c Noordgouwe zal in de toekomst beschermd dorpsgezicht worden Stichting Welzijn Ouderen start Samenwerkingsverband PAAUWE PAAUWE B.V. DE ZIERIKZEESCHE COURANT Hoorzitting Geluidsoverlast Contiki zit inwoners erg hoog Delensie- Staat dat getracht zal worden het ka- naar Moskou moeten Het gaat niet goed bij Iglo Faiilisementen Indikatiekommissie, bejaardenhulp, wijkverpleging Van Agt naar koningin ffiï p e si ir •\tHY-Ko ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 16 oktober 1981 138ste jaargang: Nr. 22998 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling t 32,30, per jaar 122,60. Losse nummers 65 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. (1797 - 1889) In dit nummer: Regionale samenwerking Milieuhygiëne NOORDGOUWE, 15-10. Tijdens een hoorzitting don derdagavond in Noordgouwe konden inwoners van dit dorp reageren op het ontwerp bestemmingsplan Noord- gouwe kom. Vragen over nieuwbouw, monumentenpan den, beschermd dorpsgezicht, de jeugdsoos en de moge lijkheden tot uitbreiding van bedrijven kwamen deze avond in hotel Van der Weyde aan de orde. Een forum, bestaande uit stedebouwkundige J. Taminiai van de Stede- bouwkundige dienst stad en landschap Middelburg en vertegenwoordigers van de gemeente Brouwershaven, sekretaris C. M. Padmos, voorzitter Ph. J. van Ast, wethouder mevrouw S. Loschacoff-de Kanter en hoofd gemeente werken ing. J. H. M. van Beek, gaf de aanwezigen een zeer duidelijk beeld van de gang van zaken. Stedebouwkundige Taminiau gaf allereerst een uitleg over dit *-v p ontwerp-bestemmingsplan. Voorop rakteristieke dorpsgezicht in stand jij. te houden. Dat houdt tevens in dat ff pc 11 Yl ril (Xf-* Tl monumenten of beedbepalende pan- 6 den, maar ook bestratingen, stoepen m en hekken min of meer beschermd DEN HAAG, 15-10. Een breed sa- mengstelde delegatie van zes Neder landers, onder wie twee defensiedes kundigen uit de Tweede Kamer, gaat volgende week in Moskou praten over wapenbeheersing, de rol van de kern wapens in Europa, vertrouwenwek kende maatregelen en de Oost-West verhouding in het algemeen. De twee Kamerleden, die overigens op partiku- liere basis vaan de Sowjet-Unie reizen, zijn Klaas de Vries (PvdA) en B. M. Frinking (CDA). HOOGEVEEN, 15-10. Uit gesprek ken tussen de vakorganisaties en de direktie van Iglo Hoogeveen donder dagmorgen is gebleken dat de direk tie van Iglo vrijdag een gesprek zal hebben met de Arbeidsinspektie Groningen over de aanvraag van werktijdverkorting van vierhonderd man produktiepersoneel voor dertig procent, hetgeen neerkomt op één dag in de week minder werken. Gaat de Arbeidsinspektie akkoord dan zal deze werktijdverkorting gelden voor de periode van 28 oktober tot en met 5 december. „Medio december zullen er opnieuw gesprekken met de vak organisaties worden gevoerd", zo zegt industriedistriktsbestuurder C.N.V., G. Mastenbroek, „omdat we willen weten wat het beleid van Iglo is voor de toekomst". DEN HAAG, 15-10. In de periode januari tot en met september werden 5234 faillissementen uitgesproken. In dezelfde periode vorig jaar waren dat er 3513, wat een stijging in 1981 bete kent van 49 procent Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In september van dit jaar werden 725 faillissementen uitgesproken te gen 481 in september 1980. In Zeeland bedroeg het aantal 123. Noordgouwe daarom waar schijnlijk in de t«^mst aangewe zen worden tot b Vp-'rmd dorpsge zicht. De heer Ta w' au vestigde de aandacht op een aantal elementen die bepalend kunnen zijn voor een dozpsgezicht. Storende elementen kunnen zijn: woningen in slechte staat, of afgebroken woningen in een huizenrij. Verder kan vergrijzing en het teruglopen van het inwoners aantal bepalend zijn voor het dorps gezicht. Nieuwbouw De eerste vraag uit de overigens vrij grote groep aanwezigen, betrof de toezegging tot nieuwbouw in het dorp. Wethouder Van Ast antwoordde dat de reeds