Een derde gaat verloren door ziekten en insekten Een kleinigheid vergeten De wereldvoedselproduktie ELEKTRO LIEVENSE Van der Marei (Viane) sloopt ex-zendschip „Veronica" STREEKNIEUWS Vandaag toch radio en televisie Brieven van Napoleon ANWB/Consumentenbond: anti- roestbehandeling beneden peil „Bandidos" in New York Langspeelplaat van Zeeuwse popmuziek De Sinaï-bijdrage Wat biedt de BEELDBUIS? BONN, 22-10. Schadelijke dieren, planteziekten en on kruid vernietigen op het ogenblik ruim een derde van de potentiële wereldvoedselproduktie. In de tropen is de schade als gevolg van insekten en ziektes nog groter. Dit is de konklusie van een donderdag gehouden internationale bijeenkomst in Bonn, waaraan is deelgenomen door wetenschapsmensen en funktionarissen van de Verenigde Naties en de Wereldbank. De deelnemers aan de konferentie hebben op grond van deze vaststel ling aangedrongen op internationale maatregelen ter bescherming van ge wassen die recht doen aan het milieu en de natuurlijke omstandigheden. Daarbij zou vooral aandacht moeten worden gegeven aan maatregelen die tegemoet komen aan de behoeften van de kleine landbouwbedrijven in de ontwikkelingslanden. Het meest geschikt voor de derde wereld is vol gens de deskundigen de zogenaamde geïntegreerde plantenbescherming, dat wil zeggen landbouwmethoude Advertentie Aanleg Elektr.- en waterinstallaties Verkoop en reparaties Elektrische apparaten Radio-apparatuur Televisie - Video - enz. 01114 -1368 01119 -1634 waarbij biologische en chemische bestrijdingsmaatregelen worden ge- kombineerd. Getallen De staatssekretaris van het West- duitse ministerie vna ontwikkelings samenwerking, Alwin Bruck, il lustreerde de betekenis van deze kwestie met enkele getallen. Als het produktieverlies met slechts vijftien procent zou kunnen worden vermin derd zou per jaar over de hele wereld honder miljoen ton meer graan be schikbaar komen. Daarmee zouden bijna honderd miljoen mensen kun nen worden gevoed. De waarde van die hoeveelheid graan bedraagt om streeks 45 miljard gulden, ongeveer het totale bedrag bedraag omstreeks 45 miljard gulden, ongeveer het tota le bedrag dat de westerse industrie landen per jaar aan ontwikkelings hulp besteden. Prov. Kommissie Financiën Op vrijdag 30 oktober vergadert in het Provinciehuis te Middelburg, de Provinciale Kommissie voor de Fi nanciën (9.30 uur v.m.). Prov. Kommissie Onderwijs Op 20 november vergadert de Pro vinciale Kommissie voor het Onder wijs in het Provinciehuis te Middel burg (14.00 uur). Prov. Kommissie Milieubeheer Op vrijdag 30 oktober vergadert in het Provinciehuis te Middelburg, de vaste kommissie van Advies en Bijstand voor het Milieubeheer (14.00 uur). ZIERIKZEE Informatieblad Johan Louis de Jongeschool De J. 1. de Jongeschool heeft een zeer handig boekje uitgegeven waarin alle informatie over de school is opgenomen. Onderwerpen als: struktuut van de school, de schoolvereniging', het nut van een ouderkommissie e.d. komen hierin aan de orde. Ook de geschiede nis van de school wordt in dit boekje aangehaald. De school werd 14 janua ri 1868 geopend met 90 leerlingen, kleuters en lagere schoolkinderen. In 1911 werd een zelfstandige kleuter school Rehoboth opgericht. Schoolkrant Praatpaal In schoolkrant ,,De Praatpaal" van de Theo Thijssenschool en de Woel waters, meldt hoofd van de school, de heer J. L. Goedhart dat de teke ningen voor nieuwbouw van Theo Thijssenschool zijn opgestuurd naar de Bouwkundige Hoofdinspektie te Den Haag. Ondertussen zijn er besprekingen geweest over het aan passen van een gedeelte van de Theo Thijssenschool voor huisvesting van de kleuters. Verder