Redelijke tevredenheid over concept beleidsplan Oosterschelde GS zitten fruitteler en landbouwer dwars Een kleinigheid vergeten 5 STREEKNIEUWS Amsterdam- Rijnkanaal Saoedisch vredesplan VPRO en EO minst geliefd ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 13 oktober 1981 Nr. 22996 ZIERIKZEE, 12-10. Op de maandag gehouden raads vergadering deed de heer Asma (PvdA) het verzoek een aangeboden Anti-bombrief, die door een groep niet mocht worden voorgelezen aan het begin van de raads vergadering, als agendapunt te willen plaatsen voor de volgende vergadering. Die zaak wordt overwogen. Bij de Ingekomen Stukken bevond zich het concept beleidsplan Ooster schelde, van het Provinciaal Voorlichtingsbureau. Het koncept is opgesteld door de Stuurgroep, maar moet nog weer een heen-en-weer-behandeling krij gen, om uiteindelijk in het beslissend stadium te komen. De heer Geleljnse (VVD) vond, dat weliswaar niet aan alles is tegemoet gekomen, maar hij had toch leuke citaten voor Zierikzee" gevonden. Hij herinnerde aan de speciale raadsvergadering aan dit onderwerp eerder gehouden. De heer Van Velthoven sprak in de zelfde lijn, maar informeerde naar bijstelling van het beleid.' Hij vond het belangrijk dat met name de visse rij in de prioriteiten de juiste plaats heeft gevonden; belangrijk voor mossel- en oesterkwekers. De ontwikkeling mag niet gaan ten koste van de mensen in deze bran ches. De voorzitter wees op de proce dure. De zaak komt nog terug, alleen moeten thans de raden zich uitspre ken over het koncept. Ten aanzien van de aanvraagter- mijn subsidie - rijksbijdrageregeling - emancipatiewerk 1983, had de heer v. d. Wekken wel een ad verten tie- kampagne gewild; de voorzitter wees er op dat er al heel veel wordt gead verteerd en meende dat betrokkenen door perspublikaties in het algemeen toch wel op de hoogte zullen zijn. „Van podium naar Schavot" Bij de „I.S." bevond zich ook de rapportage ,,Van podium naar Scha vot" van de „Stichting Uit" in Zee land, waarin bezwaren en problemen neergelegd van de Stichting Cul tuurspreiding Zeeland. De voorzitter deelde mede dat in november nader overleg pleegt om te komen tot een oplossing. Mocht dit niet lukken in groter verband, dan komen de ge meenten van Schouwen-Duiveland bijeen om te pogen iets in kleiner verband tot stand te brengen. De heer Van Velthoven sprak over het niet goedkeuring door G.S. van de gemeentebegrotingen 1978 en 1980. Zulks vindt zijn oorzaak in het feit dat enkele salarissen van bepaalde ambtenaren iets zijn opgetrokken, als 't ware vooruit lopend op een mo gelijke opklassifikatie. Die zaak evenwel zit - blijkens me dedeling van de voorzitter - geheel in het slop. Er is alles aan gedaan, maar de provincie blijft „nee" zeggen. In dit stadium valt er niet veel meer aan te doen. De minister van binnenland se zaken overigens moet nog een beslissing nemen. Drs. Sayers kreeg ten antwoord dat er zake ook reeds mondeling kontakt is geweest. „Het is allemaal irritant en teleurstel lend", aldus de voorzitter. Schilderij Aan de raad werd getoond het destijds door de familie van de schil der E. Koning geschonken schilderij, dat fraai werd gerestaureerd. Het zal een goed plaatsje vinden in het stad huis en t.z.t. ook op tentoonstellin gen zijn te zien. De voorzitter zei het belangrijk te achten dat de gemeente nu de beschikking heeft over een kunstwerk