aangekochte grond in november in bezit komt van de ge meente. „We zijn al een eind op weg met de plannen, maar tussen plannen ma ken en uitvoeren zit nog een lange voorbereidingstijd" aldus de voorzit ter. Waarschijnlijk zal in het voor jaar van 1982 met de bouw worden aangevangen. Namens monumentenzorg was de heer R. F. Stuurman aanwezig, die een korte uitleg gaf over het verschil tussen een monumentenpand en een beeldbepalend pand. De grens tussen deze twee benamingen is moeilijk vast te stellen, aldus Stuurman, maar de geschiedkundige waarde van een monumentenpand is in bet- algemeen groter dan van een beeld bepalend pand". Wijzigen kan De gemeente houdt ook in dit ont werp bestemmingsplan de wijzi gingsbevoegdheid, waardoor bij voorbeeld bedrijven, na goedkeuring GS, toch mogelijkheden hebben tot uitbreiding, ook al staat dit niet in Het dorp Noordgouwe met een eigen schermd dorpsgezicht. karakteristieke dorpsgezicht, zal in de toekomst worden aangewezen tot be- (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) het ontwerp bestemmingsplan zo aangegeven. Geluidshinder Tijdens de hoorzitting kwamen di verse kritische opmerkingen naar voren over de geluidshinder van Con tiki, de reisorganisatie voor jonge ren, die het voormalige ziekenhuis als onderkomen gebruikt. Omwo nenden meldden erg veel last te heb ben van harde muziek, vooral 's avonds. Het terrein van Contiki dat in verhouding met de grootte van het dorp vrij groot is, staat in het bestemmingsplan omschreven als een „openbare en bijzondere voorzie ning". Een van de aanwezigen vroeg zich af of deze bestemming, wanneer Contiki zou sluiten, gewijzigd kon worden in bijvoorbeeld landbouw- bestemming. De heer Van Ast wilde daar geen uitspraak over doen. Die geluidshinder zit de omwonen den trouwens erg hoog. Inmiddels is een groep mensen gestart met een handtekeningenlijst, waarmee bij het gemeentebestuur aangetoond kan worden dat van de muziek veel last wordt ondervonden. Mevrouw Loschacoff gaf tenslotte een uitvoerige uitleg over het ge bruik en de indeling van het nieuwe multi-funktionele dorpshuis in Noordgouwe, dat eind januari in ge bruik zal worden genomen. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's. ZIERIKZEE, 14-10. Er komt meer gestruktureerde sa menwerking tussen de instanties, die zich daadwerke lijk met hulp en verzorging van bejaarden bezighouden. Funktionaris Ruud van der Weide van de Stichting Wel zijn Ouderen nam het initiatief tot het Projekt Samen werkingsverband, dat enkele dagen geleden van start is gegaan. ZÏERIKZEE. De gemeente heeft dit schilderij van een specifiek stukje Zierikzee, geschilderd door Edzard Koning, ten geschenke gekregen van de dochter van de schilder mevrouw E. Yates-Koning. Het is gerestaureerd door Leo Mar- chand, restaurateur te Dordrecht. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Hij deelt mede, tot de konklusie te zijn gekomen, dat een regionaal sa menwerkingsverband niet de voor keur verdient en besloot derhalve zich te koncentreren op drie deelge bieden rond de grote verzorgingste huizen „Duinoord", „Borrendam- rae" en „In 't Opper". In de praktijk blijkt namelijk ook een vrij strak afbakingsbeleid te bestaan voor opname in deze verzor gingstehuizen, hoewel in principe de bejaarden wel zelf kan beslissen in welk tehuis hij opgenomen wil wor den. Positief of negatief advies Ruud van der Weide is bovenge noemd projekt samenwerkingsver band gestart in de regio rond verzor gingstehuis „Duinoord". Deelne mers in de samenwerking zijn de gezins- en bejaardenhulpen, de wijk verpleging en de zogenaamde Indika tiekommissie (de kommissie die aan vragen voor opname in verzor gingstehuizen beoordeelt). Tot nu toe was het volgens de funktionaris zo, dat door de Indikatiekommissie po sitief of negatief advies werd uitge bracht en er verder eigenlijk niks ge beurde. Incidenteel werden aan de „wer