De boer wil nu wel erg graag dat het droog wordt k Voorlichter J. H. Zwart legt funktie bij Consulentschap neer Warm pleidooi voor bouw landschap-aangepaste boerderij ONZE PUZZELRUBRIEK 5 De landbouw Nieuwe kaas Wijziging erfrecht De narcose Politiek- inhoudelijk" Afscheid van regio-landbouw Krankzinnig plan „Vrouwen vrede" -voor Te nat voor ploegen Verlies aan schilderachtigheid ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 23 oktober 1981 Nr. 23002 DEN HAAG, 22-10. Het beetje aardappelen en suiker bieten dat nog in de grond zit lijdt nog niet onder de vele regen van de laatste tijd, maar in de loop van de volgen de week zal het toch wel droog moeten worden zodat men weer met de machines het land op kan. Het rooien van de beide gewassen staat nu stil. Dat zeiden donderdag de akkerbouwdeskundigen van het landbouwschap. Van de uien, die wel reeds allemaal de grond uit zijn, ligt nog een kwart op het land, in het belangrijke zuidwest-Nederlandse uiengebied zelfs 40 procent. De bedoeling van dat op het land laten liggen is eigenlijk de uien te laten drogen, maar nu lijdt de kwaliteit onder de regen. Dit terwijl er dit jaar in ons land juist uien van uitstekende kwaliteit zijn geoogst. DEN HAAG, 21-10. De Ne derlandse zuivelindustrie pre senteert dit jaar als nieuwtje fabriekskaas die, niet als boe renkaas, van „rauwe" (dus on- gepasteuriseerde) melk ge maakt is. Na de Kollumer en de „Terpkaas" uit Fries land komt nu de „Texelaar" de markt op. De bevoorrading van winkels met deze kaas van het Goudse type begint op 26 oktober. Minister drs. J. de Koning van landbouw en vis serij nam dinsdag in Den Haag het eerste exemplaar in ont vangst. „Texelaar" (geen schape-, maar koeiekaas) wordt ge maakt in de tot Melkunie Hol land behorende fabriek „De Eendracht" op Texel, volgens een door Melkunie Holland en de Nationale Coöperatieve Zuivelverkoopcentrale NCZ gevonden produktiemethode. Verkocht wordt het nieuwe produkt door de Nederlandse Kaasunie. (ASSAA/W\AAAA/WWWIAAAA/W> DEN HAAG, 21-10. In het wetsont werp tot wijziging van het erfrecht in boek vier van het nieuwe Burgerlijk Wetboek is de positie van de langstle vende echtgenoot aanzienlijk ver sterkt. Deze versterking geldt zowel voor het geval dat er sprake is van een testament, als voor het geval dat er geen laatste wil is opgemaakt. Het wetsontwerp dat inmiddels bij de Tweede Kamer is beland, zal naar verwachting omstreeks 1985 in wer king treden. UTRECHT, 22-10. In de Nederland se ziekenhuizen worden jaarlijks acht negenhonderdduizend narko- ses gegeven. Tachtig tot honder pa tiënten overlijden in aansluiting op- de narkose en in zestig procent van deze gevallen heeft de anesthesist mogelijk een verwijtbare fout ge maakt. Deze gegeven heeft prof. dr. J. F. Crul, hoogleraar in de anesthe siologie in Nijmegen, verzameld voor een kongres in Rotterdam, volgende week, waarop zal worden gepro beerd een nieuwe gedragskode voor anetsthesisten op te stellen. DEN HAAG, 22-10. Het kabinet is niet gevallen als gevolg van een be drijfsongeval of een beperkt zakelijk konflikt. Het kabinet is gevallen om dat twee visies over de bestrijding van de ekonomische krisis funda menteel zijn gebotst. De kabinetskri- sis is heel nadrukkelijk politiek- inhoudelijk van aard. Dat heeft de voorzitter van de PvdA, Max van