Plannen bejaardenhuis in binnenstad op papier klaar Bogerdstraat-school mogelijk alternatief voor het C.J. V. ■sue lfcK DE ZIERIKZEESCHE COURANT Aanbiedingsnota Zierikzee: De Griekse politieke zwaai Oorlogsmisdadiger aangehouden Dijkbreuk in India PAAUWE PAAUWE B.V. Bijeenkomst voor belangstellenden Irene 99 en Ons Huis99 worden gesloopt WA> IK* P£ aw ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 20 oktober 1981 138ste jaargang- Nr. 23000 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 32,30, per jaar f 122,60. Losse nummers 65 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. (1797 - 1889) In dit nummer: Kerngroep Zierikzee-Vietnamezen opgeheven ZIERIKZEE, 19-10. „Mogelijk kan het binnenkort door de Rijksscholengemeenschap te ontruimen pand Nieuwe Bogerdstraat 26 als een - voorlopige - oplossing voor het huisvestingsprobleem van het C.J.V. dienen." Dit schrijven b.enw.van Zierikzee in de aanbiedingsnota bij de gemeen tebegroting 1982. Zoals bekend kampt het Chr. Jongeren Verbond met moeilijkheden met de huidige akkommodatie in de Visstraat. BRUSSEL. De Vlaamse partij „De Volksunie" is er zeker van dat een meerderheid van de bevolking in Vlaanderen geporteerd is voor een „eigen" staat. Volgens de voorzitter van de Volksunie, Vic Anciaux, is dit het enige middel om een einde te ma ken aan de vernederingen die de Vlaamse bevolking in de enclaves in Komen (waar een school werd geslo ten) en Voeren moest ondergaan. BRUSSEL/ANKARA/MOSKOU, 19-10. De Europese Gemeenschap en de NAVO hebben maandag terughou dend gereageerd op de verkiezingsze ge van de Griekse socialist Andreas Papandreou. Deze had in zijn verkie- zingskampagne te kennen gegeven de Griekse betrekkingen met de NA VO en de EG te willen herzien. Turki je reagaarde eveneens voorzichtig, terwijl Moskou de uitslag toejuichte. De Europes Commissie, het dage lijks bestuur van de EG, onthield zich maandag van ieder officieel kommentaar. In Brussel wordt er re kening mee gehouden, dat Grieken land weliswaar niet de EG zal verla ten, maar wel via een sterker natio nalistische koers de werkzaamheden van de tien zal verzwaren. De Grie ken zijn begin dit jaar toegetreden tot de EG. AMSTERDAM/ROERMOND, 19- 10. De rijkspolitie van het distrikt Roermond heeft maandagochtend bij de grenspost Siebengewald de 58- jarige M. J. uit Goch (W.-Dld.) aange houden. De man was in 1949 door de bijzondere raad van Cassatie veroor deeld tot twaalf jaat gevangenisstraf wegens het plegen van een oor logsmisdrijf. Kort na zijn veroorde ling wist de man te ontvluchten. Hij is nu ingesloten om de rest van zijn straf te ondergaan. Dit heeft de met opsporing van oorlogsmisadigers be laste officier van justitie, Mr. L. de Beaufort, maandagmiddag meege deeld. NIEUW DELHI, 19-10. Blijkens in Nieuw Delhi binnengekomen berich ten zijn er zeker 110 mensen omgeko men toen een dijk om een irrigatie- bekken bij een dorp in de Zuidindi- sche staat Karnataka het begaf. De slachtoffers zouden meegesleurd zijn door de massa's water. Het Indische persbureau PTT had eerder al gemeld dat er meer dan 200 mensen door het water waren mee gesleurd. DEN HAAG. De informateurs De Galan en Halberstadt (beide PvdA) hervatten hun pogingen om uit de ka- binetskrisis te komen dinsdagmor gen om negen uur in het gebouw van de Eerste Kamer met een gesprek met mr. W. F. de Gaay Fortman (CDA), de formateur van het huidige demissionaire kabinet Van Agt 2. Dit gebouw voldoet niet meer aan de eisen van de brandpreventie. Het onlangs door de rijksbelastingdienst ontruimde pand Oude Haven 51 kwam zowel het stichtingsbestuur als het kollege van b. en w. als zeer Advertentie Laat woninginrichter van uw huis een paleisje maken! Wij komen op verzoek gratis en geheel vrijblijvend op elk uur van de dag met stalen bij u aan huis. ZUdweg20a - Zonnemaire Telef. 