Reumakuur in Boedapest deed mevrouw G. van Dam veel goed Nieuwe witlofrooier in gebruik Zierikzeese was in Hongarije op kosten van het Zilveren Kruis Nederlandse V.N.- soldaat gewond „Van beitel tot vulpen INGEZONDEN STUKKEN Telefooncel nodig voor Noordwelle Werkgroep Kind en ziekenhuis Schouwen-Duiveland Bureau voor Rechtshulp in Zeeland gaat voorlichting geven 4 ZIERIKZEE, 21-10. Drie weken geleden kwamen 52 Nederlandse reuma-patiënten terug van een reuma-kuur in Boedapest, die zij ondergingen op kosten van het Zil veren Kruis. Onder hen bevond zich mevrouw G. van Dam-de Jong uit Zierikzee. „Een lot uit de loterij", noemt zij dankbaar het feit, dat zij tot die uitverkorenen behoorde. Drie weken lang mocht deze groep in Honga rije profiteren van de therapieën, die zijn opgebouwd rond het heilzame mineraalhoudende bronwater op Mar- gereteneiland, middenin de Donau tussen Boeda en Pest. Haar dankaarheid is begrijpelijk, want de badkuW heeft haar veel goed ge daan. Nadien voelt zij zich een stuk beter en lang niet zo moe meer als tevoren. Bovendien heeft zij nu veel minder pijn. In Boedapest wordt weinig of niet gefietst, vandaar dat mevrouw Van Dam opzien baarde met fietstochtjes door het prachtige openbare park bij het ho tel. Een reisgenoot fietste als therapie, mevrouw Van Dam vergezelde hem. Mevrouw Van Dam is, ondanks haar reuma, doortastend en ener giek. In haar huisgezin worden de konsekwenties, die haar ziekte on vermijdelijk met zich meebrengt, aanvaard als normale zaken. Wan neer zij bijvoorbeeld met glazen en een fles limonade binnenkomt, draait een van de kinderen er als vanzelfsprekend de dop af. Daar wordt niet eens over gepraat, dat hoort?er*nu eenmaal bij.' - - Moeffljkëi1 wordt het bij minder voorkomende zèken. Soms kan-zij in-1 eens de aardappels niet afgieten, of 's ochtends haar kleding niet dichtkno pen. Maar in de dertien jaar dat zij reuma heeft, heeft zij geleerd en van zichzelf geëist daar niet te veel bij stil te staan. Steun Zij kan dat, mèt de steun die haar man en kinderen haar geven, dèt zegt zij er onmiddellijk bij. Heel erg belangrijk vindt zij daar bij, dat een reuma-patiënt (al kost dat vaak moeite) in beweging blijft en altijd afleiding blijft zoeken. Door haar sterke karakter (een konklusie van haar echtgenoot) is zij daar zelf toe in staat. Pedicure Iemand die weinig van reuma weet en haar niet kent is dan ook niet voorbereid op een eerste bezoek bij mevrouw Van Dam. Aan het huis aan de Krammerstraat hangt een bordje „Pedicure", dat blijkt te slaan op de reuma-patiënte zelf. Ze doet open in een witte jas, want ze is even bezig met een klant. Mevrouw Van Dam is 38 jaar en ziet er goed en uitstekend verzorgd uit. „Mijn man hamert daar altijd op", vertelt ze, „en het is ook belang rijk voor jezelf. Buitenstaanders kunnen soms niet geloven, dat ik reuma-patiënte ben". Maar omdat dit gesprek nu eenmaal over reuma en haar kuur in Boedapest gaat, laat ze de uiterlijke kentenen zien: opge zette vingers en dikke voeten. Arthritis Mevrouw Van Dam is een arthritis- patiënt, zij heeft reuma aan gewrich ten door het hele lichaam, hoofdzake lijk aan handen, nek, schouders en voeten. De ontstekingen komen Steeds weer op. Soms is de linker hand erg, dan weer de rechter, dat wisselt. De stijfheid slaat vooral toe na stil zitten of liggen, zoals we allemaal wel eens hebben "als we na een uur in dezelfde houding weer overeind wil len. Bij een reuma-patiënt is dat ze ker drie keer zo erg. 