Jeugd ontmoet ouderen tijdens CJV bejaardendag Rode Kruis-kolonnes zien terug op frappant geslaagde oefening 4 België weert nog ruim een maand Nederlandse mosselen Verdronken bij roeitochtje Zes jaar voor dubbele moord In CJV-kamp Renesse Nagebootst ongeluk Voedsel voor Polen STREEKNIEÜWS Koeiemelk besmet door lek in Britse kerncentrale Verf in tunnel GDANSK/WARSCHAU. Van het nieuw gekozen presidium van Soli dariteit maken in grote meerderheid personen deel uit die voorzitter Lech Walesa naar voren had geschoven. 's GRAVENLAND, 11-10. Tijdens een roeitochtje op de Loosdrechtse Plas sen is zondag de 32-jarig heer Krijgs man uit Leusden om het leven geko men. De man was, tegen een waar schuwing van de havenmeester in, met een stalen roeibootje uit jachtha ven ,,De Wijde Blik" vertrokken. In zijn gezelschap waren twee jongens van 10 en 17 jaar oud. Door het nood weer liep het bootje echter vol water. De twee jongens wisten zwemmend de kant te bereiken. Krijgsman ver dronk. Zijn lichaam is maandagmor gen door de rijkspolitie te water uit het water gehaald. RECHTSZAKEN ARNHEM, 10-10. De meervoudige kamer van de kinderrechter in Arn hem heeft de 17-jarige Turkse jongen Yilmaz wegens het doodschieten van twee landgenoten in het Arn hemse Spijkerkwartier veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf. Er was twee weken geleden achter gesloten deuren acht jaar geëist. De kinderrechters achten bewezen dat begin juni de 21-jarige Mehmet Esen en de 27-jarige Yalcin Alp om het leven het gebracht, had 's avonds in het nieuwe gebouw van het vormingswerk voor jonge volwasse nen in Arnhem ruzie gekregen met drie landgenoten, onder wie beide la tere slachtoffers. Later op de avond besloten de in totaal vier Turken in een café in het Spijkerkwartier wat te gaan drinken. O. ging op een gegeven moment broodjes halen en keerde veel later terug met twee andere mannen, allen gewapend met pistolen. Na de schiet partij kon alleen worden aange houden. OOSTENDE/DEN HAAG, 10-10. België zal nog zeker een ruime maand, tot 17 november, geen Neder landse mosselen meer importeren. Het rijksstation voor de zeevisserij in Oostende heeft dit laten weten na dat vergiftigingsverschijnselen zijn vastgesteld bij mosselen uit de Ne derlandse Waddenzee. Ongeveer twee weken geleden openbaarden zich reeds vergifti gingsverschijnselen bij de mosselen door onderzoek van het rijksinsti tuut voor de visserijonderzoek in Ne derland. De lichte vergiftiging bleek het gevolg te zijn van toxinen. Strenge kontrole Het Rijksstation in Oostende heeft het Nederlands centrum voor onder zoek van haar bevindingen ingelicht. Voor 25 jaar OUWERKERK. Het weegtoestel is een dezer geplaatst in de in aanbouw zijnde weegbrug; bij de bietencam pagne kan de apparatuur reeds wor den gebruikt. ELLEMEET. Voor het eerst na en kele jaren werd kermis in de oude stijl gehouden. Aanwezig waren: kin- dercaroussel, schiettent, envelop- pensport, draaibord en enkele kra men met lekkernijen: OUWERKERK. De bouw van de vier woningwetwoningen is aan besteed. Er was één inschrijver voor f 66.000,—. De gunning is aangehou den. ZIJPE. De veerboot Krammeris tengevolge van mist hedenmorgen (Vrijdag) vast komen te zitten, zodat de veerdienst was gestremd. OUWERKERK. Nadat een terrein was geploegd en geëgd is de overtol lige rommel op hopen gereden met de hark en verbrand. De na-egalisatie met de hand is nu aan de gang. Het werk geschiedt door elf man onder toezicht van de Heidemaatschappij. De Nederlandse diensten voeren nu strenge kontrole uit op de mosselen. Het rijksstation raadt overigens ook konsumeren van de eigen Belgi sche mosselen af. Er zijn weliswaar bij deze .exemplaren geen ernstige vergiftigingsverschijnselen ge- konstateerd, maar door de vervui ling van de zee kan men misselijk worden door de dieren te eten, aldus de Belgen. UTRECHT. Een grote meerderheid van de PPR voelt niets voor het voor stel van haar leden Van Huiten en Jurgens om een koers te gaan volgen in het politieke midden. KERKNIEUWS Oud Gereformeerde Gemeente Bruinisse Donderdagavond 15 oktober 19.30 uur ds. C. Smits, Giesendam (dankstond). Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Biggekerke en Melis- kerke: C. van Veelen, kand., Amster dam; te Ried c.a.: A. J. Verbeek, kand., Bergen op Zoom; te 's- Gravenzande (toez.): J. J. C. Dee, Welsrijp en Baijum; te Voorburg (Hoeksteengemeente Ned. Prot. Bond): H. J. Bos, Wognum. Aangenomen de benoeming tot bijstand in het pastoraat te 't Harde: J. van Winterswijk a.s. emeritus pre dikant te Bennebroek. Bedankt voor Rockanje (toez.): D. Heikoop, IJmuiden-West. Nederlands Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Ede: W. J. van de Linde, Heerenveen. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Gouda: J. van Haaren, Amersfoort. Bedankt voor Berkenwoude in kombinatie met Stolwijk en voor Zwijndrecht: R. Boogaard, Leiden; voor Hoogvliet: J. S. van der Net, Utrecht. KERKWERVE. Deze Schouwse plaat van vóór 1914 geeft een goed beeld van de typische behuizing, specima waarvan vele zijn verdwenen. De kinderen op het plaatje'zijn Simon, Lena en Griet Hart, thans respektievelijk 73, 72 en 70 jaar oud. ZIERIKZEE, 9-10. Vrijdagavond half acht werd voor de Rode Kruiskolonne van Zierikzee alarm gegeven. Het betrof een oefening met de volgende strek king: in de buurt van Ouwerkerk, aan de Nw. Noordijkseweg, maakte een vliegtuig een noodlanding. (Dit was al een plan, voordat vorige week écht een vliegtuigongeval plaats had). De noodlanding verliep nogal ruw en 34 perso nen raakten ernstig of minder ernstig gewond. Het doel van deze oefening was be reikt: improvisatie en toch effektie- ve hulpverlening en ten tweede: een samenwerking tussen de kolonnes Haamstede, Bruinisse en Zierikzee was op gang gekomen. (De eerste twee ..leverden" de slachtoffers). Volgende oefeningen zullen zoveel mogelijk gekombineerd worden ge daan, om te zijner tijd te kunnen ko men tot één distriktskolonne Schou- wen-Duiveland. De regisseurs van de oefening o.l.v. de heer M. J. den Haan, verklaarden tevreden te zijn over de opkomst, ze ker omdat niemand van te voren op de hoogte was. Helpers, geholpenen en „toeschou wers" dronken nog een kopje koffie en spraken met elkaar af een re- konstruktie en nagesprek te houden a.s. donderdag 15 oktober a.s. in het gebouw van de Deltadienst aan de Van Veenlaan. Ruim veertig leden van de Rode Kruiskolonne Zierikzee kwamen vrijdaga vond in aktie tijdens een oefening aan de Nieuwe Noorddijkseweg onder Ou werkerk. En bus stelde de kabine van een gestrand vliegtuig voor. Er dienden 34 personen te worden gered. Een belangeloos beschikbaar gestelde bus van de fa. Van Oeveren deed dienst als kabine van het veron gelukte vliegtuig. Hierin, maar ook ver in de omtrek, waren de slachtof fers te vinden. ZIERIKZEE Inbraken Heden - maandagochtend - zijn twee teams van de Rijkspolitiegroep Schouwen-Duiveland uitgerukt. Het afgelopen weekeinde is namelijk in gebroken in de St. Willibrordus- school te Zierikzee en in restaurant „de Blauwe Keet" te Oosterland. Er is nog niets bekend over de omvang van de inbraken. BURG-HAAMSTEDE Ouderavond In de kleuterschool ,,'t Kleuterbos je" wordt donderdag 15 oktober een ouderavond gehouden, dat in het the ma van tekenen staat. Belangrijk agendapunt is het aftreden van voor zitter M. C. Pieterman, die zich niet herkiesbaar stelt. Voor tijd: zie agen da. KERKWERVE Brandje De brandweer van Kerkwerve heeft zondag om 13.45 uur uit moeten rukken voor een in brand staande af wasmachine. Bij aankomst bleek dat familieleden van eigenaar P. B. aan de Verseputseweg het vuur al hadden geblust. De brand ging gepaard met een enorme rookontwikkeling en het eni ge dat de brandweer nog deed was de machine buiten de deur plaatsen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Het zeer slecht weer gaf de oefe ning een realistisch karakter, te meer, omdat de slachtoffers waren