Inval RCD bij Radio „Tamara" P. Slager nam afscheid van Vakantieoord der A.B.N. |s Eigen huis voor Dag- en Avondschool Groep uit Denemarken en Nederland kreeg enthousiast onthaal c*Holty" njode 3 Receptie te Haamstede s.c.z. „De Broeikas" STREEKNIEUWS Derde keer CJV-Zierikzee gastheer Houtwerk Hervormde Kerk Oosterland kreeg een beurt ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 26 oktober 1981 Nr. 23003 HAAMSTEDE. De scheidende funktionaris de heer P. Slager met echtgenote, tijdens de afscheidsreceptie. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) HAAMSTEDE, 23-10. Wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd, werd de heer P. Slager, direk- teur/beheerder van het vakantieoord der A.B.N. „Schou- wenduin" te Haamstede, in hotel Vliegveld een afscheids receptie aangeboden, die bijzonder druk bezocht was. Vooral ABN-funktionarissen die met de herfsvakantie hier tijdelijk ver toeven, naaste medewerkers en familieleden en andere belangstellenden waren present Het hoofd Vakantieoorden der ABN, de heer A. W. Derksen zei dat Piet Slager de eerste bedrijfsleider in deze funktie is, die met pensioen gaat In 1964 was deze baan als parkbeheerdr volkomen „bankvreemd" „Piet is hier in 1964 in het water gegooid en zei men: „zie maar dat je het verder rooit En dat is hem volkomen gelukt want niet minder dan 23.000 personen mocht hij hier ontvangen en verzor gen. Er waren tot nu toe 277.000 over nachtingen". Laaiend enthousiasme kan motive rend werken, maar konkluderend uit eigen ervaring: ook diepe afkeuring kan aanleiding zij voor de beslissing: ,,nu wil ik ook met eigen ogen gaan zien hoe beroerd het dan wel is". Die beslissing nam ongeveer eenderde van het Concertzaal publiek en dat deel toog zaterdagavond naar Zierik zee, waar Toneelgroep „Theater" on der auspiciën van de S.C.Z. Pinters „Broeikas" op de planken zette. Goed, we waren dus gewaar schuwd (door recensenten en S.C.Z.), terecht of onterecht, maar vraag blijft of de sfeer niet wat wordt ver troebeld als een stuk in dergelijke mineur wordt aangekondigd. Nou het zou geen Pinter-avond pur sang worden, maar wat .is dat eigen- lijk „De Thuiskomst en ;,Üe Huis bewaarder" hoeven toch niet le venslang bepalend te zijn voor het werk van deze auteur. Bovendien, „De Broeikas" beleefde dan wel vo rig jaar de wereldpremière, maar lag reeds lange tijd „op fust" en werd ge schreven geruime tijd voor bovenge noemde suksessen het levenslicht za gen. Een gerechtvaardigde vraag zou dan ook kunnen zijn of „De Broei kas" wel ooit dat „Pinter-eigene" in zich heeft gehad als sommigen willen doen gelovèn. Pinter als maatschappij-aanklager is inderdaad vrijwel ondenkbaar en die vondst moet dan ook volledig aan Theater-regisseur Walter Adler wor den toegeschreven. Tsja als je over dat uitgangspunt blijft knieso ren zul je „De Broeikas" in deze ver sie nooit kunnen waarderen, maar als je Adler z'n vrijheid gunt, dan blijft er een heel aangrijpende en in drukwekkende toneelavond over. Het stuk speelt in een herstelling soord of rusthuis. Macht is het tover woord: nu nog is kolonel Roote de baas, maar straks ben ik (Charly Gibbs) het. De machtswisseling hangt dreigend in de lucht. De span ning wordt angstaanjagend opge voerd. Een dode patiënt, een patiënte die een kind baart: het systeem in het rusthuis deugt blijkbaar niet meer, funktioneert de staf nog wel? Razer nij, drankzucht, sex, eerzucht, ter reur spelen overheersende rollen en worden zonder pardon ten tonele ge voerd in die broeikas, die ook wel wereld wordt genoemd. Adler slaagde in zijn opzet die be grippen over te brengen. Jammer echter, dat hij volledig doorsloeg in een poging zijn bedoelingen nog dui delijker te maken: een Harmen Siezen-journaalpraatje over de Ame rikaanse gijzelaars in Teheran tij dens een scène-wisseling. Een alter natief om die met terreur overspoel de wereld dan aan te tonen? Toegege ven, best moeilijk, maar dit was wel een zeer zielige regiepoging, die in de verste verte niet Pinter-like genoemd kan worden. De exekutanten intussen stonden borg voor een sublieme presentatie. Eric van der Done steeg tot ongeken de hoogte in zijn rol van kolonel Roote, een meesterlijke kreatie. Hij vond adequaat tegenspel bij Arthur Boni, die puntgaaf de labiele, maar eerzuchtige Charly Gibbs op de plan ken zette. Jeröme Reehuis wist in zijn rol van Lush eindelijk eens te la ten zien, dat hij meer kan dan mayonaise-likken in Sterspots. Liz Sn'öyink bracht een weergaloze ver tolking van juffrouw Cutts, vooral haar stille .spel verdient een aparte vermelding. Hernieuwde kennismaking werd gehaakt met'Peter Bolhuis (we za- %hem een kleine twee jaar geleden nDe Wissel wachters" in Zierikzee) jefbleek een terugzien mèt een in- fddls gerijpte akteur in de rol van wpb. jeter Aryans verscheen slechts 9 kort ten tonele. Uiteraard zorg- nij voor wat extra cachet, kreeg per echter vrijwel geen kans te öneren, maar dat was geenszins )gemis. be Broeikas" kreegjeen enthousi- 5 maar wat mager - èr waren niet pel mensen - slotapplaus^ De cast rbesiist wat meer verdienda. p. Geschenken Hij prees de heer Slager voor zijn inzet, bekwaamheid, kennis van de streek en sociaal gevoel en bood hem een geschenk aan. Namens de deze week aanwezigen op het park, sprak mevrouw Trees Blankenzee haar dank uit in dichtvorm en een afscheidsge schenk ontbrak niet Tot slot was de mikrofoon voor Piet Slagerzelf. „Meteen schone lei begon nen", zei hij, ben ik 'daftbaar dat-het dit is geworden. Het gezegde dat de ban ken „keihard" zijn, gaat niet altijd op, want de ABN verleende mij de groot- mogelijke vrijheid om te handelen naar goeddunken. ZIERIKZEE De onbekende plant Een mens vergeet snel, maar mis schien herinnert men zich nog een fo to in de editie van vrijdag 18 septem ber van de zogenaamde „onbekende plant uit Brouwershaven". We kre gen na publikatie heel wat telefoon tjes binnen en de meeste stemmen gingen op voor de karmozijnbes. Vrijdag jl. kwam de heer C. Pip ping uit Wilmslow (Engeland), die zijn vakantie op Schouwen-Duive- land door brengt, langs en vertelde dat het een Vita Carpas is. Hij heeft deze plant destijds uit Nederland meegenomen naar Engeland. Hij heeft jaren terug samen met de in middels overleden M. v. d. Schelde voor de Zierikzeese plantsoenen- Dankbaar ben ik ook alle medewer kers (7 in totaal), want zonder hen was het nooit zo ver gekomen". Hij dankte verderde heer Davids, de man van het eerste uur .waarmee hij 9 jaar mocht samenwerken. Na afloop van het of ficiële gedeelte werd nog heel wat na gepraat dienst gewerkt die (toen al) voor hem de naam van deze plant opzocht en er vrij zeker van was dat Vita Carpas de juiste naam is. Red. Bijeenkomst Hervormde Vrouwengroep Donderdag 29 oktober komt de Hervormde Vrouwengroep „Wees een Zegen" weer bijeen in het Herv. Verenigingsgebouw. Mevrouw Dorst zal de overdenking verzorgen en me vrouw Goudzwaard zal namens de stichting „Woord en Daad" aanwezig zijn. Voor tijd: zie agenda. Tuigage ontvreemd Van een catamaran, die tijdelijk in haven De Val lag afgemeerd, werden trossen en tuigage gestolen, ter waar de van 250,—. Eigenaar J. H. uit Ze venbergen was tijdens de diefstal niet op zijn schip aanwezig. Uit de lucht geplukt De Rijkspolitie Groep Schouwen- Duiveland hééft in de nacht van za terdag op zondag, in samenwerking met de Radio Controle Dienst twee illegale zenders uit de lucht gehaald. Op heterdaad werd