's Ochtends kan ze soms de trap niet af. Na een uurtje warmlopen gaat het beter. In bewe ging blijven Vandaar ook, dat ze naar de pedi- curenschool in Goes ging, uitgaande van de Landelijke Organisatie Voet verzorging (LOV). Zo kon "ze thuis tóch werk eft, bezig frKjvëft.01' - Acupunctuur De kursus leverde voorts het enor me pluspunt op, dat ze in kontakt kwam met dokter Zwartelee uit 's- Heerenhoek, die in Goes doceert over acupunctuur. Zij ging bij hem in behandeling en dat had gunstig resultaat, samen met de medicijnen die zij gebruikt. Zij be gon met drie maal per week acupunc tuur, nu gaat zij nog eenmaal per maand. 's Middags was het echter iedere dag van 2 tot 4 uur verplicht rusten. En dat hadden de patiënten hard no dig. Na het eerste onderzoek door Hongaarse doktoren, op de dag na aankomst, werd voor ieder een ver schillende therapie voorgeschreven. Daarbij werd gebruik gemaakt van warmwaterbaden, massage en onder watermassage, heilgymnastiek, elec- trotherapie en modderpaden. Het ge neeskrachtige mineraalhoudende bronwater komt met een tempera tuur van 70° boven de grond en wordt in Hotel Thermal naar vijf ba den gevoerd, waarvan de tempera- tuut verschilt van 28 tot 40°. Mevrouw G. van Dam-de Jong uit Zierikzee is een van de 52 reuma-patiënten die in september op kosten van het Zilveren Kruis een badkuur in Boedapest mochten onder gaan. Er is een tijd geweest, dat ze bijna niet kon lopen, maar ze bleef vechten, „In beweging blijven, afleiding zoeken", is haar devies. Over haar instelling en over de reumakuur in Hongarije vertelt dit interview. Mevrouw G. van Dam-de Jong uit Zierikzee. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Een klein bad voor onderwatermas sage, waarvan ook mevrouw Van Dam op voorschrift gebruik maakte. Dokter Zwartelee maakte ook het medisch verslag op, dat het hoofd bestuur van het Zilveren Kruis (in Noord wijk) nodig had voor de uitver kiezing naar Boedapest. Mevrouw Van Dam was enorm verrast, toen zij na het bezoekje van een arts van het Zilveren Kruis tot de 52 personen be hoorde, die naar Hongarije mochten. Er waren 500 meldingen voor binnen gekomen Prima organisatie Over de organisatie naar en in Boe dapest heeft zij niets dan lof. Er was o.a. een hoofdverpleegkundige bij als begeleidster. Omringd door hulp voelde de groep zich beschermd en verzorgd. Het moderne kurhotel Thermal was comfortabel en van- daaruit was regelrecht telefonisch kontakt met thuis mogelijk, hetgeen eveneens geruststellend was. In een verslagje, dat zij maakte voor de LOV, schreef mevrouw Van Dam: „De behandelingen waren zeer intensief" en van „we zijn fijn 3 we ken met vakantie" was beslist geen sprake". Dat wil echter niet zeggen, dat zij niet genoot van de afleiding die de patiënten werd geboden. Er werden gezellige avonden gehouden en het Hongaarse reisbureau IBUSZ orga niseerde uitstapjes op de zondagen, de enige vrije dagen. Mevrouw Van Dam zag Boedapest in de zon, bij een temperatuur van gemiddeld 30°. Ook het landklimaat was voor de reuma patiënten erg prettig. Het bleek dus, dat de afleiding, die mevrouw Van Dam zelf al nastreef de, ook hier bij deze medische behan delingen werd doorgevoerd. Al na een week kuren waren er merkbare resultaten en na drie we ken kwamen alle patiënten zichtbaar fitter en met minder klachten weer terug op Schiphol. „De winter door" Hoelang zullen ze van de kuur pro fiteren? Mevrouw Van Dam