geschminkt door de Lotus- vereniging Noord en Midden Zee land, o.l.v. de heer Héyboer. Twintig minuten na het alarm kwamen de eerste kolonneleden in aktie, terwijl men na 30 min. al volop bezig was de gewonden teyerzoxgen in het in aller haast ingerichte noodziekenhuis, dat zijn plaats votfd op:deibófe'rderij v?dn deneer Stoutjfisdijk. Veertig leden Zo, waren ongeveer 40 leden van de kolonne in aktie en kregen te maken met de zware en licht gewonden, pa niekzaaiers, toeschouwers, een dron kelap, modder, storm en vooral veel op te vangen mensen als familieleden en soms erg lastig toeschouwers. Al les verliep volgens de richtlijnen, ter wijl de omstandigheden erg on gunstig waren. Om ongeveer negen uur waren alle gewonden, zodanig verzorgd, dat ze konden worden afgevoerd naar de ziekenhuizen. Gunstige beoordelingen Na afloop verklaarde br. Ten Wol- de, de waarnemend kolonnekom- mandant, dat alles goed en geregeld was opgevangen en verwerkt. Er was bewezen, dat er in noodomstandighe- den goed geïmproviseerd kon wor den. Drs. J. W. F. Loubert sprak, als waarnemend provinciaal komman- dant, zijn waardering uit voor de ge hele oefening en greep nog even terug bij het echte vliegtuigongeluk bij Moerdijk. SCHARENDIJKE Gedeukt weekeinde Automobilist J. v. D. uit Scharen- dijke heeft een gedeukt weekeinde achter de rug. Na zaterdag al een aan rijding te hebben gehad, verleende BRUSSEL, 10-10. De Europese mi nisterraad heeft besloten opnieuw goedkoop voedsel aan Polen te leve ren. De Polen krijgen, tegen de prijs die vijftien procent lager ligt dan de wereldmarktprijs, 275.000 ton brood graan, 25.000 ton gerst, 10.000 ton rijst, 10.000 ton rundvlees, 5.000 ton boter en 30.000 ton citroenen. Het besluit is deze week gevallen, zo heeft de raad vrijdag bekendge maakt. Weliswaar is de raad deze week niet bijeen geweest, maar het besluit is genomen via een schriftelij ke procedure. Het is de bedoeling dat Polen het voedsel nog voor het eind van dit jaar geleverd krijgt. De EG-kommissie in Brussel had voor dit derde voedselpakket dat aan Polen geleverd gaat worden grotere hoeveelheden voorgesteld, namelijk 550.000 ton broodgraan, 50.000 ton gerst, 20.000 ton rijst, 30.000 ton bo ter, 40.000 ton rundvlees, 10.000 ton varkensvlees en 30.000 ton citroenen. Maar de regeringen van de E.G.-lid- staten zullen begin volgend jaar na gaan of ze Polen nog bijkomende voedselhulp kunnen geven. LONDEN, 9-10. Nadat zondaga vond een lek was ontdekt in de kern centrale van, het Engelse Windscale. waardoor koeiemelk in de omgeving licht radió-aktief was besmet, is de kerncentrale 24 uur gesloten ge weest, zo is vrijdag officiéél bekend gemaakt. Vervolgens is de centrale weer normaal in bedrijf gesteld. Er was een zeer geringe hoeveelheid „jo dium 131" ontsnapt, die echter ver beneden de internationale toegesta ne normen is gebleven. In twee boer derijen werd radio-aktief besmette melk aangetroffen, aar het „jodium 131" gehalte was zo laag dat de melk iet vernietigd behoefde te worden. Volgens het ministerie van land bouw is er geen sprake van een ern stig incident. ROTTERDAM, 9-10. Een vrachtwa gen met aanhanger heeft vrijdagmid dag in de Botlektunnel 17 vaten met elk twintig kilo verschillende kleu ren verf verloren. Acht auto's die achter de vrachtwa gen reden kwamen daardoor onder de verf te zitten. Het wegdek en de wanden van de tunnelbuis raakten over een lengte van 500 meter besmeurd. Brandweerlieden en personeel van Rijkswaterstaat zijn drie uur met opruimingswerkzaamheden bezig ge weest. Verkeer dat van de tunnel ge bruik wilde maken werd in die tijd via de Botlekbrug omgeleid. hij zondag op de hoek Dorpsstraat- Platteweg geen voorrang aan mevr. A. E. M.