,,'T STAEPEL OF" ONDER DE GRENS VIJFDE LEERKRACHT Schouwse ploegkampioen doet een gooi naar de landelijke titel ELEKTRO LIEVENSE Gevarieerd programma ouderavond kleuterschool Zonnemaire Gevarieerd programma in bar „De Steeg" Ouderavond Renesse Zelf poppen maken STREEKMEIWS Tijdens de wintermaanden In Flevopolder BauraaKAuraxajw rvTrrcyyTr Advertentie RENESSE, 28-10. Dinsdagavond 27 oktober werd in de openbare lagere school ,,'t Staepel'of" te Renesse de jaarlijkse ouderavond gehouden. De bijeenkomst, die slechts matig bezocht was, werd geopend door de voor zitter van de ouderkommissie, de heer A. J. Padmos. Hij verwelkomde de aanwezigen, in het bijzonder wethou der P. M. v. d. Aarsen, mej. A. C. Houtman, die op de ge- meentesekretarie de onderwijszaken behartigt en de kollega's van de kleuterschool. De heer Padmos merkte op dat het leerlingenaantal van de school momen teel 106 bedraagt: ruim onder de grens voor een vijfde leerkracht. Dit heeft met zich meegebracht dat de heer R. v. Pesch als onderwijzer aan de school met ingang van 1 augustus is ontslagen. Tegelijkertijd is hij weer tijdelijk be noemd als vervanger van mej. K. K. G. v. d. Kuyl, die in verband met ziekte naar werk nog niet kan hervatten. Vervolgens vertelde de heer Pad mos dat in augustus 1985 definitief de integratie moet plaats vinden tus sen kleuter en lagere school. Voor die tijd moeten alle scholen een werk plan maken, waarin de doelstellin gen van de school staan aangegeven. Dit schoolwerkplan moet worden ge maakt in samenwerking met de ou ders van de leerlingen van de school. Schoolreis Tot slot bracht de heer Padmos de alternatieve schoolreis die de 4de, 5de en 6de klas dit voorjaar maakte in herinnering. In plaats van een ver re busreis had men gekozen voor een fietstocht over het eiland. Hij wees erop dat sommige ouders kritiek hadden gehad op deze schoolreis. De ervaring heeft echter uitgewezen, dat de kinderen deze vorm van school reis als een groot sukses hebben erva- Het is niet de bedoeling ieder jaar een dergelijke schoolreis te organise ren, maar zo eens in de drie vier jaar zal het zeker tot de mogelijkheden behoren. Na de woorden van de voorzitter las de heer P. v. d. Aart het jaar verslag voor en mevrouw W. Verboom-Bienefelt bracht financieel verslag uit. Hieruit bleek dat een ba tig saldo aanwezig is van 1865,57. De heer J. v. d. Puil was uit de kas- kommissie, die voorstelde decharge te verlenen, aftredend. In de nieuwe kaskommissie zijn benoemd mevr. C. Hoogerhuis-v. d. Linde en de heer E. Troost. Ouderkommissie Uit de ouderkommissie waren af tredend de dames L. Zevenbergen en A. Dalebout. Beiden waren niet her kiesbaar. In de ontstane vakatures werden gekozen mevr. E. v. d. Schaaf en de heer A. Verseput. De voorzitter dankte mevrouw Zevenbergen (mevr. Dalebout kon tot haar spijt niet aanwezig zijn) voor haar enthou siasme en inzet en voor de prettige samenwerking. Woorden die hij ver gezeld liet gaan van een plantenbon. Aan het slot van de avond werd nog kort gesproken door wethouder van onderwijs de heer J. C. de Feiter, die, omdat hij eerst een andere verga dering moqst bezoeken, pas later op de avond nog was komen binnen wip pen. Hij dankte de scheidende ouder kommissie leden, evenals trouwens de rest van de ouderkommissie en het onderwijzend personeej en hij fe liciteerde de nieuwgekozen leden van de ouderkommissie. Tot slot wenste hij ,,'t Staepel'of" een goed schooljaar toe. Aanleg Elektr.