Het Midden- en Kleinbedrijf voor de 5ekeerin"Cijferê G Trends? Rabobank 9 Nieuwe spanningshaard ontwikkelt zich in Noord-Afrika Ernstige ongeregeldheden in industriestad Katowice Rechtse extremisten bij vuurgevecht gedood LÜ8TRÜMÜITGAVE 5 Schets van een situatie Syrië zou Libië militair gaan helpen Vlieger overleeft „crash" met F-16 Roerig Polen T In de afgelopen jaren werd het oranje boekje "Cijfers 6c Trends"een bestseller uit de ondernemers- bibliotheek van de Rabobank. In deze nieuwste uitgave worden statistische- en bedrijfs-ekonomische gegevens over 37 brsnehes in detailhandel en ambacht overzichtelijk op een rij gezet. Als zodanig is "Cijfers Trends"voóral een nuttig instrument voor ieder die een adviesfunktiever- vult in het bedrijfsleven. Omdat de belangstelling ieder jaar weer groter is en om teleurstellingen te voorkomen lijkt het verstandig om nu reeds onderstaande bon in te vullen. 1 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 22 oktober 1981 Nr. 23001 CHARTOEM, 21-10. Sinds kort kent de wereld een nieuwe spanningshaard: Noordoost-Afrika. Al langer sluimerende spanningen zijn daar na de dood van de Egyptische president Sadat akuut geworden, wat onder meer geïllustreerd wordt door het zenden van twee Ame rikaanse Awacs-radarvliegtuigen naar het gebied om voor Egypte en Soedan de manoeuvres van de Libische strijdkrachten te observeren. De oorlogsdreiging in het toch al wéinig stabiele Noordoost-Afrika werd vooral reëel na beschuldigin gen van de Soedanese president Ja- faar Nimeiry dat Libië van plan was zijn land binnen te vallen. Voorts be tichtte Nimeiry de Libische presi dent Gaddafi - het „enfant terrible" in Afrika - ervan klandestiene orga nisaties te financieren die proberen zijn pro-westerse bewind van bin nenuit te ondermijnen. O CAIRO, 21-10. Syrië zou op het punt staan om de Libische president Gha- daffi te hulp te komen met troepen en materieel. Volgens de Egyptische minister van defensie, Ghazala, liggen in Syri sche havens Russische schepen ge reed voor het vervoer van twee ge pantserde brigades naar Libië. De Syrische strijdmacht zou worden gestationeerd langs de Libisch- Egyptische grens of, via Tsjaad, wor den ingezet tegen Sodan. Wapens Ghazala riep de Verenigde Staten op voort te maken met de extra wa penleveranties aan Egypte om de dreiging van Libië, die nu vooral te gen Soedan zou zijn gericht, het hoofd te kunnen bieden. Flitsen uit het buitenland WENEN. Naar in Wenen is verno men hebben 23 Hongaarse intellektu- elen een oproep ondertekend voor,. het ontslag uit een psychiatrische in richting van de 57-jarige Tibor Kpakh, een Hongaarse dissident. WARSCHAU. In de Poolse hoofd stad heeft de persvoorlichter van So lidariteit, Marek Brunne, gezegd dat het vakverbond er niet mee kan in stemmen dat er opnieuw onderhan deld wordt over de akkoorden van Gdansk, Szczecin en Jastrzebie, waarin het stakingsrecht erkend wordt. MEXICO. President Mitterrand van Frankrijk, die in Mexico is aan gekomen, heeft in een interview met het Mexicaanse dagblad „Excelsior" gezegd dat noch Mexico noch Frank rijk „met de armen over elkaar kun nen blijven zitten", terwijl er in El Salvador sinds januari 1980 24.000 politieke moorden zijn gepleegd. TEL AVIV. De Israëlische minister van defensie, Ariel Sjaron, heeft Me- nahem Milson officieel benoemd tot leider van de burgerregering die eind oktober in de door Israël bezette ge biedsdelen geïnstalleerd zal worden. RIO DE JANEIRO. Vijf