Ondanks tegenslag toch gunstig mosselseizoen Mogelijk deze Week weer mosselvisserij Waddenzee ERIC DE NOORMAN 7 Milieudefensie: „diktatuur mede schuldig aan hongersnood" Nadelige beweringen over mosselen Maar vier procent kan formulier huursubsidie goed invullen AMSTERDAM, 12-10. De hongersnood in de wereld wordt veroorzaakt door het feit dat de grote meerderheid van de mensen in de derde wereldlanden geen enkele zeggenschap heeft over het voedsel dat in die landen geprodu ceerd wordt. Dit schrijft de vereniging Milieude fensie in het boekje „Honger, tien sprookjes de wereld uit". Daarin re kent milieudefensie af met de tot nu toe genoemde oorzaken van hongers nood overbevolking en een achter blijven van de produktie. Volgens de vereniging beslissen multinationale ondernemingen, dik- tators en grootgrondbezitters in lan den waar hongersnood heerst over de voedselproduktie. t,Hun praktijken leiden tot een scherpe verslechtering van de situatie van arme mensen", aldus het boekje. De lijkwade van Turijn NEW LONDON, CONNEC TICUT, 12-10. Het beeld op de lijkwade van Turijn is dat van een gekruisigd man, maar ook zeer modern wetenschappelijk onderzoek heeft niet aange toond of sprake is van het kleed waarin Jezus Christus begraven werd. Dit is in het weekeinde mee gedeeld op een kongres in New London in Connecticut van 45 geleerden die zich over de uit slag van een onderzoek bogen. Het onderzoek, dat genaamd wasProjekt lijkwade van Tu rijn", heeft aangetoond dat de menselijke vormen op het kleed niet het werk zijn van een kunstenaar, dat de bloed vlekken echt bloed zijn ge weest en dat het beeld werd veroorzaakt door intrinsieke veranderingen in het weefsel zelf. De geleerden bijeen in New London verklaarden dat het kleed niet werd gemaakt door enige normale of abnormale biochemie en dat zij niet gelo ven dat sprake is van een ver valsing. OOSTENDE. Het Rijksinstituut voor de Zeevisserij in Oostende, zo heeft het Belgische persbureau Bei- ga nader gemeld, heeft maandag ver klaard dat op het ogenblik alle uit Nederland ingevoerde mosselen ge schikt zyn voor consumptie. BRUSSEL. De ongeveer vierhon derd werknemers van het Philipsbe- drijf in Tessenderlo in België hebben maandag de gehele dag gestaakt. PARIJS. Het eerste grote arbeids- konflikt sedert de linkse regering van president Francois Mitterand in Frankrijk het roer overnam dreigt deze week bij het belangrijke auto- mobielkoncern Renault, dat een staatsbedrijf is. LATAKIA (SYRIË). De president van Syrië, Hafez Assad, heeft gezegd dat de vredesovereenkomst van Camp David met de dood van presi dent Sadat is „ineengestort". Hij be schuldigde ook de Verenigde staten van een samenzwering tegen zijn nauwe bondgenoot Libië. LONDEN. Volgens Petroleume In telligence Weekly (PIW) is de oliepro- duktie van de Organisatie van Olie Exporterende Landen (OPEC) in au gustus afgenomen tot 20,7 miljoen vaten (van 159 liter) per dag, 23 pro cent minder dan in augustus van het vorige jaar. NEW YORK. Het verschil van op vatting tussen Frankrijk en de Vere nigde Staten over Oost-west-vragen veroorzaakt geen ernstige proble men, verklaart president Francois Mitterrand in het jongste nummer van het Amerikaamse nieuwsweekr blad Time. CAIRO. De dagen na de moord op president Anwar Sadat zijn in Egyp te talijke vermoedelijke tegenstan ders van het bewind gearresteerd, zo is uit