- en waterinstallaties Verkoop en reparaties Elektrische apparaten Radio-apparatuur Televisie - Video - enz. 01114 -1368 01119 -1634 Hij zegde toe de volgende dag me vrouw Dalebout thuis op te zoeken om de dank van de ouders en de plan tenbon over te brengen. Na de pauze werd gediskussieerd met daarbij de gedachte aan het schoolwerkplan in het achterhoofd. Als inleiding op de diskussie werd eerst een diaserie met geluid, van de vereniging voor openbaar onderwijs, getoond. Hierin maakten de aanwezigen kennis met een zestal mensen, met elk een geheel eigen kijk op het on derwijs en hoe dat moet funktione- ren. Opdrachten In groepen verdeeld.kreeg men ver volgens de opdracht een twaalftal opmerkingen en situaties te plaatsen bij die van de zes personen waarvan men dacht dat die zich daartegenover positief zou opstellen. In de groep moest over de gekozen oplossing van mening worden gewisseld. Het bleek dat lang niet iedereen tot dezelfde oplossing kwam. Nadat alle groepen bij elkaar aan de hand van dia's met geluid de juiste oplossing voorgeschoteld had den gekregen, kreeg men de opdracht om, opnieuw per groep, een persoon lijke keuze te maken welk aspekt van het onderwijs men het belan grijkst vond. Per groep werd de uitslag geno teerd en aan het slot van de avond werden de uitslagen van de verschil lende groepen getotaliseerd. Hieruit kreeg men een inzicht hoe de meer derheid van de aanwezigen zijn prio riteiten stelt. Na nog wat heen,en w^ep gèpfadt over de uitslag verduidelijkte de heer Blom dat men nu, met deze uit slag in het achterhoofd aan het werk zal gaan met het samenstellen van het schoolwerkplan. Hij legde uit dat de mening van de ouders hierbij van wezenlijk belang is en daarom be treurde hij het dan ook dat de be langstelling voor deze zo belangrijke ouderavond niet groter was. ZONNEMAIRE, 28-10. De jaarlijk se ouderavond van de Openbare kleuterschool Zonnemaire werd ge houden. De voorzitter van de Ouderkom missie, de heer D. J. de Bree, opende de vergadering en heette alle aanwe zigen hartelijk welkom. Een bijzon der woord van welkom werd gericht tot de wethouder van onderwijs, de hoofdleidster, leerkrachten van de lagere scholen, vertegenwoordiger van de schoolraad en de Ouderkom- missieleden van de kleuterschool ,,De klimop" uit Dreischor. De notu len werden voorgelezen door de se- kretaresse mevrouw L. M. A. Goemans-Moermond en het finan cieel verslag werd uitgebracht door mevrouw P. J. B. v. d. Meer-Dale- bout (penningmeester). Hierna was het woord aan de leidster, mevrouw Anneke v. d. Linde-van Nieuwenhuijzen, die een boeiend jaarverslag voorlas. Ze nam de aanwezigen in gedachten mee te rug naar het Sinterklaasfeest, het kerstfeest en de uitstapjes die ge maakt werden in het kader van het projekt kleine scholen. Zo hadden de kinderen het afgelo pen jaar o.a. een bakker bezocht, een witlof kwekerij, een boerderij en een winkel waarin ze zelf boodschappen mochten doen. Ook is de echte brandweerauto een keer* voor de school gestopt en wer den de kleuters „voorgelicht" door rde brandweerkommandant. De ver jaardag van de „juf" is ieder jaar weer een echte feestdag, zo ook het afscheid van de oudste kleuters, wat dit jaar in de boomgaard van de fa milie Van Leersum werd gevierd. Na nog enkele huishoudelijke me dedelingen te hebben gedaan, sloot „juffrouw Anneke" haar betoog af met de wens van de Ouderkommissie om de kleuterschool een naam te ge ven. Hierover zal nog nader overlegd worden met de lagere scholen. Hierna kwam de bestuursverkie zing aan de orde. Mevrouw C. van Leersum-v. d. Hoek had zich kandi daat gesteld voor de Ouderkommis sie en werd als zodanig gekozen, me vrouw v. d. Meer-Dalebout en de heer