Omroep Zeeland ging voor eerste keer de lucht in C. Verseput zilveren jubilaris bij Cebeco Beter Wonen bouwt huurhuizen in Burgh TMÖMP TROMP STREEKNIEUWS Radio Van den Berge" is nu ook zonnebankcentrum 3 Zeeuwse Culturele Dag 1981 Leuk echt zilveren letterhanger NU f 9,75 p.st. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maand3g 12 oktober 1981 Nr. 22995 Tiyr wi in. n i—hi»i ui' *- n Tr 1 "~J m-^mi 1 KAPPELE, 10-10. Doorgaan op de ingeslagen weg naar de totstandkoming van streekradio in Zeeland, deze re gionale omroep onderbrengen bij de NOS en de financie ring realiseren door verhoging van de omroepbijdragen. Dat waren de belangrijkste konklusies, die zaterdag na afloop van de Zeeuwse Culturele Dag in gemeenschaps centrum „De Vroone" in Kappelle konden worden ge trokken. Die Zeeuwse Culturele Dag 1981 stond geheel in het teken van de streekra dio, waar de Zeeuwse Culturele Raad zich reeds sinds 1966 mee bezighoudt. Zaterdag werd een historisch moment bereikt: 's ochtends tussen negen en tien uur en 's avonds tussen zes en zeven uur werd op de FM-zender Goes de eerste proefuitzending van Omroep Zeeland gegeven. Door de minister vari CRM werd toestemming verleend voor deze proefuitzending het radioprov gramma van Hilversum 3 te onderbreken. Het eerste programma van Omroep Zeeland bestond uit: Zeeuws nieuws, een weerpraatje, reportages over Zeeuwse aangelegenheden, evene menten-agenda, muziek, sport, een quiz, een reportage van dé Culturele Dag en telefonische reakties van luisteraars op deze eerste uitzending. Drs. M. Dijkstra, lid van de Raad van Beheer van de NOS liet zich za terdagochtend vol lof uit over deze proefuitzending. Hij vond het ver standig, dat gekozen was voor pro fessionele ondersteuning. ,,De eerste klap is tenslotte een daalder waard". Verschil De heer Dijkstra maakte in zijn in leiding duidelijk verschil tussen lo kale omroep en regionale radio. Deze laatste moet naar zijn mening een draagvlak van tenminste 100.000 in woners hebben om op professionele basis te werk te kunnen gaan. Hij wees verder op het belang van diver se nieuwskanalen en schreef streek radio in dit verband een belangrijke funktie toe. De NOS-woordvoerder achtte het een onjuiste zaak, als slechts één nieuwsbron een monopo liepositie verwerft. Hij betreurde het dat de diskussie over streekradio zich de laatste jaren heeft toegespitst op de vraag hoe hét gefinancierd moet worden. Drs. Dijkstra bleek duidelijk voorstander die financieringsbron te vinden in verhoging van de omroepbijdragen. In dit verband wees hij op de 10,- verhoging van luister- en kijkgelden, die uitbreiding van de Wereldomroep binnenkort zal vergen. „Zou een ver hoging 10,- voor totstandkoming van alle 23 gewenste streekradiozen- ders dan niet mogelijk zijn?" vroeg hij< zjch af- -»-• - Status Drs. Dijkstra sprak verder over de Advertentie JUWELIER DAM 10 OKTOBER AANBIEDING Alle letters Voor een zaak van vertrouwen juwelier sinds 1897 DAM 10 - Telefoon 2443 Zierikzee status, waar een toekomstige Om roep Zeeland voor zou moeten kie zen. In de huidige situatie kan geko zen worden voor een autonome orga nisatie de zogenaamde 47B-status of voor een organisatie als onderdeel van de NOS, de zogenaamde 47A- status. Als toekomstmuziek zag spre ke een volgende mogelijkheid: een samenwerkingsvorm van alle stree- kradiozenders om de eigen zelfstan digheid te