kfkCs Fietspad Laan van St. Hilaire officieel in gebruik genomen ■UB* BEJAARDENSOOS BROUWERSHA VEN GAAT ZIT.VER EN JUBILEUM VIEREN Drink of Cola* PAAUWE B.V. DE ZIERIKZEESCHE COURANT Een reumakuur in Boedapest Eerste voor gemeente Zierikzee Van groot belang voor R.S.G Spanning in Polen Feest in Tonnenmagazijn ?mm WA> ffif pa Bitr Vliegongeluk in Praag PAAUWE i ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 22 oktober 1981 138ste jaargang Nr. 23001 REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 32,30, per jaar 122,60. Losse nummers 65 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver- wekken 11, 4301 HH Zierlkzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. tentleprijzen zijn exclusief 4% BTW. In dit nummer: ZIERIKZEE, 21-10. Zierikzee heeft een fietspad gekregen. Dat moge wellicht een kryptische opmerking lijken, maar in wezen klopt het. Woensdagmiddag werd op lu dieke wijze het fietspad langs de Laan van St. Hilaire officieel in gebruik genomen en dat betekent dat Zierikzee nu op haar eerste gemeentelijke fietspad kan bogen. Zoals wellicht bekend, behoren de fietspaden langs de Lange Blokweg en de Nieuwe Kool- weg tot de provincie. Eigenlijk ging het niet om dat nieuwe fietspad, maar vooral ook om een belangrijk stukje verkeersveiligheid, dat door deze voorziening wellicht is bereikt. Rector van de Rijksscholengemeenschap „Prof. Zeeman" drukte het al dui delijk uit: „Wij zijn grootgebruikers van dit fietspad" en dat zal met ingang van maandag aanstaande ook duidelijk blijken als de middelbare scholieren hun intrek gaan nemen in de nieuwe R.S.G. aan de Grevelingenstraat. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. Advertentie literfles! NU voeg; WARSCHAU, 21-10. Woensdag werd er op verscheidene plaatsen in Polen gestaakt en hingen er stakin gen in de lucht, terwijl de spanning groot was in het belangrijke mijnge- bied rond katowice na de botsingen tussen de politie en de vrije vakbond Solidariteit dinsdagavond. In de westelijke provincie Zielona Gora hielden 150.000 arbeiders in 700 fabrieken een waarschuwingssta king van een uur, omdat ze willen dat een ontslagen vakbondsleider weer in dienst wordt genomen en zijn chef en een andere superieur worden ontslagen. Arbeiders willen boven dien een betere voedselvoorziening hebben. En in Zyrardow, vlakbij Warschau, hielden 12.000 arbeiders fabrieken voor de tiende dag bezet. De stakers hebben premier Jaruzels- ki gevraaagd te zorgen voor meer voedsel. Ze zouden boos zijn omdat ze alleen aardappels en brood te eten hebben. Textielarbeidsters vormen twee-derde van de stakers in Zyrar dow. De R.S.G. was woensdagmiddag dan ook nauw betrokken bij de offi ciële ingebruikname. Voorafgaande werden de genodigden ontvangen in de fraaie aula van het nieuwe school gebouw en na de officiële handelin gen werden daar ook wat terug- en vooruitblikkende toespraken gehou den. Het „open rijden" van het fietspad werd verricht door een groepje R.S.G.-leerlingen. Rob van Pinksteren, in fraai historisch Zeeuws kostuum gestoken, reed op een niet minder historische vélocipè- de (fiets met een heel groot voorwiel en opmerkelijk klein achterwiel) het lint kapot. Hij werd gevolgd door zijn medescholieren Martine Vis, Ni- nie Schot, Niels Dreyer en Wim Ha mel, die per duo een tandem bereden. Historische kostuums en vélocipède waren afkomstig uit het gemeente museum. Hatfieldpark Volgend programmapunt was de bezichtiging van het Hatfield-park door middel van een wat plechtstatig rondje. Park is nog een wat groot woord voor het nattige kleiperceel voor de nieuwe R.S.G. Het inzaaien van de grasmat en het aanbrengen van de beplanting zal, indien de weersomstandigheden het toelaten, binnenkort door de gemeentelijke plantsoenendienst worden uitge voerd. De toegangswegen en voetpa den zijn inmiddels aangebracht en grote blikvanger is de Amphi- theaterachtige zitheuvel. Dit Hatfieldpark tussen de Haring- vlietstraat, het terrein van de R.S.G. en de te bouwen latere technische school, zal in de eerste plaats dienst doen als pauzeplaats voor de scholie ren. Buiten deze bestemming kunnen ook anderen gebruik maken van het terrein. Het ontwerp werd gemaakt door het bureau Landschap Partners (tui- narchitekt Schneiders), dat ook te kende voor het ontwerp