Vergadering klassis Zierikzee Nederlandse Hervormde Kerk Rotterdams deskundige maande tot zuinigheid met energie Deklamatie, volksdans, koorzang en toneelvoorstelling Publiek gekonfronteerd met „onderwijsmarkt" op o.l.-school Bruinisse vernam van Prot. Chr. Thuisfront U!: w STREEKNIEUWS Ouderavond Nieuwer kerk Studievereniging S.G.P. N C VB-af deling Krisis? Avondfeest te Ellemeet 4 Ulll/W •mraa THOLEN, 19-10. In het verenigingsgebouw van de Her vormde Gemeente te Tholen, vergaderde recentelijk de klassis Zierikzee der Nederlandse Hervormde Kerk. In de middagvergadering kwamen de huishoudelijke zaken ter tafel. Als af gevaardigden naar de Provinciale Kerkvergadering van Zeeland werden be noemd (primi) ds. M. D. Geuze te Sint Annaland en de heer De Bruyne, diaken uit Haamstede. De klassikale vergadering hoorde allereerst de gemeenten inzake hun mening over de voorgestelde kerkor dewijzigingen. Na deze konsideraties kwamen de verslagen aan de orde. De afgevaardigde naar de Generale Synode (ds. J. G. van Loon te St. Maartensdijk) bracht verslag uit van de zomervergadering van de Gene rale Synode. Op deze wijze werd de vergadering in kennis gesteld van hetgeen in de Synode aan de orde kwam. Evenzo bracht een afgevaar digde naar de Provinciale Kerkver gadering verslag uit van de vergade ring van 1 juni j.l. De klassikale kommissies brach ten verslag uit van hun werkzaamhe den. De sekretaris van de klassikale zendingskommissie, de heer C. van Winkelen uit Sint-Annaland had een keurig verzorgd verslag ter kennis van de vergadering gebracht. Ds. A. Baas uit Burgh deed mede deling over het werk van de Gerefor meerde Hervormde Kommissie voor toerusting van de gemeenten op Schouwen-Duiveland. Ook het jeugdwerk in de klassis kwam via een kommissieverslag ter sprake. Na de broodmaaltijd werd de prachtige O.L. Vrou wek werk te Tho len bezichtigd, zulks in afwachting van de lector dr. C. A. Tukker uit Zuidhorn. Deze refereerde over de .Nadere Reformatie" en de invloed daarvan in het klassikale ressort Zierikzee. Dr. Tukker gaf de afgevaardigden van de klassis alsmede een groot aan tal belangstellenden, die ter avond vergadering waren gekomen, een in teressante kijk op het leven van pre dikant en gemeente in die tijd. Een geanimeerde gedachtenwisse- ling volgde nog op de met grote aan dacht gevolgde lezing. Na dankgebed door ds. J. J. Rood- sant werd deze klassikale vergade ring besloten. Het leek - oude foto in het maan dagnummer - „net" de hoek Lange St. Janstraat-Fonteine, maar de aan geduide situering bleek onjuist. Het betreft de hoek Bedde weeg-Verre- nieuwstraat. Het pand op de foto is thans de stoffenzaak „Het Naaicen- trum". Links stond de toenmalige slagerij Wilkens; thans parkeerter rein. De foto is hoogst waarschijnlijk uit 1913, genomen tijdens het Onaf- hankeli j kheidsf eest KERKWERVE Lichtkogel Ter hoogte van de Prommelsluis werd maandagmiddag een lichtkogel gesignaleerd. De politie, die op on derzoek uitging, vond echter geen schip in nood. Er wordt aan een (misplaatste) grap gedacht. Diefstal Uit de woning van J. J. H. aan de Provincialeweg verdween in het weekeinde een geldkistje met siera den. Totale waarde 1.500,-. Hoe men toegang tot het pand heeft ge kregen is (nog) niet bekend, de poli tie heeft de zaak in onderzoek. Akku gestolen Uit een laadschop, staande op het vliegveldje aan de Gooikensweg, werd in