Gegevens voor struktuurschets Westerschouwen zijn kompleet Flinke bezuinigingen voor noodzakelijke investeringen Raadsvergadering Aantal belastingtarieven gaat omhoog STREEKNIEUWS Ouderavond kleuterschool 't Schuitje" te Brouwershaven ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 13 oktober 1981 Nr. 22996 WESTERSCHOUWEN, 12-10. Op de maandagavond gehouden raadsvergaderng van de gemeente Wester schouwen werd op voorstel van het kollege overgegaan tot een aantal belastingverhogingen. Het tarief van de toeristenbelasting, dat momenteel per persoon per over nachting is vastgesteld op 0,40, zal met 0,05 worden verhoogd en worden gebracht op 0,45 een verhoging van 12V2%. De heer P. H. Canters (PvdA) merkte hierbij op, dat bij de vorige verhogin gen werd aangevoerd dat deze noodzakelijk waren voor o.m. het realiseren van slechtweer akkommodaties, waarvan hij echter niets heeft waargeno men. De heer Canters wilde ook weten of er door de campinghouders meer toe ristenbelasting is afgedragen van de uitbreiding van de staanplaatsen, die in de afgelopen zomer gedurende een korte periode heeft plaats gevonden. Burgemeester J. L. Niemantsver- driet-Leenheer wees er in haar ant woord op, dat er geen geld beschik baar is voor slechtweer voorzienin gen en dat de verhoging alleen dient voor het dekken van de bestaande lastenverzwaring, zoals het DPO-on- derzoek, strandreddingsbrigade, het onderhouden van de duinovergan gen, enz. Voor wat de afdracht van de toe ristenbelasting betreft, kan dit niet dwingend aan de campinghouders worden opgelegd. Wel is naar hen een schrijven uitgegaan waarin gevraagd wordt de meerdere ontvangen toe ristenbelasting alsnog aan de ge meente af te dragen. Forensenbelasting De heer L. C. Hoogerhuis had uit gerekend dat de forensen belasting in de afgelopen twee jaar met 27%% was verhoogd. ,,In alle stilte worden deze mensen gepakt", was zijn me ning. Voor een aantal komt dit neer op een verhoging die ligt tussen de 50,- en 100,-. ,,En wat krijgen zij ervoor terug", vroeg de heer Hoogerhuis zich af. De raadsvoorzitter kon de mening van de heer Hoogerhuis niet delen en was van mening, dat Westerschou wen in vergelijking tot andere ge meenten zeker niet duur is. Wijzend op de renovatie van de dorpskernen, te Haamstede en Re- nesse, en het verbeteren van de duin- overgangen wees zij erop, dat ér wèl degelijk wat wordt' gedaan. Hondenbelasting De raad besloot om over te gaan tot het verhogen van de hondenbelasting van 40,- naar 50,- voor één hond en van 60,- naar 80,- voor de tweede en elke volgende hond. De fraktieleider van de WD, dr. H. J. van Zuijlen vroeg zich af of deze verhoging wel reëel is in deze tijd waarin de veiligheid afneemt en vele honden de funktie van waakhond vervullen. De raadsvoorzittér kon de mening van de heer Van Zuijlen wel delen, maar liet weten dat in zes jaar deze belasting niet was verhoogd. De heer S. Roos vroeg of de moge lijkheid ook niet bestond om een be-, lasting voor paarden in te voeren daar deze nog meer overlast en scha de veroorzaken dan de honden. Burgemeester Niemantsverdriet- Leenheer deelde hem mee, dat de ge meentewet dit niet toelaat. Rioolbelasting Bij de behandeling van het vaststellen rioollozingsverordening zei de heer Hoogerhuis moeite te heb ben met de verhoging. Hij was van mening, dat de bedrijfjes, waarvan de inkomsten achteruit gaan, flink worden „gepakt" door verschillende wetgevingen. De heer M. J. Krijnse Locker zei het wel gedeeltelijk met de heer Hoogerhuis eens te zijn. De raadsvoorzitter vond een be drag van 100,- niet veel als tegen prestatie. Waarbij nog komt, dat de vervuiler betaalt en dat het ook nog mag worden door berekend. Struktuurschets Met nog enige