religieu zen, onder wie een Ierse priester, pa ter Paul McCarthy, die in Brazilië waren aangehouden omdat zij gewei gerd hadden een mis bij te wonen die werd opgedragen op verzoek van agenten van de federalte politie, zijn. 24 uur later vrijgelaten. LONDEN. Enorme plensbuien in Londen en in het zuiden van Enge land hebben een verkeerschaos ver oorzaakt waarbij een dode is geval len en tientallen mensen gewond zijn geraakt. MANILLA. Een schip van de Ame rikaanse marine heeft in de Zuidchi- nese Zee 98 Vietnamese vluchtelin gen gered die vier dagen in een hou ten scheepje op zee hadden rondge zwalkt. Dit jaar zijn 3.200 bootvluch telingen door Amerikaanse schepen opgepikt. CANBERRA. Australië heeft besloten de Tanzaniaanse minister van buitenlandse zaken, Salim Ah med Salim, te steunen ter vervan ging van Kurt Waldheim als sekretaris-generaal van de Verenig de Naties. Dit hebben funktionaris- sen in Canberra meegedeeld. PEKING. De Sowjet-Unie heeft China voorgesteld de bijna twee jaar geleden afgebroken besprekingen over de grenzen tussen beide landen te hervatten. Naar maandag in Pe king is verklaard bestuderen de Chi nese autoriteiten het Russische voor stel. WASHÏNTÖN. Vertegenwoordi gers van Amerikaanse milieubewe gingen hebben het kongres een peti tie aangeboden met de handtekenin gen van 1.100.000 Amerikanen die het ontslag eisen van de staatssekre- taris van binnenlandse zaken, James Watt. BERLIJN. Rudolf Otte die onder het bewind van de nazi's officier van justitie was, is in Oost-Berlijn tot 12 jaar gevangenisstraf veroordeeld we gens „oorlogsmisdrijven en misdrij ven tegen de menselijkheid". Hem zijn ook de burgerrechten ontnomen. Nimeiry's reaktie op de door hem gekonstateerde dreiging was tweeër lei. In het binnenland werd een groot aantal mensen opgepakt. Het ging hier om meer dan 10.000 personen, die door het regime werden aange duid als „klaplopers", misdadigers en door Libië betaalde saboteurs. De arrestaties duren nog steeds voort. Steun Anderzijds werd steun gezocht bij Egypte en de Verenigde Staten deze gingen gretig in op de Soedanese ver zoeken tot hulp. De nieuwe Egypti sche machthebbers stuurden onder meer oorlogsvliegtuigen naar Libië en Washington beloofde met het oog op het „Libische gevaar" op zijn beurt de wapenhulp aan zowel Soe dan als Egypte op te voeren. Het stuurde het onder andere de twee Awacs naar Egypte en kondig de voor komende maan grootscheep se militaire oefeningen aan die ge houden zullen worden op Egyptisch grondgebied. Daarmee tekende zich een anti-Libisch bondgenootschap af bestaande uit de V.S., Egypte en Soe dan. De spanning zou inmiddels al tot militair geweld hebben geleid. Soe dan maakte onlangs melding van Li bische luchtaanvallen op Soedanese grensplaatsen. Dit zou gebeurd zijn aan de grens tussen Soedan en Tsjaad. Libische troepen In dit laatste land verblijven Libi sche troepen ter ondersteuning van de regering van president Goukouni Weddeye. Diens bewind wordt bestreden door de Tsjadische oud minister van defensie Hissene Ha- bre. Deze nu opereert weer vanuit Soedan en krijgt Soedanese en Egyp tische steun. Lybië staat overigens niet alleen tegenover Egypte, de V.S. en Soedan. In augustus besloot het samen met Ethiopië en Zuid^Jemen een alliantie te vormen: tegen de .westerse belau- gen in hét gebied rond de Rode Zee en de Hoorn van Afrihd. KAAPSTAD. Op weg naar het zie kenhuis is in Kaapstad de 50-jarige Dorothy fisher overleden nadat zij twaalf