waarborgen, gemakshalve aangeduid als 47C-status. Na deze inleiding werd vervolgens in zeven verschillende groepen gedi- kussieerd over de onderwerpen: be lang en mogelijkheden van streekra dio, het programma van Omroep Zee land, status en organisatie, edukatie- ve aspekten, financiering en vesti gingsplaats. Tijdens de middagbijeenkomst werd door de diskussiegroepen een kort verslag uitgebracht, terwijl de Zeeuwse Culturele Dag werd afge rond met een plenaire diskussie on der leiding van een forum. Over de vraag welke status - auto noom of bij de NOS - de voorkeur verdiende, waren de meningen aan- vangelijk sterk verdeeld. „Geen NOS-pet" „Het is een Zeeuwse aangelegen heid en dat moet het blijven, dus zet geen NOS-pet op", luidde de mening van de 47B-aanhangers. De voorstan ders van 47A-status hamerden vooral op de waarborg van onafhankelijk heid van de redaktie. Gevreesd werd voor mogelijke beïnvloeding door de regionale en lokale overheden als voor een autonome organisatie werd gekozen. Aan het einde van, de mid; dag toen förum'voorzitter J. de Bres, de mening van de aanwezigen vroeg', bleek toch de meerderheid voor aan sluiting bij de NOS te voelen. Als belangrijke funkties voor streekradio werden onderscheiden: het geven van informatie, het bevor deren van de kuituur in de ruimste zin van het woord binnen de regio, het signaleren en begeleiden van ver anderingen en veranderingsproces sen, een edukatieve funktie en een samenbindende funktie. Door diverse diskussiegroepen werd bepleit de informatie zo objek- tief mogelijk te brengen, hetgeen niet wil zeggen, dat een kleurloze omroep zou moeten ontstaan. Kriti sche begeleiding zou bijvoorbeeld in de vorm van een wekelijks kommen- taar kunnen geschieden. Sommigen waren het er verder over eens, dat het edukatieve aspekt zeker in eerste instantie niet te veel benadrukt dient te worden. Gepleit werd verder over lapping met nationale programma's te voorkomen. Eigen gezicht Een enkeling wees verder op het belang van een streekradio met een eigen gezicht: „een omroep, die ko lommen van de provinciale krant're gistreert heeft geen funktie". In dit verband werd ook benadrukt, dat le den van de omroepredaktie geen bin dingen met andere pübliéiteitsorga- nen zouden mogen hebben. Verder werd aandacht besteed aan het gevaar, dat het nieuws uit Midden-Zeeland te veel aandacht zou kunnen krijgen, waardoor Noord- Zeeland en Zeeuwsch-Vlaanderen ge mist zouden worden. De eilanden dichter bij elkaar brengen werd der halve als een belangrijke funktie van streekradio gezien. Vrijwel iedereen was het er over eens, dat een eigen frekwentie de voorkeur zou verdienen boven uit zending via Hilversum 3, waardoor het landelijk programma zou worden weggedrukt. Over het algemeen werd gekozen voor splitsing van de zendtijd van twee uur in een och ten en vroegavondprogramma. In één diskussiegroep werd gepleit voor een speciaal programma onder deel voor jongeren. Verder was men in deze groep van meing, dat pro gramma's over muziek uitsluitend over Zeeuwse groepen en orkesten dienen te gaan, waarbij dan ook de amateurgroepen betrokken dienen te worden. Waar? De vraag „waar moet de studio ko men?" werd uiteraard niet zonder meer beantwoord. De meesten gaven de voorkeur aan Zuid-Beveland1 of Walcheren (Goes of Middelburg?). Nagegaan dient te worden waar de meest gunstige vestigingsvoorwaar den gelden. r. In