Steungroep „Schouwen- Duveland atoomvrie" in raad niet aan het woord Vorming „Welzijnshuis" niet van bovenaf laten opleggen Reünie oud-medewerkers ziekenhuis Noordgouwe 4 Stichting Samenlevingsopbouw: Koncert Kamerkoor Energiebesparingen Gemeenteraad Zierikzee STREEKNIEUWS ^——iMHII iii i ï~n i~"--aj^an—wt^u—■ofHawwg^naKBxwprta—M—WBK<—MHH'WIMI triaatftwiK ZIERIKZEE, 12/10. „In de gemeentelijke wel- zijnsplannen staat heel duidelijk een stukje opgenomen over een eventueel samengaan van de bestaande wel zijnsinstellingen. Het zou zinnig zijn nader te informe ren wat de gemeenten daar precies mee bedoelen". Deze waarschuwing liet de heer 3. Stoutjesdijk maandaga vond horen tijdens de algemene bestuursvergadering van de Stichting Samenlevingsopbouw Schouwen-Dui- veland in de bovenzaal van de Gereformeerde kerk te Zierikzee. Het onderwerp kwam aan de orde naar aanleiding van een vraag wat precies werd bedoeld met de term „Welzijnshuis". Dit begrip kwam en kele weken geleden aan de orde tij dens een vergadering van de I.C.R.P. (de regionale welzijnsplannings- groep) en is sindsdien inmiddels een eigen leven gaan leiden. Met de omschrijving „Welzijns huis" wordt - in de abstrakte beteke nis - bedoeld een mogelijke toe komstige samenwerking (bestuurlijk of administratief) tussen de Stich ting Jeugd Schouwen-Duiveland, de Stichting Welzijn Ouderen en de Stichting Samenlevingsopbouw. Overigens kan de term ook in de kon- krete betekenis worden gebruikt, na melijk als eventuele toekomstige ak- HELMOND. „Vakbondsbesturen mogen er nooit mee instemmen, dat de werkers in de kerncentrales door het optreden van aktiegroepen extra gevaar lopen. In een goed gevulde katholieke kerk vond zaterdag 10 oktober de jaarlijkse uitvoering plaats van het Zierikzees Kamerkoor o.l.v. Riet van den Dungen. Een zeer interessant programma kreeg het publiek voor geschoteld, van oud tot nieuw. Be halve de dirigente waren het alle maal amateurs, op één na, maar dat stoorde niet in het geheel. Orlando di Lasso was de vroegste componist op het programma. Een kanon voor 2 vierstemmige koren, waarbij het echo-koor boven bij het orgel stond, klonk als eerste door de kerk. Dit beslist niet eenvoudig stuk je liep goed, waarbij het echo-koor nog wel zachter had gekund. „Alma dei Creatoris" is gecompo neerd door-Mozart, in 1777.. Hij- was. toen 21 jaar oud.'Het is. een rhotet1 voor söpraafa, koor, strijkérè en basf so continuo. Er zit een-prachtige pas-! sage in, waar de viool en sopraan el kaar tegenwicht geven. Er zat een „lekkere" kadans in het hele stuk. Hierna de „Orgelmesse" van Haydn. In dit stuk komen alle facet ten van de komponist tot uitdruk king. De Missa Brevis is in de origi nele bezetting voor sopraan, orgel(tje), koor, strijkers en basso continuo. Maar bij gebrek aan een or geltje voor in de kerk werd deze par tij door de fluit gespeeld, zodat het in ieder geval „in de familie bleef". De klank van het koor is prima, de bas sen schreeuwen tenminste niet, zoals je vaak hoort. Het woord bas schijnt in te houden, dat je dan zo zwaar mo gelijk moet zingen. Jammer dat er één sopraan bij zit, die de homogeni teit verstoort. Die mevrouw doet waarschijnlijk vreselijk haar best, maar het doet afbreuk aan de koor- klank. Als afwisseling klonk er een wereld rijke solo-cantate van J. S. Bach. Het koor kon even uitrusten van die Haydn met z'n lastige inzetten. Deze cantate „Non sa che sia dolore" is één van de twee Italiaanse die Bach ge schreven heeft. Althans, er zaten sti- lisch zoveel Bach-trekjes in, dat men deze toch maar aan hem toegeschre ven heeft, ook al heeft men geen ze kerheid hierover. De inzet klonk on zeker, alsof de spelers een beetje angst voor het stuk hadden. (Niet ten onrechte bleek later). De sopraan is amateur, maar klinkt toch wel erg geschoold. Zelfs in de hoogste hoogte blijft het haarzuiver. De tekst was niet altijd te volgen, maar dat zal wel komen omdat de meesten geen Itali aans verstaan. De dwarsfluit viel op door de warme en muzikale toon. In de langzame aria bleek het