douploo b.u. Vakbond Solidariteit bereidt een algemene staking voor Openbaar vervoer in Wroclaw staakt 2 „Landbouw- architektuur" De toestand in Polen Goede vangst politie De ontwikkelings landen janos Kadar en Hongarije Nederland bij Sinaï-overdracht? „Kom d'r maar in WEEKEINDE- ARTSENDIENST DIERENARTS APOTHEEK AGENDA installatiebedrijf Jeugdsozen in het weekeinde KLEERTJES Een (ditmaal andere) professor (prof. ir. A. A. Jongebreur) hoogle raar aan de Landbouwhogeschool te ^Vageningen, heeft zich geworpen op het probleem van - wat men zou kun nen noemen - de „boerderijverlelij- king" in het landschap. Boerderijen - dat is zonneklaar - moesten steeds funktioneler worden gebouwd en in gericht, om te kunnen voldoen aan de eigentijdse eisen, die aan de land bouw worden gesteld. Heel vaak - zij het niet altijd - gaan nieuwbouw en aanpassing echter gepaard met een verlelijking van het landschap. Het vroegere evenwicht tussen plattelandsbouw (agrarische bouw) en het omliggende landschap is op vele plaatsen teloor gegaan. Men hoeft maar te bezien hoe fraai oude boerderijen in het landschap op aan gepaste wijze, liggen gekomponeerd, om te begrijpen hoezeer nieuwe op stallen, silo's en funktionele stallen daarbij afsteken. Ook ten onzent is sprake van dit probleem. Gelukkig zijn nog heel wat boerderijen in oor log en ramp gespaard, maar er is nadien ook veel nieuwbouw gepleegd, die (alweer) weliswaar funktioneel is, maar toch niet die hoge graad van schoonheid en evenwichtigheid heeft, waarvan vroeger sprake was. Een vondst van de Wageningse hoogleraar is derhalve zijn idee van „universele landbouwarchitektuur", waarbij weliswaar het type bedrijf een rol blijft spelen, maar toch ook het landschap als medebepalend ele ment wordt ingevoegd in het totaal van overwegingen. Een jaarlijkse prys - zo meent de professor - zou in dit opzicht stimulerend kunnen wer ken. Zoveel is zeker dat overheid en landschapskommissies de ontwikke ling scherp in de gaten dienen te houden, niet om de landbouwers en veetelers dwars te zitten, maar om een bijdrage te leveren aan behoud van het landschapsschoon, een zaak waarvoor ook de „bewerkers" van het land, niet ongevoelig kunnen zijn. De veranderingen in een landschap, met name wat betreft de „landbouw architektuur" gaan - behoudens in perioden na kalamiteiten - doorgaans langzaam. Hier een oud schuurtje, daar een typisch boerenhuis dat „zo maar" grote (en lelijke) grote ramen krijgt, het veranderen van het kozijnenpa troon of de (antiek( voordeur. Lelijke paten ih plaats van een geSnieedhëk, teyéèl prikkeldraad en silo'otjés, dié, niet in het groen staan. Dat soort zaken. Er zijn bijzonder veel „kleine dingen" die het in een landschap moeten doen. Daarnaast dan natuur lijk enige aangepaste bouw, als het al tot nieuwbouw moet komen. De ram pen hebben ons al veel ontnomen; laten we zuinig zijn op het geen nog over is. VALKENBURG. 22-10. Met de ar restatie van de jeugdige Heerlenaar A. S. (17) die enige weken geleden be trapt werd bij diefstal in een bouw keet in Valkenburg, blijkt de rijkspolitie uit die plaats een goede vangst te hebben gedaan. Via hen kon de rijkspolitie in nauwe samen werking met de gemeente-politie van Heerlen een hele bende inbrekers en helers oprollen van in totaal 27 man. De jongste is 17 jaar en de oudste 62. Ze zijn afkomstig uit Heerlen, Schaesberg, Gulpen, Hoensbroek en enkele andere plaatsen in Zuid- Limburg. GDANSK, 22-10. Ondanks de bezwaren van vak bondsleider Lech Walesa schijnt het hoofdbestuur van de vakvereniging- Solidariteit vastbesloten te zijn vol gende week een nationale staking uit te roepen uit pro test tegen de voedseltekorten in Polen en de tegenwer king van de Poolse regering. CANCUN, 22-10. De Verenigde Sta ten zijn onder vier voorwaarden