hoopt dat dit een jaar zal zijn. Maar ze is al tevre den, wanneer zij daardoor de winter- maanden (vochtig en koud) goed doorkomt. Dat is voor reuma- patiënten al heel wat. „We betaalden nu maar 2,50 gulden aan de reis mee, maar ik zou het er voor over hebben een derde bij te dragen, als ik weer zou mogen gaan. De kuur is duur: 4500 gulden per persoon". In het gezin Van Dam is er al over gesproken om de vakanties in te stel len op een dergelijke kuur door een bestemming te kiezen in de omge ving van een kuuroord, bijvoorbeeld in Oostenrijk. In november is er in Noordwijk een reünie van de groep reumapatiënten, die in Boedapest zijn geweest. Me vrouw Van Dam verheugt zich op het weerzien, want de onderlinge ver standhouding was uitstekend. Renessenaar Onder de deelnemers (o.a. veel za kenlieden, een dominee, een kapper, een professor) was ook de heer B. de Ruiter, campinghouder uit Renesse, die na een val last van zijn heup bleef houden. „We kenden elkaar van ta feltennissen", vertelt mevrouw Van Dam, en we hebben elkaar dagelijks gesproken, hoewel we door onze ver schillende therapieën niet in dezelfde groep ingedeeld waren". Kontakt belangrijk Maar vanzelfsprekend kwamen ze alle 52 dikwijls bij elkaar en het voordeel vond ze, dat er ook wel eens een grapje over reuma kon worden gemaakt. Je had het immers alle maal. Het moreel bleef goed. Erva ringen uitwisselen is belangrijk, ook dat kan helpen. Op Schouwen-Duiveland mankeert het aan kontakt tussen reumapatiën ten, daar zou eigenlijk eens wat aan moeten gedaan, bepeinst ze aan het eind van het gesprek. Wie weet, komt het daar nog wel eens van DEN HAAG, 21-10. De Nederland se VN-soldaat Bart Hogeveen (19) uit Den Ham (Groningen) is woensdag in Libanon door een schot in de buik vrij ernstig gewond geraakt, een de fensiewoordvoerder heeft dit meege deeld. Dat gebeurde nabij de havenplaats Sidon (zo'n veertig kilometer ten noorde van de Unifilzone) toen Hoge veen als bijrijder op een takelauto in een convooi op weg was naar Beiroet. De takelwagen werd door een onbe kende met een mitrailleur beschoten. De gewonde dienstplichtig militair is direkt naar een n^bij gelegen zieken huis gebracht, waar hij is geope reerd. Hij verkeert buiten levensge vaar. „Flitsen" uit het buitenland WASHINGTON. Het reeële bruto nationaal produkt (BNP) van de Ver enigde Staten is in het derde kwar taal van dit jaar op jaarbasis met 0,6 procent afgenomen, zo heeft het Amerikaanse ministerie van handel bekendgemaakt. NEW YORK. De algemene verga dering van de Verenigde Naties heeft haar vierde debat over de kwestie- Cambodja in twee jaar beëindigd en met grote meerderheid de terugtrek king van de Vietnamese troepen uit Cambodja geëist. BRUSSEL. De Europese Commis sie, het dagelijks bestuur van de EG, wil een nieuw systeem voor de bere kening van luchtvaarttarieven voor internationale vluchten binnen de gemeenschap gaan uitwerken. CHAROEM. Soedan heeft woens dag instemming betuigd met een be lofte die Libië zou hebben gedaan zijn troepen terug te trekken uit de gebieden die grenzen aan Soedan en Egypte. SANTÉ CLARA (Mexico). Zeventien mensen zijn woensdag gedood en twin tig anderen zijn gewond bij een explo sie in een chemisch laboratorium in Santa Clara. Drieduizend mensen zijn ge-evacueerd om brandweerlieden in staat te stellen hun werk te doen. TEL AVIV. Egyptische, Israëlische en Amerikaanse deskundigen zijn in Tel Zviv aangekomen, waar vandaag (donderdag) een nieuwe, waarschijn lijk een week durende, onderhande lingsronde begint over autonomie voor de Palestijnen in de door Israël bezette gebieden. PARIJS-LONDEN. Drie Europese landen, Frankrijk, Groot-Brittannië en Italië, overwegen deel te nemen aan de te vormen internationale vre desmacht sie in de Sinaï gestatio neerd zal worden. Met het oog op de Israëlische terugtrekking uit de Si naï. MADRID. De leider van de Spaan se socialisten, Felipe Gonzalez, heeft zijn landgenoten gevraagd met be leid en met verantwoordelijkheids besef de nog jonge demokratie van Spanje te bewaren en sterk te ma ken. MARSEILLE. De Franse rechter Pierre Michel, die gespecialiseerd was in de vervolging van drugsmok kelaars in Frankrijk en Italië, is woensdag in Marseille door twee mannen op een motorfiets doodge schoten. PANAMA-STAD. Panama heeft besloten de viering van onafhanke lijkheidsdag op 3 november niet door te laten gaan wegens twee epide mieën waardoor meer dan de helft van de bevolking ziek zou zijn gewor den. WASHINGTON. Het aantal celiba- taire Amerikanen is in de jaren ze ventig op indrukwekkende wijze toe genomen. Volgens het Amerikaanse bureau voor de statistiek in Washing ton is het aantal één-persoonshuis houdens tussen 1970 en 1980 gestegen met 64 procent en zijn er nu 17.800.000. TILBURG, 21-10. Burgemeester drs. H. Letschert van Tilburg heeft woens dagmiddag het eerste exemplaar van het Boek „Van beitel tot vulpen" in ontvangst genomen. Dit boek behan delt de geschiedenis van het schrift van het allereerste ontstaan tot aan de dag van vandaag. Aansluitend werd in het schrift- en schrijfmachinemuseum - in Tilburg een expositie geopend over hetzelfde onderwerp. Die tentoonstel V ling dsmog te zien tot 18 december. OOSTERLAND, 21-10. Dat de mechanisatie in de landbouw niet stil staat is algemeen bekend. Zo ook in de witlofteelt, een op ons schiereiland snel uit breidende teelt. Door het bedrijf van Jaap Schoof werd één dezer dagen een nieuwe rooimachine aangeschaft naast de reeds bestaande. De nieuwe rooier is ook weer van het merk AMAC, en dus in principe een zeifrijdende aardap pelrooier hoewel het steeds meer een specifieke witlof rooier mag heten. 59 De feiten liegen er niet om: het tele foonverkeer tussen de mensen is zeer frekwent. „Ontelbare" malen, zeg maar, zodat onze Tante Pos, wellicht iets zal overhouderi aan de vele tele fonades; geldt dat aangewend wordt voor nuttige doeleinden. Nieuwig heid op telefoongebied is het appa raat met drukschijf, die anders werkt dan de ouderwetse draaitoets. Er zijn intussen ook al telefoons van allerlei soorten, vormen en kleuren. Dat valt onder het hoofd: konsumen- tenbehartiging. Men kan telefoon en snoer uitzoeken, „passend bij eigen persoonlijkheid". In bijna elk dorp en elke stad plaatst de P.T.T. glazen hokje met het opschrift in blauw. „Telefoon". Helaas moet ik schrijven: „in bijna ieder dorp". Niet bijvoorbeeld in het dorp Noordwelle. Daar moet men - in voorkomende gevallen - aanbellen bij wildvreemden, om telefonische gastvrijheid te vragen. In een beetje dorp dat zal duidelijk zijn - hoort een openbare telefoon, zo goed als (Noordwelle): een dorpshuis, een school, een bushalte en een brieven bus, temeer gelet op een stijgend aan tal inwoners. Er moet summa sum- maran dus (snel) worden gezorgd, dat er op Noordwelle een telefooncel komt. Dat zal toch niet onmogelijk zijn? J. en VAN E Voorop de vooras is het nieuwste model