De Bree werden herkozen. Afscheid Afscheid moest genomen worden van de dames Verhulst-Zeyler en Goemans-Moermond. Zij werden lof toegezwaaid voor het vele werk in het belang van de school gedaan. De verloting in de pauze bracht 93,50 op. Na de pauze vertelde mevrouw J. M. v. d. Bijl-Dalebout over „het pop penkastspel". !s Middags al had ze samen met de „juf" een poppenkast voorstelling gegeven voor de kleu ters van Zonnemaire en Dreischor en voor de ouders. Toevallig was die dag Katrijn jarig, dus kregen de kleuters ook nog een traktatie. Mevrouw v. d. Bijl vertelde over het ontstaan van de poppenkast en over de waarden van het poppen kastspel voor een kind. En voor de taalontwikkeling, het samenspel, de gevoelen leren verwerken en uiten. Ook vertelde ze hoe men zelf een pop penkast kan maken. Na deze uiteenzetting konden de ouders zich uitleven in het zelf ma ken van poppen, wat verschillende leuke exemplaren opleverde. Me vrouw v. d. Bijl kreeg een boekenbon aangeboden. De rriösselzaadvisserij De mosselzaadvisserij van dinsdag 27 oktober in de Waddenzee geeft ook nu weer geen aanleiding tot klach ten. Integendeel evenals vorige week kon ieder het zaad of de jonge mosse len die hij hebben wilde bemachti gen. ZIERIKZEE, 30-10. Vanavond, vrijdagavond, treedt in bar/discotheek „De Steeg" te Zierikzee de countiy 'music zanger Jimmy Lawton op. Dit optreden is een onderdeel van een tevarieerd programma dat „De teeg" vpor de komende winter maanden heeft opgesteld. Jimmy Lawton werd geboren in Oklahoma en groeide op als cowboy op een ranch in Texas. Maar de glamour van Hollywood had meer zijn belang stelling en vooral door het schrijven van eigen teksten kwam hij in kontakt met een platenmaatschappij. Inmid dels heeft hij vele optredens achter de rug in Engeland, Ierland, België, Po len. Vandaag treedt hij dus op in Ne derland, in Zierikzee. Evenementen Vrijdag 13 november de zangeres Kiki Amitv naar De Steeg, die „een klasse apart" wordt genoemd in haar vak. Woensdag 18 november wordt in De Steeg een mosselmaaltijd geser veerd, waarvoor men zich wel tijdig moet opgeven. De formatie „Bourbon", die ook wel getypeerd wordt als „de tweede Beatles" komt vrijdagavond 27 no vember naar Zierikzee, en vrijdag 11 december heeft De Steeg „Lobo" ge- kontrakteerd die o.a. bekend is gewor den met zijn „Caribian Disko Show". Voor al deze optredens geldt dat de kaarten aan de bar verkrijgbaar zijn. Verder staan er nog diverse gezellige avondjes op het programma, zoals een Franse avond met wijn en kaas, een discjokey verkiezing en een kerstfeest- avond met een kompleet kerstdiner. SCHARENDIJKE Geslaagd De oud-Scharendijker de heer D. L. de Bakker is aan de Rijksuniversi teit geslaagd en is doctor in de genees-, heel- en verloskunde. ZONNEMAIRE „De Benekluvers" Op zaterdag 7 november organise ren „De Benekluvers" een dans- en bingo-avond in het verenigingsge bouw aan de I. M. v. d. Bijlstraat. Me dewerking wordt verleend door het Schelde-trio. Nieuw gymnastieklokaal Het nieuwe gymnastieklokaal aan de Christinastraat te Zonnemaire is gereed gekomen. Het lokaal zal op zaterdag 7 november worden ge opend door de inspektrice van het kleuter- en het lager onderwijs in de linspektie Hellëvöetsluis, mevrouw :A. C. Maan. ïaj. OOSTERLAND Woonhuizen verkocht Er bestond dinsdagmiddag 29 okto ber jl. goede belangstelling voor de publieke verkoping van een tweetal woonhuizen in Oosterland, in het café-restaurant „De Blauwe Keet" alhier, die gehouden werd door nota ris mr. D. van Eek uit Zierikzee. Bei de verkopingen krachtens artikel 1223 B.W.X. 1. Het pand Dr. Schutterstraat 52 te Oosterland, gemeente Duiveland (huis met schuur, erf en tuin) groot 1.88 are. Hoogste bieder N.N. voor 70.500,—. 