aanvullingen in het vooruitzicht over o.m. het kamperen bij de boer, de in de afgelopen zomer nog gehouden verkeerstelling en be volkingsontwikkeling, wilde raads voorzitter weten of men nu over vol doende gegevens beschikt om een struktuurschets voor de gemeente sa men te stellen. Dr. H. J. van Zuijlen merkte ten aanzien hiervan op, dat bij de raadsleden nog geen gegevens over de landbouw bekend zijn, hoewel die na eerder werd medegedeeld wel be schikbaar zijn. Met uitzondering van het geval van noodzakelijk wegenaanleg zou de WD-fraktie graag zien dat de land bouwgronden niet worden aangetast. Alvorens met het opstellen van de struktuurschets wordt begonnen, komt het de WD-fraktie zinvol voor, dat de beleidsplannen c.q. be- leidsformuleringen voor de verschil lende sektoren van het onderzoek door het kollege worden opgesteld en ter diskussie en beslissing aan de ge meenteraad worden voorgelegd. .bi--.'. -. '4 1 Weloverwogen Het beleid ten aanzien van de ver schillende onderwerpen is essentieel voor een struktuurschets, waardoor het noodzakelijk wordt geacht dat de gemeenteraad weloverwogen uit spraken doet over de voornemens ten aanzien van het elke sektor c.q. on derwerp, waarvoor in het DPO- onderzoek gegevens zijn aangedra gen en die in de struktuurschets moe ten worden verwerkt. De heer Van Zuijlen wees er hierbij op, dat men ernstig rekening moet houden met de beslissingen, daar de ze het beleid voor de komende 20 jaar bepalen. De raad was van mening, dat er voldoende gegevens bijeen waren ge bracht om een struktuurschets te kunnen samenstellen. De eerste taak hierbij zal zijn zich te beraden over de beleidsformule- ring, waarna de struktuurschets in een definitieve vorm kan worden ge goten. Burgemeester J. L. Niemantsver- driet-Leenheer antwoordde de heer Van Zuijlen nog, dat de gegeven over de landbouw bij het Landbouwschap zullen worden opgevraagd. Op de vraag van de heer S. Roos of er nog een inspraak procedure komt voor de bevolking werd ontkennend geantwoord. In deze vergadering werden verder een aantal subsidies, behorende bij de begroting 1982, vastgesteld. Fietspad Door de raad werd besloten ak koord te gaan met het overname van de Provincie van het weggedeelte van de Stoofweg, gelegen tussen Em- maweg en Stoofweg. De heer Hooger huis vond het naar de Emmaweg doorgetrokken fietspad wel een ver betering, waarmee echter de proble men nog niet zijn opgelost voor de fietsers en bromfietsers die gaande in de richting Noordwelle nog altijd de weg moeten oversteken. Op de vraag van de heer Hoogerhuis over het plaatsen van een abri aan de Hoogezoom werd medegedeeld, dat alleen nog op goedkeuring van G.S. wordt gewacht om tot plaatsing te kunnen overgaan. ZIERIKZEE ZVU-Avondkoncert Op vrijdag 16 oktober koncerteren in het stadhuis, onder auspiciën van de Z.V.U. Ruud van der Meer (bari ton) en Rudolf Jansen (piano). Gepro grammeerd zijn liederen van o.a. Brahms en Fauré. Bazar kleuterschool ,,'t Mierenest" Woensdag 14 oktober 'wordt door de kleuterschool ,,'t Mierenest" aan de Scheldestraat te Zierikzee een ba zar en rommelmarkt gehouden ten bate van een kleuterdokumentatie- centrum voor deze. school. Op de bazar zal een poppenkast aanwezig zijn en tevens is er gelegen heid tot het spelen van spelletjes. Al le kleuters uit de omgeving zijn van harte welkom! Voor tijd: zie agenda. K. uit Westerschouwen kwam met de auto uit de richting Brouwershaven gevolgd door een vrachtauto bestuurd door N. M. Mevrouw K. ver leende voorrang, terwijl zij voorrang had. De vrachtauto botste achterop haar wagen. Aan beide voertuigen ontstond materiële schade. Officiële Ingebruikneming fietspad en Hatfleldpark Woensdagmiddag 21 oktober zal het