Afschrijvingsgeld ,,De Woelwaters" en „Theo Thijssenschool" Contouren van konfiikt tussen V.S., en Sowjet-Unie 2 Ambachtelijke bedrijven De Russische Na Sadats overlijden graanoogst Gedood met sehroevedraaier? Tweede Kamer Aanvaardbaar financieringstekort levert rentedaling van één procent op Hulp voor Ethiopië AGENDA Gemeenteraad Zierikzee ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE AOLF Wie zich zet om uit de talrijke sug gesties dienstig om de ekonomie uit het slop te halen, enkele mogelijk bruikbare op een rij te zetten, stuit frekw^nt op de mogelijkheden van het „kleine ambachtelijke bedrijf". Niet te groot dus, want wat hoog groeit kan diep vallen en vooral am bachtelijk, want dat wordt het (red dend?) slagwoord van de toekomst. Teveel al is opgegaan in mammoet- bedrijven, waar de modernste uit rustingen worden aangedragen, die doorgaans wel een aantal gespeciali seerde vakmensen aantrekken, maar geen groot aantal, dat gewoon op ou derwetse wijze de handen kan ge bruiken. In het kleine ambachtelijke bedrijf, kan men nog ontsnappen aan de „chip". Dergelijke bestaande kleine be drijven, die flink wat mensen werk bieden, moeten versterkt en verder dient een klimaat geschapen, waarin flinke jongeren de stap durven wa gen, ook zo'n kleinbedrijf op te zet ten. Vooral een goede opzet is nodig en een afgewogen financiering. Vol gens deskundige informaties, is er in bankkringen best belangstelling om met jonge, enthousiaste klein-onder- nemers in zee te gaan. De jonge on dernemers in spé moeten natuurlijk ook wel zelf het nodige kapitaal aan dragen, maar - bij een evenwichtige opzet - schijnt de zaak van de grond getild te kunnen worden. Pogingen nieuwe bedrijven op te zetten, moeten samengaan met zorg om behoud van - met name - kleine(re) winkelbedrijven. Kleinere bedrijven geven een spreiding van initiatief en inventiviteit te zien. Wat in het raam van een grotere organisa tie mogelijkerwijs teloor kan gaan, kan op een smaller vlak soms kansen krijgen. Ook bepaalde vormen van onderwijs kunnen in dit opzicht posi tief werken. Bovendien zal nog altijd in de praktijk blijken, dat de afstand tus sen kleinondernemer en klant ge makkelijker overbrugbaar is in de praktijk. Een verantwoorde vorm van bankfinanciering, een mild on dernemersklimaat voor het kleinbe drijf en - waar mogelijk - versimpe ling van de door de vestigingswet gestelde eisen, kunnen bijdragen om kleinere bedrijven - ook bij de huidi ge neergaande ekonomie - toch een redelijke kans te geven. Vanzelf gaat het niet.n maar perspektiefloos is het zeker'ook niet, volgens de mening van velen, die warm lopen voor - als gezegd - het kleine ambachtelijke en daardoor verhoudingsgewijs meer werk ver schaffende, bedrijf. Computers in bouw AMERSFOORT. 12-10. Het gebruik van computers in de bouwnijverheid maakt het mo gelijk de achterstand in de voorbereidingen van bouw plannen in twee tot vier jaar in te lopen. Bovendien werkt het kostenbesparend en kan in de beginfase van een ontwerp worden bekeken welke kon- struktie de grootste energie besparing zal opleveren. Dit verklaarde mr. ing. J. Kiers, medewerker van de vereniging van stedebouwkundigen, ar- chitekten en bouwtechnische adviseurs in Amersfoort maandag desgevraagd, CAIRO, 