hakselaar gebouwd, zodat de witlof in één werkgang gekopt en ge rooid wordt. De wortels worden op genomen via zgn. trilbeitels, die er voor zorgen dat de grond rond de wortels wat los gaat zitten. Op de hoogte van de rooimat komt elke rij witlofwortels tussen twee zeer snel draaiende reinigingsrollen, aange dreven door hydromotoren. De ver dere zeefbanden zijn aangepast aan de witlof wortelen. Zo ligt er achter een vierkante mazenband, die ervoor zorgt dat de kluiten die er eventueel nog inzitten toch nog op het land ach terblijven. De twee achterste zeef banden worden schoon gehouden door nylon borstels. Voorraadbunker De wagenafvoerband is door de AMAC fabrikant, de fa. De Jonge uit 's-Heerenhoek, verlaagd waardoor een voorraadbunker ontstond. Dit is vooral bij het opzetten van de wend akkers (maar ook bij het wisselen van de wagens) erg gemakkelijk, om dat er dan doorgerooid kan worden, want deze band is onafhankelijk van de rooimachine te bedienen. Om ook onder slechtere omstandig heden te kunnen rooien is de machine van achter voorzien van drie wielen; aangedreven door zgn. „trelleboy" banden van ongeveer 60 cm, breed onder de rooier en een steunwiel voor stabiliteit. Dit laatste wiel is hydraulisch in- en uitschuifbaar. In werkomstandig heden kan hij 2,25 m uit het hart van de machine geschoven worden. Bij de teelt zoals die op het bedrijf van de heer Schoof plaats vindt bevindt zich daar nl. weer een rijpad. De machine wordt geheel aangedreven door hy- dro(olie)motoren, en de pompen hier voor worden weer aangedreven door een 6 cylinder Turbo-motor van het merk Same. Afmetingen Dat deze machine tot de grotere in de regio behoort blijkt uit de afme tingen: lengte ruim 12 meter, breedte De Werkgroep Kind en Ziekenhuis „Schouwen-Duiveland", die deel uit- maakt van de Stichting Kind en Zie kenhui?'',jde1 BéVelahdeftjV zal jziëh den met liét'Wëiifji^ykn rhet kind voor, tijdens en na een ziekenhuis op name. De werkgroep richt zich voorname lijk op het ziekenhuis in Zierikzee en er vindt regelmatig overleg plaats tussen de direktie van het ziekenhuis en de werkgroep. D.m.v. voorlichtingsavonden op scholen probeert de werkgroep ou ders duidelijk te maken, dat een zie kenhuisopname een ingrijpende en angstaanjagende gebeurtenis voor een kind kan zijn. Op deze avonden wordt een diaserie vertoond, die op genomen is op kinderafdeling in het ziekenhuis in Goes. Daarna wordt er met elkaar ge praat, hoe we een ziekenhuisopname zo min mogelijk bedreigend voor een kind kunnen maken. De diaserie wordt op aanvraag vertoond. Men sen, die belangstelling hebben aktief met de werkgroep mee te doen of vra gen hebben kunnen kontakt opne men met: r CO BY VERTON Willem Alexanderstraat 8 tel.: 01115-2356 (Ingezonden) In Middelburg is sinds enige tijd een Bureau voor Rechtshulp ge vestigd en wel aan de Loskade 35-37. Het Bureau houdt sinds september 1981 ook spreekuur in Goes en wel ie dere maandagochtend van 10.00 - 12.00 uur aan de van der Spie- 3,35 m en hoogte 3,70 m. Ook zijn ge wicht van 8500 kg mag er zijn. Door de aanschaf van deze rooier beschikt de heer Schoof op dit moment dus over twee zeifrijdende rooiers, de nieuwe voor het vlakveld, en de reeds bestaande, die ingezet wordt in de ruggen teelt. gelstraat 4. Waarom is er een Bureau voor Rechtshulp? De maatschappij heeft zich de laatste jaren erg snel ontwikkeld. Daardoor zijn er ook vele regels en wetten gekomen die vaak moeilijk te