be reid in te gaan op de wens van de ont wikkelingslanden tot onderhande lingen op wereldschaal over verklei ning van de kloof tussen arme en rij ke landen mits daaraan een proces voorafgaat waaruit blijkt dat zulke besprekingen zullen slagen. Dit heeft president Reagan donderdag ver klaard op de eerste dag van de top- konferentie van ontwikkelingslan den en industrielanden in de Mexi caanse badplaats Cancun. DEN HAAG, 22-10. Toen Janos Kadar op 4 november 1956 een Sow- jet-gezinde regering vormde nadat Russische tanks een eind gemaakt hadden aan het bewind van de natio nalistische premier Imre Nagy, be schouwden veel Hongaren hem als een verrader. In de 25 jaar die sindsdien verstre ken zijn, heeft hij de kritiek van de meeste van zijn tien miljoen landgeno ten weten om te zetten in waardering en stille bewondering. Met de leuze: „Wie niet tegen ons is, is voor ons" wist hij het volk tot een eenheid te smeden. Eerst moest hij de diepe wonden helen die de opstand en het neerslaan ervan hadden geslagen. Bij het optreden van de Sowjet-tanks in Boedapest vielen bijna 25.000 doden. Terwijl in Polen sinds 1956 het ambt van eerste-partijsekretaris achtereen volgens bekleed werd door Wladyslaw Gomulka en (tot 1970), Edward Gierek (tot september 1980), Stanislaw Kania en (sinds het afgelopen weekeinde) generaal Wo jciech Jaruzelski, is Kadar begin november 25 jaar in funktie als partijleider. De nu 69-jarige Kadaris»i een nationale communist in de zin dat hij - als een van de weinige communis tische leiders in Oost-Europa van zijn generatie - niet in Moskou is opgeleid WARSCHAU/WROCLAW, "22-10. De tram- en buschauffeurs in Wroclaw zijn donderdagochtend om acht uur in staking gegaan om te protesteren tegen de arrestatie woensdag van drie aktivisten van de vrije vakbond Solidariteit, zo is in Wroclaw vernomen. De stakers eisen dat de drie me disch onderzocht worden, omdat ze willen weten of ze niet zijn mishan deld. Bovendien eisen ze de terugga ve van de auto van de vakbond en het propagandamateriaal dat erin lag. In Wroclaw is vernomen dat de drie vakbondsleden in de loop van de dag vrijgelaten zouden worden. In Wroclaw en in katowice waar de laatste dagen onlusten waren, was het donderdag overigens rustig. Voor Wroclaw en omstreken werd evenwel een verbod afgekondigd voor de ver koop van alkohol, terwijl ook bijeen komsten op openbare plaatsen wer den verboden. De nationale leiding van Solidari teit is donderdag onder leiding van vakbondsleider Lech Walesa samen gekomen om te praten over de huidi ge situatie in Polen. Walesa sprak woensdagavond, onmiddellijk na zijn terugkeer uit Frankrijk, met de primaat van Polen, aartsbisschip Jo zef Glemp. Deze had dezelfde dag ge praat met premier en partijleider Wojciech Jaruzelski. 1 In verband met de besprekingen met de regering afgelopen week beeft Solidariteit de blokkade van levensmiddelen exporten in de Pool se havens opgeheven. over de doctrine. Wij hebben vlees, voedsel en andere dingen nodig. Red den wij dit land of sluiten wij onszelf op binnen de doctrine?", aldus de vakbondsleider. Het 107 leden tellende hoofd bestuur heeft de stemming over het al dan niet doorgaan van de algeme ne staking van donderdagavond ver schoven naar vrijdag. Er zijn vier re soluties ter stemming gebracht, maar volgens waarnemers gaat het er al leen nog om op welke dag de staking zal worden gehouden (28 of 29 okto ber) en of die een uur zal duren of vijftien minuten. Walesa zei donder dag dat hij tegen de staking is, maar zij wel moet plaatsvinden. Hij doelde daarbij op druk vanuit werknemers kringen in de provincie, waar wilde stakingen en protestakties uit de hand dreigen te lopen. Walesa zei te verwachten binnenkort gesprekken te hebben met de partijleider en pre mier, Wojciech