-L. uit Badhannef (W-Dld). Beide auto's raakten beschadigd. RENESSE, 10-10. Vijfentachtig Zierikzeese ouderen bezochten zaterdag het CJV-kamp te Renesse voor de be jaardendag, die werd georganiseerd door de CJV-Samen Verder. Het is inmiddels al voor de negende maal dat de bejaardendag met groot sukses in Renesse wordt gehou den. Door de firma Van Oeveren wer den de bejaarden belangeloos naar het CJV-kamp gebracht waar ze wer den verwelkomd met koffie en een bolus. CJV-voorzitter de heer B. D. Schot vertelde zeer verheugd te zijn zoveel bekende gezichten te zien. Tevens verwelkomde hij de leden van de Ro de Kruiskolonne, die nu al negen maul met veel enthousiasme hun me dewerking verlenen aan deze dag. Spontaan Spreker herinnerde de aanwezigen aan het ontstaan van deze bejaarden- dagen. „In 1972 werd het CJV-kamp te Renesse gerealiseerd en om aan geldmiddelen te komen werden ^er- lotingen, e.d. georganiseerd. De be volking van Zierikzee en in het bij zonder de bejaarden deden aan deze akties mee en hielpen daarmee aan de verwezenlijking van de plannen. Om aan te tonen wat er zoal met hun bijdragen in het kamp werd gedaan werden de bejaarden uitgenodigd het geheel eens te komen bekijken. Uit dit spontaan initiatief zijn deze be- jaardendagen gegroied", aldus Schot. In de loop van de middag moest de CJV-voorzitter, de heer Schot i.v.m. andere verplichtingen het gezelschap verlaten. Voor hij afscheid nam wees hij nog eens op de krappe, onveilige huisvesting waar men in Zierikzee als CJV mee te kampen heeft. Hij dankte de bejaarden voor het feit dat ze de laatste tijd, nu de onvoldoende huisvesting nogal in de publiciteit is geweest, erg met de CJV hebbem meegeleefd. Ook beloofde hij dat er naa? gestreefd zal worden volgend jaar een volledig verzorgde bejaardenreis met de „Vita Pugna" te organiseren. Dia-series De sekretaris van de CJV, de heer A. M. P. v. d. Schelde vertoonde ver volgens dia-series voer de CJV in het algemeeen en over de CJV Zierikzee in het bijzonder. De dia's gaven een goed beeld van de aktiviteiten van het CJV zoals de zomerkampen, spe ciale evenementen en natuurlijk wa ren er ook nog beelden van de afgelo pen bejaardendagen. Na een gezellig borreluurtje pre senteerden de CJV leden een goed verzorgde broodmaaltijd met mosse len, soep en fruit. Het middagpro gramma werd gevuld met to neelstukjes en voordrachten van zo wel bejaarden als de jeugdige CJV- leden. Vooral mevrouw Hudson oogstte veel waardering met haar voor dracht van drie gedichten. Eén van deze gedichten, „Bij ons in het Zeeuwse land" droeg mevrouw Hud son voor in dialekt, uit het hoofd. Mevrouw van Immerzeel, een van de Rode Kruishulpen, droeg een ode aan Zierikzee voor onder de titel „Ik heb mijn hart aan Zierikzee gegeven". Ook erg in de smaak viel een sketch van de 16+ groep van de CJV onder de titel „Wie van de drie". Drie personen beelden de kandidaten uit en beweerden alle drie Mien Pro per, de toiletjuffrouw te zijn. Een pa nel van bejaarden moest zien te ra den wie de echte Mien Proper was. Verder hadden de CJV'ers nog een aardige playbackact in een repertoi re dat geheel was afgestemd op het oudere publiek. RENESSE. Jeugd ontmoet ouderen, tijdens de negende bejaardendag in het C.J.V.-kamp te Renesse. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Tegen vieren werd er nog een keer koffie geschonken en was er verder tijd voor wat samenzang, Namens alle bejaarden dankt'e de heer Hanse in dichtvorm voor de fij ne dag. De heer v. d. Schelde, die na het vertrek van de heer Schot de lei ding had overnomen, dankte zowel de Rodekruishelpsters als de chauf feurs van de bussen, die de bejaarden vervoerden, dankwoorden die hij vergezeld liet gaan met een attentie. Ook dankte hij de bejaarden voor hun enthousiaste aanwezigheid, de voorbereidingskommissie en de men sen die aan deze dag hun medewer king hadden verleend. Na nog een slotlied was het tijd om op te stappen. De bejaarden vertrok ken in twee groepen, omdat door gro te drukte voor Van Oeveren maar één bus kon worden ingezet, dat le verde echter geen enkel probleem op, want het wachten werd gekort met gezellig napraten in het kamphuis. h

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 4