rv C C.D.A.-er Schot schiet uit slof bij behandeling O. R.-belasting Verhelderende diskussie- bijeenkomst over nodige fietsverbinding DE ZIERIKZEESCHE COURANT Raadsvergadering Bruinisse Felle woordenstrijd berust op misverstand Praten te Ellemeet Gas duurder V erontschuldiging Sowjet-Unie voor onderzeeër incident Heilig verklaring 121% LENING 1381 PER 1387/1331 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 2 november 1981 138ste jaargang Nr. 23007 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 32,30, per jaar f 122,60. Losse nummers 65 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. (1797 - 1889) In dit nummer: Afscheid landbouwvoorlichter J. H. Zwart Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. BRUINISSE, 30-10. Het begon allemaal zo rusig, vrij dagavond in het gemeentehuis van Bruinisse. Onder voorzitterschap van burgemeester X. C. Hekman kabbel de de raadsvergadering zonder stroomversnelling als een Bruse kotter op de Oosterschelde (met mooi weer). Tot er een storm opstak, in de vorm van een heftig pro test van de heer H. Schot (CDA) tegen de voorgestelde wijziging heffing Onroerend Goed Belasting. De storm bleek (zoals zo vaak) er één in een glas water te zijn. De woordenwisseling bleek op een groot misverstand te berusten en felle uit spraken werden na een schorsing ontzenuwd. Aan de orde was punt elf van de agenda: de voorgenomen wijziging. Een moeilijke materie en tevens een gevoelige. Nadat eerst het PvdA-lid Bal een aantal vragen had afgevuurd op de voorzitter, die tot tevredenheid werden beantwoord, had raadslid Schot een heel lijstje met bezwaren. Boosdoener Aquadelta Volgens de mening van Schot zit Bruinisse al vijf jaar boven het li miet van heffingen van de o.r.-belas- ting. Ën dit allemaal als gevolg van de aanwezigheid van het rekreatie- dorp Aquadelta, dat in zijn ogen de grote boosdoener is. ,,Er wordt 183.000,-, méér geïnd dan in verge lijkbare andere gemeenten, en dat bedrag moet terug geschroefde wor den". O.r.-belasting heffen boven het plafond is mogelijk, doordat Bruinis se als één van de weinige gemeenten in Nederland is aangewezen als „bij zondere gemeente". „De burgers van Bruinisse staan niet te trappelen om als bijzonder te worden aangemerkt, om meer be lasting te betalen", volgens Schot. „Als de gemeentebegroting niet klopt gaat de o.r.-belasting omhoog. De CDA-fraktie steunt dit voorstel van het kollege dan ook niet niet: het is een onverteerbare zaak!" Volgens wethouder W. F. M. Vonk (Alg. belang) maakte Schot een denk fout, maar hij kreeg de gelegenheid niet dit uit te leggen. Verschuiving. Ook gemeentesekretaris B. de Groot mengde zich noodgedwongen in de diskussie, omdat er wel dege lijk een misverstand was ontstaan: het onderhavige raadsstuk stelde he lemaal geen verhoging voor, maar een verschuiving van belasting. De gebruiker gaat 0,30 per eenheid meer betalen en de zakelijk rechtheb bende (eigenaar) 0,30 minder, de be dragen worden dan resp. 4,35 en 7,80. Toch zei Schot: „Je moet de burger niet teveel op z'n nek gooien!" Door de raadsvoorzitter fel gepareerd met: „Dan moet de burger ook niet zoveel voorzieningen eisen!" Schot eiste een schorsing, in welke hij iot anaere gedachten kwam': 'er werd geen verhoging gekonstateerd dus werd het voorstel gesteund, maar wel met de eis, dat ér een werk bespreking moet komen waarin gesproken zal worden over de beste ding van het van boven" het limiet geïnde bedrag. Oeverloze diskussie Vonk gooide nog olie op de golven door op te merken dat als de heer Schot ll/2 ton wil schrappen van de o.r.