regeringskringen in Cairo ver nomen. Voor 25 jaar ADVERTENTIE. Goggomobiel. De auto voor 2 personen en 2 of 3 kinde ren. Zeer lage onderhoudskosten. Be lasting f 48,— per jaar. 25 km op 1 li ter benzine. Prijs f 3495,—. OUWERKERK. De Hilfsboot 48" welke onlangs in minder gunstige conditie naar het dorp is gesleept is nu geheel opgeknapt. De boot is voorzien van een flinke verflaag en ziet er weer goed uit. BRUINISSE. Voor de dijkverzwa ring in het Noorden van de polder Bruinisse wordt thans regelmatig vette grond (rivierklei) aangevoerd. De verzwaringswerken zullen echter eerst na het winterseizoen worden uitgevoerd. KERKWERVE. De Bibliotheek van het CJMV te Kerkwerve zal ook in het komende winterseizoen weer worden opengesteld. Ingaande 10 Oc tober zal op iedere Donderdag weer gelegenheid worden gegeven om boe ken uit de bibliotheek te betrekken. Het leesgeld werd vastgesteld op f 0,10. OUWERKERK. Achter de pastorie zal een bluswaterbassin worden in gericht. Het terrein hiervoor is uit gezeten met het graafwerk is be gonnen. Oneens Met de vaak geuite beweringen dat het hongersnoodprobleem opgelost kan worden door vergroting van de voedselproduktie en vermindering van de wereldbevolking is milieude fensie het dan ook niet eens. „Wij in het Westen moeten niet op honger reageren met meer hulp aan vreemde regeringen, maar de hinderpalen hel pen wegnemen die de inspanningen van de bevolking om tot zelfbeschik king te komen in de weg staan", al dus milieudefensie. DEN HAAG, 12-10. Eind vorige week geuite beweringen van Belgi sche funktionarissen over giftige Ne derlandse mosselen, die in België aan de markt zouden zijn gekomen, heb ben maandag de Nederlandse mossel export naar België nadelig beïn vloed. Dit is maandag vernomen van het mosselkantoor van het Produkt- schap voor vis en visprodukten te Bergen op Zoom. Overigens, aldus dit kantoor, heeft de afzet in binnen- en buitenland geen nadeel ondervonden van het aantreffen van door giftig plankton besmette mosselen in de Waddenzee eind september. Het Belgische persbureau Belga, dat zaterdag meldde dat België tot 17 november Nederlandse mosselen zou weren, heeft dit bericht maandag in getrokken. Volgens het mosselkan toor had een veterinair bij de visaf- slag te Oostende eind vorige week ten onrechte melding gemaakt van daar gesignaleerde aangetaste Ne derlandse mosselen. Het inmiddels tegengesproken Belga-bericht van zaterdag noemde 3ls bron het Rijksstation voor de zeevisserij in die stad. ooV - Het mosselkantoor iri Bergen op Zoom vestigt er de aandacht op dat het Produktschap thans iedere partij langs de normale handelsweg afgele verde mosselen voorziet van een cer tificaat van gezondheid. Iedere twee dagen koniroleert het Rijksinstituut voor visserij-onderzoek RIVO in IJ- muiden het water van Waddenzee en Oosterschelde. NOORDWELLE. De oogsttijd is alweer even achter de rug. Hier een memo-plaat uit 1933, toen het oogsten nog zoam bachtelijkgebeurde en de schoven - na het maaien - op het land werden uitgezet. Een landelijk zomers beeld rond Noordwelle uit de dertiger jaren. BRUINISSE, 13-10. Ondanks de hele en halve onwaarheden, die de laatste weken over de kwaliteit van de mosselen verschijnen, is het seizoen 1981/1982 wat de export en het verbruik van mosselen in eigen land betreft het gunstigste van de laatste 6 si 7 jaar. Naar België werden verzonden tot 3 