Ringdijk doorgebaggerd bij Oosterscheldewerken Biologische rijkdom Noordzee blijkt hard mee te vallen VADER KREEG GEEN BOETE VOOR SPIJBELEN VAN DOCHTER Rode Kruis verleende voor 2 miljoen aan hulp Kantongerecht STREEKNIEUWS Bezwaren kollege Bruinisse tegen uitgiftebeleid mossel- en oesterpercelen Luns over pacifisme Weer heroïnedode Twee doden in het verkeer Dochter voor Christina mrjxr: m*ri ttttyt ZIER1KZEE, 8-10. Kantonrechter W. F. van Solinge kan ook wel eens een juridische streep door een zaak zet ten. Donderdagmiddag tijdens het kantongerecht te Zie- rikzee betrof dit een vader S. uit Renesse, die er van be schuldigd werd zijn nog leerplichtige dochter thuis te houden. Na het pleidooi van de verdachte bleek echter dat de zaken waren omgedraaid. Zijn dochter vertikte het eenvoudigweg de schooldeuren binnen te gaan. De kantonrechter kon hem zodoen de niets verwijten, zodat hij werd ontslagen van rechtsvervolging. De dochter, die onderwijs volgt aan de huishoudschool te Zierikzee, was in de periode van 7 april tot 10 juli vele malen niet op school ver schenen. Als reden voor dit spijbelen gaf de dochter op, dat zij haar vader NIEUWERKERK Bazar peuterspeelzaal Het peuterklasje te Nieuwerkerk heeft in augustus een nieuw onderko men gekregen in het gebouw achter de lagere school „De Dobbelsteen", aan de Weststraat. De verhuizing en de inrichting van het gebouw hebben nogal wat gekost en om uit de rode cijfers te komen werd donderdag een bazar/kledingbeurs en verloting ge organiseerd. Vele middenstanders verleenden hieraan hun medewer-' king door het één en ander te schen ken. Voor de kinderen waren er di verse attrakties en evenementen. De dames, werkzaam in de peuterzaal, kunnen terugzien op een zeer sukses- volle dag. Heropening herenkapsalon De herenkapsalon in de Poststraat te Nieuwerkerk, die door omstandig heden een aantal weken was geslo ten, werd verleden week weer ge opend. De nieuwe eigenaar zet da kapsa lon voort onder de naam „Adriaan". Aan de voor-avond van de opening was er een „open huis" voor be langstellenden. De zaak was rijk ver sierd met prachtige bloemstukken en planten. Van zowel het Nieuwer- kerkse publiek, als van het zakenle ven, was de toeloop en het meeleven groot. De nieuwe eigenaar, A. van As, verkoopt in zijn kapsalon tevens ta bakartikelen en parfums. OOSTERLAND Gekombineerde ouderavond kleuter- en lager onderwijs Als een voorproefje op de toe komstige samenvoeging kleuter/ lageronderwijs, wordt dinsdag 13 ok tober een gezamenlijke ouderavond in de gemeenschapsruimte van de kleuterschool aan de Abeelstraat ge houden. Zowel voor kleuter als lage ronderwijs moet een nieuw bestuur gekozen worden. Verder zal een dia serie vertoond worden met als titel: „De rol van de ouderkommissie". De dia-serie over de positie en de moge-' lijkheden van de ouderkommissie in het kleuter- en lageronderwijs. Daar na zullen groepsgesprekken volgen over dit thema. Voor tijd: zie agenda. Kollekte geestelijk gehandikapten In de week van 12 t/m 17 oktober a.s. zal in Oosterland de Nationale kollekte gehouden worden ten bate van de Geestelijk gehandikapten. Gezien hét grote nu van deze inzame ling, (er gaat 45% van de netto-kol- iekte-opbrengst in het kollekte- rayon ten behoeve van de plaatselij ke afdelingen van de ouderverenigin gen en sociaal-pedagogische diensten. (Maatschappelijk werk)be ven wij deze kollekte ten zeerste aan. Kinderpostzegelaktie Leerlingen van de vijfde en zesde klas van de openbare lagere school hebben weer heel wat kaarten en postzegels verkocht tijdens de natio-. nale kinderpostzegelaktie. Er werd voor 2.574,— opgehaald. Hier past een dankwoord aan gevers/geef sters, aan onderwijzend personeel maar ook aan de leerlingen voor de getoonde ijver, waardoor dit mooie resultaat bereikt kon