Eindelijk een eigen huis voor Dag- en Avondschool Krediet om sluiting zwembad ,,'t Aquarium" te voorkomen PAAUWE DE ZIERIKZEESCHE COURANT PAAUWE B.V. Na jaren „inwoning" Benedenverdieping „Manhuis straat" voor Zierikzeese ZDASG Extremisten in België Een vredes- suggestie Raadsvergadering Bruinisse Ouders kunnen bijdrage leveren van 9.000,— Kindersterfte in Brazilië Noord-Zuid-Top beëindigd met kompromis Babylijkje tussen huisvuil f i i'-e'j? ij ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 26 oktober 1981 138ste jaargang Nr. 23003 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zlerikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling t 32,30, per jaar 122,60. Losse nummers 65 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. (1797 - 1889) In dit nummer: Vgastheer voor Denen en landgenoten Laat woninginrichter van uw huis een paleisie maken! Wij komen op verzoek gratis en geheel vrijblijvend op elk uur van de dag met stalen bij u aan huls. Zuidweg 20a' - Zonnemaire Telef. 01112-1318, b.g.g. 1469 Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. ZIERIKZEE, 23-10. Na jaren van inwoning heeft de Zierikzeese dependance van de Zeeuwse Dag- en Avond- scholengemeenschap, die nu 300 leerlingen telt, eindelijk een eigen huis. Juist voor de herfstvakantie kreeg mevrouw G. C. Weekhout-Zijderveld, lokaal direkteur, telefonisch toestemming van het ministerie van onderwijs om de be nedenverdieping van het schoolgebouw aan de Man huisstraat in gebruik te nemen. Vandaag werden daar de eerste lessen gegeven. Voordien werd overdag lesgegeven in het Verenigingsgebouw aan 't Vri je en 's avonds werden lokalen „ge leend" van de RSG-dependance aan de Calandweg. BRUSSEL, 25-10. Het feit dat vier Duitse rechtse extremisten zo ge makkelijk in België donderdag kon den vinden bewijst dat er in België een netwerk van neo-Nazi's bestaat. Dat heeft de Belgische minister van justitie, Philippe Moureaux, zondag gekonkludeerd in een vraaggesprek met het zondagsblad Dimanche Pres- se. De vier Duitse rechtse extre misten (die donderdag in Gent en Sint Martens-Latem in België wer den gearresteerd) hebben in België een onderkomen gevonden bij men sen waarvan bekend is dat ze samen gewerkt hebben met het Nazi regime, aldus de Belgische minister. NOORDWIJKERHOUT, 25-10. Het machtsevenwicht tussen de Verenigde Staten en de Sowjet Unie beidt Euro pa de gelegenheid een nieuw veilig heidssysteem te ontwikkelen dat niet gebaseerd is op dreiging met massa vernietigingswapens, maar op een kernwanenvrij gebied. Dit bracht generaal b.d. M. H. von Meyenveldt ex-gouverneur van de Ko ninklijke Militaire Akademie zondag middag naar voren tijdens een inlei ding voor het uitgebreid presidium van de christelijke vredeskonferentie. Vooral voor de 17 docenten bete kent de „vaste standplaats" een hele verbetering, omdat het nu niet meer noodzakelijk is het grootste deel van het lesmateriaal steeds weer mee naar huis te slepen. De ZDASG heeft in Zierikzee nu de beschikking over 6 goede lokalen, die vrijkwamen na de verhuizing van de RSG „Prof. Zeeman" naar de nieuwe school in Poortambacht. De bovenverdieping van de „Man huisstraat" blijft voorlopig nog ter beschikking van de RSG, als depen dance. Nieuw meubilair Afgelopen donderdag en vrijdag werd Let nieuwe onderkomen inge richt, met de hulp van een aantal en thousiaste leerlingen. Het meubilair (tafels en stoelen) mocht nieuw wor den aangeschaft en van de RSG ble ven kasten e.d. staan, die nog konden worden gebruikt. Het was wel even hard werken om dat alles zo snel voor elkaar te krijgen, maar door de gezamenlijke inspanning lukte dat De officiële opening wil mevrouw Weekhout pas laten gebeuren wanJ neer de school goed is opgeknapt. Hier en daar een verfje en wat tim merwerk is noodzakelijk, maar het zal wel januari worden eer dat alle maal klaar is. Wethouder van onder wijs C. Bij de Vaate, die zich als bestuurslid zeer heeft ingespannen voor het eigen onderkomen van de school, is gevraagd de opening te ver richten. Opstapkursus