Periodiek welzijnsoverleg tussen provincie-gemeenten VER. -ICH. NGS. CTIE Afd. Ned. Ver. v. Huisvrouwen) bekeek Drukkerij Lakenman Ochtman ANWB komt met aktie Zicht op licht' Dorpsraad Ellemeet wil meer duidelijkheid over plannen voor fietspad 4 I „Dertig kikkers in één kruiwagen" Dreigende problemen voor maatschappelijke instellingen NWB gratis testen Regio braak voor emancipatie STREEKNIEUWS Dames op bezoek ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 30 oktober 1981 Nr. 23U06 >nuM.weu-.'JSX«»ITJUI.Ï«! SMsnunMiMUKn ZIERIKZEE, 28-10. Vijf Zeeuwse instellingen op het gebied van maatschappelijke dienstverlening dreigen door de verschuiving van de financiële verantwoorde lijkheid van provincie naar gemeenten in het gedrang te komen. Dit probleem kwam weer eens aan de orde, dit maal tijdens het periodiek welzijnsoverleg tussen de provincie en de gemeenten op Schouwen-Duiveland en St. Philipsland woensdagmiddag in het Zierikzeese stad huis. Het gaat orn de Telefonische Hulp dienst, de F.I.O.M. (een federatie voor ongehuwde moeders en al leenstaand ouderschap), de Stichting jeugd en Gezin, het Gehandikapten Advies Buro, en de Centrale voor Pleeggezinnen Zuid-Holland en Zee land. Voorzitter van het periodiek over leg gedeputeerde R. van Ommeren deelde mede, dat van de zijde van c.r.m. geen geld voor maatschappelij ke dienstverlening uit de zogenaam de knelpuntenpot valt te verwach ten. Inmiddels werd wederom een be roep op c.r.m. gedaan begrip te heb ben voor de kleinschalige situatie in Zeeland, maar de voorzitter raaadde aan niet te veel verwachtingen te hebben over het resultaat van dit schrijven. Tekort Namens de Provinciale Raad Maat schappelijke Dienstverlening gaf de heer Van der meulen vervolgens een financiële toelichting. Bovenge noemde instellingen vergen een be drag van 750.000,—. Gemeenten en Provincie ontvangen 400.000,— als rijksbijdrage. Het rekensommetje is eenvoudig: er is een tekort van 350.000,—. Dit tekort zou gedekt kunnen worden door middel van een fifty-fifty regeling tussen provincie en gemeenten voor het komende jaar, gevolgd door een tienjarige over gangsperiode. Elk jaar zouden de gemeenten dan 0,05 per inwoner meer gaan subsi diëren om tenslotte op een totale sub sidie van 1,uit te komen. Voorzit ter Van Ommeren maakte vervol gens de kanttekening, dat bovenge noemd voorstel nog geen expliciet g.s;-standpunt is. Burgemeester Th. H. de Meester noemde de decentralisatie „een on aanvaardbare politiek" voor de ge meenten, daar deze wel extra taken, maar geen extra geld krijgen toebe deeld. Dit ontlokte bij de voorzitter de reaktie: „Decentralisatie is wel toegejuicht, maar niet uitgevonden door de provincie". In antwoord op een desbetreffende opmerking van gemeentesekretaris van Zierikzee A. G. Izeboud, zei de gedeputeerde, dat ook voor de provincie de decentrali satie niet budgettair neutraal ver loopt. „Mededelingen" Burgemeester De Meester zei bijna „medelijden" met de provincie te krijgen daar haar meer taken en min der geld werd toegeschoven. Gedepu teerde mr. J. P. Boersma speelde daarop in met zijn „medelijden" met de inwoners van Zeeland, als de vijf genoemde instellingen in de toe komst zouden moeten verdwijnen. Hij wees erop, dat het niet meevalt dertig kikkers (de Zeeuwse gemeen ten) in één kruiwagen te houden. Gedeputeerde Boersma zei - een stokpaardje berijdend - dat de instel lingen kunnen blijven bestaan, als de politieke wil in de gemeenten maar aanwezig is. „Er dienen prioriteiten te worden gesteld". Verder was hij van mening, dat de provincie altijd al