-belasting hij dan maar aan moet geven welke kapitaalslasten dan niet uitgevoerd moeten worden.Tegen het zere been, want weer wees Schot, naar Aquadelta. „We hebben vijf Aquadelta geaksepteerd", aldus Vonk, „dan moeten we nu niet moei lijk gaan doen nu het daar wat slech ter gaat". De raadsvoorzitter maakte een einde aan de oeverloze diskussie door het voorstel in stemming te brengen, hetgeen niet meer nodig bleek. L. van de Bosch had het laatste woord: „We praten er nog wel eens over". Geen vuurwerk De vergadering zette zich verder- voort zoals hij begonnen was, rustig en zonder politiek vuurwerk. Achter eenvolgens gingen onder de voorzit tershamer door: Voorstel tot vaststelling kasgeldleningbesluit over 1982; Vestiging zakelijk recht ri oolwaterleiding meergelegenheid watersportvereniging „Bru"; Vaststelling gemeenterekening 1979; Wijziging Algemeen Ambtenaren re- Vervolg pag. -> ELLEMEET, 31-10. Zaterdagmorgen werd in het Dorpshuis door de Dorps raad Ellemeet een stimulerende gespreksbijeenkomst gehouden ten einde te komen tot de aanleg van een fietsverbinding Elemeet-Scharendijke. De voor zitter van de Dorpsraad, de heer D. de Graaf, heette de ongeveer 30 aanwezi gen hartelijke welkom, in het bijzonder gedeputeerde R. van Ommeren in zijn kwaliteit van voorzitter van de Landelijke Stuurgroep Bijz. Regionaal Wel- zijns Experiment, de statenleden Becu, Hendrikse, Roodenburg en De Schip per, leden van de kommissie voor waterstaat, verschillende raadsleden en vertegenwoordigers van het kollege van b. en w. Onder de aanwezigen bevon den zich vertegenwoordigers van de Dorpsraad en de Ouderkommissie. De heer De Graaf zette uiteen, dat reeds jarenlang aktie gevoerd werd voor de totstandkoming van de fiets- verbindin. De fietsverbinding is heel duidelijk belangrijk voor schoolbe zoek in Ellemeet door leerlingen uit Scharendijke, bezoek aan gemeente huis en winkels te Scharendijke. Burgemeester Den Boer memoreer de in het kort de geschiedenis van de voorbereidingen en aktie voor re- konstruktie van de noordelijke baan van het verkeerscircuit tussen Scha rendijke en Ellemeet opgenomen. Uitvoering is gepland voor 1982, wanneer de provinciale staten „groen licht" geven. Verschillende aanwezigen waren bang, dat de aanleg misschien weer zou worden uitgesteld, hetzij wegens bezwaren van aangrenzenden of om andere redennen. De heer J. Deïst, voorzitter van de Stuurgroep Schouwen-Duiveland van het B.R.W.-projekt wees erop, dat er aan de hand van de laatste brief van ged. staten van uitgegaan moet worden, dat aanleg in 1982 mo gelijk is. Een lid van de Ouderkommissie be nadrukte, dat de urgentie van het fietspad groter geworden is. Dage lijks rijden 27 leerlingen uit Scharen dijke naar de school uit Ellemeet. Fietsen onder de viadukten aan de Rampweg is voor de leerlingen erg gevaarlijk, vooral wanneer het toe ristenseizoen begint. Een van de aanweizgen vond, dat het fietsverkeer al direkt over het verkeerscircuit zou kunnen worden geleid wanneer de verbodsborden werden verwijderd. In de praktijk maken verschillende kinderen toch §1 gebruik van deze route. De heer Roodenburg wilde wel na gaan of verwijdering van de borden inderdeed zou kunnen. Burgemeester waarschuwde tegen fietsen over het circuit uit veiligheidsoverwegingen. De algemene indruk van deze bespreking was, dat het goed was dat de aanwezigen weer eens met de pro blematiek van de fietsverbinding werden gekonfronteerd. Direkte toe zeggingen konden vanzelfsprekende niet worden gedaan maar er is toch meer begrip ontstaan voor de urgen tie. SCHOUWEN-DUIVELAND. Enkele dagen droogte kunnen alweer wonderen verrichten, maar door de vele oktoberregens werden verschillende landerijen wel erg nat, zoals op de foto blijkt. (Foto: ZierikzéèSche "Nieuwsbode) TEL AVIV. De Israëlische minister van buitenlandse zaken, Yitzak Sja- mir, heeft voor de televisie gezegd te vrezen dat de Verenigde Staten te veel voelen voor het vredesplan voor het Midden-Oosten van Saoedi- Arabië - een plan dat volgens hem het bestaan van Israël onmogelijk zou maken. APELDOORN, 31-10. De verhoging van de gasprijs is per 1 januari 1982 definitief vastgesteld op zeven cent. Inklusief b.t.w. betekent dit per ku bieke meter een stijging met 8,3 cent. Demissionair minister Terlouw, van ekonomische zaken heeft dit geschre ven aan de Gasunie en de Vegin( Ver eniging van Gasbedrijven