deunloo b.u. Nederlandse delegatie somber terug uit Sowjet-Unie Hausse in explosieven- opruiming in Zeeland Informateurs hopen dit weekeinde gereed te zijn ïlolty" rqode 2 Honderdjarige Nog weinig licht Öosterschelde- werken in „Themajaar water" De accijns verhoging De kabinetsformatie De broekrok Steunfraude van een ton Winkelier doodgeschoten Val van 32 meter AGENDA WEEKEINDE. ARTSENDIENST DIERENARTS APOTHEEK Jeugdsozen in het weekeinde ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE installatiebedrijf PLAATJES Waterschappen opereren „dicht bij huis" en het werk van de Rijkswa terstaat is zo overweldigend, dat de aktiviteiten van de Provinciale Wa terstaat, op het punt van de publieke belangstelling, wel eens wat in de schaduw zouden kunnen komen. Hoe feitelijk onjuist zulks is, bleek recen telijk uit het fraaie standaardwerk „Waken en bewaren" dat verscheen bij het 100-jarig bestaan van de Zeeuwse Provinciale Waterstaat. Aanvullend zij - in verband met dit unieke jubileum - de aandacht ge vestigd, op de provinciale ten toonstelling, die - zo werd bekend -de gehele provincie door gaat. Duidelijk wordt op deze gelegenheidsexpositie, dat de Provinciale Waterstaat, op het punt van werkzaamheden, valt te splitsen in: „natte waterstaat", „dro ge waterstaat" en „milieu". Het eerste omvat: de zorg voor dijken en duinen, de waterhuishouding, de aanleg van kunstwerken e.d. De „droge" staat voor aanleg en onderhoud van wegen en - ook een belangrijk punt - het verkeersonder- zoek, een materie die met het voort schrijdend verkeer, aan nuttigheid en noodzaak groeit. Het „milieu" tenslotte is de jongste tak van werk zaamheden. Het gaat om bescher ming van de zuiverheid en lucht, wa ter en bodem en idem tegen geluidso verlast. Zeeland heeft met name een bewo gen „waterhistorie" achter de rug. De diep ingrijpende overstromingen, respektievelijk in 1906 en 1953 ko men op de expositie aan de orde, maar ook alles rond het maken van een zeedijk. Verder: zuiverings installaties, plantenonderzoek in de Westhoekduinen - en een heel andevSt zaak - een verkeerscomputer. De on- derwerpelijke 100-jarige - zo blijkt -is meer dan volwassen geworden. Wie dit jaar nog kennis wil nemen van de „faits et gestes" van de jubile rende P.W. moet echter naar Goes, waar van 18 tot en met 28 november de tentoonstelling is te zien. Wellicht komt de tentoonstelling volgend jaar naar Schouwen-Duiveland, maar ze ker is zulks niet. In de van provincie- wege vérstrekte opgave, ontbreekt - althans tot nu toe deze regio. Maar het „moet" bijna wel voor elkaar ko men. (Vervolg van pagina 1) van een top van maximaal 3000 be zoekers. Tevens zal in de plannen beter re kening worden gehouden met het sterk groeiende aantal buitenlandse bezoekers. Dit zal onder meer wor den bereikt door de Oosterschelde- film gelijktijdig in verschillende ta len te vertonen. Verwacht wordt dat het verbouw de centrum direkt na de winterslui- ting van december en januari in ge bruik kan worden genomen. In no vember blijft het centrum nog ge opend, behalve op maandag en dins dag. Tot en met afgelopen donderdag, zo vertelde desgevraagd bedrijfsleider P. v. d. Aarsen van het Informatie centrum, werden er 145.000 bezoe kers genoteerd. Hij verwacht dan ook, dat het aantal van 150.000 dit jaar zal worden overschreden. De toename viel dit jaar vooral te konstateren in het bezoek van parti- kuliere toeringcars (50 procent groei) en ook via de lijnbussen van de ZWN. Er kwamen 