jaar lang met een hart van een ander had geleefd. Drie landen zijn pro-Russiche, dus ook de tegenstellingen in Noordoost- Afrika kunnen ten dele worden be schouwd als een weerspiegeling van de mondiale rivaliteit tussen oost en west. Bezorgd Egypte en Soedan verklaren her haaldelijk bezorgd te zijn om de Sowjet-invloed in het betrokken ge bied. Lybië is in hun ogen de regiona le speerpunt van Moskous expansie politiek. Voor Washington, dat anti- kommunisme tot de richtsnoer van zijn buitenlands beleid heeft ge maakt, is dit reden om alle steun toe te zeggen aan Cairo en Chartoem. PEKING. De Chinese premier, Zhao Ziyang, heeft het jongste Sowjet- voorstel tot hervatting van de bespre kingen over het grensgeschil tussen beide landen niet botweg verworpen, maar is ervan overtuigd dat nieuwe, onderhandelingen nergens toe leiden, zo is woensdag door diplomaten in Peking gezegd. WARSCHAU. Een aantal rechtlijni ge communistische studenten in Polen heeft het partijhoofdkwartier in Kato Wice bezet Zij maakten zich verder meester van een radiozender via wel ke zij het ontslag van enkele plaatse lijke partijfunktionarissen eisten. Dit heeft de vrije vakbond Solidariteit dinsdag bekendgemaakt WASHINGTON. Frankrijk is be reid troepen te leveren voor de vredes macht van de Verenigde Naties in de Sinaï-woestijn als Israël de terugtrek king van zijn leger daaruit heeft vol tooid. Dit heeft de „Washington Post" dinsdag gemeld. SOFIA. De Bulgaarse president en partijleider, Todor Zjivkov, heeft de Balkanlanden uitgenodigd voor een bijeenkomst in de Bulgaarse hoofdstad volgend jaar met het doel om het ge bied te maken tot een kernwapenvrije zone. Stunt met gevolg PARIJS, 21-10. Een 47-jarige beroepspiloot moet een huza renstukje mogelijk met het verlies van zijn brevet betalen. De man ioas toen met een één- motorig „Ralley"-sportvlieg- tuig onder de „Are de Triomp- he" door gevlogen en was daarop onherkend achter het wolkendek verdwenen. De po litie heeft hem thans echter geïdentificeerd. Een miljoenenpubliek en verblufte beambten van poli tie en luchtvaart hadden op de televisie kunnen zien hoe de waaghals slechts enkele me ters boven de Champs Ely sees naar het monument vloog, zijn toestel in dwarse positie bracht en daarna onder de Are doorglipte. Hij had de Franse televisie van zijn plan op de hoogte gesteld die een film van zijn optreden maakte. JAKARTA. De Indonesische rege ring heeft in de strijd tegen corruptie 600 ambtenaren van het ministerie van financiën ontslagen, overgeplaatst of tijdelijk geschorst, zo is dinsdag uit Jakarta vernomen. LONDEN. Egypte en Soedan, die een wederzijds defensieverdrag heb ben gesloten, zijn samen militair ster ker dan Libië. Volgens de Egyptische en Soedanese regering koestert Libië plannen voor een invasie van Soedan. SCHIPHOL, 20-10. Een F-16 van de Koninkiyke Luchtmacht is dins dagmorgen rond kwart over drie ten noorden van Ameland verongelukt De vlieger heeft zich met zijn schiet stoel in veiligheid weten te stellen, aldus heeft de Koninklijke Luchtmacht dinsdagmiddag meegedeeld. Het toestel werd bestuurd door de 45-jarige majoor J. Brouwers uit Oen- kerk, die gebruik maakte van zijn pa rachute en ongedeerd bleef. Onrust in München MUNCHEN, 21-10. De vijf mannen met wie de politie van München in een vuurgevecht raakte, zijn vermoe delijk leden van een uiterst rechtse internationale groepering. Bij de schietpartij vielen twee doden en drie gewonden. Naar woensdag duidelijk