2. Het pand Groenendaal 10 in Oosterland, gemeente Duiveland, woonhuis met erf en aanhorigheden, groot 2.20 are. Hoogste bieder was makelaar Korstenbroek voor de som van 39.000,—. N.H.-kerk weer te gebruiken Hoewel het er aanvankelijk anders uitzag, is de Nederlands Hervormde kerk alhier aanstaande zondag weer te gebruiken. De stanklucht, ontstaan na de bespuiting tegen houtworm en bok tor is zover weggetrokken, dat het verantwoord is de kerk weer te ge bruiken. Zondag zullen twee beken de predikanten voorgaan: de vroege re dorpsgenoot ds. M. C. Boogert te Apeldoorn in de ochtenddienst en in de avonddienst de oud-predikant'van Oosterland ds. M. C. van der Meei4 te Sassenheim. DEN HAAG. Het demissionaire kabinet is het donderdag eens gewor den over een beperkt belastingplan met een opbrengst in 1982 voor de schatkist van 700 miljoen gulden. NOORDWELLE, 28-10. Vrijdag (vandaag) en zaterdag wordt op een perceel land van de R.IJ.P. (Rijksdienst IJsselmeer Polders) in de Flevopolder een voor niet inge wijden onbegrijpelijk kampioenschap gehouden: de strijd om het Nederlands kampioenschap ploegen met twee-scharige wentel- en rondgaande ploegen. Een van de deelnemers is de heer J. Hoogénboom uit Noordwelle, kampioen van Schouwen-Duiveland. Een buitenstaander zou kunnen denken: waarom ploegen in wedstrijdver band? Ploegen is toch een noodzakelijk kwaad, waarbij het er om gaat het ka le land zo vlug mogelijk winterklaar te maken, of „om is om". Niets blijkt minder waar werd in een gesprek met Hoogénboom duidelijk. Wedstrijdploegen is een sport, een topsport zelfs, waarvoor getraind wordt. Zelfs sponsors komen er aan te pas die het (dure) materiaal be kostigen, en in sommige gevallen ook de reis- en verblijfkosten. Start volgende oogst „Ploegen is niet „zo maar" een stuk land omgooien, al denken som mige boeren dat nog steeds. Ploegen is als het ware de start van de oogst van het volgend jaar en niet het sluitstuk. Wie zijn land goed ploegt, (dat wil zeggen: vlakploegen zodat alle ruggen gelijk liggen), zal onder vinden dat in het voorjaar met een minimale inspanning het land zaaiklaar gemaakt kan worden", al dus de Schouwse kampioen. Zaai-klaar maken Zaaiklaar maken (voor de niet- agrariërs) is het eggen van het land, de bovenlaag losmaken, waarin ge zaaid wordt. Goed geploegd land is makkelijk te eggen, zodat overal een laagje van ongeveer twee centimeter losse grond ontstaat, niet te veel maar ook niet te weinig. J. Hoogénboom (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Bieten- en uienzaad bijvoorbeeld moet in de losse grond gezaaid wor den zodanig, dat als het gaat kiemen de wortels in de vaste grond kunnen komen. Maar, elke boer zal toch goed voor zijn eigen land zorgen en het belang van goed ploegen wel inzien? „Nog teveel kom je tegen dat het ploegen „er maar bij hangt". En juist daarom worden wedstrijden georganiseerd om aan te tonen dat het véél beter kan. In Zeeland wordt dat allang ge: daan, maar in Schouwen-Duiveland nog maar sinds 1970. Grote promotor van de wedstrijden hier is de heer J. H. Zwart uit Zierikzee van de rijks landbouwvoorlichting. Vanaf dat moment was ik er bij, omdat ploegen altijd al een hobby van me was." Jong geleerd Hoogénboom vertelt, dat hij al op elfjarige leeftijd op de trekker zat (en bekeuringen opliep) en vanaf z'n der tiende ploegt. Het eerste jaar (1970) eindigde hij nog als laatste, maar het volgend jaar