van het sportterrein. De inmiddels uitgevoerde werk zaamheden werden verricht door Aannemingsmaatschappij Vermeer Grond en Wegen b.v. te Hoofddorp. Dezelfde onderneming, die ook voor de snelle realisering van het fietspad zorg droeg. De totale kosten voor aanleg van het Hatfieldpark, exkli£ sief de beplanting, bedragen ca. 175.000,-. Na het buitengebeuren, zoals ge zegd nog wat officiële woorden. Op vallend in de toespraken was de ele gante flirt, die zich ontspon tussen de gemeente Zierikzee en Rijkswa terstaat, Direktie Zeeland. Burgemeester Th. H. de Meester wees met nadruk op de korte spanne tijds, die verstreek tussen het indie- Rob van Pinxteren, leerling van de Rijksscholengemeenschap, rijdt in oud zeeuws kostuum en op een velocipède het nieuwe fietspad open. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) nen van het besteksgerede plan (24 december 1980) en de machtiging van de minister het werk aan te vangen, vooruitlopend op een eventuele toe te kennen rijksbijdrage (26 februari 1981). De eerste burger onderstreepte in dezen de medewerking van de Di rektie Zeeland van Rijkswaterstaat en in het bijzonder de inzet van ir. G. H. v. d. Weele en diens medewerkers. Toezegging subsidie Op 8 april werd het werk aan de laagste inschrijver (Vermeer Grond en Wegen b.v.) gegund en op 4 mei werd met het fietspad aangevangen. De technische oplevering vond plaats op 21 augustus en dat betekende ruim binnen de in het bestek voorge schreven termijn. De burgemeester sprak in dit verband een woord van waardering tot de uitvoerder de heer Loderiekes. Op 23 juli kwam het be richt van Rijkswaterstaat dat een subsidie van f 326.500,—, zijnde 80 van de investering, zou worden ver strekt. Ook in het kader van deze subsidietoekenning richtte de heer De Meester een dankwoord tot de Di rektie Zeeland van Rijkswaterstaat. Vervolg pag. 3 BROUWERSHAVEN, 20-10. De bejaardensociëteit Brouwershaven bestaat op donderdag 19 november vijf entwintig jaar. De zeven dames van het besturend komi- té vonden daar aanleiding in een groot feest te organise ren. Dat gaat dan ook gebeuren op die 19e november van af 's middags twee uur in het Tonnenmagazijn. NOORDWELLE. Schouwen-Duiveland verloor veel in de oorlog en ramp, maar veel moois werd toch ook nog behou den, zoals deze fraaie boerderij aan de Weilandweg onder Noordwelle. Men lette ook op het fraaie toegangshek. In overleg met funktionaris Ruud v. d. Weide van de Stichting Welzijn voor Ouderen werd besloten tijdens een speciale perskonferentie dins dagmiddag voor aanvang van de so ciëteit in het Ned. Hervormd Vereni gingsgebouw wat nader in te gaan op dit zilveren jubileum. Mevrouw C. Jonker-de Moor werd bij die gelegenheid als „moeder van de soos" omschreven, daar zij vanaf het begin, vijfentwintig jaar geleden, zitting heeft in het komité. Zij vertelde, dat het initiatief tot oprichting van deze bejaardensocië teit destijds werd genomen door de vijf plaatselijke vrouwenverenigin gen. De dames gingen er van uit dat er best eens wat gedaan kon worden voor de talrijke bejaarden in de ge meente. Akkommodatie De akkommodatie om wat aktivi- teiten op touw te zetten behoefde geen probleem te vormen, want na de watersnoodramp in '53 was Brou wershaven in het bezit gekomen van het (houten) Ned. Hervormd Vereni gingsgebouw. Dat was aanvankelijk als jeugdhuis geschonken, maar de bejaardeh bleken er een optimaler gebruik van te kunnen maken. Hoe zat dat toen met de financiën? „Nou we zijn zonder geld begonnen", vertelt mevrouw Jonker: „in het be gin heben we gewoon alles zelf mee gebracht, zoals spullen om koffie te kunnen serveren en de spelletjes. De bejaardensociëteit had reeds van het eerste begin af een goede op komst en ook nu nog vijfentwintig jaar later bezoeken gemiddeld vijftig ouderen de soos, die op dinsdagmid dag eenmaal in de twee weken wordt gehouden. De huidige presidente van de sociëteit is mevrouw T. Slabbe- koorn-Rijn. Het komité bestaat nog steeds uit afgevaardigden van de vrouwenverenigingen, die destijds het initiatief tot de oprichting na men. Het is overigens inmiddels tra ditie geworden, dat de echtgenote van de burgemeester de funktie van presidente bekleedt en zodoende zijn de dames Van Leeuwen, Boersma, Schouwenaar en Slabbekoorn elkaar opgevolgd. Akties