Extra aantrekkelijk bij de Amro Bank. Een kleinigheid vergeten Schrijven aan regio gemeenten voor behoud van S.C.Z. Amro Bank. De bank waarje wat aan hebt. Strijd om geldbesteding in omroepwereld 6 Reddingsplan van G.S. De gedupeerden van reisbureau Studentes moeten betalen Hogere kollegelden?\ De „betere vleeswaren" W.A.O.-premie '82 Staking bij radio en tv Walesa voor AVRO-radio MIDDELBURG, 21-10. Gedeputeerde staten van Zee land hebben de Zeeuwse gemeenten een laatste red dingsplan voorgelegd voor het behoud van de Stichting Cultuurspreiding Zeeland (SCZ). Deze stichting regelt als overkoepelend orgaan alle cultuurevenementen die zich in Zeeland afspelen. De stichting organiseert ongeveer 700 evenementen per jaar. Advertentie De provincie betaalt de instelling, maar omdat de provincie minder geld te verdelen heeft is aan de gemeenten in Zeeland die profiteren van het werk van de stichting voor 1982 een finan ciële bijdrage gevraagd. Dat stuitte op grote bezwaren van de gemeenten. De zaak liep zo hoog op dat het er naar uitzag dat de Stichting Cultuursprei ding Zeeland ter ziele zou gaan. Vol gens cultuurliefhebbers zou dat een ernstige verarming betekenen voor het culturele klimaat in Zeeland. Laatste bod De provincie heeft daarom de ge meentebesturen nu een laatste bod gedaan. Tijdens een perskonferentie in Middelburg zette de gedeputeerde :Mr. J. Boersma woensdag uiteen waar uit dit voorstel bestaat De provincie draagt voor 1982 en de zeven daarop volgende jaren ongeveer, 1,1 miljoen gullden bij aan de SCZ. De deelne mende gemeenten moeten dan in 1982 veertig cent per inwoner betalen. Dat bedrag loopt jaarlijks op totdat de ge meentelijke bijdragen in 1990 opg- lopen zijn tot twee gulden per inwoner. Als de gemeenten dit achtjaren- plan accepteren kan de stichting blij ven voortbestaan. Zonne-energie LONDEN, 21-10. De landen in het Midden-Oosten, Saoedi- Arabië voorop, beginnen de zon ne-energie te ontdekken en bie den een enorme markt voor wes terse technologie. Dit meent Economist Intelligence Unit (EU1), een bureau dat onder zoek doet naar bedrijfsleven en ekonomische ontwikkelingen. Als slechts één procent van het landoppervlak vande Arabi sche.landen wordt gebruikt'om. Zonnewarmte op'te vangen; kan er net zoveel-energie worden opgewekt als met drieduizend grote elektrische centrales, al dus EUI. EINDHOVEN, 21-10. Eén van de gedupeerden v.an Ad Latjes, de Eind- hovenaar J. Jansen, is een aktie gestart om zoveel mogelijk gedupeer den te verenigen om gezamenlijk op te treden tegen het Tilburgse reisbu reau. Er heeft zich bij hem inmiddels een tiental gedupeerden gemeld. Jan sen zelf heeft het reisbureau 3500 gul den betaald voor een vliegreis naar India. Een ticket heeft hij nooit ge zien. Volgens gedeputeerde Boersma moet het nu ook afgelopen zijn met gemeenten die profiteren van deze culturele voorziening maar die er geen stuiver voor over hebben. Als het reddingsplan wordt afgewezen door een aantal gemeenten, moeten deze plaatsen een redelijke schouw burgvoorziening missen. Het plan wordt dan met minder deelnemers voortgezet Bij totale afwijzing zal de Stichting SCZ verdwijnen. De Beslis sing hierpveT moet voor het eind van dit jaar nog vallen. AMSTERDAM, 21-10. Twee studen tes aan de universiteit in Amsterdam en een aan de sociale akademie De Karthuizer, die in een kort geding te gen die onderwijsinstellingen en de staat der Nederlanden hadden geëist zich tegen het oude tarief als student te mogen inschrijven, zullen dit stu diejaar toch duurder uit zijn. In zijn vonnis in het kort geding wees de president van de\ rechtbank in Amsterdam, mr. W.