Ouderavond kleuterschool Piggelmee te Kerkwerve Aktiveringsplan ter sprake op ouderavond Milieubewuste musical hoogtepunt bij grote avond C.N.S. Kerkwerve Paniek in Rotterdam Te Oosterland Gekombineerde ouderavond kleuter- en lageronderwijs „Zwarte- geldcircuit 't Kleuterbosje STREEKNIEUWS 4 ZIERIKZEE. De aula van de nieuwe Rijksscholengemeenschap in Poortambacht: kap in 't zicht, nieuw meubliair, een flinke koffiebar en een vloer die onderbroken wordt door niveau-verschil. Op maandag 26 oktober, de eerste school dag na de herfstvakantie, zullen de leerlingen er voor het eerst gebruik van maken. Een kleine maand later, op 27 no vember, wordt de officiële opening verricht. Een dag daarna, zaterdagsochtends, 28 november, kunnen de ouders de school bekijken. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ROTTERDAM, 15-10. Onbekenden hebben donderdag in de Rotterdamse wijken Pendrecht en Zuidwijk voor grote paniek gezorgd. Zij hebben on der de bewoners duizenden brieven, zogenaamd namens de gemeente, verspreid waarin staat dat in de nacht van donderdag op vrijdag tus sen één en half drie over de ha venspoorlijn, die langs de wijken voert, een bijzonder transport van militair materieel plaatsvindt. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Deelnemers aan vol wassenenonderwijs kunnen met in gang van dit schooljaar in aanmer king komen voor een tegemoetko ming in de studiekosten. UTRECHT. Het bestuur van de Utrechtse stichting „Bradi Strati", die hulp verleent aan heroïne- verslaafden, zal bij de gemeente aan dringen op een nieuw ontmoeting scentrum voor verslaafden zoals het centrum aan de Breedstraat dat vrij dag na een politie-inval werd geslo ten. Strijd tegen het water DEN HAAG, 15-10. Niet alleen de Nederlanders, maar ook buitenland se vakantiegangers, die volgend jaar een bezoek aan Nederland gaan bren gen, zullen met de neus worden ge drukt op de strijd van ons land tegen het water, die „als een rode draad door onze geschiedenis loopt, en de imponerende prestaties als gevolg daarvan op waterstaatkundig ge bied". In een donderdag gepubliceerde aankondiging staat, dat de ANWB, de ministeries van verkeer en wa terstaat en ekonomische zaken, de dienst Zuiderzeewerken, de rijks dienst IJsselmeerpolders, de dienst Deltawerken, het Zuiderzeemuseum en het Nationaal Bureau voor Toe risme twee jaar nauw hebben samen gewerkt om te komen tot dit thema jaar, een jaar dat onze zuiderburen reeds jaren kennen en dat - mede om toeristen te trekken - aan alle moge lijke Belgische onderwerpen was en is gewijd. OOSTERLAND, 15-10. Er bestond dinsdagavond 13 oktober grote belangstelling voor de gekombineerde ouderavond van de Openbare kleuter- en lagere school, die gehouden werd in de gemeenschapsruimte van de school aan de Van den Abeelestraat-hoek Dr. Schut terstraat. De voorzitter van de ouderkom missie van de kleuterschool, de heer J. H. N. Pabbruwee, opende de ver gadering met een welkomstwoord tot de aanwezigen in het bijzonder gericht tot de beide wethouders' van de gemeente Duiveland, het onder wijzend personeel van de beide scho len, de heer le Compte van de Vereni ging van Openbaar .Onderwijs en tot het echtpaar De Feijter van Boek handel te Nieuwerkerk die weer met een fraai kollektie boeken aanwezig was. De sekretaresse van de ouderkom missie van kleuterschool, mevrouw R. Beije-Boogert las het jaarverslag voor waaruit tal van evenementen uit het schoolleven naar voren kwa men. Er waren momenteel 42 kleu ters op school in elke klas evenveel. Verder gaf