de burgemeester Onevenwichtigheid met kernwapens middellange afstand Joodse wijk in Antwerpen zeer ontdaan over bomontploffing r Vermoorde taxichauffeur ter aarde besteld Afkeer landspolitiek weerspiegelde zich in resultaten 2 Navo-ministers in Schotland De wethouder in de fout Poging kraakpand te „heroveren' Paus naar Groot-Brittanië Toch centraal loonakkoord? Vier miljoen jeugdwerklozen in EG CHUCK NORRIS de ware opvolger van BRUCE LEE 3 TfROUPS inST.TROPEZ Raadsverkiezingen in Limburg Twee doden AGENDA Jeugdsozen in het weekeinde ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Schêêlde Advertentie In het koncert van meningen is weer een heel aparte noot te horen geweest, aangeblazen door prof. dr. A. van der Meiden, hoogleraar in de massakommunikatie aan de Rijks universiteit ie Utrecht. In het ,,hol van de leeuw", nl. voor het Genoot schap van Burgemeesters, verklaar de hij dat „het image van de burge meester sterk afhangt van wat de kranten over hem schrijven. In zijn funktioneren wordt hij voor de voe ten gelopen door onwelwillende, of gesteund door bevriende journa listen". Naar verdere opvatting van de pro fessor kan een burgemeester er vrij wel niets aan doen, als burgers - via de media - niet precies datgene weten wat bestuurskolleges hebben beslo ten of gezegd. De mondige burger is afhankelijk van een intermediair dat hij zelf niet kan kontroleren". Nu is bij ons het respekt voor pro fessoren ingebakken en zeker voor professoren die „in het vak zitten", want massakommunikatie is een dis cipline, die de journalistiek heel na bij komt. Hij draagt dus vrijwel alle kennis van de draagwijdte van jour nalistiek werk, maar daarom is het zo vreend dat - blijkens zijn visie -„eerste burgers" exklusief worden gestigmatiseerd door hetgeen de kranten er over schrijven. Er zijn o.i. zoveel gelegenheden en kansen voor een burgemeester om zich te mani festeren, dat zijn reputatie toch on mogelijk alleen kan afhangen van tv- verhalen en krante-artikelen. Vaak krijgen kranten te weinig eer. Tv-mensen die een paar jaren een brabbelrubriek exploiteren hebben het druk over hun karrière; hun na men worden gelispeld van Maas tricht tot Rodeschool, maar een co lumnist in soms grote bladen, die vijf en twintig jaar zijn rubriek schrijft blijft anoniem. Die dingen. Maar nu komt de professor om te beweren, dat de krant in zijn „almacht" de burgemeester tot een succes kan ma ken (schrijven), dan wel het embryo van zijn reputatie vernietigen. Dat is dan weer teveel eer. Hier wordt de objektiviteit van de kranten in het algemeen in opvallen de mate in twijfel getrokken en dat is heel vreemd voor een hooggeleerde, die de voorlichting van het publiek tot objekt van zijn wetenschappelijk bezig zijn, hanteert. Niet omstreden intussen een ande re opmerking van de'professör, „dat de burgemeester het recht en de plicht heeft in eigen media rechtstreeks op het publiek zijn ge richt foutieve of tendentieuze persmededelingen te korrigeren". Natuurlijk heeft eèn burgemeester dat recht en die plicht en nog wel in de „gewone kranten" ook, maar wel ke kranten leest de professor eigen lijk? GRONINGEN, 21-10. De 39-jarige wethouder Y. G. uit Groningen is woensdag door politierechter nar. J. Muntendam konform de eis veroor deeld tot een boete van 600 gulden en zes maanden ontzegging uit de rijbe voegdheid