betrapt „Radio Tamara", nu voor de derde maal, en voor de eerste keer radio „Dolfijn". De apparatuur werd in beslag geno men en de „dienstdoende operators" kregen een bekeuring. HAAMSTEDE Caravans opengebroken Opnieuw werden er afgelopen weekend drie-en-twintig caravans open gebroken op camping Duinhoe ve. Radio's, televisies en andere waardevolle voorwerpen werden ontvreemd. Veertien dagen geleden werd op deze camping eveneens drie- en-twintig andere caravans ingebro ken. Van de daders geen spoor. Huisvrouwen - agenda Op 10 november geeft mevrouw Bokhorst, diëtiste van de Ned. j Haristichting, voorde ^fdelipg t Westerschouwen van de:Ned. Ver: van over formeerde Kerk te Haamstede. De heer Zwartelé uit 's Heerenhoek houdt op 24 november in „De Graaf van Haamstede" een lezing over acu punctuur. Sinterklaasviering op 1 december in „De Graaf van Haamstede" en op 22 december Kerstviering in de Gereformeerde Kerk. RENESSE/HAAMSTEDE Auto's opengebroken Op de parkeerterreinen bij de strandovergangen te Renesse en Haamstede werden het afgelopen weekeinde zes auto's opengebroken. Rijbewijzen, paspoorten, girokaar ten en andere waardevolle papieren werden ontvreemd. In totaal werd aan bijna 1.000,- maandelijkse vergadering in het Tonnenmagazijn. Tijdens deze bij eenkomst hield de heer Rozemond van de P.Z.E'.M. een inleiding over veiligheid van elektriciteit en ener giebesparing. Spreker wees erop, dat de E. in P.Z.E.M. gewijzigd is van elektrici teit in energie. Verder ging hij in op de mogelijkheden van energiebespa ring. De energierekeningen zijn (te) hoog en 92% van de gezinnen wil dat, volgens de heer Rozemond, lager. Mogelijkheden tot besparing zijn: be tere isolatie en dubbele ramen. Ver der legde de spreker uit hoe de ther mostaat het beste gehanteerd kan worden en vestigde de aandacht op het gebruik van een warmteschild achter de radiatoren e.d. Verder waarschuwde hij voor het gebruik van gas in de keuken en wees op het gevaar van gebrek aan zuurstof. Al met al werd het een zeer leerzame avond, die talrijke vragen opleverde. De presidente mevrouw De Wilde- van der Spek dankte de heer Roze mond voor deze interessante cause rie. SCHUDDEBEURS/ NOORDGOUWE Opbrengst kollekte De kollekte ten bate van geestelijk gehandicapten, heeft in Noordgouwe en Schuddebeurs 536,25 opge bracht. Dank is verschuldigd aan ge vers en kollektanten. OUWERKERK Hoorzitting Bestemmingsplan Dinsdagavond 10 november wordt in het dorpshuis te Ouwerkerk een hoorzitting gehouden voor de bevol king. Op deze avond zal het bestem- mingspland Ouwerkerk uitgebreid aan de orde komen. NIEUWERKERK Zendingsavond Donderdag 29 oktober zal in het ge bouw „Rehoboth" te Nieuwerkerk een zendingsavond worden gehou den. Het zendingsechtpaar Beulak en Henk van der Velden zullen spreken over hun werk in Nigeria. Eén en an der zal worden toegelicht met dia's'. Voor tijd: zie agenda. BRUINISSE Gemeenteavond Woensdagavond 28 oktober zal de gemeenteavond van de Hervormde Gemeente gehouden worden. Als sprekers voor deze avond zijn uitgenodigd het zendingsechtpaar Henk en Beulah van der Velden. Zij zijn destijds door de klassis Zierik zee voor een periode van twee jaar uitgezopdoijL en voor de zending werkzaam" in Nigeria. Zij hebben daar bereikt dat het ministerie van dat land een school voor verpleeg kundigen goedkeurde en openstelde voor leerlingen. Op deze gemeentea vond willen zij een en ander over hun ervaringen op het zendingsveld ver tellen. Het eerste gedeelte van deze avond is voor elke belangstellende toegankelijk. Als iia de pauze wat meer over huishoudelijke zaken gesproken zal worilen, is dat alleen voor gemeenteleden. De bijeenkomst wordt gehouden in het Neder. Hei*- vord