15 meer buitenlanders dan in 1980. Bezienswaardigheden Volgend jaar manoeuvreert het hefschip Ostrea, dat in januari wordt afgeleverd, dicht bij het informatie centrum, zodat bezoekers dan een eerste klas uitzicht hebben op de „try-out" voor het plaatsen der pij lers. In de herfst van '82 zullen ze dan de pijlers uit het eerste bouwdok, dat sinds kort onder water staat, naar hun definitieve bestemming worden gebracht. Deze eerste pilaren worden ge plaatst bij de damaanzet op Schou wen, waar nu het bus-wachtlokaal is. Tevens zal volgend jaar het schip Cardium met de grote trommel de funderingsmatten leggen, eveneens een spektakulair onderdeel der werkzaamheden. Extra personeel De uitbreiding van het informatie centrum en de verwachting van het weer oplopen van het aantal bezoe kers, betekent tevens dat er nog wat part-timers nodig zijn, vooral krach ten die op de drukste dagen direkt oproepbaar zijn. Het is overigens de tweede maal, dat uitbreiding van het - tijdelijke - informatiecentrum noodzakelijk is, voordat er over enkele jaren een defi nitief centrum zal worden ingericht op de bovenste verdieping van het bedieningsgebouw voor de pijler- dam. SCHIPHOL, 29-10. Somber gestemd over de uit komsten van het komende Russisch-Amerikaans overleg over de beperking van de kernwapenwedloop is een de legatie van Nederlandse defensiespecialisten donder dagmiddag uit de Sowjet-Unie in Nederland terugge keerd. Het gezelschap heeft een bezoek van vier dagen aan Moskou gebracht. De algemene indruk dat deze on- derhandelingen moeilijk zouden worden is in gesprekken met de Sowjet-autoriteiten versterkt. Vol gens delegatieleider H. J. Neuman van het Instituut voor Vredes vraagstukken lijkt de Sowjet-Unie niet bereid het overleg te beperken tot een klein aantal wapensystemen, hetgeen hij een voorwaarde acht om binnen afzienbare tijd tot resultaten te komen. DEN HAAG, 29-10. De accijnsver hogingen op bier, vruchtesappen en frisdranken zullen een daling van de konsumptie van deze artikelen te weegbrengen en derhalve de schat kist niet voller maken. Aldus rea geerde de Consumentenbond donder dag op het besluit van de (demissio naire) ministerraad eerder die dag om de Tweede Kamer voorstellen te doen die de prijs van onder meer een liter bier met twee kwartjes kunnen doen stijgen. Flitsen uit het buitenland CANNES. De tarieven van vluch ten op de meeste trajekten binnen Europa worden op 1 januari met drie procent verhoogd. Dit hebben de luchtvaartmaatschappij en besloten N'DJAMENA. Tsjaad heeft de vol ledige terugtrekking geëist van de Libische troepen die in dit land ver blijven. SAN JOSE. Rechtse Nicaraguanen hebben donderdag een tweemotorig vliegtuig van de Costaricaanse lucht vaartmaatschappij gekaapt dat een binnenlandse vlucht maakte. Zij heb ben 24 mensen aan boord gegijzeld. STOCKHOLM. De Sowjet-Unie vindt het goed dat Zweden de onder zeeër van de Sowjetrussische marine bergt, die voor de Zweedse kust is gestrand. Aanvankelijk stonden de Russen erop dat zelf te doen, maar hiervan wilde Zweden niet horen. 