Speciale aandacht voor ons dagelijks brood Zilveren jubileum bij Veer- en Bootdiensten van Z.W.N. Bakkerijmogelijkheden op presentatieschip Bakkers bakken ze bruin Stimulerende belangstelling voor schilderkursus Noordgouwe STREEKNIEUWS Dag van het brood" In „De Val" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE vrijdag s oktober mi Nr. mm "tMiniTiniiim—urnnnirilr— n i urn i 3 ZIERIKZEE, 8-10. Donderdag (gisteren) was de Dag van het brood. Een dag, dat volksvoedsel nummer één een beetje extra belangstelling kreeg, en met het brood de bakkers. Sommige bakkerijen zetten hun deuren wa genwijd open, om de konsument in de gelegenheid te stellen het fabrikage-proces op de voet te volgen. Dat er veel meer aan vast zit dan op het eerste oog zichtbaar is, is duidelijk. Eén van de bakkerijen met open deuren was de BB-bakkerij aan de Sint Do- musstraat, onderdeeld van het Zeelandia-koncern. Bedrijfsleider G. Droppers zwaait daar de scepter en ontving met groot genoegen de klanten nu eens in de bakkerij. Waarom? Droppers: „Om een foute indruk weg te nemen, die men nog al tijd van een baickerijheëfïl Een vöór- beeld: als er 's middags om drie uur geen brood meer is, hoor je wel: dan maak je het toch even. Dat komt om dat men geen idee heeft wat er alle maal komt kijken om van een zak meel brood te maken. En dat kan op een dag als vandaag door iedereen hier ter plekke gezien worden". Vroeg uit bed Ze waren er voor deze dag extra vroeg hun bed voor uit gekomen, de BB-bakkers. Normaal begint de da gelijkse arbeid om 05.00 uur, dit keer om 4.00 uur. Een tijdstip dat de kon sument heleméél nog niet aan brood denkt! Een brood heeft ongeveer vier uur nodig om van meel brood te worden. Op deze weg ondergaat het meel di verse behandelingen. Eerst deeg ma ken, met behulp van een kneedma chine. Na een rust (rijs-tijd) wordt het deeg volautomatisch afgewogen in stukken van omstredeks 900 gram. De stukken deeg gaan via een bandje naar een opbol-machine, die er ronde bollen van maakt, die weer in een bollen-rijskast verdwijnen. Hier blij ven de bollen ongeveer een half uur, waarna (ook automatisch) het zoge naamde opmaken gebeurt: het deeg krijg de vorm zoals het later uit de oven komt, alleen moet het eerst (weer) rijzen. Dat gebeurt in de na rij skast. Klima-kast De BB-bakkerij heeft pas een nieu we narijskast in gebruik genomen, die samen met de nieuwe oven het hart van de bakkerij vormt. Een en ander werd geplaatst door de firma Becker uit Roermond, die op dit ge bied een faam heeft opgebouwd. In de narijs-kast (ook wel klima-kast) heerst een voor het brooddeeg ideaal klimaatongeveei°30T,G'-êh%éh Vóch^ tigheid van 85%. Als het deeg vol doende gerezen is, gaat het in de oven, die dan een temperatuur heeft van om en nabij de 250° C. Een klein halfuurtje later is het gaar en ge schikt voor de winkel. Tijdens de open dag nog gebeurde het, dat de klanten het warme brood, zo uit de oven kochten. Versers kan het niet, en dat is dan ook de kracht van de „warme bakker". Volgens Droppers kwam de klan- tenstroom, die ook een kijkje in de bakkerij kwam nemen, traag op, gang. Maar toch, zo omstreeks 11.00 uur, was het een drukte van belang.^ Overwegend vrouwen (die doen nu eenmaal het meest de inkopen) maar ook mannen keken vol belangstel ling naar het edele ambacht. Al die mensen zagen Droppers (voor deze gelegenheid ovenist) de oven leeg halen die vol zat met geurig brood. Ze zagen ook, hoe de bakker dat mooie glansje op het brood brengt: gewoon met een beetje water. Energie-besparing Een speciale oven is er voor het vloer-brood, met vier bak-lagen. In de grote (nieuwe) oven zijn drie ba- klagen. Deze oven wordt met gas gestookt, dat water verhit dat via een ring-pijp-systeem door de oven loopt. Het nieuwtje is, dat ook de bakker meedoet aan energiebespa ring, want dit