het weekeinde een akku ont vreemd. De laadschop (en de akku) is eigendom van het landbouwvliegbe- drijf A. P. Van de dader ontbreekt elk spoor. Aanrijding Maandagochtend omstreeks 10.30 uur was er een aanrijding op de Heu- velsweg/Kakkersweelweg. Deze ont stond, doordat H. C. B. uit Rotter dam, die linksaf wilde slaan, onvol doende zou hebben uitgekeken en daarbij W. N. H. uit Scharendijke niet opmerkte. H. bevond zich op dat moment links van zijn voorganger. Licht blikschade was het gevolg. Vergadering NCVB De NCVB, afdeling Kerkwerve houdt op woensdag 21 oktober in het Verenigingsgebouw te Kerkwerve haar ledenvergadering onder leiding van mevrouw Viergever-Legemate. Na het huishoudelijk gedeelte praat mevrouw Remijnse uit Wolphaarts- dijk over het thema massa-media. ZONNEMAIRE Ouderavond Openbare Kleuterschool De jaarlijkse ouderavond van de openbare kleuterschool te Zonnemai- NIEUWERKERK, 16-10. De ouderkommissie van de Openbare lagere school ,,De dobbelsteen" te Nieuwer- kerk, heeft de traditionele ouderavond, dit jaar eens an ders aangepakt. Er werd deze keer een „onderwijsmarkt" gehouden. De voorzitter van de Ouderkommissie, was verheugd over de goede opkomst en riep een welkom toe aan allen, in 't bijzonder aan wethouder J. op 't Hof van Duiveland. De voorzitter de heer Verbeek rele veerde het schooljaar en noemde het een goed schooljaar. Enkele leden van de kommissie traden af: me vrouw Krijger, mevrouw Slootma- ker (penningmeesteresse) en de heer Verbeek (voorzitter). Bij de verkie zing werden gekozen: mevrouw C. Hoets, mevrouw M. den Dikkenboer en de heer M. v. d. Berg. Allen namen de benoeming aan. In hartelijke bewoordingen dankte het bestuurslid Haak, de scheiden den. Voor de vele jaren van arbeid, kregen zij bloemen en een geschen kenbon. Namens de „drie" zei de heer Verbeek. „Wij hebben het werk aan de school steeds met plezier daan". .l^^nfTBD Rondvraag Bij de rondvraag werd uitvoerig stilgestaan bij de vraag: zullen de leerlingen in de klassen, de schoenen aan of uit houden, dit houdt verband, met de vloerbedekking in de vorig jaar, geheel vernieuwde school. Dit zal nog nader bezien worden. In ieder geval bij regen „uit", was het eerste antwoord. De „onderwijsmarkt" Daarna begon de „onderwijs markt". De voorzitter merkte op, blij te zijn dat ook de Ouderkommis sie en het personeel van de kleuter school - aanwezig was. re wordt gehouden op dinsdag 27 ok tober in de kleuterschool aan de v. d. Bijlstraat. (Voor tijd: zie agenda.) Op de middag voor de ouderavond zijn ouders en genodigden welkom in de school, om samen met de kleuters van een poppenkastspel te genieten. Op de (avond)agenda staat onder meer: bestuursverkiezing. Aftredend en niet herkiesbaar zijn de dames M. W. Verhulst-Zijler en L. M. A. Goemans-Moermond. Wel her kiesbaar zijn: mevrouw P. J. B. v. d. Meer-Dalebout en de heer D. J. de Bree. Na de pauze vertelt J. M. v. d. Bijl-Dalebout over „het poppenkast spel". Deze onderwijsmarkt betrof prak tisch alle facetten van het onderwijs. Zo was er voorlichting over kinder boeken. Mej. Stolk van de Provincia le bibliotheekcentrale, kwam een he leboel vertellen over het kinderboek, nuttig en leerzaam voor alle ouders en zij die met kinderen omgaan. De heer Steendam van het Buro voor Beroepskeuzevoorlichting sprak over de studiemogelijkheden na de lagere school. Buitengewoon interessant en nuttig voor ouders van leerlingen in de lagere klassen. Een onderwerp van gesprek door ouders op de Lagere school gold de lessen Engels, „Op onze school geven we dat al vopr het tweede jaar. Een ieder die zo'n les wil meemaken b.v. in klas 4 is welkom", aldus het schoolhoofd, de heer A. P. Provoost. Voorlichting ook over t.v.