oktober jl. 120.069 tonnen, tegen 84.156 tonnen vorig jaar. Het is te ho pen, dat de ongelukkige en onbegrij pelijke Belgische maatregel om tot 17 november de invoer van Wadden zee mosselen te stoppen, spoedig uit de wereld kan worden geholpen. Misverstand? Ook dr. M. J. Hagel de bioloog van het RIVO, die regelmatig de plank tonmonsters onderzocht spreekt van een kennelijk misverstand. De ex port naar Frankrijk verdrievoudigde ten opzichte van vorig jaar! 33.507 tonnen tegen 11.347 tonnen. Het verbruik in ons eigen land nam eveneens met 50 toe: nu 40.971 ton nen tegen vorig jaar 26.099 tonnen. Ook de inleggerijen namen 10.000 tonnen meer af dan vorig jaar, 39.810 tonnen tegen 29.470 tonnen in 1980/81. Maar ten opzichte van vorige jaren 1979 en 1978 hebben de inleggerijen nogal wat terrein verloren aan de im port uit de Derde wereld. In 1978/'79 namen de inleggerijen tot 3 oktober 70.400 tonnen af. Naar diverse landen (waaronder Duits land) werden nog 1480 tonnen geëx porteerd, een verdubbeling t.o.v. vo rig jaar. Aanvoer Zeeland Wat de aangevoerde mosselen be treft loopt Zeeland kennelijk achter vergeleken bij vorige jaren. Van de aangevoerde mosselen kwamen 370.325 tonnen uit de Waddenzee en slechts 68.492 tonnen uit Zeeland. Vo rig jaar was de aanvoer uit Zeeland 148.241 tonnen en uit de Waddenzee 114.325 tonnen. Geïmporteerd wer den 1079 tonnen, vorig seizoen 23.286 tonnen. Door de handel werden afgenomen 410.600 tonnen, terwijl in het mossel fonds 28.124 tonnen werden gestort (vorig jaar kwamen slechts 371 ton nen in het mosselfonds terecht). Een geheel ander beeld geeft echter de geldelijke opbrengst: tegenover 17.122.000,— voor 439.000 tonnen mosselen staan vorig jaar 26.024.000,— voor 262.000 tonnen mosselen. De gemiddelde prijs loopt per week regelmatig terug en was de eerste week van oktober 27,26. IJMUIDEN, 12-10. Het Rijksinstituut voor visserij-onderzoek RIVO in IJ- muiden hoopt, dat de mosselvisserij in de Waddenzee woensdag kan worden hervat. Met de visserij op de aanvoerpercelen in het westelijk deel van de Oosterschelde moet mogelijk nog tot volgende week worden gewacht. ENSCHEDE, 10-10. Slechts vier procent van de Nederlanders is in staat om met behulp van de voorlichtingsfolder over individuele huursubsidie te bepa len of men in aanmerking komt voor zo'n subsidie en op hoeveel geld men recht heeft. Dit blijkt uit een onderzoek van drs. C. Jansen en drs. M. Steehouder, medewerkers van de vakgroep taal kunde aan de Technische Hogeschool Twente. Zij zoeken de oorzaak van de problemen bij de aanvraag van huur subsidies overigens niet alleen in de wijze waarop de folders zijn geschre ven, maar ook in het feit dat de rege ling zelf zeer ingewikkeld is. Zorgwekkend Het blijkt dat vooral diegene met een lagere opleiding problemen heeft met het invullen van formulieren. De onderzoekers noemen dat des te zorg wekkender omdat de meest mensen, die recht hebben op subsidie, tot die groep behoren. Dat desondanks al heel wat Nederlanders (in 1981 400.000) uiteindelijk toch subsidie krijgen is volgens de TH- medewerkers vooral te danken aan de hulp van de gemeenten en woning bouwverenigingen bij het invullen van de formulieren. De onderzoekers hebben geprobeerd minder ingewik kelde folders op te stellen maar ook in dat geval kwam (door de ingewik kelde materie) nog maar vijftien pro cent van de ondervraagden