uit een bepaalde periode, waarvan geen andere specima voor handen zijn. De heer L. van Ast werd m.a.s. be noemd tot onderwijzer in vaste dienst, per 1 november aan de school „Binnen de Veste". Een „dik stuk" was gewijd aan de wijziging van de Legesverordening. Daar staan wel alle relevante zaken in over deze ma terie. Eervol ontslag werd verleend aan de heer G. H. Brand als onderwijzer aan de Beatrixschool. De heer P. B. Kooiman werd benoemd tot onder wijzer in vaste dienst aan de Beatrix school. OOSTERLAND Strip-o-theek Ondanks het feit dat donderdag 15 oktober de vogeltentoonstelling geo pend wordt in het dorpshuis „De Oosterhof" zal toch de Strip-o-theek geopend zijn. Voor tijd: zie agenda. Brouwershaven in beroep BROUWERSHAVEN, 12-10. „De landbouw- en fruitteeltbedrijven maken moeilijke tijden door. Velen hebben hun zaak moeten verkopen, anderen gaan op zoek naar alternatieve inkomsten. Een kampeerterrein in een boomgaard, waardoor de eigenaar van een andere bron van inkomsten is verzekerd, stuit in onze fraktie niet op problemen" aldus VVD-fraktievoorzitter J. K. Goe- mans. Hij hield dit pleidooi maandagavond tijdens de raadsvergadering naar aanleiding van een verzoek van een fruitteler om zijn kampeerterrein aan de Trambaan te Zonnemaire te mogen uitbreiden. Gedeputeerde Staten hebben in middels te kennen gegeven dat zij de ze uitbreidingsplannen niet goedkeu ren. Het kollege van GS is van me ning, dat uitbreiding in strijd is met het streekplan, waarin staat dat de strook tussen Zonnemaire en Brou wershaven open gehouden moet wor den. Niet steekhoudend Raadslid Goemans vond dit echter geen steekhoudend argument. „De dorpen liggen tenslotte enkele kilo meters van élkaar verwijderd. Op .zo'n manier maken GS het de fruitte lers en landbouwers bijna onmoge lijk het inkomen op peil te houden" aldus de heer Goemans. Het kollege van Gs had tevens geen goedkeuring gegeven aan de bouw plannen van landbouwschuren e.d. aan weerszijden van de Schouwse- dijk tussen Den Osse en Brouwersha ven. De raadsleden waren echter van mening, dat agrarische bebouwing of de uitbreiding van een kampeerter rein geen afbreuk doen aan het be houd van de open landelijke ruimte. De raad besloot een beroep in te stel len bij de Kroon tegen deze beschik king van gedeputeerde staten. Liggelden omhoog Dè raadsleden gingen verder ak koord met een tariefswijziging voor de liggelden jachthaven Brouwersha ven. Deze tariefsverhoging van rond de vier procent gaat per 1 januari 1982 in. De .Jieer R- Maliepaard uit Drei- schor werd benoemd tot medewerker in de buitendienst van gemeentewer ken. Een wijziging van het Ambtena renreglement ging onder de hamer door. De VUT-gerechtigde leeftijd wordt daardoor op 62 jaar gebracht, zulks per 1 oktober jl. Legesverordening Ten aanzien van de Legesverorde- ningswijziging werd opgemerkt dat zulks korreleert met herziening van de tarieven bij toepassing van de Hinderwet. Het is nog niet precies duidelijk (drs. Sayers informeerde hierna), of zulks nu een verarming of verrijking voor de gemeente bete kent. In ieder geval een verzwaring (meer werk), aldus de voorzitter. DEN HAAG. Minister Van Thijn (binnenlandse zaken) wil dat er een regeringskommissaris komt die wordt belast met de reorganisatie van de rijksdienst. Die kommissaris moet dan worden bijgestaan door de kommissie Vonhoff dieals stuur groep