Werkhaven Den Osse wordt geen echte jachthaven Licht over financiële konsekwenties ziekenhuizenfusie PAAUWE PAAUWE B.V. (A U DE ZIERIKZEESCHE COURANT ia ut nummer. Komplete gegevens Struktuiirschets Westerschouwen Raadsvergadering Brouwershaven Te kostbaar zonder subsidie van CRM Gemeenteraad Zierikzee Angst voor gif te Tholen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 13 oktober 1981 138ste jaargang Nr. 22996 2M WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 32,30, per Jaar f 122,60. Losse nummers 65 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. Drs. Sayers (pvda) wees ook op de nog te dragen kosten voor de gemeen schap (bedrag per inwoners); welis waar kleiner dan in 1979, maar hij vond dat Provincie en Minister van Volksgezondheid ook een deel hier van zouden moeten dragen. De voorzitter was zeer positief in zijn uitspraken. In wezen vond hij el ke bijdrage van de gemeenten in principe onjuist. Wel meebetalen betekent - lande lijk gezien - een uitzonderlijke situa tie. In principe dienen de inkomsten te worden gevoteerd uit de verpleeg- tarieven en in de toekomst moeten de gemeenten er feitelijk niet meer aan te pas komen. BROUWERSHAVEN, 12-10. De voormalige werkha- Schoten op treinen ven te Den Osse wordt voorlopig geen jachthaven. De raadsleden van de gemeente Brouwershaven waren het er maandagavond tijdens de raadsvergadering over eens dat het onverantwoord zou zijn, zonder een cent subsidie van crm, een nieuwe en vooral kostbare haven aan te leg gen. „De rekreatie mag tenslotte niet ten koste gaan van eigen bevolking", meende PvdA fraktie-voorzitter C. J. de Munnik. BREDA, 12-10. Onbekenden heb ben maandagavond laat geschoten op twee treinen op het trajekt Tilburg- Breda. In beide treinen zijn kogelga ten aangetroffen. Van één van de twee treinen zijn ook een aantal rui ten vernield. Er zijn geen gewonden. De beschietingen vonden plaats ter hoogte van Rijen. De rijkspolitie heeft de zaak in onderzoek. Een woordvoerder van de Nederlandse Spoorwegen veronderstelt dat het gaat om verdwaalde kogels van stro pers. Een drastische verhoging van de onroerend goedbelasting zou o.a. een ge volg zijn van dit kapitaalswerk en dat is, meenden de raadsleden onaanvaard baar. DEN OSSE. De voormalige werkhaven te Den Osse, die thans plaats biedt aan 200 vaartuigen, zal voorlopig geen mo derne jachthaven worden. Oorzaak: c.r.m. geeft geen subsidie. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Alle frakties vonden dit uitstel echter toch een zeer spijtige zaak. „Hadden we het subsidieverzoek en kele jaren eerder ingediend, dan had de crm-kraan misschien nog wel open gestaan" meende CDA-fraktievoor- zitter J. A. Bijl. „Helaas is dit niet het geval. We kunnen ons daarom niet de weelde veroorloven zonder subsidie toch tot aanleg van een jach thaven te Den Osse over te gaan". Ook WD-fraktievoorzitter J. K. Goemans betreurde dit besluit. Hij vroeg zich af welke redenen c.r.m. had opgegeven om dit subsidie ver zoek niet te honoreren. „Daar zijn wij nog steeds niet achter" was het antwoord van wethouder Ph. J. van Ast. Passanten-opvang CRM meldde dat Den Osse niet voor subsidie in aanmerking kwam omdat daar geen passanten-opvang zou plaats vinden. Dit is echter niet het geval want 10 van het geplan de aantal ligplaatsen werd voor pas santen gereserveerd. Het ministeriehad de gemeente Brouwershaven geadviseerd de ha vens goedkoper te maken. Wethou der Van Ast stelde echter dat een „goedkope jachthaven" dus zonder extra voorzieningen, niet meer bruikbaar zou zijn. Aanlegsteigers Grevelingen Verder uitte de wethouder zijn on vrede over de gang van zaken op de Grevelingen, vooral wat betreft de kunstmatige eilanden met aan legsteigers. „We hebben niets tegen deze watersporteilanden, maar er kleven voor de gemeente Brouwers haven wat bezwaren aan. De wa tersporters maken wel gebruik van onze voorzieningen in of langs de jachthaven, zoals toiletten en dou ches, maar overnachten aan één van de steigers langs de watersporteilan den. Dat kost niets". Verder zei de wethouder dat er ieder jaar meer wa tersporters de Grevelingen bezoe ken. „Het is zodoende hoogst noodza kelijk dat er een jachthaven wordt aangelegd." Samenlevingsopbouw Met enige spijt moesten de raadsle den besluiten de deelname in de Stichting Samenlevingsopbouw Schouwen-Duiveland op te zeggen. Fraktievoorzitter De Munnik (PvdA) sprak de hoop uit dat de nieuwe op bouwwerker de