redelijk veel had betaald en ver wees hij naar de gemeenten buiten Zeeland, die deze financiële last blijkbaar wel konden dragen. Burgemeester J. van Bommel vond het voorgestelde financiële „plaatje" best redelijk en burgemeester W. den Boer had de indruk dat de provincie haar best had gedaan bepaalde bron nen aan te boren. Voortbestaan Het voortbestaan van de Stichting Cultuurspreiding Zeeland was ook in deze vergadering onderwerp van gesprek. Burgemeester De Meester wees er nog eens met nadruk op, dat de gemeenten op Schouwen-Duive land en St. Philipsland wel degelijk één van de alternatief-voorstellen (alternatief C) van de provincie had den aangenomen. Elders in de pro vincie kon men het echter niet eens worden óver de voorstellen van de provincie, zodat de Zeeuwse gemeen ten niet op één lijn zaten. Inmiddels heeft de provincie een laatste aanbod gedaan aan de gemeenten, gebaseerd op het plan van de Middelburgse wet houder G. Schoenmakers en wethou der Bruynogen van Vlissingen. „Te gen dit laatste voorstel moeten de ge meenten ja zeggen, het wordt kiezen of kabelen", aldus gedeputeerde Boersma. Burgemeester Van Bommel voerde aan, dat de tijd dringt in verband met de af te siaiteoengugementen voor het volgend seizoen. Overigens wees de heer Van Bommel ook op een eventueel „achterdeurtje" door met instellingen elders in zee te gaan. Het nieuwe voorstel van de provin cie biedt een langere uitloop van de overgangsregeling, dan aanvanke lijk in het zogenaamde alternatief-C werd voorgesteld. Door de verschui ving van de financiële verantwoorde lijkheid van provincie naar gemeen ten, moeten deze laatste bij gaan dra gen in de apparaatskosten van de S.C.Z. Uitgesmeerd over negen jaar zou die bijdrage moeten gaan oplo pen van 0,15 per inwoner tot 1,83 per inwoner. Vrijdag 6 november zul len de Zeeuwse gemeenten in (her nieuwd) overleg treden over dit nieu we voorstel van de provincie. Gedeputeerde Boersma liet weten bereid te zijn het overleg voort te zet ten, als het grootste deel van de ge meenten - mits het draagvlak verant woord is - dit voorstel van de provin cie aksepteren. Dit houdt in, dat niet direkt de hele zaak wordt afgekapt als slechts één gemeente niet bereid zou zijn mee te doen. .11 SCHOUWEN-DUIVELAND, 30-10. De ANWB verzorgt donderdag 5 en vrijdag 6 november in Haamstede en Zierikzee de aktie „Zicht op licht". Met deze aktie beoogt de ANWB de automobilisten en motorrijders te overtuigen van het grote belang van een goede verlichting, zowel voor hun eigen veiligheid als voor die van anderen. Vooral tijdens slechte weersomstan digheden in herfst en winter is het extra belangrijk duidelijk gezien te worden. Het is namelijk gebleken dat veel aanrijdingen en met name ket tingbotsingen te wijten waren aan ge breken aan de verlichting. Slechte resultaten De Bond heeft in de afgelopen 17 jaar van reeds ruim een half miljoen auto's tijdens de verlichtingsakties, de koplampen afgesteld. Naar aanleiding van de slechte resultaten van deze kontroles en door de vele aanvragen van gemeenten en van automobilisten, is de ANWB van mening dat in het belang van de verkeersveiligheid de aktie „Zicht op licht" ook dit jaar her haald moet worden. Een team dat geheel gratis de auto kontroleert zal 5 en 6 november wor den gestationeerd: te Burgh-Haam- stede op het parkeerterrein bij de ABN-bank, Noordstraat en te Zierik zee op de Balie. De technobiel is ge opend van tien uur 's morgens tothalf acht 's avonds. Mevrouw H. Streng-Hagen maakte gebruik van het spreekrecht op de publieke tribune en liet weten „door de