en subsidies De tijden zijn inmiddels wat veran derd en de leden van het komité be hoeven financieel gezien niet overal zelf meer voor te zorgen, hoewel ze uiteraard allen wel een belangrijk steentje bijdragen bij bijzondere ak ties ten behoeve van het Sint-Nico- laasfeest, de Kerstviering of de Paasmiddag. Zo worden er verlotin gen gehouden of wordt er bingo gespeeld en tooien de dames van het komité zich op de jaarlijkse Brouwse Dag in fraaie klederdracht, pellen garnalen, verkopen die en stellen de opbrengst daarvan beschikbaar aan de sociëteit. Daarnaast ontvangt het komité ook een subsidie van de ge meente. Verder wordt tijdens de soosmid- dag een kollekte gehouden. Om de viering van het jubileumfeest moge lijk te maken werd ruim 2000 loten verkocht. De dames kregen bij deze aktiviteit een uitstekend rug- gesteuntje van de plaatselijke mid denstand, die heel wat prijzen be schikbaar stelde. De bejaardensociëteit wordt, zoals gezegd, om de veertien dagen gehou den. In het verleden werd aleens ge opperd er een wekelijks gebeuren van te maken, maar daar bleek de animo niet groot genoeg voor. Presi dente mevrouw Slabbekoorn vindt dat eigenlijk best begrijpelijk: „De ouderen zijn natuurlijk geen zielige, hulpbehoevende mensjes, die geen enkel vertier meer hebben. De soos is er vooral om eens gezellig met elkaar te kunnen babbelen en dan vinden ze één keer in de twee weken wel wel letjes". Geanimeerd Die soosmiddagen verlopen vol gens het komité altijd zeer geani meerd. Opvallend genoeg scharen de mannen en vrouwen zich meestal apart rond de tafels. Er wordt ge kaart, gesjoeld, gebiljart, gehand werkt en uiteraard veel bijgepraat. De sociëteit „draait" tot eind juni. Het seizoen wordt dan afgerond met een gezellige middag, tijdens welke onder meer een demonstratie bejaar- dengymnastiek wordt gegeven. Het Vervolg pag. 3 Verwachting tot vrijdagavond: Meer opklaringen Enkele buien maar geleidelijk meer opklaringen; minimumtemperatuur van 6 graden aan zee tot 2 graden in het binnenland; middagtemperatuur rond 11 graden; matige wind, draai end naar noordwest. WEERSVOORUITZICHTEN Weersvooruitzichten over Neder land: de cijfers zijn een globale aan duiding: het interval rond deze cij fers moet ruimer genomen worden naarmate de dag waarvoor de ver wachting geldt verder in de toekomst ligt. Verwachting t/m maandag 26 okt.: Zaterdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 70%. Min.temp.: 5 gr. Middagtemp.: 11 gr. Windkracht: west 5 Zondag: Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 5 gr. Middagtemp.: 11 gr. Windkracht: west 5 Maandag: Kans op neerslag: 80%. Min.temp.: 5 gr. Middagtemp.: 11 gr. Windkracht: zuid 5 ZON- EN MAANSTANDEN 23 okt. Zon op 7.18, onder 17.29 Maan op 2.00, onder 16.26 Nieuwe Maan: 27 okt. (21.13) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 23 okt. 5.09 16.55 10.24 22.48 Springtij30 oktober HET WEEROVERZICHT DE BILT, 22-10. Het K.N.M.I. deelt mede: Een kleine depressie, samen hangend met een hoeveelheid zeer koude lucht in de hogere niveaus trok in de nanacht en vandaag vanaf de Noordzee naar het westen van het land. De depressie ging gepaard met talrijke buien welke hier en daar van onweer vergezeld gingen. In de na nacht viel daarbij in het westen en midden van het land al op verschil lende plaatsen 15 mm regen. Het ko mende etmaal komt ons land geleide lijk meer binnen de invloedssfeer van een uitloper van een boven de zuidelijke oceaan aanwezig hoge- drukgebied. Verwacht wordt daarom dat de buienaktiviteit geleidelijk zal afnemen, terwijl het aantal en de duur van de opklaringen zal toene men. SCHIPHOL, 21-10. 21 inzittenden van een verkeersongeluk van de Hongaarse luchtvaartmaatschappij Malev zijn woensdagmiddag lichtge wond geraakt tijdens de landing van het toestel op het vliegveld van Praag. Het vliegtuig, een Toepolev 154 B voerde een lijn vlucht Amster- dam-Praag-Boedapest uit. Volgens de voorlopige gegevens bevonden zich onder de 83 passagiers negen Ne derlanders. Advertentie Laat woninginrichter van uw huis een paleisje maken! Wij komen op verzoek gratis en geheel vrijblijvend op elk uur van de dag met stalen bij u aan huis. Zuidweg 20a - Zonnemaire Telef. 01112-1318, b.g.g. 1469

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1