30 november De Russisch-Amerikaanse onder handelingen beginnen op 30 novem ber in Genève. In de huidige situatie rond veilig heid en bewapening staat de Verenig de Staten in het Sowjet-denken vol ledig centraal. Volgens delegatielid Klaas de Vries, Tweede-Kamerlid voor de PvdA, worden de gevoelens in Europa over veiligheid volstrekt onderkend. Europa wordt voornamelijk gezien als verlengstuk van de Amerikaanse militaire macht. ROTTERDAM. Kaapverdiaanse matrozen van de Rotterdamse rederij Van Ude'n moeten elke maand een deel van hun salaris afstaari om hun baan op een binnenschip te behouden. NIJMEGEN. De meeste mensen zijn tegen openbaarheid van inko mens. Zij achten dit in strijd met de bescherming van de persoonlijke le venssfeer. De door verschillende groeperingen voorgestelde openbaar heid van salarissen en salarisgege vens zal daarom geen brede steun krijgen. Nederlands woordenboek DEN]HAAG, 29-10. „JJ£q£ eni- l ge aarzeling heb ik deze üitnor diging aanvaard, ovrtdf# kar merleden een zuiveringseed hebben afgelegd, waarin ze moeten beloven geen giften of gaven in ontvangst te nemen om iets te doen of te laten. In dit geval slaat het doen en la ten evenwel op het goed en niet slecht spreken en schrijven van de Nederlandse taal. Dat dit woordenboek voor mij nut tig zal zijn, al was Het alleen maar om het met de „Dikke Van Dalen" te vergelijken". Dit verklaarde donderdag kamervoorzitter Dolman in Den Haag, nadat hij het eerste exemplaar van het nieuwe Kramers' Groot Woordenboek Nederlands in ontvangst had genomen. Volgens redakteur drs. G. van Kooten onder scheidt het boek zich door de opvallende presentatie van spellingvarianten. Voorkeur spelling is vet gedrukt, toege laten spelling halfvet. MIDDELBURG, 29-10. De Explo- sievenopruimingsdiensten hebben momenteel de handen vol aan het opruimen van oude explosieven in Zeeland. Donderdag haalde het duik- en de montageteam van de Koninklijke Marine uit Den Helder weer handen vol mijnen uit een moddersloot nabij camping Zeebad in Breskens. De ma- rineploeg zal ook de komende week doorgaan met het leeghalen yjan de Breskense veste. In de tweede werel doorlog hadden de Duitsers ter plaat se een uitgebreid mijnenveld aange legd. Boeren uit de omtrek gooiden naderhand alles wat ze aan explosie ven aantroffen op hun land in deze sloot. Spuikanaal De Explosievenopruimingsdienst uit Culemborg moet ook herhaalde lijk assistentie verlenen in Zeeland bij het demonteren of tot ontploffing brengen van explosieven die bij het graven van het nieuwe Spuikanaal langs de Schelde-Rijnverbinding naar boven worden gebracht. Eerder deze week heeft è^n ploeg van de mij- nopruimin'gsdienst van de marine uit KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND EINDHOVEN. De Eindhovense po litie heeft in die gemeenten een in brekersbende opgerold die in het af gelopen jaar voor ruim 190.000 gul den aan goederen zou hebben gesto len. DEN HAAG. Prins Claus verricht op woensdag 25 november de officië le opening van het nieuwe hoofdkan toor van het Algemeen Nederlands Persbureau ANP in Den Haag. Aldus heeft de RVD meegedeeld. AMSTERDAM. De fiscale recher ché heeft in samenwerking met de ge meentepolitie van Laren en Huizen twee direkteuren van een computer- administratiebedrijf in Laren aange houden op verdenking van valsheid in geschrifte en belastingfraude. DEN HAAG, 29-10. Nog dit weekeinde hopen de informateurs een punt te kunnen zetten achter hun werk. De woordvoerder van de informateurs heeft donderdag laten weten dat de voorstellen bepaald niet uitgaan van een „delen van het verschil" van achthonderd miljoen gulden dat zou liggen tussen het „laatste bod" van premier Van Agt in de nacht van de kabinetscrisis en de bedragen voor onder andere het werkgelegenheidsplan die door de PvdA- ministers zouden.zijn geëist De woordvoerder legde er de na druk op dat de ministers niet hun