wordt in deze schoolkrant volop aandacht geschon ken aan de herfst. RENESSE Puzzelwandeltocht C.J.V. De slechte weersomstandigheden verhinderden dat de puzzelwandel tocht, die de C.J.V. De Schakel te Re- nesse deze week organiseerde, een sukses werd. Het evenement, dat gehouden werd ten bate van een school voor Tigrese vluchtelingen in de Soedan, was oor spronkelijk gepland op dinsdagmid dag. In verband met de regen werd OUWERKERK, 22-10. Het voorma lige zendschip van Radio Veronica, de „Norderney" wordt volgende week in Viane bij Ouwerkerk door de fa. Van der Marei gesloopt. Radio Veroncia heeft vanaf deze trawler tien jaar lang zijn program ma's via de golflengte 192 en later 538 meter de ether ingezonden. Het schip lag toen voor de kust van Schevenin- gen even buiten de Nederlandse ter ritoriale wateren. 1974 Aan het piratenbestaan van Vero nica kwam in 1974 een einde toen Ne derland het verdrag van Straatsburg ratificeerde, hetgeen de medewer king aan uitzendingen vanuit zee strafbaar stelde. Via omzwervingen is het schip nu bij sloper M. van der Marei terechtgekomen. Hij zegt dat hij het schip, dat nog in goede staat verkeert, tegen een oud-ijzerprijsje gekocht heeft. i HILVERSUM, 22-10. De problemen tond de omroep-CAO voor 1981 ontston den rond de besteding van de gekorte twee procent op de prijskompensatie. De bonden willen die geheel in arbeidsplaatsen omgezet zien, de werkgevers zeiden daarvoor geen mogelijkheden te hebben. Dat resulteerde in een oproep tot een staking afgelopen vrijdag van ze ven tot twaalf uur, waaraan volgens de bonden door ongeveer 1500 om roepmedewerkers gehopr werd gége-~- ven. De vier Hilversumse radioZétfJ ders waren die ochtend lucht en ook de prógrarftift& s Van de schooltelevisie bleven uit. CHICAGO, 22-10. De Ameri- kaasnse federale inlichtingen dienst (FBI) heeft 19 brieven van Napoleon teruggevonden, die halverwege de jaren 70 gestolen waren uit een Franse bibliotheek. Dit hebben Ame rikaanse funktionarissen mee gedeeld. De brieven zijn gestolen door een Fransman, aldus de FBI. Deze had hen verkocht aan een Amerikaan, die niet van de diefstal op de hoogte was. De Amerikaan had de brieven ge schonken aan een privé-insti- tuut in Chicago, dat histori sche brieven verzamelt. De brieven, die een grote historische waarde hebben, zullen binnen een maand aan de Franse regering worden overhandigd. toen de beslissing genomen om het gebeuren uit te stellen tot donder dagmiddag. Toen het donderdagoch tend weer bar slecht was, besloot men om op weersverbetering voor de middag te wachten om het evene ment toch doorgang te laten vinden. Weliswaar bleef het 's middags droog, maar het deelnemersaantal bleef tot 4 beperkt en de baten bleven negatief. Erg jammer voor de initia- tiefnemers die veel tijd in de organi satie hebben gestoken. DEN HAAG, 22-10. Slechts één op de zes auto's in Nederland krijgt een rede lijke tot volledige anti-roestbehandeling. Tot deze konklusie komen ANWB en Consumentenbond na een gezamenlijk onderzoek van 95 willekeurig geko zen auto's. De overige onderzochte wagens waren niet best of uitgesproken slecht getectyleerd. Uit het onderzoek bleek dat het tectyleren het minst slecht geschiedt bij de bedrijven die in een dergelijke behandeling zijn gespecialiseerd, de zogenaamde ML-stations. Van de door deze stations verzorgde auto's was bijna één op de vier redelijk tot goed behandeld. Bij de door de im porteurs behandelde auto's was dit bij één op de zes en bij de door de ga rages of dealers getectyleerde wa gens bij geen enkele het geval. Nuttig Ondanks dit resultat menen ANWB en Consumentenbond dat een