te verbinden. De politie heeft het drietal ingesloten; twee in Zierikzee, een in Bruinisse. Het zijn De oud-Scharendijker de heer D. L. de Bakker, is aan de Rijksuniver siteit te Gent (België) geslaagd en is doctor in de genees-, heel- en verlos kunde. (Vervolg van pagina 1) gelement; Wijziging V.U.T.-regeling; Wijziging Wachtgeldverordening en Uitkeringsverordening; Tijdelijke herziening regeling schoolzwemmen (bijdrage van ge meentewege ad 4.500,- t.b.v. zwem bad het Aquarium) een goede zaak volgens alle raadsleden; Het verbeteringsplan van „Beter Wonen" te Zierikzee voor 46 woning wetwoningen werd ook goedgekeurd evenals de wijziging leges verorde ning Hinderwetsaanvragen; de huurovereenkomst mét vogelvereni ging „De Nagtegaal" m.b.t. de ber ging op het terrein aan de Molenweg en tot slot werd de herziening er fpachtscanon fa. Hoogerheide- Elenbaas goedgekeurd. Bij de rondvraag deed de heer Bal de suggestie ten behoeve van de wer kende gehuwde vrouwen in de ge meente het gemeentehuis één middag in de week open te stellen. Deze sug gestie zal in de eerstkomende verga dering besproken worden. heeft plaatsgevonden in deze perio de. Het schapenbestand verdubbel de; de peulvruchten en handelsge wassen kende een grote teruggang (van 2000 naar 650 ha) en het vlas ver dween bijna geheel van Schouwen- Duiveland. Allemaal zaken, waar de heer Zwart een hartig woordje in heeft meegesproken en gedacht. Ook de technische zaken de land bouw betreffende passeerden de re- veu, samengevat door ir. De Wit als: Een zaak die leeft is in beweging". Als blijk van waardering voor het vele werk van Zwart overhandigde ir. De Wit een geschenk voor de don kere dagen: een staande schemer lamp, plus (op de valreep) het officië le ontslagbewijs, dat lang op zich had laten wachten. Ideaal? Namens de C.B.T.B., de Z.L.M. en de vereniging voor bedrijfsvoorlich ting Schouwen-Duiveland voerde de heer L. J. van Gastel het woord. Ook hij schetste het beeld van 1963: de sa nering was achter de rug, de ver plaatsing van bedrijven een feit, als ook de herverkaveling. „Het leek al lemaal optimaal te zijn, maar hoe an ders was de werkelijkheid", aldus Van Gastel. „In 1963 waren erop Schouwen-Duiveland nog 1400 be drijven, dit aantal liep terug tot nu 700. Een halvering derhalve, zodat het werk van de heer Zwart veelal uitliep inplaats van adviseren en sti muleren, naar begeleiding van be drijfsbeëindiging". Bijzondere aandacht schonk Van Gastel aan het werk van de heer Zwart tijdens het natte najaar van OOSTERLAND, 30-10. Vrijdagmiddag bestond grote belangstelling in de koffiezaal van het dorpshuis „Oosterhof" alhier toen de hoofdleidster van de Chr. Kleuterschool „ds. J. Boogermanschool", mevr. M. K. Beije, wegens het bereiken van de pensioengerechtige leeftijd afscheid van haar werkkring"nam na 30 jaar in Oosterland werkzaam te zijn geweest. De voorzitter van het schoolbestuur, de heer Matth. Stouten sprak een wel komstwoord tot de aanwezigen tot de afgevaardigden van de gemeente Dui- veland, waaronder burgemeester J. van Bommel, de gemeentesekretaris en wethouder A. L. Bakker en anderen. De voorzitter memoreerde het feit dat de samenwerking met het bestuur van de school altijd subliem was. BRUINISSE. Op de gehouden CNV-vergadering reikte distriktsbestuurder L. Phernabucq, de gouden CNV-speld, met lauwerkrans uit aan de heer C. de La ter, die 47 jaar aktief was in de afdeling. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) te voeren. Een bedrijf met vesti gingsplannen wordt dan verplicht gesteld eerst overleg te plegen met de vakbeweging. In dit overleg worden zaken als het aantal en het soort arbeidsplaaten, huisvesting, de voorziening t.o.z. van het werk, c.a.o.'s, personeelsbeleid, e.d. geregeld. Provinciael staten gaan zich van de week met deze zaak bezig houden. Het C.N.V. is verder bijzonder veron trust over het stijgend aantal jeugdi ge werklozen in Zeeland. Eind sep tember waren er 820 werklozen jon ger dan 22 jaar. „Wat moeten we met een maatschappij die de jongeren na hun studie aan de kant zet" aldus Phernambucq. Hij stelde verder dat het C.N.V. tegen eventuele verlaging van de sociale uitkering is. Zevenenveertig jaar Hierna reikte hij een gouden C.N.V. speld met lauwerkrans uit aan de hr. C. de Later, die 47 jaar lid is van het C.N.V. J. Stouten kreeg de gouden speld van W. v. Gilst wegens 25 jaar lidmaatschap van de bouwva karbeidersbond. Na 30 jaar een bestuursfunktie binnen de bond te hebben gehad (waarvan 15 jaar voor zitter) trad A. Kik uit het bestuur. Deze oud-havenmeester van Bru kreeg voor zijn vele werk een boe- kenbon aangeboden. Tijdens een bestuursmutatie volg de Jan. Kempe de heer