ont slag hebben aangeboden maar „hun portefeuilles ter beschikking" hebben gesteld. Daaruit mag worden afgeleid dat het demissionaire kabinet het voortbestaan van de coalitie mogelijk acht maar slechts heeft willen aange ven dat het niet uit de problemen is gekomen. Ministers „vijfhoek" Zelfs de ministers van de „vijfhoek" die het nauwst bij de problemen rond de begroting 1982 betrokken zijn zul len officieus noch officieel van de voor stellen van de informateurs op de hoogte worden gebracht De voorstellen zullen pas openbaar worden nadat de informateurs hun eindverslag aan de koningin hebben uitgebracht dus zeker niet op vrijdag. Dat de fractievoorzitters van de re geringspartijen van de voorstellen op de hoogte zijn noemde de informateur „een boute veronderstelling". G Advertentie De topper van dit seizoen. Volop keuze in modekleuren. Corduroy en flanel f 99,—. Dam 19 Zierikzee Tel. 01110-2816 NU ook voor hoeden en shawls. 1 J Vlissingen een fosforbom van 250 ki lo, die in de Öosterschelde was ge vonden, laten ontploffen omdat het projektiel in een te slechte staat ver keerde om nog veilig afgevoerd te kunnen worden. EMMEN, 29-10. De 38-jarige G. S. uit het Drentse Nieuw-Weerdinge is door de Drentse politie gearresteerd en in voorlopige hechtenis genomen. De man wordt steunfraude ten laste gelegd over de afgelopen vier jaar voor een bedrag van ruim honderdduizend gulden. De gearresteerde kreeg een WW-uitkering en werkte daarnaast een tijd in Duitsland en heeft gewerkt op een booreiland. DEN HAAG, 29-10. Onbekenden hebben donderdagavond aan de Hoefkade in Den Haag de eigenaar van een winkel doodgeschoten. Al dus heeft de Haagse politie donder dag laten weten. Twee mannen gingen om half zeven de winkel binnen en één van hen loste in het gangetje dat toegang tot het winkepand geeft een schot op de eigenaar Yasin Akbulut. De man - vader van zes kinderen - overleed op weg naar het ziekenhuis. De twee mannen gingen er vandoor en zijn nog zoek. Volgens de politiewoord voerder hebben ze een tijdje rond de winkel rondgelopen, voordat ze nar binnen gingen. Het motief van de moord is onduidelijk. ZWOLLE, 29-10. Een 24-jarige in woner van het Friese Opende heeft in Zwolle een val van 32 meter hoogte overleefd. De man, een werknemer van de Hollandse Constructiegroep was aan het werk bij de bouw van de nieuwe produktie-eenheid van de IJs- selcentrale, toen de plank waarop hij stond brak. Tijdens zijn val kon de man op ongeveer vijftien meter hoogte een staaldraad vastgrijpen. Hiermee slin gerde hij tegen een plastic afvalkoker, waarlangs hij naar de begane grond gleed. Hij kwam er af met slechts lichte verwondingen. Ter observatie is hij in het ziekenhuis opgenomen. Uit onderzoek is gebleken dat de plank waarop de man stond, brak op de plek waar zich een knoest bevond. Vrijdag 30 oktober Burgh „Het Grote Zwijn". L.R.V. „Weste lijk Schouwen", 20.00 uur. Nieuwerkerk Ons Dorpshuis. Gratis film bingo avond Verenigingsraad. 20.00 uur. „Oosterhof". Afscheidsreceptie kleuterhoofd. 16.00 - 17.30 uur. Bruinisse Gemeentehuis. Vergadering gemeen teraad. 19.30 uur. Zaterdag 31 oktober Zierikzee Chr. Geref. kerk, Zevengetijstraat. Hervormingsdienst. Aanvang 19.30 uur. Lutherse kerk. Lerarenkoncert Zeeuwse Muziekschool. 