de plenaire vergadering onder leiding van het forum werden tallóze onderwerpen de Omroep Zeeland aangaande nader uitgediept. Een vraag waar ook vele diskussie groepen zich mee bezig hadden ge houden was: „Hoever moet een regio nale omroep gaan bij het aankondi gen van akties?" Diverse malen werd verwezen naar het optreden van Ra dio STAD Amsterdam tijdens de kra kersrellen aldaar. De lijn werd doorgetrokken naar Zeeland en als voor de hand liggend voorbeeld werd een mogelijke aktie bij de kerncentrale in Borssele aan gedragen. Pasklaar antwoord bleek forumlid J. C. M. Grijpink van de Stichting Regionale Omroep Bra bant te hebben; „Dergelijke akties dienen journalistiek te worden aan- geapakt. Er dien verslag gedaan te worden over het gebeuren en er dient medegedeeld te worden hoe de bestuurders er tegenover staan en om welke redenen. Net doen of dergelij ke akties niet gebeuren, zou voor eeii Regionale Omroep volkomen onjour- nalistiek zijn". Naar aanleiding van deze Zeeuwse Culturele Dag gaat de Culturele Raad zich wederom buigen over alle aspekten van Omroep Zeeland en zal trachten in de novembervergadering een afgerond plan, ter aanbieding aan Provinciale Staten op te stellen. DEN HAAG. Jeugdige werklozen die een uitkering krijgen zouden zich gelijktijdig beschikbaar moeten stel len voor het doen van allerlei werk dat nuttig is voor de gemeenschap. Die stelling zou minister Van der Louw van kuituur, rekreatie en maatschap pelijk werk graag in diskussie gebracht zien. UTRECHT. Het NW Jongeren contact, de beweging van werkende jongeren CNV en het Landelijk Over leg Alternatieve Hulpverlening heb ben minister Van der Louw (crm) in een open brief gevraagd, de verlaging van de RWW-uitkeringen voor jon geren en de wachtperiode voor de RWW ongedaan te maken. ZIERIKZEE Maltarakkers De onlangs verschenen schoolkrant van de Johan Louis de Jongeschool en de Maltarakkers staat in het teken van de kinderboekenweek. Kinderen uit klas zes vertellen over „hun mooiste boek" en verder staan er di verse titels in vermeld van goede kleuterboeken. De kinderen van de klassen 5 en 6 hebben een bedrag van 2.862,— op gehaald met de kinderpostzegelak- tie. De Johan Louis de Jongeschool is momenteel een zogenaamde 6-mans school, maar er kan nog niet met ze kerheid gesteld worden of dit aantal leerkrachten in de toekomst (i.v.m. dalende leerlingenaantal) kan blij- NCVB-bejaardenmiddag Op woensdag 14 oktober wordt in het Hervormd Verenigingsgebouw door de NCVB-afdeling weer een be jaardenmiddag georganiseerd. Voor tijd: zie agenda. BURGHSLUIS Brand in kraan Zateragmiddag ontstond door kortsluiting brand in een schakel kast van een walkraan van de Beton Centrale. Opzichzelf liep de stalen kraan weinig gevaar doch de brand- werkorpsen uit Haamstede en Renes- se blusten de brand. De schakelkast met bedrading enz. werden totaal vernield. Omstreeks 16.00 uur keer den de korpsen weer terug in de gara ges. HAAMSTEDE Rotterdams Jongenskoor Het bekende Rotterdams Jongens koor, dat enkele jaren geleden in de Westhoek grote successen boekte, zal Gouden Cebeco-insigne ■13)jSS 4""0"3V vb 1! ioi jr>ir-> '.