voorwaardelijk met 2 jaar proeftijd. De wethouder werd in de nacht van 21 op 22 maart door de Gro ninger politie aangehouden omdat hij slingerend reed en een rood ver keerslicht had genegeerd. Een bloed proef wees een alkoholpromillage van 1,14 uit. 99 De Noordhinder VLISSINGEN, 21-10. Het lichtschip Noordhinder", dat veertig mijl uit de kust van Westkapelle op zee verankerd ligt, zal noodgedwongen een paar dagen langer bemand blijven dan aanvankelijk was gepland. De vijfkoppige be manning van het lichtschip kon in verband met de storm dinsdag niet van boord ge haald worden. Het lichtschip Noordhinder, een van de twee nog door Nederland geëxploi teerde lichtschepen - dat van Texel werd al eerder geauto matiseerd - heeft een ingrij pende technische verbouwing doorgemaakt. De Noordhinder kan nu volledig geautomati seerd werken. GLENEAGLES, 21-10. De NAVO-ministers van defen sie hebben aan het slot van de tweedaagse bijeenkomst van de Nuclear Planning Group in Schotland „er met zorg kennis van genomen dat de onevenwichtigheid op het terrein van de kernwapens voor middellange afstand niet slechts aanhoudt, maar slechter is geworden". „Tegen deze achtergrond", aldus het slotkommuniqué, „hebben zij er de na druk op gelegd, dat dat NAVO voort zal gaan met het dubbelbesluit van 1979 over de modernisering van de kernwapens voor middellange afstand en wa penbeheersing, en de stand van zaken opgemaakt over de voortgang bij de uit voering van beide aspekten". AMSTERDAM, 21-10. Een nog on bekend aantal krakers is naar het kraakpand Jan Luijkenstraat 3 - dat bekend staat onder de naam De Grote Luijk - getrokken om te proberen het te „heroveren" op de knokploeg die de krakers onlangs het pand uit wist te krijgen. Volgens een woordvoerster van de kraakgroepen was tegen zes uur een aantal krakers al in het pand. Vanuit de derde verdieping zou met stenen worden gegooid door de in het pand verblijvende personen. UTRECHT- De dienstenbonden F.N.V. gaan niet akkoord met de re organisatie die is aangekondigd bij Spectrum Naslagwerken, een onder deel van het uitgeverskoncern V.N.U. Dar zullen volgens de direk- tie zeventig van de in totaal 320 ba nen moeten verdwijnen in Amster dam en De Meem als gevolg van af- zetproblemen op de naslagmarkt. LONDEN, 21-10. Paus Johannes Paulus II, die zich van de verwondin gen door een aanslag in mei goed heeft hersteld, brengt volgend jaar een bezoek aan Groot-Brittannië. De primaat van de Britse Katholieke Kerk, Basil Hume, zei woensdag dat de Paus zich naar eigen zeggen voor bereidt op een pastoraal bezoek eind mei aan Engeland, Schotland en Wa les. Kardinaal Hume verklaarde dat er overigens bij het opstellen van het reisprogramma overigens rekening moet worden gehouden met de ge zondheidstoestand van de Paus. AMSTERDAM, 21-10. Het bedrag van een miljard gulden dat volgens de berichten beschikbaar was voor een werkgelegenheidsplan zou veel beter besteed kunnen worden aan verlaging van de loon- en inkomsten belasting. Dat zei het tweede kamer; lid dr. Rudolf de Korte (VVD) op-een bijeenkomst van -dé*-Néöwlandsè Vereniging voor management Nive in Amsterdam. Volgens De Korte zou daarmee worden tegemoet gekomen aan zowel de werkgevers, die verlaging van de loonkosten willen, als aan de werk nemers, die de besteedbare inkomens willen veilig stellen. Öp die manier zou