12-10. Tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie is maandag een scherp konfiikt ontstaan over de toestand in het midden-oosten na de moord op president Sadat van Egypte. In Moskou ging de alarmbel rinkelen nadat Washington snel gereageerd had ter bescherming van zijn banden met Egypte onder de nieuwe leider, vice- president Hosni Moebarak, die woensdag na een referendum de eed zal afleg gen als nieuwe president. De Amerikaanse minister van bui- tenlanse zaken, Alexander Haig, had zondag na een gesprek met Moebarak gezegd dat zijn regering van plan is de wapenleveranties aan Egypte en Soedan te versnellen en de militaire AMSTERDAM, 12-10. De Amster damse politie heeft maandagavond- het stoffelijk overschot gevonden van een 34-jarige man, die vermoede lijk met een schroevendraaier werd doodgestoken. De man werd gevon den in zijn woning aan de Gijsbrecht van Aemstelstraat. Omdat de familie nog niet is ingelicht kon de naam van het slachtoffer nog niet worden vrij gegeven. In verband met deze zaak is, eveneens maandag, de 21-jarige R. J. uit Amsterdam aangehouden. De groep ernstige delikten stelt een na der onderzoek in, aldus de politie. oefeningen in het gebied, die volgen de maand worden gehouden, uit te breiden. Het Kremlin gaf maandag een scherpe verklaring uit waarin het de V.S. ervan beschuldigt de spanning in het Midden-Oosten op te voeren, met de waarschuwing dat het de Amerikaanse militaire maatregelen in het gebied als een bedreiging van eigen veiligheid beschouwt. Washington verwierp deze beschul diging en Egypte beschuldigde Mos kou ervan, zich in zijn binnenlandse zaken te mengen. De regering in Af ghanistan een voorbeeld van deze in menging in aangelegenheden van an dere landen is. DEN HAAG. Vice-minister van landbouw Cecil staat aan het hoofd van een Tsjechische delegatie van vijf man die dezze week een werkbe zoek aan Nederland brengt. Tevens is deze week de landbouwminister van de autonomie Joegoslavische deelstaat Vojvodina, Ilic, op werkbe zoek in ons land. Het Egyptische ministerie van bui tenlandse zaken wees de Sowjet-be- schuldiging dat de V.S. zich in Egyp- tes zaken zou mengen van de hand. De betrekkingen tussen de V.S. en Egypte zijn die van „vriendschap en samenwerking en zijn gebaseerd op wederzijds respekt en beslissings vrijheid van het volk". Hegemonie De bewering van Moskou toont de aanspraak op hegemonie van de Sowjet-Unie in het Midden-Oosten aan, wat „de voornaamste oorzaak van de onrust in dit gebied is". De Loonkosten BRUSSEL, 12-10. Het gemid delde uurloon in Nederland, uitgedrukt in dollars (van 1980) is bijna het hoogste van alle voornaamste geïndustria liseerde landen in de wereld. Het ligt, volgens een studie van de Amerikaanse Citibank (een studie die maandag gepu bliceerd werd door de Belgi sche krant „De Standaard") op 14,41 dollar. Slechts het gemid delde uurloon in Zweden komt daar met 15,27 dollar poven uit. Volgens de studie van de Amerikaanse bank is het uur loon in ons land tussen 1970 en 1980 met 486 procent toegeno men. De enige twee industrie landen ter wereld die nog bo ven deze groei uitkomen zijn België (stijging met 503 pro cent) en Japan (toename met 488 procent). DEN HAAG, 12-10. "Als het financieringstekort van de overheid wordt verminderd van de voor 1982 geraamde 6,5 