worden. In memöriam Kornelis van der Have D.z. Op de leeftijd van ruim 86 jaar overleed te Zierikzee in het Rode Kruisziekenhuis, waar hij enige tijd werd verpleegd, de heer Kornelis van der Have D.z. De heer Van der Have was een ge boren en getogen Oosterlander, en een bekende persoonlijkheid in het dorp. Hij fungeerde namelijk tal van jaren als dorpsomroeper. Volgens de geneologie van het geslacht Van der Have, waarin de overledene met zijn familie voorkomt staat in het num mer van 27 oktober 1970: De heer Kornelis van der Have: „klein land bouwer in ruste is thans 75 jaar, en gedurende 35 jaren dorpsomroeper in Oosterland". Met zijn afscheid destijds als omroeper ging deze be zigheid, als zovele oude beroepen, te niet. De heer Van der Have was gebo ren op 26 juni 1895. De teraardebestelling zal plaats vinden te Oosterland op zaterdag 10 oktober a.s. na een rouwdienst in de aula van „In 't Opper". thuis moest helpen. Ook zou de vader diverse keren hebben opgebeld om te vragen of zijn dochter naar huis kon komen. Dit bleek achteraf niet juist te zijn. Vriendjes hadden de stem van haar vader geïmmiteerd. Voor de schooldeur Om er zeker van te zijn dat de doch ter naar school ging, heeft de vader haar weken lang voor de deur van de school afgezet. Zodra de wagen uit het zicht was verliet de jonge dame echter weer de school. „Ik heb echt mijn best gedaan haar goed op te voeden. Instellingen heb ik om hulp gevraagd, maar het mocht allemaal niet helpen", aldus de ver dachte. Officier J. Marion eiste f 150,— voorwaardelijk met een proeftijd van 1 jaar, met de mededeling dat de ze dreiging de dochter ervan kan weerhouden alsnog te spijbelen. De kantonrechter kon echter geen ver wijtbaar feit vinden. „De vader heeft getracht de zaak op te lossen. Vader en dochter zijn inmiddels overéén ge komen dat de dochter haar opleiding in een internaat zal volgen." De rech ter sprak hem vrij van rechtsvervol ging. Geen voorrang- De heer S. uit Oosterland kreeg van de kantonrechter, konform de eis van de officier een boete opgelegd van f 120,— voor een verkeersover treding. S. had als automobilist geen voorrang gegeven aan een bromfiet ser, waardoor een ongeluk ontstond. BRUINISSE Reünie Op zaterdag 24 oktober a.s. zal in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw een reünie worden gehouden van deelnemers aan de laatste Moezel- reis, die door Ds. Teekens in au gustus jl. werd gehouden. Ds. Tee kens, die voordat hij predikant was, nogal aktief was als reisleider, hoopt in het voorjaar van 1982 onder zijn leiding een reis naar Israël te organi seren, waarvoor men zich nu reeds kan opgeven. MIDDELBURG Bevordering tot officier Adjudant G. J. Helmendag te Mid delburg is bij Koninklijk Besluit met ingang van 1 oktober 1981 benoemd tot officier le klasse van de Rijkspo litie, in funktie van officier bijzonde re zaken. De nieuwe kapitein is in 1957 in Bruinisse zijn loopbaan bij de rijkspolitie begonnen en is met een onderbreking van enkele jaren tot 1971 als wachtmeester werkzaam ge weest. Sinds 1976 is de heer Helmen dag werkzaam bij de staf van het dis- trikt van de Rijkspolitie te Middel burg. BRUINISSE, 9-10. Burgemeester en wethouders van Bruinisse hebben in een brief hun bezwaren geuit tegen de zienswijze met betrekking tot de nieu we uitgifte van percelen in de Oosterschelde. In deze brief, gericht aan het kollege van gedeputeerde staten van Zeeland, spreekt het kollege zijn te leurstelling uit over de gang van zaken. „Er wordt wel erg lichtvaardig om gesprongen met de belangen van de grote vloot van mosselkwekers, vooral ook, omdat de mosselkultures een niet te onderschatten plaats van betekenis innemen in het gehele Zeeuwse bedrijfsgebeuren", aldus het kollege. DEN HAAG, 8-10. Het Nederlandse Rode Kruis heeft in het