nieuwe type oven is een voorbeeld van energiebesparing onder meer door toepassing van veel isolatiemateriaal. Overigens wordt niet alleen met hitte gewerkt in de bakkerij: ook een flinke diepvries (met zeven deuren) behoort tot de inventaris. NOORDGOUWE, 8-10. De schilderskursus, die door de landschapschilder Ad Zuiderent in de Stern kantine gegeven word, is enthousiast ontvangen. Hoewel het aanvankelijk alleen de bedoeling was, deze hobby-kursus als vakantie arrangement te organi seren, was de belangstelling voor dit gebeuren zo groot dat Ad Zuiderent besloten heeft enkele dagen per week voor deze kursus te reserveren. Ver deeld over een aantal groepen zijn tientallen Schouwen-Duivelanders al druk bezig geweest met het beoefe nen van diverse schildertechnieken en het opzetten van een eigen schilde rij. Kennismakingsles Door de regelmatige aanvragen om inlichtingen en uit de, met de aanvra gers gevoerde gesprekken, hebben de organisatoren kunnen bemerken dat velen geïnteresseerd zijn in deze hob by, maar zichzelf graag eerst zouden willen overtuigen of zij met de kwast overweg kunnen. Om aan deze wen sen tegemoet te komen is het moge lijk vrijblijvend een les mee te ma ken of de speciale kennismakingsles bij te wonen. dia-presentatie Op deze speciale lesavond zal men op een gezellige, informatieve ma nier kennis kunnen maken met schil der-hobby. Door middel van o.a. een dia-presentatie kan men zien hoe een schilderij vordert vanaf hef moment dat het linnen om het raamwerk gespannen wordt, tot aan het mo ment dat het schilderij glorieus aart de wand gehangen kan woren. Daar naast zal men,, door wat prakfiöche oefeningen zichzelf kunnèn overtui gen wat voor een fantastische vrije: tijds besteding schilderen is en echt niet zo moeilijk als men vaak denkt.; Voor informatie kunnen geïnteres seerden kontakt opnemen met de Stern, Noordgouwe. ZIERIKZEE. De BB-bakkers hadden ook een kleine tentoonstelling inge richt met een groot assortiment (da gelijks) brood, die veel belangstel ling trok. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Haamstede In Haamstede bracht Bakker A. Hogenaar wegens de Dag van het Brood, een bezoek aan scholen. De kinderen van de kleuterschool „ït Kleuterbosje", de lagere school „De Kirreweie" en de christelijke lagere school „Onder de Wieken" kregen al lemaal eep krentebol, vlaggetjes ërt kleurplaten. Het onderwijzend pei> soneel mocht een oogstbrood in ont vangst nemen. Ook in Nieuwerkerk bedacht de plaatselijke bakker H. ten Hove, de schooljeugd. De beide kleuterscholen en -de lagere school- kcegen bezoek van de bakker, die alle leerlingen'^ een krërtte&óf -trakteerde. alle klanten kregen deze dag een krente1 bol, die ér best „in ging". ZIERIKZEE Bezoek MS Prins Willem Alexander Op woensdag 14 oktober zal het be kende hospitaalschip ms Prins Wil lem Alexander aan het guitje afme ren. Ditmaal zijn er bewoners aan boord uit het Verpleeghuis Neerwol- de in Groningen. Neerwolde is één van de Verpleeghuizen van de Prof. Heijmansstichting. De afstand Groningen-Zierikzee wordt in drie dagen gevaren met als tussenliggende overnachtingshavens Urk en Schoonhoven. Voor de avonduren heeft het Rode Kruis van Zierikzee een programma kunnen samenstellen, mogelijk ge maakt door de medewerking van en kele verenigingen. Het Dameskoor uit Brouwersha ven onder leiding van de heer P. Pan- nekoek zal zingen en de Muziekvere niging „Con Amore" uit Noordgou we onder leiding van de heer D. Vier gever zal musiceren. Het echtpaar Hage-Speelman en mevrouw J. A. Joppe-de Bloeme zullen in Schouw.se klederdracht verschijnen met corsa ges voor de patiënten en het Rode Kruis zal een attentie aanbieden. Gezinsdïenst Eerder hier is al melding gemaakt van een zondag 11 oktober te houden speciale kerkdienst, georganiseerd door de I.W.Z. (Interkerkelijke Werk-, groep Zierikzee). Het betreft hier een gezipsdienst, die gehouden wordt in de R.K.