procent van het nationale inkomen tot vier a vijf pro cent zal het renteniveau in Nederland met een half tot anderhalf procent dalen. Dit heeft de regering geantwoord op aanvuUende vragen van de Tweede Ka- mer over. de miljoenennota en de macro-ekonomisehe verkenning. Exact valt ,de rentedaling niette berekenen».aldus de regering. .1 MOSKOU, 12-10. Volgens de jongste berekeningen van het Ameri kaanse ministerie van landbouw zou de graanoogst in de Sowjet-Unie dit jaar hooguit 175 miljoen ton bedra gen bij een produktieplan van 236 miljoen ton, maar volgens ambtena ren in Moskou wordt het vermoede lijk nog geen 170 miljoen ton. Deze laatste raming zeggen ze te baseren op officiële voorlopige produktiecij- fers die nog niet zijn gepubliceerd. BRUSSEL, 12-10. De EG- kommissie in Brussel heeft besloten een bedrag van ruim een half miljoen gulden ter beschikking te stellen voor hulp aan Ethiopië. Het geld is bestemd om een groot aantal mensen in de provincies Tigrai en Eritrea (voornamelijk vrouwen en kinderen) die aan ondervoeding lij den te helpen. De Duitse organisatie „Caritas Germanica" heeft een spoedhulppro- gramma voor die mensen ontworpen. Dat programma gaat een kleine drie miljoen gulden kosten en de EG- kommissie heeft besloten een half miljoen gulden er aan bij te dragen. f "Een-rentedaling van twaalf tot elf procent in kombinatie met een wis selkoers van de dollar van gemiddeld 2,50 gulden in 1982 - eerder was de re gering uitgegaan van een wissel koers van 2,70 gulden - houdt in dat het financieringstekort volgend jaar drietiende procent lager zal zijn dan oorspronkelijk was geraamd. Het reële vrij beschikbare inkomen van de modale werknemer (inklusief in cidentele loonsverhogingen) valt dan volgend jaar viertiende procent ho ger uit. Minder ontvangsten De schatkist zal (op transaktieba- sis) volgend jaar anderhalf miljard gulden minder ontvangen dan was geraamd indien de beoogde aard gasprijsverhoging van tien cent (ex clusief b.t.w.) per kubieke meter ach terwege blijft. Een prijsverhoging met vijf cent komt de schatkist te staan op een verlies van 800 miljoen gulden, en een verhoging met zeven cent zoals minister Terlouw van ekonomische zaken heeft voorgesteld levert een half miljard gulden minder op. TEHERAN. De regering van Iran heeft maandag een bericht van de Iraanse linkse oppositie in Parijs te gengesproken als zouden in Teheran 100 schoolkinderen die bij ongere geldheden gewond zouden zijn, van hun ziekenhuisbedden zijn gelicht en doodgeschoten in de Eving-gevan- genis. Iedere maandag Bruinisse Dorpshuis. Speel- en strip-O-theek. 18.30 - 20.00 uur. Renesse Dorpshuis. Meer Bewegen voor Ou deren. 16.00 - 16.45 uur. Iedere woensdag Zierikzee Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities Herv. Chr. gemengd koor. 19.30 - 21.30 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Op gave leden kinderen i.o, 19.00 - 19.30 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou- wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur. Renesse Slot Moermond. Rondleiding. '19.00 uur. N oordgou we Schuddeb eurs Noordgouwe, verenigingsgebouw. Kaartenavond. 20.00 uur. Nieuwerkerk „Rehoboth", Ooststraat 18. Algeme ne Leesbibliotheek. 18.30 -19.15 uur. Iedere vrijdag Burgh Café-restaurant „Het Grote Zwijn". Klaverjassen. 