WS „Life"-uitzending met Jacco van Renesse in het middelpunt 1 Kerngroep Zierikzee- Yietnamezen opgeheven Werkstukken kinderen op tentoonstelling f,Holty" iijodc 4 V Radio te Renesse STREEKNIEUWS Twintig jaar Amnesty: promotie-stand in Zierikzee Kinderboekenweek Bruinisse ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 20 oktober 1981 Nr. 23000 RENESSE, 19-10. Maandagmiddag om even over vijf ging het Tros radioprogramma „Toerja-Toernee" rechtstreeks de ether in, vanuit café restaurant ,,Ori- sant" te Renesse. Hoofdgast in dit programma, waarin bekende Nederlanders worden teruggebracht naar hun geboorteplaats, was de bekende musical- en operettester Jacco van Renesse. Ter gelegenheid van dit gebeuren was Orisant stampvol gelopen met men sen die van deze „life"-uitzending getuigen wilden zijn. Onder de belangstel lenden bevond zich het koUege van B. en W. van Westerschouwen. legde daarna de mensen uit hoe een en ander in zijn werk ging. Verder vertelde hij dat het programma we kelijks ongeveer 800.000 luisteraars trekt. Daarna stelde hij het orkest voor dat altijd voor de muzikale om lijsting zorgt, t.w. de Michael Mill Company, een 16 mans-formatie on der leiding van Peter Bochum. Gesprekje Nadat de tonen van de herken ningsmelodie waren weggestorven werd het programma geopend met een gesprekje met de hoofdpersoon in deze uitzending, Jacco van Renes se. Gevraagd naar zijn jeugdherinne ringen vertelde Jacco o.m. dat zijn geboortehuis aan de Hogezoom er nog steeds staat en dat hij, als hij daartoe in de gelegenheid is, er nog geregeld een kijkje gaat nemen. Ver der haalde hij onder meer herinne ringen op aan de oorlog, de ramp en zijn H.B.S.-tijd. In de zaal zat een dame die vroeger als dienstmeisje bij de ouders van hem had gewerkt en die menigmaal op hem had moeten passen. Aan het slot vertelde Jacco ook nog iets over de specifiek Zeeuwse lekkernijen die hij zich herinnerde. Verder kwamen in het programma ook de heer H. P. Everwijn, oud bur gemeester en oom van Jacco van Re nesse en wachtmeester eerste klas van de rijkspolitie en waarnemend rayon kommandant de heer H. v. d. Bie aan het woord. De heer Everwijn werd gevraagd naar de toeristendrukte in Renesse. Hij verteld dat een enquête had uit- Nadat 's morgens en in het begin van de middag hard was gewerkt om alles voor de uitzending in orde te maken, werden om iets voor vijven de vele toeschouwers verwelkomd door de producer van het programa, de heer Koos Huisman. Hij vertelde dat het programma nu al aan zijn elf- de seizoen bezig is. Vervolgens stelde hij de man voor, die al de elf jaren het wekelijks programma presen teert, de heer Jan Kok. De heer Kok gewezen dat de meeste vakantie gasten naar Renesse komen voor de rust. Uit het publiek kwam in dit verband de vraag naar voren of de grote drukte in de zomer niet het ge vaar in houdt, dat de mensen op den duur weg zullen blijven als gevolg van die grote drukte en de daardoor verstoorde rust. De heer Everwijn was van mening dat dat niet zal ge beuren. Naar zijn mening valt het allemaal best mee met de drukte, omdat de echte top slechts twee a drie weken duurt. Daarnaast haalde de heer Everwijn éen paar herinneringen op aan de jeugd van Jacco. Met de heer H, van der Bie werd eveneens gespro ken over de toeristendrukte. In het bijzonder over het daarmee samen hangende vandalisme en de ver keersproblemen. Ten aanzien van het vandalisme merkte de heer De Bie op, dat de nadruk wordt gelegd op preventief toezicht. Rondweg- Ten aanzien van de moeilijke ver keerssituatie in de zomer legde hij uit dat er hard wordt gewerkt aan de plannen voor een rondweg, die de dorpskern moet ontlasten. Dat deze weg een enorme verlichting voor de verkeersdrukte in het centrum zal betekenen is duidelijk, want ruim 50 procent van de verkeersdrukte in de kern van Renesse is doorgaand ver keer. De gesprekjes over Jacco van Re nesse en het dorp Renesse werden af gewisseld met muzikale intermezzi. Naast een solonummer door de Mi chael