Ook in januari begint weer de nieu we opstapkursus, een korte voorbe reiding (taal, rekenen, studielessen) op het volgen van het MAVO-onder- wijs aan de school. Het is een korte kursus, die 1 ochtend per week wordt gegeven, bedoeld om oude kennis te verfrissen en om weer in het leefpa troon te komen. Aanmeldingen er voor kunnen geschieden bij me vrouw Weekhout (tel. (01110) 3474, thuis). Voor het eerste heeft mevrouw Weekhout, die zelf Nederlands do ceert, nu een eigen kantoor, de voor malige kamer van drs. P. Vis, rector van de Rijksscholengemeenschap. Bijzonder verheugd is zij met name over de ruimte voor de kursus textie le werkvormen. Vrijdag zag het kantoor van mevrouw G. C. Weekhout-Zijderveld, direkteur van de Zierikzeese dependance van de ZDASG er nog wat kaal uit, maar dat zal weldra veranderen. De voormalige kamer van de rector-het bordje prijkt nog op de deur - wordt voor haar het eerste eigen kantoor. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) De resultaten daarvan kunnen nu gemakkelijk worden uitgestald en er BRUINISSE, 23-10. Burgemeester en wethouders van de gemeente Bruinisse stellen de raadsleden voor een krediet van 4500,- beschikbaar te stellen voor het zwembad ,,'t Aquarium" (op Aquadelta) dat in financië le moeilijkheden verkeert. Zou het zwembad sluiten, dan zou een unieke voorziening in Bruinisse voor de in woners en speciaal voor de schoolkinderen en de zwem vereniging, verloren gaan. VIANE. Het ex-piratenschip Veronicarust uit in de sloophaven te Viane, na alle ether-avonturen in het verleden. Voor dit schip geldt het: „sic transitwant straks pakken de slopers de hamer en is het „fini" met het voormalig zendschip. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit punt komt in de raadsvergade ring vrijdag 30 oktober in het ge meentehuis te Bruinisse aan de orde. In verband met het teruglopen van de inkomsten door de zich verslechte rende ekonomische situatie en de on evenredig sterke stijging van de energiekosten, dreigt het exploitatie tekort van het overdekte zwembad 't Aquarium zodanig op te lopen, dat B.V. Rekreatieprojekt Bruinisse ged wongen wordt dit zwembad ten minste in het najaar en in het voor jaar te sluiten. Dit zou voor de ge meentekas een enorme strop beteke nen omdat de gemeente dan naar an dere mogelijkheden moet gaan zoe ken voor het schoolzwemmen in na burige gemeenten. Ouders in aktie Deze ontwikkeling was ook voor het personeel van de lagere scholen aanleiding om bij de ouders af te tasten in hoeverre men bereid was voor het onderdeel leszwemmen een bijdrage te leveren van ƒ1,- per leer ling per les. Hierop hebben alle ou ders zonder uitzondering positief ge reageerd. Voor de scholen komt dit neer op een bijdrage van 9.000,- per schooljaar. Het kollege stelt nu voor een bijdrage van 4.500,- te leveren (de helft van de ouderbijdrage) waar door de kans groter wordt het zwem bad (beperkt) open zal blijven. Bij beperkte openstelling bedraagt het exploitatietekort voor de B.B. Re- kreatie projekt nog altijd 50.000,-. Door woningbouwvereniging „Be ter Wonen" te Zierikzee werd een plan opgesteld voor het verbeteren van 46 woningen in de Deltastraat, Acacialaan en de Van Hertsbe- kestraat. Rijkssteun is inmiddels al aange- vraag bij de hoofdingenieur- direkteur van de volkshuisvesting in de Provincie Zeeland. Deze aanvraag moet nog worden aangevuld met een raadsbesluit waarbij de rijkssteun wordt aangevraagd. Onroerend goedbelasting Verder staat o.a. een herziening van de tarieven van de onroerend goedbelasting op de agenda. Het kol lege stelt de raad voor de belasting wegens zakelijk recht te wijzigen van 8,10 in 7,80 en de belasting wegens fèitelijk gebruik te verhogen van 4,05 in 4,35. Deze verordening treedt in werking met ingang van 1 januari. is permanent plaats voor bv. het weefgetouw en de naaimachine, die zij eerst telkens thuis bewaarde. De ze nieuwe kursus startte dit jaar met 25 leerlingen. Verleden jaar is begon nen met een kursus Spaans, die zeer suksesvol is geweest. In