20.00 uur. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Elke eerste en derde donderdag van de maand Zierikzee Havenplein 24. Rechtswinkel. 19.00 - 20.00 uur Dagelijks (behalve op zondag) Haamstede R.K. kerk. Missietentoonstelling. 9.00 - 17.00 uur. ZIERIKZEE, 12-10. Een zaak van importantie, die evenwel nog niet tot een kompleet behandelingseinde kwam, op de maandag gehouden raadsvergadering, on der voorzitterschap van burgemeester Th. H. de Meester, gold de besteding van het éénmalig rentevoordeel ad f 105.000,-, in verband met een eerder genomen besluit m.b.t. versneld afschrijven van de bestaande kleuter school „De Woelwaters" en de lagere school „Theo Thijssen" Enkele rooskleurigheid bleek echter aan dit rentevoordeel niet te kleven, daar een berekening van f 30.000,- is gemaakt, zijnde kosten van aanpassing van de bestaande „Theo Thijssenschool" ten behoeve van de (tijdelijke) huisvesting van de kleuterschool „De Woelwaters". De heer Geleijnse (WD) kon zich verenigen met de versnelde afschrij ving, maar vond de te besteden f30.000,- ronduit een tegenvaller. Liever had hij gezien, dat deze zaak eerst de Kom missie Onderwijs had gepasseerd. Drs. Sayers (PvdA) vond ook dat deze zaak „pats, boem" in de raad komt en deelde het standpunt van de vorige spreker. Hij vond ook het afschrijven van de grondkosten voor „De Woelwaters" wat vreemd. De heer Van Velthoven (CDA) had - denkend in dezelfde lijn - ook nogal moeite met de genoemde f 30.000,- zijnde een besteding voor een tijdelijke regeling. „Eenvoudig plan" Wethouder Bij de Vaate deelde me de dat G.W. in eerste instantie ge vraagd is om een „simpel plan" van wijziging, voor het deel van de „Theo Thijssenschool", dat leeg komt Zo'n plan kwam er, maar de Inspektie ging er niet met akkoord. De zaak is toen met G.W. doorgesproken. Bepaalde elementen bleken bij de toekomstige bouw „overdraagbaar", als op maat gemaakte poortjes voor de nieuwe school en pleintegels. Die soort materiële overdrachten voedden de idee, dat het allemaal met plm f 10.000,- betaalbaar zou zijn, te meer daar G.W. zich met het karwei zou bezig houden bij onwerkbaar bui tenwee r. Een over te brengen berging, bleek een dakreparatie te behoeven. Een veel goedkoper plan is z.i. niet mo gelijk tenzij de Inspektie bepaalde wensen zou laten vallen, maar zulks is onwaarschijnlijk. Ruimte voor 1982 Wethouder Van Gastel deelde mede dat de vervroegde afschrijving van de grondprijzen is gedaan om financiële ruimte te scheppen voor 1982. Het is zaak voor die begroting (1982) een zo goed mogelijk bedrag aan „onvoor zien" te hebben. Drs. Sayers wilde weten of er al een besteksklaar plan is voor de nieuwe „Theo Thijssenschool". Hij zou het onjuist vinden als grondkosten voor „De Woelwaters" later gaan drukken op de exploitatie van de school De voorzieningen (tijdelijk) voor de „Theo Thijssenschool" vonden bij de heer Van Velthoven geen voldoening, ook hij wilde de zaak verwijzen naar de Kommissie van Onderwijs. Wethouder Bij de Vaate merkte op dat een plan als bedoeld door drs Sayers vrijwel gereed is. De voorzitr ter wees er nog op dat er reeds toe stemming voor de bouw is. Drs. Sayers stelde voor, met de be dragen: afschrijving respektievelijk f62.725,- en f20.450,- én met de