-radio en film. In het onderwijs heet dat audio visuele hulpmiddelen. Er is gespro ken over: video over schaken, "school- film over 1953 en over de Deltawer ken, les via koptelefoons. Ook werd een dia-serie gedraaid over „groot- moederstijd". Op school is de kreatieve hand vaardigheid groot. Mevrouw Klap bleek er alles van te weten. Zij gaf waardevolle voorlichting over dit vak. Tenslotte zij vermeld dat er ook een gezellig koffie-zitje ingericht was. Een geslaagde avond! NIEUWERKERK Vergadering Ger. Vrouwenvereniging Woensdag 21 oktober komt de Ge reformeerde vrouwenvereniging bij elkaar in de zaal van de kerk aan de Badhuisstraat. Mevrouw Van 't Hof verzorgt de inleiding. Na de pauze zal mevrouw De Molenaar een bijdrage leveren. Voor tijd: zie agenda. OOSTERLAND Aanrijding Op rijksweg 18 ter hoogte van „De Blauwe Keet" ontstond maandag middag omstreeks 14.30 uur een aan- NIEUWERKERK. De Staatkundig Gereformeerde Studievereniging „Schouwen Duiveland" kwam voor het eerst in het nieuwe winterseizoen te Nieuwerkerk bijeen. De vergadering werd geleid door de voorzitter de heer J. J. de Waal uit Oosterland. De voorzitter sprak een openings? woord naar aanleiding van de gelij kenis van de rijke man en de arme Lazarus uit Luc. 16. Verder stond hij stil bij de val van het tweede kabinet Van Agt. Spreker op deze avond was de heer A. D. den Braber, SGP gemeente raadslid uit Rotterdam. Hij sprak over het onderwerp: „De invloed van de energie op onze samenleving". De heer Den Braber is tevens lid van het Gemeentelijk Energiebedrijf van Rotterdam. Vroeger en nu Hij stond stil bij het grote verschil van de invloed van de energie op on ze samenleving tussen vroeger en nu. „Per persoon gebruiken we nu 100 maal meer energie dan een paar eeu wen geleden". Toen in 1967 in Sloch- teren aardgas werd ontdekt beteken de dit een overschakeling van kolen naar gas. De kolenmijnen werden gesloten. Nederland ging zelfs aard gas exporteren. In die tijd dacht men immers dat men rond 1990 onze energie bijna ge heel van de kernenergiecentrales zou betrekken. "Nu is uitbreiding van kernenergie centrales politiek niet haalbaar. Bij kernenergie spelen drie problemen een grote rol: afval, koeling, ionise rende straling. Vooral de vraag: waar moeten we met het hoogwaar- rijding. J. R. uit Oosterland, komend van de Breedeweg reed pardoes de rijksweg op. P. G. B. uit Zierikzee kon door zeer krachtig remmen grote schade voorkomen. Deze bleef nu be perkt tot de spiegels en wat schamp- schade. Opbrengst Nationale kollekte Onder leidng van mevr. G. Dorst- Hoogvliet werd er ook dit jaar hier ter plaatse gekollekteerd ten bate van de Nationale kollekte 1981, voor de Geestelijke gehandikapten, door de dames: R. Bal-Rotte, A. van den Bos-Dorst, T. Dorst-Verstraate, J. Goudzwaard-Janse, J. van 't Hoff- Dorst, J. Ista-Both, J. ten Klooster- Bos, mevr. A. Oosterboer, N. Stouten-Otte en T. Verstraate-de Bruine. De opbrengst bedroeg dit jaar jaar de mooie som van 867,17 (vorig jaar 886,47). Een dankwoord aan de milde geefsters, gevers, aan de leiding en de kollektanten is wel op zijn plaats. Verkoop woningen Op donderdag 29 oktober a.s. hoopt notaris mr. D. van Eek te Zierikzee in het café-restaurant „De Blauwe Keet" aan de Rijksweg 6 alhier pu bliek te verkopen: 1. Het woonhuis met erf en aanhorigheden aan het Groenendaal 10 in Oosterland, gem. Duiveland, groot 2.20 are, voorheen bewoond door de heer A. van Spier. 