EG-kommissie wil minder suiker op de wereldmarkt Een kleinigheid vergeten Eind november algemeen politiek debat Om gemeenschappelijke identifikatie en registratie runderen 5 Sociaal-kultureel werk ter visie Schadeherstel- kontroles bij ANWB Giraal betalen bekeuringen Hoofdbestuur Z.L.M. Reisbureaus breiden garantiefonds uit Prijzen ruim één procent omhoog Latere televisie in weekeinde? ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 12 oktober 1981 Nr. 22995 BRUSSEL, 9-10. De EG-kommissie in Brussel is van plan om in het seizoen 1981-1982 twee miljoen ton Euro pese suiker niet op de wereldmarkt te brengen. Ze heeft dat vrijdag in Brussel bekendgemaakt. De kommissie wil dit, omdat de prijzen op de wereldsuikermarkt aan zienlijk gedaald zijn. Een geringer aanbod van suiker op die markt zal de prijzen daar op een voor de suikerpro ducerende landen bevredigender peil brengen. ROTTERDAM. Het dagelijks be- stuur van het Openbaar Lichaam Rijn mond vindt dat luchthaven Zestienho ven moet worden gesloten en dat de aktiviteiten moeten worden overge bracht naar Schiphol Het dagelijks bestuur zei dit vrijdag op een perskon- ferentie waarop twee ambtelijke rap porten werden gepresenteerd waarin het tegendeel wordt bepleit De rap porten adviseren uitbreiding van de aktiviteiten van de luchthaven en ver plaatsing daarvan. Duur foutje HEDEL, 10-10. Een fout in het bestemmingsplan „De Velgt" gaat de Zuidhollandse gemeente Hedel waarschijn lijk driehonderdduizend gul den kosten. Door deze fout is de gemeente namelijk één hec tare grond kwijtgeraakt Over de aard en de oorzaak van de fout is nog niets be kend. De gemeente heeft een onderzoek ingesteld, zo is vrij dag bekend gemaakt. Donder dagavond heeft de raad beslo ten de prijzen van de nog uit te geven kavels in het bestem mingsplan met vijftien tot der tig procent te verhogen. i&ywwwwwwvwwtfwwy! MIDDELBURG, 8-10. Sinds maan dag 28 september liggen ter inzage het ontwerp-deelprogramma 1982 en het ontwerp-deelplan sociaal-kultu reel werk 1982-1985. Het deelplan geeft het beleid aan voor de komende jaren en het deel programma is de uitwerking daar van voor een jaar met daarbij de fi nanciële mogelijkheden. In het programma komen aan bod: opbouwwerk 374.000,-; vormings- en ontwikkelingswerk 489.000,-; kunstzinnige vorming f 485.000,-; amateuristische kunstbeoefening 317.000,-; jeugdwerk 780.000,-; sportieve rekreatie 110.000,- en een reservepost, waarvoor nog geen be drag is ingevuld. Zes weken lang is er gelegenheid plan en programma te bekijken. Dit kan in het proviniciehuis, maar ook in de gemeentehuizen in de provin cie. Bezwaren tegen beide stukken kunnen worden ingediend bij provin ciale state. Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg. De termijn van inza ge en indiening van bezwaarschrif ten sluit op 9 november. DEN HAAG, 9-10. Omdat bij het publiek een groeiende behoefte bestaat de gerepareerde schade aan een auto door de ANWB te laten kon- troleren, heeft de ANWB de bestaan de mogelijkheden daartoe uitge breid. De schadekontroles, tot nu toe ver richt door de afdeling expertise mo torvoertuigen, wordt binnenkort on dergebracht bij de zogeheten tech- nostations. Deze hebben een grotere opvangkapaciteit. Een woordvoer der van de ANWB heeft dit vrijdag meegedeeld. De kontrole voorziet in een onder zoek of alle in het expertise rapport overeengekomen reparaties (goed) zijn uitgevoerd. Ook bij twijfel over de kwaliteit van een uitgevoerde re paratie aan de