*0 1 'i Open huis buurt winkel ZIERIKZEE, 9-10. Eigenlijk bleef geen vierkante me ter ongebruikt in de vernieuwde winkel „Radio van den Berge" in de Zevenhuisstraat. Vrijdag toonden Adrie en dochter Bea v. d. Berge tijdens een geanimeerd open huis het resultaat van de herinrichting, die ongeveer tien da gen in beslag nam. BURGH, 10-10. Nóg deze maand wordt in opdracht van de woningbouwver eniging Beter Wonen begonnen met de bouw van 14 huurwoningen aan de Kakelstraat te Burgh. De ontwerper van de woningen is architektenbureau Leo de Jonge uit Rotterdam. De woningen worden gebouwd door Bouwbedrijf Prince uit Burgh. Deze aannemer voltooide kortgele den de bouw voor Beter Wonen van 20 bejaardenwoningen in Haamstede, Renesse, Noordwelle en Serooskerke. Het bouwplan te Burgh bestaat uit 10 bejaardenwoningen met 2 slaapka- tners en 4 bejaardengeschikte gezins woningen met 3 slaapkamers. Reeds in de jaren van 1956 tot 1965 was „Radio v. d. Berge" in de Zeven huisstraat gevestigd. Na die tijd besloot de ondernemer voor een be drijfspand in het centrum, aan dé Melkmarkt, maar in 1978 koos de heer Van den Berge toch weer voor de buurtwinkel en kocht het betref; fende pand in de Zevenhuisstraat te rug van de familie Koster. Nieuw aspekt De nu doorgevoerde vernieuwing betreft een verdrievoudiging van dé afdeling kleine elektrische materia len voor de doe-het-zelver en een uit breiding van het assortiment met de nieuwste snufjes van de najaars- beurs, zoals eiken- en notenhouten lampen. Een geheel anders aspekt, dat nu aan het bedrijf is toegevoegd vormen echter de drie zonnebanken, die op de bovenverdieping uitnodi gend gereed staan. „We zijn nu het' tweede zonnebankcentrum in Zee land", vertelt de heer Van den Berge niet zonder enige trots. Van het pre dikaat zonnebankcentrum mag men zich overigens bedienen als er meer dan twee zonnebanken staan op- gestèld. De ondernemer maakte zelf in Zuid-Duitsland kennis met deze „bruin-zonder-zon-methode" en vat te het plan op in deze regio ook eens Isolatie De woningen worden van extra Vloer* en.wandisolatie voorzien en van extra dubbelglas. Voor een goede ge luidsisolatie worden de bouwmuren uitgevoerd als ankerloze spouwmuren. De netto maandhuur wordt geraamd op ca. f 425,- voor de bejaardenwoning en ca. f 475,- de gezinswoning. Deze aantrekkelijke huurprijzen werden mede mogelijk door relatief lage grond- kosten. Om de woningen te laten har moniëren met de omgeving worden gebakken dakpannen (keramische) aangebracht ZIERIKZEE. Cebeco-direktie assistent J. v. d. Weele feliciteert jubilaris Cor Verseput en zijn vrouw tijdens de receptie in de Zeeuwsche Herberghe. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE, 9-10. Onderhoudsmonteur C. Verseput kreeg vrijdagmiddag door burgemeester W. den Boer, voorzitter distrikt Schouwen-Duiveland Cebeco Zuid- West de gouden Cebeco speld aangeboden voor zijn 25 jaar trouwe dienst bij dit bedrijf. te experimenteren met een dergelijk centrum. Drie jongedames van de reddings brigade Zierikzee/Duiveland waren vrijdag tijdens het open huis bereid te demonstreren met de zonneban ken. Men mag een half uur van de kunstzon gehieten en dat tien dagen achtereen. Voorgeschreven wordt daarna een maand tussentijd te ne men voor een nieuwe zonnekuur te starten. Schadelijk? Solaria en zonnebanken waren lan ge tijd onderwerp van diskussie: zijn ze wel óf niet schadelijk voor de ge zondheid? De heer Van de Berge ant woordt, dat zijn apparatuur zoge naamde UVA-stralen levert, die niet schadelijk zouden zijn voor de huid volgens een uitslag van een TNO- test. In dit verband wijst hij ook op het goed opvolgen van de voorschrif ten. De bovenverdieping biedt verder nog een assortiment in plafonnières, oftewel lampen en lampjes voor aan het plafond. Heel veel vrieden en be kenden gaven vrijdag blijk van hun belangstelling en talloze bloemstuk ken gaven de vernieuwde winkel een extra feestelijk sfeertje. Drie jongedames van de reddingsbrigade Zietikzee/Duiveland genoten vrij dagtijdens het open.huis van Radio van den Berge van de warme stralen op de zonnebanken. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) In bijzijn van familie en kollega's werd dit jubileum op informele wijze gevierd in de „Zeeuwsche Herber ghe" te Zierikzee. op zaterdag 17 oktober zich opnieuw laten horen in de Ned. Herv. kerk. De toegang is gratis. In de zondagdienst van 18 oktober zal het koor ook me dewerking verlenen. Dirigent is F. Velders met aan het orgel B. d Vroome. De uitvoeringen staan in het teken van het 25-jarig bestaan van het koor en zijn bedoeld als een repetitie voor een binnenkort te hou den groots optreden in De Doelen te Rotterdam. Caravans opengebroken Op de camping „Duinhoeve" is ontdekt dat een 10-tal sta-caravans is opengebroken. Voor zover .bekend zijn radio's en t.v.'s gestolen. Bomen omver De zuidwesterstorm die met wind kracht 9 a 10 in de nacht van vrijdag op zaterdag over de Westhoek raasde heeft betrekkelijk weinig schade aangericht. Er kwamen slechts mel dingen binnen van twee omgewaaide bomen, één aan de Kloosterweg en de andere aan de Torenweg. Gemeente werken-personeel moest in het holst van de nacht het bed uit om de bomen op te ruimen. Reünie Vliegclub Nog in het kader van het dit najaar gevierde 25-jarig bestaan hield de vliegklub Haamstede zaterdag en zondag een reünie van oud-leden. Een dertigtal dames en heren had ge hoor gegeven aan de oproep. Zater dag werden wat vluchtjes gemaakt en des avonds was er een mossel avond in restaurant „Zeelust" te Westenschouwen. Wat die 25 jaar al tot stand heeft gebracht voor de oud leden bleek duidelijk door de aanwe zigheid van enkele KLM-gezagvoer- ders die hier als zweefvlieger begon nen, evenals bestuurders van land- bouwsproeivliegtuigen en andere luchtvaartmensen. Een paar gezelli ge dagen voor de Vliegclub. SCHARENDIJKE Doorgereden De Duitser W. T. R. B. uit Lud- wigshafen reed zaterdag achteruit te gen de auto van J. v. D, uit Scharen- dijke. D. gaf vol gas en ging er van door, doch v. D. volgde de Duitser en kon hem staande houden, waarna de politie de zaak verder regelde. DREISCHOR Opbrenst Zeeuwse Kollekie De Zeeuwse kollekte heeft in Drei- schor een bedrag van 297,80 opge bracht. Gevers en kollektanten wor den dank gebracht voor dit resultaat. OOSTERLAND Nieuw „dealerschap" fa. W. C. Ista Zn. Het gerenommeerd automobielbe drijf van de firma W. C. Ista en Zoon aan de Sint Joostdijk alhier heeft een belangrijke uitbreiding ondergaan. Men heeft namelijk naast de door hen gevoerde automerken van Bri tish Leyland, nu ook het „dealer schap" verworven van Japanse auto's nl. van de Subaru fabriek, een produkt van de Tuji Haevy Industrie Ltd. een koncern, dat in Japan o.m. ook vliegtuigen vervaardigd. De Subaru automobiel is een voor wiel aangedreven wagen en is hier mee de eerste onder de Japanse wa gens. Men kan nu echter ook een Su baru auto kopen met vier aangedre ven wielen waarbij dan de achter wielen in- en uitgeschakeld kunnen worden. Het assortiment