het volgens De Korte mogelijk zijn om te komen tot een centraal loonakkoord. Maar dan mag er geen week meer verloren gaan, aldus het WD-kamerlid. Hij hekelde de Partij van de Ar beid omdat deze het volgens hem doet voorkomen dat alleen zij de werkloosheid wil aanpakken, ter wijl alle andere partijen vooral het financieringstekort van de overheid willen terugdringen. Dat is een valse voorstelling van zaken, aldus De Korte. Direkte weg Volgens hem gaat het om de direk te weg via een werkgelegenheidsplan en de indifekte weg van struktureel herstel van de ekonomie. De Korte zette uiteen dat er van het scheppen van 10.000 banen in de kwartiaire sektor (via een werkgelegen heidsplan) op den duur maar 6000 overblijven omdat er door de finan ciering van zo'n 4000 arbeidsplaatsen verloren gaan in de marktsektor. Daarentegen zouden 10.000 ar beidsplaatsen die dankzij ekono- misch herstel in marktsektor zouden ontstaan uiteindelijk leiden tot 13.000 plaatsen, omdat in dat geval 3000 extra plaatsen zouden kunnen worden gefinancierd in de kwartiai re sektor. Een „redelijke tevreden" minister Van Mierlo zei „ontzettend hard te hebben gevochten" om te voorkomen dat, op aandrang van de Amerikaan se minister van defensie Caspar Weinberger, in de slotverklaring een zin werd opgenomen „die sterk te maken had met herbevestiging". Onderhandelen Zoals bekend wilde D'66 geen her bevestiging van het besluit van de cember 1979, om 572 nieuwe raketten in West Europa op te stellen en de Sowjetunie aan te bieden, te gaan on derhandelen over een vermindering van deze kernwapens voor middel lange afstand. De PvdA ging nog ver der en meende dat het besluit in hero verweging moet worden genomen. BRUSSEL, 21-10. Vier miljoen jon geren onder de 25 jaar zijn werkloos in de E.G. Dat blijkt uit gegevens die de Europese Commissie woensdag in Brussel bekend maakte. Vooral in Frankrijk en Luxemburg is de werk loosheid onder de jeugd groot. Eu- rostat, het statistisch bureau van de gemeenschap, voorspelt dat de ko mende jaren de werkloosheid zeer grote vormen zal aannemen. Ook in de maand september is het aantal werklozen in de tien lidstaten weer toegenomen. Begin oktober werden bijna 9,5 miljoen mensen geteld die geen baan hadden. Indien deze trend zich voortzet, zo zpgtEurostat, is de kans groot da4t' aan het éiricf Van ait jaar 10 miljoen mensen moeten leven van een werkloosheidsuitkering. Stichting Het Theater vertoont in dé Concertzaal: A.s. vrijdag A.s. zondag 19.00 uur 20.00 uur A.s. vrijdag 21.30 uur U lacht zich azuur, blauw om deze vrolijke sex. komedie and Chuck Norria 0ne slamnnlRon O'Nealland Clu Gulager also slarring Jam** Whltmor», Jr. with Eric Lanvuvilla as Charlie and introducing Bill Wallaca as Sparks PETER STEINER FRANZ MUXENEDER regie FRANZ MARISCHKA 'n lachfilm met een pikant sausje 16 jaar 12 jaar A.S. ZATERDAG GEEN FILMVOORSTELLING AMSTERDAM, 21-10. Onder zeer grote belangstelling is woensdagoch tend op de Amsterdamse begraaf plaats Westgaarde de vrijdagnacht vermoorde taxichauffeur Jan Schol- te (54) ter aarde besteld. De begrafe nis werd door duizenden mensen bij gewoond, onder wie vele honderden kollega's van de overledene. In de aula werd o.a. gesproken door de voorzitter van de Taxi Cen trale in Amsterdam, P. van den Dun- gen. „We staan hier bij de laatste standplaats van Jan Scholte. Hij