2. Het woonhuis met schuur en erf en tuin aan de Dr. Schutterstraat 52 te Oosterland, gem. Duiveland. Groot 188 are. Thans nog bewoond. Bij eventueel gebruik en/of bewo ning kan de huidige eigenaar door, of op kosten, van de koper op grond van de veilingsvoorwaarden worden ged wongen het pand te ontruimen. Aanvaarding na betaling der koop som en kosten, die uiterlijk op 26 no vember 1981 dient te worden betaald. Beiden panden kunnen in overleg met de genoemde notaris worden be zichtigd, waar ook nadere inlichtin gen kunnen worden verstrekt. Kerkdienst Oud Ger. Gemeente Donderdag 22 oktober hoopt in het kerkgebouw aan de Burgemeester Van der Havestraat/Sandström- straat voor te gaan, ds. Van Prooien, predikant van de Oud Ger. Gem. te Rhenen. Aanvang van de dienst: 19.30 uur. Reparatie kerkgebouw Het kerkgebouw van de Neder lands Hervormde gemeente aan het Kerkplein zal dze week voor wat het houtwerk betreft, worden gerepa reerd. Dat wil zeggen: met een bestrijdingsmiddek tegen hout worm, boktor en spint behandeld worden. Daarom zal het niet moge lijk zijn om zondag 25 oktober diensten in deze kerk te jouden. De beide diensten worden nu gehouden in de grote zaal van dorpshuis „Oosterhof" aan de Sint Jo'ostdijk. Aanvang op de gewone uren. BRUINISSE Film „De Pul" Woensdag 21 oktober a.s. wordt er ELLEMEET. Het avondfeest bij gelegenheid van de opening van het nieuwe dorpshuis, werd o.m. opgeluisterd door Renesse's:Luctor et Emergo", hier in aktie op het podium. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) BRUINISSE, 16-10. Vorige week kwam de N.C.V.B. afd. Bruinisse in verga- deirn gbijeen onder leiding van de presidente, mevr. De Groot-Fluyt. Na de opening las zij 1 Samuel 17 vers 38-47. De meditatie was naar aanleding van dit Bijbelboek geti teld: „De uitrusting van een gelovi ge". Het tweede gedeelte van de avond werd verzorgd door twee ver tegenwoordigers van het Prot. Chr. Thuisfront Dit waren mevr. Vat en de heer Rooy, die aan de hand van dia's ver telden over de krijgsmacht en daar bij in het bijzonder over de geestelij ke verzorgding van de militairen. In het P.I.T. werken samen 120 predi kanten bij leger, vloot en lucht macht, de Kon. Ned. Militaire bond Pro Rege en nog vele anderen. in het Nederlands Hervormd Vereni gingsgebouw door jongerensociëteit „De Pul" de film „Peter en de Draak" vertoond. Kollekte Twaalf kollektanten zijn in de af gelopen dagen langs de huizen ge trokken en brachten voor de Natio nale Kollekte een bedrag bij elkaar van 1409,30. Een dankwoord komt toe aan de burgerij voor de gulle ga ven t.b.v. de geestelijk gehandicapte medemens en uiteraard aan de kol lektanten, die regen en wind trotsee- erden. Militaire tehuizen Er zijn in Nederland ongeveer 36 militaire tehuizen (5 in Duitsland). De jongens die daar behoefte aan hebben kunnen hier altijd binnenlo pen voor o.a. gezellig samenzijn, hob by of studeren. Maar ook om een gesprek aan te gaan met één van de predikten die hier hun opdracht in dienst van