moei lijk om de spanning vast te houden en het dramatiek van het stuk ten volle uit te buiten. Hier tegenover stond de vlotte aria, die liep als een trein. Vrolijkere muziek met een sierlijk ritme. Misschien één repeti tie meer, om er vertrouwd mee te ra ken? Van Bach werd een grote sprong gemaakt naar Jurriaan Andriessen, die „Laudatio Patris" aan zijn vader Hendrik heeft opgedragen. Een stuk zonder tekst, alleen op klank geba seerd. Prachtige harmonieën, die soms 7-stemmig waren. De dwars fluit was de enige tegenstem. Hij dar telde dwars door de koortonen heen. De „Due Madrigali" zijn van vader Andriessen, voor koor en strijkers. Ook hier bleek in het langzame „Che debbo far" de toonbeheersing moei lijk voor de strijkers. „Erriva Bacco" een loflied op het goede der aarde, was duidelijk tot plezier van de uitvoerenden. Het joli ge ritme werd versterkt door een piz- zicats van de strijkers. Aan het eind van een boeiende en afwisselende avond twee korte volksliederen van Bartok, met bege leiding van piano. Natuurlijk waren deze Slowaakse dapsliederen niet voor iedereen te volgen, maar de in houd stond op het programma ver meld. i Tot slot een kompliment voor de basso-continuo groep; die voor een stevige basis zorgde; én voor de diri gent, die dit forse programma in een jaar tijd in heeft weten: te studeren. j Willie Bil kommodatie voor bovengenoemde drie welzijnsinstellingen. Vanuit de instellingen Sekretaris van de Stichting Sa menlevingsopbouw de heer A. J. v. d. Broeke was maandagavond van me ning, dat voorkomen dient te wor den, dat het totstandkomen van een dergelijke samenwerking tussen de welzijnsinstellingen van boven af (door de gemeentelijke overheden) wordt opgelegd. Hij vond, dat het in itiatief daartoe vanuit de Stichtin gen zelf moet komen. De heer Stoutjesdijk dacht, dat het argument: „Samenwerking is stuk ken goedkoper, dus gaan jullie maar bij elkaar zitten", hoofdmotief zou kunnen zijn om een bovengenoemd stukje in de gemeentelijke wel- zijnsplannen op te nemen. De bestuursleden van de Stichting Samenlevingsopbouw vroegen zich af hoe de leden van de gemeentelijke welzijnsadvieskommissie hierop zul len reageren. Overigens werd ook tijdens de ver gadering maandagavond gememo reerd, dat de Stichting Jeugd Schou wen-Duiveland inmiddels heeft laten weten initiatief te zullen nemen tot besprekingen over een eventuele sa menwerking in de toekomst. Nieuwe opbouwwerker Ad Boonman deelde mede, dat vrijdag een eerste gesprek tussen de drie funktionarissen van genoemde instellingen zal plaatsvin den. Vaststelling begroting De vergadering kwam verder tot vaststelling van de begroting 1982, die sloot met een post onvoorzien van 5.000,—. Bij de bestuursverkiezing werden de dames G. Schell-Kerse- boom en A. C. v. d. Klooster-Sons- beek als vertegenwoordigsters van de vrouwenraden resp. in Zierikzee en Westerschouwen in het algemeen bestuur benoemd.1 v'\r4'A t Als nieuwe leden van het dagelijks bestuur' werden de heren H. Doele- man Hzn. en D. E. Mooy benoemd. Binnen het huidige dagelijks bestuur zullen nog enkele funkties verdeeld dienen te worden. Het d.b. zal in de volgende algemene bestuursvergade ring met een voorstel daartoe komen. Voorzitter mevrouw C. J. Geluk deelde mede, dat inmiddels kontakt is gelegd met de werkgroep Vrou wencafé over een eventuele plaats binnen het algemeen bestuur. Een verzoek daartoe van het Vrouwenca fé bleef destijds liggen, daar aanvan kelijk werd aangenomen dat deze groepering ook in de Vrouwenraad vertegenwoordigd zou zijn. De vaststelling van het nieuwe rooster van aftreden vergde een lan ge diskussie. Vervolgens werd ook ingegaan op de samenstelling van het' huidige bestuur. Na deze „doorlich ting" kwam men tot de vaststelling, dat naast de twee bestuursleden, die namens de zes gemeenten werden be noemd het bestuur bestaat uit acht leden op persoonlijke titel en zeven leden namens diverse organisaties. Een en ander is nog een gevolg van het feit, dat twee jaar geleden een statutenwijziging betreffende de bestuurssamenstelling