is in het harnas gevallen, voor een hand vol geld omgebracht", aldus Van Dungen. Hij riep de toehoorders op de krachten te bundelen om de over heid duidelijk te maken dat het zo niet langer kan en er maatregelen ge nomen moeten worden. „Wellicht zal het opleggen van strenge straffen preventief werken", aldus de voor zitter van de Taxi Centrale. DEN HAAG. De aanwezigheid van Israëlische troepen in het door majoor Haddad bezette gebied in het zuiden van Libanon wordt steeds nadrukke- gèplaatstr .éyenals iwaamemingsappa-, ratuur. HEERLEN, 21-10. Voor de PvdA heeft bij de Limburg se gemeenteraadsverkiezingen klappen gekregen door de afkeer van de landspolitiek die zich van de kiezers heeft meester gemaakt. Dat werd woensdagavond in het Heerlens gemeentehuis grif toegegeven door het PvdA-kamerlid Thuis Wöltgens, PvdA-fraktiewoordvoerder bij de debatten in de Tweede Kamer over de gemeentelijke herindeling van Zuid- Limburg. De weerzin tegen de politiek heeft zich op twee manieren geuit, aldus Wöltgens. De opkomst van de kiezers was belabberd, en de landelijke poli tieke partijen, vooral de PvdA, heb ben stemmen verloren aan plaatselij ke groeperingen. Slechte opkomst Het verlies van de PvdA is niet ten goede gekomen aan het CDA, zo ANTWERPEN, 21-10. In de diamantwijk te Antwerpen waar dinsdag twee vrouwen om het leven kwamen ten gevolge van een bomaanslag op de Joodse synagoge en vele tientallen argeloze voorbijgangers werden gewond, is de ontreddering groot. Hoewel het leven ogenschijnlijk weer zijn normale loop heeft genomen wijst alles erop dat de angst bij de Joodse bevolking in deze enclave voorlopig nog niet zal zijn weggenomen. „Nu pas voel ik me echt veilig", zegt een diamantair, terwijl hij de laatste glassplinters uit zijn bijna to taal verwoeste winkel veegt. i.Hoe kan het ook anders als je weet dat de buurt om plundering tegen te gaan hermetisch is afgesloten.". Opruiming Ruim 24 uur na de aanslag is de Ho venierstraat weer schoon. Een dag en een nacht is de opruimingsdienst van Antwerpen met het karwei bezig ge weest. De laatste brokstukken van iets dat eens een auto moet zijn ge weest, worden op een vrachtauto ge laden. De bevolking kijkt apathisch toe. Bijna niemand wenst nog in te gaan op het drama dat de diamant- wijk dinsdag trof. Het is slechts een enkeling, die zijn gedachten weer ge ordend heeft en wat loslaat. Rita van den Oudenaarde, een veertigjarige huisvrouw vertelt, ter wijl zij nog nahuivert: „vanuit mijn raam zag ik stukken van ramen die door de straat werden geslingerd. Huisraad vloog naar buiten en overal sloeg zwarte rook dit. Auto's brandden en van allé kan ten hoorde je eert gekerm van de ge wonden. Ik ben de trap afgegaan en wat ik tóen zag zal ik mijn. leven niet vergeten. Een vrouw van middelbaré leeftijd was onder éen rolluik terecht, gekomen. We probeerden haar te be vrijden, maar het lukte niet. Wel zag ik dat een deel van haar gezicht was weggeslagen. Verschrikkelijk. Even later zei een politieman tegen ons dat ze dood was". BONN. Nederland is het' enige land dat een individueel klachtrecht voor zijn burgers mogelijk maakt bij di verse internationale instanties. konstateerde Wöltgens. De slechte opkomst - ruim 64 procent in Kerkra- de tegen ruim 78 procent bij de ka merverkiezingen van 26 mei en 58,5 (79,5) procent in Heerlen heeft de PvdA-kamerleden die bij het gebeu ren in Heerlen present waren - Wölt gens, Konings enCastricum - te- leurgsteld. Maar bij de komende ver kiezingen voor de provinciale staten zal het beeld waarschijnlijk weer in grijpend gewijzigd zijn, zo voorspel de Konings. Acht kollega's van Jan Scholte droegen de kist met de overledene naar de laatste rustplaats. Donderdag 22 oktober Zierikzee Stadhuis, raadszaal. Vergadering Advieskommissie Welzijn, 17.00 uur. Leger des Heils. Vakantie-bijbel- school. 