fietspad aan de Laan van St. Hi- laire en het Hatfieldpark officieel in gebruik worden gesteld door burge meester Th. H. de Meester. Thema-avond Vrouwencafé Woensdagavond 14 oktober zal in het vrouwencafé in „de gekroonde suikerbiet" te Zierikzee, het Neder lands Aktieprogram Emancipatie Beleid worden besproken. Aan de hand van een vragenlijst zullen on derwerpen als: vrouwen in de poli tiek, arbeid, gezondheid, kinderop voeding e.d. aan de orde komen. Deze reakties komen uiteindelijk bij de Emanacipatieraad terecht, die n.a.v. deze reakties van vrouwen- praatgroepen, vrouwencafé's, ed. in geheel Nederland, een voorstel doet aan de Tweede Kamer wat betreft het emancipatie beleid. Voor tijd: zie agenda. „Kunst en Eer" behaalde 1e prijs De drumband van de Kon. Harmo nievereniging „Kunst en Eer" ver trok zaterdag naar Barendrecht voor deelname aan een concours. Een mooie prestatie werd geleverd want de drumband behaalde (als enige band in de tweede divisie) de eerste prijs. In totaal waren er 24 optre dens. „Kunst en Eer" bracht o.a. de nummers „Six of Daimonds" (stilstaand en „De Eurotoppers" (lo pend). ZVU-kursussen In de maand oktober en november gaan weer diverse ZVU-kursussen van start. Maandag 26 oktober begint de kur- sus boekbinden (15 avonden), die in drukkerij Lakenman en Ochtman zal worden gehouden. Verder organi seert de ZVU een kursus antiek in de antiekzaak Borsboom antiek. Deze kursus start 2 november, en beslaat tien avonden. De kursus Burger schapskunde geeft inzicht in de orga nisatie en struktuur van de Neder landse staatsinrichting. De kursus duurt tien dinsdagavonden en wordt gehouden in de Rijks Scholen Ge meenschap te Zierikzee. Voor tijden: zie agenda. ZIERIKZEE/OOSTERLAND Inbraken Jlf.t m.x.a Tijdens de dit weekeinde gepleeg de inbraken in de Willibrordusschool te Zierikzee en restaurant „De Blau we Keet" te Oosterland, werd uit de schoolt ontvreemd een platenspeler, een tuner-versterke en wat klein geld uit de schoolpot. In het restaurant werden twee fruitautomaten gefor ceerd en 150,- gestolen. RENESSE. Zierikzeese ouderen gezellig rond de koffietafel tijdens de bejaar dendag in het CJV-kamp te Renesse, die door de CJV-leden van „Samen Ver der" werd georganiseerd. Deze dag, die al voor de negende maal werd gehou den, biedt de jeugd de gelegenheid met ouderen in kontakt te komen, en an dersom natuurlijk. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) BROUWERSHAVEN, 12-10. Tij dens de ouderavond van de kleuter school ,,'t Schuitje" te Brouwersha ven hield mevrouw Loth, werkzaam bij de bibliotheek te Zierikzee, een lezing over het onderwerp: „De kleu ters en hun boeken". Aan de hand van dia's wees zij erop dat kinderen via boeken allerlei nor men en waarden herkennen. Daarom moeten ouders kritisch zijn wat be treft de boekenkeuze voor hun kinde ren. RENESSE/ZIERIKZEE Vergadering „Philatelica" De vereniging „Philatelica" houdt in de regio twee vergaderingen, te weten dinsdag 13 oktober in het Dorpshuis van Renesse en maandag 19 oktober in het „Huis van Nassau" in Zierikzee. De agenda voor beide vergaderin gen is dezelfde. Na behandeling van de notulen en ingekomen stukken is er een veiling, de hoofdmoot van de vergadering. Tevens is er een verlo ting. Voor tijd: zie agenda. RENESSE Samenzangavond In de Hervormde kerk te Renesse wordt woensdag 21 oktober een sa menzangavond gehouden. Ds. Fahner opent de avond en ver plicht de sluiting. Het orgel wordt bespeeld door Lex Zeedijk. Ten bate van de restauratie van het orgel zal een kollekte worden gehouden. Ver zoeken voor de samenstelling van de avond kunnen worden gericht aan L. W. A. Zeedijk, Groeneweg 2 te (4311 NG) Bruinisse. Voor tijd: zie agenda. In de pauze