Jaruzelsky. „Hardere koers" Op de zitting, die volgens berichten uiterst kontroversieel verliep, riepen verscheidene sprekers op tot een har dere koers van Solidariteit. Maar Walesa waarschuwde voor radikale methoden. Hij zei dat de finale van het Poolse probleem nadert „tegen de generaal (Jaruzelsky) zal ik zeg gen, laten wij ons geen zorgen maken DEN HAAG, 22-10. Nederland overweegt serieus „op enigerlei wij ze" deel te nemen aan de te vormen multinationale vredesmacht die in de Sinaï zal worden gestationeerd met het oog op de Israëlische terug trekking uit dat gebied. Dit hebben donderdag de ministe ries van buitelandse zaken en defen sie in een verklaring laten weten. Bij zijn overweging zal Nederland ervan uitgaan dat ook andere Euro pese laden aan de vredesmacht zullen deelnemen. De Nederlandse regering acht het in dit verband noodzakelijk dat die landen en Nederland steun zullen krijgen van de Europese GeT meénschap als zodanig,^'zö' heet' hét verder in de verklaring. Behalve Ne derland hebben deze week; ook Frankrijk, Grèftt-Brittannië en'Iïkïië bekendgemaakt dat ze overwegen aan de vredesmacht deel te nemen. UTRECHT, 22-10. „De soms overdreven genoemde eisen van gehandikapten voor de toegankelijkheid van gebou wen zijn, op een kreatieve ma nier ingepast in de gebouwde omgeving, bijna altijd een ver rijking en veraangenaming voor alle gebruikers. Als een rolstoel ergens kan komen dan. lukt dat ook met een wandelwagentje". Dat stelde W. Röhling, stadsarchi- tekt in Haarlem, donderdag in Utrecht. De bond van gehandi kapten en arbeidsongeschik ten, de ANIB, hield daar een kongres over toegankelijkheid met als titel: „Kom d'r maar in als je kunt". ZIERÏKZEE. Rob van Pinxteren, RSG-leerling, opende op originele wijze het nieuwe fietspad langs de Laan van bint Hilaire, voor de leerlingen van de Rijksscholengemeenschap van groot belang. Hij trok nogal wat bekijks in zijn oude Zeeuwse kledij en met de velocipède, waarmee hij (officieel) als eerste over het fietspad manoeuvreerde. (Foto: ZierikzeeSchë Nieuwsbode) Zaterdag 24 en zondag 25 oktober Dokter W. Bontkes, Zierikzee, tel. (01110) 2280, neemt waar voor doter Van Geer, dokter Visser en dokter Lodiers. Spreekuur uitsluitend voor dringen de gevallen zaterdag-, en zondagmor gen van 11.00-11.30 uur. Dokter J. L. Flach, Jan van Renesse- weg 6, Renesse. Tel. (01116) 1280, neemt waar voor dokter Bruel, dokter Stenger en dok ter Van Beek-Verbeek, De weekenddienst loopt van vrijdag middag 18.00 uur tot maandagmor gen 08.00 uur. Voor spoedgevallen is er spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur, zowel op zater dag, en zondag. Buiten spreek uurtijden alleen dringende gevallen. Dokter H. Speelman, Oosterland, Molenweg 61. Telelefoon (01114) 1280, neemt waar voor dokter Van den Berg en dokter Buylendijk. ,IV Tandarts J. J. Bakker, Oude Haven 4, Zierikzee, Tel. (01110) 3016, neemt waar voor geheel Schouwen- Duiveland. De weekenddienst bestaat uit twee spreekuren voor spoedgevallen na melijk van zaterdag- en zondag middag van 17.00-17.30 uur. Zuster T. de Ronde,Schoolstraat 20, Bruinisse. Tel. (01113) 1729, b.g.g. (01113) 1425; neemt waar voor Zierikzee. Zuster A. C. M. Padmos, Molenweg 18, Bruinisse, tel. (01113) 1203, heeft dienst voor Duiveland en Bruinisse. Zuster A. v. d. Schelde,Spuislop 14, Brouwershaven. Tel. (01119) 682 heeft dienst voor geheel Schouwen. Dierenarts M. K. Buth, Hogezoom 9, Haamstede (tel. 01115-2254) heeft dienst voor Schouwen- Duiveland. Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18 is op zaterdag geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondag van 12.00-12,30 uur en van 18.00-18.30 uur. Bel voor noodgevallen alarmcen trum Noord- en Midden-Zeeland, tel. (01100) 14444. Vrijdag 23 oktober Zierikzee Leger des Heils. Vakantie-bijbel- school. 