derde kwartaal voor bijna 2 miljoen gulden hulp verleend aan buitenlandse slachtoffers. Daarmee is het totaalbedrag vanaf het begin van dit jaar op 9 miljoen geko- Zo werd in de afgelopen drie maan den voor ruim een kwart miljoen hulp verstrekt aan slachtoffers van aardbevingen in China en Iran dat WERKEILAND „NEELTJE JANS". Deze foto's tonen de opeenvolgende fases bij het doorbaggeren van een gedeelte van de ringdijk om bouwput I bij de Oosterscheldewerken (zie ook pagina I). Op de bovenste foto de zandzuiger de Eendracht", die weer ruim twee meter naar voren schuift, geass- sisteerd door het anker behandeling s- vaartuig „Joker", dat helpt de zand zuiger vast op zijn plaats te leggen. De middelste foto toont de bulldozer, die in korte tijd met een paar enorme happen een geul aan de oppervlakte van de dijk groef. Het water uit de bouwput drong meteen al in de geul. Als een kleine waterval (onderste fo to) loopt het water uit de bouwput de Oosterschelde in, precies volgens plan. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode) zelfs door twee aardbevingen werd getroffen. De hulpgoederen beston den uit kleding, medicaifienten en tenten. Daarnaast ontvingen Jorda nië 50.000,— voor de bestrijding van de cholera-epidemie en Somalië bijna 200.000,— aan noodbiscuits in verband met de heersende hongersi- tuatie. Er ging ook ruim een kwart miljoen gulden aan hulp naar China, Maleisië en de Philippijnen voor de medische verzorging van bootvluch telingen, waarvan zich er nog altijd vijftigduizend in kampen bevinden. Polen De noodsituatie in Polen blijft een punt van zorg voor het Nederlandse Rode Kruis. Naast medicijnen en vi taminetabletten werden ook op grote schaal babyvoeding, melkpoeder en ander hoogwaardig voedsel ver strekt tot een bedrag van ruim een half miljoen gulden. De voedselhulp was vooral gericht op kwetsbare be volkingsgroepen als bejaarden en kinderen. Een bedrag van 75.000,— werd be schikbaar gesteld voor de slachtof fers van de konfliktSituatie in Ango la, terwijl voor 50.000,— aan medi sche zorg en voeding wérd gegeven aan de noodlijdende Indiaanse bevol king in het noorden van Nicaragua. Ook werd voor ruim een half mil joen bijgedragen aan ontwikkeling van nationale Rode Kruisverenigin gen in Kenya en Oeganda, waardoor de Rode Kruisverenigingen beter in staat worden gesteld om in eigen land de zo noodzakelijke Rode Kruistaken uit te voeren. Tenslotte ontving het Rode Kruis in Suriname voor bijna 15.000,— aan verbandmateriaal en bloed. BRUSSEL, 8-10. Navo-sekretaris- generaal, mr. Joseph Luns, is veront rust over een sterk groeiend pasci- fisme in Europa. Tijdens het bezoek van de Westduiste bondspresident, Karl Carstens, donderdag aan de NA VO in Brussel zei Luns: „vooral in de Bondsrepubliek, maar ook in andere landen van het bondgenootschap is er een jongere generatie die steeds meer twijfelt aan de noodzaak van defensie. Zij zien niet in dat een even wicht in machtsverhoudingen de vre de ten goede komt. Wat dat betreft is het onze taak om de nodige middelen te kreëren voor een politieke opvoe ding via openhartige en eerlijke in formatie". De Westduitse bondspresident be nadrukte dat een eenzijdige ontwa pening geen goede manier is om de vrede te bewaren. STRAATSBURG. De raadgevende vergadering van de Raad van Euro pa, een samenwerkingsorgaan van 21 demokratische Westeuropese landen, heeft donderdag een aanbeveling aangenomen van de Nederlandse so cialist Joop Voogd om de vaste prijs voor boeken niet los te laten. Visserijvereniging Dat er, zoals door leden van G.S. en leden van de Stuurgroep Ooster schelde beweerd wordt, geen be langstelling aanwezig zou zijn voor de uitgifte van oesterpercelen maar ook voor mosselpercelen, wordt ook door de plaatselijk visserijvereni ging betreurd en weerlegd. De