20.00 uur. Concertzaal. Filmvoorstelling „Or- dinairy People", 20.00 uur, toegang alle leeftijden. Filmvoorstelling Zaterdag 31 oktober en zondag 1 november Dokter A, W. van Geer, Zierikzee tel. (01110) 2080,neemt waar voor dokter Bontkes, dokter Visser en dokter Lodiers. Dokter L. A. M. Bruel, „De Waag", Markt Brouwershaven, tel. (01119) 1280, neemt waar voor dokter Flach, dokter Stenger en dokter Van Beek-Verbeek. De weekenddienst loopt van vrijdag middag 18.00 uur tot maandagmor gen 08.00 uur. Voor spoedgevallen is er spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur, zowel op zater dag, en zondag. Buiten spreek uurtijden alleen dringende gevallen. Dokter M. M. van den Berg, weth. v. Klinkenstraat 10, Nieuwer kerk, tel. (01114) 1810, neemt waar voor dokter Buitendijk en dokter Speelman Tandarts P. A. J. Bruynzeel, Karne- Melksvaart 2, Zierikzee, tel. 01110-2693 De weekenddienst bestaat uit twee spreekuren voor spoedgevallen na melijk van zaterdag- en zondag middag van 17.00-17.30 uur. Zuster Du Croo, Kloosterweg 30, Haamstede, tel. (01115) 1535 neemt waar voor Duivelend en Bruinisse en Zierikzee. Zuster I. Dekker, Kerkweg 17b, Nieuwerkerk. Tel. (01114) 2836, neemt waar voor Zierikzee, Bruinisse en Duiveland Zuster C. v. d. Haven, Haamstede, Bemardstraat 2, tel. (01115) 1423, neemt waar voor geheel Schouwen. Dierenarts S. Bergsma, Zierikzee tel. (01110) 2180 heeft dienst voor Schouwen-Duiveland. Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18 is op zaterdag geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondag van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Bel voor noodgevallen alarmcen trum Noord- en Midden-Zeeland, tel. (01100) 14444. Scharendijke Raadhuis. Gemeenteraadsvergade ring. 19.30 uur. Brouwershaven „De Blokkendoos". Ouderavond Stichting Peuterspeelzaal. 20.00 uur. Vrijdag 6 november Zierikzee Ger. kerk. Aaltens Mannenkoor. 20.00 uur. Balie. ANWB verlichtingstest. 10.00 - 19.30 uur. Big „S" (Burgh-Haamstede) Aktiviteit kinderklub: film Asterix en Obelix, zaterdag 31 oktober 10.00 uur ('s morgens). Openingstijden: vrijdag van 20.00-23.00 uur; zaterdag van 20.00- 24.00 uur. Zondag van 14.30-18.00 uur. De Pul (Bruinisse) Openingstijden: vrijdag van 19.30-23.00 uur; zaterdag van 19.30- 24.00 uur; zondag gesloten. Brogum (Zierikzee) Optreden „Ferdy Lancee Band", 3,- leden, 6,- niet-leden. Openingstijden: vrijdag 20.00-24.00 uur; zaterdag 20.00-1.00 uur; zondag gesloten. Trace (Scharendijke) Openingstijden: vrijdag 20.00-24.00 uur; zaterdag 20.00-24.00 uur; zondag 14.30-18.00 uur. (01110) 2255 HUISAANSLUITINGEM Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur: (01110) 5396, (01110) 3539 Advertenties (01119) 1660 Bezorging (01119) 1660 na 18.30 uur „Drie Tirolers in St. Tropey", 22.30 uur, toegang 16 jaar. Zondag 1 november •osisz u. Zierikzee Concertzaal. Filmvoorstelling „Or- dinairy People", 20.00 uur, toegang alle leeftijden. Maandag 2 november Zierikzee Borsboom antiek. ZVU-kursus an tiek, Havenplein 18. 19.30 - 21.00 uur. Drukkerij Lakenman en Ochtman, Jannewekken 11. ZVU-kursus boek binden. 18.30 - 21.30 uur. „Huis van Nassau". Bestuursverga dering WD. 19.00 uur. Fraktievergadëring P.v.d.A. 18.30 uur. Gemeenschapsruimte R.K.-school. Ouderavond R.K.-school. 20.00 uur. Theo Thijssenschool. Ouderavond. 20.00 uur. Peuterspeelzaal. „De Schouwse Poe- letjes". Ouderavond. 20.00 uur. Dinsdag 3 november Zierikzee RSG. ZVU-kursus burgerschapskun de. 19.00 - 20.00 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Jubileum Vrijz. Hervormde Vrouwenvereni ging. 16.00 uur (avondprogramma: 19.45 uur). „Huis van Nassau". Vereniging van Oud-leerlingen. 