gaat optreden. Van Thijn zegt dit in een vraaggesprek in het jongste nummer van het weekblad Binnenlands Bestuur. BRU1NISSE/ZIER1KZEE Verbod mosselaanvoer deze week opgeheven Als de omstandigheden niet veran deren (en daar is weinig kans op) wordt het verbod om mosselen uit de Waddenzee te vissen en te vervoeren opgeheven. De giftige planktonsoort is uit de Nederlandse kustwateren verdwe nen, (de giftige soort kwam uit de Noordzee en is waarschijnlijk daar in weer teruggekeerd, mede door de werking van eb en vloed en van de naj aarsstormen). Men kan dus rustig weer van de goede kwaliteit genieten, die de mos selen dit jaar hebben, zonder kans te lopen op maag- en darmklachten. Wel wordt aangeraden mosselen al tijd te kopen bij de reguliere handel. Mosselen geraapt of van palen ge plukt, zoals door strandbezoekers soms wordt gedaan, kunnen onaan genaamheden in de spijsvertering veroorzaken (ook zonder dat er spra ke is van verkeerd plankton). Geen verandering vaststelling tarra Door de mosselhandel was aan het begin van het mosselseizoen (juli) ge vraagd, een andere tarra-regeling te willen toepassen. tJïr'dè'meer 'dan hohdèrd steek proeven die zijn genomen, waarop de tarra werd vastgesteld op beide ma nieren is echter gebleken, dat de uit komsten van de verschillende vaststellingen praktisch geen ver schil opleverden. Heffing mosselfonds Met ingang van 12 oktober is de heffing ten bate van het mosselfonds, die door de kwekers in dat fonds moet worden gestort, verlaagd met ƒ1,— per ton. De heffing is nu nog 6,— (was 7,—). De kwekers die tot dusver een be drag van 7,— hebben gestort, krij gen één gulden uit het fonds terug. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Bij koninklijke be schikking is met ingang van 1 sep- temver mr. D. W. Schiff benoemd tot partikulier sekretaris van koningin Beatrix en prins Claus der Nederlan den. HAARLEM. Als eerste van de drie provincies Noord-Holland, Friesland en Groningen hebben de provinciale staten van Noord-Holland de inter provinciale struktuurschets voor het Waddenzeegebied goedgekeurd. DEN HAAG. De frakties van RPF en GPV in de Tweede Kamer zijn het er niet mee eens dat de president van het African National Congress (A.N.C.), de bevrijdingsorganisatie van zwarte Zuidafrikanen, over eni- ge tijd informeel in Nederland zal worden ontvangen en daarbij ook een gesprek zal hebben met minister president Van Agt. ZIERIKZEE. Hier het Zierikzeese Kamerkoor, hier in aktie tijdens dé zaterdag in de R.K.-kerk gegeven uitvoering o.l.v. de vaste dirigent Riet v.d. Dungen. Medewerking werd verleend door de sopraan Marianne Schade en de fluitist Han Leendertz. Verdere muzikale medewerking werd verzorgd door: Myra van Groenendael (viool), Petra Jongmans (viool), Liesbeth Leendertz-de Jonge (altviool), Patricia Tanis (cello), Frans Berens (contrabas) en Jopje Rekking (cla- vecimbel). (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) PARIJS, 12-10. Generaal Saaded- din Chazali, leider van het „Egyp tisch Nationaal Front" in balling schap, heeft in een vraaggesprek met het Franse persbureau AFP ver klaard dat het Saoedisch-Arabische vredesplan kan dienen als uit gangspunt voor een oplossing van het konflikt in het midden-oosten en dat hij, momenteel, niet weet wie de moordenaars van president Anwar Sadat zijn. Het vredesplan dat in augustus werd aangeboden door