den Berg, donder dagmiddag gezegd in Den Haag. Hij sprak ter gelegenheid van de opening van het driedaags huishoudelijk kon gres van de PvdA in het Nederlands Congresgebouw. Volgens Van den Berg bleek de kloof tussen de PvdA-visie (een ak- tief en planmatig werkgelegenheids beleid) en de visie van de rest van het kabinet (bezuinigingen, matigen en de vrije markt) zo groot, dat de PvdA-ministers wel moesten breken. Van den Berg vindt dat hun daad ge tuigt van „politieke moed". KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND WAALWIJK. De schoenfabriek Jac. Bergmans in Waalwijk heeft kollektief ontslag aangevraagd voor vijftig werknemers van de eigen stikkerij en de gelieerde stikkerij Danico in Reussel. Ondernemings raad en betrokken personeel zijn in gelicht. Volgens een mededeling van het bedrijf is er overleg met de vak bonden gaande. RIETHOVEN. De douane van Eindhoven, de fiscale inlichtinten- en opsporingsdienst en de rijkspolitie Bergeyk hebben een illegale alko- holstokerij in Riethoven bij Eindho ven opgerold. De stokerij bevond zich in een boerderij. VOORBURG. Op verdenking van een poging tot oplichting is een 22- jarige wachtmeester van het korps rijkspolitie door de gemeentepolitie te Schiedam aangehouden en in ver zekerde bewaring gesteld. Een woordvoerder van de rijkspolitie heeft dit meegedeeld. De regen, aldus het Landbouw schap, heeft ook het inzaaien van wintertarwe vertraagd. Dat zou kon- sekwenties kunnen hebben, maar het is nog veel te vroeg om daar voor spellingen over te doen. Geen grote problemen Bij het proefstation voor de akker bouw in Lelystad ziet ir. M. A. van der Beek op dit moment ook nog geen grote problemen, maar hij voorziet ze wel als het niet heel gauw droog wordt. Nu het weer kouder is gewor den zal het langer gaan duren voor het water uit de akkergrond is ver dwenen. Verdampen doet het niet meer, de boer zal er pas van verlost zijn als het naar diepere bodemlagen is weggezakt. De lage grondwatertemperatuur maakt aardappelen gevoeliger voor het gebrek „blauw". Maar op dit ogenblik is het nog niet zo dat uit de grond gekomen aardappelen al wer kelijk blauw zijn. Suikerindustrie De suikerindustrie kan met haar kampagne tot aan of tot over het week-einde verder, maar vreest vol gende week wel moeilijkheden als er niet gauw een paar drogen dagen ko men. De Suiker Unie, verwerkster van ongeveer tweederde van de Neder landse suikerbietenoogst, had don derdagmorgen nog genoeg gerooide bieten op het land liggen om de fa brieken een halve week draaiende te houden, plus voorraad bij de fabrie ken. De Suiker Unie verwacht in totaal 4,4 miljoen ton bieten te moeten ver werken. Daarvan zit bijna de helft nog in de grond. Verwerkt is 1,8 mil joen ton, op het land ligt nog 360.000 ton gerooide bieten en 90.000 ton.ligt bij de fabrieken op verwerking te wachten: HEERLEN. Het grote sukses van de belangengroeperingen bij de ge meenteraadsverkiezingen woensdag in Zuid-Limburg, is voor het C.D.A. aanleiding terughoudendheid te be trachten met zijn eerder geuite drei gement, leden van deze partij uitko mend op een andere lijst dan die van het C.D.A. te royeren. UTRECHT. Volgens de FNV-amb- tenarenbond ABVA/KABO zullen de komende jaren bij de raden van ar beid duizend tot 1.500 van de 2.800 banan verdwijnen. Deze drastische