werd, zijn de vijf mannen van Franse en Westduitse afkomst. De politie wilde echter hun identiteit niet bekendma ken. Het was haar echter kennelijk bekend dat een groep gewapende rechtsradikalen zich ophield in Mün chen. Toen de politie in een rustige woon wijk een door haar gevolgde auto met de vijf mannen wilden aanhou den, werd er een granaat naar buiten gegooid en stoof de auto weg. Daarop volgde een wilde jacht en tot slot een vuurgevecht. Op weg naar het zie kenhuis overleden twee van de terro risten, een derde was zwaar gewond. Verhaal van een vlucht KOPENHAGEN. 21-10. Doodmoe en doorweekt zijn vijf Oostduitsers, twee echtparen met een dochtertje, op het strand in het oosten van Dene marken aangekomen nadat zij in twee kleine Kayaks de Oostzee wa ren overgestoken, zo heeft de Deense politie dinsdag meegedeeld. Zij waren zondagochtend uit de kustplaats Zingst vertrokken en zwalkten veertien uren achtereen op een woelige zee. Hun kayaks zaten met een touw aan elkaar en werden voortgestuwd door een eenvoudige buitenboordmo tor die in de hand gehouden moet worden. Ongeveer tien kilometer van de Deense kust begon een der kayaks te zinken, maar ce twee inzittenden konden zich vastklampen aan de an dere. Nadat zij op de Deense kust waren aangespoeld klommen de Oostduit sers een klip cp, waar zij bij een hotel om hulp vroegen. WARSCHAU, 21-10. In de Zuid- poolse industriestad Katowice zijn ernstige ongeregeldheden uitgebro ken tussen de politie en aanhangers van de onafhankelijke vakbond Soli dariteit. Toen de politie drie leden van Soli dariteit wilde arresteren die op het marktplein pamfletten uitdeelden, .^trachtte een menigte van naar schat- ting 5.000 mensen dit te verhinderen. De politie gebruikte daarop traan- Tumult Later trokken de aanhangers van de vakbond naar een nabijgelegen politiebureau, waar de drie gear- resteffde leden yah Solidariteit wer den vastgehouden.-Het gebouw werd vol^ns de openbare aanklager door de c'emonstranten met stenen beko gel/. In het tumult wisten twee ar restanten te ontsnappen. J)e betogers schreeuwden anti- Svwjetleuzen en gooiden een bus van df politie omver. Dinsdagavond was ;t rustig in Katowice. Advertentie Gelden goede raad. HAM U ontvangt de lustrum uitgave "Cijfers 6c Trends" Dv/I 1 als u deze bon opstuurt naar de Rabobank in uw woonplaats of ongefrankeerd zendt aan Rabobank Nederland, Antwoordnummer 700, 5600 VB Eindhoven. 1 Firma. 1 1 Tel. T.a.v. Dhr./Mevr. Funtóe. 1 Adres. Postcode. Plaats 3 De twee overigen werden gear resteerd. Onder de politiemannen vielen twee gewonden. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. De Haagse politie rechter mr. Bogart heeft 17 zendpira ten uit Den Haag veroordeeld tot ge vangenisstraffen, variërend van drie weken onvoorwaardelijk tot twee weken, waarvan een week voorwaar delijk. TILBURG. Bij het belastingkan toor in Tilburg is een vals briefje van honderd aangeboden. AMSTERDAM. De 25-jarige Amsterdamse politie-agent C. V. zal zich voor de rechtbank moeten ver antwoorden voor het dodelijke schot, dat hij op 12 augustus loste op de 32- jarige Meta Hofman. Dit heeft de Amsterdamse officier van justitie mr. R. W. Asser dinsdag bekendge maakt. ROTTERDAM. Verolme Brazilië, die deel uitmaakt van het Rijn-Schel de-Verolme concern, heeft een kon- trakt ter waarde van ca. f 370 mil joen ondertekend voor de bouw van drie bulkcarriers van elk 75.000 ton dwt. DEN HAAG. De demissionaire mi nister van buitenlandse