tot een goede uitkomst. Flitsen uit het buitenland TOKIO. De waarde van de Japanse export is de vorige maand gestegen tot 2,33 miljard dollar: zo er al sprake was van enige toeneming van de in voer dan werd die toch volkomen te nietgedaan door de niet aflatende groei van de export. RÖME. De Italiaanse regering van premier Giovanni Spadolini heeft besloten het vertrouwen van het par lement te vragen. Haar opzet is hier mee het verzet te omzeilen van de ra- dikale partij in de kamer van afge vaardigden tegen het wetsontwerp dat de financiële bijdragen van de overheid aan politieke partijen wil verhogen. Het Produktschap voor vis en visprodukten heeft, op advies van het RIVO, de visserij in deze wateren verboden. Dat gebeurde nadat op 23 en 24 september mensen op Terschel ling ziek waren geworden na het eten van rechstreeks uit de Waddenzee aangevoerde mosselen. Deze bleken besmet te zijn met een gif produce rend plantaardig plankton. LONDEN. Amnesty International heeft de Iraanse premier, Mahdavi Kani gevraagd in Teheran een dele gatie van de organisatie te ontvan gen „die een eind moet trachten te maken aan de terechtstellingen in het land", zo heeft de mensenrech tenorganisatie in Londen meege deeld. ANCHORAGE, ALASKA. Eski mo's, die leven in de Poolgebieden van Alaska, Canada en Groenland, hebben meegedeeld dat zij zullen proberen verbonden te worden met de organisatie van de Verenigde Na ties. MÜNCHEN. De demonstratie van 250.000 mensen, zaterdag in Bonn, te gen de plaatsing van middellange- afstandsraketten in Europa heeft geen indruk gemaakt op de 127 parle mentariërs uit de vijftien NAVO-lid- staten die maandag in München aan hun jaarlijkse vergadering begon nen. Schoonspoelen Ook vorige week, vertelde me vrouw M. Kerkhoff van het RIVO, zijn in de Waddenzee en het westelijk deel van de Oosterschelde nog on deugdelijke mosselen gevonden. Vandaar dat nog geen hervatting van de visserij kan worden aanbevolen. Overigens, aldus mevrouw Kerk hoff, is geen enkele konsument ziek geworden van Waddenzeemosselen als die hen langs de gebruikelijke weg bereikt hebben: na opvissen uit de Waddenzee eerst naar de Ooster schelde om daar in het stromende schone water „verwaterd" (schoon gespoeld) te worden. MARKTBERICHTEN Aardappelbeurs Rotterdam ROTTERDAM, 12-10. Konsumptie- aardappelën, los verladen af bedrijf, prijzen per 100 kg, exklusief b.t.w. Klei-aardappelen binnenland: Bintje 35-50 mm 22,50 - 23,00; Bintje 50 mm opw. 23,00 - 24,50; Bintje 35-55 mm opw. 23,00 -ƒ 23,50; Eigenheimer 35 mm opw. in zakken 22,00 - 24,00. Zandaardappelen binnenland: Bintje 35-50 mm 17,00 - 19,50; Bintje 50 mm opw. 21,00 - 22,00. Export: Bintje 45 mm opw. in zak ken voor Italië 25,00. Voeraardappelen tot 7,50 - 9,00. Stemming: prijshoudend. INGEZONDEN STUKKEN Sophia Vereeniging Hierbij wil ik langs deze weg allen hartelijk dank zeggen die onze akties rond Dierendag 1981 op de een of an dere wijze hebben gesteund. Het is echter niet alleen 4 oktober dat wij ons het lot van duizende noodlijden de dieren aantrekken, maar als het goed is, is het voor dierenvrienden el ke dag een dierendag. Laat daarom onze inzet voor een betere behandeling van alle dieren niet verslappen. Want ook in 1981 ziet men nog ge noeg voorbeelden omtrent de wijze waarop de mens duidelijk misbruik maakt van zijn macht over het dier. De Sophia-Vereeniging tot Be