bestaat uit vier modern gelijnde modellen en 11 uitvoeringen. De wagens zijn te koop met 1300 cc, 1600 cc en 1800 cc moto ren naar verkiezing, met vier of vijf versnellingen en met voorwielaan- De heer Den Boer herinnerde de aanwezigen eraan dat er sinds de ju bilaris bij Cebeco binnenkwam, 1 ju li 1956, heel wat veranderd is binnen het bedrijf. „De aflevering van land bouwproducten werd gemoderni seerd en ging sneller dan voorheen. De jubilaris heeft deze ontwikkeling nauwkeurig gevolgd". Goede werksfeer Spreker merkte op dat de werk sfeer binnen Cebeco zeer goed bleef, waardoor het personeelsverloop uit ermate gering is. „Onze waardering voor 25 jaar trouwe dienst wil ik on derstrepen met het opspelden van de gouden insigne", aldus de heer Den Boer. Felicitaties kreeg de heer Verseput aangeboden door rayon direkteur D. Mooijaarts die de jubilaris namens de direktie een envelop met inhoud overhandigde. Mevrouw Verseput kreeg bloemen aangeboden. Namens de kollega's sprak G. T. Bakker (op rijm), die tevens een geld-, bedrag aanbood. De receptiè wérd op informele wij ze voortgezet. drijving of inschakelbare achterwie laandrijving. Show Op een door de firma gehouden au toshow op 8, 9 en 10 oktober jl. was de gehele serie Subaru automobielen te bezichtigen in de garage en show room en ook te berijden. Uiteraard werd door velen van deze gelegen heid gebruik gemaakt, om deze nieu we serie, die zoveel mogelijkheden bezit, te bewonderen. Onder het ge not van een kop koffie en een andere konsumptie kon men de serie in ogenshouw nemen terwijl de heer Ista tekst en uitleg gaf betreffende de nieuwe aanwinsten. Uiteraard wa ren op deze show ook de bekende merken van de Leyland automobie len te zien, waaronder de Rover, en Metro-Ital-Princess. Overgens wer den wij in de gelegenheid gesteld de kwaliteit en mogelijkheden van de Subaru wagens aan den lijve te on dervinden door met de inschakelbare vierwielaandrijving door schier on begaanbare gronden te rijden hoogte op en af, en over steenhopen en der gelijke, zulks zonder enige hapering. Bibliotheek Op woensdagavond 14 oktober a.s. begint de bibliotheek van de Ger. Ge meente alhier weer met het uitlenen van boeken in het gebouw bij de kerk aan de Sint Joostdijk, 's avonds van half acht tot half negen. Er is onge veer een honderdtal nieuwe boeken bijgekomen zodat er weer voor elk wat wils is op het gebied van goede lektuur. BRUINISSE Burgerlijke stand Geboren: Adriana C. Stoutjesdijk; Lauren E. Verweij; Martine Boer; Adriaan C. Knop; Berbera L. J. Plandsoen; Thona A. E. Kik. OverledenL. van Doorn, w.v. Pik kaart; G. H. H. Stuij; E. de Keizer, e.v. Schilperoort; B. van Dommele; C. Pankow; J. D. A. van Asten; M. van 't Hof; N. Bal, w.v. van Den Bos; L. Bal; G. A. Krijger; J. Kostense; J. A. Verwijs, e.v. Bal. Gouden huwelijk Verleden week vierden de heer H. C. Jansen (76) en mevrouw J. A. Jansen-Westdorp (71) in huiselijke kring hun 50-jarige huwelijk. Het echtpaar kwam in 1947 naar Bruinis- se waar de heer Jansen administra tieve werkzaamheden verrichtte. De afgelopen 14 jaar, dus voordat hij met pensioen ging, heeft de heer Jan sen bij de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat gewerkt. Het gou den echtpaar, dat één dochter heeft en drie kleinkinderen, kreeg van het gemeentebestuur een fruitmand aan geboden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 3