01112-1318, b.g.g. 1469 PARIJS. Bij een bomaanslag in een oostelijke buitenwijk van Parijd is een Kroatische aktivist om het leven gekomen. geschikt pand voor de aktiviteiten van het C.J.V. voor. Bezwaarschriften Door de bezwaren van een groot aantal omwonenden menen b. en w. voorshands echter, dat het, gezien de urgentie die het stichtingsbestuur aan de totstandkoming van vervan gende huisvesting toekent, weinig zin heeft de pogingen tot verkrijging van het pand Oude Haven 51 voort te zetten. In de aanbiedingsnota wordt derhalve verwezen naar het pand Nieuwe Bogerdstraat 26 als mogelijk alternatief. Openbare bibliotheek Een ander huisvestingsprobleem, dat in de aanbiedingsnota aan de or de komt, betreft de vestiging van de openbare bibliotheek in de bin nenstad. Voor definitieve huisvesting heeft het kollege het bestuur van de stich ting Gemeenschappelijke Biblio theekvoorziening de vrijkomende Jan Wouter van de Doelschool aan de Raamstraat, te koop aangeboden te gen de boekwaarde (exklusief het vrijstaande zevende lokaal). Naar aanleiding van dit aanbod heeft het bestuur zich schriftelijk tot de gemeenten binnen haar verzor gingsgebied gewend met de vraag in welke mate men bereid zou zijn met een verhoging van de bijdrage per in woner aan de stichting te accepteren als gevolg van aankoop en verbouw van het schoolgebouw aan Raamstraat. Gelet op de voor Zierikzee uit de Wet op het openbare bibliotheek werk voortvloeiende verplichtingen hebben b. en w. het stichtingsbestuur laten weten bereid te zijn te bevorde ren, dat de gemeente Zierikzee de kosten van rente en aflossing, voor tvloeiende uit de aankoop van het ge- De Rijksscholengemeenschap ,,Prof. Zeemanis inmiddels vertrokken uit het oude schoolgebouw aan de Nieuwe Boogerdstraat. Dat wil echter niet zeggen, dat het nu geen funktie meer heeft. Afgezien van de talloze keren, dat het gebouw als repetitie-ruimte dienst doet, zou het in de toekomst ook gebruikt kunnen worden als voorlopige huis vesting door het C.J.V. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) bouw; voor haar rekening neemt via een verhoging Vam de jaarlijkse bij drage per inwoner in de exploitatie kosten van de bibliotheek gedurende de afschrijvingsperiode van die in vestering. Verbouwen en inrichten Verder lieten b. en w. weten bereid te zijn te bevorderen, dat Zierikzee naar rato van het aantal inwoners van de thans subsidiërende gemeen ten via een verhoging van de jaar lijkse bijdragen per inwoner bij draagt in de kosten, die verbonden zijn aan het verbouwen en inrichten van het gebouw aan de Raamstraat tot bibliotheek. Bij deze mededelingen werd het voorbehoud gemaakt, dat de gemeen teraad er te zijner tijd mee instemt en dat de nodige financiële middelen binnen de gemeentebegroting gevon den kunnen worden. In afwachting van nadere ontwik kelingen werd voorshands in het „Meerjarenperspektief 1982-1985" een verhoging van de bijdrage aan de stichting Gemeenschappelijke Bibli otheekvoorziening opgenomen van f 5,— per inwoner met ingang van .1983. 99 99 ZIERIKZEE, 19-10. Als de plannen van de Hervormde Stichting- Bejaarden Huisvesting en Verzorging door gaan, en het ziet daar naar uit, krijgt Zierikzee een prachtig bejaardencentrum erbij. Enige moeilijkheden zijn er nog met de grondverwerving, maar de verwach ting is, dat ook deze laatste hindernis genomen zal wor den. De heer A. Vermaat, voorzitter van genoemde stichting, een overkoepe lend orgaan van de rusthuizen „Ire ne" en „Ons Huis", ontvouwde in sa menwerking met de architekt dé plannen in het Hervormd Vereni gingsgebouw, maandagavond. In de middaguren was ditzelfde al gedaan voor de bewoners vn de beide huizen met het personeel. Daarbij kwam vast te staan, dat het hier om een bijzonder projekt gaat, dat en thousiast werd ontvangen. Op de avondbijeenkomst voor om wonenden en belangstellenden legde de heer Vermaat het waarom van de nieuwbouw uit. Moderniseren De beide huizen zijn niet jong meer en voldoen niet aan de eisen van deze tijd. Van de zijde van de inspektie voor bejaardenhuizen was al jaren lang aangedrongen op moderniseren. Het bestuur van de beide huizen kwam tot de slotsom, dat nieuw bouw beter was: de besturen van „Irene" en „Ons Huis" gingen samen met als doel dit nieuwe huis te reali seren, en wel op dezelfde plaats als waar nu de huizen staan: de Hogemo- lenstraat, Baden Powelweg en het Vrije. Aan architektenburo Klunder te Rotterdam werd de opdracht ver strekt een gebouw te ontwerpen met daar omheen zogenaamde „zorg-wo- ningen". Het architektenwerk