10.00 - 11.30 uur. Concertzaal. Film: „A.force of one", 19.00 uur. Film: „Drie Tirolers in St. Tropez", 21.30 uur, 16 jaar. Zonnemaire Café „Bommenede". Bingo-avond. Bond van Opzichzelf Staanden. 20.00 uur. Noordgouwe Rest. v. d. Weijde. Finale biljarten kader 38/2. 19.00 uur. Dreischor Landbouwmuseum. 13.30 - 16.30 uur. Sirjansland Sportweg 3. Kachelshow. 19.00 uur. Zaterdag 24 oktober Noordgouwe Rest. v. d. Weijde. Finale biljarten kader 38/2. 13.00 uur. Dreischor Landbouwmuseum. 13.30 - 16.30 uur. Oosterland „Oosterhof". Huldiging jubilarissen „O.F.". 14.00 uur. Sirjansland Sportweg 3. Kachelshow. 9.00 uur. Bruinisse Dorpshuis. Flippertoernooi. 10.00 uur. Zondag 25 oktober Zierikzee Concertzaal. Film: „A force of one". 20.00 uur, 12 jaar. Noordgouwe Rest. v. d. Weijde. Finale biljarten kader 38/2. 13.00 uur. Maandag 26 oktober Zierikzee Pr. Julianaschool. Schrijf avond Am nesty International. Vanaf 19.00 uur. Serooskerke School „De Schelphoek". Bijeen komst basisschool experiment. 20.30 uur. Haamstede Rekreatiezaal Geref. kerk. Schrijf- avond Amnesty International. Vanaf 19.00 uur. Brouwershaven Geref. kerk, Bostonplein. Schrijf- avond Amnesty International, plus vertoning klankbeeld, 19.00 uur. Sint Philipsland Gemeentehuis. Vergadering Interge meentelijke Coördinerende Regiona le Planningsgroep Schouwen-Duive- land/Sint Philipsland. 19.45 uur. Dinsdag 27 oktober Zierikzee Raadszaal. Kommissie Financiën. 19.00 uur. Kleuterschool „De Woelwaters", ouderavond, 20.00 uur. „Mondragon". Afd. Schouwen Plat telandsvrouwenbond. 20.00 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw. Bej aardensoos 14.30 uur. Haamstede AMRO-bank. Vertrek exkursie Ver eniging van Huisvrouwen, afdeling Westerschouwen. 13.30 uur. Gemeentehuis. Openbare vergade ring kommissie sport-, jeugd- en kul- turele zaken. 19.30 uur. O. Lagere school ,,'t Staepel'of". Ou deravond. 19.30 uur. Zonnemaire Kleuterschool V. d. Bijlstraat: Ouderavond, 20.00 uur. Woensdag 28 oktober Zierikzee Kegelhuis Geluk. Finales kompetitie Z.K.B. 19.30 uur. Poppentheater „Alteklein", voor stelling „De dochter van de Draken- koning". 14.30 uur. Herv. Verenigingsgebouw., Film praatavond ouderverenigingen Phi ladelphia en VOGG, „Zeg maar oma". Aanvang: 20.00 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Bejaar denmiddag N.C.V.B. 14.30 uur. Brouwershaven Gemeenschapsruimte (Haven). Kom missie Welzijnsbeleid. 19.45 uur. Bruinisse Leeszaal bibliotheek. Schrijfavond Amnesty International, vanaf 19.00 Donderdag 29 oktober Zierikzee Bovenzaal. Ger. Kerk. Verkoop- avond Ger. Gém. in Ned. 10.00 uur v.m. Nieuwer kerk Dorpshuis. Bijeenkomst Ned. Bond van Plattelandsvrouwen afd. Duive land, 35-jarig jubileum. 19.30 uur. Bruinisse Kleuterschool ,,'t Kwetternest". Ou deravond. 20.00 uur. Vrijdag 30 oktober Burgh „Het Grote Zwijn". L.R.V. „Weste lijk Schouwen", 20.00 uur. Bruinisse Gemeentehuis. Vergadering gemeen teraad. 19.30 uur. Zaterdag 31 oktober Zierikzee Chr. Geref. kerk, Zevengetij straat. Hervormingsdienst. Aanvang 19.30 uur. Lutherse kerk. Lerarenkoncert Zeeuwse Muziekschool. 20.00 uur. Maandag 2 november Zierikzee Borsboom antiek. ZVU-kursus an tiek, Havenplein 18. 19.30 - 21.00 uur. Advertentie weekend servicedienst tel. (01110) 6255 Drukkerij Lakenman en Ochtman, Jannewekken 11. ZVU-kursus boek binden. 