Verenigingsgebouw aan de Deestraat. Voor tijd: zie agenda. Leerlingen van de Zeeuwse Dag en Avondscholengemeenschap (ZDASG) wa ren vrijdag vol enthousiasme in touw om de benedenverdieping van de R.S.G. aan de Manhuisstraat in gereedheid te brengen. Heden (maandag) zullen ze er hun intrek nemen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) (Vervolg van pagina 1) In 1978 werd met de Dagmavo voor volwassenen begonnen en bij de 300 leerlirigen van nu is dit jaar voor het eerst een HAVO-top met 50 deelne mers. Deze leerlingen hebben vaak eerst via dezelfde school een MAVO- diploma behaald. Veel leerlingen, die in leeftijd va riëren van 17 tot 67 jaar, doen 2 of 3 vakken tegelijk, maar meer of min der kan ook. Het is niet beslist noodzakelijk om examen te doen, iedereen die wil, kan de lessen volgen. „Er uit zijn en toch iets leren", is vaak het motief van de aanmelding. Toch komt het er meestal van, dat bijna iedereen maar meedoet aan het examen. Hard werken Mevrouw Weekhout wijst er nog op, dat men een studie aan de ZDASG niet al te lichtvaardig moet opvatten. Velen verkijken zich er op. Er moet hard worden gestudeerd, maar het voordeel is dat met kleine groepen van gemiddeld 12 man wordt gewerkt. Het schoolgeld is laag door subsidiëring van het rijk. ZIERIKZEE, 24-10. „Nou zijn we weer gepakt, we be grijpen niet dat de Radio Controle Dienst (R.C.D.) altijd ons moet hebben", liet een treurige Fred Hadzak, D.J. van zenderpiraat Radio Tamara weten. Zaterdagavond, drie minuten voor elf, het tijdstip waarop Radio Tama- e ra wekelijks in de lucht komt, deed de R.C.D. een-inval in het pand St. Joostmeet 21. De piraten waren reeds aan het proefdraaien. „We zijn zuiver de dupe geworden van de vele klachten over storingen, die de laatste tijd binnenkomen bij de R.C.D.", meent Hadzak en hij voegt er aan toe, dat die storingen naar zijn mening toegeschreven moe ten worden aan zenderpiraten, die zomaar in het wilde weg, zonder on derling overleg de lucht ingaan. Samenwerking Wat die samenwerking betreft: vol gens de Tamara-D.J. komt dat de ■laatste tijd toch een beetje op gang. „Dat is ook beter, dan elkaar uit de lucht te drukken". De R.C.D. nam zaterdagavond de zender van Radio Tamara in beslag en tegen J. v. D. werd proces-verbaal opgemaakt. Vijf minuten, nadat de mannen van de R.C.D. waren ver trokken kwam Radio Tamara echter weer in de lucht. „De man van onze fanklub was meteen paraat en nieu we apparatuur was geen probleem", vertelt Hadzak met onverbloemde trots. Hij voegt er nog aan toe, dat Radio Tamara in de toekomst ge woon hoopt door te gaan op de 102.5 Mhz, elke zaterdagavond van elf uur tot half een. BROUWERSHAVEN Bijeenkomst Bond van Plattelandsvrouwen Vorige week hield de Plattelands vrouwenbond te Brouwershaven de Advertentie Alcantara is superlicht, koel en ademend. Het heeft allure en draagt heerlijk. Wij hebben een heel persoonlijke keuze in korte jasjes, pakjes, blazers en mantels. Dam 19'Zierikzee Tel. 01110-2816 Nu ook voor hoeden en shawls. J ZIERIKZEE/RENESSE, 24-10. In het afgelopen week einde trad C.J.V. Samen Verder uit Zierikzee als gast heer op, voor een enthousiaste groep van 30 C.J.V./ Y.M/C.A. mensen te weten 15 Denen en 15 Nederlanders. H«t bezoek was een vervolg op een bezoek dat de 15 Nederlanders van het gezelschap dit voorjaar aan Denemarken brachten. De organisatie van deze uitwisseling vloeit voort uit de gedachte dat het internationale karakter van de/Y.M.C.A., waarvan de C.J.V. de Nederlandse afdeling is, niet alleen aan de tob maar ook aan de basis voelbaar moet zijn. OOSTERLAND, 24-1U. Het prepareren van het houtwerk tegen houtwbrm en boktor in de Ned. Herv. Kerk alhier heeft zijn beslag gekregen. De