Belangrijke rol voor Oosterscheldewerken in ,,Themajaar Water" Schouwen-Duiveland ligt braak voor emancipatie 4 DE ZIERIKZEESCHE COURANT PAAUWE PAAUWE B.V. Informatiecentrum „Neeitje Jans" wordt weer groter Samenwerking leidde tot konsept-nota In de EEG vijftien miljoen werklozen? Benzine iets goedkoper WA> l&jh pe Bitr ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 32,30, per jaar f 122,60. Losse nummers 65 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. Vrijdag 30 oktober 1981 138ste jaargang Nr. 23006 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) In dit nummer: School Renesse onder 5e leerkrachtgrens Laat woninginrichter van uw huis een paleisje maken! Wij komen op verzoek gratis en geheel vrijblijvend op elk uur van de dag met stalen bij u aan huis. Zuidweg 20a - Zonnemaire Telef. 01112-1318, b.g.g. 1469 Dit nummer bestaat uit 14 pagina's. De gemakkelijkste raadgevin gen, worden het gemakke lijkst opgevolgd. Vauvenargues *«AAAAAAAAAAAAAAA/VAAAA/W*> gaan. En tenslotte: Flevoland bestaat volgend jaar 25 jaar. Werkgelegenheid Het Themajaar Water moet in de eerste plaats de aandacht van de Ne derlandse jongeren wekken voor een beroepskeus in de waterstaatkundi ge sfeer. „Men moet niet de indruk krijgen dat met de laatste grote wer ken op waterstaatkundig gebied in het vooruitzicht, de mogelijkheden voor een story in deze sektor uitge put raakt", aldus Strijkers, „Neder land dient in de eerste plaats be schermd te blijven tegen de erfvijand het water. Daarbij zal Nederland de wereld op waterstaatkundig gebied heel veel technisch „know-how" blij ven kunnen bieden, die banen in de waterstaatkundige sektor meer dan rechtvaardigen Het richten van de aandacht van de wereld op de Oosterscheldewerken zal o.a. gebeuren door middel van een seminar (studiekonferentie), Topbezoek Het huidige gebouw was af gestemd op een bezoekersaantal van 120.000 met een topbezoek per dag van plus minus. 1200 man. In 1980 werden echter dagen genoteerd met 1900 2000 bezoekers en in de ver bouwing voor 1982 wordt uitgegaan Vervolg pag. 2 WESTERSCHOUWEN, 29-10. De Oosterscheldewer ken gaan in 1982 een belangrijke rol spelen in het „The majaar Water" van het Nationaal Bureau van Toerisme. Het NBT wil de aandacht van de wereld richten op het grote werkstuk dat in de Oosterschelde gerealiseerd gaat worden. Volgend jaar zal een hoogtepunt worden bereikt bij de bouw van de pijlerdam, omdat de 66 pijlers dan uit de bouwdokken op hun bestemming in de Oosterschelde worden geplaatst en juist die fase sluit prachtig aan bij de opzet van het Themajaar „Water '82: Nederland, land uit water". Het bezoekersaantal aan de wer ken is trouwens dit lopende jaar so- wie-so weer fors gestegen. Er werden 150.000 bezoekers genoteerd, tegen 103.000 in 1980. Daarom zijn Rijkswaterstaat en de streekvervoersmaatschappij Zuid West Nederland voornemens het in formatiecentrum op het werkeiland uit te breiden, waardoor het moge lijk zal zijn om volgend jaar 200.000 bezoekers te ontvangen. De goedkeu ring voor het plan wordt binnen en kele dagen verwacht. Binnenin pijler 9 Waarom wordt '82 het Themajaar Water? Deze vraag werd tijdens een donderdag op het werkeiland „Neel- tje Jans" gegeven perskonferentie beantwoord door algemeen direk- teur J. N. Strijkers van het NTB. Hij hield zijn toespraak in een unieke omgeving: binnenin pijler 9 in Bouw put 2, die straks in de Roompot wordt geplaatst. Door een kleine opening moesten de tientallen lande lijke vertegenwoordigers van radio, dagbladen en tijdschriften gebukt het „kathedraal-achtige" interieur betreden, waar hen koffie met een Zeeuwse bolus wachtte. Themajaar water Het Themajaar Water, zo verklaar de de heer Strijkers, is in de eerste plaats ingesteld omdat het 28 mei 1982 precies 50 jaar geleden is, dat de Afsluitdijk werd gesloten. In de tweede plaats noemde hij de Oosterscheldewerken, waar een enorme vooruitgang in de techniek tot stand is gekomen, waarop Neder land terecht trots kan zijn. In 1982 zal bovendien, op dezelfde dag en dezelfde minuut als 50 jaar te voren de Afsluitdijk werd afgeslo ten, het buitenmuseum van het Zui derzeemuseum in Enkhuizen open- ZIERIKZEE. De Vrouwenvereniging van de Ger. Gemeente hield in de bovenzaal van de Ger. Kerk een verkoop van zelfgemaakte goederen, die vlot van de hand gingen. De opbrengst is bestemd voor de aanvullende financiering van het nieuwe kerkgebouw. De opbrengst'bedroeg f 7.689,17, een duidelijk weer hoger bedrag dan vorig jaar. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Zo zou een regionale emancipatie werkgroep ondersteund dienen te worden door een ombudsvrouw. De opzet zou zo moeten zijn, dat in spraak voor alle vrouwen gewaar borgd is. De werkgroep zou geheel onafhankelijke moeten kunnen wer ken. Naar aanleiding van deze punten heeft de huidige werkgroep een sche ma opgesteld voor de te volgen wer kwijze: Er dient een platformgroep te wor den geformeerd, bestaande uit afge vaardigden van alle vrouwenorgani- Vervolg pag. 3 Doodtij: 7 november. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 30-10. Het K.N.M.I. deelt mede: In de nacht van donderdag op vrijdag trok een regengebied over ons land. Vooral in het noorden viel er een flinke hoeveelheid neerslag. In Den Helder en op het vliegveld Leeu warden werden de grootste hoeveel heden afgetapt, twaalf millimeter. Dit regengebied is inmiddels naar Duitsland weggetrokken. Een oce aanstoring die zich vrijdagochtend ten westen van Ierland bevond, trekt snel in de richting van het Europese vasteland en zal zaterdag het weer in onze omgeving gaan bepalen. waardoor buitenlandse technici zo wel in theorie als in praktijk kennis kunnen nemen van Nederlands nieuwste techniek op waterbouw kundige werken. Ook zullen veel technici uit ver schillende landen werkbezoeken brengen in het kader van dit thema- jaar (Canadezen, Amerikanen, Australiërs worden al verwacht). Journalisten uit Amerika en andere werelddelen zullen binnenkort pu bliceren over hun kennismakingsbe zoek aan de in aanbouw zijnde pijler- dam. Toerisme De Nederlandse reisindustrie rea geert positief op de aktie „Water'82" door voor het eerst sinds lange tijd weer meerdaagse busreizen te orga niseren waarin bezoeken aan een aantal bezienswaardigheden in de waterstaatkundige sektor zijn opge nomen. Een nederlandse rederij gaat in het kader van de produktvernieuwing afvaarten van Arnhem tot Middel burg en terug ondernemen, waarbij als hoogtepunt in deze meerdaagse vaartochten een bezoek aan „Neeltje Jans" is opgenomen. Na inleidingen van ir. H. Engel, hoofd Deltawerken van Rijkswa terstaat, en ir. Van Dam, direkteur Dosbouw, maakte het gezelschap een rondrit over het werkeiland. Over de milieu-aspekten bij de werken werd een uitvoerige dia-presentatiegege- ven in de filmzaal van het Informa tiecentrum, regionaal al bekend via- de inspraakronde Oosterschelde. Verbouwing infocentrum Belangrijkste punt uit het verbou wingsprogramma van het Informa tiecentrum is de inrichting van een tweede filmzaal, waardoor ruim 250 WERKEILAND „NEELTJE JANS". Het journalistieke gezelschap krijgt de verplichte helmen uitgereikt, voordat het binnenste van pijler 9 in de tweede bouwput wordt betreden via de opening rechts. In deze unieke omgeving werd een perskonferentie gegeven. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) bezoekers gelijktijdig de vertoning van de voorlichtingsfilm kunnen bij wonen. Expositie- en ontvangstruimte worden vergroot, waardoor beter kennis genomen kan worden van de tentoongestelde informatie. ZIERIKZEE, 29-10. „Hoe vrouwen op Schouwen-Dui veland over emancipatie denken", is de titel van een konsept-nota, die tot stand is gekomen door het werk van een emancipatiewerkgroep, bestaande uit vertegen woordigsters van het traditionele en het nieuwe vrou wenwerk. Na de Vrouwenontmoetingsdag in september vorig jaar in Brouwersha ven leek het opzetten van een zo breed mogelijke werkgroep aanvan kelijk te mislukken door onderlinge meningsverschillen. Blijkbaar werd echter toch het belang van samen werking ingezien en na het oplossen van enkele problemen kon de werk groep op 14 mei dit jaar worden sa mengesteld. Aanleiding tot dit regionaal initia tief voert terug tot de nota „Provin ciaal Emancipatiebureau" van eind 1979. Voor Schouwen-Duiveland werd op 11 maart 1980 een inspraak dag gehouden naar aanleiding van deze nota van staatssekretaris Kraay evelt-W outers Alternatief Tijdens deze inspraakdag bleek duidelijk, dat men de nota zoals deze was gepresenteerd niet kon waarde ren. Men had het beter geacht aan de hand van voorafgaande informatie en inspraak een nota samen te stel len. Als alternatief voor een provin ciaal emancipatiebureau kwam tij dens deze dag het voorstel van regio nale emancipatiewerkgroep naar vo ren. Men was eensgezind van mening dat er wat betreft emancipatie op Schouwen-Duiveland nog een groot werkterrein braak ligt. In de konsept-nota van de regiona le emancipatiewerkgroep komt men nu tot enkele konklusies en aanbeve lingen. Advertentie Verwachting tot zaterdagavond: Enige tijd regen Veel bewolking en enige tijd regen; minimumtemperatuur omstreeks 8, middagtemperatuur ongeveer 12 gra den; zuidwestenwind, toenemend tot krachtig en aan de kust en op het IJs- selmeer tot hard. WEERSVOORUITZICHTEN Weersvooruitzichten over Neder land: de cijfers zijn een globale aan duiding: het interval rond deze cij fers moet ruimer genomen worden naarmate de dag waarvoor de ver wachting geldt verder in de toekomst ligt. Verwachting t/m dinsdag 3 nov.: Zondag: Veel bewolking Kans op neerslag: 30%. Min.temp.: 8 gr. Middagtemp.: 12 gr. Windkracht: west 5 Maandag: Kans op neerslag: 30%. Min.temp.: 8 gr. Middagtemp.: 12 gr. Windkr.: west 4 Dinsdag: Kans op neerslag: 30%. Min.temp.: 9 gr. Middagtemp.: 13 gr. Windkracht: zuidwest 5 ZON- EN MAANSTANDEN 31 okt. Zon op 7.32, onder 17.14 Maan op 10.55, onder 19.29 1 nov. Zon op 7.34, onder 17.12 Maan op 11.53, onder 20.07 2 nov. Zon op 7.36, onder 17.10 Maan op 12.45, onder 20.55 Eerste Kwartier: 5 nov. (2.09) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laag water 31 okt. 4.37 17.18 10.50 23.00 1 nov. 5.Q9 17.50 11.27 23.35 2 nov. 5.44 18.18 11.59 BRUSSEL, 29-10. Het aantal werk lozen in de Europese Gemeenschap, dat momenteel het cijfer van negen miljoen bereikt heeft, kan binnen een jaar gemakkelijk nog een miljoen ho ger liggen. Tussen 1984 en 1985 zal Europa, als de huidige tendens aan houdt, tussen de dertien en vijftien miljoen werklozen kennen. Dat heeft de Europese kommissaris voor sociale zaken, de Brit Ivor Richard, donderdag in Brussel op een perskonferentie ge zegd. Vooral het werkloosheidspeil onder de jongeren (tot 25 jaar) ligt vol gens de EG-kommissie in Brussel „ont stellend hoog". „Iedereen in Europa is het erover eens dat hier oplossingen gevonden moeten worden", zo heeft de kommissie aangetekend in een doku- ment dat bestemd is voor de Europese topkonferentie eind november in Lon den. DEN HAAG, 29-10. Benzine wordt met ingang van 1 november twee cent goedkoper. Dat heeft het ministerie van ekonomische zaken donderdag meegedeeld. De prijs van een liter normale benzine komt daarmee op 174,2 cent, een liter super gaat 180,8 cent kosten en een liter tweetakt 192 cent Dieselolie en petroleum worden 2,4 cent goedkoper. In Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht gaat een liter dieselolie 118,6 cent kosten en een liter petroleum 117,4 cent In de rest van het land ligt de prijs 0,8 cent ho ger. Huisbrandolie gaat met ingang van 1 november 78,65 cent per liter, exclusief btw kosten, wat een verla ging betekent met twee cent Ook deze prijs geldt alleen voor de westelijke provincies. In de rest van het land kost een liter huisbrandolie 0,7 cent meer. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1