18.30 - 21.30 uur. „Huis van Nassau". Bestuursverga dering WD. 19.00 uur. Fraktievergadering P.v.d.A. 18.30 Dinsdag 3 november Zierikzee RSG. ZVU-kursus burgerschapskun de. 19.00 - 20.00 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Jubileum Vrijz. Hervormde Vrouwenvereni ging. 16.00 uur (avondprogramma: 19.45 uur). Big ,,S" (Burgh-Haamstede) Zaterdagavond 10 okotber, optreden new-waveformatie „The Sport", 20.30 uur. Openingstijden: vrijdag van 20.00-23.00 uur; zaterdag van 20.00- 24.00 uur. Zondag van 14.30-18.00 uur. De Pul (Bruinisse) Zaterdag 24 oktober, optreden Rub beren Robbie, 20.00 uur. Openingstijden: vrijdag van 19.30-23.00 uur; zaterdag van 19.30- 24.00 uur; zondag gesloten. Brogum (Zierikzee) Openingstijden: vrijdag 20.00-24.00 uur; zaterdag 20.00-1.00 uur; zondag gesloten. Trace (Scharendijke) Openingstijden: vrijdag 20.00-24.00 uur; zaterdag 20.00-24.00 uur; zondag 14.30-18.00 uur. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur: (01110) 5396, (01110)3539 Advertenties (01119) 1660 Bezorging (01119) 1660 na 18.30 uur Je zult je toch in de nieuwe spullen moeten of willen steken. Goed, het nieuwe seizoen is aangebroken en er moet (soms) wél eenè iets aan dè ga derobe worden gedaan. De dames staan er mooi gekleurd op, want ik zie ze aarzelen, tussen een Stepman- tel van lama en een poplin doorsiik- ker. Het wordt nog moeilijker tron- wens, want een doorstikker is ook te krijgen van poplin; nau, wat wil je dan nog„Doe het nu maar niet kind, neem maar een parka van chintz". „O.K., en dan in de vrije tijd?". Heel simpel: „een joggingpak van acryl - katoen" en na de loperij een cordu roy jack met borgvoering of een ted dy gevoerd chintz jack in kontrast- kleur". Zo gemakkelijk ligt dat. En er onder? Ha, ha, „la me nie lü- che', „een halfgevoerde tweed knic kerbocker natuurlijk". Niet goed? Dan maar gevlucht naar de jurkjes. Wat te denken van een wolbedrukt polyester bloemdessinnetje of iets gebreids in fijn polyamide in écru. En wat er overheen? Nog eens „ha, ha" (zie boven); „een oliedoeken jas natuurlijk met een tunnelcentuur in marine. I Mogen de mannen ook meedoen? Nou en of. Die zie ik helemaal lopen in een bodywarmer met afritsbare mouwen en eronder - heel vrolijk - een flanel ruitshirt van katoen. Zo maar een kleurtje? Had U gedacht. Nee, hoorin bordeaux. Past inte ressant bij stretch cordurey jeans in raf of - om orgineel te wezen - in anti lope. Nou ik toch bezig ben, weet ik het ineens, 't Wordt toch een Shetland jacquard pullover met Wiebertjesmo- tief in beige en een stretchbroek er onder in diagonaal met 3 (drie) pro cent elastomeer. Alsjeblieft niet te veel elastomeer, maar zo'n drie pro centjes, alia! Ik bedoel maar bij elkaar; 't ligt toch nog niet zo simpel. Moet toch denken aan de bombazijnen broek, die ze vroeger droegen. Zater dagsmiddags even de Schouwse grond er uitkloppen en zondags met de broek „nae de kaarke". Zo'n broek hé; helemaal geen elastomeer, maar sterk, sterk die bleef ge woon rechtop staan als je hem uit deed, vertelde een hoogbejaarde man me. En ook helemaal niet in raf of écru, maar grijs, lekker saai grijs, goed passend bij de wolken, die toen ook al eindeloos over ons wereldje trokken. En de vrouwen vaak (te vaak) in het zwart, omdat iedereen het deed om omdat er verdriet in de familie was en overdag een bonte schort er overheen, ook helemaal zonder acryl of flauwekul. Robijn wasverzachters hadden ze ook niet; dus met de borstel goed schuren op de schort en lakens en de hemdem Rode knuistjes overhouden van het spoelwater en een gebroken rug na tuurlijk, want de katoen - of de wol- knop zat nergens aan de machine, want er was geen machine. Wel groene zeep en Reckits zakje blauw en bleekpoeder, want bleken waren er ook; groene mini-veldjes voor de u>as en dat stond nog gezellig ook. Ach ja, de wereld is veranderd en de kleertjes ook. Veel hobbezak ken - vind ik tenminste - zijn er intus sen wel en afdankertjes van het leger bieden ook niet iedereen de hoogste graad van elegantie. Enfin, ik schiet mijn denim yeans maar aan met het weekeinde en wacht de verdere ontwikkeling af. Toch altijd het beste! SCHIEREILANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 2