auto kunnen de leden een kontrolerapport aanvragen. Het rapport (kosten 147,50) kan als do- kument dienen bij eventuele Claims, Mocht een garage die aangesloten is bij de Bovac, niettemin weigeren de reparatie alsnog uit te voeren, dan kan de konsument naar de kommis sie voor geschillen van de Bovag stappen. Is de betrokken garage ech ter niet bij de Bovag aangesloten, dan moet de klager zich met het rap port tot de rechter wenden, aldus de woordvoerder. Gas uit hout DEN HAAG, 8-10. Staatsbosbeheer neemt sinds enkele maanden in ons land praktijkproeven met een hout vergasser, ontwikkeld en in op dracht van deze dienst gebouwd door een bedrijf in Twello. Deze onderne ming heeft bij het verwerven van nieuwe kennis en kunde kunnen ver trouwen op haar reeds in de Tweede Wereldoorlog opgedane ervaring bij het toepassen van dit soort appara ten. Met het in gebruik nemen van deze installatie hoopt Staatsbosbeheer een goed werk te hebben gedaan voor het Nederlandse Landschap en voor de ontwikkelingslanden. De totale suikerproduktie van de Gemeenschap in het seizoen '81-'82 raamt de kommissie op 14,3 miljoen ton. Daarbij komt nog 1,3 miljoen ton die ze jaarlijks uit arme landen in Afrika, het Caraïbische gebied en de Stille Oceaan (de ACP-landen) moet importeren. In totaal zal er dus in het komende seizoen 15,6 miljoen ton suiker in de EG beschikbaar zijn. Aangezien de konsumptie geraamd wordt op 9,7 miljoen ton blijft er een overschot van 5,9 miljoen ton. Van dat overschot is 1,8 miljoen ton zo geheten C-suiker, d.w.z. suiker die voor eigen risico van de boer wordt geproduceerd en waarvoor die pro ducenten geen recht hebben op uit- voersubsidies. Akkoord Met de EG-lidstaten is de kommis sie al overeengekomen dat de suiker- exporten verminderd worden. In principe zijn ook de C-suikerprodu- centen akkoord met de expor- trestrikties. Alleen moet nog worden bekeken hoe de 1,3 miljoen ton welke deze producenten bereid zijn in voorraad te houden tot het seizoen 1982-1983, verdeeld dient te worden over de di verse producenten. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND EINDHOVEN. De politie heeft drie Eindhovenaren aangehouden die twaalf inbraken en brandstichtingen hebben bekend. Daardoor ontstond een schade van 1,1 miljoen gulden. In al deze gevallen werkten de mannen in opdracht van derden. Verder pleëgde ze voor eigen rekening nog eens 38 inbraken. Dat leverde hen een buit op van drie ton. DEN HAAG. De. Nederlandse Bank gelooft dat de revaluatie van de gulden een gunstige invloed zal heb ben op de toekomstige ontwikkeling in ons land. De beslissing tot revaluatie moet echter wel worden bestendigd door het ekonomisch en monetair be leid, aldus de bank in het advies aan minister Van der Stee van, financiën. DEN HAAG. Premier Van Agt en minister Van Thijn (binnenlandse zaken) vinden dat de PvdA-fraktie in de Tweede Kamer over zijn bezwa ren heen moeten stappen dat kom- missarissen van de koningin en bur gemeesters door de regring worden benoemd en dus niet kunnen worden gekozen.. De bewindslieden zeggen dit in een nota inzake grondwetsher ziening die vrijdsg aan de Kamers is aangeboden. BUNNIK Op een bijeenkomst van Bierwachten in Bunnik is gebleken, dat iets meer dan de helft van de bier- wachten die voor de C.V. Bierwacht werken, niets voelt voor een loon dienstverhouding en een CAO. Vorige maand hebben bij de industriebond FNV aangesloten bierwachten daar voor akties gevoerd (bezetting van het centraal brouwerijkantoor