20.00 uur. Woensdag 4 november Zierikzee Poppentheater „Alteklein", voor stelling „De dochter van de Draken- koning". 14.30 uur. Donderdag 5 november Zierikzee Fraktievergadering P.v.d.A. 19.30 uur. Balie. ANWB verlichtingstest. 10.00 - 19.30 uur. Parkeerterrein ABN-bank, Noordstraat. Verlichtingstest ANWB. 10.00 tot 19.30 uur. Advertentie weekend servicedienst tel. (01110)6255 't Is maar even een tussendoortje, maar vroeg in november van 1915 viel er een fiks pak sneeuw, dat nog even bleef liggen ook. Het Vondel park - zag ik op een plaatje - werd on- middelijk omgetoverd in een tover tuin. Dat gebeurde (heel) veel later ook, maar dat was anders. Toch in Amsterdam ging het (ander plaatje) blijkbaar om de zeer vervallen wijk Uilenburg, die moest worden afge broken. Geld voor herstel was er niet, trouwens bijna nergens in oude steden, maar de noodzaak van af braak door ouderdom viel in het niet bij verwoestingen elders als gevolg van krijgsgeweld. Wat ging niet alles in flarden (be halve mensen): een brug over de Na- rew (Polen), een brug in Trentino, de kerk van Rethel (Fr.), de spoorbrug bij Grodno, een klooster in Ostrolen- ka, het stationsgebouw van Siedice, het kasteel van Krupice, de synagoge te Thann enzovoorts; 't was erg, maar het viel weer in het niet bij de duizen den, die werden geslachtofferd. Behalve de sneeuw geen verdere lichtpunten? Toch wel, de Engelse koning hield een opwekkende toespraak" tot een detachement ge wonde militairen, juist terug uit de hel van het front in Noord-Frankrijk en - in Nederland ging zij het met ka righeid - het leven „gewoon" door, „de curatoren van de Technische Ho geschool te Delft lieten zich fotogra feren voor het nieuwe - pas ingewijde - bibliotheekgebouw. In Den Haag werd de beroemde „kollektie Goudstikker" ge-showd; schilderijen o.m. van Ferdinand Bol, Nicolaes Maes, Gabriël Mesu; allemaal schil ders van de eerste garnituur uit de 17e eeuw en die kon men partikulier toen blijkbaar nog bij elkaar krijgen. Ondanks allerlei geweld buiten en vlak bij de grenzen, kwam toch de Italiaanse opera optreden, met o.m. Irene Iliesco (soprano dramatico). Nog een voordeeltje: de regering zet te de uitvoer van eieren stop en zo kwamen de regeringseieren(zij het ook van kippen) via de veilingen weer bij het publiek. En hoor eens wat er in een hoofdstedelijke scherm- zaal gebeurde; daar vond een „assaut d'entrainement" plaats (gezellig schermwedstrijdje) voor dames. Emancipatie „avant la lettre". Snel dan naar de Veluwe, met de hoeve „Het Uddelermeer", knus, pr achtig, evenwichtig in het landschap gekomponeerd, met wollige bomen er rond en dames in klederdracht. Maar dat was alles niets: herinnering hier: „de plaats waar koning Willem III bij een bezoek pannekoeken at". De firma Buff a Zonen - weer in de hoofdstad - kocht ook even een schil derijtje: een echte Bosboom „Weesmeisjes verlaten de Nieuwe Kerk op de Dam, na den eeredienst". Allemaal volstrekt onbereikbaar museumwerk nu, toen blijkbaar (nog) niet. Toneel was er ook, o.m. „De duivel en de vrouw", met in de hoofdrollen Magda Janssens, Royaards en Ko van Dijk. En de feuilletons gingen ook door. Zo bijvoorbeeld: „O, Rob, zeg dat niet. Wat is geweest, is ge weest. Maar sedert ik je verloren en weer teruggevonden heb, houd ik zoo innig van je. Laten we samen het nieuwe leven opbouwen. Wil je dat, m'n lieve, goeie Rob. En hij wilde - wilde zelfs heel graag". Die Rob SCHIEREILANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 2