\J. Borgerhoff- Mulder, die eis woensdagmiddag af. DEN HAAG, 21-10. De Collegegel den moeten verder omhoog en zou den niet voor elke studierichting het zelfde moeten zijn. Voor iuurdere opleidingen zou meer koiegegeld moeten worden betaald dan vpor stu dies die minder kosten. Dat is de belangrijkste aanbeve ling die het Instituut voor Onderzoek van Overheidsuitgaven doet kl het tweede deel van de studie j.Eenprijs voor het onderwijs".. DEN HAAG, 21-10. Vanaf zaterdag 24 oktober zijn de „betere" vleeswaA ren onderworpen aan kwaliteitsei sen. Het ministerie van landbouw en visserij heeft dat meegedeeld. Op die dag treedt het landbouwkwaliteits- besluit in werking, dat het mogelijk maakt regels vast te stellen waaraan vleeswaren van extra kwaliteit moe ten voldoen. De huidige regels dateren uit 1958 en zijn alleen van toepassing op vleeswaren die worden geëxpor teerd. Met de opstelling van nieuwe regels is het mogelijk vleeswaren in te delen in kwaliteitsklassen, aldus het ministerie. Op zaterdag 24 oktober a.s. vindt in de Concertzaal te Zierikzee een voorstelling plaats van het to neelstuk „De Broeikas" van Harold Pinter door de toneelgroep Theater. „De Broeikas" (The Hothouse) van Harold Pinter ging vorig jaar in Lon den in wereldpremière. Dit seizoen staat het stuk op het repertoire van Toneelgroep Theater en is „De Broei kas" voor het eerst in Nederland te „De Broeikas" van Harold Pinter speelt in een soort herstellingsoord. Of is het een rusthuis? In ieder geval 'een inrichting waar je „als het maar even kan, verplicht bent om te wer ken en te spelen en mee te doen met de dagelijkse gemeenschappelijke aktiviteiten. Anders worden begrip pen als rust en herstel volstrekt zin loos. Hoge rente! i -i A 1 (jf Wie voor een eigen huis f _L _L TT JO sPaart. profiteert van deze hoge rente via het Eigen Huis Spaarplan. Direct opvraagbaar spaargeld, dus niet vast zetten! Bij opname voor een ander doel dan de aankoop van een eigen huis betaalt u slechts 2% opnamekosten. Voor deze rente hoeft u uw spaargeld maar voor 2 jaar op een Vaste Looptijd Rekening te storten. Deze hoge rente is gegarandeerd gedurende de hele looptijd. (Deze rente geldt ook voor 3 t/m 6 jaarvaste looptijd). ZOETERMEER, 2L10. De meerder heid van het arbeidsongeschiktheids fonds (AOF) heeft: woensdag de WAO-premie voor 1982 vastgesteld op 16,05 procent na aftrek van een premievrije voet van 79 gulden per dag. De premie bedraagt nu 18,35 procent bij een premievrije voet van 74 gulden. Vóór aftrek van die pre mievrije voet zal de premie in 1982 7,14 procent bedragen. De vertegen woordigers van de FNV in het AOF wilden komen op een premie van 16,7 procent of vóór aftrek van de premie vrije voet, 7,43 procent. Dit omdat de FNV geen uitspraak wil doen over het gebruik van het overschot van 690 miljoen gulden, waarmee het AOF 1982 ingaat. De FNV wil dat niet, omdat nog niet duidelijk is of de overheid bijdragen in het fonds zal blijven leveren. Pinter in Concertzaal Denkt u ook niet, dat de termen rust en herstel synoniem zijn Soms moet je eerst rusten en dan her stellen, soms het tegenovergestelde". De patiënten waar in dit stuk spra ke van is, zijn „gewoon mensen, die uiteindelijk allemaal speciaal door het ministerie aanbevolen zijn. Het zijn niet zomaar