in Amster dam en stakingen) waarna de direktie van de CV Bierwacht overleg over een CAO heeft toegezegd; SCHIPHOL Het terrein in Klundert waarop brokstukken van de dinsdag neergestorte F-28 van de NLM waren terechtgekomen, is vrijdagmiddag door de rijkspolitie vrijgegeven. De onder zoekers van de Rijksluchtvaartdienst hebben hun werkzaamheden daar be ëindigd. ARNHEM, 8-10. De proef in Gel derland met het giraal of per bank betalen van bekeuringen verloopt suksesvol. De betalingsbereidheid steeg met gemiddeld vijftien procent tot bijna tachtig procent. De kommissie, die de in februari' gestarte proef begeleidt, stuurt bin nenkort haar eerste tussenrapport naar het ministerie van justitie, zo is vrijdag meegedeeld. In dit rapport zal de minister worden geadviseerd het giraal betalen van bekeuringen landelijk in te voeren. Het experiment in Gelderland duur één jaar, maar zal waarschijn lijk definitief worden voortgezet, al dus korpschef J. Osseweijer van de politie in Epe. Osseweijer is lid van genoemde begeleidingskommissie. In Epe is het giraal of per bank beta len van bekeuringen al vele jaren mogelijk. Niet op straat Osseweijer zegt desgevraagd, dat het betalen van bekeuringen op straat aan politieman of kontrole- rend ambtenaar in Gelderland nu vrijwel verdwenen is. Daar willen we uiteindelijk helemaal vanaf, al dus Osseweijer. Op het Gelders platteland worden de meeste bekeuringen thans giraal betaald. In de steden betalen veel overtreders hun boete nog op het po litiebureau. Dit houdt verband met de betere bereikbaarheid van de poli tie in de steden. Franse producenten hebben al toe gezegd 500.000 ton C-suiker in voor raad te willen houden. Cijfers Hoe de situatie op de wereldsuiker markt veranderd is, blijkt uit de vol- gendecijfers: in het zeizoen 1980-1981 bewogen de suikerprijzen op die markt zich tussen de 100 en 200 pro cent van de prijzen in de gemeen schap. Die situatie heeft de Gemeen schap veel geld bespaard omdat er vrijwel geen exportrestituties be hoefden te wórden betaald. Vandaag de dag echter zijn de prijzen op de wereldmarkt teruggevallen tot iets minder dan de helft van die in de Ge meenschap. Flitsen uit het buitenland ROME. De explosie van een bom in een kamer van een hotel in Rome heeft vrijdag een Algerijnse gast het leven gekost. De politie zei dat de man kennelijk bezig was geweest de bom te monteren, die vermoedelijk voor een aanslag had moeten dienen. PARIJS. De plaatsvervangend kommandant van een speciale een heid van de Franse politie, de 34- jarige Paul Barril, is vrijdag in Pa rijs gearresteerd op verdenking van medeplichtigheid aan het smokkelen van wapens voor een extreem-recht se groepering. In verband met de wa pensmokkel werd ook de parfum-fa brikant Leonard aangehouden,' zo hebben de Franse autoriteiten vrij dag meegedeeld. WARSCHAU. De spreekbuis van de Poolse (kommunistische) Verenig de arbeiderspartij heeft vrijdag im pliciet de invloed toegegeven van het vrije vakverbond Solidariteit. CARACAS. Venezolaanse troepen hebben de rust hersteld in de weste lijke stad Merida waar zich twee da gen ongeregeldheden hebben voorge daan na de geweldadige ontruiming van een gekraakt flatgebouw. BOMBAY. Bij ernstige ongeregeld heden in Bombay, de op een na groot ste stad van India, zijn vrijdag zeker één dode en vijf gewonden gevallen, zo hebben de autoriteiten meege deeld. Woede over het gebrek aan water in een deel van de stad, was de aanleiding tot de rellen. CAIRO. Hosni