de Saoeid- Arabische kroonprins Fahad, aldus Chazli, bevat' enkele positieve kan- ten en zou kunnen dienen als basis voor een radikale regeling van het Israëlische-Arabische konflikt, „ook al zijn deze voorstellen niet aan vaardbaar voor een groot aantal pro gressieve stromingen in de Arabische wereld". Het Saoeidi-Arabische plan van ze ven punten voorziet onder meer in te rugtrekking van Israël uit alle in 1967 bezette Arabische gebieden en oprichting van een Palestijnse staat met erkenning dat alle landen in het Midden-Oosten er recht op hebben te bestaan zonder te worden lastig ge vallen. HILVERSUM, 11-10. De VPRO en de. Evangelische Omroep zijn bij de Nederlanders het minst geliefd. Dat kan worden gekonkludeercl uit de re sultaten van een onderzoek door het Bureau Lagendijk, verricht in op dracht van de AVRO. Op de vraag welke omroepen er be ter aan zouden doen te verdwijnen scoorden de VPRO met 33 en de EO met 26 procent het hoogst. Voor de andere omroepen waren de percenta ges: Vara 14, Veronica 13, TROS bij na 10, KRO ruim 4 en NCRV ruim 4. De winnaar" in deze poll werd de AVRO, want nog geen drie procent vond dat die maar moet verdwijnen. Wat biedt de BEELDBUIS? WOENSDAG 14 OKTOBER NED. 1: Het middagprogramma voor de jeugd wordt verzorgd door de KRO en vangt aan met „De poppen kraam", „Maja, de bij" en „Wereld circus" met vele internationale ar tiesten in de piste. Het avondpro gramma is in handen van de NOS en dat betekent Van gewest tot gewest met vier onderwerpen. Een bezoek aan Emmen, aan Kapelle, Vlissingen en Kampen. Na de regeringsuitzen ding Politieke Partijen" kan geke ken worden naar de anderhalf uur durende Amerikaanse filmdokum- tentaire „Per vlot over de Stille Oceaan". In de voetsporen van,de in dianen, vatten twaalf mannen het plan op om met een zelf gebouwd vlot de Stille Oceaan over te steken. De tocht lukte en ze kwamen in Au- tralië aan. Een Frans tekenfilmpje gaat vooraf aan het journaal. De avond wordt afgesloten met Studio Sport en een lange aflevering van Den Haag vandaag". NED. 2: „Pubers" en „Kenmerk" van het IKON openen de uitzending gevolgd door de vaste onderdelen van de NOS. De VOO neemt de uit zending over en vangt aan met Ne derland Muziekland, waarin te gast is onder andere de groep „Pussycat". Dan een aflevering van de misdaad serie Magnum PI. Een zeer door tastende dame is naar Hawaii geko men om er haar verloofde te zoeken, die spoorloos is verdwenen. Magnum raakt erbij betrokken ver raakt ver zeild in Maffia kringen. Henri Re- meers ontmoet vanavond Carel En kelaar, tv programmaleider van de NOS. WOENSDAG 14 OKTOBER NED. 1:10.00 Schooltelevisie; 13.00 Nieuws voor doven; 15.30 De poppen kraam; 16.00 Maja, de bij; 16.25 KRO's Wereldcircus; 18.20 Nieuws voor doven; 18.28 Teleac; 18.58 Nieuws; 19.00 Van gewest tot gewest; 19.50 Politieke Partijen; 20.00 Per vlot over de Stille Oceaan21.22 De kat en de goudvis; 21.37 Journaal; 21.55 Studio Sport; 22.25 Den Haag vandaag; 23.20 Nieuws; 23.25 Nieuws voor doven. NED. 2: Ï8.30 Staatslotenj; 18.35 Sesamstraat; 18.50 Jeugdjournaal; 18.59 Pubertijd; 19.25 Kenmerk; 20.00 Journaal; 20.27 St. Socutera; 20.32 Nederland muziekland; 21.30 Mag num; 22.20 Remmers ontmoetCa rel Enkelaar; 23.02 Teleac; 23.22 Nieuws. DONDERDAG 15 OKTOBER NED. 1. De VARA opent met de be roemde poppenfilm „Hans en Griet je" Joop Koopman presenteert