Mill Company zong Jacco van Renesse twee nummers, een oud Zeeuws liedje in de dialekt en het be kende „Zomer in Zeeland". Daarnaast was ook Bonny St. Clair, eens samen met Jacco in de Knokke-ploeg, van de partij. Zij bracht haar oude hit „Pierrot" en haar nieuwe hit „Vlieg" ten gehore. Na afloop van het programma werd het publiek door de presenta'tor bedankt voor de uitstekende sfëer. Verschillende mensen maakten nog even gebruikt van de mogelijkheid een enkel woord te wisselen met de hoofdpersonen uit het programma, Jacco van Renesse. ZIERIKZEE, 19-10. De kerngroep Zierikzee-Vietriamezén^ die zich bezig hield met het coördineren en organiseren van aktiviteilen aangaande de op vang van de vijf Vietnamese gezinnen in Zierikzee is maandag in het stadhuis opgeheven. Dat wil niet zeggen dat de gezinnen volkomen zelfstandig leven, want in de toekomst zal er met de gastgezinnen een blijvende band bestaan. Ook de lessen in de Nederlandse taal gaan gewoon door. Burgemeester Th. H. de Meester zei in de trouwzaal dat deze mensën de kans moeten krijgen op eigen benen te staan en dat teveel begeleiding op een gegeven moment ook zijn onge zonde kanten kan hebben. Initiatief Mevrouw H. G. Gilden-van Ge'es- bergen, initiatiefneemster, vroeg op 3 januari 1979 als raadslid of er iéts kon worden gedaan voor de Vietna mese bootvluchtelingen. De raad van Zierikzee sprak op 25 januari uit dat de gemeente bereid was passende huisvesting te bieden aan ongeveer vier gezinnen, in samenwerking met „Beter Wonen". Ook sprak de ge meente uit dat na de vestiging van de vluchtelingen in Zierikzee uit de be volking een werkgroep zal worden gevormd. Op 22 augustus van dat jaar werd tijdens een bespreking voorgesteld een kerngroep samen te stellen, waarin de Federatie Maat- schappëlijke Dienstverlening Noord- Zeeland, mevrouw Gilden-van Gees- bergen en de gemeente, via de heer C. Bij de Vaate zitting hadden. Voordat de kerngroep officieel in februari 1980 werd geformeerd, had onder andere Ko de Voogd veel vrij willigerswerk verricht. Voor elk Vietnamees gezin kwa men er één of twee gastgezinnen, die de buitenlanders in Nederland weg wijs maakten. Zo werden zij gehol pen bij het vinden van onderwijs en in de wereld van instanties en orga nisaties. Er kwam zélfs een Vietna mese tolk uit Oud-Gastel, die de nieuwkomers in hun eigen taal toesprak over maatschappelijk werk, intergemeentelijke sociale dienst en arbeidsbureau. De heer J. L. Morcus, onderwijzer aan de Willibrordusschool heeft al twee jaar lang geheel belangeloos les gegeven in de Nederlandse taal en dat een paar uur per week. Daarbij wordt ook gebruik gemaakt van de televisie en onlangs is de heer Morcus begonnen met een cassette. De gemeenteraad van Zierikzee heeft recent een besluit genomen via het Leger des Heils tot subsidiëring van taallessen over te gaan. Ook c.r.m. heeft een riksbijdrage toege zegd voor het aanleren Van het Ne derlands. BRUINISSE. In de reeks tentoonstellingen-op-bescheiden-schaal, die na het gereedkomen van het nieuwe gemeente huis te Bruinisse werd georganiseerd, is thans een expositie van in hoofdzaak tekeningen opgenomen. Dit werk van de hand van Wiebe Keikes te Zierikzee omvat Schouwse duin- en strandimpressies, natuurminiaturen en varia, uitvoerd in potlood, krijt of waterverf. In een afzonderlijke vitrine zijn handgeschilderde versierde doosjes en dergelijke uit gestald. De tentoonstelling is tijdens de buro-uren van de sekretarie te bezichtigen en duurt van 20 oktober 1981-15 ja nuari 1982. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) SCHOUWEN-DUIVELAND j Konseptnota emancipatie ■i-.i5 Dg konseptnota „Hpejyfpuwen.pp Schouwen-Duiveland over emanci patie denken is verschenen. Al le vrouwenorganisaties van Schóu- wenTDuiveljand hebben deze nota ontvangen met de vraag hun kom- mentaar te leveren. In tegenstelling tot eerdere berichten: reageren is mo gelijk tot 1 november a.s. Ook vróu wen, die niet bij een organisatie zijn aangesloten kunnen deze nota aan vragen: telofonisch op nummer (01117) 1605. A.l.