Moebarak, die vol gende week naar alle waarschijnlijk heid Sadat als president zal opvol gen, heeft een hard optreden tegen gewelddadige Islamitische funda mentalisten aangekondigd. KAAPSTAD. De Zuidafjikaanse regering laat het voortaan aan de sportklubs zelf over of zij al dan niet rassenscheiding willen toepassen. DEN HAAG, 9-10. De Eerste Kamer houdt op dinsdag 24 en woensdag 25 no vember de algemene beschouwingen over de rijksbegroting voor volgend jaar. Op dinsdag zijn de senatoren aan het woord. Woensdag antwoordt de re gering en daarop volgt ten debat in tweede termijn. De algemene financiële beschou wingen vinden in de Eerste Kamer LONDEN. Het eerste kongres van plaats op dinsdag 15 en woensdag 16 de nieuwe Engelse SociaalJDemokra- december. tische Partij (SDP) is vrijdag geëin- „De kabelmaatschappijen van Den digd met felle kritiek op het ekono- (P*us Wassenaar en Delft), Rot- misch beleid van premier Margaret terdam en Amsterdam hebben beslo- Thatcher. Roy Jenkins, eens minister ten gebruik te maken van een aanbod van financiën voor Labour en nu een van de NOS om - met speciale van de SDP-leiders, beschuldigde toestemming van c.r.m. trjdens de mevrouw Thatcher van ekonomisch beschouwingen in de Twee- dogmatisme. In zijn slotrede pleitte de u,K.ame/ °P kanalen hij voor een gemengde ekonomie. rechtstreekse televisiebeelden te met privé- en overheidsondememin- brengen. gen. HOT SPRINGS. De topman van de Amerikaanse Citibank, Walter Wriston, verwacht dat de rentetarie ven in de Verenigde Staten volgend jaar sterk zullen dalen. SAN SALVADOR. In de loop van het tegen-offensief, dat de Salvadori- aanse strijdkrachten vorige week in het noorden van het land begonnen zijn tegen de guerrillastrijders, zijn 110 leden van het verzet en 12 solda ten gedood. Dit heeft kolonel Rafael Flores Lima, het hoofd van de Salva- doriaanse strijdkrachten meegedeeld in San Salvador. BERGEN OP ZOOM, 6-10. De voorzitter van de vee houderijkommissie, de heer W. van Veldhuizen, kon op de jongste Z.L.M.-hoofdbestuursvergadering wegens af wezigheid geen toelichting geven op de gang van zaken in deze sektor. Wel was er een kort verslag van de verga dering van de veehouderijkommissie van de Z.L.M. die gehouden is op 11 september jl. Daar zijn ondermeer on derstaande zaken aan de orde gekomen. Naar aanleiding van het door het Landbouw Ekonomisch Instituut op gestelde rapport over de invloed van bestemmingsplan en hinderwet op de ontwikkeling van de intensieve vee houderij, benadrukt de kommissie nog eens dat vooral bij bestem mingsplannen ten aanzien van de veehouderij de vinger aan de pols Tmoet worden gehouden. Overigens 'blijken bestemmingsplannen nauwe lijks remmend te werken. Geautomatiseerd bestand De kommissie acht het een goede zaak te komen tot een gemeenschap pelijke identifikatie en registratie van runderen. De gegevens van alle rundveebedrijven worden in een ge automatiseerd bestand opgenomen. Ook een slachtvee-identifikatie (door middel van merken) wordt door de kommissie positief beoor deeld. Met name in verband met een goede dierziektebestrijding is een ge meenschappelijke regeling van be lang. Gewaakt moet worden tegen een te dure regeling. DEN HAAG, 9-10. De ledenverga dering van de Algemene Nederlandse Vereniging van Reisbureaus (ANVR) heeft vrijdag in Amsterdam besloten dat het garantiefonds van de vereni ging een extra financiële injektie krijgt van vier miljoen gulden. Het garantiefonds geeft reizigers enige financiële