de penningmeesteresse van de kleuterschoolouderkommis- sie: mevrouw Fluijt-Vermaas verslag van de financiën waaruit bleek dat er DEN BOSCH, 15-10. De maximum boete van 5000 gulden voor overtre ding van de Algemene Wet Rijksbe lastingen heeft weinig afschrikkende werking als er grote financiële belan gen mee gemoeid zijn. Dit stelde mr. W. A. Rookus, hoofd van de fiscale recherche, vrijdag in Den Bosch tij dens een bijeenkomst van de vereni ging van adjunkt-inspekteurs van 's- rijksbelastingen. Daar werd gespro ken over koppelbazen en het zwarte- geldcircuit. Boeken voor kleuters besproken KERKWERVE, 12-10. „De kleuters en hun boeken" was het thema van de inleiding, die mevrouw Lot van de Bibliotheek te Zierikzee hield tijdens de jaarlijkse ouderavond van de openbare kleuterschool „Piggelmee". Zij liet, aan de hand van diverse boeken en prentboeken zien wat voor het kind vaak het aantrekkelijkst is. Er is op het ogenblik een enorme keuze voor de kinderen, buiten zo'n 15 jaar geleden, toen de boeken ook vrij duur waren. Dit onderwerp over boeken paste erg mooi in de Kinderboekenweek met als thema „Onze eigen tijd". De kleu ters hadden naar aanleiding van hun projekt De huizen waai' wij wonen" hier "naar toegewerkt Deze werkjes van de kinderen konden de ouders ook deze avond bekijken. In de pauze kregen de ouders ook de gelegenheid de uitgestalde boeken te bekijken en eventueel vragen daar- over te stellen. Tegelijk werden de belangstellenden voorzien van koffie met koek. Na de pauze werd ook burgemeester W. den Boer van Middenschouwen welkom geheten. Huishoudelijk deel Hierna volgde de gebruikelijke ver slagen over de vorige ouderavond en de financiën. De leidsters mevrouw A. Akkersdijk en mejuffrouw J. Bos lie ten het afgelopen jaar en de diverse aktiviteitem de revue passeren. Zij werden hartelijk dank gezegd voor alles wat ze ook dit jaar voor de kleu terschool hebben gedaan en werden daarna in de bloemetjes gezet Ouderkommissie In de ouderkomipissie werd herko zen mevrouw V. d. Sluys-Bouwmees- ter en nieuw gekozen werden de da mes T. en Boer-van den Hoek, C. Klap- Bil, O. KloetKristalijn en C. Scheele- van der Velde. De scheidende ouderkommissiele- den kregen onder woorden van dank een bloemetje aangeboden, evenals het herkozen lid. Burgemeester Den Boer sprak zijn waardering uit voor de leidsters en wenste hun voor het komende jaar al het goede toe. Ook een woord van dank volgde voor de ouderkommissie. De avond werd geopend en gesloten door mevrouw Kristalijn. aan inkomsten geboekt waren 1846,72, aan uitgaven: 947,40 een batig saldo van 899,32. De hoofd leidster mevrouw J. van Westen-van Dongen en haar kollega werden bloe men aangeboden voor het vele werk door hen werd verricht in het belang van het Openbaar kleuteronderwijs. Mevrouw Van Westen wees verder op het euvel van het te laat op de school komen van sommige kleuters dat zeer storend werkt bij de lessen; Ze verzocht de betreffende ouders hier op te letten. Tienjarig bestaan Ze deelde verder mede dat op vrij dag 30 oktober a.s. het 10-jarig bestaan van de school zal worden herdacht met een pannenkoekmaal tijd voor kinderen waarvoor moe ders gevraagd worden om de koeken te bakken. Verder zal op 4 december weer Sinterklaasfeest worden ge vierd. Het schoolhoofd bracht voorts dank aan het gemeentebestuur van Duiveland voor de financiële bijdra ge en dankte tevens de ouderkom missie die altijd klaar staat als er iets gebeuren moet. Vervolgens kreeg de voorzitter van de ouderkommissie van de lagere