resulteerde in een pakket tekeningen en dia's, die op de bijeenkomst door de heer A. van Buuren (van het buro) werden toegelicht. Er is gekozen voor een kruis-vorm van het gebouw. Dit om onafzienbare gangen te voorkomen. Ook moet dit de sociale kontakten onderling be vorderen. Het centrum is de hal, waar de gangen op uit komen. Moei lijkheid bij het ontwerp was de nieuwbouw aan te passen bij de bestaande bouw van de binnenstad. Het hoofdgebouw krijgt drie verdie pingen: begane grond met daarop twee bouwlagen. Onder de keuken is een kelder gesitueerd. Het kruisvormige gebouw wordt omringd door- de zorgwoningen, zo danig, dat in de ruimte tussen het kruisvorm en de Woningen tuinen kunnen worden aangelegd, dié van uit het hoofdgebouw, maar ook van uit de woningen bereikt kunnen wor den. Op de begarte grond is onder meer te vinden: ruimten voor direktie en administratie, voor kapper en pedi cure, keuken, magazijn, ziekenzaal, rekreatiezaal en dagverblijf. Ook een paar kamers voor bewoners. On der de keuken de kelder, met fiet senstalling en voor de woningen een berging. Verdiepingen Op de eerste verdieping de kamers, met centraal de zusterpost, evenals op de tweede verdieping, waar ook personeelskamers zijn. De kamers zijn 3.66 bij 4.25 meter groot, buiten de zogenaamde „natte groep": toilet, Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Wiesnel besluit, kan gemakke lijk struikelen. Sophocles che en wastafel. Een klein keukentje, koelkast en hangkast zijn direkt bij binnenkomst in de hal. Overwegend éénpersoons kamers, maar ook een aantal tweepersoonskamers zijn in het hoofdgebouw, dat de ingang heeft aan de Hogemolenstraat. Als bijzonderheid merkte de heer Van Buuren op, dat tijdens de bouw zowel „Irene" als „Ons Huis" kan blijven staan. Pas als het hoofdge bouw klaar is worden de beide hui zen afgebroken om plaats te maken voor de zorgwoningen. Overigens is nog niet al de benodig de grond in eigendom verworven. Een huis en een paar garages zijn nog hinderpalen. Maar verder zijn al goedkeuringen binnen van Monu mentenzorg, de Welstandskommissie en het gemeentebestuur van Zierik zee. In 1985 open? De verwachting is, dat (als alles mee-zit) het nieuwe komplex in 1985 geopend kan worden. Het komplex zal plaatsbieden aan 58 bewoners, twee minder dan de bestaande hui zen samen. Op de bijeenkomst was ook aanwezig de bouwkundig direk- teur de heer H. v. d. Heuvel van de N.C.H.B. uit Amsterdam, die de uit eindelijke verantwoording voor de bouw heeft. Dit overkoepelend or gaan van bejaardenhuizen zal de ei genaar worden van het nieuwe huis, de Zierikzeese stichting zal het komplex exploiteren. Enkele belangstellenden wilden zich al op de bijeenkomst opgeven voor het nieuwe huis, maar dat vond voorzitter Vermaat wel een beetje erg vroeg! Een bouwtekening van het nieuwe bejaardenhuis, dat een goede indruk geeft van de architektuur. Verwachting tot woensdagavond: Buien Wisselend bewolkt en buien, moge lijk met onweer; minima rond 5, mid- dagtemperatuur ongeveer 10 graden; matige tot krachtige westelijke wind. ZON- EN MAANSTANDEN 21 okt. Zon op 7.15, onder 17.34 Maan op onder 15.31 22 okt. Zon op 7.16, onder 17.32 Maan op 0:48, onder 16.01 Nieuwe Maan: 27 okt. (21.13) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 21 okt. 8.59 22.06 2.43 15.26 22 okt. 10.29 23.31 4.03 16.49 Doodtij: 22 oktober HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 20-10. Het K.N.M.I. deelt mede: Een depressie, die over de zuidelijke Noordzee naar het noord oosten is getrokken, bracht ons lang durig en vrijwel ononderbroken re gen. Ons land komt het komende et maal geleidelijk binnen de invloeds feer van een aan de achterzijde van deze depressie aanwezige stroming die koude poollucht via IJsland en de Britse eilanden naar onze omgeving gaat voeren. Boven het relatief warme Noord zeewater zullen zich daarbij talrijke buien gaan ontwikkelen welke ver volgens ons land kunnen gaan bin nendringen. Deze gaan mogelijk van hagel en onweer vergezeld. Aan de kust en tijdens buien, ook meer in het binnenland, zal de wind hard, windkracht 7, waaien uit westelijke richtingen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1