personeelsinkrimping is praktisch onvermijdelijk door verdere automa tisering en vereenvoudiging van de kinderbijslagregeling. ROTTERDAM. De Rotterdamse narcoticabrigade heeft vijftien aan houdingen verricht in en om een wo ning aan de Parallelweg in Rotter dam. Het ging volgens de politie om een pand van waaruit veel jongeren van harddrugs werden voorzien. „We draaien schitterend en liggen voor op het schema", aldus een woordvoerder: „In onze zes fabrie ken tezamen wordt per dag 48.000 ton bieten verwerkt in plaats van de ge schatte 44.000. Ook bij de CMS draai en de fabrieken zo goed, dat men voorligt op het normale schema. Bij deze onderneming is veertig procent van bieten verwerkt. AMSTERDAM. Ongeveer 200 men sen hebben bij het monument van de dokwerker op het jonas Daniël Mei- jerplein in Amsterdam deelgenomen aan de jaarlijkse demonstratie ter ge legenheid van het Joodse „Vreugde der Wet" feest. De demonstratie was georganiseerd door het solidariteits- komité voor de Russische Joden. NOORDWIJK. Demissionair mi nister van landbouw De Koning zal „serieuze aandacht" besteden aan het advies van de bosbouwvoorlich- tingsraad om 1800 tot 2000 tijdelijke banen te scheppen in de bosbouw. De bewindsman heeft dit donderdag in Noordwijk gezegd, waar hij voor me dewerkers van de plaatselijke bos- wachterij sprak. ROTTERDAM. De Stichting Uitvin derscentrum ID/NL in Rotterdam, die sinds 1 januari 1981 voor twee jaar kan werken met subsidie van het ministe rie van ekonomische zaken, heeft tien uitvindingen van partikulieren in be handeling die mogelijk op korte ter mijn tot toepassing in de Nederlandse industrie kunnen leiden. EINDHOVEN. Op een aantal afde lingen van Philips is uit een intern onderzoek gebleken dat in de indirek- te sektor een deel van de aktiviteiten kan vervallen, waardoor gemiddeld twintig procent van de indirekte ar beidsplaatsen overbodig wordt Een woordvoerder van Philips heeft dat donderdagmiddag desgevraagd be vestigd. HAAMSTEDE. In april 1935 daalde de eerste „autogiro" (helicopter) op het vliegveld van Haamstede. Ijr bleek nog een (historisch) plaatje van. ZIERIKZEE, 22-10. Per 1 november a.s. gaat de heer ing. J. H. Zwart de- Rijksdienst Consulentschap voor de Akkerbouw en de Rundveehouderij te Goes met de regeling VUT verlaten. De heer Zwart is sinds 1 november 1963 op Schouwen-Duiveland werkzaam als bedrijfsvoorlichter bij de landbouw- voorlichtingsdienst. DEN HAAG, 22-10. Het plan van het ministerie van volks huisvesting en milieuhygiëne het statiegeldsysteem voor dranken en met name voor melk uit te breiden en des noods verplicht te stellen is een krankzinnigplan, meent prof. K. Lidgren van de universiteit in Lund (Zweden). Als specialist inzake milieu- en energiezaken is fiij onder meer adviseur voor dé Zweedse re gering: Op een persbijeen komst in Den Haag deelde hij donderdag mee, dat vervan ging van alle melkkartons door retourflessen de Neder landse bevolking ruim hon derd miljoen gulden per jaar gaat kosten. Daar staat tegeno ver een besparing van slechts een miljoen gulden doordat minder afval verwerkt hoeft te worden. De Zweedse deskundige, die al meer dan twintig boeken op het gebied van de verpakking op zijn naam heeft, baseert zijn berekeningen op de extra kosten die moeten worden ge maakt voor de vervaardiging, de