gelegenheid krijgt beter voor de dag te komen bij burge rij en gemeentebesturen". Hij zal de stichting een nieuw gezicht moeten geven,1 zodat de gemeentebesturen voor 1984 (wanneer de Stichting wordt opgeheven) nog terug kunnen komen op hun besluit tot beëindiging van deelname. De heer Goemans stelde voor één stichting in het leven te roepen die al le belangen zoals welzijn, jeugdza ken e.d. zal behartigen. Wethouder, mevrouw S. Loschacoff-de Kanter meende echter dat „we daar nog niet aan toe zijn". Opgedrongen standpunt Zij stelde verder dat dit besluit tot beëindiging van deelname de ge meente Brouwershaven werd opge drongen door de overige gemeenten op Schouwen-Duiveland. „De stich ting Samenlevingsopbouw blijft een inter-gemeentelijke zaak. Alleen de gemeente Brouwershaven kan deze stichting ook niet gaande houden. „Zij hoopte dat de overige gemeente voor 1984 de beslissing in heroverwe ging nemen. Gymzaal Zonnemaire De burgemeester C. Slabbekoorn deelde mee dat de nieuwe gym nastiekzaal in Zonnemaire werd op geleverd zodat de schooljeugd het ge bouw binnenkort in gebruik kan ne men. De raadsleden gingen akkoord met het verlenen van subsidie voor eman- cipatieakti viteiten Dit houdt in dat de VOS- werkgroep in aanmerking kan ko men voor een bijdrage van f 92,50 per deelneemster. Maximaal negen deelneemsters uit de gemeente Brou wershaven kunnen hiervoor in aan merking komen. Ook het verzoek van de werkgroep Contact Onder- wijs-Beroepenwereld om een éénma lige bijdrage van f 50,— voor de Zeeuwse beroepenmanifestatie werd ingewilligd. Advertentie Laat woninginrichter van uw huis een paleisje maken! Wij komen op verzoek gratis en geheel vrijblijvend op elk uur van de dag met stalen bij u aan huis. Zandweg 20a - Zonnemaire Telef. 01112-1318, b.g.g. 1469 Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Wie weet waar hij kan vinden wat hij niet weet, weet meestal genoeg. LONDEN. De „Monday Club"- vleugel in de Britse Conservatieve Partij is voor het naar hun landen van herkomst terugsturen van niet- blanken met een Brits paspoort. THOLEN, 12-10. De gemeenteraad van Tholen heeft de minister van volksgezondheid en milieuhygiëne en gedeputeerde staten van Zeeland gevraagd om met voorrang een on derzoek te mogen starten naar cyani de en teervervuiling op het terrein van de voormalige gasfabriek op Tholen. Aan de rand van dat terrein zijn zestig nieuwe bejaardenwonin gen gebouwd. De gemeente heeft ter plaatse een voorbereidend onderzoek laten uitvoeren en daaruit is geble ken, dat er sporen van zware giften zoals teer en cyanide in de grond zit ten en dat ook sporen daarvan in het grondwater zijn aangetroffen. Maandagmiddag heeft de gemeen teraad van tholen zich unaniem ach ter het voorstel van b. en w. ge schaard en 30.000 gulden beschikbaar gesteld voor het onmiddellijk laten starten van een groot onderzoek, vooruitlopend op de beslissing van de minister. ZIERIKZEE, 12-10. Laatste, maar niet het minst be langrijke, agendapunt op de maandag gehouden verga dering van de gemeenteraad, gold de zaak van de fusie van de ziekenhuizen te Zierikzee en Goes. In een schrij ven aan de raad zetten B. en W. de „faits et gestes" van deze uiteindelijk toch moeilijke materie nog eens op een rij. Uit die toelichting bleek dat er toch nog financiële gevolgen kunnen zijn voor de gemeenten, die deelnemen in de huidige gemeenschappelijke regeling „Stichting Rode Kruisziekenhuis". Zo moet rekening worden gehouden met een bijdrage per inwoners van 5,-. De bijdrage kan bestreden worden uit het bedrag dat de gemeenten wegens teveel betaalde bijdrage in het exploitatiete kort 1979 van het ziekenhuis nog terug te vorderen hebben. Er is nog een te goed van de gemeenten op Schouwen-Duiveland op het ziekenhuis te Zierik zee van 475.629,53, met (uit) welk bedrag de bijdrage van 5,- per inwoner te verrekenen zou zijn. De heer Van der Wekken vond het goed, dat „we met de ziekenhuiszaak nu bijna zover zijn". Er moesten - zo vernoemde hij nog eens - heel wat ha ken en ogen worden gladgestreken. Toch wordt er een beroep op de ge meenten gedaan t.z.v. tekorten. Het kollege is blijkbaar van standpunt veranderd. Eerst wilde men het tegoed uitke ren, maar thans blijkt meer gevoeld voor het in reserve houden van het bedrag. De heer Geleijnse vond de gang van zaken prijzenswaardig. Het verschil in kosten 17,-) is groot te noemen. De heer Van Velthoven voelde er voor het bedrag in reserve