bomen het bos niet meer te zien" wat betreft de taak van buro Zeeland en nieuwe steunpunten emancipatie in de provincie. Mr. Boersma legde uit, dat Buro Zeeland een gedekoncentreerd buro van c.r.m. in Middelburg betreft, '{vaar rijksambtenaren zitting heb ben. Los daarvan zijn onder vigeur van de provincie twee emancipatie werksters vanuit het Van Eeghen- huis werkzaam. Deze twee emancipa tiewerksters zullen in de toekomst overgaan naar het nieuwe emancipa- tieburo, dat een regionale werkwijze zal voorstaan. Omstreden poststempel Mevrouw Streng zei verder namens de traditionele vrouwenverenigin gen in Zeeland bedenkingen te heb ben tegen het poststempel van het Van Eeghenhuis. Het betreft het be kende vrouwensymbool met een ge balde vuist. Die gebalde vuist zit bo vengenoemde groepen niet lekker. De heren Van Ommeren en Boersma lieten weten als provincie geen zeg genschap te hebben over „de vuist". Wel was men bereid betrokkenen at tent te maken op het zojuist verno men ongenoegen. (Vervolg van pagina 1) saties en/of groeperingen aangevuld met vrouwen uit het ongeorganiseer de vrouwenwerk. Uit het platform zal een sollicita tiekommissie worden benoemd, die een taakomschrijving gaat maken voor de vrouwen in de zogenaamde steungroep. Deze kommissie zal na een open solliciatie-procedure de vrouwen voordragen aan het plat form. Het platform benoemt de vrou wen voor de steungroep. Die steun groep zou in elk geval gevormd moe ten worden door vier vrouwen, verte genwoordigend: het christelijk vrou wenwerk, het algemene vrouwen werk, het nieuwe vrouwenwerk en het ongeorganiseerde vrouwenwerk., Ombudsvrouw Voor dé ombudsvrouw dient een aparte taakomschrijving té worden opgesteld. De huidige werkgroep stelt zich voor, dat de ombudsvrouw een ervaringsdeskundige is, alsook een onafhankelijke figuur. Zij zal een koördinatiepunt en een vraag baak moeten zijn. Gedacht wordt aan een formatieplaats voor 40 uur, in deeltijd te vervullen. Om het vele administratieve werk, dat een regionale emancipatiewerk groep met zich meebrengt, een vlot verloop te doen hebben, lijkt het de werkgroep zinvol naast de vier vrij willigsters, in de steungroep, een ad ministratieve kracht aan te stellen voor twintig uur per week. Vooral ook bij het uitgeven van een informa tiekrant en andere verslaggevingen zal dit het werk ten goede kunnen ko- De konsept-nota is naar alle vrou wenorganisaties en/of groeperingen verstuurd, zodat ze deze van kom- mentaar kunnen voorzien. Verder bestaat de mogelijkheid de konsept- nota aan te vragen (tel. 01117-1605, mevrouw Nel Demmenie-De Mol), zo dat ook ongeorganiseerde vrouwen de mogelijkheid hebben te reageren. Eventuele op en/of aanmerkingen zullen meegestuurd worden naar de Provinciale Emancipatie Commissie. Voor het tot standkomen van deze konsept-nota hebben vertegenwoor digsters van de volgende organisa ties en/of groepering samengewerkt: Christelijke Plattelandsvrouwen, Gereformeerde Vrouwenbond, Her vormde Vrouwengroep, N.C.V.B. Schouwen-Duiveland, Ned. Vereni ging van Huisvrouwen, Plattelands vrouwen, Rooie Vrouwen, Voswerk- groep Schouwen-Duiveland, Vrou wencafé en Vrijzinnig Hervormde Vrouwengroep. Verbod partikuliere jachthaven in Kats President mr. G. R. André de la Porte van de arrondissementsrecht bank in Middelburg heeft bij vonnis uitgesproken, dat Van der Rest Nau- tic bv aan de veerhaven in Kats geen jachthaven mag exploiteren. Gede puteerde staten van Zeeland zijn hiermee in het gelijk gesteld. Zij hebben aan Van der Rest Nautic een deel van de veerhaven in erf pacht uitgegeven met als