school, de heer Magielse, het woord die zich verheugd toonde dat er zo'n grote belangstelling was voor deze avonden. Het jaarverslag werd gele zen door de sekretaris de heer C. van der Linde waaruit bleek dat er veel lesmateriaal kon worden aange kocht. De kontaktavonden zullen dit jaar plaats hebben op 24 en 25 novem ber a.s. Het schoolhoofd de heer P. T. Bol kenbaas sprak vervolgens over „Schoolzaken" op deze gezamenlijke vergadering. Een daling van het leer lingenaantal zou er weieens toe kun nen leiden dat er een leerkracht over bodig wordt op de school. Gehoopt wordt verder op verhoging van de bijdrage per leerling door de gemeen te: „We zitten moeilijk", aldus het schoolhoofd. De postzegelaktie was ook dit jaar weer een sukses, en bracht niet min- i der op dan 2.400,—. Het aantal schoolspaarders is opgelopen tot 50. Voorts had de heer Bolkenbaas nog bedankjes aan verschillende perso nen en instanties o.m. aan de ge meente Duiveland# Het financieel verslag van de pen ningmeester van de ouderkommissie van de Openbare lagere school gaf aan inkomsten een bedrag van 8156,89 aan uitgaven 4898,02 en een batig saldo van 3218,87. De da mes mevrouw Van der Linde en me vrouw Van der Werf hadden de be scheiden gekontroleerd en in de beste orde aangetroffen waarvoor dank woorden van de voorzitter. Verkiezing Bij de verkiezingen voor het bestuur van de lagere school werden mevrouw Stouten-Kwaak en de heer Pabbruwee gekozen als nieuwe bestuursleden. En voor het bestuur van de ouderkommissie van de kleu terschool werden gekozen de dames M. Beije-Boogert, J. K. Fluijt- Vermaas en N. Geluk-de Rijke. De af tredenden ontvingen allen de dank van de voorzitters voor alles wat ze in het belang van de ouderkommis sies hebben verricht. Hierna volgde de pauze waarna een dia-serie onder de titel: „De rol van de ouderkommissies" binnen het kleuter- en lager onderwijs. Hierover volgden aparte groepsgesprekken ge volgd door een eindgesprek. BURGH-HAAMSTEDE, 15-10. Vele ouders bezochten donderdagavond de ouderavond van kleuterschool 't Kleuterbosje, onder voorzitterschap van Martin Pieterman. Van de gemeente waren de wethouder van onderwijs, de heer J. C. de Feiter en mevr. A. J. Houtman aanwezig. Verder waren de onderwijskrachten van de openbare lagere school in Haamstede en Burgh en een delegatie van de peuterspeelzaal vertegenwoordigd. De wethouder bracht dank aan de afgetreden voorzitter en vertelde dat de gemeente er alles aan heeft gedaan om het gevaarlijke kruispunt Bern- hardstraat-Julianastraat meer te be veiligen. Dit is inmiddels door borden en markeringen gebeurd. De heer De Feiter bedankte de ouderkommissie en het onderwijzend personeel. Mevr. Toledo hield nog een inleiding over de verschillende stadia bij het tekenen van kleuters. Hoofdleidster, mevr. M. van Toledo- Frankhuizen hield een uiteenzetting over het aktiveringsplan, zoals dat mo menteel op de lagere scholen. De Kirreweie en Onder de Wieken en de kleuterschool wordt uitgevoerd. Daar- bij verlenen enkele stagiaires van de pedagogische akademie te Middel burg medewerking. De voorzitter, de heer Pieterman was aftredend en niet herkiesbaar. In zijn plaats werd mevr. N. Kenters- Verton gekozen. De heer A. v. d. Velde richtte het afscheidswoord tot Pieter man, die vier jaar lid is geweest van de ouderkommissie, waarvan drie als voorzitter. Hij kreeg een tegel aange boden. Kerstfeest De hoofdleidster deelde mede dat dit jaar wat meer franje aan het Kerst feest zal worden gegeven, middels het vertonen van dia's in de schooL