Jan, Piet of of en Klaas". Hierboven twee voorbeelden van de mysterieu ze wereld die Pinter ten tonele voert. De leiding over deze inrichting is in handen van mijnheer Roote, die ook aangesproken wordt met kolonel. Zijn staf bestaat uit de heren Gibbs en Lush, evenals Roote geen van bei de medici. Verder werken er juf frouw Cutts en de sleuteldrager Lamb, die gedreven wordt door idea lisme en een behoefte om direkt met de patiënten bezig te zijn. Een hele typisch „Pinterse ontwikkeling is het gevolg. ,,De Broeikas": Eric v. d. Donk, Jeröme Reehuis en Arthur Bon. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ARNHEM. Een plotselinge afname van energieverbruik door eventuele uitschakeling van tv-toestellen en ra dio-toestellen in de huiskamers vrij dag als gevolg van de omroepstaking zal voor de energiebedrijven geen pro blemen geven. HILVERSUM. De omroepwerkge- vers gaan donderdagmorgen met mi nister Van der Louw praten over eventuele mogelijkheden om de sta king van aanstaande:vrijdag, die van half zeven 's morgens tot midder nacht zal duren, mogelijk te voorko men. ZOETERMEER. De meerderheid van het Arbeidsongeschiktheids fonds (AOF) heeft woensdag de wao- premie voor 1982 vastgesteld op 16,05 procent na aftrek van een premievri je voet van 79 gulden per dag. De pre mie bedraagt nu 18,35 procent bij een premievrije voet van 74 gulden. ROTTERDAM. Het dagelijks i bestuur van Rijnmond vindt dat de \Londense gashandel/reder Mundo- geen toestemming van de ge- neente Rotterdam moet krijgen om \PG van schip naar schip over te aan in de Rotterdamse haven. iEN HAAG. Ambassadeur Ch-istopher Pinto van Sri Lanka heeft de benoeming aanvaard tot se- kréaris-generaal van het tribunaal dat ie vorderingen tussen Iran en de Vereaigde Staten moet regelen. ZOETERMEER. De werkloos- heidsjremie moet in 1982 naar 3,5 proceit. Tot die konklusie is de meerderheid van het bestuur van het Algernon Werkloosheidsfonds (AWF) yoensiag gekomen. AMST1RDAM. De Amsterdamse recherche heeft twee Amsterdam mers aaraehouden die betrokken zouden zin geweest bij de gijzeling van drie Inniërs in een villa in Eke- ren (België) SCHIPHOL HetNederlandse lucht vaartbedrijf Schreiaer Airways heeft onlangs de heükophrvloot uitgebreid met vijf nieuwe hejkopters van het type Douphin II SA 355 van de Franse fabrikant Aerospacia UTRECHT. Dertiei, hulpkrachten van de PTT in Utrecht gan via een kort geding het ontslag op stknde voet aan vechten, dat zij kregeriyanwege een onenigheid over pauzeaden. DEN HAAG. Het Verend van Ne derlandse Ondernemingn (VNO), de grootste werkgeverirganisatie, vindt een kompromis w^rbij zowel PvdA als CDA en D'66 iéB toegeven om uit de kabinetskrisis^te komen onwenselijk. ENSCHEDE. Voor de gemeente Enschede dreigt een tegen^ller van 1,5 miljoen gulden dooflat een groepspraktijk van 4 huisartsen op het punt staat failliet te gaai. De ge meente heeft in de jaren teventig voor de bouw van de groepsg-aktijk in de Wesselebrink 1,7 miljèn gul den beschikbaar gesteld. 