voorwaar de, dat de haven niet als jachthaven mag worden gebruikt. Van der Rest Nautic heeft aan de haven een jachtenbouw- en reparatiewerf. Gebleken is,dat in de loop van de tijd ligplaatsen zijn uitgegeven. G.s. vorderden enkele malen met deze ak- tiviteiten te stoppen, maar hieraan werd geen gehoor gegeven. Daarop besloten zij een rechterlijke uit spraak te vragen. „Zon in de schoorsteen" Ook dit jaar organiseert de afde ling Schouwen-Duiveland van de Zonnebloem de aktie „Zon in de schoorsteen". Tijdens deze aktie ma ken gezonde mensen een Sint Nico- laas presentje voor de zieke mede mens of hulpbehoevende bejaarden die aan huis gebonden zijn. Wie aan deze aktie wil deelnemen kan kon- takt opnemen met mevrouw A. Ley- dekker, Krepelstraat 13, Zierikzee, tel. 01110-4576. Provinciale Kommissie Ruimtelijke Ordening Op dinsdag 10 november wordt in het provinciehuis een vergadering gehouden van de Provinciale Kom missie voor de Ruimtelijke Orde ning. (10.00 uur). ZIERIKZEE Botsing op rotonde Donderdagavond omstreeks 8 uur werden op de rotonde bij Zierikzee twee auto's zwaar beschadigd bij een aanrijding. P. K. uit Dreischor botste bij het oprijden van de rotonde vanaf de Grachtweg op de auto van R. J. H. uit Zierikzee. Het voertuig van K. werd zo zwaar beschadigd, dat het moest worden weggesleept. De beide bestuurders liepen geen letsel op. M.s. Prins Willem Alexander Donderdag 5 november komt het schip van de Nationale Stichting Va rende Rekreatie voor Zieken en Ver pleegden, de „Prins Willem Alexan der" weer in Zierikzee. Ligplaats het Luitje. Aan boord bevinden zich 60 minder-valide gasten van het Belgi sche Rode Kruis, afdeling Antwer pen. Koncept Emancipatie Vooruit Het Nederlandse Aktieprogram Emancipatiebeleid, een uitwerking van het wereldaktieplan bevat een overzicht van het tot nu toe gevoerde emancipatiebeleid van de overheid en een beschrijving van de beleid- plannen op het gebied van onder an dere onderwijs, arbeid en kinderop vang. Het konsept Emancipatie Vooruit, dat vragenlijsten over ver schillende onderwerpen bevat, kan worden aangevraagd bij de afdeling voorlichting van CRM en moet voor 15 december 1981 worden terug gestuurd. Dit in tegenstelling tot eer dere berichten, waarin 1 november werd genoemd. HAAMSTEDE Brandweer licht politie bij Vannacht tegen elf uur rukte de brandweer uit om de rijkspolitie Schouwen-Duiveland te assisteren, die extra verlichting nodig had bij het onderzoek naar verse autosporen BRUINISSE. De politie hield een vrij grootscheepse kontrole op motorvoer tuigen op de Grevelingendam. Op „alles" werd gelet en dat bleek soms nodig ooit. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ELLEMEET, 30-10. De dorpsraad Ellemeet heeft een uitnodiging verzonden aan de leden van de Provinciale Waterstaat, de voorzitter van de Landelijke Stuurgroep B.R.W. experiment de heer J. van Ommeren en het gemeente bestuur van Middenschouwen voor een gesprek over de fietsverbinding Elle- meet-Scharendijke. bij de kampwinkel van camping Duinhoeve. Het onderzoek werd ge pleegd naar aanleiding van de vele diefstallen die daar in de afgelopen weken zijn voorgekomen. Het afgelo pen weekeinde en het weekeinde daarvoor werden beide keren 23 ca ravans opengebroken. De dieven hadden het vooral voorzien op elek trische apparatuur (radio's en t.v.'s). OOSTERLAND Geslaagd Onze dorpsgenoot Piet van der Maas Jz. slaagde dezer dagen aan de school voor Fysotherapie te Vlissin gen voor Fysiotherapeut. De heer Van der Maas is inmiddels benoemd tot Fysio-therapeut aan het Zee hospitium en