dit tweede jaar werd gestart met 54 leerlingen. Volgend jaar muziek Volgend jaar hoopt men te begin nen met „muziek", waarvoor een do cent uit Goes kan worden aangetrok ken, die daar al lesgeeft aan de ZDASG. Het gaat dus uitstekend met de Zie rikzeese ZDASG, als men bedenkt dat deze in 1974 als Avondmavo (aan de Calandweg) startte met slechts een twintigtal leerlingen. Vervolg pag. 3 BRASILIA, 24-10. In Brazilië ster ven jaarlijks meer dan 20.000 kinde ren aan ondervoeding, aldus professor Flavio Luis Valente, die verbonden is aan de universiteit van Bahia in het noordoosten van Brazilië. Rond de 12 miljoen Braziliaanse kinderen van de onder de 7 jaar zijn ondervoed, zo zei de professor. Sinds 1963 is het aantal mensen in Brazilië dat honger lijdt toegenomen. In dat jaar was 37,8 procent van de Brazilianen ondervoed. Nu is het meer dan 50 procent Volgens officiële rapporten heeft 63 procent van de Brazilianen niet vol doende inkomen om voldoende voed sel voor hun gezin te kunnen kopen. CANCUN, 24-10. De Noord-Zuid- top in Cancun, waar 22 landen, 8 rijke en 14 arme, hebben gesproken over de kloof tussen arm en rijk, is vrydagavond geëindigd met een kompromis over besprekingen op we reldschaal over dit probleem. De deelnemende regeringsleiders bevestigden het verlangen in de Ver enigde Naties een consensus te onder steunen, onderhandelingen op wereld schaal (over de kloof tussen arm en rijk) te beginnen, op een gemeenschap pelijke basis en onder omstandighe den die de mogelijkheid bieden tot vooruitgang van betekenis, met zekere spoed, aldus een verklaring van de voorzitter en de vice-voorzitter van de konferentie. ROTTERDAM, 24-10. Bij de Afval verwerking Rijnmond (AVR) in Ro zenburg is tussen huisvuil het stoffe lijk overschot van een onlangs gebo ren baby gevonden. Het meisje is door geweld om het leven gebracht, zo heeft volgens de Rotterdamse poli tie sektie inmiddels uitgewezen. De politie heeft geen idee over de her komst van de baby. Het huisvuil wordt bij de AVR aangevoerd uit on dermeer de provincie Utrecht, Mid den-Holland, Rijnstreek, Haarlem- Mermeet en de Zuid-Hollandse eilan den. Advertentie Verwachting tot dinsdagavond: Veel bewolking Veel bewolking en enige tijd regen; minimumtemperatuur ongeveer 3 graden; middagtemperatuur om streeks 10 graden; tot vrij krachtig toenemende wind draaiend naar westelijke richtingen. WEERSVOORUITZICHTEN Weersvooruitzichten over Neder land: de cijfers zijn een globale aan duiding: het interval rond deze cij fers moet ruimer genomen worden naarmate de dag waarvoor de ver wachting geldt verder in de toekomst ligt. Verwachting t/m vrijdag 30 okt.: Woensdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 80%. Min.temp.: 6 gr. Middagtemp.: 11 gr. Windkracht: zuidwest 5 Donderdag: Kans op neerslag: 80% Min.temp.: 6 gr. Middagtemp.: 11 gr. Windkracht: zuidwest 5 Vrijdag: Kans op neerslag: 80%. Min.temp.: 6 gr. Middagtemp.: 12 gr. Windkracht: west 4 ZON- EN MAANSTANDEN 27 okt. Zon op 7.25, onder 17.21 Maan op 6.35, onder 17.44 Nieuwe Maan: 27 oktober (21.13) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 27 okt. 3.00 14.49 8.39 20.51 Springtij: 30 oktober HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 26-10. Het K.N.M.I. deelt mede: Morgen, dinsdag komt het weer onder invloed van een diepe de pressie bij IJsland. Een bijbehorende wolkenzone zal ons in de loop van de dag met regen passeren. 's Middags zijn er in de kustprovin cies weer enkele opklaringen moge lijk. Komende nacht wordt het min der koud dan afgelopen nacht toen het in Eelde 2 graden vroor. De mini mumtemperatuur wordt waarschijn lijk al in de avond bereikt en zal rond de 3 graden liggen. Morgen overdag wordt het onge veer 10 graden. De wind neemt toe tot vrij krachtig, eerst uit het zuiden maar draait in de loop van dinsdag naar zuidwest of west. Voor de rest van de week mag op een wisselvallig weertype gerekend worden waarbij het later deze week iets minder koud wordt. I f

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1