zaken, mr. Max van der Stoel, zal „op korte ter mijn" een gesprek hebben met zijn Amerikaanse ambtgenoot, Alexan der Haig. DEN HAAG. Een groep van onge veer 200 Canadese indianen komt van 8 tot en met 11 november naar Nederland om aandacht te vragen voor hun situatie in eigen land. HEERLEN. Nog vóór 1 januari hoopt minister Terlouw van ekono- mische zaken een plan voor het regio- naal-sociaal-ekonomisch beleid aan de Tweede Kamer te kunnen aanbie den. Hij zei dit maandagavond op een verkiezingsbijeenkomst van de afdeling Heerlen van D'66. UTRECHT. De kans is groot dat de gemeente Dordrecht tussen nu en 1985 honderdvijftig arbeidsplaatsen gaat verliezen. Dat blijkt volgens de ambtenarenbonden Abva-Kabo uit de nota „beheerings van de perso neelsformatie" die de gemeente heeft uitgebracht. RIJSWIJK. Direkteur-generaal drs. Ph. Leenman van de PTT heeft in de Denarkas in Rijswijk de eerste exemplaren van een nieuwe serie ex portpostzegels aangeboden aan staatssekretaris W. Dik van ekono- mische zaken en voorzitter ir. D. Lu- teijn van het landbouwschap. BREDA. Bewoners van de Bredase wijk Geeren-Noord eisen van de ge meente 1,3 miljoen gulden. De bewo ners zeggen, dat ze dit bedrag in de afgelopen jaren hebben betaald voor voorzieningen aan hun woningen die de huiseigenaar, de gemeente Breda, echter nooit getroffen heeft UTRECHT. In Utrecht is dinsdag „officieel" begonnen met de bouw van het bedrijfspand- enkantorenkomplex Midland dat een onderdeel gaat vor men van het nieuwe voetbalstadion Galgewaard. Het totale projekt moet medio 1983 klaar zijn. Het vergt een investering van zeventig miljoen gul den. HEERENVEEN. De politie in Hee renveen heeft acht inwoners van die gemeente aangehouden wegens han del in heroine, o.a. in het jongerencen trum „Het pakhuis". AMSTERDAM. De omroepen heb ben voordat het korte geding tegen de vakbonden diende waarin om een verbod voor nieuwe stakingen in de omroep is gevraagd, een laatste be middelingspoging in het cao-konflikt van de hand gewezen. ZUIDLAREN. De Zuidlaardermarkt heeft veel last gehad van de regen. Het aantal bezoekers van deze jaarlijks terugkerende veemarkt/najaarsbeurs schat de politie op „slechts" 70.000. Dat is ongeveer 30.000 minder dan vorig jaar. UTRECHT. De Nationale Zieken huisraad heeft veertien instituten voor multidisciplinaire psychotherapie la ten weten, dat hun aanvraag voor het lidmaatschap van de NZR is afgewe zen. SCHIPHOL. Ten behoeve van twee grote Nederlandse reisorganisatoren gaat de KLM met ingang van 1 novem ber een eersteklas service bieden op chartervluchten. Voorlopig wordt deze extra service alleen geboden op char tervluchten naar Las Palmas op de Canarische Eilanden, die metDC-10 of Boeing 747-toestellen worden uitge voerd. TILBURG. De direktie van het Phi- lipsonderdeel Volt in Tilburg heeft dinsdag aan bonden en ondernemings raad meegedeeld dat er tot het einde van dit jaar door duizend werknemers in de direkte produktiesfeer in totaal zesduizend mandagen minder zal worden gewerkt Bij het bedrijf wer ken in totaal tweeduizend man. SCHOONHOVEN. Het maandag avond afgetreden bestuur van de vak school voor Goud- en Zilversmeden, Uurwerkmakers en Graveurs in Schoonhoven heeft volstrekt geen ver trouwen in de terugkeer van de begin dit jaar geschorste direkteur E. van Zeijst van deze school. Dat heeft woordvoerder W. G. Hooykaas van het schoolbestuur dinsdag desgevraagd meegedeeld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 5