kers in het veld" (bejaardenhulpen, wijkverpleegsters) wel adviezen ge geven door de Indikatiekommissie bepaalde problemen eens nader te bekijken, maar van gestruktureerde samenwerking was toch zeker geen sprake. Ruud van der Weide wijst erop, dat er, ook als de Indikatiekommissie een positief advies uitbrengt over op name, vaak nog lange tijd overheen gaat voordat die bejaarde werkelijk in het verzorgingstehuis zijn intrek kan nemen. Soms heeft die bejaarde hulp nodig in die tussentijd; hulp, die door het goed funktioneren van het projekt samenwerkingsverband ver strekt zou kunnen worden. Andere hulpverlening- Soms brengt de Indikatiekommis sie een negatief advies uit omdat: a. het verzoek tot opname uit voorzorg werd gedaan; b. andere hulpverle ning (bijv. Tafeltje Dekje, aanpas sing van de woning gewenst is); en c. opname in een verpleegtehuis de voorkeur zou verdienen. In dit laatste geval gaat het zeker niet al tijd om demente bejaarden, maar veelal ook om somatisch zieken. De funktionaris van de Stichting Welzijn Ouderen is ervan overtuigd dat in al deze gevallen een belang rijke taak ligt voor de „hulp in het veld", want het gaat in dezen niet om beleidshulp. „Met het samenwerkingsverband moet voorkomen kunnen worden, dat mensen tussen de wal en het schip dreigen te vallen", aldus Ruud van der Weide. DEN HAAG, 16-10. Premier Van Agt is vrijdagmorgen om tien uur naar Paleis Huis ten Bosch in Den Haag gegaan om bij Koningin Bea trix het ontslag in te dienen van zijn kabinet. De ministersploeg slaagde er namelijk in de nacht van donder dag op vrijdag niet in om een oplos sing te vinden voor een aantal sociaal-ekonomische geschilpunten. Het is gebruikelijk dat de premier daarna de Tweede Kamer op de hoog te brengt van de ontwikkelingen die tot het vertrek van het kabinet ge leid hebben. Advertentie Laat woninginrichter van uw huis een paleisje maken! Wij komen op verzoek gratis en geheel vrijblijvend op elk uur van de dag met stalen bij u aan huis. Zandweg 20a - Zonnemaire Telef. 01112-1318, b.g.g. 1469 Verwachting tot zaterdagavond: Rustig weer Vrijwel overal droog met ten noor den van de grote rivieren perioden met zon, elders wolkenvelden; mini mumtemperatuur omstreeks 3 gra den met vooral in het midden en noorden van het land kans op nacht vorst en mistbanken; middagtempe- ratuur ongeveer 10 graden; weinig wind. WEERSVOORUITZICHTEN Weersvooruitzichten over Neder land: de cijfers zijn een globale aan duiding: het interval rond deze cij fers moet ruimer genomen worden naarmate de dag waarvoor de ver wachting geldt verder in de toekomst ligt. Verwachting t/m dinsdag 20 okt.: Zondag: Perioden met zon Kans op neerslag: 30%. Min.temp.: 3 gr. Middagtemp.: II gr. Windkracht: noordoost 3 Maandag: Kans op neerslag: 30%. Min.temp.: 3 gr. Middagtemp.: 12 gr. Windkracht: zuidwest 4 Dinsdag: Kans op neerslag: 80%. Min.temp.: 7 gr. Middagtemp.: 12 gr. Windkracht: west 5 ZON- EN MAANSTANDEN 17 okt. Zon op 7.08, onder 17.42 Maan op 20.35, onder 11.57 18 okt. Zon op 7.10, onder 17.40 Maan op 21.28, onder 13.07 19 okt. Zon op 7.11, onder 17.38 Maan op 22.29, onder 14.06 Laatste Kwartier: 20 okt. (4.40) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 17 okt. 5.43 17.40 11.08 23.32 18 okt. 6.09 18.26 11.55 - 19 okt. 6.41 19.21 0.24 12.52 Doodtij: 22 oktober. HET WEERO VERZICHT DE BILT, 16-10. Het K.N.M.I. deelt mede: Het blijft rustig en koud herfstweer. Achter een depressie, die donderdag over Frankrijk en zuid- Duitsland naar het oosten trok, heeft zich over onze omgeving een rug van hoge luchtdruk uitgebreid. Doordat de as van deze rug zich dichtbij ons land bevindt is er weinig wind. Net als in voorgaande, is ook in de komende nachten de kans op nacht vorst groot. In de nacht van vrijdag op zaterdag is dit vooral het geval in het midden en noorden van het land.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1