werden de aanwezigen in de gelegenheid gesteld over dit on derwerp vragen te stellen en tevens konden zij een aantal kinderboeken eventjes inzien. Voorzitster me vrouw L. van 't Hof vestigde de aan dacht op de medewerking van ouders aan bepaalde projekten, spelletjes middagen etc. Ook het probleem hoofdluis werd besproken. Bestuursverkiezing Verder was er aandacht voor het fi nancieel verslag, dat door de kas- kommissie akkoord werd bevonden. Mevrouw Schot en mevrouw Schut stelden zich beschikbaar om het ko mende schooljaar de financiële zaken te kontroleren. Tijdens de bestuursverkiezing na men de dames L. van 't Hof, J. de Vlieger en H. de Lang afscheid van de ouderkommissie. De heer R. Plu werd gekozen als nieuwe voorzitter. Overige vakatures werden vervuld door de dames G. Egberts en J. Kristelijn. NIEUWERKERK Staatkundig Ger. Studievereniging De Staatkundige Gereformeerde Studie Vereniging Schouwen-Duive- land te Nieuwerkerk houdt vrijdag 16 oktober haar eerste vergadering van dit seizoen. De heer A. D. den Braber uit Rot terdam is spreker opdeze bijeen komst, die in de zaal van de Gerefor meerde Gemeente in Nederland wordt gehouden. De heer Den Braber is raadslid in Rotterdam en lid van de Rijnmondraad en spreekt over „de invloed van energie op onze sa menleving". Na de pauze bestaat de mogelijkheid tot diskussie. Bevolkingsontwikkeling Bestedingsplan 1982 Zierikzee In de Nota van Aanbieding bij de gemeentebegroting 1982 wordt een overzicht gegeven Van de ontwikke ling van het inwonertal in Zierikzee tussen 1 januari 1975 en 1 september 1981. 1 januari 1975: 8620; 1 januari 1976: 8816; 1 januari 1977: 8900; 1 januari 1978: 9178; 1 januari 1979: 9228; 1 ja nuari 1980: 9323; 1 januari 1981: 9422; 1 september 1981: 9539. De bevolking is tussen 1 januari 1981 en 1 september 1981 derhalve met 117 personen toegenomen. In de gemeentebegroting 1982 wordt reke ning gehouden met een inwonertal per 1 januari van 9525. Kop-staart-botsing Maandag 12 oktober te 18.30 uur vond op de Rotonde te Zierikzee een kop-staart-botsing plaats. Mevr. A. ZIERIKZEE, 12-10. De gewone dienst van de begroting 1982 voor de gemeente Zierikzee sluit met een post on voorzien van 205.353,28. Dit bedrag wordt in de ge meentebegroting verdeeld in 70.353,28 voor onvoorzie ne uitgaven en in 135.000,— als reservering voor rente en afschrijving met betrekking tot voorgenomen kapi- taalwerken, alsmede reservering voor lasten van overi ge voorgenomen beleidsbeslissingen. OUWERKERK. Een kijkje in het „gewondennest" bij de grote kombi-Rode Kruis-kotonnes-oefening. De toestand van een „slachtoffer", gezeten op een stretcher, wordt beoordeeld. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) De post onvoorzien komt overeen met ongeveer 7,39 per inwoner (in 1981 werd een bedrag van 7,35 per inwoner geraamd). Het bedrag van f 135.000,—, dat wordt gereserveerd voor rente en afschrijving met be trekking tot voorgenomen kapitaal- werken, zal door enkele „meevallers" en subsidietoezeggin gen nog verhoogd kunnen worden tot 282.000,-. Zo kunnen de kapitaalslasten van aanleg van het fietspad langs de Laan van St. Hilaire met 45.335,— worden verlaagd, wegens de subsidie van het ministerie van verkeer en waterstaat ad 326.000,—. Bijdrage ziekenhuis Verder deelde het dagelijks bestuur van de Stichting Rode Kruis Ziekenhuis Schouwen-Duiveland de gèmeenten mede, dat in 1982 zeer waarschijnlijk geen beroep moet worden gedaan op een gemeentelijke bijdrage. Het kollege van b. en w. acht het derhalve verantwoord de to tale bijdrage aan het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis 47.625,—af te voeren. Op grond van mededeling van de minister van c.r.m. wordt verder