-aktie voor Taiwan D.e werkgroep Schouwen-Duivè- land heeft de aktiviteiten voor de Taiwan-aktie afgesloten en er mag gesproken worden van een goed re sultaat. Onder een petitie werden 425. handtekeningen geplaatst, door kerkgangers werden 500 brieven meegenomen, ruim 50 landenschrif- ten werden verkocht. Op de brief om medewèrking ên steun aan de aktie die aan alle predi kanten en kerkeraden van de Hervormde-, Gereformeerde-, en Chrstelijk Gereformeerde kerken op Schouwen-Duiveland is gestuurd reageerden zeven kerkeradën posi tief. Daar werd de werkgroep in de gelegenheid gesteld pamfletten uit te delen mèt informatie over vervol ging van leden van de Presbyteriaan se kerk. Na de dienst konden de kerkgangers brieven meenemen ZIERIKZEE, 19-10. Om nog een keer de aandacht te vestigen op het 20-jarig bestaan van Amnesty International organiseert de werkgroep Schouwen-Dui veland op zaterdag 24 oktober een stand in de Beurs aan het havenplein in Zie rikzee. Verder doet de werkgroep regelma tig mee aan nationale- en internatio nale akties, zoals onlangs de Taiwan aktie en op dit moment de aktie voor Gewetensgevangenen Eind van dit jaar zal worden mee gedaan aan een grote kampagne te gen „Verdwijningen". Zeer binnen kort gaat de werkgroep starten met adoptiewerk. De werkgroep is één van de 30 groepen in Nederland die de vorig jaar gehouden aktie voor af schaffing van de doodstraf voortzet. Bij autoriteiten in verschillende lan- dqn wordt voor afschaffing gepleit, i$pk is al meerdere, keren gepro testeerd tegen de exekuties in Iran. OBB Plaat Dat na 20 jaar deze mensenrechte norganisatie nog niet overbodig is wordt bewezen door het vele informatie-matèriaal dat in de stand aanwezig zal zijn. Het Amnesty- jaarboek bevat, door AI gekontro- leerde gegevens over schendingen van mensenrechten in meer dan 110 landen. Verder zijn er vele brochures en landenschriften die gewijd zijn aan ëen bepaald thema of de situatie in een bepaald land. Werkgroep J -pe werkgrpep. Schouwen-Duijye- land zet zich;9p verschillende manie- ren iri voor verbetering van de mën- senEéphten en het. lo.t-,yan individuele gevangenen. Bekend zijn inmiddels de maandelijkse schrijf avonden die in vier .plaatsen worden gehouden. In de trouwzaal kwamen enkele gastgezinnen en enkele vertegenwoordigers van de kerngroep bijeen. Links vooraan op de foto mevr. H. G. Gilden-van Geesbergen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) waarin om vrijlating van deze men sen werd verzocht en die na ondertee- kening konden worden gestuurd naar president Chiang Ching-kuo. Tevens konden handtekeningen ge plaatst worden onder een petitie voor vrijlating van een achttal poli tieke gevangenen die al meer dan 30 jaar gevangen zitten. Meer informa tie was te krijgen in de vorm van een landenschrift. In enkele platen kon een lid van de werkgroep de aktie tpelichten en in één gemeente werd een kollekte bestemd voor het werk van Amnesty. Hoeveel predikanten een persoonlijke brief aan president Chiang hebben gestuurd is niet be kend. Op de schrijf avonden in september werden ook velé brieven voor deze aktie geschreven. Al met al vindt de werkgroep haar aandeel aan deze in ternationale aktie, en vooral de med- werking van de zijde van de kerk, geslaagd. Het belangrijkste blijft echter het doel waar het om gaat: vrijlating van geloofs- en politieke gevangenen. Inmiddels heeft de werkgroep vernomen dat bij Am nesty geruchten binnenkomen die wijzen op vrijlating van de groep rond ds. Kao. ZIERIKZEE Ouderavond „De Woelwaters" Kleuterschool „De Woelwaters" houdt dinsdag 27 oktober de oudera vond in de school. Op de agenda staan onder meer de benoeming kas- kommissie en de bestuursverkiezing. Na de pauze kan er geboetseerd wor den onder leiding van de dames J. Verton en A. van der Have. Nieuw poppenspel „Alteklein" In poppentheater „Alteklein" (St. Domusstraat 24, Zierikzee) speelt El- les Sayers op woensdag 21 oktober, 28 oktober