in Neder land). Door Terlouw was deze stij ging al aangekondigd. STOCKHOLM, 31-10. De Sowjet- Unie heeft zich bij de Zweedse rege ring verontschuldigd voor het feit dat een Russische onderzeeër de ter ritoriale wateren van Zweden is bin nengedrongen. De Zweedse minister van buiten landse zaken, Rolf Ullsten, noemde deze Russische stap „tamelijk uniek in de geschiedenis van de Russische diplomatie". Hij zei dat de Russische ambassadeur in Zweden de bood schap had overgebracht. Overigens vond Ullsten de veront schuldiging „niet genoeg". Hij liet weten dat Zweden wil laten zien dat het incident niet aanvaardbaar is maar zei niet te willen spekuleren over het gebruik van geweld voor het geval de militaire kommandant van de onderzeeër blijft weigeren uitleg te geven. Verwachting tot dinsdagavond: Vrij zacht Vannacht plaatselijk nog wat regen of motregen; minimumtemperatuur van 12 graden in het zuidwesten tot 7 graden in het noordoosten van het land; overdag veel bewolking maar droog; middagtemperatuur ongeveer 15 graden; zuidwestenwind, in het binnenland matig, aan de kust en op het IJsselmeer later tot hard toene mend. WEERSVOORUITZICHTEN Weersvooruitzichten over Neder land: de cijfers zijn een globale aan duiding: het interval rond deze cij fers moet ruimer genomen worden naarmate de dag waarvoor de ver wachting geldt verder in de toekomst ligt. Verwachting t/m vrijdag 6 nov.: Woensdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 70%. Min.temp.: 6 gr. Middagtemp.: 11 gr. Windkracht: west 6 Donderdag: Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 5 gr, Middagtemp.: 9 gr. Windkracht: noordwest 5 Vrijdag: Kans op neerslag: 70%. Min.temp.: 4 gr. Middagtemp.: 9 gr. Windkracht: noord 5 ZON- EN MAANSTANDEN 3 nov. Zon op 7.38, onder 17.08 Maan op 13.31, onder 21.51 Eerste Kwartier: 5 november (2.09) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 3 nov. 6.15 18.58 0.11 12.39 Doodtij: 7 november HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 2-11. Het K.N.M.I. deelt mede: Aktieve oceaandepressies be palen op het ogenblik het beeld van de weerkaart. Gisteravond nam bij Schotland een depressie snel in om vang toe, waardoor de wind op de Noordzee tot stormkracht aanwak kerde. Vandaag stak deze depressie de Noordzee over, op weg naar de Oost zee. Ook het weer in ons land kwam in het teken van deze depressie te staan. Morgen begint de dag met wat rustiger weer, ook kunnen er dan en kele opklaringen gaan voorkomen. De temperatuur zal, als de opklarin gen wat langer aanhouden tot 15 a 16 graden kunnen oplopen. Later op de dag neemt de wind op de nadering van een volgende oceaandepressie weer toe. Het regengebied van deze volgende depressie zal ons waar schijnlijk niet voor morgenavond be reiken. NEW YORK, 31-10. Een duizendtal Russisch-orthodoxe christenen heb ben zaterdag in een kerk in New York de Byzantijnse liturgie bijge woond tijdens welke de laatse Russi sche tsaar, Nikolaas II en zijn gezin, samen met nog 30.000 andere Russen die sinds 1917 om hun geloof in de Sowjet-Unie de martelaarsdood von den, werden heiligverklaard. ELLEMEET. verbinding. De diskussianten - centraal gedeputeerde R. van Ommeren - tijdens de praat-bijeenkomst over de fiets- (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) BONN. In een proefproces over het beroepsverbod in West,duitsland heeft een federaal gerechtshof het ontslag bekrachtigd van een man die al 22 jaar als technikus werkte bij de telefoondienst van de Westduitse PTT. Hij werd ontslagen omdat hij lid was van de Westduitse Commu nistische Partij (DKP). BONN. De premier van Neder- Saksen, Ernst Albrecht, heeft zondag de ontdekking bekendgemaakt van meer dan 20 wapenopslagplaatsen in het gebied van Liinenburg(in het noord-oosten van de bondsrepubliek) die kennelijk behoren tot rechtse ex tremisten. Advertentie STAAT DER NEDERLANDEN inschrijving volgens het tendersysteem op 3 november a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1