10.00 - 11.30 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw. Filmvoorstel lingen Jeugdaktiviteiten. 14.00 en 20.00 uur. Zonnemaire Café Bommenede. Klaverjaswed- strijden. 20.00 uur. Dreischor Landbouwmuseum. 13.30 - 16.30 uur. Nieuwerkerk ifeadhÜÏ^G'énieënteraadDuiveland: 20.00 uut. L 7 r <ij o '_.y mdü-uiooi'1 v.? jffiov y>.i Vrijdag'23* óKföBëfi"' Zierikzee Leger des Heils. Vakantie-bijbel- school. 10.00 - 11.30 uur. Concertzaal. Film: „A force of one", 19.00 uur. Film? „Drie Tirolers in St. Tropez", 21.30 uur, 16 jaar. Zonnemaire Café „Bommenede". Bingo-a vond. iBond van Opzichzélf Staanden. 20.00 uur. Noordgouwe Rest. v. d. Wéijde. Finale biljarten kader 38/2.19.00 uur. Dreischor Landbouwmuseum. 13.30 - 16.30 uur. Zaterdag 24 oktober Noordgouwe Rést. v. d. Weijde. Finale biljarten kader 38/2. 13.00 uur. Dreischor Landbouwmuseum. 13.30 - 16.30 uur. Oosterland „Oosterhof". Huldiging jubilarissen „O.F.". 14.00 uur. Bruinissè Dorpshuis, uur. vFlippertoernooi. 10.00 Zondag 25 oktober Zierikzee Concertzaal. Film: „A force of one". 20.00 uur, 12 jaar. Noordgouwe Rest. v. d. Weijde. Finale biljarten kader 38/2. 13.00 uur. Maandag 26 oktober Zierikzee Pr. Julianaschool. Schrijfavond Am nesty International. Vanaf 19.00 uur. Serooskerke School „De Schelphoek". Bijeen komst basisschool experiment. 20.30 Haamstede Rekreatiezaal Gerëf. kerk. Schrijf avond Amnesty International. Vanaf 19.00 uur. Brouwershaven Geref. kerk, .Bostonplein. Schrijf avond Amnesty International, plus vertoning klankbeeld, 19.00 uur. Sjnt Philipsland- Gemeentehuis. Vergadering Interge meentelijke Coördinerende Regiona le Planningsgroep Schouwen-Duive- land/Sint Philipslans. 19.45 uur. Dinsdag 27 oktober Zierikzee Raadszaal. Kommis?ie Financiën. 19.00 uur. Kleuterschool 1 „De Woelwaters", ouderavond,- 20.00 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. Haamstede AMRO-bank. Vertrek exkursie Ver eniging van Huisvrouwen, afdeling Westerschouwen. 13.30 uur. Gemeentehuis. Openbare vergade ring kommissie sport-, jeugd- en kul- turele zaken. 19.30 uur. Zonnemaire Kleuterschool V. d. Bijlstraat: Ouderavond, 20.00 uur. Woensdag 28 oktober Zierikzee Kegelhuis Geluk. Finales kompetitie Z.K.B. 19.30 uur. Big „S" (Burgh-Haamstede) Openingstijden: vrijdag van 20.00-23.00 uur; zaterdag van 20.00- 24.00 uur. Zondag van 14.30-18.00 uur. De Pul (Bruinissè) Zaterdag 24 oktober, dorpshuis, 10.00 uur, flippertoernooi, 's avonds optre den Rubberen Robbie, 20.00 uur. Openingstijden: vrijdag van 19.30-23.00 uur; zaterdag van 19.30- 24.00 uur; zondag gesloten. Brogum (Zierikzee) Openingstijden: vrijdag 20.00-24.00 uur; zaterdag 20.00-1.00 uur; zondag gesloten. Trace (Scharendijke) Openingstijden: vrijdag 20.00-24.00 uur; zaterdag 20.00-24.00 uur; zondag 14.30-18.00 uur. (01110) 2255 HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur: (01110) 5396,(01110) 3539 Advertenties (01119) 1660 Bezorging (01119) 1660 na 18.30 uur 99 99 't Is wger, 'tyaol nog glad nie m$ê, mi da Zeeuws. Je weet toch van die zusterfi} 't ziekenuus. pig kip am uut Óllgnd, in ze ,ei toen an,, un pesjejit èvfooge, wat 't un schêêlde. Noe dat was nog d wat. Ie zei: zuster, k'é zö'n piene mun oad, piene m'n rik in 'k bin bezwuumd. 