dan de kwis „Twee voor twaalf", waar van de opzet hetzelfde is gebleven. Het derde en laatste programma dat de VARA in petto heeft is „Kijk haar". Vaste onderdelen zijn „Vrou wen en hun inkomen" en een gesprek met Hedi d'Ancona. Na het journaal de rubriek Artsenijhierin wordt uitgebreid ingegaan op baarmoeder operaties. Tot slot van de avond een lange aflevering van Den Haag Van daad met een samenvatting van de debatten over de regeringsverkla ring. NED. 2. De KRO vangt aan met „Er was eensgevolgd door een aflvering van de Engelse jeugdse rie „Smokkelaars" Rummy Culbert wordt door Taggert gesnapt bij het smokkelen van tabak. Taggert doet hem het voorstel dat hij zal meewer ken om Vinbent-in de val te laten lo pen, waardoor Culbert niet gestraf zal worden. Na het journaal de derde aflvering van de Nederlandse serie Mata Hari. Het is intussen zomer 1917 geworden en de Duitse troepen staan voor Parijs. Het volk heeft een zondebok nodig en dat is Mata Hari. De advokaat doet er alles aan om de objektiviteit hoogtij te doen vieren en adviseert zijn cliënte om alles openlijk te vertellen. Brandpunt wordt gevolg door „Dreamgirls" een dokumentaire over het beroep foto model en laat zien wat voor werk de ze meisjes moeten verrichten en wel ke gevaren hen bedreigen. DONDERDAG 15 OKTOBER NED. 1:10.00 Schooltelevisie; 10.30 Frysk Telebord; 11.00 Schooltelevi sie; 13.00 en 18.20 Nieuws voor do ven; 18.58 Nieuws; 19.00 Hans en Grietje; 20.10 Twee voor twaalf; 20.50 Kijk haar; 21.37 Journaal; 21.55 Art senij; 22.25 Den Haag vandaag; 23.20 Nieuws; 23.25 Nieuws voor doven. NED. 2: 18.25 Paspoort; 18.35 Se- samstr.; 18.50 Jeugdjournaal; 18.59 Er was eens 19.25 Smokkelaar; 20.00 Journaal; 20.27 Mata Hari; 22.10 Brandpunt; 22.45 Dreamgirls; 23.35 Nieuws. NIEUWERKERK. Een kijkje in de herenkapsalon aan de Poststraat, die on der de naam Adriaan weer geopend is. De nieuwe eigenaar, A. van As, on dervond veel belangstelling van zowel het publiek als het Nieuwerkerkse za kenleven tijdens zijn „open huis". (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) AMSTERDAM, 13-10. Koningin Beatrix heeft dinsdag met het ope nen van de keersluis Ravenswaaij ten zuiden van Wijk bij Duurstede het vernieuwde Amsterdam-Rijnka naal officieel in gebruik gesteld. De werkzaamheden aan het kanaal heb ben zestien jaar geduurd en in totaal zevenhonderd miljoen gulden ge kost. Het 72 kilometer lange Amster dam-Rijnkanaal verbindt de Amster damse havens met de Waal en bij Tiel en via die rivier met de Rijn. Het transport met steeds grotere sche pen, vooral de duwkonvooien met vier bakken, maakte het noodzake lijk het kanaal te verbreden. Dit heeft bovendien voor alle scheep vaart het voordeel dat er snelle en veiliger gevaren kan worden en dat de wachttijden bij de sluizen verkort zijn. Dc breedte van het kanaal werd ten noorden van de Lek van zeventig op honderd meter gebracht en op en kele plaatsen zelfs op honderddertig meter. De diepte is nu bijna overal zes meter. De man denkt na, af en toe de be zoeker aankijkend. „Ik weet niet, of dat mogelijk is. Wat kost een eenvoudige set timmermansgereedschap?" „Meneer, ik heb twee jaar lik achter de rug. In die tijd zijn de prijzen waar schijnlijk een tikkeltje gewijzigd in opwaartse richting, neem ik aan. Als u eens een gereedschapswinkel belt? Die kan het u mogelijk op een paar dub beltjes na precies