opslag, het transport en de verwerking van de vele miljoe nen melkflessen, die dan dage lijks in cirkulatie komen. Bo vendien betekent terugkeer naar de melkfles een forse ka pitaalsvernietiging in de ver pakking sindustrie. Om deze reden heeft de Zweedse rege ring van een dergelijk plan af gezien, aldus Lidgren. Tot 1 oktober 1969 was zijn rayon de polder Schouwen, dus het weste lijke deel van de regio. Zijn werkge bied betrof toen zowel akkerbouw als veehouderij. Na die tijd werd de funktie weer gespecialiseerd en kreeg de heer Zwart de akkerbouw bedrijven van het gehele gebied tot zijn werkterrein. UTRECHT. De Utrechtse Bioscoop maatschappij die de film „Het meisje met het rode haar" in haar zalen draait wil dat het kabelnet in Utrecht het onmogelijk maakt dat deze film dor een illegale zender via de kabelanten ne in Utrecht wordt vertoond Als bedrijfsvoorlichter heeft de heer Zwart zeer veel kontakt gehad met het landbouwbedrijfsleven. Hieronder worden dan in de eerste plaats verstaan de ruim 400 akker- bouwbedrijven op Schouwen-Duive land, maar ook de loonwerkbedrij- ven, de handel en de coöperaties, de landbouworganisaties als C.B.T.B. en ,Z.L.M., het Waterschap, enz. In het bijzonder werkte hij nauw samen met de Vereniging voor Bedrijfs voorlichting. In deze kringen heeft de heer Zwart daardoor in een periode van 18 jaar veel bekendheid gekregen. Ieder die vragen had op het gebied van land- bouwtechnisch of bedrijfsekonomi- sche zaken kon bij hem terecht. Als zodanig was hij op Schouwen- Duiveland de verbindingsman tus sen de Schouwse en de Duivelandse boeren het het Consulentschap te Goes. Op vrijdag 30 oktober a.s. zal tij dens een officiële bijeenkomst af scheid van hem worden genomen door vertegenwoordigers van het be drijfsleven en de medewerkers van het Consulentschap. Aansluitend hierop zal van 17.00 - 18.00 uur in het „Tonnenmagazijn" te Brouwersha ven een receptie worden gehouden, waarop ieder die dat wenst persoon lijk afscheid van de heer Zwart zal kunnen nemen. DEN HAAG, 22-10. De beweging „Vrouwen voor vrede" heeft donder dag in Den Haag minister Van Mierlo van defensie ruim 53.000 brieven aangeboden, waarin vrouwen zich uitspraken tegen het gebruik van kernwapens. Een delegatie van de. circa vijftig in het wit gestoken vrou wen had vervolgens op zijn departe ment een onderhoud met de bewinds- We verwachten een enorm aantal inzendingen volgende week, want als radio,£n televisie een dagje uitvallen en hagel en regen met bakken uit de hemel komeni. vallen, dan kan het opbssen van onze weekpuzzel een aardige bezigheid zijn. De oplossing kan op een briefkaart of in een enve loppe gefrankeerd met 65 cent, wor den gestuurd naar: Redaktie Zierik- zeesche Nieuwsbode, Postbus 1, Zie- rikzee. De winnaars van de weekpuz zel van verleden week zijn: NIJKERK, 22-10. De nationale ploegkampioenschappen, die deze week vrijdag en zaterdag in Zuide lijk Flevoland bij Nijkerk zouden worden gehouden, zijn een week uit gesteld. Het „Nationaal Ploegkomi- té" van de drie centrale plattelands jongerenorganisaties heeft hiertoe moeten besluiten nu de regen het land te nat heeft gemaakt. Eerste prijs: Mevr. A. J. Brewer-Zorge Molenstraat 36 Zierikzee Tweede prijs: Mevr. Van Veen-Ruissen Mosselstraat 30 Bruinisse De oplossing van de puzzel: HORIZONTAAL; -.1. renbaan; 