werd doorge voerd. Uitbreiding Besloten werd eens na te gaan of het algemeen bestuur nog uitgebreid dient te worden met vertegenwoordi gers van andere organisaties. Verder werd géwezen op de mogelijkheid, die de statuten bieden om ook be paalde groeperingen tijdelijk aan het algemeen bestuur te laten deelne men. Bijvoorbeeld vertegenwoordi gers van groepen, waar de opbouw werker in de praktijk mee te maken krijgt. De voorzitter bevestigde op een desbetreffende vraag, dat ook ge tracht zal worden een zo goed moge lijke spreiding naar kernen binnen het bestuur te houden. De opbouwwerker zelf pleitte ook vertegenwoordigers van dorpsraden en van instellingen op edukatief vlak in het algemeen bestuur op te nemen. Naar aanleiding van het zeer gede tailleerde werkverslag van de op bouwwerker pleitte de heer J. van Velzen voor een verdere inventarisa tie van de diverse dorpsraden. Ad Boonman deelde daarop mede, dat hij plannen heeft deze dorpsraden van informatiemateriaal te voorzien. Dit pakket zou naar zijn mening ge gevens moeten bevatten over de klei ne kernen problematiek en zou te vens duidelijk moeten maken welke ondersteuning vanuit de Stichting mogelijk is. „Niet afschrikken De voorzitter was echter van me ning, dat in dezen voorzichtigheid moet worden betracht omdat de dorpsraden ook afgeschrikt zouden kunnen worden van een dergelijke „papierwinkel". Dagelijks bestuurs lid de heer H. van Dam sprak echter juist over „en lovenswaardig initia tief" en zag hierin een goede moge lijkheid om kontakt te leggen met die dorpsraden. De heer Stoutjesdijk liet weten persoonlijk geen behoefte te hebben aan een werkverslag waarin alle werkdagen van de opbouwwerker worden beschreven. Hij pleitte ervoor in de toekomst vooral de problematiek, die de op bouwwerker bij zijn werk tegen komt te signaleren. „De resultaten worden toch wel wereldkundig ge maakt", aldus de heer Stoutjesdijk. Tijdens deze vergadering werd ver der de zojuist verschenen informatie folder van de Stichting Samenle vingsopbouw gepresenteerd. Een brochure, die inzicht geeft in hetgeen deze stichting tot doel heeft en in de wijze, waarop men van de diensten van het opbouwwerk gebruik kan maken. Bovendien staat een adressenlijst van de bestuursleden opgenomen. Ad Boonman liet weten het loffelijk streven te hebben portokosten uit te sparen door de folder via plaatselij ke kontaktpersonen te verspreiden, maar penningmeester de heer. J. Deïst vond, dat die kosten maar wel gemaakt dienen te worden. „Dan weet je zeker dat het materiaal op de goede plaats terechtkomt". Afscheid sekretaris Aan het einde van deze vergade ring nam mevrouw Geluk afscheid van sekretaris de heer Van der Broe ke. Zij memoreerde zijn toewijding bij de totstandkoming van de Stich ting Samenlevingsopbouw en on derstreepte har lovende woorden met een boeket bloemen en een ge schenkenbon. De heer Van der Broe ke betrok zijn dankwoord de admi nistratrice van de stichting en sprak de hoop uit, dat de nieuwe opbouw werker erin zal slagen het beeld van de Stichting Samenlevingsopbouw in positieve zin om te draaien. Hij dankte verder het algemeen bestuur voor de prettig samenwerking en wenste de Stichting het allerbeste toe. GRONINGEN, 12-10. Bij een inves tering van 12.000 gulden per nieuw te bouwen woningwetwoning (kostenpeil 1979) is een energiebesparing van tach tig procent mogelijk. Tot deze konklusie komt de scheikundige drs. L. A. Meyer, die vrijdag 16 oktober in Groningen hoopt te promoveren tot doctor in de wis- en natuurkunde met zijn proefschrift „energiebesparing in de sociale woning bouw. Om tot een zo hoog percentage energie besparing te kunnen kottien ijl een ulo- ningwetwoning,is het volgens Meyer nodig dat er een afgewogen keuzèplaats vindt uit de verscheidene isótdtiemdatre- gelen en verwarmingstechnieken. Bijpraten ZIERIKZEE, 12-10. De Steungroep „Schouwen-Duve- land Atoomvrie" (het dialekt maakt ook furore bij ak- tievoerders), poogde aan het begin van de maandag ge houden raadsvergadering, een proklamatie voor te lezen