De wethouder konkludeerde dat het al lemaal goed loopt op de school en dat er in verband met de nieuwe manier van onderwijs (aktivering en integra tie) gebouwd zal moeten worden. In de nabije toekomst worden een paar lokalen aan de kombischool (De Kirreweie en Onder de Wieken) ge bouwd, waarin de kleuterschool zich dan gaat huisvesten. ZIERIKZEE Benoeming Met ingang van 1 februari 1982 is benoemd tot direkteur van het Chr. School voor Mavo „Groen van Prinsterer" te Huizen (N.H.), de heer P. van Splunder, thans direkteur van de Chr. Scholengemeenschap te Zie rikzee. De heer Van Splunder diende de Zierikzeese school ruim acht jaar. De school te Huizen telt ongeveer 700 leerlingen. Klavertje-zeven De heer C. Geurtsen van de Craai- jesteinweg meldde, dat- hij bij zijn sta-caravan aldaar donderdag een klavertje-zeven heeft gevonden. BRUINISSE Proefvaart „Wel te vrede" Maandag 12 oktober jl. vond de geslaagde technische proefvaart plaats van het motorbeunschip „Wel te vrede", van de zand- en grindhan- del Ouwerkerk uit Middelburg. In dit ruim 60 m lange schip was bij Maaskant machinefabriek een nieu we motor- en keerkoppeling inge bouwd. Het is een 12 cylinder Cum mins motor van het type V.T. 1710 M, 545 pk bij 1800 toeren, die verbonden is aan een Massonkeerkoppeling Re ductie 3.9951. Een bronzen vierblads van Voor den schroef kompleteert de nieuwe voortstuwingsinstallatie. MIDDELBURG Vergadering Provinciale Staten De provinciale Staten van Zeeland komen in (openbare) vergadering bij een op vrijdag 6 november (10.00 uur) in de Statenzaal te Middelburg. Vergadering Stuurgroep Oosterschelde De Stuurgroep Oosterschelde ver gadert dinsdag 27 oktober in het Statenzaal-komplex in Middelburg. Op de agenda onder meer de brief van gemeente Bruinisse inzake ont wikkelingen in het Oosterscheldege- bied en een reaktie hierop. Ook de uitgifte van mossel- en oesterperce len komt aan de orde bij de behande ling van de brief van G.S. met hier aan gekoppeld de reaktie van Brui nisse op deze brief. Voorts zal de eerste bespreking plaatsvinden over het ontwerp-beleidsplan Ooster schelde. Tijd: 10.00 uur. ARNEMUIDEN Arm 22 overgedragen Onlangs werd de nieuwe Noordzee- kotter Klaas Adriana Arm 22 aan de eigenaren, firma gebr. H. en B. Ma rijs te Arnemuiden, door de firma P. Maaskant en Zonen overgedragen, nadat de verschillende proefvaarten tot volle tevredenheid hadden plaatsgevonden Het casco van dit nieuwe schip werd evenals dat van de vorige week in de vaart gebrachte Br. 14, ge bouwd bij Boele Bolnes. De afmetin gen van de nieuwe kotter zijn lengte: 40 m, breedte 9 meter, hol 4.80 m. Het werd bij Maaskant Stellendam geheel bedrijfsklaar gemaakt. In het schip werd een 1500 pk Deutz Diesel motor geplaatst, met daarnaast twee hulpmotoren eveneens fabrikaat Deutz, elk 180 kw., de hoofdmotor, gekoppeld aan een Renania keerkop peling. Een bronzen van Voorden Cunial schroef van 270 cm. doorsnede zorgt voor de voortstuwing. Bovendien is de kotter uitgerust met een boeg schroef. De vislier is een Maaskant winch m. 220 E.P. 6, ook de ankerlier is van Maaskant (antislipdraad ankerlier). Natuurlijk treft men op de brug een scala van de meest moderne nau tische instrumenten aan. Nieuw is ook de vangstsorteermachine. Betimmeringen werden uitgevoerd door Itama Stellendam, schilder werk door Stracoma, centrale ver warming door Deurloo Sehudde- beurs. De stoffering werd verzorgd door meubelhuis Joosse Arnemui den. GOES Natuurbehoud over Hollands Diep en Haringvliet De Vereniging tot Behoud