grieven richten zich met name tegen het feit, dat gesteld werd dat overleg heeft plaatsgevonden met het visserijbedrijfsleven. De mossel- kwekers zijn evenwel in het geheel niet gehoord. „De mosselkwekers van Bruinisse zijn in de eerste plaats door de afslui ting van de Grevelingen zwaar gedu peerd", aldus het kollege. „Zij zijn niet - zoals de oesterkwekers - in de gelegenheid gesteld aan te geven waar men, naar hun inzicht, met ge rede kansen op sukses, nu al zou kun nen beginnen met het kweken van mosselen op nieuwe Oosterschelde- percelen. De door G.S. en Stuurgroep Oosterschelde getrokken konklusies kunnen dan ook niet gelden voor de mosselsektor". Nieuw overleg Het kollege van Bruinisse verzoekt dan ook dringend het ingenomen standpunt op te schorten en eerst in overleg te treden met onder meer de besturen van mosselkwekersvereni- gingen, aldus besluit b. en w. GRONINGEN, 8-10. De rijkspolitie Groningen heeft de identiteit van de jongeman die woensdagavond dood in de trein Groningen-Leeuwarden werd aangetroffen, vastgesteld Het is de 21- jarige C. H. R. Pasma uit Bolsward. De jongeman die vermoedelijk in Gronin gen in de trein was gestapt, werd door de conducteur levenloos aangetroffen in het toilet Volgens de rijkspolitie is hij vermoe delijk aan een te grote dosis heroine overleden. NEDERWEERT, 8-10. De 38-jarige C. de Graaf uit Weert en de 22-jarige W. Gielen (vermoedelijk ook uit Weert) zijn donderdagavond laat door een verkeersongeluk bij Neder- weert om het leven gekomen. De au to waarin zij zaten reed op de Rijksweg-Zuid tussen Weert en Ne- derweert door onbekende oorzaak achterop een aanhanger van een traktor, aldus de rijkspolitie vrijdag morgen. UTRECHT, 8-10. Prinses Christina heeft donderdagavond om 21.09 uur in het Academisch ziekenhuis in Utrecht het leven geschonken aan een dochter. De baby woog bij de ge boorte 3,240 gram en is vijftig centi meter lang. De toestand van moeder en dochter is uitstekend. Het parti- kulier sekretariaat van prinses Juli ana heeft dit meegedeeld. De dochter van prinses Christina is het derde kind van Maria Christina prinses der Nederlanden en Jorge Guillermo. Uit dit huwelijk zijn twee zoons geboren, Bernardo Fede- rico Tomas (4 jaar) en Nicolas Daniël Maricio Guillermo (2 jaar). De donderdagavond geboren Oranjetelg is het veertiende kleinkind van prin ses Juliana en prins Bernard. Het is de derde kleindochter. DEN HAAG, 8-10. De biologische rijkdom van de Noordzee is groter dam men had gedacht. Uit een onderzoek van het Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee (NIOZ) en het Rijksmuseum voor Natuurlijke Historie naar de Bodefauna van de Zuidelijke Noordzee is gebleken dat zich op het Nederlandse continentale plat behalve bijzondere soorten ook uitgestrekte gebieden bevinden met een bodemleven dat in rijkdom bijna even groot is als dat van de Waddenzee. nMwBBiNMi Deze gebieden bevinden zich onge veer honderd kilometer ten noorden van de Waddeneilanden en zijn vol gens de onderzoekers vermoedelijk van grote betekenis voor de visserij. Tijdens het onderzoek werden twee nieuwe krabbensoorten in dit deel van de Noordzee ontdekt Hieruit blijkt volgens de onderzoekers dat men nog veel te weinig weet van het leven in de Noordzee. Meer kennis Juist in verband met de vele, nog steeds toenemende menselijke aktivf- teiten in dit gebied acht het NIOZ een grondige kennis van het leven in de Noordzee dringend noodzakelijk. Het instituut gaat deze en endere vondsten onderzoeken om onder an dere een verklaring te vinden voor de biologische rijkdom. Men vraagt zich onder meer af hoe het mogelijk is dat deze rijkdom nog niet is aangetast, omdat de Noordzee de drukst bevaren en ge-exploiteerde zee ter wereld is.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 4