en een demonstratiebord aan te bieden, betrekking heb bend op de kernenergie in het algemeen en de kernbewa pening in het bijzonder. Tot voorlezing van het stuk kwam het niet, omdat voor publiek - welk pu bliek ook - in de raadsvergadering een spreekverbod geldt. De voorzitter stel de de demonstranten derhalve voor de keus: rustig plaats nemen op de tribu ne, dan wel verdwijnen. Zij kozen voor het laatste. Aangetekend zij, dat op een eerder tijdstip - buiten de raad - er wél-gelegenheid was geweest om deze verbale manifestatie te houden. Nu echter wist niemand van het kollege of raad van de plannen van genoemde Steungroep en op dat saillante moment kon het dus allemaal niet doorgaan. De inhoud van de brief van de Steun groep staat bieronder vermeld. „De steungroep Schouwen-Duveland atoomvrie" vraagt u d.m.v. deze brief aandacht te schenken aan een medewerking te verlenen aan het initiatief „Atoomvrije zones". De aktie atoomvrije zönes is reeds door de werkgroepen Kernenergie Zeeuws-Vlaanderen en Stop Borssele gestart. Het is de bedoeling dat deze aktie uitgebreid wordt naar heel Nederland en België. Meer dan honderd oud-medewerkers van het ziekenhuis Noordgouwe waren naar de reünie gekomen voor een soms hernieuwde kennismaking. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) NOORDGOUWE, 10-10. De tijd heeft niet stil gestaan, maar de stem ming en de sfeer onder oud ziekenhuis personeel van het zieken huis te Noordgouwe herleefde weer tijdens de reünie zaterdag in restau rant v. d. Weijde te Noordgouwe. Meer dan 100 oud-medewerkers waren uit alle delen van Nederland naar Noordgouwe gekomen voor een hernieuwde kennismaking met oud- kollega's. Zelfs een oud-verpleegster, die momenteel un Suriname werkt, was voor deze gebeurtenis naar Hol land overgevlogen. Praten over „toen" Een officieel programma ontbrak deze dag en het lag dan ook weer in de bedoeling dat de genodigden ge- sellig met elkaar konden praten over „toen". De heer A. Klaassen uit Zierikzee, zijn vrouw en zuster werkten destijds in het ziekenhuis te Noord gouwe, droeg een gedicht voor over grappige gebeurtenissen onder het ziekenhuispersoneel, jaren geleden. Verder bestond er voor belangstel lenden gelegenheid het voormalige ziekenhuis, nu in gebruik door een jeugd- reisorganisatie, te bezoeken, een gebouw dat inmiddels drastisch is veranderd. Kortom het werd een gezellige praatmiddag die, aldus de aanwezi gen, voor honderd procent slaagde. Twee bekende oud-verpleegsters van het ziekenhuis te Noordgouwe, in het midden zuster v. d. Klippe en zuster Pannekoek, tijdens de reünie ik Noord gouwe. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Enkele steungroepers presenteren de maxi-brief, die echter ook de raadszaal niet binnen kon. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) De aktie atoomvrije zönes werd in Europa gelanceerd op een speciale persconferentie in het Lagerhuis te Londen op 28 april 1980, en tegelij kertijd in vier grote steden in Groot- Brittannië. Op dit ogenblik hebben verschillende Britse steden in posi tieve zin gehoor gegeven aan het ini tiatief. Na kontakten met Ilkey Pea ce Action hebben verscheidene Euro pese groeperingen besloten om de ak tie atoomvrije zönes over te nemen en deze in de mate van het mogelijke ook gestalte te helpen geven op het Europese vasteland. Daartoe hebben wij alle gemeentes op Schouwen-Dui veland aangeschreven. Wij verzoeken u een uitspraak te doen m.b.t. het kernenergie- en kern- wapenbeleid. Wanneer de gemeente raad zich uitspreekt tegen kernener gie en/of kernwapens, dan zij tevens de gemeente „atoomvrij" verklaren. Wij zien ons initiatief ook in het licht van de komende gemeente raadsverkiezingen, in die zin dat wij de I.K.V.