aangenomen, dat met ingang van 1982 een jaarlijkse rijksbijdrage aan de gemeenten op Schouwen-Duive land en St. Philipsland in de kosten van de funktie demokratische plan ning zal worden verstrekt van 56.450,—. Voor Zierikzee levert dit' een bedrag op van 18.000,—. Tenslotte zal in een per 1 januari 1982 bij de dienst gemeentewerken bestaande vakature voorshands niet worden voorzien. Er wordt van uit gegaan, dat indien de vakature wel zou worden voorzien, de te benoemen funktionaris in een lagere rang zal worden aangesteld dan de huidige. Derhalve wordt rekening gehouden met een strukturele besparing van 10.000,-. Een eenmalig rentevoordeel ad 27.000,— levert dan het bedrag van 282.000,— op, hetgeen wordt gere serveerd voor rente en afschrijving in verband met de voorgenomen ka- pitaalwerken. Bestedingsplan Het bestedingsplan 1982, behoren de bij het Meerjarenperspektief 1982 t/m 1985, geeft een overzicht van de door het kollege meest noodzakelijk geachte investeringen in het komen de jaar. Voor stedebouwkundige maatregelen wordt een bedrag van 175.000,— geraamd; herbestrating bestaande wegen en straten 40.000,—; materiaal gemeentewer ken 62.500,—; aanpassing en uit breiding prot. Chr. Johan Louis de Jongeschool 400.000,—; bouw nieu we openbare lagere school Theo Thijssen 884.500,—; bouw 4- klassige prot. Chr. lagere school aan de Kabbelaarsbank 1.378.900,—; energie-besparende maatregelen 80.000,—; verbetering onrendabele gasaansluitingen 8.000,—; en her taxatie onroerendgoedbelasting 90.000,-. Betreffende de onroerendgoedbe lasting delen b. en w. ook mede, dat het kollege niet het voornemen heeft de raad een voorstel tot verhoging van de tarieven voor 1982 voor te leg gen. B. en w. delen in de nota van aan bieding mede, dat bij het opstellen van het bestedingsplan 1982 enkele bezuinigingen c.q. verschuivingen naar volgende jaren hebben plaatsge vonden, teneinde nog enige ruimte te kunnen verkrijgen voor de meest noodzakelijke investeringen c.q. overige uitgaven. Stedebouwkundige maatregelen Zo werd de raming wegens stede- bouwkundige maatregelen met 50.000,— teruggebracht. De vervan ging van de officecomputer vooi de afdeling financiën werd uitgesteld tot 1983, hetgeen een extra ruimte be tekent van 22.750,—. Een eenmalige bijdrage aan de S.O.A.G. voor sane ring tekorten ad 25.000,— kan plaatsvinden ten laste van reeds ge noemd eenmalig rentevoordeel van 27.000,—. De reserve herbestrating werd aan vankelijk reeds teruggebracht van 120.000,- naaf 80.000,-. Gezien de overige noodzakelijke investeringen in het bestedingsplan 1982, alsmede de geringe financiële ruimte hebben b. en w. de toevoeging aan de reserve herbestrating echter verder verlaagd tot 40.000,—. Mogelijk wordt deze reservetoe voeging alsnog verhoogdmet 61.949,—. Indien mocht blijken, dat genoemde vakature op gemeentewer ken in 1982 nog niet zal worden ver vuld, zal het kollege de raad name lijk voorstellen de daardoor ontstane ruimte toe te voegen aan de reserve herbestrating. Verschuiving- De vervanging van een elektrocar- riër ten behoeve van de dienst ge meentewerken wordt uitgesteld tot 1983, waardoor voor 1982 een extra ruimte ontstaat van 5.850,—. In verband met de stagnerende ver koop van gronden en de hoge ren testand achten b. en w. het gewenst met ingang van 1982 jaarlijks een be drag van f 100.000,— toe te voegen aan de reserve „nadelige verschillen bij verkoop van gronden". De toe voeging zal echter voor het eerst plaatsvinden in 1983 en wel voor een bedrag van 25.000,—, in 1984 zal een extra bedrag van f 25.000,— worden toegevoegd, zodat in 1984 de jaarlijk se toevoeging aan de reserve 50.000,zal bedragen. ï-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 3