voor zieningen voor de „Theo Thijssen school" weliswaar akkoord te gaan, maar de zaak van de voorzieningen eerst nog te behandelen in de Kommis sie van Onderwijs. Het kollege nam dit voorstel over, zodat de hele affaire na behandeling in de kommissie - tz.t opnieuw in raadsbehandeling komt Elke tweede en vierde woensdag van de maand Zierikzee Vrouwencafé de Gekroonde Suiker biet. 20.30 uur. Dinsdag 13 oktober Westerschouwen Raadhuis. Advieskommissie Wel zijnsbeleid, 19.30 uur. Kerkwerve VerenigingsgebouwBej aardensoos 14.30 uur. Haamstede Geref. Kerk. Vereniging van Huis vrouwen, afdeling Westerschouwen. 19.30 uur. Renesse Dorpshuis. Vergadering „Philateli- ca" met veiling. Aanvang: 20.00 uur. Nieuwerkerk Kleuterschool; vergadering-ouder avond, 19.45 uur. Oosterland Gemeenschapsruimte school Abeele- straat, gekombineerde ouderavond kleuter en lager onderwijs. 19.45 uur. Woensdag 14 oktober Zierikzee Hervormd Verenigingsgebouw. Be jaardenmiddag NCVB. 14.30 uur. Hervormd Verenigingsgebouw. CPB vergadering. 19.45 uur. Volkerakstraat 39; Afd. D'66, 20.00 uur. Luitje. Bezoek hospitaalschip Pr. Willem Alexander. 18.50 uur. In de gekroonde suikerbiet, thema avond yjouwencafé. 20.30 uur- Kleuterschool ,,'t Mierenest", Schel- destraat. Bazar en rommelmarkt. 14.00 - 17.00 uur. Kerkwerve Gymnastieklokaal. Bejaardengym- nastiek. 10.30 uur. Sirjansland Verenigingsgebouw, lezing Reforma torisch Contact Orgaan, 19.45 uur. Donderdag 15 oktober Zierikzee Taveerne Zierick; Kontaktavond Ky- nologenklub, 20.00 uur. Kantine Deltadienst. Nagesprek R.K.-oefening. 20.00'uur. Burgh-Haamstede Kleuterschool. Ouderavond „'t Kleu terbosje". 20.00 uur. Noordgouwe Hotel v. d. Weyde. Hoorzitting ont- werpbestemmingsplan Noordgouwe „kom". 20.00 uur. Oosterland „De Oosterhof". Opening Nationale Vogeltentoonstelling. 20.00 - 24.00 uur. „De Oosterhof". Strip-o-theek. 18.30 - 19.15 uur. Vrijdag 16 oktober Zierikzee Vierschaar Stadhuis. Vokaal en in strumentaal koncert. 20.00 uur. Oosterland „De Oosterhof". Nationale vogelten toonstelling. 10.00 - 19.00 uur. Zaterdag 17 oktober Haamstede Herv. kerk. Rotterdams Jon- genskoor-x. 20.15 uur. Ellemeet Opening Dorpshuis, 14.00 uur (offi cieel); „Open huis", 16.00-17.00 uur. Oosterland „De Oosterhof". Nationale vogelten toonstelling. 10.00 - 19.00 uur. Maandag 19 september Zierikzee „Huis van Nassau". Vergadering „Philatelica" met veiling. Aanvang: 20.00 uur. Dinsdag 20 oktober Zierikzee Mondragon. Informatiebijeenkomst „Wat is Bhagwan". 20.00 uur. Woensdag 21 oktober Zierikzee Officiële ingebruikneming fietspad Laan van St. Hilaire en Hatfield- park. 16.00 uur. Renesse Herv. Kerk. Samenzangavond. 20.00 uur. Donderdag 22 oktober Zierikzee Stadhuis, vergadering Advieskom missie Welzijn, 17.00 uur. Zonnemaire Café Bommenede. Klaverjas- wedstrijden. 20.00 uur. Maandag 26 oktober Zierikzee Drukkerij Lakenman en Ochtman, Jannewekken 11. ZVU-kursus boek binden. 18.30 - 21.30 uur. Dinsdag 27 oktober Haamstede AMRO-bank. Vertrek exkursie Ver eniging van Huisvrouwen, afdeling Westerschouwen. 13.30 uur. Woensdag 28 oktober Zierikzee Kegelhuis Geluk. Finales kompetitie Z.K.B. 19.30 uur. Donderdag 29 oktober Nieuwerkerk Dorpshuis. Bijeenkomst Ned. Bond van Plattelandsvrouwen afd. Duive- land, 35-jarig jubileum. 