-leuze „Stem voor een atoomvrij Nederland" overnemen met de leuze „Stem voor een atoom vrije gemeente". Tegen A-wapens Wij zouden graag willen, zo, .ver volgt het schrijven, dat: De gemeenteraad zich uitspreekt te'gen het bestaan en de aanmaak van alle kernwapens op de wereld en als gevolg daarvan plaatsing van kern wapens verbiedt op het grondgebied van de gemeente; De gemeenteraad zich uitspreekt tegen het bouwen en exploiteren van kerncentrales; De gemeenteraad zich uitspreekt tegen het vervoer van radio-aktief afval en kernwapens over het grond gebied van de gemeente. De gemeenteraad kan haar stand punt over genoemde punten doorge ven aan de landelijke overheid en de ze verzoeken het standpunt van de gemeenteraad te eerbiedigen". CAIRO. De Egyptische regering heeft maandag „categorisch" de be schuldiging van de Sowjet-Unie afge wezen dat de Amerikaanse regering zich inlaat met de binnenlandse zar ken van Egypte. SCHOUWEN-DUIVELAND Lerarenkoncert Docenten van de afdeling Schou wen-Duiveland van de Zeeuwse Mu ziekschool zullen op 31 oktober een Lerarenkoncert verzorgen in de Lu therse Kerk te Zierikzee. Het programma zal een grote vari atie aan instrumentale kombinaties laten zien, waaronder minder gebrui kelijke als blokfluit met akkordeon, gitaar met klavecimbel en dwars fluit, hobo en klarinet. Voor tijd: zie agenda. ZIERIKZEE ZOC najaarsaktie Deze week, tot en met zaterdag 17 oktober, „regent het tientjes in Zie rikzee, meldt een zogenaamde kans- kaart die de Zierikzeese Onderne mers Centrale verleden week huis- aan-huis heeft verspreid op Schou wen-Duiveland. Tijdens deze najaarsaktie van de ZOC maken 600 inwoners van Schou wen-Duiveland kans op tientje. Op deze kanskaart werd in een rood ka dertje met onzichtbare inkt het getal 10 of de letter T gedrukt. De deelne mende ZOC winkelier beschikt over een speciale blinddrukpen, waarmee het onzichtbare teken zichtbaar kan worden gemaakt. De rest spreekt voor zich: verschijnt er een 10, dan ontvangt de deelnemer van de win kelier een tientje kontant, zonder verder enige verplichting dit bedrag te besteden. Verschijnt er een T dan geeft het ZOC een troostprijs weg. MÏDDENSCHOÜWEN Vergadering gemeenteraad Op donderdag 5 november wordt in het gemeentehuis te Scharendijke, een raadsvergadering van Midden- schouwen gehouden. NOORDGOUWE Wie bespeelt orgel? Öp caravanpark „De Stern" is men druk bezig met het uitwerken van de plannen voor het seizoen 1982. Hoe wel men niet scheutig is met het ge ven van informatie over a le ideeën waaraan wordt gewerkt, wil men wel kwijt te zoeken naar een organist voor het nieuwe Stern orgel. Niet alleen wil men nagaan of er onder de gasten van het rekreatie- park liefhebbers zitten, maar ook or gelenthousiasten van Schouwen-Dui veland zullen welkom zijn als „Gast Organist". Concours Vandaar dat de Stern, samen met Orgelhandel v. d. Graaf uit Bruinis- se, voornemens is op zaterdag 7 no vember een orgelconcours te organi seren. Op dit concours zullen de deel nemers kunnen wedijveren om de ti tel „Organist van het Stern Orgel". Wie hieraan wil deelnemen moet naast het vlot kunnen omgaan met een elektronische orgel en ook popu laire muziek op z'n repertoire heb ben. Overigens hebben de deelne mers een grote mate van vrijheid in hun muziekkeuze. Wie meer wil weten over dit festi val of zij die meteen een gooi willen doen naar de titel, kunnen informa tie krijgen bij De Stern, Noordgou we. Tel. (01112) 1381. OOSTERLAND Opbrengst kollekte Onder leiding van de heer Johan van der Have Jac.z. werd in de maand september van dit jaar weer gekollekteerd ten bate van de zen ding der Gereformeerde Gemeenten door Bart van der Hulle, Fieke van 't Hoff, Cobie Olree, Gerda van der Hulle, Anne Marie de Visser en Mari an de Waal. De opbrengst bedroeg in genoemde maand de som van 205,94. Verder bracht het oud papier op de som van 179,20, zodat er over de maand sep tember in het geheel kon overge maakt worden de som van f 385,14. Waarvoor zeer veel dank aan de mil de gevers en aan de leiding en de kol- lektanten voor dit mooie resultaat. Nationale vogeltentoonstelling Ih het dorpshuis „De Oosterhof" aan de St. Joostdijk zal op donderdagavond 15 oktober de ope ning plaats vinden van de Nationale vogeltentoonstelling. Voor ope ningstijden: zie agenda.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 4