'n Vint op un baade naest z'n zei toen: „noe zu je 't we begriepe zuster". Afijn, dat wou'k noe, a'cheel nie zaage, md 't was d'r uut vö da k'r aarg in oa. K'wou 't over nieuwe durpsuus in Ellemeêt. 'Hosterklae- gens, wat t'emmen ons eige vroeger toch motte be-aalpe. Wulder adde al léén, zó'n klein kotje op 't durp. „Re- go bot" êête ut; staarvens koud in de winter, in 's zomers stikêêt. 't Is nog weggespoeld mi de februaoriramp. Die bewaerschole vroeger ök. 'k Bin d'r wê us in ewist, md toen nooit d'r op, weet je wé. Dan mö je dat noe aomae us zie. 't Was meer un kak schooltje in dien tied in de laegste funksie was bröëkebinster. A je dat was, a je 't nie zo êel vaare geschopt nutuurlijk. In dan adde ze toen ök nog een konsistoriekaemer. Ouwe stoelen mi gaetjes, in zö'n saoi groen klêêd over de taefel, in een steil ka cheltje. 'n Kaele boel'ö. Dae kregen m'n kattekesoatie. Den doomnie was aoltied allêèn an 't woord. Ie ad un gouw orlogie, in dae dee 'un iedere keer op kieke as un 't uut zun vesjeszak aelt ad. Ie ge- bruukede aoltied stad'uus-wörden. Dat begrepe mu niet zö, ma 't was toch ,ioê un aordige vint, want ja we rommelde as kinders md zo'n bitje dn We zaete meer in gedachten bi de puuten in de polderdulven, dan bie de kattekismus. We wiste feitelijk van achter nie, dat m'n van vore leef de; zo zurgelóós were mun. As t'n „amen" a gezeid, spetterde we 't lokaal uut, an mun temissen den biebel op z'n plekke geleid adde, want dat most van z'n. 't Scheelde aer of draed of madde soms den doomnie onderstehoven gelaope; zö'n aest adde m'n om buute te kom men., Gauw d'r vandeur; dae gieng 't om. Md je most je spullen de volgen de weeke wê kunne, want anders kreeg je d'r van langs. Je kon niet zaage:,,'kêd'r gin tied vö", want dae trappede nie in. Afijn, j'e eit wê goort zeker; in Su- rukzêê gae.ze „Irene" in ..Ons Huis" afbreke. 'k Vind nog d wat. In „Irene" komme 'k iedere weeke. 'tls waer, zêbbe niet zö vee pleetjes as in Borrendqmmema iets van vroe ger angt dae nog in de locht in dae ou- we'k van. In de kaemers binne best mooi, ma dun buldozer mó't er strak jes tegendn. Ze doe md. 't Zie t'.r glad niet verabbezakt uut in. ieder geval, 'k Öpe md dat gin gróözigheid is of jeloersigheid, want ja nae ,,'t Opper" >in Bru kun je nie kieke. Da's êêl rejo- al aomae, zei md. 't Weet nie wat vö riddenaosie ze d'r opnae ouwe. 'k Za d'r us achtèïan gae, om d'r achter te kommen. Goeien tied nog toe, 't mö aomae nieuw weze tegenwoordig en danog us wat: zou 't waer weze, wd ze zaage? 't Is un bitje un aarmen tied, ma je weet ut: aele waer aele, in de ministers md in dat groate gat kieke, in uut mekaore laope, want ze kun't nie angepöat kriege mi de centen. Ma misschien eit .de gemêêne nog 'n lek- két abbesje achter 'd and, in kan' toch bétaelt ivörte. J'oort 't wê, as 't zöv'aare is. Alla, dan wima je goei- endag in tot. tyêkes; temissen dat zd 'k md opé! SCHIEREILANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 2