scherming van dieren, opgericht in 1867 werkt dag'in dag uit in het be lang van de noodlijdende dieren. Mogen wij op uw steun blijven re kenen? P. I. Heiboer, vert, van de Sophia-Vereeniging tot be scherming van dieren. Kollekte Jantje Beton: Geld broodnodig In de week van 19-25 oktober aan staande wordt in ruim 700 plaatsen van ond land de nationale jeugd kol lekte gehouden. Meer en meer be kend als de aktie van Jantje Beton. Gedurende deze week wordt er huis aan huis gekollekteerd. voorname lijk door de jeugd zelf. Ook op Schou wen-Duiveland koliekteren in alle dorpen en wijken verschillende jeugd- en sportverenigingen. - De opbrengst van deze kollekte van het Nationaal Jeugdfonds is voor de helft bestemd voor de groepen die aan deze kollekte meewerken; en wordt dus gebruikt ten behoeve van het jeugd- en jongerenwerk op Schouwen-Duiveland. De andere helft wordt landelijk gebruikt voor het verstrekken van startbij dragen en renteloze leningen ten behoeve van tientallen konkrete projekten zoals speelplaatsen, kinderboerderij en en nieuw- en verbouwprojekten van allerlei jeugdgroeperingen. Jantje Beton zegt: Wij staan op het spel!! Als we niet kunnen spelen, wat kunnen we dan nog wel??? Het is niet zomaar een kreet: het is een reële opmerking. Vele gewone, gezonde kinderen staan immers op het spel door het funeste gebrek aan voldoende speelruimte. Het Nationa le Jeugdfonds biedt daarom hulp door oplossingen te zoeken voor fi nanciële noodsituaties, experimen ten mogelijk te maken en nieuwe aanpak te stimuleren. Niet als een superorganisatie die nu eens laat zien hoe het moet, maar als een sti mulerende klub op de achtergrond, die financiëel helpt, daar waar eigen initiatieven tot ontplooiing komen en steun verdienen. In alle gevallen is daarvoor geld nodig, veel geld!! Vandaar deze jaar lijkse jeugdkollekte. Wij vragen u uw bijdrage voor een goede aktie om dat het gaat om geld wat hard nodig is voor werk dat broodnodig is. Daar om ook op Schouwen-Duiveland meedoen aan deze kollekte... denkt u eraan...!! Laten we ook dit jaar de kollekteopbrengst werd doen stij gen. In de herfstvakantie, van 19-25 oktober houden we deze kollekte; on ze jeugdklubs komen ook bij u aan de deur. GABRI DE GROOT, jeugdwerkleider Stichting Jeugd Schouwen-Duiveland AMSTERDAM. Er moet één na tuurbeschermingswet komen onder een ministerie voor milieu, waarbij alle levende wezen gelijk worden be schermd. Dit is de mening van de Stichting Kritisch Faunabeheer (SKF), die in Amsterdam een sympo sium over natuurbeheer in de jaren tachtig heeft gehouden. SCHEEPVAART Acila, 10-10. Van Singapore naar Bangkok Acteon, 12-10. Te Chittagong Nedlloyd Dejima, 10-10. Van Port Said, naar Fos sur Mer Nedlloyd Nassau, 12-10. Van Acajut- la naar Balboa Zafra, 8-10. Te Teesport KERKNIEUWS Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Apeldoorn: H. C. van Itterzon, Gouda. Aangenomen naar Amersfoort; J. de Vreugd, Bodegraven; naar Oost- wold (Old.): G. J. van Beusekom, Jaarsveld. Bedankt voor Wierden: G. Voor dijk, Oldebroek; voor Badhoeve dorp-Lijnden: G. K. A. Germans, Houtrijk en Polanen en Vijfhuizen; voor Ooltgensplaat en Woerden: L. Wülschleger, Tholen. Gereformeerde Kerken Bedankt voor Garijp: M. Boot, Bo- vensmilde; voor Puttershoek-Maas- dam: A. C. Kooman, Boechout (Belg.) (Ver. Prot. Kerk), Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Vlaardingen: J. P. van der Wal, Surhuisterveen. Christelijke Gereformeerde Kerken Beroepen te Bussum: H. H. Klomp, Zwaagwesteinde. Aangenomen naar Harderwijk: J. Oosterbroek, Opperdoes. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te St. Catharines (Onta rio, Canada): D. Hakkenberg, Lisse; te Zwolle: A. Moerkerken, Nieuw- Beijerland; te Scherpenisse: M. Mon- dria, Waardenburg. Bedankt voor Woerden: D. Hak kenberg, Lisse; voor Genemuiden A. Moerkerken, Nieuw-Beijerland; voor Scheveningen en Rotterdam-West: J. van Haaren, Amersfoort; voor Trieht-Geldermalsen: Th. van Stuij- venberg, Meliskerke. Tweetal te Herkingen: J. J. van Ec- keveld, Zeist; A. Moerkerken, Nieuw-Beijerland. Oud Gereformeerde Gemeenten in Nederland Aangenomen naar St. Philipsland: A. van der Meer, Rijssen. Gereformeerde Gemeente tna'i-jV/ii'YjH i •!•-.•• OOSTERLAND. Donderdag 15 ok tober, 19.30 uur: ds. J. Koster van Klaaswaal. Voor 55 jaar ADVERENTIE. Groote afslag rundvleesch vanaf heden verkrijg baar prima kwaliteit en lage prijzen. Biefstuk f 0,90; Roastbeef f 0,75; Rollade f 0,70; lappen f 0,60; gehakt f 0,50; en schenkel f 0,35 per pond. ZIERIKZEE. In verband met het feit dat in de nacht (6 op 7 October) weder jarig is dat in 1832 de Groote of St. Lievensmonster kerk alhier door brand werd verwoest, maken wj onze lezers attent op, dat in den boekhandel van de Heer P. JO. al hier in de Lange Nobelstraat, behal ve de bekende platen van de kerk voor en na de brand, ook vier foto's te bezichtigen zijn, genomen maar een ongeveer gelijktijdig gemaakt model dier kerk, welke hoogst nauw keurig den uitwendige vorm van het gebouw te aanschouwen geven. DREISCHOR. De lijst ten bate van het Ziekenhuis te Noordgouwe heeft opgebracht f 142,90. Buiten dit be drag zijn er nog 18 cadeaux gegeven. NOORDWELLE. Vanwege het ge meentebestuurzijn bij de splitsing in de kom der gemeente twee borden ge plaatst, waarop staat Rechts hou den". Het ligt in de bedoeling het verkeer in één richting ronde de kerk te leiden, omdat de westelijke weg te smal en ter voorkoming van botsin gen op de gevaarlijke bocht aan de Zuidzijde van het dorp. BROUWERSHAVEN. Voor de va cante betrekking van veldwachter dezer gemeente hebben zich 138 solli citanten aangemeld. Het recht der lange lansen 6. „Kijk nu uit, Noorman", gromt Svein wantrouwig in de donkere spleet loerend. „Een beter plek om iemand te pakken te ne men is er niet". De Noorman stuurt met een kort gebaar de hond de duisternis in. Ademloos luisteren zij. Het blijft stil en na wat hun een eeuwigheid toeschijnt, komt de hond onverschillig langs de stenen snuffelend, terug. Er is dus verder geen gevaar te duchten. Ondanks dat, blijven ze op hun hoede, want niemand weet, waarheen de kloof leidt. Het smalle stenige pad voert soms met steile hel lingen omhoog en de Noorman begint zich af te vragen of er ooit een einde komt aan die kloof. Maar dan ontwaren zij voor zich een smalle lichtstrook. De blauwe lucht. Zc moeten zich ongeveer op de top van de bergketen bevin den. Ver beneden hen strekt zich een golvend heuvellandschap uit met beboste hellingen en diepe dichte wouden in de vallei. Op de kale helling, die naar beneden voert een aantal be wegende stippen. De ruitertroep die in dit woeste land een enig aanknopingspunt met de verblijfplaats van Axe zijn. t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 7