kerkeraad heeft deze werk zaamheden onder eigen beheer met eigen mensen kunnen verrichten. Veel dank is de kerk inmiddels ver schuldigd, niet alleen aan de mannen van de kerk die het werk verrichten maar zeker niet minder aan de drie brandweermannen persluchtdragers die het gedeelte boven het kerkpla- fond voor hun rekening namen, door dit gedeelte te bespuiten gemaskerd uiteraard. Verder brengt de kerkeraad dank aan de gemeente Duiveiand, die wei- willen de traktor afstond vóór deze bespuiting. Door al deze welwillende hulp konden deze prepareringjwerk- zaamheden doorgang vinden. Bibliotheek In verband met het bovenstaande zij nog meegedeeld dat dezeweek de bibliotheek van de Herv. éemeente die iedere dinsdagavonc boeken pleegt uit te lenen, geen'doorgang kan vinden om de eenvouiige reden dat de konsistorie, met ke'k en voor- kerk, deze week nog nietje betreden zal zijn. Zodoende zal de bibliotheek weer op woensdag 4 nofember met het boeken uitlenen kjlnnen door gaan. /Het belangrijkste gespreksthema tijdens dit weekeinde was het thema .'.Vredesop voeding". Dit onderwerp is op de deze zomer in Amerika ge houden wereldbondsvergadering van de Y.M.C.A. als hoofdthema i voor de komende jaren gekozen, voor alle 80 landen die op de vergadering aanwezig waren. Naast diskussie was er in dit weekeinde natuurlijk ook tijd ingeruimd voor ontspanning en een blik op de Nederlandse, in het bijzonder de Zeeuwse kuituur. Donderdag ging het gezelschap in Dordrecht aan boord van het C.J.V. schip „Vita Pugna". Tijdens de reis keek men naar de film over het wel en wee van C.J.V. „Samen Verder" in Zierikzee, de film die vorig jaar werd gemaakt ter gelegenheid van het 90-jarig bestaan van de vereni ging. 's Avonds werd een start gemaakt met het diskussieteam „Vredesop voeding". Hierbij werd een diaserie vertoont over de wereldbindsverga- dering deze zomer. „Hoop voor de toekomst" Ook vrijdagmorgen bestond het programma uit diskussie. Vooral werd gesproken over: „Hoop voor de toekomst", 's Middags ging het gezel schap aan boord van een mosselboot om op mosselen te vissen. De gevan gen mosselen werdei) door hen zelf schoongemaakt en 's avonds, in het kamp van C.J.V. „Samen Verder" aan de Rampweg te Renesse, werden ze met smaak genuttigd. De reis naar Renesse werd per fiets gemaakt aan de hand van een puzzeltocht, die de gasten de gelegenheid gaf één en an der te zien van het Schouwse land. De avond werd doorgebracht in het kamphuis te Renesse, waar de volks dansgroep „Schelde" uit Hansweert voor verstrooiing zorgde en zo gelijk tijdig wat van de Nederlandse folklo re liet zien. Overigens werd niet al leen door de in fraaie klederdrachten gestoken leden van de dansgroep ge danst, ook de toeschouwers werden regelmatig bij het dansen betrokken. Zaterdagochtend werd opnieuw ge- diskuseerd. Men sprak in het bijzon der over hoe iedereen thuis met de ei gen groep aan de slag kan met het gestelde thema, 's Middags ging men naar het werkeiland „Neeltje Jans" om een kijkje te nemen bij de Delta werken en 's avonds had men een ge zellige bijeenkomst aan boord van de „Vita Pugna". Zondagochtend woonde men een dienst bij in de Ned. Herv. kerk te Zierikzee. Het was een dienst in twee talen, te weten Engels en Neder lands. Aan de dienst werd medewer king verleend door een koor en ook door de gasten van de C.J.V. Na de dienst gingen de gasten mee naar gastgezinnen, leden van de C.J.V. Zierikzee, waar de maaltijd werd ge bruikt. 's Middags kwam men aan boord van de „Vita Pugna" weer bijeen voor de evaluatie en even na zessen vertrok men uit Zierikzee om de thuisreis weer te aanvaarden. Leden van Schelde" in aktie. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 3