de kerk gestalte willen ge ven. Benadrukt werd hoe belangrijk de jaarlijkse kollekte is die in het land wordt gehouden om dit werk onder de militaire te doen en te kunnen blijven doen. Mevr. Verton-v. d. Weele dankte beiden voor deze bijzonder interes sante avond. Na het zingen van het bondslied eindigde de heer Rooy met gebed. DJAKARTA, 19-10. Volgens de In donesische ekonoom Soemitro Djojo- hadikoesomo staat West-Europa de komende twee jaar een ekonomische krisis te wachten die ernstiger zal zijn dan de depressie in de jaren der tig. Hij verklaarde dit eind vorige week op een perskonferentie nadat hij aan president Soeharto verslag had uitgebracht van een bezoek aan een aantal Westeuropese landen. ELLEMEET, 17-10. Bij gelegenheid van de openstel ling van het dorpshuis, was er (ook) feest in de avondu ren voor alle inwoners van Ellemeet. Burgemeester W. den Boer richtte een welkomstwoord tot de stampvolle zaal. Begonnen werd met het gezamenlijk zingen van het Schouwse volkslied. Mevrouw Prak deklameerde namens de bejaarden uit Ellemeet. Een volks dansgroep uit Scharendijke onder leiding van mevrouw Hillebregt toonde hierna wat door wekenlang instuderen bereikt kan worden en oogstte veel ap plaus. Natuurlijk kreeg de 's middags ook al gehouden fietstocht van „Jöös en Jaone" weer de nodige bijval. De avond werd opgevrolijkt door het zangkoortje van de Bond van Plattelandsvrouwen Noordwelle e.o. onder leiding van mevrouw C. Kort uit Renesse, die ook voor gitaarbege leiding zorgde. De tekst van de lied jes, die betrekking hadden op het ge beuren rond het nieuwe dorpshuis waren ook van de dirigente. Een geslaagde bijdrage, evenals het 'solo optreden van mevrouw Kort, dat; veel applaus kreeg. De heer Daane stelde met een kwis de plaatselijke kennis van de deelne mers op de proef. Eénakter De toneelvereniging Ellemeet voerde de éénakter „De schuchtere Amadeus" op. Zoals gebruikelijk werd door de leden van de toneelve reniging weer goed spel geleverd. To neelspel blijkt nu eenmaal een on misbaar onderdeel van een dergelij ke avond te zijn. Door een gul ap plaus gaven de aanwezigen hiervan duidelijk blijk. Nadat het program ma afgewerkt was, bleven verschil lende liefhebbers van muziek en dans nog enkele uurtjes gezellig bij een. WmMjmHÊL V V -M\ dig radioaktief afval naar toe is een groot probleem. De heer Den Braber toonde zich een tegenstander van uitbreiding van kernenergie zolang het afvalpro bleem niet opgelost is. „Sinds de oliekrisis van 1974, die tevens met flinke prijsstijgingen gepaard ging kregen we meer besef van de eindig heid van de fossiele brandstoffen. Te vens kwamen we er achter wat het betekent om afhankelijk te zijn van politiek-instabiele landen voor wat de energievoorziening betreft. We zijn immers enorm afhankelijk van de Opeclanden. Er zijn nog enorme kolenvoorraden in de wereld, voor namelijk in politiek stabiele landen zoals, de Verenigde Staten van Ame rika, Zuid-Afrika en Australië. Het gebruik van kolen voor energie heeft echter het nadeel van de milieuver vuiling! Met een verwijzing naar het Bijbelse rentmeesterschap besloot de heer Den Braber zijn boeiend betoog met de opmerking: „we moeten zui nig zijn met energie en het hoogwaar dig aanwenden." Herinnering aan het daggebeuren; oud-wethouder C. J. van Burg hanteert de heksenbezem. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 4