ML-behandeling toch nuttig is. Elk roestplekje minder is meegenomen, bovendien is er garantie, aldus de beide organisaties. Ze vinden echter wel dat er aan die garanties nog veel verbeterd moet worden. Volgens de ANWB en Consumentenbond worden vaak ondoorzichtige voorwaarden en uitsluitingen gehanteerd, en meestal is het ook niet duidelijk wie nu pre cies de garantie verleent. Deze volgens een woordvoerder uit de omroepbonden eerste officieel door de bonden gesteunde staking in de geschiedenis van de Nederlandse Omroep was voorafgegaan door een korte aktie op dinsdagavond 13 okto ber van de technici van de NOS. Zij' waren er toen verantwoordelijk voor, dat het programma ,,Mies" twaalf minuten te laat begon. Plan stakingsdag Toen deze week de onderhandelin gen opnieuw geen resultaat hadden en de bonden een staking van een he le dag voor vrijdag 23 oktober aan kondigden, spanden de werkgevers bij de president van de rechtbank in Amsterdam een kort geding aan in een poging deze staking te voorko men. Intussen was ook een bemidde lingspoging van minister Van der Louw op niets uitgelopen. De uitspraak van de president, die de bonden in het gelijk stelde, ver snelde de hele procedure. Minister Van der Louw bleek bereid te zijn de werkgevers wat meer financiële ruimte te bieden, hetgeen uiteinde lijk leidde tot een akkoord van don derdagmiddag en het afgelasten van de staking. Vandaag (vrijdag) dus toch radio en tv. Kinderpostzegelaktie Ten bate van de jaarlijkse kinder postzegelaktie werd door de leerlin gen van de zesde klas van de openba re lagere school ,,'t Staepel'of" voor maar liefst 1940,— aan bestellingen geboekt. In totaal werden 202 mapjes kaarten besteld en 384 zakjes postze gels. NOORDWELLE Ned. Bond van Plattelandsvrouwen afd. Noordwelle e.o. Woensdag 28 oktober houdt de Ne derlandse Bond van Plattelands vrouwen afdeling Noordwelle e.o. een bijeenkomst in het nieuwe dorps huis te Ellemeet. De avond zal wor den gevuld met een modeshow van door de leden gemaakte kleding. Voor tijd: zie agenda. NIEUWERKERK Opbrengst kollekte De Zeeuwse huis aan huis kollekte bracht in Nieuwerkerk 547,85 op. Aan alle gevers en kollektanten is dank verschuldigd. BRUINISSE Vergadering gemeenteraad Op vrijdag 30 oktober wordt ten gemeentehuize een vergadering van de gemeenteraad gehouden. Ouderavond kleuterschool Ouderkommissie en leidsters van de Openbare kleuterschool ,,'t Kwetternest" nodigen alle ouders en belangstellenden uit voor de ouder avond op donderdag 29 oktober. Er zal o.a. een lezing door de schooltan- darts de heer Vinkenborg worden ge houden, waarbij het volgende ter sprake komt: het doorbreken, het rechtzetten en het poetsen van de tanden en de schooltandheelkunde. Na de pauze volgt het huishoude lijk gedeelte waarin ook een kleine verloting zit. PTT telekommunikatie Donderdag 17 december brengt de mobiele telefoonwinkel van de PTT telekommunikatie een bezoek aan Bruinisse. De nieuwste modellen te lefoons en accesoires kunnen in deze winkel worden verkocht. De PTT wagen zal die dag van 9.30 tot 12.30 uur op het Kerkplein staan. HILVERSUM. Minister Van der Louw heeft na het gesprek dat hij donderdagmorgen heeft gevoerd met een delegatie van de omroepwerkge- vers alleen willen loslaten dat het lijkt dat nu ook inderdaad wat meer ruimte is gekomen om de partijen eventueel tot elkaar te brengen. NEW YORK, 22-10. In 1980 hebben bijna 125.000 Cubanen het kommu- nistische eiland van Fidel Castro de rug toegekeerd. Velen kwamen in on telbare boten op de kust van de zuid elijke Amerikaanse staat Florida aan. Onder hen bevonden zich ook vele Bandidos", die in Cuba