was hij al tweede in de eindklassering. Toen nog met eigen ploeg en trekker, maar toen de resul taten sterk verbeterde kwam de sponsor om de hoek kijken. Want ook in deze sport ligt de kommercie op de loer om een graantje mee te pikken. Is dat nu echt nodig? Hoogénboom: „Ja. daar zijn belangrijke reden voor. Allereerst schrijft het wed strijdreglement voor, dat er geploegd wordt met twee-scharige ploegen. Veel bedrijven werken al met meer- scharige ploegen. Dan zou je dus meer soorten ploegen bij de hand moeten hebben, wil je aan de wedstrijden kunnen deelnemen. Dat is te kostbaar voor de meeste boeren". „Precies hetzelfde geldt voor de trekkers. Bij goede resultaten is het voor de sponsors natuurlijk aantrek kelijk vanwege de publiciteit. Het is danook gebruikelijk dat al het mate riaal gratis beschikbaar wordt gesteld. Zo heb ik bijvoorbeeld de be schikking over een Renault-trekker en een Cappon-ploeg. Na de wedstrij den gaat het hele „tuig" weer terug". Kampioenschappen Goed (nieuw, fabrieks-)materiaal is dus onontbeerlijk voor een kam pioen in spé. Het blijkt aan Hoogénboom besteed gezien zijn resultaten: twee de op de provinciale- en eerste op de Schouwse kampioenschappen. Die tweede plaats geeft recht op deelna me aan het Nederlands kampioen schap, waarvan Hoogénboom ver wacht bij de eerste vijf te kunnen eindigen (misschien zelfs bij de eerste drie oppert hij voorzichtig). Nederlands kampioen worden is het uiteindelijk doel, dat geeft recht op uitzending naar het wereldkam pioenschap, in 1982 te Tasmanië te houden. Maar dan moet Hoogénboom wel opschieten: de leeftijdsgrens is 35 jaar, daarna is deelname uitgesloten. Maar hij is al driftig aan het trainen voor de Flevopolders. Nat-weer banden Enige gelijkenis met de auto- en motorsport is er wel: ook het ploegen kent nat- en droog weer banden. Zo juist (voor de training) heeft Jan Ver hulst uit Zonnemaire de Renault nog voorzien van andere banden, die voor dit weertype geschikt zijn. Ver hulst werkte trouwens ook mee om een perceel land beschikbaar te krij gen voor de training. Wedstrijd De wedstrijd kent een aantal on derdelen, waarvoor punten te beha len zijn, in totaal 300. Vaktermen daarbij zijn: de beginvoor (het begin) aanstorting (de eerste ploegsnede te gen de beginvoor aan) de geer (diago naal ploegen) en uit- en inzetten van de ploeg. Het is vooral dat laatste waar Hoogénboom erg goed in is. De beginvoor wordt met behulp van drie piketten (richtpaaltjes) uitgezet. Na het eerste startsein mag de beginvoor geploegd worden, na het tweede sein de rest van de 20 aren. Het gemiddeld aantal punten dat Hoogénboom door gaans verzamelt is 225, waarmee hij aan de top zit, of er tegenaan. Andere punten waar de jury op let zijn, of de voren recht en schoon zijn en vlak en even diep. Maar ook of de geploegde sneden ten opzichte van el kaar even hoog liggen, voldoende gesloten zijn zonder grote gaten. Groen en stopper moeten goed on- dergeploegd zijn. Bij de afwerking van de geer (de diagonaal) wordt spe ciaal gelet op of de geer goed recht is, zonder oneffenheden en gaten. Tot slot wordt het werk aan een algeme ne indruk onderworpen. Een heel karwei, waarbij Hoogénboom best wat supporters kan gebruiken. Wie weet, heel misschien horen we meer van hem, vanuit Tasmanië NOORDWELLE. De heer J. Hoogénboom voor zijntfck'ker met ploeg, waarmee hij het Nederlands kampioenschap hoopt te behalen. Zoon Peter heeft inmiddels al veel belangstelling voor vaders werk en zal dat in de toekomst zeker voort zetten. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 4