revalidatiecentrum „Zonneveld" te Oostkapelle. Er wordt al jaren gepleit voor een veiliger opzet van deze fietsverbin ding, die tevens een druk bereden au toweg is. Door het gesprek, dat op zaterdag 31 oktober om elf uur in het Dorps huis zal worden gevoerd, hoopt de Dorpsraad meer duidelijkheid te ver krijgen over het provinciale plan, dat tot oplossing van het knelpunt moet leiden en de route die dan ge volgd gaat worden. Dankdag Op woensdag 4 november a.s. zal ook hier ter plaatse weer de jaarlijk se dankdag voor het gewas gehouden worden door een drietal kerken. Al leen de Ned. Hervormde Kerk doet hier niet meer aan mee, en is enige ja ren geleden ermee gestopt wegens ge brek aan belangstelling. ZIERIKZEE, 29-10. Een 35-tal dames, leden van de afdeling Westerschou- wen van de Ned. Ver. v. Huisvrouwen bracht een bezoek aan drukkerij La kenman Ochtman. Het gezelschap werd verwelkomd door de direkteur, de heer R. Huneman, waarna men in groepjes het bedrijf bezocht. Eerst bezochte afdeling was de re- daktie van de Z.N., waar de hoofdre- dakteur, de heer M. J. Bij de Vaate - uiteraard met anderen - de puntjes op de „i" zet. Even stil gestaan werd bij het gespreide beeld van de nieuws voorziening. Belangrijk is het „eigen werk", aangevuld met algemener nieuws van de telex en andere bronnen. On misbaar is het werk der korrespon- denten, daar uiteraard het accent op het streeknieuws dient te liggen. Ter zetterij staat een aantal hyper moderne fotografische zetmachines, die als halve computers belangrijk bijdragen tot copy verwerking. Na korrektie wordt de krant in stroken en strookjes op een plaat geplakt en na de filmcopy komt die plaat in de drukkerij, om te worden „verwerkt" door de rotatiesnelpers, met een ka- paciteit van 14.000 kranten per uur. Netjes gevouwen komen de kranten er uit, om verder verpakt te worden door twee vlotte dames. Handelsdrukkerij In de afdeling handelsdrukkerij werd getoond hoe (vroeger) lettertje voor lettertje werd gezet. In een aparte afdeling is nog één „Linotype"-machine overgebleven, die een konstante stroom van (loden) regels uitspuwt. Talrijke soorten drukwerk evenwel, als kalenders, vouwbladen e.d. komen op moderne wijze tot stand. In het magazijn liggen de rollen pa pier waarop de krant wordt gedrukt. Eén rol weegt 435 kg en dat is dan toereikend voor 2 oplages. Ook het geboortepakket, dat men kado krijgt, bij aankoop van geboortekaartjes werd bekeken en dat zag er prima uit. De dames aanschouwden verder het vouwen van de Kerkbode, wat in een flits is gebeurd; de werking van een vergaarmachine en dan nog de snijmachine, een „griezelfilm" waar dig. Een pak papier van ettelijke centi meters werd versneden alsof het een pakje boter was. De beveiliging is echter optimaal. Tenslotte een kijkje in de kantoren, waar drukwerk, fol ders enz. worden bewerkt en in el kaar gezet wat een zeer sekuur en verantwoordelijk werk is. Toen was er koffie en kon wat worden nage praat. Een dankwoord sprak mevr. Oostdijk-Kooman. Zij overhandigde een bijdrage onder couvert voor de personeelspot. De dames weten nu wat een organisatie en werk er voor af gaat eer de krant netjes in de bus beland. HAAMSTEDE. Tijdens de werkweek in bungalowpark ,,'t Zeepe" van de L.H.N.O. examenklassen van de p$id'$LA lengemeenschap uit Bussum, werd door de groep óók een bezoek gebracht aan bloemisterij C. W. Jonker aan de zoom. Nadat de heer Jonker het één en ander had verteld over het bedrijf, werden de meisjes in gelegenheid gesteld zelf een bloemstukje te maken. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 3