in de gevangenis hadden gezeten. De Amerikaanse justitie meent dat 24.000 van de in Florida aangelande Cubanen misdadigers zijn. Volgens het tijdschrift „New York" is een „leger van Cubaanse kriminelen" de grootste Amerikaanse stad binnen gedrongen, waar in 1980 getuige de dokumentatie van de politie 1800 moorden werden gepleegd. Ongeveer 2000 gewapende bandi doszouden momenteel New York onveilig maken. Ze houden zich voor al bezig met roofovervallen, maar ook met ontvoeringen en moord-in- opdracht, zo zegt de politie. Als ie mand weerstand biedt, dan schieten ze meteen. De koelbloedigheid van de „bandi dos" doet zelfs de meest ervaren poli tiemannen versteld staan. Twee van hen S. William Modesto en Andrew Lugo, gingen vorig jaar achter de Cu banen aan om een door hen gepleegde moord op een politieman op te los sen. Beiden werden bij een schietpar tij met de Cubaanse misdadigers ge wond. MIDDELBURG, 23-10. Zaterdag 24 oktober wordt in de foyer van de Schouwburg te Middelburg de lang speelplaat „Klompop 81" gepresen teerd. Deze plaat is het eerste resul taat van een samenwerkingsverband van enkele Zeeuwse amateur popmu sici en popbelangstellenden binnen de nieuwe „Pop Vereniging Zeeland". Van zaterdag af zal deze langspeel- plaat in de Zeeuwse platenwinkels te koop zijn voor f 12,50. De plaat zal onder meer worden aangeboden aan de Zeeuwse Culturele Raad (omdat deze vereniging in de toe komst van deze Raad een ondersteu ning verlangt) en aan de Centrale Dis cotheek Zeeland, om de Zeeuwse pop muziek een zo breed mogelijk gehoor moet krijgen. UTRECHT, 22-10. De CNV- vakbond van militairen Facom staat positief tegenover de plannen van de regering om deel te nemen aan een in ternationale vredesmacht in de Si- naï. Maar de bond vindt het bedenke lijk als die vredesmacht zou worden gerekruteerd uit het bestaande, toch al krappe personeelsbestand van de krijgsmacht. Zondag 25 oktober, 20.00 uur, Ned. 1: Frans Halsema. De conferencier tij dens zijn show. ZONDAG 25 OKTOBER NED. I: De Eucharistieviering wordt uitgezonden vanuit de Sk Aegtenkapel te. Hilversum. In de programmareeks Eer bied voor het leven wordt gediskusieerd over een gewenste dood. De avonduit zending wordt na het journaal verzorgd door de KRO en vangt aan met het vo geltje „Tweede". Dan een aflevering van de reeks Hollywood over de stomme film in Amerika. Dan een selektie van liedjes en sketches uit de theatershow van Frans Halsema. Prinses Irene spreekt met de marxistische cultuurfilosoof üfpger Ga- raudy, naar aanleiding van zijn boek Voor de opkomst van de vrouw. Vlinders tellen niet mee is de titel van de Engelse tv film van de hand van Wally D. K. Dale. Hierin verschijnt een vreemdeling in de kerk, die pastoor Tom nogal in verwarring brengt Voor de nieuwsuit zendingen een einde maken aan het tv- avondje eerst nog een dokumentaire over drie generaties: Zoals de ouders zongen. Hierin wordt relaties onder de loep ge nomen tussen zelfstandig levende be jaarden en hun kinderen en kleinkin deren. NED. II: Over het wereldgebeuren wordt gediskussieerd in Het Capitool, waarna de schaakkursus voor beginners wordt voortgezet. Dan de film Het zwaard vanMonte Christo uit 1951. Het verhaal speelt zich afin 1858 toen keizer Louis Napoleon in Normandië een groep opstandelingen tot de orde liet roepen. Dan Studio Sport Sprekershoeh, Hori zon, Op zicht Sesamstraat en Studio Sport. Achtergrondinformatie komt aan de orde in Panoramiek gevolgd door Vijf minuten bedenktijd. Van Kooien en De Bie openen het VPRO programma. Een uur lang kan dan gekeken worden naar de serie Succes, hierin wordt het wel en wee gevolgd