-kerk. Thema van de dienst - hi§r vermeld, als aanvulling op eer dere informatie - is: „Trouw in het gezin". De dienst vindt plaats in de R.K.-kerk (17.00 uur). Aanrijding Op de hoek. vén de Julianaweg en het Groe'né Weegje botsten donderdagochtend twee achter el kaar rijdende auto's. T. de J.' uit Dirksland wilde* linksaf slaan, maar werd op dat moment juist gepasseerd door H. W. v. d. H. uit Nieuwegein. Het gevolg, was een aanrijding, waar bij beide voertuigen aan de zijkant schade opliep^, zierikzee/ NOORDGOUWE Nutsspaarbarik ujooy De Nutsspaarbank-dixektie deelt mede, dat per" 1 rtovetnber a.S'. net aantal standplaatsen van het rijdêfrd bijkantoor wó'r'dt uitgebreid metrum en wel te Noordgouwe, waar hetT&m- tbor standplaats kiest aan de pr. Wortmanstraat. Ih vérband met déze nieuwigheid, lanceert de bank een premie-regeling voor nieuwe spaar ders, geldend tot 31 december 1981. KERKWERVE T Aanrijding op de Zandweg V' Op de smalle Zandweg in Kerkwer- ve gebeurde donderdagavond even na tien uur een aanrijding tussen een vrachtwagen, bestuurd door W. B. uit Kerkwerve en een busje, met J. R. uit Kerkwerve aan het stuur. De au to's reden elkaar tegemoet en werden beide beschadigd. OOLTGENSPLAAT/ SCHARENDIJKE Motorsleepboot „Volharding II" is in vijf weken tijd bij scheepswerf „De Plaete" te Ooltgensplaat sukses- vol verbouwd. Het schip werd voor zien van een dekhut, stuurhut, stuur- machine, automatische piloot, twee sailers marifoons en een hulpset. Na een geslaagde proefvaart is de sleep boot te werk gesteld in Bornholm, Denemarken, voor Tejnhaven kon- sortium. Scharendijke is de thuisha ven voor de „Volharding II". NIEUWERKERK Nationale kollekte geestelijk gehandlkapten In de week van 12 tot 17 oktober wordt in Nieuwerkerk de nationale kollekte voor geestelijk gehandikap- ten, huis aan huis, gehouden. In een folder, die reeds werd verspreid, wordt duidelijk uiteengezet op wel ke wijze de gezamenlijke gelden wordt gebruikt en verdeeld. Prov. Kommissie Ekonomische Zaken MIDDELBURG, 8-10. De kommis sie voor ekonomische zaken verga dert maandag 12 oktober om 16.30 uur. Aan de orde komen de agenda's voor de vergaderingen van de raden van bestuur van de havenschappen Vlissingen en Terneuzen en het jaar verslag van de NV Haven van Vlis singen over 1980. Verder wordt er gesproken over een subsidie van 260.000,— voor de verbouwing van het kantoor van het Ekonomisch Technologisch Instituut. De kommissie voor onderwijs en kuituur komt dezelfde dag bijeen om 19.30 uur. Besproken worden de sub sidiëring van de Zeeuwse vrouwen raad 1982 voor een bedrag van 110.345,en de vaststelling van het deelplan sociaal kultureel werk 1982- 1985. Verder staan op de agenda het programma sociaal kultureelwerk 1982. ZIERIKZEE. Zeventien kilo suikerklontjes waren er nodig om de juist ver bouwde entree van „Zeelandia" na te bouwen. Een kunstwerk, dat te pronk staat in het showschip „Zeelandia-Ahoy". (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) (Vervolg van pagina 1) produkten, technische mogelijkhe den en distriburitekanalen van deze bakkerijgrondstoffenfabrikant in Zierikzee. Belangwekkende bedrijfskundige beelden worden afgewisseld met leu ke tafereeltjes van het oude ambach telijke broodbakken, van heden daagse bakkerswinkels en uiteraard nog enkele mooie flitsen van Zierik zee. Etalages Op het schip zijn verder enkele dis plays ingericht, bedoeld om de bak kers ideeën aan de hand te doen hoe ze hun etalages kunnen inrichten. Er wordt een aantal meesterlijke brood bouwwerken getoond. Aparte ver melding verdient verder ook de van suikerklontjes gemaakte Zeelandia- entrée. Dit kunstwerk vroeg 90 ma nuren en 17 kilo suikerklontjes. Een aparte hoek is tenslotte ingericht voor