6. ijstaart;,12..nors; 14. pand; 15.,nr.; 17,, mandoline; 20. b.i.; 21. dak; 23. koe koek; 24. kan; 25. imam; 27. keker; 28. Kent; 29. Epsom; 31. net; 32. Ver di; 33. tram; 35. Haik; 36. Eernnes; 37. oorlog; 39. loep; 41. pier; 43. odeon; 45. log; 47. kegel; 49. puin; 50. potas; 52. mens; 53. sen; 54. wartaal; 56. lip; 57. T.T.; 58. kandelaar; 60. ge; 61. oord; 62. laat; 64. kazemat; 65. seg ment. VERTIKAAL: 1. rendier; 2. N.N.; 3. bom; 4. arak; 5. asnok; 7. spier; 5. tank; 9. Ane; 10. ad; 11. twintig; 13. sokkel; 16. ramp; 18. Deen; 19. loet; 20. band; 22. kastelein; 24. kerkorgel; 26. Mormoon; 28. keileem; 30. manen; 32. Varik; 34. mep; 35. hop; 38. kopstuk; 40. botter; 42. Elspeet; 44. duet; 45. lord; 46. gaal; 48. enig; 50. panda; 51. Saaie; 54. warm; 55. laag; 58. koe; 59. ram; 61. Oz.; 63. te. DE NIEUWE PUZZEL WAGENINGEN, 22-10. Velen betreuren het verdwij nen van de traditionele - vaak schilderachtige - boerde rijtypen uit het Nederlandse landschap. De kritiek daarbij is dat bij het ontwerp van moderne boerderijen en bijbe horende bedrijfsgebouwen te weinig wordt gelet op de funktie van het ge bouw in het agrarisch landschap. Om daar verandering in te brengen zou er meer met bouwmaterialen moeten worden gewerkt, die door struktuur en kleur beter bij het landschap passen. Ook zouden er richtlijnen moeten komen voor een betere landschappelijke inpassing van nieuw te bouwen boerenbe drijven. Dat is de mening van prof. ir. A. A. Jongebreur, buitengewoon hoogle raar in de landbouwarchitektuur aan de Landbouwhogeschool in Wagenin- gen. In zijn inaugurele rede, die hij donderdag uitsprak ter gelegenheid van zijn aanstelling als hoogleraar, wees Jongebreur er op dat de vinding van de ligbox in 1961 mede het aan zien van het platteland de laatste twintig jaar drastisch heeft veran derd. „In de afgelopen tien jaar zijn er in Nederland 20.000 boxenstallen gebouwd (13,7 miljoen vierkante me ter) en leverde uitbreiding van de produktie in de varkenshouderij een oppervlakte van 540 hektare aan nieuwe gebouwen op. Tot 1945 heb ben boerderijen regionaal afwisse lend het aanzien van het landschap in belangrijke mate beïnvloed, maar door de grootscheepse nieuwbouw is het verschil in typen boerderijen tus sen de diverse streken verdwenen", aldus Jongebreur, die meent dat er een soort universele landbouwarchi tektuur is ontstaan, die meer wordt bepaald door de soort van het bedrijf aan door het landschap of door streekgewoonten en -tradities. Jaarlijkse prijs Jongebreur lanceerde het idee om een jaarlijkse prijs in te stellen voor gereedgekomen boerderijen die de toets der kritiek uit het oogpunt van landschapsinpassing, bedrijfsvoe ring en bouwkosten kunnen doorstaan. De sektie Landbouwbe drijfsgebouwen van de vakgroep Landbouwtechniek van de L.H. denkt volgens Jongebreur de komen de jaren een bijdrage te kunnen leve ren als het gaat om afwegen van ei sen bij boerderijnieuwbouw. Daarbij spelen naast een goede landschapsin passing ook arbeidsbehoeften, werk omstandigheden, bouwkosten, ener giebehoeften, veiligheid en gedrag en gezondheid van dieren een rol. Met name in de varkens- en pluim veehouderij heeft een efficiënte op- pervlaktebenutting er volgens de hoogleraar toe geleid, dat de lig- en loopruimte de afgelopen twintig jaar voor fokzeugen met