van Na tuurmonumenten distrikt Zeeland houdt dinsdag 20 oktober in de „Prins van Oranje" te Goes (aanvang 20.00 uur) een bijeenkomst, die is ge wijd aan het natuur- en landschaps behoud in het gebied Hollands Diep en Haringvliet. Twee sprekers zullen het woord voeren. Drs. J. W. M. Kuypers spreekt over de natuur in het ge noemde gebied voor en na de afslui ting. Hij is als bioloog verbonden aan de direktie benedenrivieren van Rijkswaterstaat. Drs. F. W. Prins, in- spekteur van de Vereniging Nationa le Monumenten Zuidwest Nederland geeft zijn visie weer over natuur en landschap in het Haringvliet, waar van deze vereniging een paar terrei nen in beheer heeft, o.a. de Plaat van Streefkerk en de Korendijkse Slik ken. WILLEMSTAD Schade door natte erwten Donderdagavond lag het Neder landse motorschip „Aktief" in de voorhaven van de Volkeraksluis met lekkage in het ruim. De lading bestond uit 250 ton erw ten, en zoals bekend, als erwten nat worden, zetten ze uit. Dit gebeurde hier ook met als gevolg ontzette spanten, verbogen luiken en het schot tussen ruim en machinekamer verbogen. Omdat gevaar voor zinken niet denkbeeldig was, is het schip naar de averij-haven van Willemstad gesleept waar experts zouden beslis sen over schip en lading. KWERKWERVE, 15-10. Donder dagavond werd in het Verenigingsge bouw te Kerkwerve de grote school avond gehouden van de Christelijke Nationale School, die ook vanavond wordt gehouden. De avond werd geopend door het hoofd der school C. van Sluys, die verheugd was over de grote be langstelling. Er is de afgelopen tijd veel werk besteed om de stukjes, die deze avond werden opgevoerd, in te studeren, vooral ook door de kinde ren die veel moesten repeteren, maar ook door de leerkrachten en de leden van de ouderkommissie. De heer Van Sluys dankte dan ook allen voor het vele werk. Hierna ging hij voor in ge bed. Toneel De eerste klassertjes voerden" een leuk stukje op: „Duimeliesje". Dit werd opgevolgd door een zeer komi sche voordracht van de klassen 2 en 3: „Koning Patat". Het speelde zich af bij een patat-etende koning, die niets anders lustte dan patat, totdat de dokter met verpleegsters er bij te pas moest komen. Het werd erg leuk gespeeld en ook de kostuums waren erg mooi. Beroepen Na al die patat-etende mensen kwamen klas 3 en 4 aan de beurt met het uitbeelden van beroepen. Dit werd erg afwisselend gespeeld met o.a. zane. blokfluit, nantomine. Vele bekende beroepen passeerden de re vue, waarbij door het publiek heel wat af gelachen werd. Musical Na de pauze met koffie werd door klas 5 en 6 een milieubewuste musi cal opgevoerd, getiteld: „Het koffert je van de heer Van Dalen". In het land Pricilië wordt aktie ge voerd door de aktiegroep „De laatste bloem" tegen de spuitbus. De koning van dit land betreurt dit ten zeerste. De ambtenaren bewer ken hem namelijk regelmatig met de spuitbus, zodat hij een goed humeur krijgt. De oude heer Van Dalen opent tenslotte zijn koffertje waarin het laatste restje gezond verstand blijkt te zitten. De koning komt tot de kon- klusie: samen met z'n allen eeh oplos sing zoeken voor dit probleem, zodat Pricilië weer een leefbaar land wordt om in te wonen. Dankwoord Na de musical bedankte de voorzit ter van de schoolvereniging de heer Francke de kinderen, leerkrachten en de ouderkommissie voor hetgeen zij deze avond op het toneel hebben gebracht en hij besloot de avond met gebed. Leerlingen van de C.N.S. Kerkwerve op het toneel van het verenigingsge bouw. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 4