1 AMSTERDAM. Een binnenbrandje in de Bijenkorf aan de Amstefjamse Dam, heeft voor grote schrk ge zorgd. Nog voor de negen uitgerukte brandweerwagens in a'.riie kdnden komen, had de bedrijfsbrandweer het vuur al geblust. DÉN HAAG. De informateurs Hal- berstadt en de Galan zulen vandaag donderdag gesprekken voeren met leden van de vakbeweging, werkge versorganisaties en tuèe demissio naire bewindslieden. Ht heeft de woordvoerder van de nforamteurs woensdag bekendgemakt. ARNHEM. Chemici hebben de af gelopen drie weken aan boord van het meetschip Reinwasser veron trustende vervuilingen in de Rijn ge meten. DEN HAAG. De piratenzenders in de grote steden gaan vrijwel zeker de tv-staking vrijdag aangrijpen om de vrijgekomen zendtijd op te vullen met hun programma's. HILVERSUM, 21-10. De NOS en de Wereldomroep hebben het kort ge ding, dat zij tegen de omroepbonden en de Nederlandse Vereniging van Journalisten hadden aangespannen, verloren. De president van de recht bank in Amsterdam, mr. W. J. Bor- gerhoff Mulder, weigerde woensdag middag in zijn vonnis de door de ei sers gevraagde voorziening: de bon den te.gelasten de voorgenomen ak tie af te gelasten. Ab Engelsman, woordvoerder van de bonden, zie meteen na afloop dat de voorgenomen staking van een hele dag voor vrijdag bij radio en televi sie nu doorgaat „tenzij volledig aan onze eisen wordt voldaan". HILVERSUM, 21-10. In de AVRO- rubriek „Topmensen over top- vraagstukken" wordt donderdag 22 oktober een exklusief interview uit gezonden van Jan Aagten met de Poolse vakbondsleider Lech Walesa. In het interview praat Walesa over het ontstaan en het doel van de vak- bondsstrijd, over de huidige ekono mische situatie in zijn land en geeft hij bovendien kommentaar op de re cente politieke ontwikkelingen in Polen. Het aangekondigde gesprek met Willy Brandt gaat naar 19 no vember. (Hilversum 2 -10.32 uur.) Wat biedt de BEELDBUIS? VRIJDAG 23 OKTOBER De NCRV opent de uitzending weer met een aflevering van Bolke de Beer gevolgd door de Lucy Show. Dan is het tijd voor De woord in beeld kwis onder leiding van Gerard van den Berg. Twee koppels moeten proberen met behulp van 29 kleurrijke afbeel dingen zoveel mogelijk Nederlandse woorden samen te stellen. De eerste keer van het seizoen wordt Ste- denspel weer gespeeld, tussen Haar lemmermeer en Rhenen. Ook Schrik draad komt vanavond weer terug van weggeweest en wordt weer ge presenteerd door Hans Sleeuwen- hoek. Na de meditatie van ds. Schoch uit Arnhem en het wekelijkse gesprek met de minister president Van Agt volgt een dokumentaire van het Humanistisch Verbond over het onderwerp Zelfdoding. NED. 2. Monique van Erp presen teert vanavond de nieuwe quiz Fami liekwartet en Rob de Nijs maakt ver volgens zijn opwachting in de mu- ziekspecial. Dan de Nederlandse speelfilm getiteld Heb meelij Jet, met Piet Romer en Johnny Kraay- kamp in de hoofdrollen, als de oude vrienden Bodden en Tim, die elkaar na tien jaar weer tegenkomen en dan weer samen hun schelmenstreken van vroeger ter hand nemen. De ge schiedenis van Australië staat weer centraal in de volgende aflevering van Het nieuwe land. Aktua tv besluit het avondprogramma van de Tros. VRIJDAG 23 OKTOBER I NED. 1: 13.00 en 18.25 Nieuws voor doven; 18.58 Nieuws; 19.00 Bolke de Beer; 19.10 De Lucy Show; 19.35 De woord-in-beeld-kwis; 20.00 Ste- denspel; 21.37 Journaal; 21.55 Schrik draad; 22.45 Meditatie; 22.50 Praten met de minister president; 23.00 De moed der wanhoop; 23.35 Nieuws; 23.40 Nieuws voor doven. AMSTERDAM, 21-10. Omroepen en vakbonden vechten elk hun eigen principiële strijd over de besteding van de 81/* miljoen gulden die dit jaar wordt overgehouden als gevolg van de 2 procent loonmatiging. De raadsman van de vakbonden, mr. A. Schellart, benadrukte giste ren tijdens het kort geding dat in Amsterdam tegen de voorgenomen stakingen van vrijdag diende, dat het de bonden gaat om de werkgele