zekerheid indien de reisorganisatie, bij wie geboekt is, failliet gaat voordat de reis is ge maakt. Door de vier miljoen extra i,s het fonds in staat een onverhoopte schade van in totaal vijftien miljoen gulden te dekken. De extra bijdrage houdt verband met de gewijzigde marktomstandig heden. Volgens een ANVR-woord- voerder betekenen die gewijzigde marktomstandigheden, dat er van dag de dag meer risico bestaat, dat een reisorganisatie over de kop gaat. DEN HAAG, 9-10. De prijzen zijn van midden augustus tot midden sep tember met 1,1 procent gestegen, zo blijkt uit het prijsindexcijfer voor de gezinskonsumptie Duurder werden vooral kleding, vlees en vleeswaren, schoeisel en elektriciteit. Verder deden zich prijsstijgingen voor bij onder andere benzine, eieren, kosten van zieken huisverzorging en vers fruit. Verse groenten werden goedkoper. Sinds half december vorig jaar zijn de prijzen gestegen met 5,9 procent. Voor het hele jaar wordt een prijsstijging van 7 procent geraamd. Volgens het ministerie van ekono- mische zaken lijkt het tempo van de prijsstijging zich momenteel te stabi liseren. De problematiek van de invoer van graanvervangende produkten werd uitvoerig besproken. De kommissie vindt het van groot belang dat akker bouw en veehouderij met een eensluidend standpunt naar buiten "treden. Hoewel men duidelijk inzièt dat er iets moet gebeuren, wil men een hef fing ten laste van de veehouderij af- wehdén, ómdat dit voorwéle bedrij ven tot füheste gevolgen zal leiden. Men spreekt zich uit voor een stabili satie van de bestaande situatie. Slachten en wegen Aangaande een in te voeren rege ling uniform slachten en wegen van slachtrunderen is de kommissie van mening dat deze billijk en uniform dient te zijn. Onjuist is om de korting uit de oude regeling te kombineren met de verwijdering van bepaalde delen van het geslachte dier uit de nieuwe regeling. In de varkenssektor maakt men momenteel goede prijzen, hetgeen de varkenshouders de mogelijkheid biedt uit de problemen te komen. Ook in de pluimveesektor is de situa tie gunstig, mede dank zij een goed verlopende export. Het sluiten door Engeland van de grens voor Nederlands pluimvee (met als argument gevaar voor vogel pest) heeft tot nog toe niet tot funeste gevolgen geleid. De mestveehouderij kan zich ver heugen in het feit dat door gerechte lijke* uitspraken de hormonenaffaire tot ware proporties is teruggebracht. Het is nu zaak dat degenen die ten onrechte schade hebben ondervon den, zo snel mogelijk een vergoeding ontvangen. In de melkveehouderij kan het jaar 1981 bepaald niet als ongunstig wor den aangemerkt voor de melkpro- duktie. De vooruitzichten voor de zuivelindustrie zijn op korte termijn gezien gunstig, doch op langere ter mijn gezien onzeker, namelijk van wege de vraag vanuit derde wereld landen en het restitutiebeleid vanuit de E.E.G. HILVERSUM, 9-10. Minister Van der Louw van c.r.m. vindt dat op kor te termijn - hij denkt al per 1 april 1982 - de televisie-op de late vrijdag en zaterdagavond anderhalf uur lan ger in de lucht zal moeten zijn om te konkurreren met de piraten. Hij zei dit vrijdagavond in het poli tieke Vara-televisieprogramma „Haagse Bluf". De minister is van mening dat de Nederlandse televisie in het week einde veel te vroeg ophoudt. Als het aan hem ligt wordt de zendtijd op de vrijdag- en de zaterdagavond ver lengd tot een uur of half twee 's nachts. Hij zal over deze zaak op kor te termijn met de betrokkenen - de Omroepraad en