van drie families in een buitenwijk van Stockholm. Het aktua- liteitenprogramma BGTV richt zich ten slotte op de jongeren, maar de ouderen zullen niet uitgesloten worden. ZONDAG 25 OKTOBER NED. I: 11.00 Eucharistieviering; 13.00 Nieuws voor doven; 15.45 Te leac; 17.00 Eerbied voor het leven; 17.35 Wilde ganzen; 18.20 Nieuws voordoven; 18.28 Teleac; 19.00 Nieuws; 19.05 Tweetie19.10 Hollywood; 20.00 Frans Halsema; 20.50 Over de onderwaarde ring van het vrouwelijke; 21.25 Vlinders tellen niet mee; 22.30 Zoals de ouden zongen?; 23.20 Nieuws23.25 Nieuws voor doven. NED. II: 12.00 Het Capitool; 12.45 Schaken; 14.45 Open schooltijd; 15.30 Nieuws; 15.35 Het zwaard van Monte Christo; 16.47 Skiën; 17.05 Studio Sport; 17.35 Sprekershoek; 17.50 Hori zon; 18.20 Op zicht18.45 Sesamstraat; 19.00 Studio Sport; 19.55 Trekking Lot to; 20.00 Nieuws; 20.10 Panoramiek; 20.40 Vijf minuten bedenktijd; 20.45 Van Kooten De Bie; 21.30 Succes; 22.30 BGTV; 23.00 Nieuws. MAANDAG 26 OKTOBER NED. I: Een getekende cowbow opent het TROS programma. Filmsterren ko men aan bod in Simonskoop. Winning is de titel van de Amerikaanse speelfilm uit 1969 met in de hoofdrollen Paul New man en Joanne Woodward. In het ver haal is Frank Capua een race-talent die veel prijzen en bewondering oogst Hij maakt kennis met de eigenares van een autoverhuurbedrijf Elora en het wordt liefde op het eerste gezicht. Tijdens het huwelijk blijkt Franks belangstelling toch te veel gericht op de racerij en Elora zoekt troost bij Franks teamgenoot „Kan er gelachen worden is de titel van het programma rond de Utrechtse caba retier Herman Berkien, die daarbij geas sisteerd wordt door Conny Vandenbos en Willeke Alberti Vijf ingrijpende ope raties komen aan bod in de programma reeks Over leven. In deze staat een darm kankerpatiënt centraal NED. II: Scooby Doo opent het pro gramma gevolgd door een aflevering van Het donkere bos, waarin Robin, Harold en John een zwaar noodweer te verduren krijgen. Aktualiteiten en Achtergrond in formatie wordt weer verstrekt in Achter het Nieuws. Dan de laatste aflevering van de Engelse serie De verdachten. Paul en Myra worden uiteindelijk aan gehouden door inspekteurBoltro, die hen naar Londen begeleidt. Paul verklaart aan het Hof dat Myra niets met de móórd te maken heeft waarna hij in de Zie kenboeg van het ziekenhuis belandt Daar wordt hij naar aanleiding van bepaalde gebeurtenissen gekonfronteerd met ellendige jeugdherinneringen. jSir Hayman wil zijn reputatie versterken door een fors vonnis te vellenFrits Bom presenteert het programma de Om budsman en dan volgt nog de laatste aflevering van Op 't rechte pad I NED. I: 10.00 Schooltelevisie; j3.00 Nieuws voor doven; 14.00 Schooltelevi sie; 18.20 Nieuws voor doven; 18.28 Teleac; 18.58 Nieuws; 19.00 Een'cow boy te paard19.08 Simonskoop; 19.30 Winning; 21.37 Journaal; 21.55 Ér kan gelachen worden; 2)2.35 Over leven 23.15 Nieuws; 23.20Nieuws voor doven. NED. II: 18.35 Sesamstraat; 18.50 Jeugdjournaal; 18.59 Scooby i Doo; 19.20 Het donkere bos; 20.00 Joürnaal; 20.27 Achter het nieuws; 21.10 De ver dachten; 22.05 De ombudsman; 22.35 Op 't rechte pad; 23.05 Socutera^ 23.20 Nieuws. 