genheid te verbeteren met besparing van de loonmatiging. Namens de omroepen vocht mr. J. van Santbrink die principes aan: „De omroep moet hier blijkbaar een voor- trekkersfunktie vervullen. De sta king is daarom geen middel meer, maar een doel dat kennelijk moet worden gevolgd". NED. 2: 18.25 Paspoort; 18.35 Se samstraat; 18.50 Jeugdjournaal; 18.59 Familiekwartet; 19.25 Rob de Nijs; 20.00 Journaal; 20.27 Heb medelij Jet!; 22.05 Het nieuwe land; 23.00 Ak tua TV; 23.50 Nieuws. ZATERDAG 24 OKTOBER NED. 1: De NCRV stapt met de kleintjes eerst de dierenwereld bin nen. Eerst met Bolke de Beer en daarna wordt een bezoek gebracht aan een boerderij. Bolek en Lolek willen hierna een reis maken rond de wereld maar dan wel met antieke vervoermiddelen. De VARA opent het avondprogramma met Casper en liefdesverwikkelingen komen weer aan de orde in Love Boat. In de quiz „Twee voor twaalf" worden weer een aantal kandidaten op hun kennis getest. Met „Man alleenwordt een begin gemaakt met een zesdelige ko medieserie van Jan Boerstoel en Jan Riem. Piet Hendriks vertolkt de rol van de alleenstaande man van mid delbare leeftijd, Hein de Leeuw. Na dat Hein zijn koffiehuis opgedoekt heeft, is hij met zijn hond op een eta ge gaan wonen. De rest van het huis wordt bewoond door nog twee da mes. Na het journaal volgt dan nog Voetbal 80en een na de laatste af levering van de Engelse serie „Op 't rechtè pad" en ten slotte leest Sim.on Carmigelt het verhaal „Alleen in Pa rijs" uit zijn bundel „Een Hollander in Parijs". NED. 2: Na de vaste programma onderdelen van de NOS brengt de NCRV allereerst „Slakkie en Punt muts". Traagheid is het thema van vanavond van het programma van Leonard de Vries in „O, zit dat zo". Als Judy Preston door „De lieverdjes van Grange Hill" behoorlijk het le ven zuur gemaakt wordt, zoekt ze troost bij haar klasgenootje Tirsha. Ook in de aflevering van „Ik diende in het Witte Huis" loopt niet alles gladjes. Opmerkelijk landgenoten worden weer onder de loep genomen in „Showroom". Beide journaals besluiten het tv-programma. ZATERDAG 24 OKTOBER NED. 1: 10.30 Frysk; 13.00 Nieuws voor doven; 15.30 Nieuws; 15.32 Bol ke de beer; 15.40 Dagboek van een paard; 16.00 De grote reis van Bolek en Lolek; 18.20 Nieuws voor doven; 18.28 Teleac; 18.58 Nieuws; 19.00 Casper, het spookje; 19.10 Love boat; 20.00 Twee voor twaalf; 20.40 Man al leen; 21.37 Journaal; 21.55 Voetbal'80; 22.35 Op 't rechte pad; 23.05 Simon Carmiggelt; 23.20 Nieuws; 23.25 Nieuws voor doven. NED. 2: 18.25 Paspoort; 18.35 Se samstraat; 18.50 Toeristische tips; 18.59 Slakkie en puntmuts; 19.10 O, zit dat zo; 19.25 De lieverdjes van Grange Hill; 20.00 Journaal; 20.27 Ik diende in het Witte Huis; 21.20 Show room; 22.20 Hier en nu; 23.25 Tot besluit; 23.40 Nieuws; 23.45 Nieuws voor doven. 11 Meteen de maandag na zijn invrij heidstelling er begonnen. Hij woont in het hotelletje van Bram de Vrieze en heeft zijn oude vriendin van vroeger weer terug, die Duitse Ilse. Hij is intus sen al die weken de stad niet uit ge weest Kortom: we worden met het achtervolgen van zware Joop geen cent wijzer. Letterlijk niet en figuurlijk evenmin. Zoals gezegd: na twee maanden vol gen er prikakties. Soms ziet Joop ze drie, vier dagen niet Dan ineens staan ze weer bij Ilse aan de overkant of ziet hij op het karwei, dat er weer een smeriswagen in de buurt staat En ook 's avonds laat bij het hoteL Het is Grada, die er kriegel van be gint te worden. „Ik wou, dat