Zela-techniek, oftewel de speci ale apparatuur voor het insmeren van bakblikken en bakvormen. Op het bovendek van Tiet schip werd een gezellig café ingericht, waar de Zeelandiavertegenwoordi- gers hun gasten op geanimeerde wij ze kunnen ontvangen. In een begeleidend artikel in het vakblad „Bakkerswereld" werd ver meld, dat vrouwen hun ega-bakker maar moesten vergezellen naar „Zeelandia-Ahoy", omdat voor hen ook wat aardigs te beleven zou zijn. Moet je daar nou uit opmaken, dat vrouwen per definitie nooit geïnte- resserde vakmensen kunnen zijn? „Nee, dat is een onjuiste interpreta tie", vindt de heer Doeleman: „er werken heel wat vrouwen in de bak kersbranche en vooral de laatste tijd ervaar ik, dat ze zich ook steeds meer voor het technische gedeelte van het bedrijf gaan interesseren". „Zeelandia-Ahoy" is in werkelijk heid het m.s. „Eureka" uit Deventer. Met deze boot - 50 m lang en 8 m breed - worden korte of wat langere vakantietrips gemaakt. Kapitein aan boord is de heer G. Scheerss. Ook van gemeentewege werd in Zierikzee belangstelling getoond, in de persoon van wethouder L. J. van Gastel, die het kollege vertegen woordigde. ZIERIKZEE, 8-10. Eén van de laatste jubilea bij de Veer- en Bootdiensten van de Z.W.N. werd donderdag middag in „De Val" gevierd. De chef van deze dienst, de heer P. B. Philippa werd ter gelegenheid van zijn zilve ren ambtsjubileum aldaar een receptie aangeboden. Tij dens deze bijeenkomst werd onder meer het woord ge voerd door de direkteur van de Z.W.N., de heer J. Deïst. Bij een jubileum hoort nu eenmaal een terugblik. Met enige weemoed werd teruggekeken op een tijdperk dat de boot- en veerdiensten van de Z.W.N. een zeer belangrijke „poot" van het bedrijf was. Er waren diensten, die per jaar meer dan 300.000 voertuigen vervoer den en ruim een miljoen passagiers. „1964 en 1965 waren voor de dienst fatale data", volgens Deïst, „toen respektievelijk de Haringvlietbrug en de Grevelingendam gereed kwa men. Juist op een moment, dat we de toppen van het vervoer bereikt had den". Nog één veerdienst Nu stelt de dienst niet veel meer voor: slechts één boot onderhoudt een veerdienst tussen Zijpe en Anna Jacobapolder. Eigenlijk zijn het er twee: de „Hollands Diep", een mo torschip, ligt nog als reserve-schip te wachten op het eind van de dienst. „We vinden het jammer dat hier een einde aan moet komen, evenals we het jammer vinden dat Philippa te kennen heeft gegeven gebruik te ma ken van de mogelijkheid om ver vroegd met pensioen te gaan. Maar die wens hebben we te respekteren en dat doen we ook", aldus de direk teur, die verder ook de veranderde (verbeterde) arbeidsvoorwaarde!} ter sprake bracht. Reparaties „Boten moeten varen, in die tijd was er geen reserveboot aanwezig. De bemanning van de boten, onder aanvoering van hun chef moesten bij nacht en ontij klaarstaan om eventu ele reparaties te verrichten. Er raak te weieens een kabel in de schroef, maar altijd was Philippa present op een voorbeeldige wijze", prees Deïst de jubilaris. Ook het bedrijf Z.W.N. is veel dank verschuldigd aan Philippa, en zal nog nader op deze feestelijke dat te rugkomen. Voorlopig liet de Z.W.N. het bij de (gebruikelijke) gratifika- tie. „Koop er iets zinnigs voor", aldus Deist, die vervolgens en tot slot ook mevrouw Philippa bij zijn dank woord betrok en op hun beider ge zondheid het glas hief. Dankwoorden Na nog wat korte dankwoorden van de heer L. J. Elvee namens het personeel, en eveneens korte woor den van de jubilaris zelf, was het of ficiële deel van de bijeenkomst voor bij en werd informeel voortgezet met een gezellig samenzijn. ZIERIKZEE. De Val. De zilveren jubilaris (midden), de heerP. B. Philippa, wordt hier met zijn jubileum gefeliciteerd door de direkteur van de Z.W.N., J. Deïst. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 3