19.30 uur. Zaterdag 31 oktober Zierikzee Chr. Geref. kerk, Zevengetijstraat. Hervormingsdienst. Aanvang 19.30 uur. Lutherse kerk. Lerarenkoncert Zeeuwse Muziekschool. 20.00 uur. Maandag 2 november Zierikzee Borsboom antiek. ZVU-kursus an tiek, Havenplein 18. 19.30 - 21.00 uur. Dinsdag 3 november Zierikzee RSG. ZVU-kursus burgerschapskun de. 19.00 - 20.00 uur. Donderdag 5 november Scharendijke Raadhuis. Gemeenteraadsvergade ring. 19.30 uur. Dinsdag 10 november Haamstede Beatrixschool, bloedafname-avond. (01110) 2255 HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur: (01110)5396, (01110)3539 Advertenties (01119) 1660- Bezorging (01119) 1660 na 18.30 uur 99 99 Olienoten; dat is wat 6. Vroeger zaete de mansen gezellig rond de tae- fel te paaien in te leuteren, in djit was gezellig genogt. Md, noe is 't kiek- buusje d'r, in gepaalde noten k!u je zó kaope. Da's makkelijker. Nop, was t'r un vrouwe, die kocht altied un aolf pond, want 't mannetje in de guust waere zó staepel op noten, da ze ze aomae achter mekaore op aete. Ma ja, iedere keer om un aolf pond. Ze docht, 'k zd md us un éél pond kao pe, in dan steek 'k un aolf pond weg. Md da's nog nie zo simpel, want as de gasten dae de locht van krege, |gienge ze aoltied zoeke. Snaoie, zo gezeid. De vrouwe laopi mi 't aoïve pond du tuus te drussen, in dan krieg z'n aordig idee. 'k Stoppe den elt in de wasmesjiene, dae zoek gin maans. In dat dee ze. Plastic zakje d'r omeene in jawel dae laege de noten tn den trommel. Dat was zaeterdagi mar - afijn je begriept et wé - 's maendags most t'r gewasse worre. 't Eéu gieng in den trommel, in toe n oie 't Rammelde vréét, ma, kan wé us beure Zó nae u kwartiertje ielt 't rammelen 4 op, in de vrouwe is toen schrokke. „Verdraaid", docht ze, „dei Ze drukte op d'n o-ouwer, in jewel aol de emden, de bh's in 't oarje witte spul zaete onder de pinda's. Zei ze d'r zó vee mogelijk uutgeplokt, jnd dae gae éél wat nootjes in un aolf pond. Nog in de laop van de weeke, jzei pao (z'einiks vertaald), „dat 'tzó kriebel de in z'n emde". Bie 't uutklééën 's aevens, vó 't nae baade gaen, viele d'r vier nootjes uut z'n bróek. E weerlicht", zei pao, „oe kan aat noe toch?" Zo zie je md, niks in de wasmesjie ne stoppe; ók de katte nie. Dars a een poos gelee, md 't aarme béést koas t'r inekrope, in toen wier ze gekookt in gedraoid. 't Is t'r méé, as mit de maansen, die vroeger soms een stapel bankbiljetten in de kachel stoppede, in dan - zonder d'r bie te dienken - 't vieir d'r in Dikkels genogt kriege ze op de Nederlandse Bank, zó'n stae- peltje aolf verbrande biljetten, in dan ma nae 't nummer kieke. As ze dat nie mi kunnen leze, krie je gin cent terug. 'k Maeke m'n centen trek md op, dan oef je ze nie op te baargen ok.' md jd, dae zu de banken ók nie vet van worre. Die liever de centjes van un oare ma in uus. Dae motte ze van le ven. Afijn, zó mo j'aoltied md uutkie- ke, want vó je 't weet zit je in de nisten. In vó de rest ók oppasse mi noten nutuurlijk. Je kun toch md beter un pond glieke opete of agéél gin. Da's nog goed vó 't glosterol ók, in vó%de lijn, md dat zd de winkelier wi wé nie goed vinde. Zó is 't aoltied wat. In tussen 't aollerbeste maansen, in tot de volgende keer wi md. SCHIEREILA NDMA N

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 2