begrijpen zijn. De kans dat u daar mee in aanraking komt is ook veel groter geworden. Gelukkig leven we in een tijd waarin we niet alles wat er om ons heen of met ons gebeurt klakkeloos aanvaarden. Wij willen precies weten waar wij aan toe zijn en hebben daarvoor informatie no dig. Daarvoor kunt u bij ons terecht. Deze hulp en informatie worden gra tis door ons verstrekt. Met name de rechts- en wetswin- kels, die in de loop van de jaren zestig overal in het land zijn opge richt, worden beschouwd als de mo tor achter deze ontwikkeling. Zij maakten duidelijk dat er in Neder land nog wel een en ander aan de rechtshulp viel te verbeteren. Er bleek met name een grote behoefte aan adressen, die gemakklijk toegan kelijk zijn om juridisch advies te winnen. Tegen die achtergrond werd rechts hulp langzamerhand gezien als een sociaal goed, waarvoor de overheid moet zorgen. Dit heeft geresulteerd in de oprichting van bureaus voor rechtshulp in elk arrondissement. De hoofdvestiging van het bureau voor rechtshulp bevindt zich in Mid delburg, Loskade 35-37, tel. (01180) 37120. Wekelijks worden daar vier spreekuren gehouden. De taak van het bureau strekt zich echter uit over het gehele arrondissement Middel burg d.w.z. de gehele provincie Zee land. Waarmee kunnen wij u helpen? Welke vragen kunnen zich in het dagelijks leven zoal voordoen? U werkt en u dreigt ontslag te krijgen. U wilt een huis huren en u be grijpt de kleine lettertjes van de huurovereenkomst niet goed. U wilt een uitkering hebben. Waar moet u zijn en wat moet u doen? Waar moet u op letten als u iets koopt? u bent im aanraking gekomen '■met justitie. Wat nu? 1 Kortom, alle hulp en informatie op juridisch gebied wordt door ons gra tis gegeven. Gratis rechtsbijstand In sommige gevallen zal een advies niet voldoende zijn, maar zult u bijstand nodig hebben van een advo caat of deurwaarder. Meestal zal de overheid de kosten, die hieraan ver bonden zijn, geheel of gedeeltelijk voor haar rekening nemen. Om dit te kunnen bepalen heeft u een verkla ring betreffende uw financiële toestand nodig (het „Bewijs van On vermogen"). Zo'n verklaring is ver krijgbaar bij het gemeentehuis in uw woonplaats. Aan de hand van deze gegevens kan bepaald worden of u in aanmerking komt voor gratis rechts bijstand. Meestal is dat zo. Sinds we geopend zijn is ons onder andere gebleken dat veel ellende vaak voorkomen had kunnen wor den indien men beter geïnformeerd was geweest. We stellen ons voor om hierin verbetering te brengen via het regelmatig publiceren van voorlich tingsartikelen in deze krant onder dé rubriek „Rechtshulp". Mocht u op een artikel willen reageren of hebt u vragen over de onderwerpen, dan bent u altijd welkom op het spree kuur. De spreekuurtijden zijn: Goes, van der Spiegelstraat 4, maandagmorgen 10.00 - 12.00 uur, voor juridisch ad vies en toevoeging van raadslieden. Middelburg, Loskade 35-57, tel. (01180) 37120: maandagmiddag 13.30 - 15.30 uur, dinsdagmorgen 10.00 - 12.00 uur, donderdagmorgen 10.00 - 12.00 uur, donderdagavond 19.00 - 21.00 uur: voor juridisch advies en toevoeging van raadslieden. Korrespondentieadres: postbus 451, 4330 AL Middelburg. KERKWERVE. Een foto van Kerkwerve, in de „koetsjestijd" (men ziet een exemplaar op de achtergrond). De foto is verstuurd op het eind van de dertiger jaren, maar het beeld kan wat ouder zijn, getuige de nog aanwezige elektrici- teitspaal.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 4