vertellen." Geen gek voorstel. De man zoekt in de beroepengids en gaat aan het bellen. Het duurt enige tijd, dan legt de amb tenaar de telefoon weer neer. „Met bak en al een kleine vijfhonderd gulden," weet hij te vertellen. „Als u dat voor me hebtvan mijn uitgaanskas kan ik het niet betalen, want ik moet nu zelf mijn brood kopen, nietwaar? Tot voor kort had ik het gratis voor niks op de plank. Met nog wat er op ook." De man moet eerst weer overleg plegen. Waarna Joop opnieuw zijn an tecedenten en domicilie moet vertel len. £n toont en passant zijn ontslag- bewijs uit de gevangenis. „Ik kreeg die baan via het arbeidsbureau. U kunt daar ook informeren." Het klinkt allemaal geloofwaardig. Maar alles bij elkaar heeft het ander half uur geduurd voor hij een bon ter waarde van vijfhonderd gulden in de zak heeft en op straat naar de aange geven gereedshapszaak loopt. En denkt 't Zal me zwaar een zorg zijn, dat het van de bijstand komt ik kan maan dag gaan timmeren. Bram de Vrieze staat gek te kijken, als Joop zijn aan kopen toont een volle bak timmer en ook het voornaamste metselgereed- schap. Zelfs de rijschaaf ontbreekt niet De bezitter zegt ter verduidelij king: „Maandagmorgen ga ik aan de slag. In de Pieter Breughelstraat Weet je die? Aan het andere eind van de stad." Bram kan het nog altijd niet vei> werken. „Je meent het? Ga je echt werken? Bij een baas?" „Nou, en of! Ik heb mijn buik vol van bajessen. Ik heb ze zo ongeveer alle maal van binnen gezien in vijftien jaar tijds. Jullie kunnen me wat!" Hoofdschuddend zware Joop aan kijkend, leunt hij met de ellebogen op de balie. „Ga je soms zondag ook naar het Leger? Ben je bekeerd?" „In ieder geval ben ik wel bekeerd van het inbreken, Bram. Mij krijgen ze er niet meer voor." „Aan jou te oordelen begint de bajes gevaarlijk te worden," konkludeert Bram tenslotte.Apropos, er is iemand voor je geweest." Joop is ineens vol belangstelling. „Wie? Toch niet van de politie?" Bram grijnst vanwege het effekt „Ze kunnen jou toch niks meer maken; jij bent een nette jongen geworden. Denk er om, datje maandagmorgen de klep van je pet een beetje naar voren trekt. Door HENK VAN HEESWIJK Kan iedereen zien, dat je goed gaat oppassen." „Bram, leg niet te leuteren, ik heb niet eens een pet! Wie heeft er naar me gevraagd?" „Nou, vreet me alsjeblieft niet op! Wie zou het anders zijn dan Ilse?" Het is voor Joop enigszins e^n ont nuchtering. „O, juist Wat kwam ze doen?" Bram slaat van pure verbazing de handen ineen, als hij overeind geko men is. „Komt Ilse voor hem! Heeft meer dan twee jaar op 'm gewacht En dan vraagt die sufferd, wat ze komt doen! Misschien wil ze met je knik keren! Nou moehet is er toevallig net de tijd voor." „O. Nou, als je haar weer ziet, doe haar dan de groeten van me, ja?" „Man, ze komt natuurlijk vanavond terug. Ik heb beloofd, dat ik je vast zou houden." „Waarom?" Bram de Vrieze kijkt de ander op nieuw enige tijd onderzoekend aan. »Zeg, jij bent in die verrekte bajes toch niet omgeslagen, he?" En maakt met zijn beide handen de bekende klets- klets beweging. „Nee, allicht niet Zie ik er zo onge zond uit? Maar ik wil definitief breken met alles, wat me aan vroeger herin nert Snap je dat dan niet?" Bram schudt wild zijn weelderige haardos. „Nee, dat snap ik zeker niet. Waarom kom je dan hierheen?" (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 5