ze nu eens een keer opdonderden", zegt ze op een avond, als ze gedrieën zitten te kaarten en weten, dat er weer iemand in de straat staat „Waarom?" vraagt Joop. „Die lui doen je toch niks?" „Ze werken op m'n zenuwen." Joop lacht „Heb jij die dan? Nooit iets van gemerkt Weet je, wat we kunnen doen? Hem binnenhalen Kah- ie meedoen als vierde man." Bram grinnikt „Ik lach me kapot zou je es moeten doen, Joop. Effe naar 'm toelopen en zeggen: kom gezellig binnenzitten, het is zulk rotweer van avond, kun je meekaartea Kun je kla verjassen? Of toepen? Best mogelijk, dat je nog een paar centen extra ver dient Ér komt een zweem van een lach op Grada's gezicht, maar Joop is ernstig, als hij zegt „Als jullie denken, datje er schade door ondervindt moet je het zeggen, Bram. Zoek ik wel wat anders op." „Ben je gek! Wat kan mij die recher cheur schelen? Vandaag of morgen krijgen ze er toch genoeg van en dan is het afgelopen. Ze zullen onderhand wel tot de overtuiging gekomen zijn, datje een nette jongen bentgeworden. Weetje, watje van het begin af aan had moeten doen, Joop? Zondagsmorgens naar Het Leger gaan. Dat was de klap op de vuurpijl geweest Was je al lang losgeweekt" „Geen geintjes over het Leger, Bram. Ik heb veel respect voor die lui Daar ga ik niet de gek mee steken." Na ruim drie maanden is het afge lopen. Een heel enkele keer ziet Joop nog wel eens een rechercheur in het centrum, als hij er kaart of een biertje drinkt Of met Ilte Uit is. Maar vopr zijn hotel zijn ze verdwenen en overdag, als hij ergens werkt is er ook niemand meer te zien Het geeft hem toch wel een prettig gevoel. Het kan twee din gen betekenen: óf men heeft andere belangrijke zaken aan de hand, zodat ze geen mensen meer kunnen missen voor het schaduwen van zware Joop. Of ze gaan aannemen, dat er inderdaad geen geld zat in die brandkast Hoe het ook zijze laten me mijn gang gaan. Dan is er tenslotte een derde mogelijk heid: ze nemen aan, dat ik een fat- soenlijk mens ben geworden, sinds fic Door HENK VAN HEESWIJK als timmerman mijn brood verdien. En eigenlijk ben ik dat toch! Joop Steeman heeft overigens geen haast Hij verdient elke maand ruim duizend gulden en omdat hij betrek kelijk weinig voor zichzelf nodig heeft, houdt hij er nog wat van over. Vier maanden na zijn invrijheidstel ling gaat hij voorzichtig een proef ne men. Op een zondagmorgen. Ilse heeft vrij tot vier in de middag, dan moet ze weer present zijn in het restaurant, waar ze dienster is. Joop is die morgen vroeg op, tot verontwaardiging van Grada, want nu moet zij er ook uit om zijn ontbijt klaar te maken. Om acht uur loopt hij al op straat, gespannen en attent op elk onbekend of verdacht geluid. Demonstratief loopt hij langs het politiebureau, een sigaar tje rokend. En is tegen half negen bij Use. Die staat al klaar, want Joop heeft haar de vorige dag ingelicht „Het is nog mooi weer, daarvan moeten we profiteren. Morgen huur ik een wagen en gaan we uit Samen. En zijn op tijd terug voor jouw werk." Dat lijkt Ilse, al heeft ze de vorige avond tot één uur gewerkt en is ze over half twee hondsmoe in haar bed geval len, Toch is ze tegen negen uur klaar om mee te gaan. Nu lopen ze samen langs het bureau. Als ze me niet vertrouwen, komen ze zeker achter ons aan, denkt de man. Maar wanneer hij bij de garage komt waar Jiij de wagen heeft besteld, is de straat nog altijd rustig op deze zonnige zondagmorgen. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 6