de zendgemachtig den - gaan praten. Daarnaast wil de minister ook tele visie in de middaguren voor de vele thuiszitters. In dit laatste is overi gens al voorzien in het meerjaren plan van de NOS, dat per 1 oktober 1982 een uitbreiding met acht uur (twee uur per dag op maandag, dins dag, donderdag en vrijdag) per week inhoudt. WASHINGTON. In verband met de moord op president Sadat-van Egyp te heeft een groep Christelijke, Jood se en Mohammedaanse geleerden vrijdag laten weten dat ze zich ern stig zorgen maakt over de toeneming van het militante fundamentalisme in a lie drie de religies. BRUSSEL. Nieuw overleg over de handelsbetrekkingen tussen Japan en Europa dat donderdag in Brussel gevoerd is, heeft voor de zoveelste maal geen harde resultaten opgele verd Wat biedt de BEELDBUIS? DINSDAG 13 OKTOBER NED. 1: De EO begint het program ma met de kleuterrubriek „D'r kan nog meer bijgevolgd door de afleve ring van de komische en leerzame dierenfilm Kop en staart". De rest van de avond wordt besteed aan een verslag van de EO jongerendag die 10 oktober in de Jaarbeurshallen te Utrecht gehouden werd. De NOS neemt de leiding over en ufel met „Arm en rijk op weg naar de ca tastrofe". De Engelse makers hebben de aanbevelingen van de kommissie Brandt gevolgd en laten zien dat het probleem ligt bij de rijke maar ook bij de arme landen. Het is niet een kwestie van de geldbuidel opentrek ken, maar het komt neer op een men taliteitsverandering in de rijke zo wel de arme landen. Beelden zijn te zien van Bangla Desh, Brazilië, Tan zania, Saoedi Arabiè, Engeland en Amerika. Den Haag vandaag, geeft een samenvatting van de Tweede Ka merdebatten over de regeringsver klaring in de Tweede Kamer. NED. 2: Verschuivingen op de hit lijsten zijn te aanschouwen in Avro's toppop. Hierna wordt hetspelletje, gespeeld „Wie van de drie". Na het. journaal presenteert Mies Bouwman haar nieuwe show en zal praten met bekende en onbekende Nederlan ders. Het wel en wee van de familie Ewing komt weer aan de orde in de aflevering van „Dallas". Wereld nieuws en achtergrondinformatie staat centraal in Avro's televizier en de Toestand in de wereld" van Mr. G. B. J. Hilterman. Tot slot van het Avro-programma. dan nog „Honderd schilderijen". DINSDAG 13 OKTOBER NED. 1:10.00 Schooltelevisie; 13.00 Nieuws voor doven; 14.00 Frysk Tele- bord; 14.30 Schooltelevisie; 18.20 Nieuws voor doven; 18.43 Teleac; 18.58 Nieuws; 19.00 D'r kan nog meer bij; 19.15 Kop en stadrt; 19.30 Jonge rendag '81; 21.37 Journaal; 21.55 Rich world, poor world; 22.45 Den Haag vandaag; 23.40 Nieuws; 23.45 Nieuws voor doven. NED. 2: 18.25 Paspoort; 18.35 Se samstraat; 18.50 Jeugdjournaal; 18.59 Toppop; 19.25 Wie van de drie?; 20.00 Journaal; 20.27 Mies; 21.30 Dallas; 22.15 Televizier magazine; 22.55 De toestand in de wereld; 23.00 Honderd beroemde schilderijen; 23.15 Nieuws. Joop steekt een sigaartje op, dat hij van de man krijgt Ze praten over wat geweest is en wat er nu voor de man tw wachten staat: een nieuwe toekomst De ambtenaar schrijft wat op een brief je en overhandigt dat aan zijn bezoe ker. „Ga hiermee naar het arbeidsbu- rea; daar krijgt u dan naam en adres van een klein bedrijf, dat iemand kan gebruiken voor reparatiewerk en an dere klussen. Ik dacht dat is misschien net iets voor u." Ja, dat lijkt Joop inderdaad. Om te kunnen starten. Want de uitgaanskas is gauw leeg. Met driehonderd gulden doe je tegenwoordig niet veel en al wil Bram de Vrieze voorlopig van geen betalen weten, hij