en 4 november een nieuw poppenspel: „De dochter van de Dra- kenkoning". Dit spel is een Chinees sprookje waarin Liu-yi vele avonturen be leeft. Zo ontmoet hij een treurend schaapherderinnetje dat de dochter van de Drakenkoning blijkt te zijn. Door haar komt hij op de bodem van het Tung-Ting Meer haar vader te gen: de Drakenkoning. Kleuters zonder bier Kleuterschool „De Woelwaters" kreeg in het weekeinde ongewenst bezoek, waarschijnlijk via een niet afgesloten raam. Het personeel zal op een droogje moeten zitten, want verdwenen zijn een krat bier en een koffiezetapparaat. Totale waarde: 190,-. Naast informatie-materiaal, de be kende stickers en buttons, zijn in de stand te koop: een LP, waaraan een aantal bekende artisten t.b.v. Am nesty meewerkte en een fraaie kalen der voor 1982. Vanzelfsprekend is er gelegenheid om zich op te geven als lid of dona teur van Amnesty International of de werkgroep. (Kontaktpersoon van de werk groep is Nellie Geene, tel. 01115- 1931). WESTERSCHOUWEN Kommissie sport-, jeugd- en kulturele zaken Dinsdag 27 oktober wordt een openbare vergadering gehouden van de kommissie sport-, jeugd- en kultu rele zaken in het gemeentehuis te Burgh-Haamstede. Op de agenda staat onder meer de, bespreking van de subsidieverordening sociaal-kul- tureel werk. Voor tijd: zie agenda. BURGH L.R.V. „Westelijk Schouwen" De Landelijke Rij vereniging Westelijk Schouwen houdt op vrij dag 30 oktober in hotel Het Grote Zwijn een algemene ledenvergade ring. In het huishoudelijk program ma o.a. een voortsel om samen met Renesse te gaan lessen. SEROOSKERKE Inbraak bouwkeet In de nacht van zondag op maandag is een Inbraak gepleegd in de bouw keet van Rijkswaterstaat bij de werkhaven de Schelphoek. Enkele hangsloten ter waarden van 150,- verd wenen. SCHARENDIJKE Bed in brand Door nog onbekende oorzaak raak te maandagavon 18.45 uur een dek bed in brand, van de familie S. aan de Ingridstraat. De toegesnelde brandweer blustte het vuur, waar door erger werd voorkomen. De scha de bleef beperkt tot het dekbed. NIEUWERKERK Plattelandsvrouwen afdeling Duiveland Donderdag 29 oktober viert de Ne derlandse Bond van Plattelands vrouwen, afdeling Duiveland het 35- jarige jubileum in „Ons Dorpshuis" te Nieuwerkerk. Voor tijd: zie agen da. BRUINISSE, 19-10. Alle werkstuk ken, die de leerlingen van de beide lagere- en kleuterscholen van Brui nisse hebben gemaakt in verband met de kinderboekenweek 1981, staan momenteel in een tijdelijke tentoonstelling in de leeszaal van de bibliotheek. „Je iegen tijd" was het thema waarop de enthousiaste jeugd zich kon uitle ven in kreatieviteit en vindingrijkheid. Enkele hadden van oude onderdelen van klokken prachtige (bijdetijdse) collage's gemaakt Sommige klassen hadden zich tijdelijk het boekbinders- vak eigen gemaakt en maakten in nauwe samenwerking met de „au teurs" uit de klas komplete boeken, waaruit werd voorgelezen door de vrij willigsters, die anders in de bibliotheek werkzaam zijn. Deze voorleesuurtjes voor de kleintjes zijn bijzonder druk bezocht geweest Soms zaten er wel 60 kinderen ademloos te genieten als er werd voorgelezen over hun helden. In de door de kleintjes prachtig versierde leeszaal werd woensdag een ruilbeurs voor boeken en strips gehouden, een nuttig en origineel idee. De heer Smalheer, beheerder van leeszaal/bibliotheek en museum, heeft heel de kinderboekenweek lang als vraagbaak/praatpaal gefungeerd. Op een uitstekende manier legde hij het hele bibliotheekgebeuren aan de kin deren uit Buiten stond een boeken boom als een uitnodiging welke scheen te zeggen: „Met lezen moet je jong beginnen en als je ouder wordt moet je er meer door gaan". Behalve boeken in de bibliotheek liggen er in de leeszaal altijd tijdschriften ter inzage. Advertentie Elk topmerk in de mode heeft haar eigen stijl en aksenten. Daarom hebben wij zoveel verschillende topmerken in huis. Dam 19 Zierikzee Tel. 01110-2816 Nu ook voor hoeden en shawls. 4 i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 3