biggen 55 pro cent kleiner is geworden en voor mestvarkans 27 procent. „Hiermee zijn de grenzen van aanpassingsver mogen van de dieren bereikt", aldus Jongebreur. Vleeskalverstallen In de Nederlandse vleeskalverstal len is volgens hem nog zeker 75 pro cent van de boxen smaller dan de vastgestelde zeventig centimeter. Driekwart van de dieren meet het doen met een box die zes tot titn cen timeter te smal is. Aanpassing van die maten brengt volgens Joigebreur konsequenties voor het inkorten v*n de kalverenhouder met zichmee. Een meer verantwoorde'huishou ding moet volgens hem Wstand ko men door overleg tussen kilvermeik- fabrikanten, kalfvleesjfoducenten en de overheid. De L.H.onderzoekt op het moment een nieure vorm van kalverenhouden: groephuisvesting. De eerste onderzoden bieden perspektieven, maar zijn wel ho gere arbeidskosten. Pjif- Jongebreur is naast zijn nieuwe tóan als buiten gewoon hoogleraar' plaatsvervan gend hoofd afdeling^ouwkunde van het Instituut voor mechanisatie, Ar beid en Gebouwen/IMAG) in Wage- ningen. HORIZONTAAL: 1. soort da mesmantel; 6. ondervraging van een verdachte; 12. dun uiteinde van een zweep; 14. smerig; 15. chemisch sym bool; 17. oude lengteëenheid; 18. ge graven diepte; 20. persoonlijk voor naamwoord; 21. soort onderwijs (afk.); 22. regelmaat; 24. overscharige kaart in het kaartspel; 26. kleur; 28. gezichtsorgaan; 29. sierlijk dier; 30. metaal; 32. korte kous; 33. antwoord betaald (alk. op telegrammen); 34. grondsoort; 35. lang smal stuk; 37. muzieknoct; 38. uitgestrekte boomlo ze vlakte in Argentinië; 39. drager van de wereldbol; 41. opgelegd werk; 42. waterhoudend magnesiumsili caat; 43. rangtelwoord; 47. schrijf- kosten (Latijn); 50. schaakterm (afk.); 52. deel van het gezicht; 53. bloedvat; 54. schuifbak; 55. klooster zuster; 57. uiting van genegenheid; 58. siavel van een vogel; 59. bil jartslok; 60. luchtig zomerverblijf; 62. opstandeling; 64. waterkering; 65. voegwoord; 66. eminentie (afk.); 68. kleiï besteend rijshoofd bij zeewe ringen; 69. ongeveer (afk. Latijn); 70. mizieknoot; 71. insnijding, kerf; 73. doorweekt (van grond); 75. kinststeen uit kleine stukjes mar iner en cement; 76. oorlogsvaartuig. VERTIKAAL: 1. schei wand in een schoorsteen om twee rookgeleidin- gen te hebben; 2. overblijfsel bij ver branding; 3. dunne plek in een kle dingstuk; 4. bittere stof; 5. land bouwwerktuig; 7. eerstvolgende (afk.); 8. in grove trekken; 9. op deze plaats; 10. aardrijkskundige aandui ding (afk.); 11. eksterachtige vogel; 13. gril, kuur; 16. op het genoemde of bedoelde; 18. roofdier; 19. ontvlek- kingsmiddel; 21. metaal; 23. 0,1 gram (afk.); 24. vierwielig motorvoertuig; 25. oevergewas; 27. trekdier; 29. be lemmering (figuurlijk); 31. troef kaart bij diverse kaartspelen; 34. stof; 36. R.-K. geestelijke; 38. smalle weg; 40. schutsluis; 44. elasticiteit; 45. veel kostend; 46. stad in Duits land; 47. adreskaartje met oog; 48. wars van laagheid; 49. dwaas; 51. groot rond zitkussen; 54. wapen kreet, devies; 56. de onbekende (afk. Latijn); 59. gehalteëenheid van goud (afk.); 61. deel van de voet; 63. niet scherp; 64. weinig levendig; 67. maand van het jaar; 69. rauw, ruw (van taal); 71. volksnaam van de kauw; 72. chemisch symbool; 73. titel (afk.); 74. stoomschip (afk.).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 5