te houden, teneinde eventuele tekorten te kun nen dekken. Andere instanties Wethouder van financiën L. J. van Gastel verduidelijkte de redenering die heeft geleid tot het niet terug-vor deren van het tegoed, hetgeen finan cieel gezien de meest gunstige oplos sing bleek. Er is zodoende een bepaalde bedrag beschikbaar om tot de fusie met „De Bevelanden te komen, waardoor er voor 1982 geen budgetaire gevolgen /oor de gemeente zullen optreden. Installatie bestuur De raadsvoorzitter attendeerde er op, dat precies een jaar na de princi pe-uitspraak, op 17 november, de nieuwe raad van bestuur van de „Oosterscheldeziekenhuizen" zal worden geïnstalleerd. De individuele namen „Zweedse Rode Kruiszieken huis" en „De Bevelanden" blijven echter op de gevel. Wethouder Van Gastel kreeg van verscheidene kanten komplimenten voor zijn verhelderende uitleg. Wat Zierikzee betreft staat niets de fusie van de ziekenhuizen meer in de weg. Welzijn Bij de rondvraag werd een brief van PvdA-raadslid J. Groen behan deld, waarin op meer overleg werd aangedrongen over de data van ver gaderingen van de Welzijnsadvies- kommissie, omdat de vergader agenda's van de betrokken leden vaak al overvol zijn. Het schrijven was een reaktie op het niet doorgaan van de vergadering van deze kommissie op 7 november, omdat het vereiste quorum toen ont brak. De heer J. J. Geleijnse (WD) kon de strekking van de brief heel goed begrijpen. Moeilijk De raadsvoorzitter had wel begrip voor de argumenten en liet weten, dat tot het laatste moment was ge dacht dat het vereiste quorum wel aanwezig was. Het is in de planproce dure welzijn een uitermate moeilijke zaak om de vergaderingen in overleg vast te stellen, juist daarom zijn er leden èn plaatsvervangende leden in deze kommissie. De datum van de nieuwe vergadering, 22 oktober, zal gehandhaafd blijven, dan zal worden beraadslaagd over de datum van de vergadering die voor 18 november staat gepland. O UWERKERK. In Ouwerkerk - liefelijk dorp in het Duivelandse - haalt men- bij vochtig weer-natte voeten, na een bezoek aan de hier geposteerde brieven bus. Men „moet" het gazonnetje in, om de bus te voorzien van materiaal. Erg? Nou, zo erg niet, maar wat leitjes b.v. zouden het euvel kunnen verhelpen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Verwachting tot woensdagavond: Minder buien Wisselend bewolkt en enkele buien; minimumtemperatuur omstreeks vijf, middagtemperatuur ongeveer elf graden; vrij krachtige westen wind. WEERSVOORUITZICHTEN Weersvooruitzichten over Neder land: de cijfers zijn een globale aan duiding: het interval rond deze cij fers moet ruimer genomen worden naarmate de dag waarvoor de ver wachting geldt verder in de toekomst ligt. Verwachting t/m zaterdag 17 okt.: Donderdag: Wiiselend bewolkt Kans op neerslag: 60%. Min.temp.: 5 gr. Middagtemp.: 12 gr. Windkracht: zuid 3 Vrijdag: Kans op neerslag: 70 Min.temp.: 7 gr. Middagtemp.: 13 gr. Windkracht: veranderl.3 Zaterdag: Kans op neerslag: 70%. Min.temp.: 6 gr. Middagtemp.: 12 gr. Windkracht: noord 3 ZON- EN MAANSTANDEN 14 okt. Zon op 7.03, onder 17.48 Maan op 18.49, onder 7.49 15 okt. Zon op 7.04, onder 17.46 Maan op 19.18, onder 9.14 Volle Maan: 13 okt. (13.49) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 14 okt. 3.40 15.21 9.02 21.27 15 okt. 4.19 16.06 9.41 22.07 Springtij: 15 oktober HET WEEROVERZICHT DE BILT, 13-10. Het K.N.M.I. deelt mede: Ook het komende etmaal wordt via de Britse eilanden nog koude, uit de poolstreken afkomsti ge lucht naar onze omgeving ge voerd. De kracht van deze stroming neemt echter geleidelijk wat af. In de koude lucht ontwikkelen zich boven het relatief warme Noordzeewater talrijke buien welke vervolgens ons land binnendrijven. Evenals gedu rende het afgelopen etmaal zullen sommige buien gepaard kunnen gaan met onweer en hagel. Bij zee, en tij dens buien ook meer landinwaarts, zal de wind de komende nacht nog van tijd tot tijd aanwakkeren tot hard, windkracht 7, morgen neemt de wind in de loop van de dag tijde lijk af tot vrij krachtig, windkracht 5, tijdens de komende nacht worden minima verwacht van omstreeks 5 graden. De middagtemperaturen blijven morgenmiddag met 11 graden omstreeks 4 graden beneden de ge middelden in deze tijd van het jaar. Verder westelijk op de oceaan zijn nieuwe oceaandepressies aanwezig. Deze zullen ons weer ook op langere termijn een onbestendig karakter gaan geven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1