Jac. Bil op als eerste sekretaris. Hierna genoot het gezelschap van de toneelgroep „De Comedianten" die in een. dol-komisChe situatie te rechtkwamen in „Een heerlijk huisje buiten". Zicht richtend tot de scheidende, zei de voorzitter: „Te Zierikzee be gonnen bent u een jaar later (1951) naar Oosterland gekomen. Op 1 april 1977 werd u vast aangesteld op de „Ds. Joh. Boogermanschool" en kwam u met mevr. Dalebout onder ons bestuur. We kunnen niet anders zeggen dan dat u altijd met liefde uw werk hebt verricht. Veel kinderen hebt u lesgegeven en nu is de tijd ge komen dat u er een punt achter gaat zetten. De verandering zal groot zijn en wij wensen u op uw verderde le vensweg des Heeren onmisbaren ze gen toe", aldus de voorzitter. Gelukwens gemeente Namens het gemeentebestuur feli citeerde burgemeester Van Bommel de scheidende hoofdleidster en bood bloemen aan. Hij had mevr. Beije maar kort gekend omdat hij nog niet lang hoofd van de gemeente is, maar in het archief had de burgervaarder toch het één en ander opgestoken. De insprektrice van het Kleuteron derwijs waaronder de school ressor teert gewaagde van het feit dat mevr. Beije goed de tering naar de nering wist te zetten, en ze roemde verder de fijne sfeer die steeds op haar school heerste. Namens het gezamenlijk personeel roemde de hoofdonderwijzer, de heer D. Morks de goede verstandhouding onderling. Namens de kinderen bood hij mevr. Beije een door de vorige on derwijzer, J. de Jonge gemaakt schil derij aan, waarvan de lijst geschon ken is door het personeel. Mevr. Brouwer-Steur uit Zierikzee haalde herinneringen op uit de tijd dat mevr. Beije bij haar op de kleu terschool was in Zierikzee. Veel ups en downs kwamen daarbij op de proppen. Ze dankte mevr. Beije en bood haar een geschenk en bloemen aan. Een oud-voorzitter van het school bestuur (1943-1964), de heer Joh. Boogert, thans te Bruinisse, haalde herinneringen op uit de oude bewaar school, die later in een kleuterschool veranderde. Hj sprak de hoop uit dat het mevr. Beije op haar verdere le venspad goed zal gaan. „Radda Barnen" Tenslotte was het woord aan mevr. Beije zelf die zich dankbaar toonde in de eerste plaats jegens God de Hee- re voor de ktacht die ze hiervoor mocht ontvangen gedurende 31 jaar lang en de gezondheid. „Op 31 mei 1950 begonnen als kleuterleidster bij mevr. Brouwer in Zierikzee werd ik reeds op 1 juni van dat jaar benoemd in Oosterland als hoofdleidster in het Verenigingsgebouw wat nu „Ooster hof" is. Dit gebouw werd gerestau reerd en we moesten verhuizen naar een lokaal van de school in de Groene Poort, hoofd de heer D. Kosten. Daarna weer terug naar hen vere nigingsgebouw tot de waters noodramp toen het evakuëren werd. Ik werd spoedig in Middelburg tot hoofdleidster benoemd tot Ooster land droog kwam te liggen. Het werd toen kiezen tussen Oosterland en Middelburg, het werd het eerste. We kwamen in de oude school te zetten, het gebouw naast de kerk, met z'n allen in een klein zaaltje, dat was ook niet alles. Minister Cals kwam eens kijken en vertrok binnen 5 minuten al. Hij noemde de toestand onhoudbaar zo. Een vereniging uit Zweden bracht tenslotte uitkomst en Oosterland kreeg een nieuwe kleu terschool, kompleet met inventaris. Deze school „Radda Barnen" ge naamd werd op 10 november 1954 ge opend door de Zweedse gezant. Ruim 20 jaar heeft deze school dienst ge daan maar ook hier kwam een eind aan om dat de regering kwam met een integratieplan-Kleuter en Lager onderwijs,in één gebouw. ,,„i De ds. J: Boogermanschool, werd het nieuwe onderkomen en we kre gen een speelzaal. Deze nieuwe school werd officieel geopend op 22 september 1976 door de wethouder Overbeekde van Duiveland. Een pracht gebouw dat op dit ogenblik aan de gestelde eisen voldoet en het is te begrijpen dat ik niet zonder pijn deze mooie school verlaat bij het be reiken van de 65-jarige leeftijd. Verder sprak mevr. Beije nog enige dankwoorden tot het bestuur van de school voor de prettige samenwer king, inzonderheid met de voorzitter, de heer Matth. Stouten; verder veel dank aan de afgevaardigden van de gemeente, Inspektie Kleuteronder- wij en verdere betrokkenen. Een uitzondering maakte zij nog voor mevr. Dalebout-van Dijke met wie ze 26 jaar lang samengewerkt heeft. Als kwekelinge kwam ze bij mij in de klas en onze verstandhou ding was steeds prettig. Met een „het ga u allen goed" besloot de scheidende hoofdkleuter leidster haar dankwoord. Hierna maakten talrijken van de gelegen heid gebruik mevr. Beije de hand ten afscheid te drukken. Oosterland. Een fraai kunstgeschenk voor de scheidende hoofdleidster, me vrouw M. K. Beije. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 3