12 Enkele minuten later rijden ze de stad uit met een kalm gangetje. Het is heet stil op dit vroege uur, zodat Joop alle gelegenheid heeft om te kontro- leren of hij-ioch gevolgd wordt Maar hij kan niets verdachts of bijzonders ontdekken. Via een grote boog komt hij in de on middellijke omgeving van de fabriek, waar hij nu bijna drie jaar geleden zijn slag heeft geslagen. Hij rijdt er langs en ziet, dat er iemand in de portiersloge zit te lezen. De man kijkt even op, als de auto langs rijdt, maar verdiept zich vrijwel meteen weer in zijn lektuur. Joop rijdt verder en slaat een landweg in. Hij is in slechte staat en moet dus langzaam rijden. Dat is overigens geen bezwaar, want hij heeft alle tijd. Links is er een bosje; aan de rand staat een kleine schuur. Hij ziet het bouwsel en is tevreden. Indertijd heeft Joop dit uitgezocht voor zijn doeleinden. En het voor vijf jaar gehuurd en betaald. Om op alle eventualiteiten voorbereid te zijn. Nog altijd heeft hij er de sleutel van in zijn bezit Een eventueel falen met het gevolg, opnieuw bajes, had hij ingecalculeerd. Vandaar het vooruitbe talen van vijfjaren huur. Het gebouw tje lag ideaal. Als ik hier 's avonds heenga en ik rijd het laatste stukje zonder licht, kan ik overal heenkijken en zie ik het onmiddellijk, als er een andere auto in de buurt is. Zie ik hem ondanks niet, dan hoor ik hem toch, als hij nader komt Dan kan ik er altijd nog vandoor gaan, want ik kan dat bosweg- getje wel dromen. Ik heb 't wel vijftig keer gereden en kon het op het laatst haast blindelings. Nu hij er na bijna drie jaar wer langs komt, konstateert Joop, dat het inderdaad door hem pri ma georganiseerd is. Langzaam rijdt hij verder over de hobbelweg. Ilse kijkt hem af en toe aan. Tenslotte vraagt ze: „Kun je geen beter wegen uitzoeken? Ik wordt half gerad- brakt" „We zijn er zo, schat In plaats van te mopperen, moet je om je heen kijken, hoe mooi het hier is. En zo rustig. Niemand in wijde omgeving te zien." „Ik vind het hier maar eng. Als ik hier alleen was, zou ik doodsbang worden. Ik houd niet van stilte om me heen." Enkele minuten later zijn ze weer op een geasfalteerde weg. Tegen elven zoeken ze een gelegenheid, waar koffie gedronken kan worden. Terwijl ze op het terras plaatsnemen, kijkt Joop scherp rond, maar er is niets verdachts te bekennen. Onder het koffie drinken en roken, kijkt Joop de vrouw naden kend aan. „Uit welke plaats kom je eigenlijk?" „Ken jij toch niet Ben je ooit wel eens in Duitsland geweest?" „Jawel. Rijnland en de Harz. Je moet niet zo min over me denken." Ik kom uit een heel andere streek: Landau. Wel eens van gehoord?" „Nee. Waar ligt dat?" „Aan de rand van het Pfalzer Wald. Dat is een bos, zo groot als Noordhol- Door HENK VAN MEERWIJK land en Utrecht samen. En Laladau is een mooi stadje." „Dat zal best Er kwam in ieder geval een mooie vrouw vandaan." Ilse glimlacht bij dit kompliment Joop is op z'n tijd een charmeur. En iemand, die nooit een vrouw zdl slaan. Daarom ook is ze gek op hem. Ze voelt zich veilig bij zware Joop en of hij al dan niet geld heeft, zal haar nu een zorg zijn. Ze is gelukkig, omdathij er weeris en af en toe een nacht bij haar door brengt Meer hoeft ze niet Ze stelt niet veel eisen aan haar leven. Al blij, dat ze geen vrees meer hoeft te hebben. Ze rijden een poos later verder door het land, En eten in een .restaurant in een bosrijk dorp. Het is nu drukker, want dank zij het mooie weer bevinden er zich heel wat mensen op de weg. Na het eten gaan ze in snel tempo terug naar de stad, wantllse moet nog aan het werk. Intussen weet Joop voldoende; nu moet hij enkel nog zijn kans af wachten. Joop Steeman is uiterst voorzichtig. Hij heeft §en nieuw plan. Het is ge boren tijdens zijn werkzaamheden in een geheel gerestaureerd huis, een eindje buiten de stad. Het staat vrij een zaam en hij er er verscheidene dagen aan het werk geweest Soms alleen, soms met een loodgieter, een stuca- door of electricien. Soms ook met een opzichter van de gemeente op zijn vin gers, maar dat zal hem een zorg zijn. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 4