kan niet op de schob berdebonk blijven eten, drinken en slapen. Dat is zijn eer te na. Met een tweede handdruk nemen ze van elkaar afscheid. Joop belooft nog eens aan te wippen om verslag uit te brengen, als het werk hem bevalt Bui ten staat weer een wagen met twee man er in. M'n lijfwacht, denkt Joop Steeman. Ze zijn bovendien gewapend Geeft wel een veilig gevoel, denkt hij met wrange humor, want wat kan me nu nog gebeuren? Het arbeidsbureau heeft waarschijn lijk vaker met dit bijltje gehakt want meneer wordt verzocht een poosje te wachten. Joop bezit zijn ziel in lijd zaamheid en rookt in weerwil van het bordje „verboden te roken". Hij zit er immers alleen. Maar als hij een kwar tier later al zijn antecedenten heeft somd, alsmede zijn voorlopige domi cilie, krijgt hij een kaart en daarmee moet hij maar naar het aangewezen adres gaan. Het blijkt aan het andere eind van de stad te zijn. Gaat er met de tram heen, in zichzelf grinnikend, als hij de kleine, zwarte Volkswagen zietdie de tram blijft volgen. Aan de buitenkant van de stad blijkt een klein timmer- en metsel bedrijf te zijn. De baas is thuis en knikt, als hij de stevige man voor zich ziet staan, die het arbeidsbureau hem ge zonden heeft Eindelijk eens niet zo'n jonge langhaar, die nauwelijks een troffel of zaag in handen heeft gehad, maar een volwassen man. „Hoe oud bent u?" „Vijf en dertig, meneer. En ik kan timmeren zowel als metselen." De baas kijkt hem onderzoekend aan. Misschien eens een schaap met vijf poten? Dat zou geweldig zijn, want er is altijd volop reparatie- en onder- 1 oudswerk te verrichten..„Ga es mee," nodigt hij uit Jaap volgt hem naar de kleine werk plaats, waar iemand op een vandikte- bank bezig is. Er staan meerdere ma chines voor machinale houtbewerking. En een paar werkbanken De man neemt een stuk duims hout en pakt een zaag van het rek, dat hij voor de man houdt „Zaag dat eens in de midden door. Duimstok bij je? Niet? Hier is er een. En potlood. Ga je gang." De sollicitant weet dit is een proef. Die vent lijkt me en het werk is mis- Door HENK VAN HEESWIJK schien ook wel interessant Hij meet dus zo secuur mogelijk het midden af en trekt dan de fijn op timmermans manier. Het stuk hout klemt hij vervol gens in een bankschroef en begint te zagen. Na een paar keer de plank ver steld te hebben, is hij er door. De baas pakt beide stukken hout en legt ze op elkaar. Er is nauwelijks enig verschil te bespeuren. Er is nagenoeg recht ge zaagd. Hij knikt tevredea „Je hebt 't meer gedaan, dat zie ik aL Goedje kunt maandag beginnen. Zeven uur." Joop knikt „Dat kan. Wat verdien ik?" De man noemt een bedrag. Het valt Joop ietwat tegen, maar hij knikt nog maals. „Oké. Maandagmorgen zeven sta ik voor de deur." Ze nemen met een handdruk afscheid. Een dik half uur later is Joop Stee man op het stadhuis. Vraagt naar een ambtenaar van de bijstand en als hij die na veel vyven en zessen te pakken heeft gekregen - het officiële spreek uur van de bijstands-ambtenaar is al voorby - zet hij zijn positie uiteen. „Ik kom uit de lik en heb vandaag een baan gekregeiLttier is naam en adres, dus u kunt het kontroleren, als u maar niet zegt, dat ik uit de bajes kom. Maan dagmorgen moet ik er beginnen, maar ik heb geen gereedschap en ook geen geld. Ik wil een voorschot" „Voorschot?" herhaalt de man, niet- begrijpend. „Ja. Om gereedschap te kopen. Ik kan moeilijk met m'n vingers een draadnagel in het hout slaaa" (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 5